Noul Cod Penal si noul Cod Civil, promulgate de Traian Basescu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 17 iulie 2009, 13:15 Actualitate | Esenţial

 documente
(10 Iul 2009) PDF, 897KB
(10 Iul 2009) PDF, 3MB
Presedintele Traian Basescu a semnat, vineri, decretul de promulgare a noilor Coduri Civil si Penal, informeaza Administratia Prezidentiala. Codul Penal si Codul Civil au fost adoptate de Parlament la sfarsitul lunii iunie, dupa ce Guvernul si-a asumat raspunderea in fata Legislativului pentru cele doua coduri.

Codul Civil si Codul Penal fusesera trimise spre promulgare sefului statului pe data de 10 iulie. Potrivit Constitutiei, parlamentarii puteau respinge proiectele de lege pentru care Guvernul si-a asumat raspunderea printr-o motiune de cenzura care trebuie depusa in termen de trei zile de la prezentarea in plen a celor doua proiecte de lege.

Cum nici un grup parlamentar nu a depus un document in acest sens, Codurile elaborate de Guvern si amendate de Parlament au fost trimise spre promulgare.


Citeste mai multe despre   






















5944 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    E adevarat ... (Vineri, 17 iulie 2009, 14:38)

    CURIOSUL [anonim]

    ... ca de aici vine salvarea viitorului Basedintelui si a familiei sale pentru cele din trecut?
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 17 iulie 2009, 16:03)

    Nautilus [anonim]

    Elementul care a stârnit scandal în presă şi în rândurile populaţiei civile, reducerea limitelor maxime ale pedepselor cu închisoarea, a dispărut. Pedepsele pentru infracţiuni grave sunt aceleaşi ca mai înainte.

    ~Nautilus
  • +1 (1 vot)    
    Dupa lupte seculare ! (Vineri, 17 iulie 2009, 18:06)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Bune rele au fost votate.Se mai repara pe parcurs.Am inteles ca se scurteaza termenii .Multe procese dureaza pana la prescrierea faptei.DDD
    • 0 (0 voturi)    
      marimea pedepselor (Vineri, 17 iulie 2009, 21:13)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

      Prieteni, voi nu stiti ce vorbiti!
      Pedepsele au scazut, chiar daca destul de putin, pentru ca era absolut necesar.
      Speta: un pusti smulge telefonul altui pusti.
      Pedeapsa: 7 - 20 de ani pentru talharie calificata, in vreme ce pt. omor se iau intre 10 - 20 de ani.
      Asta in timp ce in Europa civilizata se vorbeste despre abolirea treptata a pedepselor mai mari de 10 - 15 ani.
      Deci pedepsele la infr. contra patrimoniului au scazut sensibil, apropiindu-se de normal (desi in continuare sunt foarte ridicate, in raport cu media europeana).
      Invatati sa ganditi si singuri, nu numai prin prisma a ceea ce vedeti la teveu, si sa va informati si cam care sunt pedepsele prin Germania, Franta, Olanda, Spania. Veti fi socati daca le comparati cu ale noastre. Lectura placuta!
      • 0 (0 voturi)    
        Graba strica treaba ! (Duminică, 19 iulie 2009, 4:39)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Geo

        @ Masoara =Citeste de trei ori,Taie=raspunde o data.Dle Geo-Gica nu am comentat anii de puscarie ci durata proceselor care se subantelege si in a doua propozitie.Nu va grabiti ca vaduva la maritis.In rest : No coment.Sanatate. DDD
      • 0 (0 voturi)    
        esti motivat in ceea ce spui? (Joi, 26 noiembrie 2009, 5:24)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Geo

        ai asistat vreodata la anchetarea unui caz fara autor?
        dar la ancetarea unui caz cu autor cunoscut si cu cateva relati care il scapa de pedeapsa?
        sti ce inseamna Europa libera si democratica, tarile care le-ai mentionat sunt in cadere libera ca drepturi, mai concret: "in numele libertati, drepturile iti sunt ingradite" deci, cu tot respectul, pe acesti oameni ca tine, care aveti o sensibilitate ciudata fata de infractiunile savarsite asupra celor lipsiti de aparare , v-as pune urmatoarea intrebare: sunteti in deplinatatea facultatilor mintale, sau nu ati vazut infractori cu diploma de absolvire in drept?
        Modul tau de gandire ma ajuta sa inteleg de ce exclama uni infractori "mi se rupe, fac atata puscarie .. si scap"
        Vai de noi ce oameni avem la facultatile de Drept care au inima pentru infractori si sunt ca piatra cand e vorba de oameni simpli.
        In incheiere imi permit sa iti spun ceva cu care sunt convins ca nu esti obisnuit "Dumnezeu sa aiba mila si de tine si de mine"
  • 0 (0 voturi)    
    pedepsele (Vineri, 5 august 2011, 13:26)

    marius [anonim]

    Degeaba au scazut pedepsele.......problema nu e durata pedepselor...ci felul in care se executa....la cate drepturi au si la cat de bn o duc unii detinuti...la ce sa mai iasa afara...sau cand ies...la ce sa stea afara...mai fac o belea si intra inapoi.....televizor, telefon, tigari, cafea, femei...pachete de pachete cu pastrama si toate alea....cu asa trai....la ce sa mai stea afara? sunt multi care o duc mai rau in libertate decat cei inchisi.....ce risca ei daca sunt inchisi?...."afacerile" le pot conduce si din inchisoare avand in vedere ca majoritatea gardienilor sunt corupti si le dau telefoane.