Radu Mazare: M-am inspirat din filmul Operatiunea Walkiria, unde un ofiter german incearca sa scape tara de un dictator nebun

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2009, 8:22 Actualitate | Esenţial

Primarul Constantei, Radu Mazare, a declarat, pentru Mediafax, ca prin purtarea uniformei de ofiter german, nu a dorit sa aduca atingere comunitatii israeliene, cu care spune ca are o relatie foarte buna. El a explicat ca s-a inspirat din filmul "Operatiunea Walkiria", unde un ofiter german dorea "sa scape tara de un dictator nebun", acel ofiter luptand impotriva sistemului nazist.

"Nu am vrut in niciun caz sa fac atingere si nu sunt de acord cu razboiul si nu am vrut sa fac atingere evreilor sau comunitatii israeliene, cu care am o relatie foarte buna si care are, probabil, in Romania, cele mai multe investitii concentrate la Constanta", a tinut sa precizeze Radu Mazare.

"M-am inspirat dupa filmul «Operatiunea Walkiria», cu Tom Cruise, in care un ofiter din armata germana vrea sa scape tara de un dictator nebun. El lupta impotriva regimului, nu sustinea regimul. Totusi era doar o prezentare de moda. Nu trebuie dat asa mare amploare, dar noi, in Romania, in general, suntem inchizitori", a incheiat primarul Constantei.


Citeste mai multe despre   























2235 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    i-a venit rolul ca o manusa... (Marţi, 21 iulie 2009, 8:44)

    egroeg [anonim]

    adica interpretul a fost dupa chipul si asemanarea cu originalul...un nebun, dupa cum spune dl primar,ca rolul de dictator l-au simtit de mai multa vreme constantenii....
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 21 iulie 2009, 9:05)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui egroeg

      la cat de antipatic imi este mazare tot asa de tare le-a tras-o tuturor cu comentariul lui. Prin asta a atras atentia tuturor sa nu-l mai pozeze atat pe la parade de moda, pe la plaja cu fetize, pe langa masini de epoca, etc. Personal, cu ochisorii mei de critic fin de arta, il vad pe mazare doar intr-un anume tip de fotografii, acelea facute de politisti cand prinde infractorul.
  • 0 (2 voturi)    
    oare... (Marţi, 21 iulie 2009, 9:12)

    egroeg [anonim]

    dl primar si-a informat superiorii si a avut acceptul partidului pentru asa un rol?oricum,nu cred ca psd-ul,oricate lucruri triste a facut, ar avea asa o reprezentare,dar stiu ca o dna ministru e pe cale sa piarda sprijinul politic pentru mult mai putin grav.
  • -1 (3 voturi)    
    Prostia, oricat de camuflata (Marţi, 21 iulie 2009, 9:14)

    releu [anonim]

    ar fi tot iese la suprafata. Cu cat mai tarziu, cu atat mai grele sunt efectele.
    Mazare, ai demostrat din nou stierea de mai sus.
    Ca sa nu fii prea trist: nu vei fi ultimul.
  • +4 (6 voturi)    
    Geniu (Marţi, 21 iulie 2009, 9:24)

    xyz [anonim]

    Domnilor, nu am nici un pic de stima pt. dl. Mazare, dar asta a fost o miscare de geniu, va spun. Uitati-va cate articole si cate postari cu numele lui zilele astea, in an electoral. Cat despre gest in sine, nu il consider deloc o instigare la antisemitism, nu cred ca se vor ridica neonazistii in Romania si vor ucide cu sange rece evrei pe strazi in urma acestui gest. Putin calm si ceva mai multa intelepciune nu ar strica. Daca functionam dupa aceasta logica, ar trebui interzise si caciulile de blana purtate de Ceausescu, nu? Asta ca sa nu instigam la comunism...
    • +1 (5 voturi)    
      Gone with the wind (Marţi, 21 iulie 2009, 9:41)

      Ile [anonim] i-a raspuns lui xyz

      Sigur ca este mutare de geniu..Si EBA a cistigat tot pe seama promovarii greselilor ei. Asta pt ca traim in Romania unde prostia este ridicata in slavi si luata ca model. Dar mai departe lucrurile nu stau asa. Omul pare a fi un reprezentant al unui mare partid politic de stinga si al unui oras insemnat.
      Daca o uniforma nazista nu crezi ca inseamna mare lucru cum ar fi fost sa pozeze in satanist? Sau sa fi venit cu sirme infipte in buza si in urechi? Parerea mea este ca la fel ca in cazul multor altor politicieni, Mazare intruchipeaza prostia si nebunia si intr-o tara normala locul lui ar fi fost in puscarie.
      • +2 (8 voturi)    
        Tovarase (Marţi, 21 iulie 2009, 10:04)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui Ile

