Studiul Societatii pentru Justitie SoJust

Majoritatea instantelor judecatoresti sustin ca au epuizat bugetele de bunuri si servicii

de Ella Moroiu     HotNews.ro
Miercuri, 22 iulie 2009, 11:17 Actualitate | Esenţial

Asociatia Societatea pentru Justitie (SoJust) anunta lansarea studiului Cronica unei morti anuntate: Situatia financiara reala a instantelor judecatoresti. Concluzia principala a acestui studiu, care face o analiza detaliata si tehnica a starii financiare dezastruoase a instantelor, intemeiata pe documente si informatii financiare obtinute in exclusivitate, este ca acestea se afla in pragul colapsului, luna septembrie putand aduce blocajul functional general al sistemului judiciar.

Guvernul Romaniei, politicienii sau demnitarii publici cu responsabilitati in domeniul justitiei de la nivelul puterii executive, au recunoscut in sfarsit public esecul politicilor publice bugetare in legatura cu finantarea activitatii de functionare zilnica ale instantelor judecatoresti (sedinta coalitiei de guvernamant din 20.07.2009), se arata in comunicatul SoJust.

Studiul Cronica unei morti anuntate: Situatia financiara reala a instantelor judecatoresti reflecta situatia grava in care se afla justitia din Romania si din care pot fi desprinse explicatiile ce au condus la colapsul in care se afla justitia din punct de vedere financiar.

Astfel, cea mai mare parte a instantelor au epuizat integral sumele de bani cuprinse in bugetele lor la alineatele bugetare din care se suporta serviciile si se achizitioneaza bunurile in lipsa carora instantele nu pot functiona: energie electrica, comunicarea prin Posta Romana a citatiilor, hotararilor judecatoresti si a celorlalte acte procedurale, combustibil auto, hartie imprimanta, consumabile s.a.

Intr-o evaluare aproximativa, in baza informatiilor financiare reduse detinute, deficitul financiar al instantelor pentru bunurile si serviciile necesare functionarii lor se cifreaza la cca. 100.000.000 lei, adica inca o data bugetul actual, se arata in studiul Societatii pentru Justitie SoJust.


Citeste studiul integral aici.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1045 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Sa-i plimbe Copos cu yachtul (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:22)

    dl K [anonim]

    INstantele nu au bani. Asta in timp ce prejudiciile produse de Copos si alti mari mafioti bugetului de stat stau nerecuperate de ani de zile. Prietenii stiu de ce.
    • +3 (5 voturi)    
      ha ha haaa (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:54)

      axel [anonim] i-a raspuns lui dl K

      Ca bine zici .. sa le dea mafiotii pe care i-au albit, banii de salarii. Acum s-au trezit si judecatorii ca au fost folositi?! Sa intre in somaj cu totii ..ca si asa plimba la dosare cu anii si nu fac dreptate celor cinstiti! Poate ca blestemul miilor de nedreptatiti o ajunge si la judecatori candva.
  • +3 (5 voturi)    
    Cam mare suma, nu? (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:28)

    Cris [anonim]

    Dupa un calcul simplu reiese ca instantele ar avea nevoie de 25 mil euro... Fara suparare dar cred ca ar putea sa mai faca niste reduceri. Cata hartie sau timbre postale sa cumperi de atatia bani?
    • +2 (4 voturi)    
      lui Cris (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:44)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Cris

      Pai in conditiile in care in Romania se judeca 2 mil de dosare pe an, o singura citatie costa 4,7 lei la Posta Romana, iar intr-un dosar se fac in medie vreo 50 de comunicari pana la solutionare, calculul e simplu
    • +1 (1 vot)    
      asta e birocratia (Miercuri, 22 iulie 2009, 12:02)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Cris

      Birocratia necesita birocratie. E sistemul mostenit de la un imperiu (iar Romania nu e unul).

