Radu Mazare va fi cercetat de procurorii constanteni pentru arborarea de insemne naziste

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 27 iulie 2009, 17:31 Actualitate | Esenţial

Radu Mazare, la parada modei
Foto: Captura NewsIn
Primarul Constantei, Radu Mazare, va fi cercetat de procurorii constanteni pentru arborarea de insemne naziste, dupa ce a aparut imbracat in militar german la o prezentare de moda in statiunea Mamaia, relateaza Mediafax.

Prim-procurorul Parchetului de pe langa Tribunalul Constanta, Adina Florea, a declarat ca a fost facuta o sesizare la Parchetul instantei supreme la adresa primarului Radu Mazare, iar luni Parchetul a declinat competenta procurorilor constanteni.

Adina Florea a precizat ca acest caz va fi cercetat de catre procurorii Parchetului de pe langa Judecatoria Constanta.

In urma cu 8 zile, Radu Mazare a defilat, la Mamaia, in uniforma de ofiter german. Aflat pe scena unei prezentari de moda, el a fost insotit de fiul sau, care purta o uniforma asemanatoare, de ordonanta.

Primarul Constantei a fost aspru criticat pentru acest incident, atat de adversarii politici, cat si de unele voci din PSD, iar reprezentantii Centrului "Simon Wiesenthal" i-au cerut sa isi prezinte scuzele si sa demisioneze din functie.

In plus, stirea si fotografiile cu Radu Mazare imbracat in uniforma de general nazist au facut inconjurul presei din intreaga lume.

Potrivit articolului 4 din OUG 31/2002, „utilizarea in public a simbolurilor fasciste, rasiste sau xenofobe se pedepseste cu inchisoarea de la sase luni la cinci ani si interzicerea unor drepturi”.


Citeste mai multe despre   






















2585 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    Stupid (Luni, 27 iulie 2009, 17:35)

    John Doe [anonim]

    Nu-l inghit pe dl Mazare, dar sa-l cercetezi pentru tinuta din timpul unei prezentari de moda e tot aia cu a acuza manechinele de prostitutie.
    • +7 (15 voturi)    
      nu-i asa (Luni, 27 iulie 2009, 18:04)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui John Doe

      Era in public, avea insemne naziste, si exista o lege care reglementeaza asta. E exact ceea ce trebuia sa se intample, stupid a fost gestul lui de a purta in public uniforma respectiva.

      Ca a vrut sau nu, ca a stiut sau nu, asta e alta poveste.
      • +1 (11 voturi)    
        Ai si tu un punct de vedere valid, dar... (Luni, 27 iulie 2009, 18:39)

        John Doe [anonim] i-a raspuns lui if0014

        Prezentarea de moda poate fi considerata o activitate de show, cu regie etc. Poti sa pui sub acuzare un actor in timp ce joaca un rol? Sa zicem ca pe Selari Sergiu Nicolaescu e imbracat in ofiter SS pentru noul sau film...
        • +5 (9 voturi)    
          Nu neaparat (Luni, 27 iulie 2009, 19:34)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui John Doe

          Chiar daca este o activitate sub regie, nu inseamna ca poate sa incalce legea. Si daca vine unu' si face o parada de moda cu 10.000 de tineri blonzi imbracati in uniforme wermacht mergand in pas de gasca pe bulevard, cum s-ar considera?

          Dupa cum stii probabil in anumite tari filme si jocuri pe calculator sunt cenzurate si editate pentru a nu incalca legi similare.

          Daca simbolurile sunt interzise prin lege, sunt interzise prin lege. Si hai sa fim cinstiti, nea Mazare a facut-o din "admiratie pentru wermacht" dupa cum a zis el, din prostie si ignoranta. Tocmai pentru aceste situatii este utila aceasta lege, in parerea mea.
        • +6 (6 voturi)    
          nu chiar (Luni, 27 iulie 2009, 19:40)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui John Doe

          filmul/teatrul are un alt statut fata de o prezentare de moda.
      • -1 (7 voturi)    
        In public?? (Luni, 27 iulie 2009, 18:55)

        vio [anonim] i-a raspuns lui if0014

        Dar daca era pe scena unui teatru?
        Dar daca era la un "reenactement"?

