VIDEO Cat a platit Elena Udrea ca sa devina coproducator la televiziunea lui Vantu

de Attila Biro     HotNews.ro
Vineri, 17 iulie 2009, 2:10 Actualitate | Esenţial

Udrea, 'coproducator' pentru SOV
Ministerul Turismului a incheiat un contract cu Realitatea Tv, televiziune detinuta de omul de afaceri Sorin Ovidiu Vantu, prin care, pentru 200.000 de euro, devine coproducator al emisiunii All Inclusive. Contractul, asa cum recunoaste si ministrul Elena Udrea si reprezentantii ministerului, a fost negociat direct, fara licitatie.

Reprezentantii Ministerului Turismului au explicat ca nu au organizat licitatie publica pentru cei 200.000 de euro pentru ca emisiunea All Inclusive este singura emisiune care se potrivea pentru ceea ce doreau ei sa faca. Cat despre eficienta emsiunii, ministrul Elena Udrea a declarat: “Daca va spun eu ca in urma prezentei mele in Delta numarul de turisti a crescut ma credeti pe cuvant? Eu va spun ca asa este”. Ministerul Turismului a incheiat anul acesta un parteneriat cu Realitatea Tv prin care devine coproducator al emisiunii All Inclusive.

Contractul incheiat intre ministerul condus de Elena Udrea are o valoare de 832.167 lei, adica aproape 200.000 de euro. Printr-un raspuns la o solicitare a HotNews.ro din data de 28 mai Ministerul Turismului detaliaza aspectele contractului: „Productia unui minijurnal zilnic de 10 min intitulat Realitatea All Inclusive, in valoare de 832.167 lei, in care sa fie prezentate diverse destinatii turistice din Romania pe postul de televiziune Realitatea TV in perioada 18 mai-30 septembrie 2009”. Potrivit reprezentantilor ministerului cei 200.000 de euro au intrat in conturile televiziunii detinute de omul de afaceri Sorin Ovidiu Vantu in urma unei simple negocieri. Reprezentantii ministerului au mai mentionat ca Realitatea Tv realizeaza emisiunea, dar destinatiile sunt propuse de Ministerul Turismului.



Intrebati de ce s-a ales negocierea directa si nu o licitatie, reprezentantii ministerului au declarat, la bilantul de sase luni al ministrului Elena Udrea, ca emisiunea de la Realitatea Tv era singura care avea formatul dorit de ei. “Contractul a fost incheiat printr-o negociere avand in vedere ca productia si cumpararea de programe destinate difuzarii de emisiunii este exceptata de prevederile Ordonantei 34.


Noi am facut totusi o negociere respectand pasii de negociere din ordonanta”, a declarat Bogdan Raileanu directorul serviciului achizitii publice din cadrul ministerului. Acesta a mai mentionat ca intrarea in parteneraiat cu Realitatea TV a fost solutia cea mai convenabila deoarece, daca ministerul ar fi dorit sa produca de la zero o emisiune de acest gen, costurile ar fi fost mult mai mari. Potrivit reprezentantilor ministerului nici o alta televiziune din Romania nu mai are in grila de programe o emisiune care sa promoveze destinatii turistice din tara.

“Am ales aceasta emisune pentru ca era singurul format care ni se potrivea pentru ceea ce voiam noi sa facem. Era singura emisiune pentru turism care promova destinatii turistice din Romania”, a declarat un alt reprezentant al Ministerului Turismului. Atat ministrul Udrea cat si reprezentantii ministerului nu au putut sa precizeze care a fost rezultatul cheltuirii celor 200.000 euro pentru emisiuna All Inclusive.

Secretarul general al ministerului Gheorghe Nastasia a mentionat ca nu poate prezenta o evaluare a impactului acestei emisiuni asupra numarului de turisti din zonele promovate ci doar ca exista semnale in acest sens. “Centrul National de statistica nu poate furniza datele astea. Dar asociatiile profesionale din domeniu ne spun ca sunt semnale de crestere a numarului de turisti”, a declarat Gheorghe Nastasia.

Ministrul Elena Udrea a mentionat ca impactul asupra numarului de turisti nu poate fi cuantificat deoarece emisiunea este difuzata numai de o luna. Potrivit biroului de presa al Ministerului, contractul cu Realitatea Tv a fost semnat pentru intervalul mai-septembrie, astfel ca in iulie se deruleaza cea de-a treia luna de emisiuni All Inclusiv platita de minister. “Daca va spun eu ca urmarea prezentei mele in Delta numarul de tursti a crescut ma credeti pe cuvant? Eu va spun ca asa este.

