Merita acest student sa devina absolvent?

de Cristian Orgonas     khris
Vineri, 24 iulie 2009, 12:45 Actualitate | Esenţial

Odata cu scandalul de la Spiru Haret, s-a pus pentru a mia oara problema calitatii invatamantului romanesc. S-a discutat situatia la TV, prin ziare au aparut sute de articole, iar ministrul Andronescu a dat impresia ca are taria de a face ordine. Insa, cum in Romania o minune nu tine mai mult de trei zile, lucrurile au inceput incet incet sa se linisteasca, scrie Cristian Orgonas, pe blogul lui.

Sefii PSD au trimis-o pe d-na Andronescu dupa tigari, diplomele celor de la SH vor fi recunoscute, iar romanii s-au plictisit rapid de acest subiect.

Am gasit pe blogul domnului profesor Marcel Tolcea o mostra a ceea ce produce invatamantul romanesc. Lucrarea apartine unui student din anul I si este plina de greseli gramaticale, iar exprimarea este de toata jena. Ce-o fi vrut studentul sa spuna, numai el stie.

Lucrarea poate fi citita aici
.

Este vina lui/ei ca a ajuns student si va ajunge probabil absolvent? Iar ca el sunt probabil zeci de mii in toata tara.

Intamplator, cunosc un profesor care preda la o Universitate particulara din Timisoara - omul mi-a spus ca nu ii poate lasa repetenti pe cei care nu merita sa treaca anul pentru ca astfel, Universitatea nu mai incaseaza taxe, iar el nu isi mai ia salariul. Ca student, dai un ban, dar stii ca face.

Comenteaza pe Khris, un 'blog cu atitudine'.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

11666 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    pai, (Vineri, 24 iulie 2009, 12:52)

    curiosu' [anonim]

    acum stim dece nu se doreste ca cei 100000 de licentiati iesiti de pe banda Spiru Haret sa dea examene intr-un mod controlat. Din motive de Protectia Muncii, sa nu moara examinatorii de ras!
    • -18 (24 voturi)    
      raspuns (Vineri, 24 iulie 2009, 14:49)

      sp [anonim] i-a raspuns lui curiosu'

      Ha, ha, ha, ce gluma buna !
      Cat de inteligent esti !!!!
    • +5 (11 voturi)    
      ... (Vineri, 24 iulie 2009, 21:48)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui curiosu'

      am stat si eu un an la spiru si am fugit de acolo. E o facultate care scoate analfabeti cu diplome. E plin tzatze la 45 de ani care au nevoie de o diploma si care tocesc grilele rezolvate cu doua nopti inainte si apoi le vezi pe hol cum se mandresc ca au luat 10. Daca inveti iti scade moralul cand vezi ca toti handicapatii dau cu search-ul pe google sa gaseasca grilele rezolvate si isi zic unul altuia pe hol: "La varianta B de subiect ai raspuinurile: 1:a, 2:b si d etc". Este o mare bataie de joc aceasta universitate.
      • +4 (8 voturi)    
        un detaliu (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 1:21)

        ia cucu [anonim] i-a raspuns lui festinalente

        Taranu fara diploma e ca maimuta fara banana!

        Cred ca uitam un detaliu cand discutam de diplome. Rolul diplomei nu este acela de a fi deținuta de toata populația grotelor si canalelor din Romania.

        Diploma iti atesta capacitățile intelectuale. Afirmațiile de genul: "Angajatorul selecteaza cu examen viitorii angajati!" sunt niste porcarii valabile in Romania si in Congo si evidentiaza incapacitatea maimutoiului de a invata.

        Tocmai iesiti din pestera, Maimuțoii,sunt niște ființe libere care nu au timp sa-si piardă viata prin universități ca 'pulimea' de rând, ... si isi cer dreptul la diploma, ca doar ei nu or fi diferiti...cum sa circule maimutoii pe strada, fara o diploma in buzunar???.

        Oprirea ipocriziei trebuie sa inceapa de undeva si eu zic ca SH e un inceput ideal. Ar trebuii rasa de pe suprafata planetei cu tot cu afaceristii din spate.

        SH este o lipsa de respect fata cei ce isi pierd tineretea prin biblioteci.
      • -2 (2 voturi)    
        ha ha (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 20:28)

        aniladam [utilizator] i-a raspuns lui festinalente

        zise barza de sub nuc ......
      • -1 (1 vot)    
        sigur nu erai in stare sa deosebesti a de b si c (Duminică, 26 iulie 2009, 18:49)

        nicole [anonim] i-a raspuns lui festinalente

        cred ca esti unul care cauta grilele cu raspunsuri ,mai sunt si altii,dar asta nu denota
        ca cei care le rezolvau erau in afara materiei,erai doar tu si ca tine altii care cauta raspunsurile ,daca ai fi luat parte la discutii in capul ala mic al tau probabil ca ai fi ajuns la concluzia ca acei oameni chiar daca au 40 de ani erau mult mai seriosi
        deci daca nu ai continuat e doar pentru ca
        sigur mintea ta nu putea intelege a,b sau c
        si sigur ai fi avut ceva de invatat de la ei
        faptul ca ai 40 de ani nu inseamna ca esti batran pentru a te putea instrui
      • +1 (1 vot)    
        raspuns (Joi, 30 iulie 2009, 20:14)

        yoyo [anonim] i-a raspuns lui festinalente

        dar ce inseamna facultatea in viziunea ta???Iti spun eu: vinderea bonurilor de masa si cumpararea de droguri,bauturi,iar la chefurile din caminele studentesti sa facem urgii sexuale sa bem pana facem in pantaloni iar cand am terminat facultatea suntem tari de tot .Vai de studentii "tinerei" care nu dau examenele pe PC dar dau grila pe A4 si isi introduc pana in creier prin ureche diferite metode de copiat...se vede la BAC
    • -2 (2 voturi)    
      raspuns la "pai" (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 20:26)

      aniladam [utilizator] i-a raspuns lui curiosu'

      sunt absolventa a USH, Facultatea de Contabilitate si Finante, specializarea Administrarea Afacerilor, curs de ZI, si nu inteleg de ce esti atat de infumurat. Sunt dispusa oricand sa dau examenele "in mod controlat" dar nu stiu cine detine controlul si la ce se refera acest lucru. Stiu persoane studenti la facultatile se stat unde notarea lucrarilor se realizeaza dupa nr. de cunostinte, de sacrificiul realizat de un anume prof. sau conf. de a-ti coordona lucrarea dandu-ti de inteles ca trebuie sa te revansezi la randu-ti. pe cand eu am fost notata de calculator si nu raman datoare nimanui. As propune. pentru a impaca si prostul si desteptul, ca evaluarea finala, licenta, sa se realizeze in moduri comune atat USH cat si a Univ. de stat, adica o examinare tip grila si lucrare de licenta si implicit sustinerea ei de catre toti candidatii, si atunci putem discuta pe larg care-i prostul si care-i desteptul, mie una nu mi-e teama dar tie???
    • -2 (2 voturi)    
      esti..... (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 20:48)

      babu [anonim] i-a raspuns lui curiosu'

      esti un pupincurist analfabet.
  • +15 (17 voturi)    
    Oare numai facultatea este de vina? (Vineri, 24 iulie 2009, 12:55)

    Dan [anonim]

    Intrebarea mea este: merita acest student sa treaca de bac? Si la facultatile de stat sunt astfel de "poame", nu numai la cele private. Asa ca mai intai ar trebui sa ne punem problema cum de astfel de oameni (elevi, studenti, ce-or fi ei) trec de bac. Si aici vorbim de invatamantul de stat.
    • +4 (6 voturi)    
      dar capacitatea? (Vineri, 24 iulie 2009, 17:52)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Dan

      examenul de capacitate cum l-a laut dupaia bac si cum poate fi numit absolvent?mmmhhh
  • +5 (11 voturi)    
    nu (Vineri, 24 iulie 2009, 13:04)

    odorica ion [utilizator]

    pisica mea scria mult mai bine
  • +1 (15 voturi)    
    asta e.. (Vineri, 24 iulie 2009, 13:10)

    andrei [anonim]

    Sincer sa fiu proprietarul unei firme nu mi as recruta nici un angajat cu facultatea facuta la privat.
    Sa fim realisti, cei care au facut o la particulara nu au fost in stare sa intre la stat!! Si la stat e cum e..dar la particulara e si mai si... Pune ti mana pe carte... lasati fabricile de diplome in pace.
    • +4 (8 voturi)    
      be smart guy (Vineri, 24 iulie 2009, 17:39)

      QQQ [anonim] i-a raspuns lui andrei

      In locul tau, la recrutarea de personal, as organiza un examen, si acolo vor iesi la iveala adevaratele cunostinte...

