Raportul despre situaţia absolventilor Universitatii "Spiru Haret" intarzie

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2009, 8:24 Actualitate | Esenţial

Situatia studentilor care au absolvit Universitatea Spiru Haret la specializari neacreditate ramane in continuare incerta. Ministerul Educatiei nu a reusit sa finalizeze raportul pe aceasta tema pe care initial ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, promisese ca il va prezenta miercuri, 29 iulie in sedinta de Guvern.  

Andronescu a declarat ca se lucreaza zi si noapte la acest document si ca sunt dificultati. Potrivit ministrului, acesta ar urma sa fie gata "probabil pe la jumatatea saptamanii viitoare".  

Marti, deputatii PDL din Comisia de invatamant a Camerei Deputatilor au cerut demiterea Ecaterinei Andronescu, acuzand-o de "modul abramburistic in care conduce Ministerul Educatiei", de "lipsa de logica si de coerenta".  

Pe acest fundal, ieri, secretarul general al PD-L, Vasile Blaga a declarat la Realitatea FM ca "este momentul unei restructurari guvernamentale pana la alegerile prezidentiale". Ministrul Educatiei ar putea fi vizata de aceasta restructurare.

Pana la clarificarea situatiei diplomele absolventilor de la Universitatea Spiru Haret raman valabile si sunt valide pentru toate formele de invatamant aprobate prin lege, declarase ministrul Educatiei saptamana trecuta. Printr-un act normativ urmeaza sa fie reglementata situatia individuala a absolventilor care necesita revalidarea diplomelor, a adaugat aceasta.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

15373 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    SH cu diplome valabile? (Miercuri, 29 iulie 2009, 8:55)

    bismark [anonim]

    Este inadmisibil atita timp cit absolventii de la ID - SH-Casa de Cultura Galati "sustineau" examenele care constau in teste-grila gata facute, asta fiind una dintre ilegalitati. Acest sediu apartine cumva univ. SH? Adica Casa de Cultura Galati nu se numeste universitatea SH din Gl. Domnilor, intelegeti odata pentru totdeauna ca SH este o fabrica de bani si o tipografie de diplome.
    • 0 (10 voturi)    
      Esti invidios? (Miercuri, 29 iulie 2009, 9:19)

      von bismark [anonim] i-a raspuns lui bismark

      Altfel nu se explica atitudinea ta
      • -2 (4 voturi)    
        parerea mea... (Miercuri, 29 iulie 2009, 15:00)

        oh [utilizator] i-a raspuns lui von bismark

        SH e acronimul de la Second Hand. Restul e can-can
    • +6 (10 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 29 iulie 2009, 9:46)

      maritza [anonim] i-a raspuns lui bismark

      teste grila gata facute de cine?
      ce parere ai insa de studentii la facultatile de stat, stiu sigur, care dau plicul profesorilor cu mentiunea notei pe care o doresc?
      sau ce parere ai de indiferenta profesorilor care lipsesc de la cursuri pentru ca au cursuri si la facultatile private si castiga mai multi bani de acolo?
      sau ce parere ai de studentii care iau proiect de diploma cu un anumit profesor si platesc bani grei pentru ca acel proiect sa fie facut in proportie de 90% de catre profesor si ceea ce nu a facut studentul, profesorul inchide ochiii pentru ca problema este "aranjata"?
      sau ce parere ai de profesorii care dintr-un salariu de profesor universitar isi construiesc vile in centrul orasului, poate din salariu, nu?
      • +1 (1 vot)    
        si la snspa tot grila (Joi, 30 iulie 2009, 8:19)

        nicolle [anonim] i-a raspuns lui maritza

        cunosc pe cineva la snspa si a invatat din grilele salvate pe forumul lor din anii trecuti a luat 8. nu mai comentati degeaba.
        la ecologisti trebuie sa cumperi manualul si cd -ul fiecarui profesor si costa 160 lei pe materie plus taxe scolarizare 1000 euro pe an. cine mai invata daca se iua nota 6 astfel. sursa interna.
    • +4 (6 voturi)    
      Vorbesti prostii! (Miercuri, 29 iulie 2009, 10:48)

