Universitatea Spiru Haret: Ecaterina Andronescu isi spala imaginea pe seama noastra. Facultatile de stat private percep taxe ilegale

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 24 iulie 2009, 13:29 Actualitate | Esenţial

Conducerea Universitatii Spiru Haret acuza facultatile "de stat private, neconstitutionale si ilegale" ca "incaseaza sume uriase din taxe ilegale", fonduri care nu sunt virate la bugetul de stat si care pot deveni surse de coruptie.

UPDATE: Universitatea Spiru Haret a decis sa sesizeze comisiile pentru cercetarea abuzurilor ale Camerei Deputatilor si Senatului, cu privire la actiunile ministrului Educatiei, Ecaterina Andronescu. "Avand in vedere prejudiciile care se aduc zecilor de mii de absolventi nedreptatiti de deciziile abuzive si nelegale ale Ministerului Educatiei Cercetarii si Inovarii, solicitam acestei Comisii sa se intruneasca in regim de urgenta pentru analizarea acestei situatii", se arata intr-un comunicat al Universitatii, citat de Mediafax.

Biroul Executiv al Senatului universitatii sustine ca actualul ministru al Educatiei, Ecaterina Andronescu, alaturi de predecesorii sai, incearca "sa-si spele imaginea pe seama noastra", iar Spiru Haret "deconteaza gafele si lipsa de coerenta" a politicilor din domeniul educatiei.

"Nu putem accepta executii sumare venite in perioada inscrierii la facultate", precizeaza Senatul universitatii, care cere intrunirea de urgenta a Parlamentului pentru a analiza situatia creata.

Universitatea Spiru Haret considera ca "numarul mare" de absolventi care ocupa posturi de raspundere in societati multinationale, banci, mass media si administratia publica demonstreaza faptul ca "ne-am facut si ne facem datoria".


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

2611 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    mda (Vineri, 24 iulie 2009, 13:38)

    Andrei [anonim]

    "numarul mare" de absolventi ocupa posturi de raspundere in societati multinationale"
    da, au dreptate, am si eu cativa "pilosi" care la 40 de ani au terminat la spiru, si care au functii.. ce chestie..
  • +2 (4 voturi)    
    Ehe (Vineri, 24 iulie 2009, 13:42)

    FLORIN [anonim]

    Astia de la spiru s-au vazut scapati si acum ataca... Ar trebui sa bage capul in pamant de rusine. Sa ne dea procente exacte. Cati absolventi lucreaza in posturi de raspundere cum le zice el... 0,002%? Nu cumva aia care lucreaza in posturi de raspundere au absolvit si o facultate adevarata la stat? Zilele astea, la inscriere la o facultate de stat am cunoscut o fata ce venea de la spiru. Venise sa dea la stat fiindca era nesigura de legalitatea diplomei obtinuta la spiru. Imi zicea ca e lejereala f mare la spiru, fiecare examen costa 50RON. La stat inca nu s-a ajuns in halul asta. Cel putin nu la facultatea unde sunt eu.
    • +1 (1 vot)    
      ??? (Vineri, 24 iulie 2009, 13:52)

      adi [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      costa 50 ron RESTANTA fata de N euro/credit la stat.....
      • -1 (1 vot)    
        Avantaje (Vineri, 24 iulie 2009, 14:21)

        G [anonim] i-a raspuns lui adi

        Si tot n-am inteles scopul lui Spiru...

        Din moment ce a aparut DUPA stat, ca sa isi motiveze existenta ar trebui sa arate ca are niste avantaje reale. Daca nu, care e rostul?

        Sa zicem in ceea ce priveste calitatea, nu pretul si numarul de absolventi.

        Care ar fi?
        • -1 (1 vot)    
          scop (Vineri, 24 iulie 2009, 19:56)

          alice [anonim] i-a raspuns lui G

          Scopul este sa dea o diploma de absolvent de invatamant superior oricui isi doreste acest lucru!

          La stat este un numar limitat de locuri. La USH este ”fara numar” :-)
      • -1 (3 voturi)    
        Nu e chiar asa (Vineri, 24 iulie 2009, 15:44)

        Teodora [anonim] i-a raspuns lui adi

        Nu stiu la ce facultate de stat costa N euro/ credit; la ASE, de ex, o restanta este 30 ron.