Avem semnale ca numarul de turisti a crescut in manastirile din Oltenia, spre exemplu. Aceasta emisiune se deruleaza numai de o luna”, a declarat Elena Udrea. HotNews.ro a solicitat in mai multe randuri Ministerului Turismului sa prezinte toate contractele de publicitate si parteneriatele incheiate cu institutiile mass-media in anul 2009. Singurele date obtinute de la Ministerul Turismului au fost legate de contractele incheiate in perioada aprilie-mai 2009.

Astfel, pe langa parteneriatul cu Realitatea Tv in valoare de 200.000 de euro, Ministerul Turismului a mai cheltuit pe promovare urmatoarele sume:

169.308 lei pentru realizarea unei campanii publicitare pe tema sarbatorilor pascale in Bucovina si pe litoral in perioada 03 aprilie-17 aprilie 2009 - Antena 3 a fost incheiata cu S.C. Clir Media S.R.L.

421.240 lei pentru realizarea unei campanii publicitare pe tema sarbatorilor pascale in Bucovina si pe litoral in perioada 04 aprilie-17 aprilie 2009 - PROTV a fost incheiata cu S.C. Media Investment Comunication S.R.L

254.351,8 lei pentru realizarea unei companii publicitare in vederea promovarii programelor turistice de Paste in Bucovina si Lumina la malul Marii in perioada 01 aprilie-17 aprilie 2009 – Realitatea TV a fost incheiata cu S.C DBV Media House S.R.L

Potrivit datelor prezentate in bilantul pe primele sase luni de activitate, ministerul a cheltuit pentru promovare, in care sunt incluse si costurile clipurilor si emisiunilor publicitare, suma de 3 milioane de euro.

Cu toate acestea, potrivit datelor Institutului National de Statistica pentru primele cinci luni ale anului, numarul de turisti, atat romani cat si straini, a scazut cu 15% fata de anul trecut. “Innoptarile inregistrate in structurile de primire turistica au insumat 1,4 milioane, in scadere cu 12,2%, din care 81,7% au reprezentat innoptari ale turistilor romani, iar restul turisti straini ”, se arata in statistica INS, preluata de Mediafax.


Citeste mai multe despre   






















6294 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    e corect titlul asta?? (Vineri, 17 iulie 2009, 2:28)

    zaboo [anonim]

    contractul este intre realitatea si minister sau persoana fizica Udrea??
    • +2 (4 voturi)    
      Dar inainte a fost intre Ritzi si televiziuni? (Vineri, 17 iulie 2009, 11:40)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      Sau intre minister si televiziuni?
      • +1 (1 vot)    
        TV (Vineri, 17 iulie 2009, 12:27)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Totusi, nu avem o televiziune NATIONALA platita de toti romanii ??? Care are o acoperire mult mai mare. O sugestie ar fi fost ca Realitatea sa realizeze emisiunea (avand experienta si tehnologie<atunci la ce mai avem TVR>) si sa fie difuzata pe TVR...
        NU credeti ?
      • 0 (0 voturi)    
        mutam mortul pe Academiei?? (Vineri, 17 iulie 2009, 17:04)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        sau cum??
    • +2 (4 voturi)    
      informatie pt DNA (Vineri, 17 iulie 2009, 11:49)

      georges [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      Programele de TV nu sunt exceptate de la OG 34, ci dimpotriva, ele sunt incluse drept exceptie la exceptiile prevazute in anexa 2B. E o dubla negatie, ceea ce inseamna o afirmatie, in sens logic. Altfel spus, se supun OG34.
      IN conditiile in care pe piata exista si alte televiziuni care au emisiuni cu tematica turistica, deci nu poate fi invocat dreptul de autor, negocierea directa cu Realitatea este total ilegala. S-au dat 200.000 de euro din banii publici pt a mai salva cateva zile falimentara televiziune a lui Vantu.
      In opinia mea avem de-a face cu un nou caz Ritzi. Este un abuz pe banii publici!
      • +2 (4 voturi)    
        Aceeasi ridzipa cu alta palarie (Vineri, 17 iulie 2009, 12:12)

