Elena Udrea: Vreau ca la finalul mandatului meu, turismul sa contribuie cu 6,7%-7% la PIB-ul Romaniei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 17 iulie 2009, 9:44 Actualitate | Esenţial

Elena Udrea
Foto: AGERPRES
Elena Udrea si-a propus ca, la finalul mandatului sau de ministru al Turismului, acest sector sa contribuie cu  6,7-7% la Produsul Intern Brut al Romaniei. Elena Udrea spune ca, in prezent, turismul reprezinta doar 3% din PIB, potrivit NewsIn.

Elena Udrea a adaugat ca ministerul pe care il conduce isi propune sa creasca cu 100.000 numarul locurilor de munca din acest domeniu, dar si pe cel al turistilor, cu cel putin 15%.


Citeste mai multe despre   






















865 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    procent (Vineri, 17 iulie 2009, 9:55)

    CRISTIAN [anonim]

    vom realiza acest procent poate doar daca iese doamna ministru la produs,desi pina la final de mandat nu o sa mai prezinte interes
    • -1 (3 voturi)    
      nuti, datoria catre BRD din ce o s-o platesti?! (Vineri, 17 iulie 2009, 13:03)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui CRISTIAN

      Ai si tu, la fel ca si Boureanu, o mica datorie catre banci.
      Daca fraierul cu nume predestinat are 7 miloane de euro datorie, tu nu ai decat 3 milioane si ceva. De euro.
      Dorin povestea odata ca el nu plateste pentru altii.
      Daca te-ai maritat cu el ai aflat ca are si el credite si scadente, iar dragostea a cam trecut...de cand stateai capra pentru Atac la persoana!
      Sa fie adevarat zvonul ca si tu ai pregatita plecarea definitiva din scena?!
  • +6 (10 voturi)    
    he he (Vineri, 17 iulie 2009, 10:04)

    mithrill [anonim]

    Te ajuta nenii baselul si poc cum pot si ei mai bine.
    au ei grija sa scada PIB-ul pana ajunge turismul la 7% din nimicul care o sa ramana...
  • +7 (11 voturi)    
    Madame multimedia (Vineri, 17 iulie 2009, 10:05)

    Catalin [anonim]

    Oare cum va realiza acest lucru, dat fiind ca in cateva saptamani va avea soarta lui Ridzi?
  • +6 (10 voturi)    
    Relativ (Vineri, 17 iulie 2009, 10:05)

    Nicolae [anonim]

    Ea se gandeste ca aceasta guvernare va reduce asa de mult PIB-ul !!! :))))
    :(
  • +5 (9 voturi)    
    Really ? (Vineri, 17 iulie 2009, 10:08)

    mihai2k [utilizator]

    Din pacate, sau din fericire, s-ar putea ca finalul de mandat sa fie cam abrupt -
  • +4 (8 voturi)    
    in mandatul Udrea ... (Vineri, 17 iulie 2009, 10:08)

    :)) [anonim]

    ... deci in numai cateva luni? Poate daca (doamne fereste, dar s-ar putea sa stie ea ceva) PIB-ul va scadea cu 80 - 90%.
    • +2 (6 voturi)    
      Doamne fereste (Vineri, 17 iulie 2009, 10:16)

      Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui :))

      Dar e posibil - cu ceata lui Boc...
  • +2 (8 voturi)    
    Ja (Vineri, 17 iulie 2009, 10:09)

    sexturist [anonim]

    Diese Dame Minster ist mrumoasa rau. Daca ea vrut participat la economia rumuneasca, trebuie facut sexturism...succes garantat! Ich komme schnell in Rumanien daca Dame Minster oferit exemplu! Ja...
  • -1 (3 voturi)    
    Succes (Vineri, 17 iulie 2009, 10:20)

    Bogdan [anonim]

    Si eu imi doresc sa vad cum banii din turim ajung sa reprezinte 6-7% din PIB
    Pana acum, toate comentariile au fost la persoana. Nici un comentariu nu a fost legat de subiectul articolului si anume ce planuri are.
    Personal am observat ca turismul in Bucovina a explodat anul asta... Asa cu drumuri proaste, anul acesta au fost foarte multi turisti in zona respectiva. Catzi bani au lasat sau cati au fost inregistrati in acte nu stiu, dar asta nu problema ministrului. E problema hotelierilor sau a patronilor de pensiuni care la o camera data pe bune mai dau 5 la negru. (pe verificate)

    Pana una alta, desi imi e antipatica, e singurul ministru al turismului care a facut ceva, a miscat ceva pentru promovarea Romaniei. Bravo pana acum si succes cu spoturile pe CNN si EuroSport, care o sa inceapa in curand.
    • +3 (5 voturi)    
      Succesuri (Vineri, 17 iulie 2009, 10:56)

      Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Succesuri Bogdane - asa se zice. Vezi ca se supara presedintele Norvegiei pe tine si-ti trimite un biletel roz daca mai faci asemenea greseli. Capish?
      • 0 (0 voturi)    
        nu incerca sa faci pe desteptul (Vineri, 17 iulie 2009, 19:42)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui Mitica Valahul

        tu s-ar putea sa dai in gropi si mai rau daca te scutura careva ca lumea! sau tu esti perfect??? orium, esti pe langa subiect - ceea ce intareste ce a scris bogdan mai sus! ca nu faceti decat sa va tiganiti, sa dati la cap, sa descurajati pe oricine dispus sa faca treaba! o natie de mutilati sufleteste! oameni care pun piedica oricui incearca ceva, care musca de c.u.r. pe oricine iese in fata, care abia asteapta sa greseasca unul ca sa aplaude, superior... o natie care merita perfect ceea ce are!! inclusiv politicienii si jurnalistii!
    • +2 (2 voturi)    
      Buget (Vineri, 17 iulie 2009, 12:01)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Pai cred si eu pentru ca are ditamai bugetul. Stii ca bugetul Turismului e mai mare decat bugetul Justitiei? Cred ca asta spune multe. :)

      Oferta last minute la Stutgart: majorca 400 Eur, Tenerife 400 Eur, Mamaia 800 Eur :)

      Cred ca e bataie in vremuri de criza sa dai o fuga la Mamaia.
    • +2 (2 voturi)    
      pib (Vineri, 17 iulie 2009, 12:56)

      zulu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Bucovina si Maramuresul sunt de ani buni de zile cele mai cautate zone din tara noastra pentru ca natura si istoria au fost darnice cu acele locuri si, intamplator sau nu, oamenii din aceste zone au un bun-simt cu mult peste al celor din alte zone turistice (nu toti, scursuri sunt peste tot).

      Te inseli amarnic daca ai impresia ca programe gen "Paste in Bucovina" a caror mareata desfasurare inseamna atarnarea catorva banner-e la intrarea in localitati pot face cu adevarat altceva decat imagine pt dna ministresa
  • +3 (7 voturi)    
    las-o jos ca macaie... (Vineri, 17 iulie 2009, 10:22)

    Dedalus [anonim]

    Pana la Udrea nu credeam in bancurile cu blonde...

    In Romania nu exista de fapt turism. Exista doar o capacitate de petrecere a una-doua zile intr-un alt ambient.

    Nu exista atractii turistice aproape deloc- totul se bazeaza pe cateva valori naturale, prost si insuficient exploatate.

    Resursa umana angajata in turism este probabil cea mai slab pregatita si mai anti-turistica din intreaga Europa (si sa stiti ca am cam vazut ceva din ea...). De fapt, exact acest capital uman este cel care ma face sa contrarecomand Romania ca destinatie turistica, chiar si gratuita daca ar fi...

    Valorile turistice construite sunt aproape de zero. Concentrarea atractiilor in raza de 100 de km e zero. Aproape zero si in raza de 200 km.

    Marcarea si disponibilitatea inforamtiei sunt... vai mama lor.

    Infrastructura de cazare e inegala (as da totusi un punct aici).

    Infrastructura de acces- sa nu mai vorbim.

    REzolvarea acestor probleme ia cam 5-6 ani, dar si asa o parte din impedimente nu se pot rezolva (de exemplu concentrarea). Prin urmare, Romania nu poater fi decat o destiantie de nisha, din care nu se poate face cine stie ce venit.

    Chiar si datele raportate acum sunt agregate arbitrare, nu au nici o legatura cu conturile statistice satelitare - singurele care ar da o imagine apropiata de realitate, dar care nu se utilizeza din comoditate.

    Altfel spus, nu se distinge venitul restaruantelor din tutrism de cel din calatorii simple, nici cazarile samd.

    In concluzie, daca doamana Udrea ar mai citi si domnia sa cate ceva poate ca nu ar mai debita atatea tampenii. Si nici nu ar mai amagi lumea cu aiureli.
  • +4 (6 voturi)    
    7% din pib (Vineri, 17 iulie 2009, 10:30)

    zulu [anonim]

    Perfect realizabil cu programele de mare rafinament "Paste in Bucovina", "Vara pe litoral", "Iarna la munte", "Pescuit pe balta". Sa nu uitam si de cele mai putin evidente: "Tratament balnear la Baile Bucuresti", "Turism in tara fara infrastructura" cu categoriile "12 ore cu masina Bucuresti - Sapanta", "Weekend in masina pe Valea Prahovei", "6 ore cu trenul Bucuresti - Constanta", etc

    ha ha ha - tanti nuti, tanti nuti, prostul pana nu e si fudul nu e prost destul
  • +3 (7 voturi)    
    Mai avem multi ministri de nivelul asta? (Vineri, 17 iulie 2009, 10:42)

    cix [anonim]

    S-a cam urcat in copaci tovarsa Undrea? Ce vrea sa promoveze cand nu avem ce? Nu se poate promova turismul doar cu fauna si flora...Sunt multe de facut in tara incepand de la infrastructuri, capital uman, servicii, bunul simt al raportului - pret/calitate...etc. Pana nu rezolvem toate aste sau macar in buna parte, nu se va face altceva decat sa se arunce banii pe fereastra, facand reclama la "mere stricate" pe baza unor vise faraonice, puerile a unor misitri ce traiesc in lume Dineyland - sau a asa ziselor afacerilor familiare (super specializati in furatul banii de la stat).
  • +3 (5 voturi)    
    D-na Nutzy, (Vineri, 17 iulie 2009, 10:50)