        El era la o defilare de moda, care-i deosebirea esentiala??
      • 0 (0 voturi)    
        Lege (Luni, 27 iulie 2009, 23:18)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui if0014

        "si exista o lege care reglementeaza asta."

        Ce lege exista in acest sens? (intreb serios nu la misto).
        • 0 (0 voturi)    
          te rog (Vineri, 9 aprilie 2010, 0:52)

          benzinaru' [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

          ce se poate intampla daca vreau sa port un tricou cu insemne naziste, nu ca sh face parte din vre-o organizatie, pur si simplu pt k nu am gasit nici o lege pe net, insa macar cu Maresalul Antonescu pot :D
      • -1 (1 vot)    
        auoleu (Marţi, 28 iulie 2009, 0:41)

        un roman [anonim] i-a raspuns lui if0014

        dar terminati odata cu circul asta cu Mazare si evreii ce dreaq chiar atata tam tam, ce s-ar intampla dc s-ar imbraca toti romanii la fel , ne-ar cere ovreii despagubiri pt holocaust sau ar construi monumente in toata romanik?
      • 0 (2 voturi)    
        hai sa-ti spun mai simplu (Marţi, 28 iulie 2009, 1:48)

        DanOprea [utilizator] i-a raspuns lui if0014

        RM e un imbecil ( ce merita puscarie probabil entru altele) dar pe el l-au vazut 30 de insi din care 2 au bagat de seama tinuta... in schimb de 1 sapt pe toate canalele apare cu zoom pe catarama si din toate unghiurile. Cine e mai imbecil ?
    • +1 (9 voturi)    
      altii au alta parere decat procurorii :) (Luni, 27 iulie 2009, 18:10)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui John Doe

      http://www.realitatea.net/radu-mazare-a-fost-desemnat-cel-mai-bine-imbracat-politician_572827.html
    • +4 (6 voturi)    
      Legea nu e lege pentru toti? (Luni, 27 iulie 2009, 18:28)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui John Doe

      Aici nu e vorba despre o parere, ci despre lege. Care e destul de clara in acest caz, in opinia mea. Problema este daca se aplica in cazul Mazare, ceea ce ma indoiesc.
      • 0 (4 voturi)    
        Cate legi nu se aplica pentru tigani? (Luni, 27 iulie 2009, 21:27)

        Axul [anonim] i-a raspuns lui Dan

        La cate legi se incalca si nimeni nu se coxeaza de cata paguba se produce, este un gest de ipocrizie sa ai pretentia sa se respecte o lege impusa prin presiuni politice de catre unii care au pitici pe creier.
        Ai fi mai de folos societatii daca ai milita pentru aplicarea legii pentru tiganii care fura curent din iluminatul public, si discutam dupa ce reusesti asta.
    • +5 (7 voturi)    
      Adolf Mazare von Stutz si lipsa discernamantului (Luni, 27 iulie 2009, 18:33)

      Gly Gore [anonim] i-a raspuns lui John Doe

      Hitleristul din Constanta, titanul politic al PSD ,trebuie studiat medical pentru ca este o victima probabila a luesului congenital,manifestat prin lipsa discernamantului si o sanatate precara !pana acum PSD are in componenta :un edec bolsevic batran, un draga Prosto, un declarat penal la nivel european Nastase ,un guzgan rozaliu, o ceata de securisti nenominalizati, etc.;caruta cu paiate a PSD se poate rasturna oricand ,in orice imprejurare ,la munte sau la mare..
    • 0 (2 voturi)    
      ce i se reproseaza exact? (Luni, 27 iulie 2009, 23:21)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui John Doe

