Ecaterina Andronescu: Suntem pe calea cea buna cu reforma invatamantului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2009, 9:05 Actualitate | Esenţial

"Reforma invatamantului este in plina desfasurare si suntem pe calea cea buna", a afirmat, joi, ministrul Ecaterina Andronescu, in replica la afirmatiile sefului statului, care declarase ca responsabili de situatia dezastruoasa din educatie sunt politicienii, dar si sindicatele, care apara interesele lor, pe ale profesorilor, si nu pe ale studentilor sau elevilor.
  • "De cand m-am reintors la minister, lucram acerb pe toate planurile. Speram sa intram in noul an scolar cu o curricula noua. Dezbatem problema descentralizarii in sistemul preuniversitar. Pot sa spun ca reforma invatamantului este in plina desfasurare si suntem pe calea cea buna", a afirmat Ecaterina Andronescu, citata de NewsIn.
Discutiile pe baza Codului Educatiei propus de Comisia Miclea vor continua si vineri, de la ora 10, cand urmeaza sa se dezbata modalitatea de admitere la liceu si metodologia de evaluare a elevilor.

Presedintele Traian Basescu declarase, joi, la Radio Romania Actualitati, ca o intelegere intre oameni politici si sindicate ar fi cea care blocheaza reforma din educatie si a criticat-o pe Ecaterina Andronescu pentru ca ar incearca, impreuna cu sindicatele, sa mistifice "solutiile bune ale Comisiei Miclea".
  • Seful statului a mai adaugat ca responsabili de situatia dezastruoasa din educatie sunt politicienii, dar si sindicatele, care apara interesele lor, pe ale profesorilor, si nu pe ale studentilor sau elevilor: "De ce s-a ajuns aici? Si am sa va spun. Datorita oamenilor politici, in mod deosebit a ministrilor educatiei si sindicatelor - retineti ce va spun. Sindicatele sunt egal responsabile de dezastrul pe care-l avem in educatie".
  • "In Romania este un abuz impotriva elevilor pentru a mentine catedre. La noi, in liceu, ca si in scoala generala, copilul face 13-14 materii. De ce? Ca sa se dea de lucru la foarte multi dascali, in conditiile in care nu avem dascali calificati suta la suta. Avem si zeci de mii de suplinitori, avem si... Oare de ce nu venim la ceea ce este rezonabil? Cinci, sase materii pe an pentru fiecare copil. De ce? Pentru ca este intelegerea intre oameni politici si sindicate. Care au viciat profund, aceste intelegeri, calitatea sistemului de educatie romanesc", a mai spus seful statului.

Traian Basescu a criticat-o si pe Ecaterina Andronescu, care s-a intalnit, joi, dar si marti, cu sindicatele, sugerand ca intalnirile ar urmari tergiversarea adoptarii pachetului de acte normative elaborat de Comisia Miclea.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1454 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Gata (Vineri, 31 iulie 2009, 9:32)

    Ioan [anonim]

    ....ne-am spovedit, ne-am botezat si acum suntem curati ca lacrima , suntem pe drumul cel bun....
    Invatamantul in Romania nu va fi ce-a fost odata.Clar!
    • +1 (1 vot)    
      O cucoana proasta (Vineri, 31 iulie 2009, 16:25)

      Danutz Nastase [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      E clar, cucoana e chiar proasta. N-are ce cauta in fruntea invatamantului. Ma intreb cum naiba a ajuns acolo si inca de doua ori. Unde naiba sa faca liceul bietii copii de la tara care n-au bani nici sa treaca strada? Au toti liceu la ei in sat? De aia a vrut Miclea sa impuna clasa pregatitoare si inca 9 clase de scoala primara si gimnaziala obligatorii, ca sa poata face 10 clase si copiii de la tara, iar apoi, la 16 ani, cand termina scoala, sa poata sa se angajeze, daca au unde. Nu spun ca solutia lui Miclea era cea corecta, dar macar era mai realista, chiar daca ar fi bulversat total catedrele profesorilor.
      Madam Cati vrea sa faca precum Ceausescu, sa termine toti liceul, fie ca invata, fie ca nu? De aia s-a degradat calitatea invatamantului romanesc, ca partidul nationalisto-bolsevico-ceausist i-a obligat pe profesori sa-i treaca clasa pe toti idiotii! Imi mentin parerea: Abramburica e idioata, n-are pic de simt practic!
      • 0 (0 voturi)    
        e tampita de tot (Joi, 6 august 2009, 16:03)

