Reportaj HotNews.ro

Sighisoara intra in Festivalul Medieval cu strazile in lucru. Primarul Danesan: Acoperim cu paie ca e ca din epoca medievala, nu?

de Ruxandra Hurezean     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2009, 18:26 Actualitate | Esenţial

Sighisoara in lucru
Foto: HotNews.ro
Orasul medieval Sighisoara are in fiecare an de infruntat doua mari festivaluri care i-au adus faima si bani. Festivalul medieval din 24-26 iulie si Pro-etnica din august. Anul acesta, la citeva zile distanta de startul primului eveniment, in Sighisoara nu poti merge pe strazile transformate in santier. Se lucreaza la toate strazile deodata, nu s-a finalizat decit o portiune infima in fata Primariei, iar autoritatile estimeaza terminarea lucrarilor la anul, pe vremea asta. Pentru urmatoarele zile de festival, primarul  Dorin Ioan Danesan spune ca vor pune pietris si paie „ca asa era in Evul mediu”

Locuitorii din Sighisoara se arata ingrijorati de felul in care arata orasul-cetate inainte de festival. Pentru ei, taximetristi, hotelieri, comercianti sau simpli maturatori de strazi, Festivalul inseamna activitate, bani, sursa de venituri. „Nu stiu cum va fi, Dumnezeu stie ce va fi anul asta, ca turistii or veni, dar cind or vedea ce e, or pleca! Iar noi din asta traim, din turism.

Turism printre gropi
Turism printre gropi
Foto: HotNews.ro
Ma si mir ca mai vin oamenii, ca nici nu au cum sa mearga pe strazile alea, le-au desfundat pe toate, nu au luat-o si ei de la un capat de strada, cind o termina sa treaca la alta! E ca la nebuni, utilaje, gropi, mormane de piatra si nisip, si asta peste tot, nu asa, intr-o parte de oras. Noi am mai facut galagie, dar primarul asta se supara si zice ca nu ne pricepem noi, sa tacem. Da' si noi pierdem, nu?”, comenteaza cu naduf taximetristul care-si lasa clientii jos, la poalele Cetatii.

Magazinele care impinzeau centrul orasului sint inchise, doua turiste din Timisoara dau sa treaca de lama unui buldozer ca sa iasa pe sub portile cetatii. Femeile cauta singure explicatii si cred ca  lucrarile merg greu pentru ca vin banii cu tiriita de la Guvern, asa au auzit ele la Timisoara. Dar Cetatea ar fi frumoasa.

Sighisoara are case monument si avea strazi inguste, pietruite, care urcau si coborau din piata centrala, un loc unde in fiecare iulie, de 16 ani incoace, vin zeci de mii de tineri la un festival al artelor si traditiilor medievale.

Primarul Danesan (PSD) are propria sa abordare a intilnirii picioarelor tinerilor cheflii cu strazile orasului lui: „Nu le pasa lor cum sint strazile, ei se distreaza si veti vedea ca vor fi tot atit de multi! O sa intindem un fel de pietris care se foloseste la pregatirea strazilor si apoi acoperim cu paie ca e ca din epoca medievala, nu?”

Drum inchis
Drum inchis
Foto: HotNews.ro
Primaria a inceput lucrarile in luna mai anul acesta. La toate strazile deodata pentru ca, asa cum explica primarul, „nu poti face o strada si sa constati apoi ca e cu 20 de centimetri mai inalta decit cealalta!” Estimeaza ca va termina lucrarile la anul, prin primavara, desi - contractual - termenul este in toamna acestui an. Ioan Danesan considera ca sighisorenii ar trebui sa taca atunci cind e vorba de strazi pentru ca „nu e ca la fotbal sau la politica, unde toata lumea se pricepe!” Anii trecuti s-au facut lucrarile de canalizare si introducere a conductelor in pamint. Anul acesta era prevazut pavajul iar in anii viitori refacerea unor constructii deteriorate.

„Aici”, precizeaza primarul, „s-au gasit conducte dezafectate si a trebuit lucrat mai mult, dar asa se face pretutindeni in lume, se fac sacrificii cind trebuie sa repari ceva, nu e asa de simplu. Stiu mai bine constructorii de acolo ce fac,au un plan, nu lucreaza oricum!” Insa tot primarul ne explica faptul ca legislatia romaneasca face ca licitatiile sa fie cistigate de firma cu cele mai mici preturi, ceea ce „nu e bine, ca poate nu e o firma de calitate, cu experienta”.

