Corespondenta din Germania

Sex, morala, solutii de criza. Razie a politiei la bordelurile unei romance din Germania

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2009, 0:43 Actualitate | Esenţial

De prin bordeluri
Foto: Hotnews
Pentru 70 de euro ziua, sau 100 de euro noaptea, clientii bordelurilor cu tarife fixe (flate-rate) si oferta all-inclusive au dreptul la servicii sexuale de orice natura si cat de des vor. Este conceptul de afacere al bordelului Pussy Club din Stuttgart-Fellbach, al carei patroana este Patricia Floreiu.

Intre cele 70 de angajate ale sale, majoritatea sunt prostituate romance. Acestea nu pot refuza, in cadrul platii pausale (tarif care se plateste uniform), nici o pretentie a vreunui client. Duminica, politia germana a descins intr-o razie de proportii, la cele patru bordeluri administrate de romanca.

„O afacere dura“

In opinia multor nemti si a autoritatilor germane, aceste practici de bordel sunt umilitoare si favorizeaza exploatarea prostituatelor.

Disputa asupra legitimitatii unui astfel de model de business in bransa „orizontalei“ a devenit publica si politica, in Germania. Bordelurile „flat-rate“ din Fellbach (Stuttgart), Heidelberg, Wuppertal si Schönefeld (Berlin) erau de mai multa vreme luate in vizorul procuraturii din Mannheim, initial pentru suspiciunea de neplata corecta a contributiilor sociale pentru prostituate. La razia de duminica au fost mobilizati 700 de politisti si au fost controlati 270 de barbati si 170 de femei.

Bordelurile din Fellbach si Heidelberg au fost inchise, momentan exclusiv din motive de igiena. Expertiza documentelor si probelor confiscate in scop de ancheta va mai dura ceva timp. La Fellbach s-au operat 12 arestari.

Patroana Floreiu si un alt cadru de conducere au primit si ei, mandate de arestare, relateaza agentia de presa Deutsche Presse Agentur (dpa) din surse ale politiei germane. Ministrul Justitiei din landul Baden-Württemberg, Ulrich Goll (FDP), a descris aceste Puff-uri (n.t. bordeluri), in care se ofera sex la discretie, pentru o taxa fixa, „o afacere dura, dirijata de criminalitatea organizata“.

„Nu am nimic impotriva bordelurilor normale, insa aceste Puff-uri 'flat-rate' lezeaza demnitatea umana. Exista suficiente mijloace legale pentru a ingradi aceste modele de afaceri“ a declarat el citat de dpa.

PFA la PUFF

Seful politiei criminale din Augsburg Klaus Bayerl, expert in trafic de persoane si criminalitate in cadrul retelelor de prostitutie a spus ca acestea „incearca sa creeze o imagine de legalitate“.

„Mediul este insa acelasi“, a adugat el, referindu-se la cele peste 60 de „bordeluri de wellness“ care au rasarit in Germania, dupa legalizarea prostitutiei, in 2002. Atat unii politicieni, cat si ONG-uri, cum este „Solwodi“, care actioneaza contra turismului sexual si a traficului de persoane, solicita guvernului german modificari ale legii prostitutiei. Vicepresedintele partidului de guvernamant crestin-democrat Sven Petke avertizeaza asupra unui „punct culminant la care a ajuns lipsa de moralitate“.

Alti politicieni insa, cum e primarul din Schönefeld, Udo Haase, nu gasea pana saptamana trecuta nimic revoltator in faptul ca „la Pussy Club, clientul plateste 70 de euro, primeste prosoape si bauturi fara alcool incluse in pret, iar apoi poate face sex la discretie cu damele din Romania“. (Märkische Allgemeine). Nici Patriciei Floreiu, patroana de 26 de ani a Cluburilor All-inclusive din Germania, ideea de afacere pe care o promoveaza nu i se pare deloc condamnabila.

„Eu imi vad conceptul ca un progres in favoarea damelor“ scrie ea in Internet. Acestea lucreaza in subantreprenoriat, pe cont propriu si „pot decide liber asupra locului, timpului si volumului lor de activitate“, explica romanca, crescuta in Germania.

Referinta: reportaj Spiegel TV la Pussy Club din Fellbach


Citeste mai multe despre   






















9475 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 iulie 2009, 1:24)

    Gigi Maybachistu' Sexos [anonim]

    "„Eu imi vad conceptul ca un progres in favoarea damelor“ scrie ea in Internet. Acestea lucreaza in subantreprenoriat, pe cont propriu si „pot decide liber asupra locului, timpului si volumului lor de activitate"

    Mai precis pot decide liber sa promita marea cu sarea contra a 70 EUR si sa-l pacaleasca pe fraier, asa cum faceau si cand se aflau aici, in tara lui Papura-voda, unde tariful convertit in euro, surprinzator, tot cam atat inseamna :)))))
  • +4 (4 voturi)    
    si care-i problema? (Miercuri, 29 iulie 2009, 9:20)

    cet23 [anonim]