        Boboc [anonim] i-a raspuns lui georges

        Este pe acelasi calapod . Cred ca turismul se dezvolta mult mai bine si natural in acelasi timp , in conditiile in care se asigura infrastructura ... astea cu promovarea casului de oaie si a meduzei romanesti este "frectie" ... Cu alte cuvinte , daca-mi asiguri infrastructura , voi investi in turismul din Romania , si voi veni eu la SOV sa-mi faca reclama pe banii mei , nu ai ministerului ... Si aici sunt banii dvs !
      • 0 (0 voturi)    
        Precedent extrem de periculos. (Duminică, 19 iulie 2009, 12:19)

        serghei [anonim] i-a raspuns lui georges

        Dincolo de lupta politica, daca NIMENI nu solicita Curtii de Conturi (Vacaroiu) sau instantei sa constate ca aceasta cheltuiala este ilegala - chiar daca nu va face reclama indirecta Elenei Udrea, chiar daca nu va baga nimeni altcineva macar un leu in buzunar, SE VA VALIDA UN MECANISM DE FURT DIN BANII PUBLICI IN PLINA CAMPANIE ELECTORALA, DESCHIS EXCLUSIV LUI BASESCU SI GEOANA!!! IN MOD NORMAL, DUPA CITEVA SAPTAMINI DE LINISTE, SI ALTE MINISTERE VOR NEGOCIA CU TELEVIZIUNILE COMERCIALE NATIONALE SI MAI ALES LOCALE DIFERITE ELISIUNI. Desigur, ulterior vor mai face si emisiuni de publicitate electorala pe doi lei, in compensatie. O mizerie. Iti este scirba sa mai traiesti in aceasta Romanie captiva in mina politicienilor.
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate (Vineri, 17 iulie 2009, 13:02)

      msrp [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Corect ar fi fost : Cat a platit Elena Udrea din banii ministerului pentru ca ea sa ajunga co-producator
  • -2 (16 voturi)    
    Daca va spun eu ca numarul de turisti a crescut... (Vineri, 17 iulie 2009, 3:23)

    Horea [anonim]

    Fã, noi poate ca te credem. Ramane de vazut daca o sa te creada si Ciutacu si apoi justitia.
  • +7 (19 voturi)    
    salutara intentia... (Vineri, 17 iulie 2009, 4:20)

    turistul... [anonim]

    Recunosc ca dna Elena Udrea nu face parte din grupul politicienilor pe care ii simpatizez dar trebuie sa recunosc ca imi da impresia ca se agita sa promoveze turismul romanesc, nu prin programe extravagante de genul "palmieri pe malul marii" sau "Dracula Park" ci prin proiecte viabile si ceva mai realiste. Ce nu cred ca pricepe, e ca promovarea obiectivelor turistice nu e suficienta pt dezvoltarea turismului romanesc ci e nevoie si de schimbarea mentalitatilor din sistemul turistic. Degeaba vad emisiuni bune, pliante frumoase, reclame convingatoare pt obiectivele noastre, daca atunci cand ma duc la mare, aud numai manele, vad bajetzi de cartier cu jeepul pe plaja si in apa, desi e interzis, sau serviciile sunt de calitate proasta.
    As sugera ca in paralel cu aceste campanii de promovare sa gandeasca si sa aplice (cat mai rapid caci deja suntem in plin sezon) metode de constrangere a operatorilor din turism sa indeplineaca anumite conditii de calitate. Constrangerile pot fi aplicate si turistilor.
    Tre sa recunoastem ca noi romanii, cu mici exceptii, suntem inca niste neardentali scapati din beci si care ne comportam ca atare. Drept urmare avem nevoie de un sistem mai restrictiv. Nu votez cu Vadim sau Jiji, dar cred ca m-as simti bine daca as vedea in Romania un sistem ceva mai restrictiv si mai bine pus la punct.
    Cred ca asta e motivul pentru care multi dintre noi romanii aleg Grecia, Bulgaria sau Turcia in locul Romaniei, pentru petrecerea vacantei de vara.
    • +2 (2 voturi)    
      Total de acord cu tine (Vineri, 17 iulie 2009, 11:56)

      Carmen [anonim] i-a raspuns lui turistul...

      Total de acord cu tine
    • +1 (1 vot)    
      doua intrebari (Vineri, 17 iulie 2009, 17:14)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui turistul...

      Pentru ca mai sunt multi care asteapta sa li se "'moaie posmagii", as dori sa pun eu doua intrebari care-ar fi trebuit sa ti le pui tu, inainte de-a posta:
      1) pentru o emisiune care exista deja in grila Realitatea TV cum s-a negociat? RTV ar fi vrut 100k euro pt productie si 100k pt stiri "pro" in timp ce "crosetista" dorea 50-150?
      2) atata timp cat avem o televiziune publica, care primeste bani de la fiecare dintre noi, nu era mai normal sa existe o emisiune gratuita de promovare a destinatiilor turistice la cele trei posturi nationale? Cred ca e usor de intuit raspunsul: daca nu-s bani publici implicati nici nu ai ce sa imparti!
    • 0 (0 voturi)    
      doua intrebari (Vineri, 17 iulie 2009, 17:14)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui turistul...