      Iulyanix [utilizator] i-a raspuns lui bismark

      Spui numai tampenii! Habar nu ai despre ce e vorba si faci afirmatii ca multi alti dobitoci aidoma tie. Testele grila sint generate automat de calculator in mod aleatoriu iar daca nu reusesti se treci de ele nu poti mitui pe nimeni ca sa te treaca examenul!
      Si nu vad care este problema daca se mai si castiga bani ca din orice afacere.
      In alta ordine de idei, "tipografia de diplome" purta antetul MECI! Daca afacerea nu era in regula de ce nu au inchis-o pana acum? S-a trezit ciudata de Andronescu ca nu mai are studenti? Mi-e sila ...
    • +4 (4 voturi)    
      bismark amice.... (Miercuri, 29 iulie 2009, 15:22)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui bismark

      mda...amice...tu esti un dusman al privatilor....preferi spaga si ppincursmul...chiar azi imi explica cineva de ,,costul,, unui ,,examen,, la alte facultati...de stat..si precizez ca nu am nimic cu fac de stat....deci amigos...daca tu iti permiti sa dai 100 de dolar per examen pentru a trece..si mai mult pentru note mari..este treaba ta...sa fim noi sanatosi cati din astia cu ,,100,, nu stau si striga acum impotriva ,,fabricilor de bani,,...si din punctul lor de vedere au dreptate...cum isi recupereaza acum ei sutele date daca au aparut particularii care platesc impozite...dragul meu bismark..si ceilalti..chiar nu vedeti ce e in jurul vostru de atat de multi ani?....ca in romania celor 30 de arginti...totul miroase...?
    • 0 (0 voturi)    
      SH cu diplome valabile? (Miercuri, 12 august 2009, 0:55)

      Daniela [anonim] i-a raspuns lui bismark

      Scuzati-ma, bismark, dar ai fost cumva inscris la aceasta facultate?
      Pentru a face un comentariu ar trebui sa fii in centrul problemelor, sau macar tangent.
      Poate n-ar fi rau sa fii un pic mai atent la exprimare ( unele reguli se invata in scoala pana in clasa a IV-a)
      " Adica Casa "
      Si sa stiti ca unele examene, chiar si in conditiile expuse de d-voastra, sunt mai drastice decat in multe alte facultati, fie ele de stat sau private.
    • +1 (1 vot)    
      SH cu diplome valabile? (Miercuri, 12 august 2009, 1:11)

      Daniela [anonim] i-a raspuns lui bismark

      Si, apropos, fata de alte facultati la USH nu puteai sa mituiesti pe nimeni : supreveghere video permanent, testul era pe calculator si atunci cand dadeai clicul final, aflai nota pe loc, fara sa o poti schimba ( au fost mereu note de la 1 la 10), iar cel ce te supraveghea iti trecea nota pe borderou in prezenta a doi martori, care semnau si ei alaturi de cel examinat. Ce parere ai? Testele sunt diferite la doua calculatoare alaturate, nu ai sanse sa te consulti, nici sa vezi ce face vecinul, pentru ca nu se potriveste.
      Nimeni niciodata nu mi-a cerut nici un leu in plus fata de taxele normale la care primeam chitanta si nici nu m-a favorizat in vreun fel. Am invatat, am avut nota mare, nu am invatat am luat cat am meritat.
      Apropos de trecut examene : la alta facultate privata ( sursa sigura) luai examenele numai daca iti cumparai cursul profesorului si el te avea trecut pe o lista cu note mari.
      La USH primesti la inceputul anului un manual cu sinteze pentru toate cursurile si ai la dispozitie o biblioteca de unde poti achizitiona la un pret mai mult decat accesibil toate cartile profesorilor care predau si care te ajuta sa aprofundezi sintezele si sa inveti!!!!
      Dar nu te obliga NIMENI sa le cumperi, tu hatarasti cat si cum vrei sa inveti.
      La licenta au fost scosi afara pe rupte cei care au incercat sa copieze si notele au fost de tot felul ( si de 1). La alte facultati nu sunt note sub 8 la licenta.
      Poate n-ar fi rau sa mai cercetezi putin si apoi sa exprimi niste pareri.
  • -2 (4 voturi)    
    Intârzie pânã dupã alegeri (Miercuri, 29 iulie 2009, 9:17)

    Gix [anonim]

    Cine-i dobitocul de politician care-si poate permite sa piarda câteva sute de mii de voturi din cauza ca a fost prost si a dat o solutie la problema asta? Se va da o solutie, dar numai dupa ce vita va vota cu cine trebuie.
  • +4 (8 voturi)    
    rectificare (Miercuri, 29 iulie 2009, 9:59)

    ioana [anonim]

    Va rugam cu respect, documentati-va si nu preluati doar din gura ministrului Andronescu niste date!
    Fiti mai circumspecti fata de spusele lui Andronescu (pana si cei de la CIA stiu ca este numita de o tara intreaga Abramburica! Si nu degeaba!).
    In curand, va raspunde in fata legii din greu pentru nesabuinta, scandalul si instabilitatea creata in Romania !