      crucea de fier nu este un simbol nazist ci german si-i onoreaza pe cei care s-au distins prin fapte de razboi. pe piept are si vulturul german care ar fi trebuit sa aiba swastica in gheare dar in loc de swastica este o piesa decorativa neutra. singurul simbol nazist se afla pe catarama de la curea unde apare vulturul german cu swastica in gheare. desi swastica este mica, ea este clar simbol nazist aratat in public. daca aceasta swastica ar fi fost acoperita si ea , ar fi fost discutabil daca legea ar fi fost incalcata. oricum, nu cred ca mazare si-a dat seama de ce face. singura explicatie este un teribilism infantil (si eu m-am jucat, pina la 12 ani, de-a razboiul....)...
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns pt John Doe (Marţi, 28 iulie 2009, 12:51)

      Itic [anonim] i-a raspuns lui John Doe

      este un aspect pe care multi il uita sau il omit: mazare este functionar public in administratie - primar - nu este actor sau fotomodel care participa la tot felul de evenimente de acest gen. ca persoana publica nu ai delimitare in ceea ce priveste aparitiile, ramai 'persoana publica'. a, daca vrei sa ai o viata personala cat mai discreta, asta e cu totul altceva, nimeni si nimic nu te poate opri. oricum, procurorii din constanta ii vor da nup, asta e sigur, doar sunt in republica mazare! un simplu tanar teribilist, care ar fi invocat nestiinta implicatiilor, ar fi fost condamnat, amendat, stigmatizat in doi timpi si trei miscari, fara niciun ecou in presa! cunosc un asemenea caz.
  • -2 (12 voturi)    
    credeam ca s-a terminat circul (Luni, 27 iulie 2009, 17:37)

    seyssinquart [anonim]

    ...
  • +6 (8 voturi)    
    o merita (Luni, 27 iulie 2009, 17:40)

    gigel [anonim]

    unde nu-i cap vai de restul.
  • -1 (7 voturi)    
    in PE cu el (Luni, 27 iulie 2009, 17:48)

    smiley [anonim]

    pai sa-l trimitem si pe dobitocu asta mafiot la Bruxelles sa ne reprezinte la pachet cu ceilaltzi si sa ne faca faima. am ajuns sa faca misto de mine si de ceilaltizi colegi Romani olandezii la birou...
    • +2 (6 voturi)    
      pai fac misto (Luni, 27 iulie 2009, 18:14)

      eu [anonim] i-a raspuns lui smiley

      pentru ca esti tu tantalau si le permiti. un om nu caracterizeaza o natie ca altfel ar fi si ei o natie de drogati (daca nu chiar sunt)
      • +3 (3 voturi)    
        corect - doar partial (Luni, 27 iulie 2009, 20:19)

        zedutch [anonim] i-a raspuns lui eu

        Nu cred ca omu e tantalau, a spus-o la suparare doar... Sunt si eu pe acolo si Olanda nu e o natie de drogati (chiar daca, statistic, cca 10 % din populatia Amsterdamului consuma ocazional droguri usoare). In rest cred ca sunt cei mai buni in inginerie civila, sa vedeti ce infrastructura au, construita pe o tara scoasa 65% din mare, pe nisio...
        Nici Becali nu ne reprezinta (nu-i asa?) si a ajuns acolo. ..
      • 0 (0 voturi)    
        eu - ergo sum ? (Luni, 27 iulie 2009, 22:04)

        smiley [anonim] i-a raspuns lui eu

        Domnu EU, nu vreau sa ma justific ptr comentariu, - reprezinta opinia personala, faptul ca Becali a ajuns acolo inseamna ca orice "maimutzoi" poate sa faca asta cu bani si publicitate. Fara a avea insa competentzele necesare si puterea (intelectuala) de a face ceva ptr acest neam de la BXL, lucrinf=d insa in interesul propriu - financiar / imagine.
        Binenteles ca nu le-am permis :-), am comentat si eu si am sustinut ca e un caz "punctual". Oricum, cu aceasta ocazie au aflat si ei ca RO a fost cu DE pina in 1944 dupa care "a intors armele". Au invatat ceva, o clipa de istorie.
        Si inca o chestie dl EU Roman - inainte sa faci pe cineva tantalau e bine sa te gindesti de doua (sau mai multe) ori.... aici asa ceva nu se admite.
  • -4 (8 voturi)    
    Ce mai vrajala (Luni, 27 iulie 2009, 17:48)

    un roman satul de teatru [anonim]