    Pantera Roz [utilizator]

    am impresia ca:1.ministerul turismului nu va rezista 4 ani,pt.ca e inutil.2.Logic-nici dvs.nu veti fi ministru la turism un mandat intreg.3.Cat veti mai fi ministru la turism,veti cheltui bani aiurea,ceea ce pe praful asta e o prostie.4.De care prostie se va prinde,pana la urma,incet,incet,si dl.Boc.5.Si va avea 2 solutii:ori va lasa pe dvs.si pe alte genii gen Ridzi sa va bateti joc de buget si se darama sandramaua,ori taie in carne vie sa salveze sandramaua.Sincer,nu stiu ce va face,depinde de Zeus,ca de aia e Zeus.6.Ma rog la bunul D-zeu sa ramana macar la 3% contributia turismului la PIB cat veti mai fi ministru.
  • +2 (4 voturi)    
    Absurd (Vineri, 17 iulie 2009, 11:13)

    Vorbe goale [anonim]

    Credeti ca turismul se poate dezvolta fara sosele? Suntem in urma tuturor vecinilor la capitolul infrastructura rutiera, absolut penibila, Turistul roman care se intoarce acasa (din Ungaria, Grecia, Bulgaria sau Serbia) constata imediat intoarcerea in timp...

    1 - Chiar credeti ca vine cineva in Bucuresti sa stea in trafic trei ore pe zi?

    2 - Daca sunteti de acord ca nu se poate face turism fara infrastructura: chiar credeti ca se va rezolva problema infrastructurii rutiere pana la finalul unui mandat incert?

    Opinia predominanta in momentul de fata este ca Ministerul Turismului a fost creat special pentru papat bani: de exemplu GRECIA nu simte nevoia unui Minister al turismului (si ce turism...). Iar "ministerul" turismului nu este singurul in aceasta situatie: Tineretului si Sportului (care sport ca e pe duca?), Intreprinderilor Mici si Mijlocii... Prostii si jaf... adevarul nu se poate acoperi cu doua-trei declaratii incompetente.
  • +4 (4 voturi)    
    Tourismus in Romania (Vineri, 17 iulie 2009, 11:19)

    Gigi [anonim]

    Dincolo de scandalul care sta sa inceapa in legatura cu modul in care isi face imagine pe bani publici (se mai da cu o bicicleta, mai apare la cate un concert organizat de dansa sau de "defuncta" dna. Ridzi, mai apare intr-un strai bucovinean cu tot cu sacosica etc), risipa de bani publici si mai ales acordarea "directa" de contracte, pare a fi o persoana bine intentionata (dar prost consiliata si ce e mai rau nu foarte profesionista)

    Sunt curios cati dintre ministri tarii au obiective clare, palpabile pe care le urmaresc cu obstinatie pe parcursul mandatului lor?
    Acum, un procent din PIB ca si obiectiv e un obiectiv nu foarte reusit, mai ales in timp de criza. Mai bine si-ar pune obiective legate de numarul de turisti straini si romani si o crestere anuala a acestui numar pe care sa o urmareasca

    Cea mai mare greseala pe care o poate face tara pe viitor este celebra "sa ne bazam pe turism si agricultura" ca si strategie pentru dezvoltarea nationala. Chiar daca sunt activitati oarecum la indemana (avem pamant mult si roditor, daca am fi un pic destepti am putea folosi calitatile naturale ale tarii in turism etc) ele sunt activitati cu valoare adaugata mica. Nu vorbesc de proprietari/patroni in asemenea domenii. Exista insa riscul sa comparam un angajat in agricultura care conduce un tractor si sau o camerista care face patul in Romania cu inginerul neamt care proiecteaza automobile. Eu zic ca nu e greu de ghicit care dintre cei de mai sus castiga mai mult.

    Pe termen scurt ar trebui sa incercam sa ne bazam pe ce avem la indemana (ceva turism si agricultura) insa pe termen lung m-as concentra ca si natiune pe altceva (parcuri industriale, software sau alte activitati cu valoare adaugata mare si unde avem sanse sa fim competitivi in economia globala).
  • 0 (0 voturi)    
    poate (Vineri, 17 iulie 2009, 13:21)

    kronk [anonim]

    Asta numai daca te pui ventilator la poarta iadului.Cine nu stie poanta sa intrebe.E buna.
  • 0 (0 voturi)    
    pai (Vineri, 17 iulie 2009, 13:37)

    sabo [utilizator]

    spuneti-i doamna,ca sa stie!!!
  • +1 (1 vot)    
    Iar viseaza frumos (Vineri, 17 iulie 2009, 15:51)

    sanlav [anonim]

    Ma gindeam ca tocmai a terminat de distribuit tichete de vacanta la romanica, de cel putin 10 % din PIB...
    • 0 (0 voturi)    
      Inca una cu ochelari de cal. (Vineri, 17 iulie 2009, 20:46)

      Of [anonim] i-a raspuns lui sanlav

      Sau cu minte putina.