        Ontopic: eu am absolvit ASE-ul, CIG, in 2004 - ulterior am facut un master (tot la ASE).Din punctul meu de vedere, sa se duca toti cei care nu vor la stat, la Spiru - de-abia se curata facultatile adevarate de toti analfabetii. Locurile de munca nu se ocupa numai pt ca ai o diploma de studii superioare; conteaza f mult si ce ai absolvit (la mine a contat!) si ce stii (de obicei, dai si un test profesional).
        In mod normal, la invatamantul superior ar trebui sa aiba acces, pe baza cunostintelor acumulate, doar cei ce merita (cei se pot ridica la un anumit nivel intelectual). Si ca fapt divers: coafeza mea are diploma de psiholog, luata de la Spiru, si, deunazi, se batea cu pumnu' in piept, ca ea are studii superioare (dar e la nivelul la care, intr-un SMS, scrie: "I-mi pare rau, dar...")
        • +1 (1 vot)    
          de obicei dai si un test profesional (Vineri, 24 iulie 2009, 19:31)

          razvi [anonim] i-a raspuns lui Teodora

          in principiu nu vreau sa-ti dau dreptate, dar la noi multi dintre manageri (patroni) , sau cei din multinationale isi bat joc de angajati.

          si inca un lucru, cei care nu invata decat limba engleza sau franceza , si i considera pe alti fraieri, sa se gandeasca ca daca i-ai pune sa invete limba mandarina, rusa, indiana, araba s-ar putea ca sa fim considerati un popor prost deoarece nu stim aceste limbi.........
        • +1 (1 vot)    
          alta "luptatoare" (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 12:23)

          Eclesiastul [utilizator] i-a raspuns lui Teodora

          Pun pariu ca nu i-ai spus parerea ta coafezei in fata iar asta impreuna cu barfa pe care o imprastii aici este similar cu exemplul SMS-ului...practic...chiar daca te dai diferita, faci parte din aceasi categorie...
    • +2 (2 voturi)    
      facultati private (Vineri, 24 iulie 2009, 14:42)

      capatu' satului [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      domnu' de la stat spuneti la ce facultate studiati sa va spunem o lista scurta de profesori care i-au Euro sa Dolari, suma de 50 ron, de la privat reprezinta taxa de examen si nu are nici o legatura cu promovabilitatea, ci se refera doar la o taxa luata de facultatea privata,
      toata lumea da cu paru' in privat c'asa ii moda acum, uitandu-se de diplomele de la medicina din Iasi, sau modul de desfasurare a examenelor de licenta la Academia de Politie - ca si ashtia au fost anchetati pe mai multi ani, da era vorba de persoane prea importante,
      se uita un lucru foarte important nu diploma de la stat sau privat este in mod obligatoriu o masura a cunostintelor absolventului, ci dorinta acestuia de a invata, tot asa cum diplomele de la bacalaureat, toate de la stat, stim cum s-au obtinut prin unele judete, cu promovabilitate de 90 % sau mai mult, sau de rezultatele de la examenele de titularizare de acum cateva zile,
      in mediul privat de afaceri din Romania sunt absolventi atat de la stat cat si de la privat, in cazul in care nu au performante sunt eliminati de sistem,
      despre absolventii de facultati, salariatii la stat, nu prea avem ce sa vorbim ca stim cum se ocupa posturile incepand de la consilierii primului ministru in jos, dar nu ne ajunge timpul,

      in concluzie, vremurile comuniste in care diploma facea omu' au apus; in conditiile in care orice student are acces foarte usor la informatie daca doreste oricine poate sa invete,
      daca ai perfomanata esti bun, daca nu, esti eliminat de sistem, este irelevant unde ai luat diploma......
      sau poate s'o fi descoperit o faculta' de stat ce scoate numa laureati de premii Nobel, dati-ne si noua adresa....
      • -1 (1 vot)    
        Adresa de premiu Nobel (Vineri, 24 iulie 2009, 18:01)