    Daca ar fi ceva serios pe tema asta atunci in aceeasi oala ar fi si organizatorii acestui eveniment. Dar cum la noi se poarta plimbatul pe la tribunal doar asa de spectacol TV nu o sa fie nicio tarasenie. Imi e sila de Romania si de faptul ca sunt cetatean al acestei tari
  • +2 (16 voturi)    
    mda (Luni, 27 iulie 2009, 17:49)

    liviu_ [utilizator]

    se pare ca evreii au devenit foarte puternici in romania...
    (sau sunt niste interesa politice)
    nu il sufar pe mazare, dar torusi... aia nu era uniforma nazista...
    eu am ochii albastrii si paru blond... oi fi si eu nazist???
    • -3 (9 voturi)    
      nu, dar... (Luni, 27 iulie 2009, 18:07)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ...daca porti o uniforma militara similara celei pe care o purtau ofiterii germani din al doilea razboi mondial, si daca mai ai si o svastica pe acolo... asta e, exista o lege. O fi o lege proasta, dar exista.
      Si da, evreii sunt foarte puternici peste tot, de aceea nu sunt prea iubiti pe unde se duc. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i gazam - tie nu ti-ar placea ca romanii sa fie mari smecheri si sa traga sforile pe oriunde se duc? Crezi ca italienii au o parere mai buna despre romani decat au romanii despre despre evrei?
      • +1 (5 voturi)    
        mie mi-ar placea (Luni, 27 iulie 2009, 18:57)

        lola [anonim] i-a raspuns lui if0014

        ca romanii sa fie cinstiti - si in mare parte nu sunt. nu mi-ar placea sa fie mari smecheri si sa "se descurce". la fel, mi-ar placea si ca evreii sa fie cinstiti. iar in ce priveste actiunile lor "oficiale" nu sunt deloc cinstiti. cinstiti sunt cei care merg impotriva curentului, gen Norman Finkelstein sau Ilan Pappe.
        nu vad nici o legatura intre atitudinea italienilor fata de romani si cea a romanilor fata de evrei.
        - prima este temporara, motivata de niste fenomene specifice (imigratia romanilor in cautare de lucru) si poate fi incadrata in niste tipare, ii pot fi gasite cauzele s.a.m.d.
        - cea de-a doua - atitudinea romanilor fata de evrei - nu exista in sine, pentru ca nu e o vorba de o atitudine anume (desi probabil ca avalansa asta geniala de articolase exact acest lucru vrea sa il demonstreze - ca romanii ar avea o 'anume' atitudine fata de evrei). nu este vorba de o pozitie unitara fata de evrei, nici de mai multe pozitii foarte clare. pe un fond confuz si relativ lipsit de informatii exacte s-au suprapus mai intai aiurelile lui elie wiesel, legile privitoare la simbolurile naziste si la istoria recenta a romaniei, predarea holocaustului in scoli, iar, intr-o a doua etapa, bunele sentimente pro-evrei ale romanilor au fost zguduite de ofensiva israelului din gaza din decembrie 2008 - ianuarie 2009. prabusindu-se acest minunat edificiu, nu ii mai poti convinge pe romani ca evreii nu pot fi criticati, dar ii poti scoate antisemiti la o adica. iata de ce avem cate trei articole pe zi care sa implice aceasta tema.
    • +3 (9 voturi)    
      esti suspect! (Luni, 27 iulie 2009, 18:17)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      mai nou, daca nu esti negricios sau roz(!) nu meriti respect, nu te-ai prins?
    • -2 (8 voturi)    
      Hai nu zau,"amice"? (Luni, 27 iulie 2009, 18:40)

