VIDEO Sumele restante pentru plata sporurilor magistratilor depasesc cu 21% bugetul Justitiei pe intreg anul 2009. Predoiu: Vom achita sporurile restante

de Ella Moroiu     HotNews.ro
Luni, 20 iulie 2009, 13:45 Actualitate | Esenţial

Ministerul Justitiei va studia alaturi de cel al Finantelor posibilitatea suplimentarii fondurilor pentru bunuri si servicii destinate sistemului judiciar, a anuntat luni, dupa sedinta coalitiei, ministrul Catalin Predoiu. Guvernul isi mentine angajamentul de a achita sporurile restante ale magistratilor in limita sumelor disponibile la buget, dar nu a precizat cand vor fi deblocate fondurile.

"A fost reafirmat angajamentul politic de a plati sporurile restante, un angajament deja tradus in acte normative, ma refer la OUG 71, plata lor depinde de ceea ce exista disponibil la buget", a spus ministrul Justitiei, cu precizarea ca sporurile viitoare vor fi reglementate prin legea salarizarii unice."

"Pe baza discutiilor din coalitie, fac din nou un apel foarte ferm care magistrati sa nu mai intrerupa activitatea de judecata. Obiectivele protestului care ar consta in semnalarea unor probleme, deja cunoscute ale sistemului judiciar, cred ca sunt deja atinse", a mai spus Predoiu. "In ceea ce priveste aspectele procedurale, asteptam - si imi pun mari sperante - medierea care urmeaza sa aiba loc in aceasta saptamana."

Intr-un comunicat, Ministerul Justitiei si Libertatilor Cetatenesti anunta luni ca nu mai dispune de fondurile necesare pentru plata sporului de 50% pentru magistrati.

"Fondurile alocate prin Legea bugetului de stat pentru 2009 in acest scop au fost epuizate in cateva luni. De precizat ca acest spor a fost platit, in perioada martie - mai 2009, celor care obtinusera acest drept pentru viitor prin hotarari judecatoresti definitive. Sporurile magistratilor si personalului auxiliar, recunoscute in instanta si neplatite inca, in valoare de aproximativ 270.000.000 euro, depasesc cu 21% cheltuielile salariale ale ministerului pentru 2009", se arata in comunicat.

Potrivit estimarilor Minsterului Justitiei, mai sunt de platit aproximativ 1.124.000.000 lei (270.000.000 euro) pentru a stinge datoriile la zi, adica aproximativ 57% din bugetul total si 121% din cheltuielile salariale ale ministerului pentru intregul an 2009.

Aproximativ 90% din personalul din sistemul judiciar, reprezentat de magistrati si personal auxiliar, a obtinut acordarea sau recunoasterea unor drepturi salariale prin hotarari judecatoresti executorii si definitive; obiectul proceselor s-a legat in special de acordarea sporului de risc si suprasolicitare neuropsihica de 50%.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1459 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    diverse (Luni, 20 iulie 2009, 13:57)

    dan [anonim]

    Astia ar trebuii impuscati cum am facut cu Ceausescu in 1989. incepand cu Base, si cu sleahta lui de oligofreni, handicapati si retardati. 200000 de firme care s-au dizolvat? idiotul de Pogea, strangea bani la buget de nu se vedea, chiar daca era un singur angajat in cadrul fiecarie firme. Boc, nu stie decat sa dea cu Coasa, cand ea il cauta pe acasa, iar frustrata aia de la turism se plimba cu ceva ce nu poate avea neam de neamul ei, s-o vedea regina?
    • +1 (3 voturi)    
      Obsesii (Luni, 20 iulie 2009, 14:14)

      @dan [anonim] i-a raspuns lui dan

      Stimabile, matale ai priceput cumva care e subiectul articolului ? Si apropos: ar trebui (nu trebuii) sa mai studiezi gramatica limbii romane. Greu sa fii galbejit cu papion sau rosu in cerul gurii, sluga a de-a lui Vaghele Agramatu' si sa nu te stropsesti la Basescu, Boc, etc. indiferent de subiectul in discutie. Penibil... greu cu obsesiile astea !
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Luni, 20 iulie 2009, 22:34)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui @dan

