Ministerul israelian al sanatatii era la curent cu neregulile de la Sabyc inca din anul 2000

de Ella Moroiu     HotNews.ro
Miercuri, 22 iulie 2009, 10:13 Actualitate | Esenţial

Cotidianul israelian Haaretz anunta ca ministerul israelian al Sanatatii era la curent inca de acum noua ani cu neregulile existente la clinica romaneasca Sabyc. Intr-o dezbatere a Comisiei publice pentru donare de ovule infiintata de Ministerul israelian al Sanatatii in anul 2000, a fost prezentat un document legat de colaborarea dintre spitalul Assaf Harofeh si clinica detinuta de ginecologul Harry Miron (Mironescu).

Din anul 2000, ministerul israelian al sanatatii a fost informat ca unele dintre donatoarele de ovule, colaboratoare romance ale clinicii Sabyc, erau voluntare neimplicate in tratamente de fertilizare, ceea ce a ridicat suspiciuni. Responsabilii ministerului au ordonat spitalului Assaf Harofeh sa puna capat colaborarii cu clinica. Spitalul s-a conformat, insa doar pentru o scurta perioada de timp.

Ovulele recoltate de la romance erau oferite femeilor israeliene fara un consimtamant bazat pe detinerea unor informatii complete, a declarat un martor audiat de comisie in 2000. Acesta a precizat ca ministrul roman al sanatatii de atunci nu era la curent cu ce se intampla la Sabyc.

Presedintele Comisiei, profesorul Vaclav Insler, a comentat ca daca un medic israelian lucreaza in strainatate, el nu este obligat sa respecte legile din Israel. "In opinia mea, este o rusine ceea ce fac unii dintre colegii nostri. Dar oficial, aceasta comisie nu dezbate acest subiect", a adaugat el.

Yair Miron - un chirurg plastic, care nu a realizat niciodata implanturi de fertilizare - consulul israelian la Bucuresti

Consulul israelian la Bucuresti a declarat marti ca Yair Miron, una dintre cele trei persoane arestate sub suspiciunea de implicare in trafic cu ovule umane, are specialitatea de chirurg plastic si nu a realizat niciodata implanturi de fertilizare la clinica tatalui sau din Romania.

Consulul Lili Ben-Harush a declarat ca Yair Miron a mers luni la clinica Sabyc pentru a vedea ce se intampla. La sosire, a fost arestat, a spus Harush, citata de Mediafax.

Harry Miron si fiul sau, Yair, sunt proprietari inregistrati ai clinicii de fertilizare Sabyc.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1123 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Fleacuri (Miercuri, 22 iulie 2009, 10:22)

    mazare [anonim]

    Important e ca m-am imbract eu cu o uniforma germana. Ce sa fac, nu mi s-a parut cool una israeliana.
  • -1 (3 voturi)    
    Defaimare (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:00)

    nati [anonim]

    eu as sugera ca hotnews sa retraga toate articolele astea defiamatoare la adresa evreilor. in ultima vreme numai de asta avem parte: evreii au facut, evreii au dres.... nu v-a ajuns reactia centrului simon wiesenthal? poate vreti ca data viitoare sa va procopsim cu vreun atac aerian sau si ami rau cu vreo nucleara sa va inchidem gura sa nu ne ami atacati. ba, sa va intre bine in cap - noi facem ce vrem, unde vrem si cum vrem. pai stau amaericanii cu botul pe labe cand le spunem noi sa stea si voi faceti gatul mare?!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:00)

    ileana [anonim]

    Era la curent cu "neregulile"...
    Care nereguli?
    La urma urmei, israelielenilor ( ufff ce simplu era evreilor) le convenea!
    Obtineau ceea ce-si doreau..plateau ( ca in Israel sunt gratuie incercarile de FIV)...nu stricau "procentul"reusitelor din Israel...si se si inmulteau.

    Ar trebui sa se vada putin cum se fac aceste proceduri la Giulesti, Medsana si alte clinici...ca sa nu mai vorbim de cum "se evapora"ovulele la punctie si embrionii criogenare.
    Hai sa dau exemplu cazul Iliescu..cu ovule donate..cine credeti ca face o stimulare si o punctie ca sa doneze ovule?
    Hai vedeti putin in ce consta punctia..si mai vorbim pe urma!
  • +1 (1 vot)    
    nelamuriri (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:14)

    Lia [anonim]

    1. Donarea de ovule este sau nu ilegala in Romania? Sau e ilegal doar sa primesti bani?

    2. Cum se face ca in alte tari, Franta, Spania, femeile pot dona ovule si primi recompense financiare (la fel ca la donarea de sange).
    Interesati-va va rog care e practica in tarile UE. Veti vedea ca este exact ce facea Sabyc.

    3. S-a spus ca acei copii rezultati erau frati. Ei bine, dar copii rezultati prin donarea de sperma nu e la fel. Ar trebui sa interzim donarea de sperma?
    • 0 (0 voturi)    
      Heh... (Miercuri, 22 iulie 2009, 12:48)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Lia

      Povestea e lunga.

      Este ilegal sa primesti bani pe ovule.

      Motivul este foarte simplu... cand vezi ca un business merge extrem de bine, ce poate face legiuitorul pentru a profita de pe urma acelui business... il scoate inafara legii. Asa poate sa pretinda spaga.

      Din cauza asta la noi e ilegal sa platesti pt ovule.

      Probabil Harry Miron s-a saturat sa tot cotizeze la bugetele de campanie a diferitelor partide si acum... plateste nesupunerea.
    • 0 (0 voturi)    
      recompense (Miercuri, 22 iulie 2009, 19:55)

      marinela [anonim] i-a raspuns lui Lia

      Donarea de sange in majoritatea tarilor europene NU este compensata financiar.de ce ? Simplu: e un gest umaniatr si exclude donatorii 'sanatosi si fara risc' care ar dona 2 L pentru o farfurie de ciorba si un pat in azilul de o noapte. dintr-o singura unitate de sange se produc cel putin 5 produse.Imaginati-va ce risk de imbolnavire ar fi daca toti boschetarii din UE ar primii bani ca sa doneze! E o tampenie ce se intampla in Ro.
      cat despre donatoarele de ovule ...de vina sunt cei care nu respecta etica profesionala: a cerut clientul ochi albastri ,si IQ si primeste bruneti cu ochiii negri si IQ variabil asta trebuie sa primeasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Itzic (Miercuri, 22 iulie 2009, 15:26)

    Hess [anonim]

    A stiut dar a tacut.La fel de vinovat ca cei care au facut ceeace au facut.
    Acum ca sa spart buba ,gata a stiut dar nu a facut nimic.Ca ales ne- goym ,nevinovat