    Universitatea Spiru Haret nu este a doua ca marime din lume! Este cam pe locul 17 sau 20!

    http://www.opinianationala.ro/Arhiva/482.pdf
    • 0 (0 voturi)    
      DEZOLARE (Marţi, 4 august 2009, 7:53)

      ioana popescu [anonim] i-a raspuns lui ioana

      aceasta metoda se practica mai peste tot in lume cu sustinerea examenului pe calculator .ani si ani la rand ce a facut ministerul educatiei? s- a gasit o psd-ista sa faca pe lupul moralist una dintre cei care au dus tara de rapa. sunt studenta la spiru si m-am inscris ca toti ceilalti colegi de bunavoie, nu ne-a obligat nimeni si-i voi sfatui si pe altii sa se inscrie tot la spiru haret.
  • +4 (10 voturi)    
    Valabile (Miercuri, 29 iulie 2009, 10:06)

    Anonim [anonim]

    Lasati mitocaniile. Nu e drept ce se intampla la USH. Oamenii aia au invatat si s-au chinuit. Nu e vina lor pentru nici o ilegalitate. Ei si-au facut treaba.
  • -1 (5 voturi)    
    cine? (Miercuri, 29 iulie 2009, 10:29)

    coradam [anonim]

    diplomele, a caror valabilitate este contestata acum de dna ministru, poarta antetul ministerului invatamintului; oare, pina acum nu au observat?
    • -1 (5 voturi)    
      yea right (Miercuri, 29 iulie 2009, 10:38)

      blk [anonim] i-a raspuns lui coradam

      Cunosc absolventi de Spiru. Nu se duceau la facultate cu anii si la sfarsit dadeau o grila cu intrebari de clasa a 4-a. Si apoi, tadam ! Diploma. Atlii trag sa termine o politehnica sau o medicina, evident la stat, ca acolo nu prea merge sa chiulesti chiar in halul asta, si baietii de la spiru stateau acasa si isi asteptau diploma. Si au pretentia sa fie tratati la fel ca toti ceilalti studenti.
      • +4 (4 voturi)    
        Desteptule! (Miercuri, 29 iulie 2009, 10:53)

        Iulyanix [utilizator] i-a raspuns lui blk

        Poate erau la ID sau FR desteptule! Si as vrea sa dai si tu o grila cu intrebari de clasa a IV-a nu cele de la Spiru. O sa ti se retraga si diploma de BAC, daca o ai, ddesigur ...
  • -3 (5 voturi)    
    Universitate particulara (Miercuri, 29 iulie 2009, 10:43)

    Ioana [anonim]

    "Universitatatea Spiru Haret, cea mai mare Universitate particulara din Europa si a doua din lume". In Romania?? Tara de 22 milioane de locuitori (sau cati or fi ramas). Chiar vi se pare normal ? N-am absolut nimic impotriva (chiar daca imi aduc perfect aminte ca toti fostii mei colegi de liceu care n-au fost admisi la o facultate de stat si cu medii de 5-6 la bac au intrat TOTI la particulare fara nici o problema), dar cu SH mi se pare ca e ceva putred la mijloc...
    • +4 (4 voturi)    
      chiar asa? (Miercuri, 29 iulie 2009, 11:27)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      "...cu medii de 5-6 la BAC..." chiar asa? de cand se trece bacul cu media 5? stiam ca minim este 6
    • +2 (2 voturi)    
      Nu mai credeti.... (Miercuri, 29 iulie 2009, 12:13)

      mihai2k [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

      .... tot ce spune dna Andronescu.

      Cercetati si apoi comentati .

      1. Indira Gandhi National Open University New Delhi, India -2 million
      2 .Pakistan Allama Iqbal - Pakistan -1.806 million
      3 .Iran Islamic Azad University Tehran, Iran 1982 -1.3 million
      4 . Turkey Anadolu University Eskişehir, - 884,081
      5.Bangladesh National University Gazipur, - 800,000
      6 .Bangladesh Open University Gazipur, - 600,000
      7 .Thailand Ramkhamhaeng University Bangkok,- 525,000
      8 .United States City University of New York , -483,000
      9 .United States University System of Ohio - 478,000
      10. Pakistan University of the Punjab Lahore, Pakistan -450,000
      ................
      21. Romania Spiru Haret University Bucuresti, Romania -300,000
  • +2 (2 voturi)    
    despre diplome (Miercuri, 29 iulie 2009, 11:54)

    Gaby [anonim]

    Dar cu noi care nu ne-au primit la ex de titularizare ce se intampla?
    Putem da macar la suplinitori calificati? Si cand se va da raspunsul final fara a se tot amana?
  • -3 (5 voturi)    
    manariile de la Spiru (Miercuri, 29 iulie 2009, 12:27)

    Serban [anonim]