      Nu conteaza unde termini, ci ce ai in cap!
      Toate cele bune!

      P.S.: Eu am terminat facultatea de stat si sora pe cea particulara Spiru, insa pot spune cu certitudine ca cei de la stat sunt mai jegosi cu taxele scolare/creditele.
      • +3 (7 voturi)    
        ... (Vineri, 24 iulie 2009, 21:50)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui QQQ

        la taxe : da ai dreptate. Dar totusi sunt mai putini handicapati ca la privat. Oricum: conteaza ce stii sa faci. Sunt universitati particulare unde nu este asa mare debandada.
        • -1 (1 vot)    
          ...... (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 11:38)

          sssss [anonim] i-a raspuns lui festinalente

          Nu cred ca in sistemul universitar de stat sunt mai putini handicapati decat in cel privat. Problema este ca aceeasi profesori predau atat la universitatile private cat si la cele de stat. Acest lucru ar trebui sa te puna putin pe ganduri....
          • +2 (2 voturi)    
            ... (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 18:38)

            festinalente [utilizator] i-a raspuns lui sssss

            nu la toate se intra fara examen. Cred ca lucrurile sunt privite cu alti ochi. La privat sau cel putin la SH se vorbea: "am dat bani sa fac facultatea asa ca nu ma freaca ei pe mine". La stat macar categoria de 50 de ani "am nevoie de diploma sa iau mai mult la salariu indiferent de facultate" este in procentaj foarte mic. La stat sunt mai putini analfabeti ca le e frica sa se inscrie. Serios. Am facut si facultate de stat si lucrurile stau ceva mai bine.
            • 0 (0 voturi)    
              raspuns (Joi, 30 iulie 2009, 20:23)

              yoyo [anonim] i-a raspuns lui festinalente

              Daca nu sti explicatia cuvantului ANALFABET atunci nu stiu unde ai terminat facultatea si cate ai terminat dar mie rusine si ca explicatie ANALFABET-persoana care nu are nici o clasa de invatamant mai pe intelesul tau------si sa urmezi o fac.trebuie BAC..Vai de pregatirile voastre la unii prin camine morti de beti si drogati
  • +3 (9 voturi)    
    Il recunoasteti? Si el e student (Vineri, 24 iulie 2009, 13:18)

    Sireteanu [anonim]

    1. Nu exista fiinta umana, fie ca locuieste in Africa, in Asia sau in Rahova, care sa nu fi vazut un film, sa nu fi rupt o floare, o fata sau un baiat, dupa cazul care este fiecare.
    2. Numai cine nu lucreaza nu poate sa i se impute ca poate sa fie si mici greseli, dar nu astea.
    3. De cand ma stiu eu copil, ma urcam in pom si mancam corcodusi.
    4. Cine nu are loc de mine… nu ma intereseaza… sa se inghesuieste!
    5. Acel tanar care s-a transformat in 300 este vorba de unul singur.
    6. Soarta mea a fost hotarata de destin.
    7. Vocea mea se va face auzita oriunde. Si pe sub apa.
    8. Sunt oameni tineri, oameni care sunt prezenti aici in fata si pe care vreau sa le multumesc.
    9. In ultimii cinci ani este anormal sa mergem cu masinile si cu transportul in comun care mergem.
    10. Deci prezenta mea e datorita starii Bucurestiului in care ne aflam.
    11. Am decis foarte bine sa fim in opozitie, sa dam jos guvernul asta incapabil ministrii astia corupti, da, si sa schimbam presedintele Traian Basescu in 2009, deci asta am decis. Ne organizam si schimbam toata conducerea asta de dreapta, hoti, prosti si tampiti. - declara Marian Vanghelie despre colegii ce guvernare PD si despre PNL pe vreme guvernarii Aliantei DA.
    12. M-am saturat sa facem dosare noi lor si noi noua.
    13. Tre sa vedem cum putem sa rezolvam o parte din problemele romanilor si nu cu asemenea formule de a spune ce tre sa invete romanii si unde gasesc pe goagal, gagal cum, gugal gagal gulgal asa. Unde gasim papadia unde gasim nu stiu ce si unde ne interesam de Herodot. "
    • 0 (4 voturi)    
      Mit Stock (Vineri, 24 iulie 2009, 16:33)

      Strange [utilizator] i-a raspuns lui Sireteanu

      Si unde e studinte daca ... nu va fie cu suparare?
    • 0 (0 voturi)    
      Este inconfundabil (Duminică, 26 iulie 2009, 16:36)

      Milu [anonim] i-a raspuns lui Sireteanu

      dl. Vanghelie.Mai nou, cand se refera la Basescu, nu mai foloseste 'presedintele' sau 'dl. presedinte', ci 'personajul'. Probabil ca da bine la electorat...
  • +7 (19 voturi)    
    Daca i-ati dat deja diploma atunci o merita (Vineri, 24 iulie 2009, 13:31)

    Alex S [utilizator]

    Daca ministerul educatiei a tiparit diploma acelui student, atunci merita. Si daca dvs credeti ca doar la Spiru Haret se gasesc astfel de specimene va inselati amarnic. Nu se invata nimic in nici o facultate din Romania!!! Sunt doar unele facultati prin care se trece mai greu din cauza dezumanizarii si bataii de joc create de profesori, nicidecum calitatii invatamantului!
  • +12 (12 voturi)    
    ar trebui sa o iasa dinclasa a VIII a (Vineri, 24 iulie 2009, 13:44)

    n-am [utilizator]

    Nici vorba, e agramat/a. Nu are notiuni elemenatre de limba romana, vocabular, fraza, propietatea termenilor.
    Nu mai are importanta nici subiectul, nu cred sa poata sa il inteleaga ca finalitate si sinteza.
    E de nivelul unuia/uneia care repeta clasa aVIII a.
    Ar trebui sa se revina la examenele de admitere cu probe specifice fiecarei faculati, indiferent ca sunt de stat sau particulare., nu examen de dosare. In invatamant notarea copiilor este inegala, in Bucuresti sunt cerinte mai dure si profesori mai exigenti. Asa poate un talent in filologie sa nu poata intra la stat ca n-are note de peste 9,50 la dosar, dar intr-un examen de specialitate ar lua peste 9 si ceilalti tocilari mai putin.
    Admiterea cu examen- asta e solutia !
    • +1 (9 voturi)    
      nu admitere (Vineri, 24 iulie 2009, 14:41)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui n-am

      nu mai stii spagile si scandalurile de la admitere? Nu admiterea e solutia ci selectia in timpul facultatii. Spunea un profesor ca daca nu-l trece nu-si mai ia salariul. Ala e un profesor prost, pentru ca daca il lasa repetent, ala tot plateste anul pe care-l repeta. Si cu cat ramane de mai multe ori repetent, il costa mai mult facultatea. Poate ca atunci ar pune osul la treaba.
      • +1 (3 voturi)    
        nu adm? (Vineri, 24 iulie 2009, 16:44)