      Pentru ca mai sunt multi care asteapta sa li se "'moaie posmagii", as dori sa pun eu doua intrebari care-ar fi trebuit sa ti le pui tu, inainte de-a posta:
      1) pentru o emisiune care exista deja in grila Realitatea TV cum s-a negociat? RTV ar fi vrut 100k euro pt productie si 100k pt stiri "pro" in timp ce "crosetista" dorea 50-150?
      2) atata timp cat avem o televiziune publica, care primeste bani de la fiecare dintre noi, nu era mai normal sa existe o emisiune gratuita de promovare a destinatiilor turistice la cele trei posturi nationale? Cred ca e usor de intuit raspunsul: daca nu-s bani publici implicati nici nu ai ce sa imparti!
    • 0 (0 voturi)    
      metodele exista (Vineri, 17 iulie 2009, 18:38)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui turistul...

      dar nu are cine sa le aplice... ca toti cei care ar trebui sa controleze/sanctionze pleaca cu portofelul plin! aia e problema, hai sa nu ne mai ascundem dupa deget! si avem si noi partea noastra de vina - ca acceptam multe chestii la negru - si aici vorbesc atat de turisti, cat si de cei care lucreaza in sezon! eu tot sper sa apara un site ca lumea unde sa scrie toata lumea unde a mers si ce conditii se ofera, sa ii infieram noi pe aia care "scapa" de garda, politia economica, inspectia de mediu, sanitar-veterinara etc. ... sa ne invatam sa facem reclamatii si sa tinem cu dintii de ceea ce ni si cuvine, sa nu mai plecam cu coada intre picioare mereu, sa ridicam capul... nu e greu, dar ne pierdem vremea injurandu-ne intre noi pe forumuri...
  • +1 (7 voturi)    
    Pregatiri de campanie (Vineri, 17 iulie 2009, 5:47)

    Dumitriu [anonim]

    Interesanta miscare, urmeaza sa devina "coproducator" la toate televiziunile de top ale mogulilor, pe bani publici? Experienta EBA se pare ca le-a purtat noroc celor care-si fac campanie pe bani publici. Antonescu si Geoana nu-si pun intrebari?
  • +1 (11 voturi)    
    ALO (Vineri, 17 iulie 2009, 7:30)

    superior [utilizator]

    Alo, justitia, ati verificat????
    Sau aveti ocupatie "50% "acum"?
  • -1 (9 voturi)    
    Colaborarea elenei ud rea cu Realitatea TV (Vineri, 17 iulie 2009, 7:39)

    Preda Nicolae [anonim]

    Tot ce face fata asta ar trebui mediatizat in exclusivitate doar in ziarul CANCAN.
  • +2 (8 voturi)    
    Nimic nou (Vineri, 17 iulie 2009, 7:40)

    defav [anonim]

    pe frontul din Rumunija.
    Acum ca am aflat ca a fost Elena Udrea pe-acolo, o sa-mi fac bagajele sa plec in delta.AM o revelatie ca s-a schimbat ceva pe-acolo.
  • 0 (12 voturi)    
    Bani dati de pomanda... Prostie numele tau e Ritzi (Vineri, 17 iulie 2009, 8:20)

    Mitica [anonim]

    Efectul banilor cheltuiti este evident discutabil. In fond este vorba de o noua jigodritzie (schema de frauda care poarta numele d-nei fosta ministru Jigod-Roitzi), dar de mai mica amploare si mai bine "invelita" in acte justificative.

    Nu exista date de audienta pentru emisiunea respectiva - nici despre intentia de cumparare a celor care au vizionat-o. Probabil sunt un grup de gospodine din mediul rural, caci iRealitatea TV este puternic concurata in respectiva perioda de programe de stiri cu morti pe sosele.

    Well ... este ceva specific guvernului Bokkutu, premier între proşti şi totodată cel mai prost premier din Romania.
  • 0 (10 voturi)    
    Sunt mut de indignare! Doar scriu intrebari... (Vineri, 17 iulie 2009, 8:52)

    elbo [anonim]

    Pai dom Base, da' cum, da' de ce, da' cu ce aprobare, da' matale stiai, da' nu se bate cap in cap cu declaratiile de luni????
    Hai cinstit acum, da' matale cat iti iese?
  • 0 (8 voturi)    
    og 34 (Vineri, 17 iulie 2009, 9:08)

    VichyStoicanita [anonim]

    traim ntr-o tara de basme; legile si ordonantele date de guvern se plica.., dar numai de noi. ei sunt scutiti de aplicare; si apoi vorbim doar de 200.000 euroi... ce asta-i suma??? iar udrea ne explica ca datorita farmecului personal a crescut numarul de pescari in delta dunarii; ca sa vezi?? o singura parasuta si toc poc...daca madam merge saptamana viitoare la sovata o sa fie mai multi ciuri buri, mancatori de kiuroci colaci
    • +4 (4 voturi)    
      Fractura logica... (Vineri, 17 iulie 2009, 9:58)