        totusi, omul are dreptate chiar daca era pe langa subiect. Pe de alta parte si tu faci invers decat il acuzi pe el adica tot pe langa galben dar si pe langa rosu... adica corcit cumva: portocaliu. Pe deasupra esti si Grammar Nazi. Si daca totr corectezi greselile altora se scrie (si se zice: "E Greu sa fii galbejit" si nu "Greu sa fii" ; esti moldovean? Ce ai cu el? Lasa-l sa isi spuna ofurile macar atat mai poate face in tara asta in care totul se misca doar la nivel teoretic si pe hartie. Daca ma gandesc bine Base nu face decat sa latre si sa regizeze chestii. Asta a facut mereu ca sa ne tina ocupati dar a intors situatia in favoarea lui. Mai da-l in puii mei si pe el. Sa le dea sporurile "cuvenite" dar sa ii monitorizeze si pentru fiecare leuts shpaguts sa ii bage la zduputs.
  • +2 (2 voturi)    
    Gainarilor (Luni, 20 iulie 2009, 14:04)

    MIKI [anonim]

    vesnic justitia!care justitie?de 20 de ani8 nu stim ce-a fost revoluite sau altceva!ceausesti de ce au murit cind constituirea" comisiei"care l-a judecat sa facut cu ordin din 27.12.1989 cind erau morti de 2 zile?
    iliescu,cind da socoteala de cele petrecute atunci?dar de mineri,cind aflam aventurile lor prin bucuresti?
    va preocupa banii,ca pe toti micimanii din tara asta de rahat si nicidecum aflarea si restabilirea adevarului.se duce dracului tara asta cu guvenanti,parlamentari,ziaristi si justitie de 2 lei.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Luni, 20 iulie 2009, 14:15)

    tudor [anonim]

    270 de milioane de euro sporurile? voi chiar vorbiti serios? vorbim despre aceeasi tara romania cu r mic? tara in care 85% din platitorii de impozite au salarii de 2-300 de euro? omg pai atunci e de rau fratilor pai cati angajati au astia prin tribunale deja reiese ca fiecare angajat sa ia cateva zeci de mii de euro?
  • +2 (2 voturi)    
    pt toti magistratii (Luni, 20 iulie 2009, 14:16)

    euuu [anonim]

    nu vi de ajuns cat luati?
    sa va fie rusine! tara moare incet da sigur si voi trageti piele de pe buget. Sper sa nu aveti noroc de banii pe care ii luati. La privat se munceste pe rupte pt salarii de mizerie; pe cand voi stati in cur toata ziua si semnati niste hartii pt care luati cel putin 1000 euro pe luna.
    Sper sa nu mai aiba bugetu bani sa va plateasca salariile macar 1 an sa va invatati minte.
  • +2 (2 voturi)    
    bani pe fereastra..... (Luni, 20 iulie 2009, 14:21)

    capatu' satului [anonim]

    domnu Predoiu, dati demisia, si asa problemele din Ministeru' Coruptiei te depasesc si nu ai timp in urmatorii 10 ani sa le rezolvi,
    oricum ar trebui sa iti dai demisia si pt. ca ai tupeul sa spui ca trebuie platite sporuri acordate de instante, sporuri de care sti sau ar trebui sa stii ca au fost acordate nelegal, dupa cum arata si Decizia Curtii Constitutionale nr. 838/2009, publicata in Monitorul Oficial nr. 461/ 03.06.2009...
    si din moment ce sporurile sunt nelegale, inseamna domnu' ministru ca ai acasa un mic tezaur care acopera in cazul controlului Curtii de Conturi eventualele daune ce ar trebui sa le platesti statului pt. sporurile acceptate nelegal....da' rezolvi usor cu dl. Vodcaroiu - sticla de un litru de vodka Saniuta....
    da' ce mai conteaza 100 - 300 mil. Euro, bani de tigari pt. guvernanti......
    pt. persoanele curioase, mentionam ca in afara de sporurile acordate pana acum, Inalta Curte de Casatie si Justitie a mai adaugat unul de 15 % prin Decizia nr. 46/2008 publicata in Monitorul Oficial nr. 495/16.07.2009 - acum 4 zile....
    asteptam de la iluminatii magistratii ai ICCJ si de la ceilalti magistrati din tara mai putin iluminati sporul de 1000 %, spor acordat pt. renumele de magistrat roman...
    magistratii lucreaza la greu, cel mai mult pt. sporuri, salariul nu mai conteaza....
  • -2 (2 voturi)    
    O rugaminte pentru ȚĂRAN (Luni, 20 iulie 2009, 14:29)

    MIHAI 2 [anonim]