      Andreescu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Cine crede ca evreii fac si desfac lucrurile în lume,ca "au devenit puternici în România",ca "acea uniforma nu era nazista",ceea ce de fapt era si evident(recunoscut chiar si de Mazare însusi),si alte ineptii de acest gen,ei bine,acela îsi da arama de antisemit pe fatza.Iar antisemitismul este un pilon fundamental al nazismului,precum este si un fel de boala mintala incurabila,cel "infectat"de acest fel de boala mintala fiind refractar la orice fel argument rational sau de bun simt în aceasta privinta!Te recunosti "amice"???
      • +1 (5 voturi)    
        heheh (Luni, 27 iulie 2009, 19:09)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Andreescu

        asa e, cum spuneti dvs domnule Adreescovici ;)
      • +2 (4 voturi)    
        dar eu va recunosc pe dumneavoastra (Luni, 27 iulie 2009, 19:16)

        ha ha ha [anonim] i-a raspuns lui Andreescu

        cel mai nou si mai penibil argument este ca..........
        surpriza: antisemitismul este de acum boala psihica!
        la fel ca si in comentariul acesta genial din 23 iulie: "Trebuie sa stii ca antisemitismul este un fenomen latent, deci chiar daca lovesti un evreu cu mana in buzunarul tau antisemitismul latent te determina sa faci asta cu mai multa brutalitate decat daca ai lovi un roman, de exemplu." (presupun ca la respectivul buzunar este atasat un indicator de brutalitate, ce masoara forta loviturii:D)
        trecand peste dezbaterea (prea culta pentru locul asta) daca psihologia insasi este stiinta sau nu, de unde pana unde este antisemitismul boala, si inca incurabila? antisemitismul fiind ce? generalizarea prosteasca? pai cine mai poate generaliza astazi avand in vedere ca o mare parte din evreii inteligenti (chiar daca inteligentii sunt o minoritate, dar asta a demonstrat-o curba lui Gauss, nu eu) sunt si ei catalogati de "antisemiti"? deci daca antisemitismul nu este "ura generalizanta fata de tot ce e evreu pentru simplul motiv ca este evreu", atunci nu e decat o simpla aberatie.
        a, daca eu (si altii) am observat ca o lume intreaga s-a c...t pe ea in ianuarie 2009 neindraznind sa invinuiasca pe bietul "neighbourhood bully" de agresiune barbara asupra unei populatii civile si daca am dedus de aici ca respectivul stat are o putere mai mare decat cea legitima, inseamna ca-s dusa cu capul? de cand e o deductie logica unicul indiciu al unei boli mintale?
        nu, va rog frumos, gasiti alt argument, care sa respecte macar inteligenta celorlalti daca nu o poate denota pe a dumneavoastra.
      • +1 (3 voturi)    
        La subiect totusi! (Luni, 27 iulie 2009, 19:26)

        adi [anonim] i-a raspuns lui Andreescu

        Conform DEX avem urmatoarele definitii
        1. Nazist : http://dexonline.ro/search.php?cuv=nazist&text=1

        2.Nazism: http://dexonline.ro/search.php?cuv=nazism&text=1

        daca citesti cu atentie vezi ce inseamna Whrmacht (adica armata) si cine sunt nazistii (mebrii partidului respectiv, acolitii lor).

        Concluziile le tragi tu.
  • +4 (4 voturi)    
    poate (Luni, 27 iulie 2009, 18:08)

    buha [utilizator]

    poate cape viitor se vor mai gandi si la lege alesii inainte sa calce stramb
  • 0 (6 voturi)    
    mda (Luni, 27 iulie 2009, 18:10)

    rontzaila [utilizator]

    se pare ca e un consens si printre cei care nu-l inghit pe Mazare (ma numar printre ei): Mazare nu are ce sa caute la tribunal pentru chestiunea cu uniforma.
    ce e nasol e ca va fi gasit nevinovat si isi va spori imaginea de victima politica.
  • +1 (9 voturi)    
    Uniforma (Luni, 27 iulie 2009, 18:42)

    Laur [anonim]