    Care-i problema? Noi, romanii si romancele suntem acum oameni liberi. Ne bucuram de libertate si democratie, nu ca pe vremea comunistilor.
    Acum facem parte din UE, am intrat in Europa cu fruntea sus, deminitate, libertate si picioarele desfacute! Ne-am gasit locul nostru, printre fratii europeni, care ne privesc cu simpatie si profund respect, dovedite de erectiile pe care le au atat de moralii occidentali.
  • 0 (0 voturi)    
    "Capi ai crimei organizate" (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:47)

    E [anonim]

    Din raportul Europol, asupra crimei organizate din Europa (2007):

    "A situation where a non-indigenous criminal
    group performs international operations which
    exploit its presence in origin, transit and destination
    countries, whilst aiming to manage the distribution
    phase within the EU markets is defined
    as the highest threat.
    These groups have thus far
    often perpetrated crime in host EU countries
    whilst maintaining leadership and returning the
    proceeds of crime to their own country of origin
    outside the EU. Now, OC groups increasingly
    consist of people of a non-indigenous ethnicity
    living permanently in, or having the nationality
    of, the EU country of activity, where, additionally,
    the middle or even top levels of the criminal
    organisation may also reside."

    Ati prins idea, da? Capii crimei organizate sunt straini de tarile europene in care traiesc si opereaza. Din motive necunoscute, raportul Europol s-a ferit sa numeasca etnia acestor criminali. O fac insa altii - cine sunt adevaratii capi ai crimei organizate?

    "Under communism, Jews controlled organized crime in the Soviet Union, and when communism collapsed at the beginning of this decade Soviet Jewish gangsters not only branched out into various new money-making enterprises in Russia and Ukraine, including the White slave trade, they also began building their criminal operations in the United States and in Western Europe. Today they virtually control organized crime in Germany, Poland, and several other European countries. And the Organizatsiya has replaced the Italian and Sicilian Mafia as the principal organized crime element in the United States. And these Jews from the former Soviet Union are far more predatory than the Mafia ever was."

    http://www.jewwatch.com/jew-crime-mob-2.html

    Semion Mogilevich, cel recent eliberat din inchisoare de catre guvernul rus, este cel mai mare traficant de arme, droguri si carne vie, din Europa. Acum e liber sa-si vada de bunul mers al afacerilor.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu pertinent (Miercuri, 29 iulie 2009, 23:02)

    SCORTANU [anonim]

    Stimati Domni si Stimate Doamne

    Sunt deosebit de impresionat de eforturile politiei
    germane pentru rezolvarea unei probleme de imnportanta mondiale eradicarea injosirii femeii.Ar fi foarte bine ca si in tara noastra sa se inceapa nu prin actiuni punctuale ci prin o actiune de amploare care sa cuprinda atit videochaturile,magazinele erotice,bordelurile care toate functioneaza in ilegalitate iar prestatoarele solidar cu toti aceia care profita de ele sa fie trimise si trimisi la reducare iar fondurile confiscate precum si bunurile sa le fie valorificate in scopul stergerii datoriilor din banci a le cetatenilor cinstiti care muncesc pe brinci pentru niste bani de mizerie precum si sa se stimuleze economia iar beneficiarii videochaturilor barbatii sa fie tratati neuropsihiatric tot cu acesti bani.Guvernantii precum si parlamentarii care refuza asemenea plan sa fie exclusi pe viata ei si familiile lor din viata publica si sa fie tratati precum si complicii si dece nu sa sufere aceleasi sanctiuni ca toti care fac genocid caci este genocid.
    Cu stima SCORTANU ADRIAN-CEZAR
    • 0 (0 voturi)    
      rezon (Joi, 30 iulie 2009, 17:05)

      pristanda [anonim] i-a raspuns lui SCORTANU

      curat pertinent comentariu lu matale coane scortanu, ca bine le zici. iai inferat cu minie proletara pa toti si pa madame sale trimita la reducare. ai sa traesti vino la birtu din colt ca dau o bere parol
  • 0 (0 voturi)    
    cam prostesc!!! (Marţi, 4 august 2009, 20:11)

    corbuletz [anonim]

    Nu mi se pare ceva iesit din comun..din moment ce prostitutia e legala in germania din 2002!! care sunt motivele inchiderii cluburilor??pretul prea mic??daca era un pret de 200 de euro si nu 70 mai era aceasta o problema???In schimb ar trebuii sa contactati cateva femei de acolo sa vedeti cum ce parereri au despre cea ce fac...apoi puteti sa faceti mai mult tam tam!!!
  • 0 (0 voturi)    
    stiuu (Miercuri, 3 martie 2010, 6:00)

    beby [anonim]

    aici an cluburile astea e mare mafie care e condusa din romania eu am avut pe cinva care a lucrat acolo si cunosc multe din sistemu asta de lucru .faceau sex de cate 40 de ori pe zi pentru 700e pe saptamana si daca refuza un jegos era scarba de el le mai taia o 100 de e