    Si ministrul justitiei e țăran cat cuprinde.
    Geaba pui Armani pe fiul Glanetasului,
    cel cu gatu ros de traista
    si cu tenul lui Pistruiatu.
    *
    Totusi nu la el ma refer acum.
    *
    Ma refer la un forumist al cărui tată
    a facut o leaca de puscarie pentru c-a furat
    niste paușoi .
    Crescut de mic sub trauma vizitelor
    la vorbitor la Jilava,
    forumistul de care spun s-a razbunat compunand
    o postare in care sugera
    infiintarea unor bancomate de la care personalul din justitie sa poata extrage oricand,
    orice suma.
    *
    Este o postare asa de haioasa ca mor de ras decate ori apare..
    *
    Pana acum am murit de ras de 23 de ori.
    *
    Sper din suflet sa o publice si astazi...
  • +3 (3 voturi)    
    Extraordinar... (Luni, 20 iulie 2009, 14:34)

    curiosu [anonim]

    270 000 000 de euro numai sporurile ?????????
    Bai frate,da mi se ridica sangele la cap !
    Cat castiga astia pentru nemunca lor ?
    • -4 (4 voturi)    
      pt. curiosu (Luni, 20 iulie 2009, 15:01)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui curiosu

      castiga mult mai putin decat ar merita. asta ca sa stii si tu si toti ceilalti. sporurile sunt legale si morale. e imoral ca nu se mai dau.
      • 0 (0 voturi)    
        Decat ar merita? (Luni, 20 iulie 2009, 15:20)

        Unul [anonim] i-a raspuns lui burebista

        Esti un nesimtit ca ai tupeul sa zici asa ceva. Pai intr-o tara in care salariul mediu pe economie e de 12-13 mil net, tu vii si zici ca un magistrat care are salariul mediu cu tot cu sporuri la peste 60-70 de milioane/luna e putin?. Sper sa le stea in gat banii astia dupa ce o sa-i primeasca!
      • 0 (2 voturi)    
        Multumesc frumos,burebista (Luni, 20 iulie 2009, 15:33)

        curiosu [anonim] i-a raspuns lui burebista

        Esti convingator,ai argumente solide !
        Acum ne-am luminat si noi,astia mai prosti.
        Tu ai cusma pe ochi si nu poti vedea realitatea !
  • +2 (2 voturi)    
    rezolvare (Luni, 20 iulie 2009, 14:37)

    mos ion roata [utilizator]

    Rezolvarea este una destul de simpla-reducerea numarului de angajati din justitie pana la incadrarea in suma alocata pentru venituri.Ar trebui sa se inteleaga odata pentru totdeauna ca sacul are fund!
  • +3 (3 voturi)    
    ... Sa puna impozitul pe prostie... (Luni, 20 iulie 2009, 14:51)

    Tedu [anonim]

    Am avut dictatura comunistilor, apoi a securistilor, acum avem dictatura justitiei.

    Calitatea actului de justitie este execrabila, orice proces dureaza o vesnicie, iar verdictele date par decise la zaruri, nu in baza legilor. In contrapartida, salariile celor din justitie au ajuns la sume care isi bat joc de munca oamenilor normali din Romania.

    Asa cum am mai spus, ar trebui introdus impozitul unic pe prostie. E gaura de 270 milioane euro, cu ce va mai adauga in acest an ajungem la 500 milioane euro. Calculam 500 milioane / 20 milioane si rezulta un impozit unic pe prostie de 25 euro / cetatean roman / an. Suntem prea prosti ca ii acceptam asa (salarii mari, rezultate execrabile), astfel ca trebuie sa ne recunoastem oficial prostia si sa platim impozit pe ea. Cine n-are bani de impozit pe prostie atunci sa fure ca sa aiba, ca instanta va acorda clementa tinand cont de scopul furtului.
  • +2 (2 voturi)    
    spaga la judecatori (Luni, 20 iulie 2009, 14:56)

    iememeu [anonim]

    ok.nu ma intereseaza sporurile lor, castigate sau necastigate cuvenit.
    nu stiu cine va trebui sa faca asta dar ii rog pe cei in masura, sa ridice inamovibilitatea judecatorilor.
    pentru ca in ceea ce priveste onestitatea lor, este tragic ce se intampla in salile de judecata.
    si sa raspunda penal si material (asa cum raspund toti ceilalti oameni de pe planeta pamant) pentru toate ilegalitatile pe care le comit.
    si va spun ca daca se ridica aceasta inamovibilitate nu mai vor sporuri si se fac cu totii avocati si notari.
  • 0 (0 voturi)    
    faceti ce vreti (Luni, 20 iulie 2009, 15:57)

    predoiu [anonim]