        te sustin [anonim] i-a raspuns lui Danutz Nastase

        nu o impusca si pe asta careva...pe toti liderii buni i-au impuscat dar pe astia tampiti nu...cum saracie ea a trecut de bac si universitate...daca nu erau bune si acum trebuie reformate?????????!!!!!!!!!
        e suspecta treaba....nu va mai mirati domnilor ministrii ca va pleaca alegatorii din tara, numai ca sa nu va mai vada mutrele acre si plictisite si cum jucati pe degete soarta a milioane de romani
  • 0 (2 voturi)    
    - (Vineri, 31 iulie 2009, 9:38)

    rontzaila [utilizator]

    cel mai remarcabil aspect al ofensivei andronesciene e ca si-a gasit o sustinere in randul intelectualilor. atat de improbabil - un ministru PSD aflat in conflict cu partidul si sustinut de "cealalta" tabara.

    sa speram ca o sa iasa ceva bun din toate astea.
  • +2 (2 voturi)    
    Lasa-neeee Lasa-neee (Vineri, 31 iulie 2009, 9:52)

    bogdan192 [anonim]

    Abra, chiar asa faceti voi? Lucrati de zor? Unde-i raportul pentru Spiru? Unde-s aia 50% pe care PSD-ul i-a propus si votat? Unde-i pactul pentru invatamant? Unde-s banii de la buget? Unde-s evaluarile inspectorilor care fac evaluarile? Unde-i biblioteca Politehnicii pe care ai tot construit-o de vreo 7 ani? Unde-s banii europeni pentru renovarea caminelor din Regie? Unde-i cantina studentilor tot din Regie? Unde-s discutiile cu sindicatele in legatura cu scaderea orelor si impunerea obligativitatii profesorilor de liceu de a supraveghea/corecta la BAC pe gratis?
    De fiecare data cand ai pus mana pe ceva ai reusit sa-l mulgi pana ori se strica ori te scuipa afara. Asa cu Poli, asa cu perioada in care ai fost ministru. Asa si acum, cand iar te-au pus baietii destepti ministru.
  • +3 (3 voturi)    
    Zi-le Domnu' Base (Vineri, 31 iulie 2009, 9:57)

    eee [utilizator]

    Asa, asa, place urechilor mele "muzica" asta, insa vorba ceea sa se revizuiasca primesc, dar sa nu se schimbe nimic; sa nu se revizuiasca primesc, dar sa se schimbe in partile esentiale. Declaratii am tot auzit, sa vedem si niste fapte ca deocamdata se freaca la greu picioare de lemn
  • +3 (3 voturi)    
    reforma invatamantului (Vineri, 31 iulie 2009, 9:59)

    wasabi [utilizator]

    "Ecaterina Andronescu: Suntem pe calea cea buna cu reforma invatamantului "

    sunteti pe dreacu sa va pieptane...habar nu aveti de nimic..abramburicilor
  • +1 (3 voturi)    
    ANDRONEASCA E PE NICAIERI (Vineri, 31 iulie 2009, 10:15)

    poly [anonim]

    femeia asta a facut o mare varza in mandatul trecut si culmea, au ales-o iara sa mai varzaleasca o data invatamantul, care si asa e varzalit total. are un talent de a complica si imbarliga lucrurile incredibil, in ideea sa nu supere pe nimeni (vezi sindicate), sa schimbe, dar nu in punctele esentiale. probail va mai face niste experimente gen schimbat sistenul de desfasurare a bacului, a tezei unice blabla. si asa invatamantul este intr-un continuu experiment de 10 ani.
    in ceea ce-l priveste pe base, mi se pare kamikaze. se ia de toata lumea, supara sindicate ( organizatii tabu). culmea ca pt. prima data mi-e simpatic. sunt masuri pe care nici un politician n-am vazut sa aiba curajul sa le propuna, sunt masuri dure si nepopulare, dar necesare (vezi ungaria, care a iesit din criza cu asemenea masuri). stiu ca suna a declaratie de pdl-ici, dar va asigur ca nu sunt :D. mi se pare ca omu face pt. prima data ce trebuie.
    • -1 (1 vot)    
      Da, da, sigur (Vineri, 31 iulie 2009, 10:39)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui poly