        Strange [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        Spaguirea continua pentru "ingrasarea" dosarului e mai buna?
        @ n-am - In Bucuresti cerintele sunt mai dure / profesorii sunt mai exigenti - in sensul ca aici costa mai mult sa tii un dosar "gras" . Altfel procentual ma tem ca profesorii de pe aici sunt asaaaa de ocupati incat bietii elevi traiesc din "gloria" demult apusa a unei scoli sau liceu "cu nume" (SI sub acest acest aspect scoala/liceu "mai noname" happens to be much, much better)
      • +5 (7 voturi)    
        Nu știi cum funcționează treaba... (Vineri, 24 iulie 2009, 17:04)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        La stat de exemplu, universitatea primește bani pe cap de student. Un student repetent poate merge la "re" și la "re-re" după care este expulzat. Nu repetă nici un an, ci doar dă examene. Anul în care repetă examenele nu este considerat ca an de studiu iar facultatea nu ia nici un ban. Am fost în senatul unei Universități și știu cum mergeau lucrurile din interior. Profesorii exigenți erau certați la fiecare ședință să îi lase să treacă. Aveam un profesor de fizică foarte exigent, care trecea doar vreo 4-8 dintr-o grupă de 25 (din care jumătate cu șpagă), restul fiind picați. Îi pica garantat și în Re-uri apoi rectorul avea scandal cu el în ședința biroului Senatului încercând să-l forțeze să-i treacă, altfel pierde Universitatea bani.

        Toate astea se întâmplau în Universitatea Petrol-Gaze Ploiești. Universitate de stat.

        Alte nelămuriri?
        Adrian
        • +1 (5 voturi)    
          nu-i asa (Vineri, 24 iulie 2009, 17:29)

          QQQ [anonim] i-a raspuns lui ady624

          Tin sa te contrazic! Eu am fost in cazul amintit de dvs.! Am facut 4 ani de facultate, insa fara o singura materie, iar pentru aceasta am trecut in asa numitul an complementar, considerat tot an de studiu, insa nu platesti taxa anuala, ci platesti la credit! 85 lei/credit x nr. de credite pe respectiva materie...
          Am studiat la universitate de stat! Deci...
          Din pacate, cunosc foarte multi colegi (70% din ei pe putin) care nu stiu sa articuleze corect cuvintele. Asta e realitatea fratilor!

          Ei habar nu au sa scrie corect inca din liceu! Cat despre noii absolventi de liceu,
          ar fi trebuit sa nu li se dea subiectele la BAC, sa fie totul la prima vedere! Asta este adevarata corectitudine! Eu daca vreau sa ma inscriu la o alta facultate, nu pot intra... a naibii media-i mica ... si uite asa un prost cu medie mare, imi ia locul...
          • +3 (3 voturi)    
            Facultatea nu ia bani (Vineri, 24 iulie 2009, 18:11)

            ady624 [utilizator] i-a raspuns lui QQQ

            Facultatea primește bani pe cap de student înscris la cursuri curente. În anul acela complementar, facultatea nu ia bani. De aceea profesorii sunt forțați să îi treacă pe toți și să evite pierderea de studenți.

            E adevărat că mulți ajung acolo analfabeți, deci e vina gimnaziului și a liceului, poate chiar a școlii primare. Limba română se învață în școala primară... și se aprofundează în gimnaziu. La liceu deja se fac chestii mai avansate...

            La mine în grupă au fost vreo 5-6 care veniseră să învețe. Restul ori vroiau o diplomă cu nota 5, ori veniseră ca să scape de armată.

            Adrian
            • 0 (2 voturi)    
              da, mai (Vineri, 24 iulie 2009, 18:36)

              QQQ [anonim] i-a raspuns lui ady624

              Acelasi lucru si la noi... II numeri pe degetele de la o mana... restul...

              Insa, nu stiu cum este la alte universitati... prima data examenul e moca, la fel si prima restanta; dupa aceea, platesti 20 lei/restanta, a patra oara, adik in "Re" platesti la credit, si se reia ciclul etc.

              Insa in anul complementar, te asigur ca la OVIDIUS din Constanta, se plateste la credit (numarul de credite de la materiile nepromovate la timp). Si te asigur ca este o suma de ordinul sutelor/miilor de ron.

              P.S.:Iti arat factura daca doresti ca sa te poti convinge :d
              • +1 (1 vot)    
                Păi vorbim de lucruri diferite (Vineri, 24 iulie 2009, 18:56)

                ady624 [utilizator] i-a raspuns lui QQQ

                Tu vorbești de taxa de re-examinare, eu vorbesc de banii primiți lunar de facultate pentru fiecare student la fără-taxă. Fiecare an de facultate e plătit o dată. Dacă tu stai un an în re-uri, facultatea nu ia acei bani. Te taxează pentru examen, dar tot pierde bani. Cel mai profitabil pentru facultate este să te taxeze la reexaminare în toamnă, dar să nu te lase să pierzi un an. De aceea îți tot dă șanse să treci și mereu treci la fix...

                Adrian
    • -3 (3 voturi)    
      desteptule (Vineri, 24 iulie 2009, 14:54)

      diplodo [utilizator] i-a raspuns lui n-am

      proprietea nu '' propietatea''
    • +2 (4 voturi)    
      inegala ? (Vineri, 24 iulie 2009, 15:15)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui n-am

      "in Bucuresti sunt cerinte mai dure si profesori mai exigenti" spui tu asta din proprie experienta ? ai fost undeva la scoala "in provincie" ? stii cat de exigenti sunt profesorii ? Te simti un geniu (neinteles de profesorii exigenti) in filologie ?
      Nu mai face afirmatii despre lucruri pe care nu le cunosti !
  • +2 (8 voturi)    
    Si la stat e la fel ... (Vineri, 24 iulie 2009, 14:06)

    nicu [anonim]

    Ce conteaza ca termini la stat sau la privat. Important e sa inveti, sa "furi" cat mai mult de la profesori. Daca vrei cu adevarat, inveti oriunde.

    Nu cred ca este vreun profesor care sa il rogi sa iti dea un sfat/o idee din domeniu si sa nu te ajute. Eu cel putin la Cuza in Iasi nu am intalnit, toti profi erau foarte de treaba cand le calcai in birou.

    Iar Spiru Haret e mai mult o facultate pentru cei care lucreaza. Sunt multi oameni care la 20 de ani nu si-au permis sa faca o facultate, iar acum la 30, 40 ani au nevoie de ea la locul de munca.
    • 0 (2 voturi)    
      Adica (Vineri, 24 iulie 2009, 14:23)

      G [anonim] i-a raspuns lui nicu

      Sa inteleg ca facultatea e un fel de supra calificare sau cum?
      • +1 (5 voturi)    
        Ceva de genu (Vineri, 24 iulie 2009, 15:45)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui G

        La urma urmei orice studiu facut care se termina cu o diploma e socotit ca o supra calificare nu?

        Sa luam un exemplu: Lucrezi la E-On, esti de 10 ani electrician, printre cei mai buni, dar din cauza ca nu ai o facultate nu poti promova in functie. Vei fi tot timpul ala care sta catarat pe stalpi. Omul ala nu are si el dreptul la o facultate? Poate acu 10 ani cand a terminat era un baiat sarac de la tara care si-a luat bac-ul cu 7 si nu are medie sa intre la stat la buget. Si d c sa dea 1000 euro la o facultate de stat pe an cand poate da 500 sau mai putin la una privata?