    Tara arde si babele se piaptana. Intr-adevar, o mare problema pentru natiune ca a aparut Mazare imbracat in costum de ofiter german. Da e radioactiva zvastica aia? Da-o naibii de treaba. Inteleg daca aparea in fundul gol, dar asa era imbracat chiar intr-o tinuta decenta care nu jignea prin nimic.
    Sa inteleg ca un fost ofiter german din al doilea razboi mondial nu mai are voie astazi sa imbrace uniforma pe care era obligat sa o imbrace acum 60 de ani, ba chiar face si puscarie pentru asta?
    Daca un copil amarat va imbraca o camasa de pionier primita de pomana sau ramasa de la frati mai mari, automat va deveni infractor?
    Iar sa pui pe procurori sa ancheteze prostia asta mi se pare consum inutil de timp si bani, pe criza asta. Romania are probleme mult mai grave, nu fleacuri de acest gen.
    • +1 (7 voturi)    
      aiurea in tramvai (Luni, 27 iulie 2009, 19:48)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Laur

      Uniforma jignea memoria milioanelor de oameni omorati de nazisti.
      Nici un Germania nu este legal sa folosesti simboluri naziste.
      Nu exista in Romania o legislatie referitoare la regimul uniformelor comuniste asa ca pionierul tau nu va deveni infractor.

      In schimb exista legislatie referitoare la simbolurile fasciste. Ori o mentinem si o aplicam, ori o modificam (de exemplu cu amenda in loc de inchisoare) dar nu poti cere ca ea sa nu fie aplicata pentru ca unul (Mazare de exemplu) e prea bou ca sa isi dea seama ca nu e ok ce face. Exista un principiul in drept, 'necunoasterea legii nu este o scuza' ; poate ai auzit de el.
  • -2 (4 voturi)    
    Dar organizatoarea paradei? Va fi si ea ... (Luni, 27 iulie 2009, 18:55)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    cercetata? In fond ea e cea care a adus "insemnele", in prostia lui perpetua Mazare cred ca nici nu si-a dat seama ce face, dar "fratii" au acum un subiect nou pe care sa "infiereze" Romania - stiu eu, stim si unii dintre noi de ce!

    Rex Deus, beware!
  • -2 (6 voturi)    
    alta belea (Luni, 27 iulie 2009, 19:45)

    fishbed [utilizator]

    Oameni buni , treziti-va.....nazismul a fost o miscare politica iar Wermacht-ul a fost armata germana. Daca pe maneca a avut si banderola cu zvastica atunci datele problemei se schimba dar pana atunci ce are sula cu prefectura?....heil basescu....na ca va dau eu motiv sa ma urmariti penal
    • +2 (4 voturi)    
      mda, e plin de belele (Luni, 27 iulie 2009, 20:29)

      uffffff [anonim] i-a raspuns lui fishbed

      da, dar a fost miscarea politica la putere in germania in acei ani, intr-un sistem totalitar, hitler a fost capul armatei germane in acea perioada. deci apropierile pot fi facute, nu putem spune ca nu exista nici o legatura.
      dar la fel exista legatura si intre uniforma armatei rosii si bolsevici - iar de curand armata rusa a defilat in uniformele armatei rosii la nu mai stiu ce parada, la fel poate ca uniforma turca de sfarsit de secol al XIX-lea ii deranjeaza pe armeni (al caror genocid nici macar nu este recunoscut de turci, desi s-a petrecut acum un secol). la fel ii deranjeaza probabil pe irakieni uniforma americana si analogiile pot continua.
      nu stiu daca legea respectiva contine o enumerare a simbolurilor interzise sau lasa loc de interpretari, dar pot sa-mi dau seama ca intreg subiectul este aberaaaaant... propun sa se dea si o lege pentru incuierea mintilor si sa se publice carti despre gandurile permise
  • 0 (0 voturi)    
    propun cercetarea (Luni, 27 iulie 2009, 20:41)

    ioba [anonim]

    domnului Mazare pentru port ilegal de creier. Nu ar strica sa fie intrebat nici de proprietatile din Brazilia. Nu de alta, dar au mai fost lideri nazisti care s-au refugiat acolo. :-))))
  • -1 (1 vot)    
    bla bla (Luni, 27 iulie 2009, 21:11)

    robert [anonim]