      Andi [anonim] i-a raspuns lui VichyStoicanita

      ... in gandirea ta. Intr-adevar, dupa tine nuarul de turisti a crescut pentru ca au crezut ca daca se duc in delta se intalnesc cu Udrea... Hai sa fim seriosi. Nu-i mai logic ca a crescut numarul de turisti pentru ca s-au aratat lucruri interesante despre delta?!?
      • 0 (0 voturi)    
        unde s-au aratat? (Vineri, 17 iulie 2009, 14:20)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Andi

        sper ca nu consideri Udrea cu balerini albi in Delta "lucruri interesante"!
        in afara de stirile de la jurnale cu Udrea balacindu-se in mare si mergand pe plaja la Gura Portitiei, ce altceva s-a aratat de au dat buzna turistii?
  • -1 (9 voturi)    
    Despre Vantu (Vineri, 17 iulie 2009, 9:19)

    Turistul [anonim]

    Vintu, numit si SOV are un scop simplu si precis: cit mai multi bani si cit mai multe femei. In general, toate cele care i-au trecut pragul au trecut si prin patul lui. Nu va ginditi acum la Maria Vlas ca are si gusturi alese. Sint convins ca Udrea va fi "marcata "si ea daca vrea bani de la Vintu. In presa acest act se numeste parteneriat de afaceri sau o cooproductie.
  • -2 (14 voturi)    
    turism (Vineri, 17 iulie 2009, 9:32)

    cosmin [anonim]

    Dupa parerea mea ,daca e sa dau o nota ministrului Udrea cu siguranta ar fi cea mai mare nota in comparateie cu ceilalti ministri si chiar ar fi una de premiere.
    Adica femeia asta chiar alearga cat o fi ea tinuta in brate de nustiu cine ,munceste domne.
    Vezi doamne nu sunt turisti! pai e si vina crizei care se vede clar .
    Spuneti-mi daca i-l mai puteti compara pe acest ministru cu un alt ministru al turismului din trecut?
    Bravo Udrea!
    • +2 (4 voturi)    
      efectul promovarii teve se vede deja :) (Vineri, 17 iulie 2009, 10:57)

      bozo [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      Ceea ce scrii aici demonstreaza clar ca banii dati de ministerul turismului au avut un impact serios in randul alegatorilor lui Udrea.
      Normal ca da impresia de munca asidua daca si-a platit nshpe aparitii teve in care vorbeste despre Delta, se plimba cu bicicleta sau inventeaza tichete de vacanta ce dau gauri negre in bugetul de stat.

      Ministrul turismului nu e in guvern ca sa se plimbe prin zinele turistice si sa faca pr la televizor, ci e in aceasta functie inalta pentru a revitaliza turismul in zonele cu potential nevalorificat, pentru a stimula turismul in zonele care nu sunt exploatate la maxim si pentru a mentine cotele ridicate de turism in locurile consacrate.
      In plus ar trebui sa fie activa in a urgenta lucrari la infrastructura vitale pentru turism. De ex. trenul catre litoral e in reparatii de 5 ani, faci 6 ore Bucuresti-Constanta. Legaturile aeroport-Otopeni - Gara de nord sunt dezastru, au desfiintat exact cand nu trebuia linia CFR care abia incepuse sa functioneze pe baza unei evaluari facute primavara, pe cand tranzitul pe la Otopeni e mic.

      Asta trebuie sa faca un ministru al turismului ca sa fie apreciat, nu talk-show-uri si promovare la teve pe banii de la buget.
      Ca am ajuns sa cheltuim pentru promovarea turismului si a sportului dar nu au mai ramas bani si pentru mentinerea lor in viata, pentru a face ceva util pentru domeniu in afara de paranghelii si publicitate.
      Asta stie tot prostul, da oricui vrei banii pe mana si o sa-ti faca la gramada din astea. Asta se cheama condus dupa ureche, lautari ai guvernarii unei tari.
      • +1 (3 voturi)    
        SMECHERII IEFTINE (mic manual) ... (Vineri, 17 iulie 2009, 11:28)