        Esti prea sensibil. Tu si multi altii. Prin alte tari cu traditie in democratie, unii umbla in sula goala pe strada si nu se mai lezeaza societatea. Altii se tin de mana si se saruta desi sunt de acelasi sex si nu se mai atinge biserica. Altii fac sex in grup in casele lor si nu se mai oripileaza vecinii de la parter. Noi nu mai putem de fuga multa si de grija altora. Concluzia mea e simpla: daca nu imi place, nu ma uit. D-aia am muschi la gat, sa intorc si capul daca nu imi place.

        Cat despre puscarie - acolo ar trebui sa se ajunga pentru infractiuni si crime, nu pentru prostie si nebunie.

        Ura!

        PS: Eu ma simt lezat ca seful chinezilor se imbraca precum un comunist, motiv pentru care am hotarat sa il dau in judecata pentru ofense aduse istoriei Romaniei. Ma sustine cineva?
        • -2 (4 voturi)    
          alte tari cu traditie (Marţi, 21 iulie 2009, 10:44)

          ta31 [utilizator] i-a raspuns lui xyz

          Stupid.
          Unde ai vazut primari de mari orase facand chestiile de care zici?
          • +2 (2 voturi)    
            ... (Marţi, 21 iulie 2009, 10:56)

            xyz [anonim] i-a raspuns lui ta31

            Berlusconi. Desi parca e ceva mai mult decat un simplu primar.
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Marţi, 21 iulie 2009, 10:01)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui xyz

      Bineinteles ca e o strategie bine gandita. Nu stiu in schimb daca neaparat pt. alegeri... La cate afaceri cu evrei a facut Mazare, cate terenuri si cladiri a dat everilor in Constanta, mai degraba e evreu decat nazist...
    • 0 (4 voturi)    
      Long shot.... (Marţi, 21 iulie 2009, 10:10)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui xyz

      Oricum evreii se bucura la fiecare eveniment de genul asta, ca pot sa sara toti in sus revoltati (vezi reactia lui Tismaneanu), si sa ne reaminteasca de suferinta lor (mai exact a bunicilor si strabunicilor lor, ca deja nu prea mai sunt supravietuitori ai Holocaustului)
      Si daca nu este niciun nebun care sa se imbrace in nazist, sau sa deseneze o zvastica pe undeva, nu mi s-ar parea imposibil sa se ocupe chiar ei de asta...
    • -1 (1 vot)    
      geniu?... (Marţi, 21 iulie 2009, 18:22)

      egroeg [anonim] i-a raspuns lui xyz

      pe naiba! a fost o pura intamplare. A vrut si el sa fie putin vedeta si,extravagant cum este,a pozat neinspirat in acea uniforma.(A mai pozat el si pe la guvern cu o jacheta de papagal)Nici macar nu i-a trecut prin cap la ce se expune.
  • -1 (3 voturi)    
    re (Marţi, 21 iulie 2009, 10:10)

    goe [anonim]

    i s-a urcat mazarea la creieri..
    are 'opinii artistice'' acest golanash ajuns din ziarist un mare politruc..doar obrazul bronzat cu cheltuiala se tine..
    sa aiba, dar sa tina seama de sentimentele unor oameni si sa realizeze ca in media,reprezinta o comunitate, din pacate..
  • +1 (3 voturi)    
    Actor in mizerie (Marţi, 21 iulie 2009, 10:22)

    anonim [anonim]

    Scuzele prezentate prin comparatia cu celebra productie cinematografica nu fac decat sa arate cat de marunta este viata noastra politica: si el si dictatorul nebun sunt niste figuranti.
  • 0 (4 voturi)    
    buzz (Marţi, 21 iulie 2009, 10:24)

    unteroffizzer SS [anonim]

    extraordinar... ce a facut mazare... nu ne mai putem imbraca in nici un fel ca se simt ba evreii lezati, ba islamistii, da-o dracu' de treaba, chiar nu mai exista nici o libertate? daca port casca de soldat german pe motoclita inseamna ca sunt nazist? unii (multi) sunt tembeli si fac atat tam-tam doar pt ca asa stiu ei ca e la moda, sunteti un fel tzatze proaste *babe d-alea idioate de 80 de ani care-si dau pumnii la biserica*... si ca occidentul blameaza imediat toate chichitele astea.
    • 0 (4 voturi)    
      obtuzitate (Marţi, 21 iulie 2009, 10:49)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui unteroffizzer SS

      buzz esti cumva primar si tu de folosesti pluralul?
    • -1 (1 vot)    
      Libertate (Marţi, 21 iulie 2009, 12:40)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui unteroffizzer SS