        1+1=2 si la stat si la privat ....
        • +3 (3 voturi)    
          pai, daca nu are medie (Vineri, 24 iulie 2009, 17:20)

          HIPPIEVALI [utilizator] i-a raspuns lui nicu

          ... inseamna ca asta e valoarea lui, adica sub nivelul de studii superioare. Iar in functie, daca e foarte bun in meserie, poate promova pana la nivelul maxim permis de nivelul studiilor sale. A-si cumpara o diploma doar pentru a accede la o functie care ii depaseste competentele si nivelul real de pregatire, nu este altceva decat o forma de hotie. Dar in Romania e normal, aici criteriul n-a fost niciodata valoarea, ci capacitatea de a te "descurca". De-asta natia asta e unde e.
    • -1 (5 voturi)    
      inteleg de ce le iei apararea (Vineri, 24 iulie 2009, 16:15)

      HIPPIEVALI [utilizator] i-a raspuns lui nicu

      ...celor incapabili sa faca fata unui examen de admitere si atunci isi cumpara diplomele. Nici tu nu stai mai bine cu gramatica decat cel din exemplul de mai sus: "profesor care", in loc de "profesor pe care" sau "toti profi", in loc de "toti profii" (asta daca lasam de la noi si ignoram faptul ca, deocamadata, cuvantul "profi" nu exista in DEX).

      P.S. Sa nu ma crezi vreun filolog. Sunt inginer, cu studii "la stat" si nu pe bani.
    • 0 (4 voturi)    
      ca sa nu mai spun (Vineri, 24 iulie 2009, 16:16)

      HIPPIEVALI [utilizator] i-a raspuns lui nicu

      ... ca nici cu virgulele nu prea esti prieten.
      • +2 (4 voturi)    
        Mda (Vineri, 24 iulie 2009, 17:24)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui HIPPIEVALI

        In loc sa vorbim despre subiect vad ca lumea are o placere sa se lege de cei care scriu gresit. Da frate ... dupa aproape 8 ore de lucrat la calculator mai scrie lumea si gresit. Ma bucur pentru tine ca stii sa scrii corect ba chiar si cu diacritice.

        In Iasi, la Univ. Al. I. Cuza, se intra pe baze de dosare. La fel ca si la facultatile particulare. Deci acelas "incapabil", poate sa intre si la stat si la privat. Problema nu e unde intra (la stat sau la privat, cu sau fara taxa), problema e cum iese din facultate (si aici totul depinde de profesori)(din auzite, mai bine fac o facultate la privat decat sa fac la Politehnica cu profesori care au 80+ ani).

        P.S. Si eu sunt inginer, in ale informaticii, si da recunosc ca o mai dau cu batul in balta cand scriu, dar aici credeam ca is importante ideile si nu gramatica
        • +1 (3 voturi)    
          Scoala pe valoare sau pe bani? (Vineri, 24 iulie 2009, 18:15)

          HIPPIEVALI [utilizator] i-a raspuns lui nicu

          La privat, sau la stat cu taxa e acelasi lucru: negot cu diplome. Scoli pentru incapabilii sa faca fata unui concurs de admitere, fie el si de dosare. Sa nu crezi ca am ceva impotriva invatamantului privat, am ceva impotriva invatamantului privat din Romania. Mari universitati ale lumii sunt private, dar acolo nu-si permit sa vanda diplome incompetentilor, pentru ca tin la prestigiul lor, adica la valoarea recunoscuta a absolventilor lor. Noi, ca romanii. Nu gandim pe termen lung. Sa facem bani cat de repede si cat de multi. De aia privatii "universitari", ca si cei de la stat (vezi fostul rector, Maghiar, de la Oradea) vand diplome.
          Pe vremea cand am facut eu Politehnica, la Cluj, nu tin minte sa fii avut vreun profesor peste 60 de ani.
  • +3 (5 voturi)    
    de unde e? (Vineri, 24 iulie 2009, 14:37)

    xxx [anonim]

    scrie undeva ca sdutentul este de la Spiru? cunosc o gramada de absolventi licentiati la stat cu note peste 8 care scriu mai rau decat atat. problema este generala.
  • +1 (5 voturi)    
    bag mana in foc (Vineri, 24 iulie 2009, 14:45)

    gheorghe [anonim]

    Sunt sigur ca toti cei care au comentat pe aici nu prea stiu cu se mananca invatamantul universitar de la noi, in tot scandalul asta nu a zis nimeni ca aproape toti profesorii de la stat sunt si particulare pt ca sunt mai bine platiti si nimeni nu spune ca la Spiru Haret taxele de scolarizare sunt mai mici decat la stat cu vreo 700 de ron
  • +6 (6 voturi)    
    Asa e peste tot (Vineri, 24 iulie 2009, 14:51)

    Cristi [anonim]

    Eu am predat cativa in UK la o universitate cu renume. Acelasi sistem. Acolo m-au bagat in sedintza ca aveau studentii notele prea mici si nu mai dadea bine in evaluarile nationale. Am marit toate notele cu cate 3 puncte si totul a fost ok.
    • +4 (4 voturi)    
      sistem global (Vineri, 24 iulie 2009, 16:17)

      hash [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      eu am plecat din invatamantul universitar de stat tocmai din cauza asta. daca incerci sa faci un invatamant de calitate ramai fara studenti si se uita lumea chioras la tine ca nu-si mai iau salariile din cauza ta.

      rezolvati dracului dilema asta si pe urma dati cu gura.

      plus ca sunt salariile mici si nu merita efortul. cel putin cat esti tanar mai merge, dar pe urma cand iti trebe bani ti se cam taie de munca patriotica.
  • +5 (5 voturi)    
    Merita (Vineri, 24 iulie 2009, 14:54)

    Aschiuta [anonim]

    Da dom'le, normal ca merita! Pai daca nu am promova astfel de talente, cine ne-ar mai conduce tara? Nu? Ce, se baga la condus tara vreo valoare?
  • +1 (3 voturi)    
    padure fara uscaturi nu exista (Vineri, 24 iulie 2009, 14:56)

    eu [anonim]

    curiosule, vezi gramatica ta mai intai, dece se scrie dezlegat, adica ,,de ce"!
  • +7 (7 voturi)    
    Merita acest student sa devina absolvent? (Vineri, 24 iulie 2009, 15:05)

    Catalin Hambrich [anonim]

    Daca un agramat precum Vanghelie poate conduce o primaria unui oras European dand lectii de management cand abia stie sa se semneze, daca un elev modest cu rezultate execrabile la invatatura poate conduce un popor (cu moralitate indoielnica si acesta), daca un fost ministru, profesor universitar nu stie sa faca acordul intre un subiect si predicat ca sa nu mai vorbim de alte parti de vorbire (care si pe care), daca o hoata ordinara poate toca in 6 luni sute de mii de euro fara nerusinare in fruntea unui minister ascunzand urmele jafului precum pisica rahatul, atunci DA, acest student merita cu siguranta sa fie absolvent de invatamant romanesc pentru ca cine stie... poate va fi urmatorul PRESEDINTE!
  • +1 (3 voturi)    
    de unde stiti ca e de la spiru ???? (Vineri, 24 iulie 2009, 15:08)

    angela [anonim]

    de unde stiti ca e student la fac Spiru Haret?
    Nu vad sa scrie undeva asta. La Spiru examenele se dau grila din cate stiu eu. Deci ???
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 12:40)

      Ioana Simion [anonim] i-a raspuns lui angela

      Toate examenele la Universitatea "Spiru Haret" (USH) se dau de ani buni in sistem computerizat, grila. Dacda aceasta lucrare ii apartine unui student de acolo inseamna ca este vreun referat ceva, dar nu cred ca vreun profesor, de oriunde ar fi el, ar face publica o asemenea lucrare asa cum nu-mi vine sa cred ca respectivul si-ar fi postat singur gafele atat de mari. De vina nu e numai universitatea ci toti cei ce l-au pregatit pana atunci.
  • 0 (2 voturi)    
    De ce nu? (Vineri, 24 iulie 2009, 15:18)