    Maine defilez si eu prin centrul orasului in costum de soldat nazist, sunt curios ce o sa patesc. Sa arda evreii! Asta ma face antisemit?
  • +1 (1 vot)    
    Poate asa se mai potolesc nostalgicii nazismului (Luni, 27 iulie 2009, 21:27)

    Tantza si Costel [anonim]

    Poate asa se mai potolesc nostalgicii nazismului.
  • +1 (1 vot)    
    mazare stricata la cap (Luni, 27 iulie 2009, 21:41)

    cos [anonim]

    Ca ne place sau nu vorbim pina la urma de prevederile articolului 4 din OUG 31/2002, „utilizarea in public a simbolurilor fasciste.....se pedepseste cu inchisoarea de la sase luni la cinci ani si interzicerea unor drepturi”.

    Legea nu spune ca sint scutiti retardatii, absolventii de marina deveniti "ziaristi" ca nu-i ducea capul sa-si faca meseria sau pe indivizii cu peste 100 de procese in diverse stadii ci vorbeste clar despre "simboluri naziste"
    Asta va ajunge ?

    http://www.catavencu.ro/radu_mazare_nazist_de_forma_sau_de_fapt-9077.html

    Sau nu se pune ca era pe catarama ?
  • 0 (0 voturi)    
    Her mazare (Luni, 27 iulie 2009, 21:45)

    Dan Florin [anonim]

    Sa inteleg ca mazare a prezentat uniforma nazista la o parada a modei ! Deci imi pot comanda o uniforma SS cu care sa ma plimb prin Bucuresti si nimeni nu va spune nimic !!!! Sau cum ar fi ca membrii marcanti ai
    psd ar aparea la congresul lor in aceste uniforme ? Uniforma de comunisti nu le mai este pe plac ?
  • 0 (0 voturi)    
    Noaptea Generalilor (Luni, 27 iulie 2009, 21:54)

    Petre O Tuli [anonim]

    Parca ar semana cu Petrica O Tuli, alias generalul Tanz....care stie de filmul asta... .
  • 0 (0 voturi)    
    Evreii... (Marţi, 28 iulie 2009, 0:35)

    Dapyx [anonim]

    sint puternici. Mazare a defilat in uniforma Luftwaffe la o prezentare de moda, un spectacol, dupa cum bine facea cineva paralela mai sus intre teatru si film. Daca iesea pe strada imbracat asa altfel s-ar fi pus problema.

    Spuneam ca evreii sint puternici...va dau alte doua exemple...bustul Maresalului Antonescu care se afla pe domeniu privat, in curtea bisericii al carei ctitor a fost, intr-o prima faza a fost acoperit cu o cutie de tabla "pt a fi ferit de intemperii" dupa care a fost indepartat definitv dupa o perioada.

    100 de ani de la nasterea, sau moartea lui Zelea Codreanu, nu-mi mai amintesc exact, eveniment care urma sa se tina la Muzeul National de Istorie si la care erau invitati profesori de istorie ca Gh Buzatu si Ioan Scurtu a fost mutat peste noapte in fosta Casa a prieteniei romano-sovietice.

    Deci sa nu se mai mire evreii ca "imagine" se afla alaturi de Iran intr-un sondaj facut la scara mondiala pe 20.000 de respondenti...or fi fost toti antisemiti?!
  • 0 (0 voturi)    
    mazare (Marţi, 28 iulie 2009, 1:52)

    Auk [anonim]

    procurorii de la constanta il vor scoate basma curata pe mazare, fiinac dprimesc de la el case construite de ANL si nu vor sa renunte la acest privilegiu asa cum nu vor sa renunte nici la sporuri. mazare a stiut cum sa ii tgarnsforme pe toti in slugile lui.
  • 0 (0 voturi)    
    Lege sau OUG? (Marţi, 28 iulie 2009, 7:09)

    garett [anonim]