    La cate ilegalitati si manarii s-au facut la Spiru H. ar trebui nu doar MEC sa faca ceva ci DNA, sa se opereze arestari direct. De pilda mafiotul de Bondrea ar trebui sa stea la racoare unu-doi ani ca sa invete ca nu poate face doar ce vrea muschii lui! Domnu Bondrea, sa stii ca ARACIS-ul trebuie primit in universitate sa va faca evaluarea, aici nu e la vointa ta de mafiot!
    • +2 (2 voturi)    
      "Manariile " de la Spiru (Miercuri, 29 iulie 2009, 23:27)

      Florina [anonim] i-a raspuns lui Serban

      Mai Serban,sau cum te cheama,de unde stii tu ce manarii se fac la Spiru?Ai fost tu student acolo si ai vazut vreo manarie,ca eu am fost si nu am vazut?!In schimb am invatat pana nu am mai putut si stiu de exemplu (printre multe altele) ca se spune,"vor muschii",nu "vrea"!Asta se invata in clasa a doua ,dar se pare ca tu ai sarit peste ea!
    • 0 (0 voturi)    
      manariile de la Spiru (Miercuri, 12 august 2009, 1:19)

      Daniela [anonim] i-a raspuns lui Serban

      Serban, sau cine esti, stii macar ce este ARACIS si cu ce se mananca?
      Lasa-ma sa iti spun in deplina cunostinta de cauza ca maxim 3% din structurile ARACIP sau ARACIS ( daca o sa vrei , o sa-ti explic mai pe larg) stiu cam intre 50 si 70 % ce inseamna si ce au de facut, nemaivorbind de ceilalti oameni care nu au avut ocazia sa lucreze intr-o astfel de comisie.
  • +2 (2 voturi)    
    andronescu cum raspunde? (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:04)

    florica [anonim]

    ministrul andronescu cum raspunde pentru faptul ca a fost o perioada de timp ministru si rector la politehnica avand cumul de 2 functii publice?
  • +4 (4 voturi)    
    spiru haret (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:11)

    ioana [anonim]

    Nu mi se pare corect ce se întâmplă. Atâta timp cât la examenul de licenţă au participat toţi absolvenţii, zi, fr, id, la un loc, deci au dat acelaşi examen, ce importanţă are cum a învăţat fiecare ? Dacă avem servicii (norocul nostru) cum să venim la Zi ? Indiferent dacă ai participat la cursuri, seminarii, examenul a fost la fel ! Care e problema ? De ce credeţi că e mai bună o formă decât cealaltă ? Iar cea mai mare măgărie vine din partea facultăţii, pentru că nu apărea nicăieri pe site-ul facultăţii informaţia că trebuie acreditată fiecare formă de la facultatea respectivă. Din moment ce facultatea era acreditată, se subînţelegea că sunt acreditate toate formele. Avea dreptate dl Negoiţă când a spus într-o emisiune că, dacă mă duc să cumpăr salam din magazin, nu trebuie să mă interesez dacă fabrica de salam respectivă are autorizaţie de funcţionare ! Şi aşa cum a funcţionat atâţia ani cum s-au trezit taman acum că nu e în legalitate ? Mai gândiţi-vă !
  • -3 (3 voturi)    
    spiru (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:28)

    dany [anonim]

    eu cunosc pe cineva care a terminat contabilitatea la spiru ID, nu a invatat nimic niciodata, examenele durau 5 minute si lua note intre 9 si 10, iar la licenta a luat 9 si nici macar nu stia tema lucrarii.
    Poate ca sunt si persoane care au invatat, dar...ciudat este ca eu nu am auzit pe nimeni sa aiba restante la aceasta facultate.
    • +4 (4 voturi)    
      copilule du te si te ascunde!!! (Miercuri, 29 iulie 2009, 15:17)

      noi toti [anonim] i-a raspuns lui dany

      ai dovezi pentru ceea ce spui??? afla ca eu am facut o facultate la stat si doua la spiru in zece ani de zile (in total)... si ce spui tu acolo e total fals... la spiru am avut mai multe restante decat la stat... pricepi asta sau e prea greu pentru tine? Andronescu si Geoana ar trebui sa se ascunda la alegeri in toamna!!!

      vrei numarul meu de telefon? putem verifica toate afirmatiile...si ale tale si ale mele...pricepi??? a fost greu???
    • +1 (1 vot)    
      spiru (Miercuri, 12 august 2009, 1:25)