        Freelancer [anonim] i-a raspuns lui bozo

        ... prin care politicienii cheltuie banul public in media pentru:
        1. promovarea imaginii proprii;
        2. promovarea partidului din care fac parte;
        3. executa comenzi de promovare a unui anumit candidat al partidului sau "independent";
        4. rambursarea unui "credit electoral" (promovarea in timpul campaniei cu decontarea dupa castigarea alegerilor).
        mecanismul este evident:
        a. se aloca resursa bugetara in ministere pentru promovarea unor teme oficiale "generoase", dar cu crestere (efecte) ambiguu de cuantificat;
        b.se contracteaza prin incredintare directa (to ate sau prin licitatii masluite) la niste preturi mult supraeveauate;
        c. se face (de forma) campania oficiala in media, evident fara cap si fara coada, fara sare si piper si evident, fara niciun efect (va reamintiti campania ani-fumat a mihaelei radulescu ?);
        d. in paralel are loc adevarata campanie de imagine (talk-show-uri nesfarsite cu aceleasi personaje oficiale, se dau clipuri peste clipuri si stiri dupa stiri cu personajele promovate mediatic; evident, totul gratis, doar nu se iau bani in mod oficial pentru asa ceva, nu ?

        restul sunt palavre (criza, popor, protectie sociala, salarii nesimtite, pensii nesimtite, clasa ticalosita, varful icebergului etc. etc. etc. ) si perdele de fum pentru a se drena in liniste banii publici.

        iar exemplele de acest gen, cu mici diferente, dar acelasi modus operandi, le veti gasi in toate domeniile vietii economice si sociale din romania.

        romani, intelegeti ca impartirea discretionara a banului public de catre clasa politica romaneasca este singura sa ratiune de a exista; niciun politician nu este interesat de altceva decat de propria bunastare si propiul comfort. punct !!!
    • -1 (3 voturi)    
      Vai, vai (Vineri, 17 iulie 2009, 11:22)

      Costi [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      Mai dar fraier esti: te duci dupa fenta, ca la fotbal. Daca se agita si apare zilnic la TV inseamna ca munceste?! Ai auzit de Mircea, fa-te ca lucrezi? Totul este imagine pt Udrea, turismul este un pretext. Altele sunt interesele ei, nu promovarea Deltei! Uite asemenea oameni aleg personaje precum Basescu, Boc, Udrea, EBA, Placinta, Becali. I-au vazut ta tembelizor si aratau frumos in poza.
  • +2 (6 voturi)    
    Antipatica Udrea si promovarea... (Vineri, 17 iulie 2009, 9:55)

    Andi [anonim]

    Eu inteleg ca sunt cateva nume care atrag cititorii (Basescu, Udrea, EBA, Ridzi, Tariceanu, Olteanu, Geoana, Nastase, etc), dar totusi domnilor jurnalisti, aveti putina deontologie si bun simt. Contractul a afost incheiat nu de Udrea, ci de Ministerul Turismului. Ca promoveaza Romania si locatiile turistice, este foarte bine! Pentru ca sincer, cat de antipatica mi-o fi, trebuie sa recunosc ca Ministerul Turismului a inceput sa-si faca treaba. Eu locuiesc in strainatate si pot sa spun ca dupa Roland Garros, in urma spoturilor despre Romania, nu putini colegi m-au intrebat detalii despre ce se poate face pe la noi si cum se poate ajunge... Despre mentalitatea celor ce lucreaza in turism, care trebuie schimbata daca nu macar imbunatatita, nu ea e de vina. La fel cum tot nu ea e de vina pentru infrastructura proasta si degradarea obiectivelor - acolo vina e a ministerului transporturilor si a autoritatilor locale.
  • 0 (4 voturi)    
    dar pe voi cine va plateste (Vineri, 17 iulie 2009, 10:11)

    alexia [anonim]

    Mi se pare tendentios titlul articolului si maniera in care este realizat. Nu aveti nicio sansa. Puteti sa ii reprosati ce vreti ELENEI Udrea, dar ca nu este un ministru bun, va descalificati. Suntem satui de atitudinea negativista a jurnalistilor romani, platiti de altii sa distruga tot ceea ce se incearca sa se realizeze. Nimic nu va convine. De aceea am ramas cea mai saraca tara din UE. Tot timpul va plangeti, dar nu puneti nimic in loc. Nu conteaza ca rata somajului este in crestere, ca singurele nise in Ro sunt turismul si agricultura ecologica, domenii in care se fac eforturi uriase, important este sa distrugeti tot. Ne este lehamite de voi. Chir credeti ca suntem o natie de tampiti?
  • +1 (5 voturi)    
    Asadar Nuti trage Vanturi (Vineri, 17 iulie 2009, 10:16)

    Eol [anonim]

    Bravo draga, face bine la sanatate
  • +1 (5 voturi)    
    facem reclama dar merita? (Vineri, 17 iulie 2009, 10:22)

    ion-reper [anonim]

    S-au cheltuit 3 milioane de euroi numai pentru promovarea turismului,dar la sfarsitul sezonului vom castiga macar de 3 ori mai mult?
  • 0 (6 voturi)    
    nota de fundamentare a procedurii? (Vineri, 17 iulie 2009, 10:38)

    Dedalus [anonim]

    Udrea: "Am ales aceasta emisune pentru ca era singurul format care ni se potrivea pentru ceea ce voiam noi sa facem. Era singura emisiune pentru turism care promova destinatii turistice din Romania”.