        Ionici din Gramatici [anonim] i-a raspuns lui capatu' satului

        Draga, adresa de premiu Nobel ti-as da-o, insa nu este mare pericol sa faci ceva cu ea. Dupa poticnelile cu 'i-au' si celelalte, sigur ai terminat o 'privata' iar diploma este in rama, iubita de muste, in timp ce matale 'fonctia, fonctie, coana Joitzica, coana Joitzica'... Lasa-ne, lasa-ne...
      • -1 (1 vot)    
        Adresa de premiu Nobel (Vineri, 24 iulie 2009, 18:01)

        Ionici din Gramatici [anonim] i-a raspuns lui capatu' satului

        Draga, adresa de premiu Nobel ti-as da-o, insa nu este mare pericol sa faci ceva cu ea. Dupa poticnelile cu 'i-au' si celelalte, sigur ai terminat o 'privata' iar diploma este in rama, iubita de muste, in timp ce matale 'fonctia, fonctie, coana Joitzica, coana Joitzica'... Lasa-ne, lasa-ne...
  • 0 (2 voturi)    
    vezi sa nu (Vineri, 24 iulie 2009, 13:51)

    scepticu [utilizator]

    Faptul ca multi absolventi de la Spiru au posturi de raspundere dovedeste doar ca inca mai exista ( din fericire !) romani inteligenti cu chef de munca , care au "facut" o diploma rapida , necesara in cariera.
  • -1 (1 vot)    
    spiru (Vineri, 24 iulie 2009, 13:53)

    vasile [anonim]

    Schimbati repede, ori sunt de stat, ori private, ori trebuie o virgula intre
    "facultatile de stat private"
  • -2 (2 voturi)    
    tara lu` peste prajit... (Vineri, 24 iulie 2009, 14:27)

    helium [anonim]

    Normal ca e mana PSD-ului, doar profesorilor nu li se poate lua painea de la gura.

    Cand PSD-ul a fost la guvernare au marit nejustificat salariilor profesorilor universitari pentru ca apoi sa fie siguri ca au venituri.

    Asa se explica ca un asistent doctor inginer, un sef de lucrari sau un conferentiar au salarii cu mult mai mici.

    Androneasca a vrut sa faca ceva bun aparent insa i-au sarit in cap PSD-istii cu functii pe la universitatile de stat, ei ce sa mai manance?
    Androneasca, fost rector al Universitatii Politehnica(suspendata din functie cat este ministrul educatie) apara interesele universitatilor de stat unde si acolo e o mafie mare.

    Se stie foarte bine problemele cu care universitatile de stat se confrunta, lipsa studentilor. Accesibilitatea oferita de universitatile particulare a facut ca numarul studentilor din universitatile de stat sa scada drastic. De ce sa mai invete baiatu mamii cand poate sa se duca la Spiru, las ca rezolva mamica sa nu se straseze baiatu.

    Cert e ca sistemul nostru universitar e la pamant, cine a trecut prin invatamantul de stat stie asa. Acolo nu exista reguli!
    • -2 (2 voturi)    
      Despre reguli (Vineri, 24 iulie 2009, 14:42)

      KP [anonim] i-a raspuns lui helium

      1. Nu cred ca invatamantul superior tb. sa fie pt. tot poporul. Daca rezisti bine, daca nu trebuie sa pleci. Daca nu poti invata atunci plateste pentru restante. Daca nu platesti restantele si nu inveti atunci pleaca. PA ! Nu toti trebuie sa fie cu stiloul, unii tb. sa fie si cu sapa.

      2. USH este un club de prostitutie doar ca aici nu se ofera servicii sexuale ci se ofera si un amarat de carton la sfarsit.
    • -1 (1 vot)    
      words (Vineri, 24 iulie 2009, 14:49)

      helium [anonim] i-a raspuns lui helium

      tre sa rectific in fraza a4a in loc univ. de stat, univ. particulare si "se stiu" in loc de "se stie"...deh se mai intampla :)
  • -1 (1 vot)    
    Absolventi marca Spiru Haret (Vineri, 24 iulie 2009, 15:09)

    EdyB [anonim]

    Sunt totusi 6 parlamentari care si-au optinut locul in baza cartonului eliberat de spiru...nu mai spun de cati sefuleti si sefisori din institutiile statului este vorba care si-ar pierde ciolanul daca nu le-ar mai fi recunoscute diplomele atat de greu dobandite.