      Daniela [anonim] i-a raspuns lui dany

      Ciudat, dar eu pot sa iti spun ca stiu o gramada de restanti, cu note si de 1.
      Ca in orice facultate din Romania, exista un anumit procent de studenti care isi pot aranja examenele, dar crede-ma ca eu desi am terminat la ID n-am auzit de asa ceva la noi. Am vazut insa studenti cu note intre 1 si 4 - destui- si am vazut studenti scosi afara din sala pentru ca VOIAU sa colaboreze, nu sa copieze.
      Nu vreau sa bravez dar chiar a trebuit sa invat, chiar foarte mult.
  • +4 (4 voturi)    
    pentru dany (Miercuri, 29 iulie 2009, 14:31)

    lidia [anonim]

    eu nu stiu de nimeni sa fii luat numai note de 9 si 10 cu toate ca am terminat si eu la spiru id. contabilitate, dar eu sunt toba de formule contabile, pentru ca practic aceasta meserie, examenul dureaza 20 de minute si daca rezolvi grilele iei o nota de trecere daca nu este picat.
    cu toate astea am luat licenta dupa proiect cu media 8.50. am terminat in 2007, problema e ca nu poti mitui calculatorul, ceea ce stii se vede in practica.
    • +1 (1 vot)    
      grile Spiru (Miercuri, 29 iulie 2009, 23:32)

      Florina [anonim] i-a raspuns lui lidia

      Eu, ce sa mai zic ca incepand cu anul I si pana in anul III,am dat fiecare examen in 10 min.,tot 20 de intrebari(RISE).Daca e cineva curios,ii povestesc eu ce inseamna sa faci un test in 10 min. si cum trebuie sa stii materia(daca vrei sa iei peste 8)!
      • +1 (1 vot)    
        corect daca nu stii materia de minim nota 7 nu i (Joi, 30 iulie 2009, 8:25)

        nicolle [anonim] i-a raspuns lui Florina

        pentru 10 citeai cartea si sintezele si tot mai ramaneau 20 intrebari fara raspuns cel putin ma duceam si luam la citit carti din bibliografia data suplimentar nu am dat nici un ban pesta taxa anuala de 1200 lei cu carti cu tot. economia de piata se regleaza pe piata corect
  • -3 (3 voturi)    
    diplome (Miercuri, 29 iulie 2009, 16:59)

    catalina [anonim]

    Universitatea Spiru Haret nu este a doua ca marime din lume! Este cam pe locul 17 sau 20
    la ce?
    R: la vandut diplome
    • +1 (1 vot)    
      pretul e mic 1200 euro am dat la spiru in 3 ani (Joi, 30 iulie 2009, 8:36)

      nicolle [anonim] i-a raspuns lui catalina

      catalina tu cata spaga ai dat in 3 ani
      la spiru nu poti sa dai spaga pt ca dai examenul pe calculator iar calculatorul nu cere spaga
  • +1 (1 vot)    
    am luat 9.80la licenta la spiru 50 enunturi in 11m (Joi, 30 iulie 2009, 8:32)

    nicolle [anonim]

    stresul pe care=l suporti cand astepti 2 ore sa dai un examen si apoi in 10 min. trebuie sa rezolvi 20 enunturi cum e trebuie sa fii ca un robotel. intrebarile nu sunt simple pt ca te induc in eroare unele si trebuie sa citesti manualul cu atentie ca sa dai raspuns corect. lumea e invidioasa mie mi s-a spus de ce te duci la universitate sa arunci banii pe geam au ras de mine multi din invidie dar acum am luat nota 9.80 la licenta si moare lumea de ciuda. nu mor caii cand vor cainii.
  • 0 (0 voturi)    
    psihologie (Joi, 30 iulie 2009, 9:41)

    rebell [anonim]

    Tin sa va spun k sunt la psihologie anul 3 id si k nu ne mai dau grilele de anul trecut ci doar un tip de grila care il facem noi din sinteze.si am multi prieteni la facultatile de stat si au restante la materii si pentru 5 pagini care am ramas masca cat de usor le-as fi invatat.daca suntem la id sau la spiru pt k muncim nu inseamna k nu invatam la examene,daca nu inveti nu iei si punct asta e clar.cat despre licenta la toate facultatile Cantemir,alea de staT,Baritiu etc,licenta este grila.atunci de ce ne considera pe noi toti prosti cand noi invatam grile cat pentru o licenta daca le adunam la 5 examene in fiecare sesiune.pe toti cei tinuti de parinti la stat si care nu stiu decat sa se destrabaleze prin camine si distractii cu colegii la zi si sa se duca adormiti la examene si sa le dea moca de nu stiu cate ori mai bine abtine-ti-va de la comentarii absurde k nu aveti nimic peste noi doar faima de studenti la "stat".cand vei termina si veti gasi un loc de munca veti sesiza cat sunteti de plante,multi dintre noi lucram deja si o facem chiar foarte bine in paralel cu facultatea.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare retorica (Joi, 30 iulie 2009, 10:21)

    dana [anonim]