La Sighisoara, lucrarile de modernizare sint realizate de Garden Services din Silistea Snagovului. Infiintata la sfarsitul anului 2007, firma nu a depus pina in acest moment niciun bilant care sa poata fi constultat in baza de date a Ministerului Finantelor Publice.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4204 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Imbecili (Marţi, 21 iulie 2009, 18:58)

    Ioan [anonim]

    Un idiot si acest domn' primar!
    Oare natia asta este formata numai din astfel de cretini?
    Oprescu, Mazare, Vanghelie si lista poate continua fara a extinde-o la premieri, ministri i transporturilor sau presedinti.
    Sa vina odata negrii si la noi sa ne mai schimbe genele.
    • 0 (0 voturi)    
      relativ (Joi, 23 iulie 2009, 11:52)

      overburn [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      cred ca e singurul oras din romania un de se refac drumurile si populatia se plange.

      si primarul asta chiar nu pare idiot. am impresia ca el chiar incearca sa faca ceva.
  • 0 (2 voturi)    
    tot o groapa si-un pamant (Marţi, 21 iulie 2009, 19:44)

    mitica [anonim]

    De 3 ani de cand ma duc in sighisoara regulat, tot timpul e cate ceva de sapat in cetate. Ca e langa ceas, ca e langa primarie, dar totul e o groapa si un santier.
  • +2 (2 voturi)    
    asta da primar (Marţi, 21 iulie 2009, 19:46)

    smenu [anonim]

    asta da primar! sa va traiasca! tataie, ai auzit si tu de inginerie, de cote de nivel, etc? faza aia cu strazile la acelasi nivel e tare rau!
  • +2 (2 voturi)    
    primar in sighisoara (Marţi, 21 iulie 2009, 21:04)

    Andy van Schessburg [anonim]

    Din pacate timpul inca nu imi permite sa candidez la primaria Sighisoarei. Dar va veni si vremea aceea... Pana atunci, trebuie sa adresez scuze tuturor turistilor care vor ajunge in Sighisoara anul acesta, pentru ca orasul ii va intampina cu santiere si strazi desfundate.

    Din pacate, de-a lungul timpului, Sighisoara a avut tot felul de nesincronizari. De la constructiile din centru (unde e magazinul Sigma), la plantarea unor blocuri in cartiere de case, la inceperea lucrarilor de reabilitare a conductelor in cetate mult prea tarziu, etc.

    E clar ca trebuie o schimbare de mentalitate, si in vreo 20 de ani cand voi candida, Sighisoara o sa redevina Perla Transilvaniei.
  • +2 (2 voturi)    
    .. (Marţi, 21 iulie 2009, 21:23)

    x [anonim]

    un tampit danesan asta. si multimea ii tot da mandate. sa va traiasca.
  • 0 (2 voturi)    
    mafie si lacomie de prost gust (Marţi, 21 iulie 2009, 23:28)

    gabi [anonim]

    Am fost in urma cu o luna la Sighisoara si am fost cazati in cetate. La intrare mi s-a spus ca seara masina obligatoriu trebuie scos din cetate. M-am conformat ca sunt de bun simt din fire, insa m-a deranjat ca curtea cetatii a ramas plina de masini, pentru ei regula nu este regula. Intrarea in muzeele din cetate foarte scumpa, te jecmanesc in ultimul hal.
  • +1 (1 vot)    
    se lucreaza ! (Miercuri, 22 iulie 2009, 10:09)

    victor [anonim]

    am fost saptamana trecuta in sighisoara, se lucra la greu, de la prima ora dimineata pana seara cand se intuneca (nasol pt. turisti, galagie si praf), erau multe utilaje dar nu de gabarit prea mare. stradutele sunt mici si de asta nu pot sa se miste f. repede

    sper ca dupa ce termina cu strazile sa repare si scara acoperita ...
  • 0 (0 voturi)    
    Primar penal (Miercuri, 22 iulie 2009, 10:15)

    nam [anonim]

    anul trecut era identic, toate strazile pline de pamant balti si noroi, langa biserica erau instalate doua bude improprii la care turistii le faceau poze, parcul de langa biserica era plin de mormane de moloz, etc etc singura alee cat de cat era in fata primariei... ca si acum... inteleg perfect ce zice primarul... a trebuit lucrat mult... si exact asa e.. de vreo cativa ani buni isi bate joc de o perla a Romaniei si nimeni nu-i cere socoteala.
  • 0 (0 voturi)    
    Lucrurile nu se fac asa (Miercuri, 22 iulie 2009, 10:26)

    nam [anonim]