    Asta e adevarul...ne conduce mediocritatea. Nu gasesti mai mult de 10% din alesii nostri care sa aiba totusi o cultura si o pregatire riguroasa...sa poata fi numiti intelectuali. Sunt numai frustrati incompetenti si lacomi ca dna ritzi, placinta etc.
    • +1 (1 vot)    
      ATENTIE (Vineri, 24 iulie 2009, 16:15)

      XENOPOL [anonim] i-a raspuns lui EdyB

      PENTRU CINE VORBESTE DE RESPECTAREA LEGII!
      USH A CASTIGAT PROCESUL CU MECI, hotararea Inaltei Curti de Justitie si Casatie este in favoarea ush, adica in favoarea formelor de studiu stabilite de USH,ceea ce inseamna ca H.G. 635 ESTE NULA!
      Hotararea este definitiva si IREVOCABILA!

      In concluzie, ministerul educatiei trebuie sa respecte legea, parca!…


      Halal absolventi la stat! Sunteti de rasul curcilor, analfabeti, nu stiti sa scrieti, sa va exprimati !
      VEDETI ZIARUL GARDIANUL, din 24 iulie 2009!

      Asta fiindca dati examene cu copiat la greu, cu chestii d-alea in ureche!

      Uitati-va pe un forum al studentilor de la stat, va dau eu,aici, un exemplu:
      admin (autorul blogului) a zis :
      “Asa sa faci la examen, cu telefonu’. Sa ai o cartela de la Cosmote, sa te sune unu si sa iti zica tot. Cu casca de aia bluetooth, dar care nu se vede. Sa ai si parul mare, tocmai bine”


      astea-s grilele voastre ORIGINALE-va faceti ca n-ati citit ce scriu eu aici?!-, medici de teapa lui CIOMU !

      Perle ale absolventilor la stat, atentie!
      «Perle» de la Titularizare. «„Ion“ are 2 planuri graitoare: Glasul pamantului si Glasul iubirii»
      Modul de interpretare al unora dintre candidati este cel putin defectuos: ,,Naratorul este cel care ne transpune pe noi cititorii în mintea si viziunea autorului”. Altcineva, care tine la opinia proprie, apreciaza ca ,,dupa parerea mea… roman fara narator nu exista, în schimb, viata fara narator exista, deoarece fiecare îsi proiecteaza viata proprie dupa bunul plac“ sau ,,viata poate fi vazuta ca pe un roman, dar si un roman poate fi vazut ca pe o parte de viata”.

      Auzi, absolventi la stat, in plus, si gomosi ! Prostul nu e prost destul, daca...
      • +1 (1 vot)    
        Brava (Vineri, 24 iulie 2009, 18:10)

        Absolvent Genial de Privata [anonim] i-a raspuns lui XENOPOL

        Brava, talica esti poate geniul 'privatelor'... Iar Spiru in proces a spus ca nu se supune MECI si ARACIS si ca o sa intre in evaluare la nivel european. Asa a castigat. Si apoi a dat o palma la un ...xenopol... si a ratat si acreditarea 'europeana', cum de altfel era si normal sa se intample. Cat despre stat si acolo sunt destui nechemati. Insa oricum, sunt mai putini...
  • -1 (3 voturi)    
    "fabricile" de diplome,submineaza economia nationa (Vineri, 24 iulie 2009, 15:35)

    contribuabil [anonim]

    "fabricile" de diplome,submineaza economia nationala!***diplomele false,pe piata muncii sunt produse toxice,similare cu banii falsi, pe piata financiara, cu carnetele de sofer luate contra cost,cu meciurile trucate din fotbal,samd.cum fabricarea si raspandirea de bani falsi constiuie infractiune grava(atentat la siguranta nationala) ,rezulta ca si fabricarea si raspandirea de diplome false,este o infractiune la fel de grava,astfel ca problemele, pe aceasta tema, produse la USH si la alte "fabrici" de diplome similare,trebuie curmate si luate masuri drastice atat asupra autorilor acestei escrocherii,cat si asupra clientilor lor,amatori de chilipiruri,acum,chipurile,victime ale acestei situatii. cu vorba buna si legi laxe, s-a vazut,in ultimii 20 de ani, ca nu merge. "tumoarea" s-a tot extins,pana la clacarea definitiva,nu numai a invatamantului,ci si a sistemului social national.pai,unde o sa ajunga tara aceasta cu sute de mii de oameni/an pusi pe functii,pt.care nu au pregatirea necesara.inca o hotie,pe scara larga,pe langa celelalte cu caracter: politic,economic,structural,salarii,pensii,sporuri si deconturi nesimtite la clasele care s-au autodefinit si privilegiat cu legi speciale.ce mai,totul e varza!prin sistemul actual de blocaj al tuturor contra tuturor,nu ne putem redresa.s-a vazut ce oportunisti au iesit si din votul uninominal. trebuie avansate personalitati providentiale cu background profesional si moral ireprosabil!
  • -1 (1 vot)    
    fermitate, la vecini! (Vineri, 24 iulie 2009, 15:38)