    Este adevarat ca daca ai 20 de ani si tot faci o facultate cu plata, sa o faci la zi.Dar daca ai 40 de ani, familie ,o slujba care nu-ti ofera nicio motivatie si nici nu locuiesti intr-un centru universitar?Cand s-a infiintat centrul ID la Ploiesti m-am gandit ca este sansa de a schimba ceva si sunt datoare sa o incerc .D-voastra D-na Ministru n-ati fi facut la fel?Acum aflu ca m-am straduit doi ani degeaba.Nu cumva ni se incalca un drept constitutional DREPTUL DE A INVATA?Eu si cei care sunt in aceeasi situatie va intrebam daca mai avem dreptul sa speram ca mai valoram ceva in aceasta societate care ne da la gunoi pentru ca nu mai avem 20 de ani?
  • 0 (0 voturi)    
    ush (Joi, 30 iulie 2009, 11:21)

    ana [anonim]

    Sunt perfect de acord cu deciziile luate de d-na ministru Andronescu.Toti absolventii ush,sa resustina licenta la stat,gratis,pe banii ush.......sa-si dovedeasca cunostintele prin examene elliminatorii, si dupa aceea sa ridice pretentii,de genul ,,am terminat o facultate'',,,am diploma''.Nu se poate asa ceva.56.000 de diplome.Aaaa....mai exista o solutie....sa li se elibereze diploma in care sa scrie doar USH fara antet MECI.Sa vedem cine are curaj sa-i angajeze.
    Pana vom afla lucruri concrete in acest caz spor la invatat si succes,dragi absolventi ush !
    • 0 (0 voturi)    
      ASA SUNTEM NOI (Joi, 30 iulie 2009, 15:18)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui ana

      Cand e sa ne dam ghebosi toti avem sfaturi si aratam cu degetul pe altii. Cu ce masura judeci cu aia ti se va judeca! De accea nu am ajuns noi prea departe; ne spuracam intre noi in loc sa ne sustinem. Pace(tre sa fie si blonde in tara asta)
    • 0 (0 voturi)    
      Eu sunt de acord (Joi, 30 iulie 2009, 21:43)

      cris [anonim] i-a raspuns lui ana

      Eu sunt de acord cu sustinerea din nou a examenelor si a licentelor ,daca este fara plata. Cel putin pentru cei care au terminat anul asta. Dar pentru ceilalti... sa fim seriosi, cati dintre voi, cei care ati terminat la o facultate de stat ati putea sa sustineti din nou licenta? Si examene ? Eu, sincer, nu. Am facul chimie alimentara la stat. Sa dau din nou toata bichimia (metabolism, proteine, glucide,lipide,enzime, formule etc.), doua tehnologii plus proiect? Nu multumesc. Dar ca student actual la psihologie ID la Spiru , chiar as da orice examen acum, cat imi sunt toate recente in memorie. Materia nu este deloc usoara, sa stiti. Am avut curs de peste 300 de pagini (psihologie judiciara, defectologie si logopedie etc.) intr-o sesiune, altele impartite in doua sesiuni. Daca iti place ce faci, inveti. Daca nu, dar n-ai incotro ca iti trebuie diploma, probabil ca inveti mai pe sarite, cautand raspunsuri la grile. Asta nu intelegeti voi, ca grilele se afisau ,dar nerezolvate,cuprindeau 100-350 intrebari, rezolvarea se facea cautand in carti si, trebuie sa va zic, aproape cuprindea 90% din materie. Cand stiai raspunsurile la grile, stiai si materia. Ah , ca erau destui care cautau pe forum si gaseau colegi care rezolvau grilele si le discutau impreuna ,pentru verificare (multe erau cu chichite) ... ca acestia le luau de-a gata de la acei colegi binevoitori... cred ca acestia erau tocmai cei care vor doar diplome. De ce le vor? Pentru ca toti ministrii care au venit pe rand la guvernare au aberat cate un pic. Asa se face ca toti invatatorii si educatorii trebuie sa aiba facultate pana in 2012. Adica pana acum au putut preda, ne-au facut pe noi oameni, dar pe copiii nostri nu ii mai pot invata fara facultate. La fel, in administratia publica, ati auzit sa se mai angajeze pe undeva fara facultate? Ati auzit de nebunia masterelor? Ca sa evoluezi in cariera trebuie sa ai cursuri sau master in domeniu absolvit. Unde sa faca cei din provincie facultate la zi, de stat?
    • +1 (1 vot)    
      continuare (Joi, 30 iulie 2009, 21:58)