      Daca se va bloca complet... e grav, ca vor lua oamenii justitia in propriile maini. Nu cred ca este timp ca tehnicile de MEDIERE sa prinda si in Romania, desi exista organizatii care incearca sa o promoveze. Ar simplifica mult treburile.
  • +2 (4 voturi)    
    Este normal sa ramana fara bani ... (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:28)

    Andrei [anonim]

    Este normal sa ramana fara bani din moment ce orice proces dureaza ani intregi. La fiecare audiere se consuma curent electric, hartie si alte consumabile.
    Asta ca sa nu mai amintesc de salariile lor nesimtite in contextul in care productivitatea lor este aproape nula. Se ajunge la situatii in care procesele se prescriu dupa anu de amanari ...
    Rusine. La munca cu voi.
  • +2 (4 voturi)    
    colaps... (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:49)

    egroeg [anonim]

    cand procesele dureaza si 10 ani,este normal sa nu mai faci fata cheltuielilor.Ia sa se sanctioneze aspru pofta de abuzuri procesuale, a tertipurilor vizand amnarea cat mai lunga a termenelor de judecata,eventual pana la prescriere,Ia sa se prevada legal,in functie de obiectul judecatii , termene in care sa se inscrie solutionarea cauzelor si sa vedeti ce economii se vor realiza si cum fondurile vor ajunge.
  • +1 (3 voturi)    
    da, nu mai au bani (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:52)

    florin [anonim]

    pentru ca de cate ori pun mana pe un ban, isi inventeaza un nou spor si il papa; sistemul judiciar din Ro este sugativa perfecta
  • -1 (1 vot)    
    Cronica anuntata (Miercuri, 22 iulie 2009, 12:23)

    In/justitiabilul [anonim]

    Asa zisa cronica a unei morti anuntate pare a fi fost pregatita din vreme pentru a contracara efectele raportului pe justitie.
  • -1 (1 vot)    
    Fara suparare !!!! (Miercuri, 22 iulie 2009, 12:35)

    ADY [anonim]

    Stimati procurori, judecatori, grefier samd cum ar fi daca ati sustine din salariile voastre (care sunt monstruos de mari ) aceste chetuieli nu de alta dar oameni de rand v-au finantat suficiet (ati trai ca parazitii pe spinarea noastra) in cei 20 de ani de eficienta O!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      raspuns ptr.ady(anonim) (Miercuri, 22 iulie 2009, 13:23)

      EU [anonim] i-a raspuns lui ADY

      Stimate Ady,salariile noastre nu sunt monstruos de mari,munca noastra este imensa.Ai grija cand faci afirmatii fara sa cunosti fondul problemei.Si noi am vrea sa te vedem suportand cheltuielile zilnice din doar jumatate de salariu !!!
      • 0 (2 voturi)    
        Hai sa fim seriosi (Miercuri, 22 iulie 2009, 14:19)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui EU

        macar o secunda si sa vedem despre ce e vorba. Va plangeti ca nu aveti sedii moderne dar cu toate astea stau banii pe investitii de pomana tot anul iar la sfarsit ca sa nu ii pierdem ii bagam in salarii. Este mult de munca si cu toate astea avem vreo 60 de zile concediu pe an si un INM care scoate intentionat putin absolventi ca sa cerem dupa salarii mari. Situatia asta de a crea un monopol si apoi a dicta conditiile o mai fac si notarii si ar fi cazul sa se taie macaroana. Ca daca imi spui ca e greu sa pregatesti profesionisti in domeniu eu te cred dar voi nu sunteti. Justitia este un domeniu care a creat mereu probleme Romaniei, vezi clauza de salvgardare, si cu toate astea singura solutie vazuta de voi e marirea salariilor. In conditiile in care Romania pierde fonduri UE din acest motiv e normal sa suportati voi din propriile buzunare? Iar despre independenta in justitie eu sincer sunt confuz : aveti libertatea de a va forma singuri personalul, aveti libertatea de a va stabili singuri drepturile si regulile jocului si cu toate astea urlati ca nu aveti libertate? Adica hotarati voi, ori aveti libertate si atunci raspundeti pentru ce faceti ori nu aveti si hai ca va stabilim noi drepturile si regulile dupa care sa actionati.
        Una peste alta ca deja m-am intins mai mult decat imi propusesem sunteti una dintre cele mai slabe institutii ale statului drept dovada fiind toate evaluarile din tara si strainatate plus perceptia oamenilor de rand. Oricum multa bafta pe viitor si am ferma convingere ca alea 270.000.000 euro din sporuri va vor aduce linistea financiara pentru a medita in tihna la impartirea dreptatii in spatiul carpato-danubiano-pontic.
      • -1 (1 vot)    
        racpuns ptr EU (Miercuri, 22 iulie 2009, 15:13)