    Florin [anonim]

    Da, cu prisosinta!
  • +2 (2 voturi)    
    NORMAL (Vineri, 24 iulie 2009, 15:28)

    batman [anonim]

    Si bineinteles ca lucrarea este de PR! Cum altfel ar putea aparea atatia PR-isti idioti in Romania?
  • +1 (3 voturi)    
    Dar acest absolvent merita sa fie ministru? (Vineri, 24 iulie 2009, 15:35)

    albu [anonim]

    Dar ce ziceti de dl. ministru care a scris un bilet in direct la o emisiune pe antena 2: "PD-L, prin V.Blaga, v-a câştiga PMB!"
    Iar domnia sa a terminat facultatea de transporturi la stat (nu cu bani la privat) pe vremea lui Impuscatu' deci intr-o perioada mult laudata pentru calitatea invatamanutului !
    Asta e Romanica! O tara de prosti condusa de analfabeti si cu invatamant ce a fost si este de @&*%!
  • +3 (3 voturi)    
    dar parlamentar? (Vineri, 24 iulie 2009, 16:02)

    monica L [anonim]

    Merita acest student ca dupa absolvire si licenta sa ajunga politician, eventual in Parlament?
  • +1 (3 voturi)    
    si-atunci de ce va faceti ca nu stiti din ce cauza (Vineri, 24 iulie 2009, 16:30)

    ion [anonim]

    invatamantul romanesc e la pamant ?
    Pentru ca de 20 de ani ati tot pompat in el cadre de doi bani in timp ce sistemul scotea la pensie adevaratii dascali.
    Vinovatii principali de starea inv. romanesc actual sunt politicienii si cei din inv.superior care au transformat invatamantul in afacere scazand stacheta pretentiilor.
    Degeaba tot constatati "inpostori la titularizare" si "analfabeti la BAC". Ei sunt rezultatul afacerilor ce se fac in invatamantul particular de catre diversi impostori inclusiv de unele cadre de la inv. superior de stat si rezultatele acestor impostori ajunsi profesori in inv. preuniversitar.
  • +1 (5 voturi)    
    Cincinalu' - in 4 ani si 1/2 (Vineri, 24 iulie 2009, 16:35)

    Don Ciccio [utilizator]

    Universitatea Spiru Haret are si o prescurtare, des utilizata in presa scrisa: USH.
    Pe fondul catorva nereguli, dar care vizeaza fundamentul invatamantului superior privat din Romania, iti vine sa te antepronunti (eufemistic spus!): USH = Universitatea "Second Hand"!
    • 0 (2 voturi)    
      nesimtire (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 12:32)

      Ioana Simion [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

      Nu vad ce legatura are numele cu calitatea... aici a fost doar o dovada de nesimtire, proasta crestere si poate invidie, in orice caz rautate. Sa-ti fie rusine ca intr-un subiect atat de delicat, pentru o gramada de studenti, unii dintre ei prosti sau destepti, unii dintre ei chiar de vina ca s-au inscris la facultai neacreditat din Spiru ... sper sa te simti prost draga domnule ca nu ai zis ceva care sa ajute in vreun fel sau care sa contribuie la o discutie civilizata. Ce ia facut tu aici prin acest post este ca is cand te-ai lua de o persoana pentur numele pe care il poarta, pentru ca are anumite defecte fizice pe care nu el si le-a ales.
      • 0 (0 voturi)    
        @Ioana Simion (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 21:31)

        Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Ioana Simion

        Este dreptul tau sa te simti ofensata, nemultumita, revoltata etc... Totodata, da-mi si mie dreptul sa ma exprim - asa cum cred de cuviinta. Adica, sa fiu multumit/nemultumit, motivat/nemotivat, inert/ofensat - in egala masura ca si tine...
        Draga Ioana Simion, sper sa te simti mai bine, daca tot ti-ai revarsat naduful asupra-mi.

        O seara buna, Ioana!
  • +4 (4 voturi)    
    analfabetism (Vineri, 24 iulie 2009, 16:39)

    Anonim [anonim]

    Cei care au comentat acest articol sunt prea indulgenti. Sunt elevi in clasele 1-4 care se exprima ceva mai coerent decat "absolventul" in cauza.
    Nu cred ca el este de vina, ci profesorii care permit apropierea la mai putin de 1 km de facultate.
  • +1 (3 voturi)    
    valabil pentru toti (Vineri, 24 iulie 2009, 17:04)

    yoyo [anonim]

    Nu va mai criticati unul pe celalalt ... Numai cu inteligenti ca voi a ajuns Romania de ripa ! Criticati un om ce nu are cunostinte suficiente pentru nivelul atins dar cred ca ar fi cazul sa va uitati si la voi ..... ,, Perfectilor ,, .
    • -1 (1 vot)    
      raspuns (Vineri, 24 iulie 2009, 17:30)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui yoyo

      Ne-am uitat dar este prea tarziu. O zi buna.
    • +1 (3 voturi)    
      Acestia sunt oameni care ... (Vineri, 24 iulie 2009, 17:35)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui yoyo

      Oameni acestia care intra pe forum-uri si iti corecteaza virgulele si greselile de exprimare is din pacate de cele mai multe ori aceeasi oameni care vad hotul in piata cum ii fura portofelul la persoana din fata si tac din gura de frica.

      Sau intra in partid, la tineret, ca doamna Ridzi, si dupa 6 luni te trezesti ca trag o teapa de 600.000 euro.
    • +3 (3 voturi)    
      N-ai inteles nimic (Vineri, 24 iulie 2009, 18:02)

      HIPPIEVALI [utilizator] i-a raspuns lui yoyo

      Tocmai asta e, ca tara e condusa exact de cei ajunsi in functii care le depasesc cu mult nivelul de competenta. De ce crezi ca sar politicienii in apararea negutatorilor de diplome? Pentru ca multi dintre ei le-au fost clienti. Tara e unde e tocmai pentru ca mult prea rar a fost condusa de competenta si mult prea mult de "descurcareti" si "smecheri".
  • +3 (3 voturi)    
    oare? (Vineri, 24 iulie 2009, 17:06)

    Simona [anonim]

    dar capacitatea si bacul cum l-a luat oare? de a ajuns la facultate....
  • +4 (4 voturi)    
    Nedreptate (Vineri, 24 iulie 2009, 17:34)

    Cat [anonim]

    Vorbim aici de un sistem increbdibil de corupt. am dat licenta anul acesta si am simtit pe pielea mea cum este sa te pregatesti asa cum poti, sa nu copiezi la examen si ulterior sa constati ca ai luat o nota nu mica, decenta, dar nu cum te-ai fi asteptat si cei pe care i-ai vazut copiind cu nerusinare in jurul tau sa ia note mai mari decat tine. oameni care au declarat cu zambetul pe buze ca nu au invatat nimic pt ca stiau ca o sa poata copia.
  • +2 (2 voturi)    
    O mostră din curtea d-nei Andronescu (Vineri, 24 iulie 2009, 18:57)

    Un observator [anonim]