      cris [anonim] i-a raspuns lui ana

      Si serviciul? Si familia? La psihologie, jumatate dintre colege sunt la 35-55 ani, invatatoare si educatoare, care vor(?) si trebuie (!) sa faca facultate pana in 2012. Au ales o specializare umanista , pe care foarte probabil o cunosc deja din experienta de o viata in invatamant, au ales o universitate care costa mai putin si nu implica deplasarea la Bucuresti. Credeti ca sunt nulitati? Repet, sunt cel putin jumatate dintre colegele mele. Intotdeauna m-au enervat generalizarile. Cunoastem un caz, doua , trei, zece si suntem gata sa spunem ca toti sunt lichele, hoti etc. Si eu cunosc cazuri, dar cunosc si invers (persoane care chiar invata , si cu placere) . Cunosc chiar mai multe persoane care au facut facultati si mastere , la stat sau particular, la alte universitati, fara sa ajunga la examen sau fara sa cunoasca tema de cercetare la master. Am intrebat o colega cu o saptamana inainte de examenul de sustinere a disertatiei finale pentru master, ce tema si-a ales. Mi-a raspuns ca nu isi aminteste exact, ca nu a facut inca lucrarea , dar ca mai are timp. Era la Bioterra. Deci? Sincer, as vrea sa termin Psihologia , la USH sau in alta parte, as vrea sa ma inscriu in Asociatia Psihologilor din Romania, sa fac cursurile organizate de aceasta, fara de care nu primesti atestat . Cursurile dureaza doi ani. Abia apoi , primesti atestat de psiholog PRACTICANT. Trebuie multa munca pana ajungi psiholog, munca la care sunt gata sa ma inham . Daca altii vor doar diploma, sa nu ii blamam prea tare , nu sunt ei de vina, ci sistemul care cere diploma. Si erau si pe timpuri , si cu precadere la stat, destui care voiau doar diploma. Probabil v-am obosit deja. Va mai spun doar ca am 38 de ani ... si serviciu... si familie, adica sot si doi copii... copiii sunt la scoala, trebuie indrumati, trebuie ajutati pentru ca fara ajutorul nostru nu ar ajunge la olimpiade judetene... pot eu oare merge prea des la Bucuresti?
    • +1 (1 vot)    
      ush (Luni, 3 august 2009, 20:05)

      moldovan [anonim] i-a raspuns lui ana

      Cum poti sa fi de acord cu evaluarea cunostintelor la o alta facultate cand prea bine se stie faptul ca fiecare profesor are cartile lui din care preda si trebuie sa intri in posesia lor + cursuri iar acest lucru costa bani , + lucrarea de licenta ; ca sa poti fi evaluat corect trebuie sa parcurgi cel putin un an materia celor 4 ani predata la facultatea respectiva, stiu despre ce vorbesc deoarece sotul meu este la zi la o facultate de stat si nu poate invata pentru examene din alte cursuri, sunt diferite.Daca vrei sa-ti pastrezi postul si sa nu fi dat afara nu mai astepti pana iti dau cei de la ush banii sa poti sa-ti susti examenele, asa ca ar trebui d-na ministru sa nu-si bata joc de noi oamenii simpli, si asa am cheltuit destul, toti avem familii si greutati. Conform Legii, ARACIS detinea documentele referitoare la acreditarea facultatilor din cadrul Universitatii Spiru Haret si fiind obligata sa urmareasca acest lucru, pana la urma era painea lor nu ?, avand in vedere faptul ca nu au fost lasati sa verifice acest lucru acestia erau obligati sa inainteze un raport asupra inspectiei, Ministerului EDUCATIEI, care ar fi putut lua masuri, stiind ce se petrece. Deci erau la curent cu totul. Nu vom plati noi pentru incompetenta dumnealor.
    • +1 (1 vot)    
      LICENTA (Miercuri, 5 august 2009, 12:44)

      LUMINITA [anonim] i-a raspuns lui ana

      sunt de acord sa dau licenta inca odata dar cu conditia sa dea si cei de la stat inca odata licenta dar la spiru haret ,ca de omul pina nu da cu capul in pragul de sus nu si ridica capul
      • 0 (0 voturi)    
        LICENTA (Miercuri, 12 august 2009, 1:36)

        Daniela [anonim] i-a raspuns lui LUMINITA

        Te felicit! Exact asa mi se pare si mie corect.
        Si apoi sa mai venim cu comentarii.....
    • +1 (1 vot)    
      ush (Miercuri, 12 august 2009, 1:33)

      Daniela [anonim] i-a raspuns lui ana

      Draga mea, in acest caz pot sa am pretentia sa vina si cei de la stat sa dam inca o data ex. de licenta si atunci sa vedem rezultate.
      Eu sunt profesor si ma deranjeaza sa mai fac un efort atat de mare ca cel pe care l-am facut pentru licenta. Am avut colega ce a absolvit la stat, la UBB, cu 1 an inaintea mea (2005) si s-a titularizat abia in 2008. Eu m-am titularizat in anul in care am absolvit -2006( am avut 2 saptamani intre licenta si ex. de titularizare in invatamant). Poate ca sati putin si meditezi...
  • +1 (1 vot)    
    Se invata si la spiru! (Marţi, 4 august 2009, 13:50)

    miha [anonim]