    Pana la urma asta cu interzicerea simbolurilor naziste este lege (adicadiscutata, eventual in dezbatere publica, votata, etc) sau ordonanta de guvern, adica un act arbitrar dat doar ca un moft al guvernului ca sa faca pe plac altora dar nu neaparat si romanilor? A mai fost un clip, imi scapa acum numele in care cantareata se plimba pe niste strazi din anii '40 pe care apareau din loc in loc niste steaguri rosii, cu centrul alb, ca nu cumva sa jignim 0.0002% din populatia tarii! Eu propun sa scoatem orice referire la anii '40 sa nu-i jignim pe unii si pe altii, ce conteaza ca pe noi ne jignesc toti?
  • 0 (0 voturi)    
    O intrebare (Marţi, 28 iulie 2009, 8:14)

    Un roman anonim [anonim]

    Mazare imi e chiar antipatic ca de altfel tori cei din conducerea partidului vanghelizat. Dar am cateva nelamuriri. Uniforma era militara, nu avea nimic in comun nici cu SS, nici cu partidul nazist. Uniformele fostei RDG o copiau in mare masura. Asa ca nu vad simbolurile naziste. Dar daca eu ma imbrac si defilez in uniforma de comisar al trupelor NKVD (sau CEKA, GPU, OGPU, KGB) si arborez insemne comuniste ce patesc? In fond si in Sovietski Soiuz au fost ucisi oameni in masa, inclusiv evrei dar din motive de ura de clasa. Sau exista mai multe categori de persoane ucise in masa, inclusiv in cazul evreilor?
  • 0 (0 voturi)    
    "Fratele" Mazare joaca in alta piesa! (Marţi, 28 iulie 2009, 9:25)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Toata panarama asta e o noua inscenare ca sa aiba unii motive sa dea in Romania - nu spun cine, persoane importante (sau asa cred ei...)
  • 0 (0 voturi)    
    oricum are moaca de nazist! (Marţi, 28 iulie 2009, 12:01)

    ligrivn [anonim]

    Ii sta chiar bine in uniforma aia, nici nu ma mir. O are in sange. Daca Sergiu Nicolaescu l-ar convoca la filmari ar face senzatie. Si comportamentul lui este de aceeasi natura. E un dictator local si nimic mai mult. N-are nicio importanta daca uniforma este de wermahct sau SS ori alta. Important este ce a simtit cand a urcat pe scena. A facut-o in deplina cunostinta de cauza. Atunci sa suporte consecintele!
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm... (Marţi, 28 iulie 2009, 12:12)

    AdrianC [utilizator]

    Cred ca suntem cam idioti daca mai sustinem mult si tare ca Mazare era imbracat in uniforma SS...
  • 0 (0 voturi)    
    care insemne naziste (Marţi, 28 iulie 2009, 13:32)

    touretul [anonim]

    mazare e un dobitoc, dar care insemne naziste? nu era niciun insemn nazist pe uniforma aia.
  • 0 (0 voturi)    
    cititi legea (Sâmbătă, 1 august 2009, 19:32)

    CrisB [anonim]

    ce a purtat Mazare nu e o uniforma "NAZISTA"...este o uniforma ce a apartinut armatei germane in cel de-al doilea razboi mondial..ar fi reprezentat o fapta penala doar in cazul in care ar fi afisat si unul din simbolurile naziste..

    "legea" e OUG 31/2002, articolul 4 : utilizarea in public a simbolurilor fasciste, rasiste sau xenofobe se pedepseste cu inchisoarea de la sase luni la cinci ani si interzicerea unor drepturi
    ...in articolul mentionat nu se specifica scopul pentru care este utilizat simbolul..
  • 0 (0 voturi)    
    ca tot a vrut... (Sâmbătă, 1 august 2009, 20:58)

    egroeg [anonim]

    sa fie vedeta si sa defileze pe podium.