    In cazuri ca acestea nu se fac de pe o zi pe alta, cu hei rup ca vine nu stiu cine.
  • -1 (1 vot)    
    Doua zile de betie .... (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:14)

    DANA [anonim]

    De ce trebuie sa accentuam atat " Epoca medievala " ?? Ce are asa de deosebit fata de alte epoci ? Niste razboinici care au omorat cu arcul pe cineva ? Inchizitia cu torturile religioase ? Dansurile lesinate ale burghezilor ? Mestesugarii care sedeau si cantau de foame pe marginea drumului sa faca de-o pita si de un impozit regelui ? ... Sant convinsa ca foarte putini stiu perioada (anii) in care a functionat aceasta epoca medievala !! si de ce nationalitate = origini erau acesti medievali .....Hai mai bine sa sarbatorim epoca de piatra sau epoca aparitiei vietii ,maimutelor pe pamant ,sa ne comportam ca ele ,( sa sarim peste gropi cu liane ,,, ca asa vrea cimpanzeul Danesan ... sau de ce nu o epoca SF din viitor = cred ca ar fi mult mai interesant - !
    • 0 (0 voturi)    
      epoca medievala (Miercuri, 22 iulie 2009, 15:11)

      Miramar [anonim] i-a raspuns lui DANA

      Danutza - Sighisoara este un oras medieval, construit atunci si inca in picioare azi. De aia se organizeaza acolo Festivalul medieval. Logic! Nu vorbim de o oda adusa acelei epoci,

      Toata argumentatia ta nu stiu cui si la ce foloseste sincer !? inafara de faptul ca exprima faptul ca personal, tie nu-ti place acea perioada istorica - ok si?! Nu te duce la Sighisoara, in general si in particular la festival. Sau in alta ordine de idei ce legatura are argumentatia ta cu subiectul de fata??
      • 0 (0 voturi)    
        Ce inseamna oras medieval ??? (Miercuri, 22 iulie 2009, 16:56)

        Dana [anonim] i-a raspuns lui Miramar

        De ce trebuie eu in 2009 sa sarbatoresc aceea perioada pe care nici tu nu stii exact in ce perioada calendaristica a avut loc si cine erau protagonistii - in orice caz nu erau daci sau romani !! Si de fapt ce se sarbatoreste in aceste zile la Sighisoara ?? Pai daca primarii in fiecare an cheltuie banii sa pastreze aceste relicve , normal ca va mai dainui inca o mie de ani !!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 22 iulie 2009, 18:46)

      hartagramz [utilizator] i-a raspuns lui DANA

      daca prostia ar zbura, ai concura cu avioanele supersonice. really now! :)) reveind ontopic, stii cum e, cand cineva face ceva nu-i bine, daca lasau cetatea in paragina, tot nu era bine. o sa iasa frumos, sighisoara este unul dintre cele mai frumoase orase din romania
      • 0 (0 voturi)    
        decat destept ca melcul..... (Miercuri, 22 iulie 2009, 20:48)

        Dana [anonim] i-a raspuns lui hartagramz

        Daca esti asa desteapta , spune-mi perioada epocii medievale si nationalitatea oamenilor ce au cunstruit aceasta fortareata ridicata cu jerfe umane .
  • +1 (1 vot)    
    Coloana infinitului =Rezumat! (Miercuri, 22 iulie 2009, 13:19)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Un prieten trecut la cele vesnice spunea despre coloana infinitului ca e rezumatul destinului romanului.E ca si cum cineva te strange de gat apoi te lasa sa iei o gura de aer si repeta chinul la nesfarsit gen picatura chinezeasca.Modern eu cred ca e situatia absurda din filmul "Pistruiatul"cand tortionarul punea victima sa sape o groapa apoi sa o umple la loc.Ramanea pamant.Continuarea sa sape alta groapa sa bage TOT pamantul la loc.In final cat mai multe gropi si pamant ramas.Asa ca noua ne merge din groapa in groapa .Alesii nu fac decat gropi.In buget,in tezaur,in economie etc.O vorba de dinainte de 89: Recolta lor si munca noua.Lumea devine din ce in ce mai violenta mai salbateca.O apreciere de bun simt ca anumalele vor umaniza omul.Te intrebi de multe ori cine e salbaticul animalul sau omul.DDD
  • +1 (1 vot)    
    festival medieval (Miercuri, 22 iulie 2009, 14:03)

    carabinu [anonim]