      Ma scuzi, dar Basescu n-are nici o treaba cu multe lucruri in tara asta. Iar cu invatamantul cel mai putin. Recunosc ca l-am votat pe Basescu, pentru ca avea atunci acelasi discurs pe care il are si acum, discurs care m-a facut sa am incredere in el si care mi-a dat speranta ca tara asta va pasi pe drumul cel bun. Dar m-a dezamagit in cele din urma, deoarece toate vorbele lui au fost povesti care nu s-au implinit.
      Ar trebui sa isi asume greselile guvernului propus de omul sustinut chiar de el, nu sa dea cu barda ... Treaba lui e politica externa, pe care a facut-o praf in 5 ani de zile.
  • +2 (2 voturi)    
    reforme peste reforme (Vineri, 31 iulie 2009, 10:43)

    mona [anonim]

    Nu voi intelege niciodata cine si de ce ar vrea sa scada numarul de ore sau de materii predate in liceu din moment ce tinerii au o cultura generala extrem de scazuta (am 24 de ani si o spun din proprie experienta).
    Am trecut prin majoritatea reformelor in invatamant si va pot spune ca pot fi manualele cele mai atractive, evaluari sau examene de cele mai diverse forme.... cata vreme un profesor nu isi motiveaza (prin orice mijloace) elevii sa invete si sa dezvolte un interes pentru cunoastere, ei nu vor invata.
    Nu se paote numi profesor cel care nu poate invata un elev sa invete.
    Din cate tin eu minte scopul este pana la urma ca elevul sa ramana cu ceva din scoala pentru tot restul vietii.
  • +2 (2 voturi)    
    mai sa fie.... (Vineri, 31 iulie 2009, 10:44)

    adrian [anonim]

    De'odata asa toate merg ..... BINEEEEEEEE! Mama lui de PSD. Uitati unde se duc banii acum, pe campanii publicitare pentru institutiile statului conduse de PSD. PSD is the best (stiti voi la ce)!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    aclamam munca, travaliul... (Vineri, 31 iulie 2009, 11:32)

    Dedalus [anonim]

    "De cand m-am reintors la minister, lucram acerb pe toate planurile."

    Uite, exact de-aia mi-era frica.
  • +1 (1 vot)    
    singura cale de mers este (Vineri, 31 iulie 2009, 15:10)

    visio [anonim]

    sa va duceti dracului sa nu mai auzim de voi ca faceti nimic pe banii de salariu..platit tot de noi...
  • 0 (0 voturi)    
    Vesnica reforma, vesnica ei pomenire... (Vineri, 31 iulie 2009, 18:31)

    Oldie [anonim]

    De cand ma stiu intrat in ghearele scolii acu' 40 de ani, invatamantul a fost intr-o permanenta reforma careia ii cad prada acum si copiii mei. Un timeline de cosmar, 8 clase, 10 clase, admitere, treapta I, treapta II, teste nationale, teze unice, etc. Vorbele abramburicii ma fac sa cred ca nu exista scapare. O reforma perpetua va mutila permanent si neconditionat sufletele celor care trec prin scoala romaneasca. "Hey, teacher, leave those kids alone!" se canta pe vremea mea. Acum mai are curajul cineva sa murmure?!
  • 0 (0 voturi)    
    vorbiti ca n-aveti ce face (Vineri, 31 iulie 2009, 18:43)

    samy [anonim]