    Este clar ca nu vor fi dati banii. Magistratii nu stau in fund si semneaza hartii, dar asta o sa faca.. Daca spuneti ca totul merge prost in justitie, fiti siguri ca va fi muuult mai rau. Nu va mai exista niciun fel de spirit de competitie si ncio motivatie a muncii daca guvernul spune ca nu exista solutii pentru plata salariilor, fara sa le caute in mod real. Din pacate nu exista bani daca sumele din taxele de timbru din justitie se duc pe panselute, braduti, fantani etc. In realitate nu exista nici cel mai mic interes pentru crearea unei forte a justitie, iar criza se va adanci cu repercusiuni asupra justitiabilului. Spectrul unei sanctiuni asupra magistratilor nu-i poate speria atata timp cât 60% din ei sunt tineri si oricand pot sa devina liberi profesionisti. Injuriile adresate lor si umilirea zilnica va crea insa o mare lehamite si va privi pe cel care-i va cere sa imparta dreptatea ca pe un potential dusman.
    • 0 (0 voturi)    
      Niet (Luni, 20 iulie 2009, 17:00)

      G [anonim] i-a raspuns lui predoiu

      Nu va fi muuuult mai rau in justitie, pt ca e deja dincolo de orice limita, indiferent de marimea salariilor si a sporurilor.

      Si nimeni nu vorbeste sa nu se plateasca salariile, ci sa se renunte la o serie de sporuri. Diferenta mare.
  • 0 (0 voturi)    
    Nerusinare...in toca. (Luni, 20 iulie 2009, 17:19)

    Istrate Micescu [anonim]

    Ei, daca acesti bravi magistrati ar fi fost tot atat de prompti si cu solutionarea marilor dosare de coruptie(care le zac prin dulapuri cu anii), nu am mai avea rapoarte ale Bruxellessului care sa recomande monitorizarea justitiei in Romania. Si atunci ar fi indreptatiti sa-si ceara sporuri. Pana atuncea nu. NO GAIN, NO PAY!! Asta e regula.Dar asa cum procedeaza magistratii, ei vand si cumpara justitia, ceea ce inseamna ca justitia nu mai este legata la ochi! In Dreptul roman exista chiar un precept pentru o astfel de situatie, care spunea cam asa: "Vai de tine daca te judeca Tullius!".Si pe vremea aceea justitia avea probleme iar noi suntem de ginta latina!
  • 0 (0 voturi)    
    lipsuri (Marţi, 21 iulie 2009, 2:22)

    daniel [anonim]

    astazi m-am intalnit cu un coleg de serviciu... cam abatut saracul... il intreb eu ca orice om: ce ai? si el: pai ce sa am frate! i-au taiat nevesti-mii transportul gratuit, primna de vacanta nu ii mai dau, si nici salariul intreg pentru perioada cat era in concediu, si de caeva vreme nici sporurile nu le-a mai primit...
    eu ii zic: lasa mai frate ca asa merita, ca prea ia multi bani? ia de 2 ori cat tine?
    el: pai ia, dar munceste!!
    eu: munceste mai mult ca tine?
    el: cam la fel!
    eu: si ce ca celucreaza nevasta -ta acolo? ca tu ai salariu bunicel si ea tot ia de 2 ori cat tine?
    el: e grefiera!!
    si da ,acel coleg ia unul din cele mai mari salarii din firma mea , un salariu peste media din orasul unde lucrez
  • 0 (0 voturi)    
    Vorbe, vorbe (Marţi, 21 iulie 2009, 16:15)

    Vik [anonim]

    Ministerul Justitiei si cel al Finantelor se tot scotocesc sa scoata banii pe care trebuiau sa-i dea de 5-6 ani incoace, de cind acele sporuri trebuiau aplicate intregului personal din justitie (magistrati + personal auxiliar). Ce ma intreb eu este daca cele doua ministere isi pun problema ca aceste datorii neplatite la timp genereaza (sau legal ar trebui sa genereze) dobinzi, adica domnule Predoiu, nu puteti plati aceeasi suma in 2012 daca o datorati inca din 2007-2008, adaugati frumos si dobinda, asa spune legea. Am o oarecare banuiala totusi ca o sa esaloneze sumele in asa fel incit dupa ceva vreme o sa spuna...ooops, s-a prescris termenul de executare, nu mai e cazul sa se plateasca datoria.