        victor [anonim] i-a raspuns lui EU

        esti unul din tagma acestor magistrati corupti te sfatuiesc sa faci ca fata mea sa te duci in strainatate sa judeci cum opereaza fata mea in occident la un spital de urgenta ca aici nu a avut loc din cauza voastra comunistrilor,acea un salariu de mizerie fata de voi otrepelor
      • +1 (1 vot)    
        Munca in zadar (Miercuri, 22 iulie 2009, 15:32)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui EU

        Daca imi veti vorbi despre sute de mii de dosare rezolvate si de sentinte date si veti spune ca acestea sunt roadele muncii dvs, am sa va contrazic.

        In opinia mea rodul muncii dvs ar trebui sa fie unul singur, anume castigarea si/sau impunerea respecului fata de lege, fata de justitie, fata de institutia judecatorului. Or, la acest capitol sunteti nuli. Lipsa de incredere in sistemul judiciar a ajuns la proportii pandemice. Si asta pentru ca respectul pentru justitie nu se castiga condamnand 100.000 de gainari si hoti de buzunare (cu toate ca este si acest lucru necesar), ci prin 10-20-30 de sentinte curajoase date in procese in care sunt implicati adevaratii delapidatori ai economiei nationale si ai bugetului national de la care pretindeti salarii, bonusuri, protectie. Insa la acestia procesele se intind pana la limita prescrierii faptelor in bataia de joc a ideii de justitie, cu costurile materiale si de imagine de rigoare, bineinteles, costuri pe care nu vreti sa vi le asumati.

        Daca o sa incepeti sa va justificati cu placa arhiuzata "politicienii nu vor, nu ne asigura, bla, bla, bla" va descalificati inca o data. Caci daca vreti sa fiti o adevarata putere in stat trebuie sa va comportati ca atare si sa va asumati rolul de putere cu activul si cu pasivul sau, nu doar sa umblati cu cioara vopsita dupa drepturi si sporuri ca ultimii birocrati.
        Respectati-va statutul, pentru Dumnezeu!
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns pentru EU si Judecatorul (Miercuri, 22 iulie 2009, 17:53)

        ady [anonim] i-a raspuns lui EU

        Adica nu aveti salari mari raportate la eficienta voastra care este O!!!!!
        La salariile pe care le primiti, conditiile de munca moderne aveti doar capacitatea si dovezile sa bagati in puscarie oameni de 80 de ani ( la care nu le aratati clementa) si criminali si coruptii si multi altii va scapa din cauza viciilor de procedura probabil deoarece nu aveti fonduri suficinte. Probabil din acest motiv ne ameninta si Consiliul Europei cu monitorizarea pe justitie.
        Nu va convine dati-va demisia si orientativa pe piata muncii, sunt alti dornici sa munceasca pentru salariile voastre.
    • +1 (1 vot)    
      D-lui ADY (Miercuri, 22 iulie 2009, 13:56)

      judecator [anonim] i-a raspuns lui ADY

      pentru rigoare, in romania exista cca 4000 de judecatori, mult mai putini decat lucreaza de pilda la dacia. daca s_ar lua integral salartiile judecatorilor nu ar reusi sa majoreze salariile la mai mult de 30.000 de profesori de pilda, din cei 200.000 cat exista. indiferent cat de mari ar fi salariile lor nu se poate vorbi de parazitarea bugetului de stat. politicienii instiga profesiile una impotriva alteia si pe toate impotriva instantelor, tocmai pentru a le submina autoritatea si posibilitatea de a apara populatia impotriva abuzurilor politicului si puterii.