Gheorghe Pogea: Vor fi disponibilizari in toate administratiile fiscale din tara

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 30 iulie 2009, 19:26 Actualitate | Esenţial

Ministrul Finantelor Publice, Gheorghe Pogea, a declarat joi, la Ramnicu Valcea, ca vor fi facute disponibilizari in toate administratiile fiscale din tara. Aceasta masura va fi luata dupa implementarea unui nou sistem de imprimare si centralizare a actelor administrativ-fiscale, relateaza NewsIn.

„Ceea ce faceau, zeci de mii de ore, 384 de administratii fiscale, cu sute de oameni, fac la Ramnicu Valcea foarte putini angajati. (...). Vom face un calcul, cate persoane faceau ceea ce se face acum la imprimeria de la Ramnicu Valcea si, daca nu vor avea de lucru - si nu vor avea sigur de lucru - va fi o masura de disponibilizare”, a declarat Pogea.

Unitatea de Imprimare Rapida de la Ramnicu Valcea, care activeaza in cadrul Directiei Generale a Finantelor Publice Valcea, si la care lucreaza in jur de 30 de oameni, va asigura, printr-o tehnologie moderna si rapida, tiparirea centralizata a celor 68,8 milioane de acte administrativ-fiscale emise intr-un an.


Citeste mai multe despre   






















2746 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    evaziunea la putere (Joi, 30 iulie 2009, 19:32)

    Iuliu [anonim]

    In acest moment in birourile adm. fiscale sunt 5-6 persoane care nu fac aprope nimic. Pe de alta parte absolut oricine poate mubncii la negru, in orice domeniu. Cel putin in jud. Mures. Deci daca oricum nu fac nimic impotriva evaziunii, de ce mai am tine fara rost?
  • -2 (4 voturi)    
    "...tiparirea..."! (Joi, 30 iulie 2009, 19:48)

    a [anonim]

    mda, wireless in Romania inseamna wirelessless, informatizarea inseamna "tiparirea", incotro Romanie? si, apoi, dupa ce vor fi disponibilizati, cine le va da o "sapa" sa-si castige o paine? cel putin pe vremea lui Ceusescu lumea statea "pachet" in fabrici (jumatate lucrau, jumatate... - asta pentru cine nu a trait in vremea aceea: se credea ca toata lumea lucreaza) acuma vor sta in strada si vor manifesta ca nu au de lucru sau nu au paine; nu ii apar, dar totusi cine le va da o sapa?
  • +4 (6 voturi)    
    Veste buna (Joi, 30 iulie 2009, 19:58)

    Radu [anonim]

    In sfarsit o veste buna! Afara cu putorile si nesimtitele de la Admin!
    • -4 (6 voturi)    
      esti bou frate (Joi, 30 iulie 2009, 20:09)

      comunistu' [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Bai boule, habar n-ai despre ce vorbesti.
      ii dam afara pe unii ca sa aducem pile si relatii, total incomptente.
  • -3 (5 voturi)    
    pogea ia salariu degeaba (Joi, 30 iulie 2009, 19:59)

    lungu bogdan [anonim]

    daca pogea si boc nu pot lua hotarari referitoare la cheltuielile bugetare iar toate initiativele acestora vin numai la ordinele lui basescu nu inteleg de ce boc si pogea au salarii de ministri si nu de simpli functionari. eu nu inteleg de ce platim pentru functionarea guvernului daca toate deciziile se iau la cotroceni.
  • +4 (4 voturi)    
    Veste buna. (Joi, 30 iulie 2009, 20:06)

    AlinN [anonim]

    Cu cat exista mai multa informatizare in birocratia bugetivora, cu atat este mai eficienta si consuma mai putine resurse, si implicit este mai putin numeroasa.
  • -4 (4 voturi)    
    Doar atat? (Joi, 30 iulie 2009, 20:07)

    maria [anonim]

    Aloooooooooo! V-ati trezit si voi? Pana acum ce-ati pazit! Asa guvern tembel nici cu cdr-ul n-a fost, desi atunci credeam ca mai rau nu se poate! S-a vazut insa ca de fiecare data poate fi mai rau! Sa nu uit, poate le disponibilizati si pe udrea si riti, dar si din parlament! Poporul este dispus sa le suporte cheltuielile ocazionate de sederea lor la parnaie, ca doar o sa ne dea atatia bani inapoi!!!!
  • -3 (5 voturi)    
    BUGEA (Joi, 30 iulie 2009, 20:57)

    Gogu [anonim]

    Bai Bugea...habar nu ai de executare silita....ba boule....pai cine primeste ma confirmarea somatiilor care le genereaza sistemul ala care costa o gramada de bani si spaga care intra in buzunarele tale?.....ba boule!...pai stii tu ca executarea nu consta numai in generarea somatiilor?...mai intai tb sa te gandesti la modificari legislative care sa usureze ..sa nu mai fie nevoie de atatea hartiisi pe urma sa disponibilizezi!....cred ca u ai fost niciodata intr-o administratie financiara sa vezi ca aia sunt ingropati de hartii care cad pe ei....rezolva asta, simplifica legislatia....si atunci sa te lauzi....BUGEA!
    • 0 (0 voturi)    
      P(opo)OGEA (Vineri, 31 iulie 2009, 15:55)