    toti vorbiti de o cucoana proasta care n-are ce cauta acolo. usor de spus nu? dar e numai gura de voi si nu aduceti nici un argument in ceea ce vorbiti!!! eu consider ca ceea ce face d-na ministru este foarte bine si ii sustin ideile pt ca in mare parte au scopul de a face diferenta intre cei care n-au deschis nici macar un caiet cand au fost tezele unice si cei care au invatat pt examenele de capacitate sau chiar teze! eu nu inteleg: de ce nu sunteti de acord cu examenul de bacalaureat diferentiat pe profil? cei de pe mate info spre exemplu: va convine sa dati bacu la 3 materii ce nici macar nu apartin de filologie? asta e o intrebare ce mi-am pus-o mereu atunci cand citesc un comentariu despre "sau gandit sa ne dea greu la bac injumatatindu-ne probele" :)) lol...si chestia cu spiru haret...cred ca e bine sa se rezolve situatia cat mai repede...ei pur si simplu dadeau diplome de absolvire pe un examen bazat pe niste grile banale...daca vrem calitate in invatamant trebuie sa se ia o decizie in aceasta privinta chiar daca va fi una drastica...si cu disponibilizarea a 4% din personalul necalificat...total de acord!!! v-ar conveni sa aveti la catedra un profesor care a luat la examen 1,25? :)) si eu sunt elev si consider ca ar trebui sa vedem aceste schimbari din alta perspectiva:)...asa ca atunci cand vorbiti aduceti si argumente nu numai injuii unor persoance care ...poate chiar vor reforma invatamantul spre binele nostru :-??... P.S.: Sunt IMPOTRIVA scoaterii variantelor de bac si alte examene care vor mai fi de pe net...e o buna metoda de a ne autoevalua nu de a memora 300-400 de variante in 6 luni :)
    • 0 (0 voturi)    
      nu esti informat (Sâmbătă, 1 august 2009, 7:06)

      cadavru didactic [anonim] i-a raspuns lui samy

      am fost elev, si am ramas tanar cu spiritul, si acum nu mi-e rusine sa zic ca sunt rocker,desi sunt profesor, la bac am fost primul pe liceu, la admitere in facultate, am fost primul, si de fiecare data la titularizare, adica si anu asta, erau posturi in localitatea in care locuiesc, speram o detasare macar , daca nu o titularizare, si surpriza , ministerul a blocat posturile cu o zi inainte de repartitie, nu inainte de depunerea dosarului, nu inainte de confirmare, nu inainte de examen, inainte de repartitie, fara macar sa afiseze ceva pe net, ma prezint , si ei imi zic, `` ne pare rau posturile sunt blocate la decizia ministerului.
      Tu ce-ai face intr-o luna de concediu? ai face cam acelasi lucru ca intr-o luna in care inveti pt examen?
  • 0 (0 voturi)    
    invatamant (Vineri, 31 iulie 2009, 20:41)

    elis [anonim]

    e o catastrofa in invatamantul romanesc.In timp ceelevii scad ca numar posturile pt.profesori-invatatori cresc.Sistemul este nociv oare nu se pot inspira din invatamantul altor tari? De 20 de ani tot ineventam reforme in invatamant. In acest timp am suferit si cu copii mei multe tampenii nu e nici o diferenta intre scoala de acum si cea de dinainte de 1989 nu mai spun ca mici mentalitatea dascalilor nu s a schimbat deloc.Dna ministru nu are cum sa faca reforma in invatamnt trebuie sa vezi in viitor si sa ai mult curaj sa starnesti musuroiul.
  • 0 (0 voturi)    
    proasta satului (Sâmbătă, 1 august 2009, 6:45)

    cadavru didactic [anonim]

    se afiseaza posturi libere, se organizeaza examen de titularizare/detasare/suplinire, se aduc oameni sa faca subiectele, se organizeaza examen, se aduc oameni sa supravegheze examen, se aduc oameni sa corecteze , se organizeaza sedinte publice pentru repartitii , si
    ``posturi blocate la decizia ministerului``
    toti oamenii implicati sunt platiti de la buget la care contribuim cu toti, inclusiv proasta satului
    in fiecare judet, la fiecare disciplina unde nu sunt macar 9 ore la o scoala, examenul dat a fost organizat degeaba, deci pe fiecare disciplina unde nu s-au putut da nici macar o decizie de titularizare, suplinire /detasare statul a pierdut cam 1000 de euro / disciplina/judet- de ex 1000- La tehnologica, In salaj, 1000. E, desen, muzica in Targoviste, Cultura Civica in toate judetele, si multe alte discipline , deci reforma are costuri inutile catre puteau fi evitate, oamenii care sau prezentat degeaba la examen au pierdut: o zi cu depunerea dosarului, de completat e mai greu, legalizare= costuri, ex. psihiatric, etc., o zi la confirmare dosar, o zi la examen , o zi la repartitie, multe alte zile pierdute pentru invatare pt examen inutil, si sa-mi spuna cineva ca un e prost momentul, sau proasta fiinta care a inceput procesul, fie ca are fusta, chelie, sau ca e mic si poarta ochelari