    hotcititor [anonim]

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-5991913-doi-studenti-profesor-din-bulgaria-fost-arestati-pentru-comert-examene.htm
  • +3 (3 voturi)    
    despre universitatea bucuresti - HOTIE CURATA (Vineri, 24 iulie 2009, 16:36)

    Ada [anonim]

    sunt total de acord ca universitatile de stat percep taxe fantastic de mari pentru niste servicii pe care nu le ofera. am terminat o astel de universitate, ca a doua facultate, dar, datorita sistemului aberant, inca nu am apucat sa imi dau licenta. de ce? pai sa va spun de ce!!! pentru ca desi am cotizat 5 ani la IDD la o universitate de stat, perioada in care si lucram (cand profesorii imi pierdeau lucrarile, si ma puneau sa vin de zeci de ori la facultate sa le readuc, cand imi spuneam ca imi pot da examenele intr-o anumita zi si se modificau zilele examenelor si nimeni nu ma anunta, cand nu aveam un avizier sa vad si eu notele la examene, si cand stateam zeci de minute la coada la secetariat sa vad daca profesorii imi treceau notele in catalog, ca nu cumva sa am restante si astfel sa risc repetentia), ei bine, si acum sunt obligata sa invat mormane de carti, pe care nici macar nu le-am studiat in facultate, acum, cand invatamantul este de 3 ani (si deci oamenii cotizeaza mai putin) si cand examenul de licenta pentru cei care au absolvit aceasta forma de invatamant este o simpla formalitate. Deci, pot spune cu convingere ca univ. de stat au fost si sunt vaca de muls bani de la cei care chiar mai vor sa invete ceva, fara a da nimic in schimb. Si culmea culmilor, m-am interesat ce pot face pentru a-mi lua licenta la o universitate, privata, si mi s-a spus ca ma costa in jur de 40 milioane de lei toata procedura (examen + aprox. 30 de milioane pe care trebuie sa ii platesc UNIV.BUCURESTI ca sa imi aprobe trasferul).

    SI MAI VORBITI DE UNIV< PRIVATE CA SUNT fabrica de diplome? pai macar acolo omul invata, are cine sa il invete, este respectat si isi ia o diploma pe care o munceste si o sustine. DAR LA STAT? elevii sunt tratati ca ultimii oameni, desi poate se intampla sa aiba mai multa experienta chiar decat profesorii in domeniul in care sunt ulterior evaluati, si mai si platesc o groaza de bani.
    • +1 (1 vot)    
      Partial ai dreptate (Vineri, 24 iulie 2009, 18:20)

      Partial Color [anonim] i-a raspuns lui Ada

      Draga Ada, simt revolta ta si partial ai dreptate. Exista universitati anchilozate, fie ca sunt de stat, fie ca sunt particulare. Particularii stiu ca raman fara clienti, pardon, studenti, daca nu ofera ceva. Si ofera ILUZII. Ca unii dintre profii de la stat sunt magari si corupti, si asta este adevarat. Fara o restructurare masiva nu vom scapa de lepre. Insa restructurarea a inceput incercand sa fie aplicate niste criterii de calitate prin ARACIS. Ca si acolo este acelasi material uman, este adevarat. Insa sunt foarte multi si de la universitati private. Incredibil de multi. Reactia la ARACIS a fost fie sa se mai faca o institutie similara (manarie tipic romaneasca), fie sa se acrediteze direct la institutii europene (o utopie pentru ei si o minciuna pentru studenti si posibilii candidati. Pardon, clienti). Sa nu iti para rau ca ai facut o facultate de stat. Conteaza faptul ca ai invatat si ca pleci cu alta experienta in viata. Si cu alta recunoastere si respect din partea profesionistilor, indiferent de unde provin ei, stat (90%) sau privat (10%).
    • +1 (1 vot)    
      ADA ARE PERFECTA DREPTATAE (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 12:15)