      HAHA [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Gogule ai mare dreptate. Acelasi om care face executare silita face isi face si plicurile asa ca ... nu plicuri (disponibilizari) NU executare (sau altele), in concluzie NU PROBLEME pentru smecheri
  • +3 (3 voturi)    
    Hm... (Joi, 30 iulie 2009, 21:33)

    68 milioane? [anonim]

    Ma intreb de ce plata domnului e nevoie de 68 milioane de acte administrativ-fiscale? Prin administrativ-fiscale inteleg acte care sunt necesare unei firme... In romania sunt ... 200.000 firme? Sa punem 500.000 de firme si facand un calcul ajungem la cam 120-150 documente pentru o singura firma...
    Mai bine ar cumpara cu 1.000 de EURO 10 Hard Diskuri a cate 1 TB fiecare. Un singur Hard Disk ar putea stoca lejer cele 68 milioane de documente iar celalalte 9 ar fi folosite pentru backup.
    Cred ca hartia si cerneala pentru tiparirea celor 68 mil documente is cam de 10 ori mai scumpe...
    Oricum trebuie sa apreciem ca se vor reduce numarul de oameni ca se pare ca pana acum unii oameni erau angajati doar ca sa "tipareasca" la imprimanta hartiile vietii...
    • +1 (1 vot)    
      Bravo domnule (Joi, 30 iulie 2009, 21:55)

      adik [utilizator] i-a raspuns lui 68 milioane?

      Este prima data cand vad o opinie cu adevarat argumentata, simpla, logica si care poate fi pusa in aplicare in urmatoarele 24 de ore.
      Bravo. Bravo.

      Pentru toate celelalte comentarii, vezi ce spune BUGEA.
      Are perfecta dreptate. Degeaba cumperi o masina scumpa sa-ti emita automat somatii si alte acte administrative, daca iti trebuie oameni sa primeasca confirmarile de primire.

      Singurele solutii sunt cele ca a ta + (foarte important) simplificarea legislatiei.

      Bravo. Bravo.
    • 0 (0 voturi)    
      are sens (Vineri, 31 iulie 2009, 12:50)

      A [anonim] i-a raspuns lui 68 milioane?

      cele 68 de milioane de documente ce se imprima anual nu sunt numai pentru firme, ci si pentru persoane fizice, sunt toate notificarile si documentele de informare catre toti contribuabilii
  • +2 (2 voturi)    
    reducerea personalului la jumatate (Joi, 30 iulie 2009, 22:49)

    ECON [anonim]

    eu am lucrat si in sistemul financiar si in concluzie personalul ar trebui redus la jumatate si cei capabili care ramin ,sa munceasca.
    poate asa o sa fie mai amabili si cu contribuabilul.
    • 0 (0 voturi)    
      Solutia ideala, (Joi, 30 iulie 2009, 23:06)

      maria [anonim] i-a raspuns lui ECON

      dar din pacate de neaplicat! Cei capabili muncesc oricum, ca sa-i tina in spate, cu salarii mari si diurne de deplasare in strainatate, pe incompetentiii adusi de camarilele politice! Intrebare (de baraj): oare de ce nu pot fi adusi oameni de certa valoare profesionala in domeniul lor, bine platiti si care pot oferi si solutiii eficeiente? Raspuns: pentru ca sefii lor, numiti politic, sunt niste prosti si se tem de oameniii destepti!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Asta e de fapt explicatia (Vineri, 31 iulie 2009, 20:12)

        me [anonim] i-a raspuns lui maria

        ................
  • 0 (0 voturi)    
    o idee (Vineri, 31 iulie 2009, 9:09)

    cetateanul [anonim]

    O solutie foarte simpla pt reducerea cheltuielilor bugetare, ba chiar pt venituri mai mari ar fi urmatoarea: depunerea online a tuturor declaratiilor si a celorlalte situatii pe care agentii economici le fac pt Admin. Fin. (inclusiv diverse cereri adresate lor) si poate chiar sa fie valabil si pt persoanele fizice.
    Efectele ar fi urmatoarele:
    1. nu va mai fi nevoie de atatia functionari la ghisee, si doar de cativa care sa vegheze la buna functionare a sistemului informatic
    2. toti ceilalti, nu sa fie dati afara, ca au si ei familii etc etc.. sa fie recalificati pt colectarea impozitelor si taxelor de la rai platnici, de la evazionisti...si sa fie platiti ca un agent de vanzari....procentual din taxele colectate.
    3. trafic mult mai lejer...pt ca nu ar mai umbla angajatii firmelor ca bezmeticii prin oras sa depuna tot felul de declaratii prin tot orasul
  • +1 (1 vot)    
    nashpa! (Vineri, 31 iulie 2009, 9:35)

    G;-) [anonim]

    Stiu si eu pe cineva de la finante care zilnic la 12:00 o intinde acasa la un pui desomn.. Unde poti sa-ti permiti asemenea lucru daca ai un "job cinstit"?

    Sistemul bugetar functioneaza pe baza de clientela, Nu zic toti , dar mare parte sunt niste paraziti
  • 0 (0 voturi)    
    usurel, sa nu ne grabim (Vineri, 31 iulie 2009, 12:45)

    A [anonim]

    Acest centru de imprimare centralizata este dupa modelul spaniol ,care are cea mai avansata si performanta administratie fiscala din lume, si vad ca nici acum nu s-a infiintat desi era vorba de vreo 3 ani sa faca ceva...asta ca sa vedeti cum se misca lucrurile in Romania