      Te poti 'imbraca' in c..ul gol daca vrei, nu intereseaza pe nimeni. Aici e vorba de o persoana publica.
      Si de starea asta de lehamite a romanilor care nu iau atitudine.
  • 0 (4 voturi)    
    demisie?! (Marţi, 21 iulie 2009, 10:39)

    carcotasu' [anonim]

    In orice tara NORMALA acest gest ar insemna sfarsitul carierei politice! Tara normala am spus....
    Victor Ponta o da in corcodus spunund ceva de genul "Mazare este major....". Asa este dar face parte din PSD si are sustinerea sa.
  • +3 (3 voturi)    
    batranul care a salvat un evreu (Marţi, 21 iulie 2009, 10:48)

    dananiel [anonim]

    http://www.jurnalul.ro/stire-special/a-adapostit-un-evreu-in-1941-514689.html

    nu cred ca fapta cestui batran a fost remarcata de vreo organizatie internationala
    de ce nu exista comentarii de la reprezentanti si pe marginea acestui articol
  • +1 (3 voturi)    
    Dar Basescu in culorile !sraelului? (Marţi, 21 iulie 2009, 10:54)

    petre [anonim]

    In locul lui Mazare pe fundalul acestui tamtam mediatic despre insemne si simboluri i-as da o lovitura naucitoare lui Base aratand poza de la intalnirea dintre delegatia Romaniei cu presedintele Israelului in care Basescu - presedintele Romaniei- ,ministrul de externe si doamna Udrea erau cu totii in culorile steagului statului Israel .Pe bune !
  • 0 (0 voturi)    
    ha ha (Marţi, 21 iulie 2009, 12:52)

    ovidiu [anonim]

    Numai ca ofiterul ala la care face referinta era colonel nu general cum a pozat el
  • 0 (0 voturi)    
    Noul costum (Marţi, 21 iulie 2009, 13:12)

    Fritz Strul [anonim]

    Mazare traieste intr-o lume a lui cu costume de samba, masini de epoca si costume de melitauri. Ma intreb daca nu o sa isi ceara scuze imbracand un costum de rabin...
  • 0 (0 voturi)    
    sa speram.... (Marţi, 21 iulie 2009, 13:50)

    avidia [utilizator]

    ca nu are in minte ceea ce arata la televizuina. oricum se se vede foarte bine ca suntem foarte imaturi din punct de vedere civil si politic. Acest nene Mazare ar trebui sa stea la mititica.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar ICR? (Miercuri, 22 iulie 2009, 9:25)

    vio [anonim]

    Aia cand isi cer scuze?
    la fel si "intelectualii" de marca care au sarit in apararea libertatii de expresie artistice?
    Eu nu vad diferente intre un poney roz si o mazare verde.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar evreii care traficheaza ovule? (Miercuri, 22 iulie 2009, 9:28)

    piti [anonim]

    Oare ei isi vor cere scuze? Sau e ok sa "te joci" cu vietile contemporanilor dar e malefic sa o faci cu ale celor de acum 70 de ani. Cei de acum sunt romani si nu prea conteaza, cei de acum 70 de ani erau evrei, in majoritate, si asta conteaa enorm.
  • 0 (0 voturi)    
    Uniforma Primarului MAZARE (Sâmbătă, 8 august 2009, 12:43)

    Virgil [anonim]

    Faptul de a prezenta undeva intr-un loc public o uniforma de general german nu vad de ce sa-i ofenseze pe evrei. A trecut demult vremea nazismului si sa nu uitam, armata germana NU ESTE ECHIVALENTUL nazismului. Nazismul era o putere politica,nu si militara. Puteai fi militar german DAR FARA sa fii nazist. Nu sunt deloc un simpatizant al lui Mazare (sunt din Tg. Mures-n-am nici o treaba cu el) dar as dori ca evreii sa nu mai comenteze atita la orice (in afara ca l-au condamnat pe CRISTOS) si sa nu se mai simta atita jigniti" ca nici ei nu au fost si nu vor fi usa de biserica (nu sunt antisemit dar nici nu imi plac favoritismele ptr. vreo natie). Antisemitismul se manifesta de aproape 1000 ani (din vremea cruciadelor, daca nu mai mult) si nu este o inventie -sa zic- nazista. Nu numai evreii au fost cei condamnati in lagare ci si alte etnii (tigani) sau chiar si alte natii (vezi ogramada de documente).