    toata lumea are dreptate!
    si turistii care vor strazi civilizate in cetate
    si primaru care motiveaza cum motiveaza intirzierea finalizarii lucrarilor de atita vreme (parca autostrada se construieste mai repede in romania?)
    si scenaristii sighisoreni care, sicanati si sapati de atitea ani din capitala de judet, pun articolul acesta nascut la tg.mures pe seama simpatiei celor din capitala de judet fata de sighisoreni. mai marii din tg. mures au pus de un festival Insula exact in zilele in care se organizeaza Medievalul de la sighisora si cite alte dragalasenii
    carabinu
    • +1 (1 vot)    
      vinovatii ? (Miercuri, 22 iulie 2009, 17:10)

      accipiter gentilis [anonim] i-a raspuns lui carabinu

      Sunteti cumva urmasul rabinului din poveste ? Chiar toata lumea are dreptate ? Nu sunt sigur care sunt “scenaristii sighisoreni” la care va referiti , dar de sapat n-au sapat “mai marii din tg. Mures” . Au sapat , cu schimbul , Electrica , EON si Aquaserv . Si parca si Teleson . Dupa ce au sapat , au astupat . Dupa ce au astupat , au sapat din nou . Si tot asa , de cativa ani buni . Cei care gestioneaza aceste companii mamut sunt responsabili , in buna masura , de dezastrul in care a ajuns Cetatea .

      Trei sfaturi dezinteresate : nu cautati vinovatii incerte , nu incercati sa escamotati vinovatiile evidente (si , in general , evidentele) , iar daca doriti sa minimalizati anumite vinovatii , incercati sa fiti ceva mai abil .
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns La vremuri noi tot noi ! (Joi, 23 iulie 2009, 10:36)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui accipiter gentilis

        @ Raspunsul este tot noi.In "Fapte din umbra" arhitectul adus de Carol I unul din cei mai merituosi absolventi de arhitectura dupa ani buni in Romania se prezinta regelui pentru a cere voie sa se intoarca in "patrie".Regele transant i-l postrofeaza ca a castigat ce era de castigat in tara si in vecini,avere,decoratii,proiecte care in alte conditii nu puteau fi puse in opera.Arhitectul recunoaste cere scuze dar sustine ca nu se poate obisnui cu mentalitatea Romanilor.Regele curios intreaba: Care? Arhitectul incrimineaza mentalitatea de "Dzda masii"fata vaca,moare gitalul.Realitatea ca facem lucrul de mantuiala.Adolescent eram siderat de intinderea descrierii subteranelor Parisului in "Mizerabilii" de Victor Hugo pe cca 3,5 capitole cu ocazia salvarii lui Marius prin subterane.Acele subterane puteau fi circulate cu trasura.Canalele imperiului Roman erau de 2,5-3 m inaltime.La noi majoritatea de cca 1m diametru.In "Terminator" urmarirea prin canale deschise pentru eliminarea apelor pluviale unde se circula cu camioane de mare tonaj,la noi cu trei randuri de saci de nisip.Lucrul de nantuiala costa mai scump.Englezul zice: Sunt prea sarac sa cumpar un lucru ieftin.La o analiza temeinica are dreptate ca amortizare pe termen lung.Daca se contabilizeaza pe o strada cate interventii se fac pe 20-30 de ani cu costurile respective se puteau face canalizari si tunele tehnice, trainice si civilizate. .DDD
  • 0 (0 voturi)    
    Ocoliti acest oras !!! (Joi, 23 iulie 2009, 22:45)

    Petru [anonim]

    Tuturor turistilor care vor sa viziteze anul acesta Sighisoara, VA ZIC :

    Ocoliti acest oras pentru ca veti fi dezamagiti, jecmaniti de bani, prafuiti si dispretuiti.
    Primarul Danasan a distrus Cetatea Medievala in asa hal incat multi ani de aici incolo ar trebui sa se lupte cineva pentru a o readuce acolo unde era candva.
    Eu locuiesc in acest oras, il stiu din vremurile lui bune si va spun ca imi plange sufletul cand vad turistii agresati de hoardele de tigani cersetori, luptandu-se prin gropile care au fost odata strazi civilizate si jurandu-se ca nu vor mai calca in veci pe aici..
  • 0 (0 voturi)    
    Festivalul Medieval 2009 Sighisoara (Duminică, 11 iulie 2010, 17:42)

    Judith [anonim]

    http://www.sighisoara360.ro Festivalul Medieval, asa cum a fost in 2009... Intoarcerea Cavalerilor sper sa rupa gura targului :-)