    Citiţi reproducerea acestui act întocmit de un absolvent al unei facultăţi de stat şi doctorand la aceeaşi facultate. Actul este strict autentic. Punctele de suspensie îmi aparţin, vă daţi seama de ce.
    " Către, servicul....
    Raport de remediere
    Urmare a raportului de control nr......din 2008 întocmit cu ocazia efectuării controlului .... în data de ....2008, de către d-l ...... şi d-l ...... din cadrul ....... - Serviciul ......, vă raportăm următoarele:
    1. S-a întocmit raport de cercetare nr. ...../2008 prin care d-nii ............... au fost cercetaţi pentru că în perioada ....... cu ocazia desfăşurării serviciului nu au respectat în totalitate dispoziţia dată de conducerea unităţii în data de ...2008 prin care trebuiau înlocuite la toate locurile de muncă toate stingătoarele de incendiu constatate defecte sau cele constatate cu verificarea expirată,respectiv nu au respectat dispoziţia de control a termenului de expirare al stingătoarelor de incendiu ce se găsesc pe toate locurile de muncă, pentru înlocuirea celor expirate, din data de .....2008, a d-nei ing. .... - responsabila pe unitate cu probleme PSI, neurmărind şi necontrolând aplicarea normelor PSI, având obligaţia de a organiza apărarea şi stingerea incendiilor în schimburile lor de servici şi de a lua toate măsurile de verificare în ceea ce priveşte starea stingătoarelor de incendiu de la locurile de muncă pentru a constata dacă starea de funcţionare şi uzurile subansamblurilor componente corespund condiţiilor şi limitelor prevăzute în prezentele intrucţiuni,precum şi depistarea lipsurilor existente la acestea, încălcând astfel atribuţiile de serviciu ale şefului de schimb din fişa postului şi Regulamentul Intern art.15 pct.2 lit"a",şi ca atare am propus sancţionarea acestora cu "Avertisment scris" conform art.264.alin.(1) lit."a" din Codul Muncii.....
    Şef Birou ....
    Drd.ing. ........"
    Si când te gândeşti că peste puţin timp are pretenţii de promovare.
  • +3 (3 voturi)    
    dar asta merita? (Vineri, 24 iulie 2009, 19:15)

    cineva [anonim]

    Eu zic ca cine vrea sa invete invata si in dosul surii, iar cine este prost ramane prost si la particular si la stat.....Asa ca.................!
  • +1 (3 voturi)    
    sunteti culmea !!!! (Vineri, 24 iulie 2009, 21:49)

    agramatu' [anonim]

    Oameni buni,peste 90%din postarile voastre se refera la gramtica limbii romane. Un fel de :,,ce are ....cu prefectura?". daca oamenii astia au ajuns in anul I al unei facultati, RAUL nu este acolo, orice facultate ar fi .
    Cautati mult,mult in timp si vedeti ce ......mea au facut copii astia din clasa a treia pana acum ?
    Un singur om m-a suparat cu adevarat :HIPPIEVALI.
    acest ,,domn" prieten cu primarul ss R.Mazare neaga din start, generalizand,dreptul oricarui om de instruire in timpul vietii. Incearca sa ne induca urmatoarea idee: ai trecut de 20 de ani si nu esti student la stat, esti deja un ratat. Rusinica.
    • +1 (3 voturi)    
      JALE LA STAT! (Vineri, 24 iulie 2009, 22:20)

      ZENOBIU [anonim] i-a raspuns lui agramatu'

      PENTRU CINE VORBESTE DE RESPECTAREA LEGII!
      USH A CASTIGAT PROCESUL CU MECI, hotararea Inaltei Curti de Justitie si Casatie este in favoarea ush, adica in favoarea formelor de studiu stabilite de USH,ceea ce inseamna ca H.G. 635 ESTE NULA!
      Hotararea este definitiva si IREVOCABILA!

      In concluzie, ministerul educatiei trebuie sa respecte legea, parca!…


      Halal absolventi la stat! Sunteti de rasul curcilor, analfabeti, nu stiti sa scrieti, sa va exprimati !
      VEDETI ZIARUL GARDIANUL, din 24 iulie 2009!

      Asta fiindca dati examene cu copiat la greu, cu chestii d-alea in ureche!

      Uitati-va pe un forum al studentilor de la stat, va dau eu,aici, un exemplu:
      admin (autorul blogului) a zis :
      “Asa sa faci la examen, cu telefonu’. Sa ai o cartela de la Cosmote, sa te sune unu si sa iti zica tot. Cu casca de aia bluetooth, dar care nu se vede. Sa ai si parul mare, tocmai bine”


      astea-s grilele voastre ORIGINALE-va faceti ca n-ati citit ce scriu eu aici?!-, medici de teapa lui CIOMU !

      Perle ale absolventilor la stat, atentie!
      «Perle» de la Titularizare. «„Ion“ are 2 planuri graitoare: Glasul pamantului si Glasul iubirii»
      Modul de interpretare al unora dintre candidati este cel putin defectuos: ,,Naratorul este cel care ne transpune pe noi cititorii în mintea si viziunea autorului”. Altcineva, care tine la opinia proprie, apreciaza ca ,,dupa parerea mea… roman fara narator nu exista, în schimb, viata fara narator exista, deoarece fiecare îsi proiecteaza viata proprie dupa bunul plac“ sau ,,viata poate fi vazuta ca pe un roman, dar si un roman poate fi vazut ca pe o parte de viata”.

      Auzi, absolventi la stat, in plus, si gomosi ! Prostul nu e prost destul, daca...
  • 0 (2 voturi)    
    Jurnalism de 2 lei (Vineri, 24 iulie 2009, 22:13)

    baboon [anonim]

    Asta se numeste jurnalism de 2 lei, daca vreti sa puneti intr-o lumina proasta facultatea scrieti un articol calumea. Oameni batuti in cap de calibrul asta intalnesti in orice facultate,institutie,etc ! Daca gasim cate un prost in fiecare facultate descoperim ca toti studentii sunt idioti dupa judecata voastra, nu-i asa ?
  • +2 (2 voturi)    
    Medii mici !!! (Vineri, 24 iulie 2009, 22:46)

    Misha [anonim]

    Un raspuns pentru HIPPIEVALI: scumpule domn sau scumpa doamna, doresc a va aduce la cunostinta un fapt cat se poate de trist.
    Am terminat liceul in anul 1998. Am intrat la o facultate tehnica, in cadrul unei universitati de stat,in urma unui examen de admitere. Diploma obtinuta in urma examenului de licenta nu m-a ajutat cu nimic ( deoarece nu aveam experienta in campul muncii, nu ma puteam angaja pe un post care sa imi dea satisfactia ca anii petrecuti in acea institutie nu au fost "irositi" in van ).
    Anul trecut, am decis sa ma inscriu la o a doua facultate. Deoarece in 1998 examenul de admitere era un examen de verificare a cunostintelor la materiile care aveau legatura cu acea facultate, la vremea respectiva nu m-a interesat decat un singur lucru: sa imi perfectionez cunostintele la acele materii, nicidecum o super medie la bacalaureat.
    Insa cum in vremurile noastre, daca doresti a-ti pastra locul de munca trebuie sa fii policalificat, era de asteptat o reorientare profesionala ( ca doar nu poti tine o evidenta contabila cu o diploma de inginer, chiar daca ai cunostinte in domeniu ), am ajuns sa platesc a doua facultate la stat, pentru a putea profesa.
    Ce ma deranjeaza la D-voastra este faptul ca aruncati cu noroi, in cei care, nevoiti a face dovada ( conform legislatiei muncii ) ca pot ocupa un anumit post, se inscriu la facultati de stat la cu taxa, si asta pentru ca acum multi ani in urma, accentul se punea pe verificarea cunostintelor cand era vorba de admiterea intr-o institutie de invatamant superior.
    Sunt studenta la zi, si mai si lucrez.
    Scuzati-ma ca imi " permit" sa platesc o taxa la stat.
    Cred ca sunteti constient/a, ca daca doresti sa urmezi un al doilea ciclu de licenta, platesti.
    Daca esti student la cu taxa, nu inseamna automat ca nu esti capabil a face fata unui examen riguros de admitere.
    • +2 (2 voturi)    
      din pacate ..nu mai exista limita.. (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 0:23)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui Misha