    Normal, daca formatuil dorit a fost definit sa fie acelasi cu cel de la Realitatea...

    Udrea: "Daca va spun eu ca urmarea prezentei mele in Delta numarul de tursti a crescut ma credeti pe cuvant? Eu va spun ca asa este."

    Singurul mod in care doamna Udrea ar putea sa stie asa ceva ar fi sa pus turistii sa semneze pe undeva....

    "Avem semnale ca numarul de turisti a crescut in manastirile din Oltenia spre exemplu. Aceasta emisiune se deruleaza numai de o luna".

    De la cine sunt semnalele alea? Avem acolo un elicopter care numara din aer cati moshi si babe intra in manastire? Primesc la intrare un chestionar "De unde ati aflat de manastirile din Oltenia?".

    "Daca ministerul ar fi dorit sa produca de la zero o emisiune de acest gen, costurile ar fi fost mult mai mari.".

    Vorba lui nenea Iacu: Mari, mari, dar cat?

    Tare as vrea sa vad si eu nota de fundametnare la aceasta incredintare directa.
  • +2 (6 voturi)    
    Nici mie nu-mi place Lenuta, dar... (Vineri, 17 iulie 2009, 10:43)

    Civitas [utilizator]

    ...macar face ceva. Nu poate ea ca Ministru al Turismului sa rezolve infrastructura sau sa faca hotelurile mai curate si hotelierii mai dedicati clientilor. Asta se rezolva prin concurenta si cu timpul. Dar poate sa promoveze si face foarte bine ca face asta. Ma intreb cu ce procent ar fi scazut numarul de turisti in aceasta perioada de criza, daca nu ar fi promovat.
    • +1 (1 vot)    
      si eu ma intreb... (Vineri, 17 iulie 2009, 17:22)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui Civitas

      ...cu cate procente a crescut numarul turistilor de pe santierul centralei nucleare franceze pe care a vizitat-o impreuna cu "mult-iubitul nostru conducator" (respectiv, jockeyul ei personal)?
  • -2 (4 voturi)    
    de ce sunt asa prosti politicienii nostrii (Vineri, 17 iulie 2009, 11:19)

    dan [anonim]

    sau in fine, nu sunt ei prosti, ca udrea o baga si kestii subliminale... dute la hotelul nushcare (ca mi-a dat patronul o shpaga)

    si ce rezolva prin reclama? du-te acolo, si gand ajunge turistul acolo da de plaja imputita si murdara si sa enerveaza si sigur la anul se duce la bulgari...

    in loc ca banii astia sa se duca in curatarea plajelor si a marii si mentinerea lor curate... sau alte kestii care ajuta imaginea cand ajungi la fata locului...

    si apoi dupa ce ai facut frumos la mare, atunci faci si reclama... eventual inafara... si parerea mea e ca online ar fi mai eftin...
  • 0 (4 voturi)    
    Sholdaneshti (Vineri, 17 iulie 2009, 11:47)

    MAD MAX [anonim]

    Eu o sa ma duc la Sholdaneshti anu asta.


    Ud Rea e o furacioasa ca si toti mafiotii astia din guvern... :(


    Romania e pentru ei, nu pentru noi ...
  • +2 (2 voturi)    
    Madam Udrea (Vineri, 17 iulie 2009, 12:28)

    nicm [anonim]

    Frati romani...degeaba va agitati sa scieti, ca dealtfel cum o fac si eu(asa ca sa ne mai descarcam poate!)....credeti ca se va intampla ceva serios....urmariti vom fi in conmtinuare pe justitie, chiar daca vor cadea capete mari,....ca si daca au picat ce....?... se iese cu zambetul pe buze si constiinta nemiscata!...se vor recupera banii...."s...la si prefectura", asa si cu madam udrea, poate ca se va lua cineva de ea(motive sunt serioase OUG 34, care trebuia aplicata !....), dar vedeti mai fratilor, acum in romania lucrurile murdare se fac pe fata, ca trebuiesc facute repede si fara prea mare bataie de cap, ...ce credeti ca daca se facea licitatie se rezolva ceva....credeti ca nu se aloca celui vizat...hai sa fim seriosi......ma intreb oare, TVR-ul nu are voie sa primeasca asemenea contracte, ca are acoperire si mai mare decat alte televiziuni?!...3 mil de euro, bai frate... pe criza asta, cand au inceput, la stat...., sa nu mai primeasca bani de salariu.....mi se pare o idiotenie....si cred ca cineva ar trebui sa plateasca .....imi vine sa-mi smulg parul din cap,...de ce vad si aud!?
  • +1 (1 vot)    
    incompetenta (Vineri, 17 iulie 2009, 12:46)