    Hai sa fim seriosi,toata lumea a auzit de fara frecventa de la ,,stat'',de banii dati pt trecerea examenelor,de licenta facuta pt 200 de euro!Asa ca nici la stat nu sunt cainii cu covrigi in coada.Eu am absolvit liceul pedagogic,am obtinut si titularizarea cu nota mare,deci sunt in stare sa invat si am mers la spiru fiindca trebuie sa imi intretin fetita,dar asta nu inseamna ca nu mi am l luat activitatea de studenta in serios.Am zis daca tot dau banii sa raman si cu ceva in cap.Intr-adevar nu neg ca exista persoane care trec precum gasca prin apa dar le intalnim si la stat.Cu ce sunt eu de vina ca exista forma aceasta?Fiind in tema cu examenul de titularizarea,vreau sa va spun ca daca va uitati din curiozitate pe www.edu.ro,sa vedeti ce note iau cei de la,,stat''va incruciti,nu sunt in stare nici sa atinga pragul de 5.Nu iau apararea lui Spiru Haret,nu stiu ce va urma dar legile nu se dau retroactiv.Aceasta doamna ar trebui,inainte sa dea legi peste noapte,sa vina sa predea pe 8 mil in invatamant ,sa parcurga 80 de km pe zi si sa plateasca 25 de milioane pt o facultate de ,,stat''.
  • +1 (1 vot)    
    de ce cred cei de la stat ca sunt mai buni? (Joi, 6 august 2009, 17:18)

    florina [anonim]

    Sunt studenta la Spiru Haret si trebuie sa stiti ca de cand s-a redus perioada de scolarizare la 3 ani dam 7 examene pe sesiune.Credeti ca este putin lucru sa ai familie, serviciu, platit cum se plateste in sistem bugetar, sa ai un copil la Facultate si dupa 40 de ani sa te mai pregatesti si pentru examene, pentru ca altfel te trezesti ca mai apare un minisru foarte intelept, care te trimite acasa dupa 25 de ani vechime fiindca nu ti-ai completat studiile? Doamna Ministru, acesta este motivul pentru care oamenii au dat navala la aceasta Universitate.Taxa este mai permisiva si se achita in rate.Acesti oameni se gandesc sa manance bine si ei, dar sa ne lase si noua ceva din salariu.Este insa adevarat ca exista si acum in Universitati profesori care nu stiu sa foloseasca un calculator,iar aceasta ura pe care o manifestati fata de cei care sunt mai emancipati in gandire, nu ati intarziat sa o manifestati de cum ati fost inscaunata. Rusine PSD-ului cu astfel de ministri
    • -1 (1 vot)    
      stupefactie (Joi, 6 august 2009, 22:44)

      victtor [anonim] i-a raspuns lui florina

      Este ceva incredibil. S-a intors lumea cu susul in jos.Cum puteti sa spuneti ca "te mai si pregatesti pentru examene", cand pregatirea respectiva inseamna invatarea raspunsurilor postate pe internet. Nu se acumuleaza cunostinte ci se dau examene cu raspunsurile copiate de pe fituici. In 2009, cel putin 15 colegi au absolvit USH cu note peste 9.50, prosti ca bota, dar acum mai fuduli. Ei au spus cu decurge "invatatura" la USH. Si inca ceva, aceasta se intampla numai in sistemul bugetar unde nu conteaza ce stii ci pe cine ai pila sau in ce partid esti inscris. Mizerabil. Asa ca va rog.... sunt convins de ceea ce spun si scarbit in acelasi timp de invatamant. Acesti o sa ajunga sa conduca tara. Deocamdata se afla in esalonul 2 si 3.
  • -1 (1 vot)    
    USH (Miercuri, 12 august 2009, 14:02)

    fost student [anonim]

    Toti se plang de cat de mult invata la USH, imi vine sa rad...
    Am fost studenta la ei, insa am renuntat dupa un an, deja se stia clar ca sunt cam in afara legii, eu aflasem in iarna lui 2006.
    Despre examene va spun cum faceam eu: scoatem grilele, luam raspunsurile de pe net, confruntam cateva variante, imi definitivam o grila(asta cam in 2-3 zile) si credetima ca e dintre cele mai bune cazuri, in general le luai asa cum erau, si invatam cam 2 zile 2-3 ore pe zi la aceasta grila, da si luam cam 9 de obicei. Daca nu reuseam sa invat ajungeau 2 ore inainte de examen pentru un 6-7.