      nici nu stii unde exact este greseala..un ciclu complet..Absolventi incometenti ajung proferori care,la randul lor produc studenti mai incopententi..Trist insa f. adevarat...Solutie..nici nu stiu daca mai exista, ma bucur ca am reusit sa plec din aceasta cloaca..Totusi as mai dori sa fac o mica precizare...in special pt. cei ca doamna Misha...am terminat facultatea de fizica (la stat si cu admitere-1998), mi-am facut un master pe biomateriale-aplicatii in medicina in Italia si imi fac un doctorat pe chimie in Germania (detalii despre locatii pt. a nu fi acuzata ca le fac la "cu taxa")..Niciunde nu se pune baza pe a doua facultate - esti absolvent de facultate ..ai dreptul sa iti continui studiile..Puneai f. bine sa faci un master (nu se pune accent pe admitere cu bacul sau eventual un MBA (daca tot tipi de contabilitate si vrei sa platesti )...cand vom invata ca atata timp cat exista cerere cat vo fi dispusi s platim doar pt. a avea o diloma in rama vo fi si ofertele????
      • +1 (1 vot)    
        Continuare studii ...... !!!!!! (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 1:26)

        Misha [anonim] i-a raspuns lui marlene

        Ai dreptate cand spui ca as fi putut opta pentru un master.
        Problema este insa alta: nu as fi facut fata materiilor studiate la ASE, avand in vedere ca am terminat metalurgie ( cu toate cunostintele mele in acest domeniu - contabilitate - sunt lucruri pe care vreau sa le iau de la zero ).
        Suna aiurea, insa acesta este adevarul.
        Cum ar fi fost de exemplu, sa fac un master in drept, daca eu nici macar nu am o baza ?
        Metalurgia, in afara de matematica studiata in primii doi ani de facultate, nu are nimic altceva in comun cu ASE -ul.
        Te admir pentru studiile efectuate si pentru perseverenta, insa studiile tale au pe undeva un numitor comun.
        Ai inceput cu fizica, ai continuat pe un domeniu care avea legatura cat de cat cu ce ai studiat initial si ai mers mai departe. Nu pot sa cred ca, toate cunostintele dobandite in timpul facultatii nu ti-au folosit intr-o mica masura in timpul masterului. Iar daca ma contrazici spunandu-mi ca nu e adevarat, sa stii ca nu te cred.
        Materii gen: fizica corpului solid, materiale compozite si alte asemenea nu aveau nici o legatura cu dreptul international al afacerilor sau econometrie ( materii studiate in primul an de masterat ).
        Spui ca tip de contabilitate, dar oare nu cumva ma aflu acolo ca sa pun la punct lacunele? Sau e mai simplu sa trec ca rata prin apa, doar ca sa pot profesa? Nu am de gand sa ma multumesc cu putin, tocmai de aceea am luat-o de la zero. Fiecare domeniu de activitate este vast.
        Nu intentionez sa accept mediocritatea in ceea ce fac. Asa ca o iau de la zero.
        Si inca ceva: cred ca observi ca de la an la an legile in tara asta se schimba ( de cate ori s-a schimbat codul fiscal in ultimii ani? ).
        Ca sa faci fata, trebuie sa ai o baza solida.
        Eu am considerat ca nu o am.
        Cat despre plata, deja am platit. Mult mai scump decat iti imaginezi. Cu sanatatea.
        Asa ca sa invatam sa punem pret pe adevaratele valori, nu sa ne lasam condusi de valori materiale.
        • +1 (1 vot)    
          OK, semi mea culpa (Duminică, 26 iulie 2009, 13:05)

          HIPPIEVALI [utilizator] i-a raspuns lui Misha

          Recunosc, am gresit generalizand. Exista si cazuri ca al tau, dar astea, in Romania, sunt exceptii. Majoritatea sunt simpli cumparatori de diplome, "descurcareti".
          Si eu am terminat tot metalurgia, in `91, dupa care am facut regia, iar acum lucrez in presa :) Apropo de recalificari...
  • +2 (2 voturi)    
    responsabilitate? (Vineri, 24 iulie 2009, 23:40)

    celamarc [anonim]

    De ce nu isi pune nimeni intrebarea ? Incoerenta care exista si este evidenta in invatamantul preuniversitar a dus la aceasta situatie!!!?? Cum a reusit un astfel de "student" sa treaca de examenul de capacitate si mai apoi de examenul de bacalaureat?? Din cunostintele mele,regulile gramaticii se invata in clasele primare,la gimnaziu.. !! Limbajul si vocabularul se imbogateste pe parcursul ciclurilor de invatamant preuniversitar! Fiecare nou Ministru al Educatiei schimba....programe de studiu,durata ciclurilor de studiu,modalitatile de evaluare,curricula scolara.. Ceea ce a facut unul nu e preluat si imbunatatit de urmatorul.. Toti doresc sa aiba intaietate,ca si in cazul noului pachet care se vrea promovat in educatie... unul de la PD-L .. altul de la PNL.. si ... etc Acuzele sunt reciproce!Nu eu sunt vinovat.. cel care a fost inaintea mea...Eu am vrut.. ceilalti.. nu...De ce nu scoateti o Lege unitara,fara posibilitatea de a se interpreta si aplicata, ca orice lege in domeniul educational la inceputul anului scolar?Daca s-a dorit reformarea invatamantului.. acest lucru trebuia sa se intample de foarte mult timp... Ati ales acum.!!!.. si dati exemple.!!!!. Oamenii isi vor pierde dorinta de a se perfectiona.locul de munca.. speranta.. familia.. si ce e mai important.. VISUL SI SPERANTA INTR-O VIATA MAI BUNA. ""Sa traiti bine!"""""Inveti toata viata.. !!!Nimeni nu s-a nascut invatat..!!Dar asta nu va absolva de vina.. e una majora care incalca Drepturile constitutionale.Drepturile omului si demnitatea de a fi ROMAN!!.
    Ori legea nu e pentru toti, ori o faceti in asa fel incat sa existe ,pentru cei destepti si cu bani ,portite de iesire..?????????????
    In CONCLUZIE.. nu mai faceti atata caz de cum scrie unul.. altul..vedeti a cui e vina.. cine a gresit sa plateasca!!
    Cu respect!
    Semnatura
    Unul dintre "tampitii "de la Fabrica de diplome"
    cadru didactic gr I
    vechime 35 de ani in invatamant
  • 0 (2 voturi)    
    Licenta (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 7:50)

    Haret [anonim]

    reamintesc celor care sunt caustici aici urmatoarele: diploma de licenta te ajuta doar sa te inscrii la un concurs/examen pt. ocuparea unui post. Acolo se vede adevarata valoare.
  • +2 (2 voturi)    
    sa fim corecti... (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 9:19)

    luci.a [utilizator]

    Oare de ce va mirati?
    Ca este student la Spiru ?