      MARIA [anonim] i-a raspuns lui Ada

      AM TRECUT SI EU PRINTR-O SITUATIE SIMILARA, DAR MIE CHAR NU MI-AU TRECUT DOUA NOTE IN CATALOG , SI IN PLUS CAND AM AVUT CURAJUL SA FAC O CONTESTATIE LA UN EXAMEN MI-I S-A SPUS CA POT SA UIT CA VOI MAI TRECE EXAMENUL FARA SUMA DE "X" RON ,( O PROFESOARA DE 65 DE ANI CU TOT CU SOTUL , CU FATA-SA CU GINERELE , ADICA TOATA FAMILIA FACEA PARTE DIN CORPUL PROFESORAL AL UNIVERSITATII).TOT INVATAMANTUL ROMANESC ARE PROBLEME " GRAVE", FIE DE STAT SAU PRIVAT.
  • +2 (2 voturi)    
    univ private = univ de stat (Vineri, 24 iulie 2009, 17:53)

    vveninosu [utilizator]

    cine vrea sa invete invata si la stat si la privat

    cine vrea sa cumpere examene poate si la stat si la privat.

    nu esti tratat bine nici la stat nici la privat, isi bat joc de tine in egala masura
  • +1 (1 vot)    
    BINE (Vineri, 24 iulie 2009, 19:36)

    mos [anonim]

    ai dreptate.
    cine vrea sa munceasca bine o poate face peste tot.
  • 0 (2 voturi)    
    statistici (Vineri, 24 iulie 2009, 20:35)

    chiuariu [utilizator]

    in ultima statistica UE, numarul de studenti/cadru didactic in lumea buna (UE+JP+US) e de 13.46. US de exemplu, are 13.55 studenti/cadru didactic. liderul de necontestat e desigur, romanica cu 30.35 studenti/cadru. urmatoarea tara e pe la 22.84. din fericire, nu sunt afisate cheltuielile pe cap de student, probabil ca am fi sub burkina-faso.
  • -1 (1 vot)    
    ne pierdem in detalii (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 1:27)

    Marius [anonim]

    Ce asi vrea eu sa vad referitor la Spiru Haret sunt statistici de genul:
    - cat la suta dintre ce inscrisi finalizaza studiile
    - cat la suta dintre absolventi sunt angajati la stat

    Practic prin scandalul acesta s-au legiferat niste diplome fara suport legal ale unor facultati sau forme de studiu (la distanta sau fara frecventa) care nu au fost niciodata in legalita

    Ca motivatie a obtineri unei diplome la Spiru Haret vad doar accederea intr-un post bugetar (spor de studii superioare, de doctorat) bineinteles dublat de pile (coruptie), Practic o astfel de diploma doar asigura motivatia procedurala pentru angajare, restul e balet.

    S-ar putea ca motivatia scanadalului sa fie doar dictata de interese (atragerea ratelelor de diploma spre un alt grup) si nu de brusca izbucnire a spiritului justitiar.

    Oricum raul e facut si ne va afecta pentru o lunga perioada, de exemplu reticenta statelor serioase de a recunoaste diplomele romanesti.
  • +1 (1 vot)    
    Solutia... (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 12:33)

    doru [anonim]

    Ce-i papat e bun papat, fratilor. Este o situatie a prostiei tuturor guvernelor din 90 pana in prezent. Este efectul lacomiei si imposturii postdecembriste. O situatie trasa la indigo cu cea a CARISTAS-lui clujean. Lasati-i asa cum sunt pe cei care au absolvit si au diplome de licenta, sa-si faca o cruce mare, iar cei care inca nu s-au lamurit sa beleasca ochii, pentru ca guvernatii nostri sunt prea prosti sa ne fereasca de lucruri catastrofale. Piata muncii ii va tria pe toti, indiferent de forma de invatamant.