    lumy [anonim]

    se vehiculeaza sume mari de parca ar fi 5 lei. e incredibil. de ce anume ministerul turismului are drept rol de baza doar campaniile publicitare? e un circ mediatic continuu care de fapt nu are nici o legatura cu conditiile proaste de cazare din romania, cu inflexibilitatea proprietarilor la ce oferte dau turistilor si sa nu mai vorbim de infrastructura. iar ei cheltuie banii pe campanii tv.
  • +1 (1 vot)    
    Suite asa (Vineri, 17 iulie 2009, 14:15)

    HopaMitica [anonim]

    Suite asa vorba din popor, Tara arde si baba se piaptana !

    probabuil ca ceva acoperire legala au gasit avocatii lor dar acoperire MORALA in veci nu vor avea Dalde Dl.Vantui si Doamna ministru.
  • -2 (2 voturi)    
    mai sa fie... (Vineri, 17 iulie 2009, 14:38)

    Costica [anonim]

    Citind comentariile voastre , m-am convins inca o data de adevarul celor spuse de W. Churchill - " Iti vine sa renunti la democratie dupa o discutie de 5 min. cu un alegator". Binenteles ca voi faceati mai multe si mai bune...Si ca sunteti mai buni ca ea. In general , aia de-si dau cu parerea despre ce fac altii sunt spuma ratatilor ! Voi , privind in gradina voastra, ce ati facut (pana sa vina ministrul sa mature in curte)?
    • +1 (1 vot)    
      interesant! (Vineri, 17 iulie 2009, 17:28)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui Costica

      La tine a fost ministrul sa-ti mature prin curte? Daca vine si la mine promit sa-l/s-o votez! Acum serios, ti se pare macar o secunda ca astia de-acum se comporta ca intr-o democratie? Dupa logica ta, Coreea de Nord are tot dreptul sa numeasca si "Republica Democrata"!
  • +1 (1 vot)    
    wefwsf (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 0:05)

    ccp [anonim]

    ha eu bag de seama ca madam Udrea a aplicat o tactica bine gindita:la ciinii care latra la tine du-te cu copanelu prajit....is curios sa vad ziaristii aia imaculati moral ,de la realitatea,care se mai ia de udreasca
  • -1 (1 vot)    
    carcotasi cu miile ... (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 7:27)

    carcotasi [anonim]

    Eu sper ca mai sunt oameni in tara asta care gandesc constructiv si nu numai carcotasi care sa comenteze in continuu ca nu se face nimic. Desigur ca este mai greu sa critici orice decat sa sustii o idee buna! Sunt sigura ca daca nu facea promovare, toti ziceau "dar de ce nu promoveaza turismul romanesc?!". acum ca face, "dar de ce arunca banii, ca tot nu rezolva nimic!". Daca nu spunea nimic de contractul cu R
  • 0 (0 voturi)    
    m.turismului,alias universal picture (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 11:32)

    regizor [anonim]

    de cand m.turismului este srl?are in obiectul de activitate productie de filme,imnuri,constructie de autostrazi,salubrizare dupa pic-nicuri,sa?participa la licitatii ca executant? sau avem si acolo un jucator,care el(a) centreaza,el(a) da cu capul?atunci,se pune intrebarea: de ce a dat milioane de euro pe celelate filme,imnuri ca land of choice?rezulta, ca nutzi se joaca,dupa cum ii convine, de-a alba neagra cu milioane de euro din banii publici: ba e client,ba e excutant! si nu uita sa apara si ea mai pe generic,mai pe langa.deh.publicitate mascata oranj.
  • 0 (0 voturi)    
    Este o initiativa buna (Duminică, 19 iulie 2009, 17:10)

    Robert [anonim]

    Nu sunt un simpatizant al (mult spus) doamnei Udrea si nici al PD-L, nu imi place in mod deosebit Realitatea, prefer chiar cativa redactori de la Antena 3, dar trebuie sa recunosc ca: Realitatea TV este un post de televiziune destul de urmarit de tinerii de peste 20 de ani si de adultii de pana in 60 de anii, si ca suplimentul All Inclusive difuzat dupa sau inaintea jurnalelor principale ale televiziunii si are o audienta insemnata.
    Nu este rea difuzarea unei emisiuni similare pe TVR, dar ma indoiesc ca audienta acesteia va fi similara.