    Dar de ce nu va intrebati cum a terminat liceul, cum a luat bacalaureatul si foarte important : UNDE a facut toate acestea?
    Deci nu-i blamati inutil pe cei de la Spiru, sunt altii infinit mai vinovati decat cei de acolo!
    • +1 (1 vot)    
      SPIRU (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 12:49)

      JEE [anonim] i-a raspuns lui luci.a

      Adevarul este un pic mai complcat... si mai nuantat. Dintre colegii nei, parte au absovit multblamata universitate SH, dar profesional sunt OK.
      Problemele incep din scoala generala. Daca aveti copii care urmeaza cursurile scolii generale, veti vedea ca tragedia incepe de acolo: materiile sunt imposibile pentru un parinte.... dar ce sa mai vorbim despre copilul acela de 7- 8 ani. Urmeaza meditatiile.... Uneori ma intreb daca nu era bine sa incepem meditatiile de cand era in scutece......... Ajungem la gimnaziu, unde de asemenea trebuie sa facem meditatii le diferite materii, doar pentru a obtine note bune in clasa. In final, ideea este ca exista tot felul de concesii si modalitati de a complica un lucru care in esenta a fost simpu: scoala. Despre BAC si teze unice nu vorbesc pentru ca oricum in fiecare an copii VIP-urilor locale au note f mari. Deh, parinti desptepti, copii destepti! Si ajung la facultate.... inclusiv la SH. In fond de suntem asa de stresati? Eu am absolvit o facultate de stat acum multi ani, dar nu ma deranjeaza existenta SH, nici faptul ca s-au obtinut diplome mai usor. O prima triere o va face piata muncii. Si in fond, indiferent unde a absolvit tanarul facultatea, important este daca in profesia respectiva face sau nu fata. Totusi, teoria nu este valabila in cazul facult. de medicina! Dar in rest, asta este, o alta aberatie a acestui sistem asa zis democratic............
    • 0 (0 voturi)    
      gresit... asta nu e de la spiru h. (Duminică, 26 iulie 2009, 21:07)

      matei [anonim] i-a raspuns lui luci.a

      "Studentul" asta nu e de la Spiru Haret. Nu pentru ca acolo sunt mai destepti ci pt ca la SH nu se dau examene scrise ci numai sub forma de grila.
      Poate e student cu taxa chiar la o facultate de stat.
      Tampiti sunt pretutindeni, in facultatile private sau de stat, in guvern, in parlament (culmea, chiar si in cel european), in primarii, in banci, etc... nu numai la S.H.
      Din nefericire pentru tara asta, tocmai acesti tampiti ajung in functii mari si ne "conduc" pe toti (adica pe noi ceilalti, si nu numai pe noi ci chiar si pe oamenii de elita) catre dezastru. Cred ca suntem un popor unic. :)
  • 0 (2 voturi)    
    O problema a degenerat - s-a transformat in haos (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 12:26)

    Ioana Simion [anonim]

    Probleme exista in tot sistemul de invatamant romanesc, atat in cel de stat cat si in cel particular, atat in cel superior cat si in cel liceal sau gimnazial. Daca esti o persoana care stie ce vrea de la viata si care vrea sa devina cineva important pentru ceea ce stie nu pentru relatiile sau banii pe care le are, daca esti un asemenea om inveti oriunde. Nu neaga nimeni ca sunt studenti foarte slabi la spiru, dar se pare ca nu prea pomeneste nimeni de cei buni, cei care s-au angajat in diferite companii nationale is multinationale, cei care acum au salarii peste medie si asta datorita a ceea ce au invatat teoretic in scoala is practic la locul de munca... pentru ca sa fim seriosi in foarte putine institutii de invatamant se face cu adevarat ceva folositor in practica. La Universitatea "Spiru Haret" sunt atat de multi studenti, deoarece taxele sunt mult mai mici. Din diferite motive unii oameni pica examenele la stat la buget, fie ca n-au picat pe subiect, fie ca au avut o zi proasta sau pur is simplu nu si-au invatat, iar in aceste cazuri pentru buzunarul majoritatii este mai bine sa mearga undeva unde pentru oarecum aceeasi diploma dau de doua ori mai putini bani. Pe parcurs se mai triaza, raman din ce in ce mai putin, fiindca unii chiar nu sunt in stare sa citeasca manualele, sintezele, cursurile si sa rezolve niste intrebari, pentru ca la examenul computerizat sa ia macar 50 din 100. Asta este, unii sunt mai destepti decat altii sau mai norocosi, asta nu inseamna insa ca trebuie sa-i blamam pe toti. Trebuie sa ne gandim is in perspectiva totusi. Sa zicem ca din 100.000 doar 10.000 si-au luat diplomele pe merit, eu cred insa cu tarie ca ceilalti daca in facultate au fost poame si ajung sa se angajeze undeva unde nici acolo nu se descurca locul le va ramane in final tot celor apti. Si daca din cei slabi se mai desteapta cativa asta inseamna ca totusi au meritat si ei sa faca o facultate.
    • +1 (1 vot)    
      Si cu ceilalti 90.000 (Marţi, 4 august 2009, 14:55)

      HIPPIEVALI [utilizator] i-a raspuns lui Ioana Simion

      ... cum ramane? Inseamna ca facultatea respectiva le-a luat banii de pomana. Practic i-a furat, nu? Pentru ca le-a luat niste bani ca sa-i pregateasca, iar rezultatul a fost un esec. Studiile superioare nu sunt pentru toti, sunt doar pentru cei capabili. Numai comunistii pretindeau ca ne nastem toti egali. Or, a lua bani ca sa ii inveti pe cei incapabili sa invete, se cheama furt.
  • +1 (1 vot)    
    Merita acest student ? (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 12:33)

    Ella [anonim]

    Lucrarea prezentata de dvs e a unui student din anul I. Nu stim daca va merge mai departe.
    Intrebarea este cum a terminat soala elementara ?
    Cum a luat nota de trecere la examenul de bacalaureat, la limba romana ?
    Inainte de a fi student a fost elev si nimeni nu a vazut ce deficiente are.
    Problema este extrem de grava, e a intregului invatamantului romanesc si a celor ce se afla in fruntea lui.
    • 0 (0 voturi)    
      da, da (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 20:35)

      aniladam [utilizator] i-a raspuns lui Ella

      raspunsul este cat se poate de simplu : nimanui nu-i pasa
  • -2 (2 voturi)    
    Sa nu uiti, doamna Andronescu! (Miercuri, 29 iulie 2009, 0:27)

    cara [anonim]

    Situatia, asa cum se prezinta in momentul de fata, pare a fi fara iesire: fiecare parte "combatanta" isi are "masura" ei de adevar si dreptate, precum si de incapatinare si eroare . Conducerea USH sfideaza legile tarii, se impauneaza cu "autonomia universitara" si actioneaza numai in scopul propriilor interese, ignorind viitorul atator sute de mii de oameni care le-au acordat increderea. De cealalta parte, ministresa a luat-o pe cimpii din cauza nestiintei, a ignorantei, a prostiei pina la urma (atunci cind nu te simti capabil sa cistigi un razboi, fa tot ce poti sa nu-l stirnesti!).
    Recunosc, eu sint inscrisa la USH, la o specializare in care muncesc deja de 15 ani! Am pornit de jos (dupa mine mai era femeia de serviciu), am invatat, am furat meserie, am "urcat" incet-incet si sint mindra de ceea ce am realizat. Nu vreau sa scriu aici cite sacrificii am facut, dar nu pot sa nu ma gindesc la ele.. Si o intreb pe d-na Andronescu: cine iti da dreptul sa-mi furi bucuria de a avea diploma de licenta intr-o meserie pe care o fac de 15 ani si pe care am invatat-o muncind pe brinci? Cine, doamna? Nu voi cistiga nimic material, in plus, in momentul in care voi avea diploma - nici bani, nici functie - pentru ca mai sus decit sint acum nu am unde sa mai merg! Vrei insa sa-mi iei bucuria pe care am incercat sa mi-o ofer fiind convinsa ca o merit! Si pentru asta nu te voi ierta niciodata - nici pe tine si nici pe cei care te-au sustinut in nebunia ta! Si nu uita, doamna, ca mai sint multi ca mine (si acum nu ma refer la "analfabetii" de la USH sau alta Facultate indiferent daca este de stat sau privata)!
  • 0 (0 voturi)    
    Studentul acela (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 22:47)

    Eu [anonim]

    Jenant intr-adevar. Sunt multe greseli.