Studiul Societatii pentru Justitie SoJust

Majoritatea instantelor judecatoresti sustin ca au epuizat bugetele de bunuri si servicii

de Ella Moroiu     HotNews.ro
Miercuri, 22 iulie 2009, 11:17 Actualitate | Esenţial

Asociatia Societatea pentru Justitie (SoJust) anunta lansarea studiului Cronica unei morti anuntate: Situatia financiara reala a instantelor judecatoresti. Concluzia principala a acestui studiu, care face o analiza detaliata si tehnica a starii financiare dezastruoase a instantelor, intemeiata pe documente si informatii financiare obtinute in exclusivitate, este ca acestea se afla in pragul colapsului, luna septembrie putand aduce blocajul functional general al sistemului judiciar.

Guvernul Romaniei, politicienii sau demnitarii publici cu responsabilitati in domeniul justitiei de la nivelul puterii executive, au recunoscut in sfarsit public esecul politicilor publice bugetare in legatura cu finantarea activitatii de functionare zilnica ale instantelor judecatoresti (sedinta coalitiei de guvernamant din 20.07.2009), se arata in comunicatul SoJust.

Studiul Cronica unei morti anuntate: Situatia financiara reala a instantelor judecatoresti reflecta situatia grava in care se afla justitia din Romania si din care pot fi desprinse explicatiile ce au condus la colapsul in care se afla justitia din punct de vedere financiar.

Astfel, cea mai mare parte a instantelor au epuizat integral sumele de bani cuprinse in bugetele lor la alineatele bugetare din care se suporta serviciile si se achizitioneaza bunurile in lipsa carora instantele nu pot functiona: energie electrica, comunicarea prin Posta Romana a citatiilor, hotararilor judecatoresti si a celorlalte acte procedurale, combustibil auto, hartie imprimanta, consumabile s.a.

Intr-o evaluare aproximativa, in baza informatiilor financiare reduse detinute, deficitul financiar al instantelor pentru bunurile si serviciile necesare functionarii lor se cifreaza la cca. 100.000.000 lei, adica inca o data bugetul actual, se arata in studiul Societatii pentru Justitie SoJust.


Citeste studiul integral aici.


Citeste mai multe despre   






















1044 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Sa-i plimbe Copos cu yachtul (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:22)

    dl K [anonim]

    INstantele nu au bani. Asta in timp ce prejudiciile produse de Copos si alti mari mafioti bugetului de stat stau nerecuperate de ani de zile. Prietenii stiu de ce.
      #showComment
  • +3 (5 voturi)    
    Cam mare suma, nu? (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:28)

    Cris [anonim]

    Dupa un calcul simplu reiese ca instantele ar avea nevoie de 25 mil euro... Fara suparare dar cred ca ar putea sa mai faca niste reduceri. Cata hartie sau timbre postale sa cumperi de atatia bani?
      #showComment#showComment
  • +2 (4 voturi)    
    Este normal sa ramana fara bani ... (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:28)

    Andrei [anonim]

    Este normal sa ramana fara bani din moment ce orice proces dureaza ani intregi. La fiecare audiere se consuma curent electric, hartie si alte consumabile.
    Asta ca sa nu mai amintesc de salariile lor nesimtite in contextul in care productivitatea lor este aproape nula. Se ajunge la situatii in care procesele se prescriu dupa anu de amanari ...
    Rusine. La munca cu voi.
  • +2 (4 voturi)    
    colaps... (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:49)

    egroeg [anonim]

    cand procesele dureaza si 10 ani,este normal sa nu mai faci fata cheltuielilor.Ia sa se sanctioneze aspru pofta de abuzuri procesuale, a tertipurilor vizand amnarea cat mai lunga a termenelor de judecata,eventual pana la prescriere,Ia sa se prevada legal,in functie de obiectul judecatii , termene in care sa se inscrie solutionarea cauzelor si sa vedeti ce economii se vor realiza si cum fondurile vor ajunge.
  • +1 (3 voturi)    
    da, nu mai au bani (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:52)

    florin [anonim]

    pentru ca de cate ori pun mana pe un ban, isi inventeaza un nou spor si il papa; sistemul judiciar din Ro este sugativa perfecta
  • -1 (1 vot)    
    Cronica anuntata (Miercuri, 22 iulie 2009, 12:23)

    In/justitiabilul [anonim]

    Asa zisa cronica a unei morti anuntate pare a fi fost pregatita din vreme pentru a contracara efectele raportului pe justitie.
  • -1 (1 vot)    
    Fara suparare !!!! (Miercuri, 22 iulie 2009, 12:35)

    ADY [anonim]

    Stimati procurori, judecatori, grefier samd cum ar fi daca ati sustine din salariile voastre (care sunt monstruos de mari ) aceste chetuieli nu de alta dar oameni de rand v-au finantat suficiet (ati trai ca parazitii pe spinarea noastra) in cei 20 de ani de eficienta O!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      #showComment#showComment