Chisinaul cere stoparea amestecului Romaniei in treburile interne ale tarii si infiintarea unei comisii de mediere a problemelor moldo-romane

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2009, 18:43 Actualitate | Esenţial

Autoritatile comuniste din Republica Moldova au acuzat din nou, joi, "intensificarea amestecului in afacerile interne ale tarii de catre statul vecin Romania" si afirma ca sunt pregatite sa semneze Trataul de frontiera "si maine", potrivit unui comunicat al Ministerului Afacerilor Externe si Integrarii Europene de la Chisinau.

"Constatam cu regret ca in ultima perioada autoritatile romane nici nu mai gasesc de cuviinta de a pretinde macar formal la conspirarea planurilor lor si isi permit sa vorbeasca deschis despre intentiile reale", sustine sursa citata, care adauga ca "este imposibil de ignorat declaratiile conducerii de virf a Romaniei referitor la sustinerea deschisa a fortelor politice din RM si exprimarea publica a preferintelor Romaniei pentru aducerea la putere intr-un stat vecin a anumitor forte".

Facand referire la declaratiile lui Traian Basescu, MAEIE sustine ca avem de-a face cu "un caz unic in spatiul european cind un conducator al unei tari vorbeste deschis despre planurile de sustinere a unei forte politice pentru a prelua puterea intr-un alt stat".

Guvernul Moldovei cere UE sa "dea o apreciere obiectiva declaratiilor si actiunilor unui stat membru al comunitatii".

Romania si procedurile exagerat birocratice de obtinere a vizelor UE

Autoritatile comuniste acuza Romania ca "utilizeaza intentionat procedurile exagerat birocratice de obtinere a vizelor UE pentru a determina cetatenii nostri sa obtina pasaportul romanesc": "Este simptomatica declaratia Presedintelui Romaniei din 7 iulie referitor la evaluarea sa ca in timpul apropiat circa 2 milioane de cetateni ai RM vor avea cetatenie romana".

MAEIE adauga ca Moldova "este dispusa sa semneze Tratatul de frontiera cu Romania chiar si maine" si precizeaza ca a transmis MAE roman o nota verbala cu "solicitarea datei exacte si invitatia la Chisinau pentru a fi semnat Tratatul de Frontiera moldo-roman, sau in capitala altui stat, amplasat mai la Est sau Vest de Romania".

Comisia de mediere

Mai mult, Moldova cere UE infiintarea unei "comisii de mediere a problemelor moldo-romane".

"Suntem siguri ca aceasta va grabi si semnarea Tratatului de baza moldo-roman, va contribui la solutionarea altor probleme inclusiv legate de vize si cetatenie, dar si va stopa practica imixtiunii in treburile interne a Republicii Moldova de catre Romania".

Actiunea Moldovei are si un caracter dezinteresat, sustine MAEIE: "Aceasta ar permite Romaniei sa se concentreze asupra propriilor probleme pe care le are indeajuns si numarul carora ar putea sa creasca, dar si ar oferi posibilitatea de a desfasura campania electorala din Romania nu din contul provocarilor si inrautatirii relatiilor intre statele si popoarele noastre, fapt pe care-l constatam cu regret si pe care dorim sa-l evitam in spiritul propunerilor de mai sus".


Citeste mai multe despre   






















1388 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    care-i treaba cu R. Moldova? (Joi, 16 iulie 2009, 19:08)

    cet23 [anonim]

    Care-i treaba cu Republica Moldova in perioada actuala? Romania ii este o tara sora, dar totusi politicienii din Republica Moldova ataca neincetat! Ceva e suspect la mijloc! Deja impresia e de hartuire! Care-s jocurile, pana la urma?
  • +2 (4 voturi)    
    pai sa semneze tratatul de frontiera maine (Joi, 16 iulie 2009, 19:16)

    Ciprian [anonim]

    Ministrul de externe roman a declarat ca partea romana a trimis inca de la inceputul anului un proiect al tratatului de frontiera la care comunistii de la Chisinau nu au raspuns inca.
    Deci, daca comunistilor le pasa asa de mult de tratatul asta de frontiera, de ce nu-l semneaza maine dupa cum declara?

    Ar fi totusi cazul ca ministrul roman de externe sa fie mai eficient si sa raspunda rapid la astfel de acuze. Ministrul roman are datoria sa apere interesele Romaniei si sa valorifice astfel de declaratii ale vecinilor de peste Prut.

    Noua, romanilor, nu ne suna bine cand niste comunisti amarati dintr-o tara asa saraca cum e Moldova fac atata galagie si-si permit sa critice asa de mult Romania. Nu avem si noi un pic de mandrie?
    Poate o fi si asta o strategie - sa bagam capul in nisip pana la alegerile din Moldova de peste 2 saptamani - ca sa nu-i suparam pe alti europeni sau sa-i ignoram pe comunisti... Dar, daca comunistii tot tipa ca Romania se amesteca in treburile interne ale Moldovei, ar fi cazul sa spunem lucrurilor pe nume, ca nu avem ce trata cu un regim, care a fost condamnat printr-o rezolutie a parlamentului european de "campania masivă de hărţuire, gravele incălcări ale drepturilor omului şi toate celelalte acţiuni ilegale întreprinse de guvernul Republicii Moldova".
    Pe deasupra ar fi cazul sa ne exprimam pozitia si fata de alte teme de actualitate din R. Moldova: abordarea drapelelor UE si romanesc la indicatia autoritatilor comuniste, arderea declaratiei de independenta (pe care unii comunistii o credeau la Bucuresti), introducerea de vize pentru romani, etc...
    Nu inseamna ca ne implicam in campania electorala de acolo, dar putem raspunde cu tarie la criticile venite din partea comunistilor ruso-moldoveni.
    • -1 (7 voturi)    
      Raspuns Ciprian ! (Joi, 16 iulie 2009, 20:15)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

      @ Probabil ca mataluta esti tanar de tot.Nu cunosti istoria si probabil nu e vina Dta.De secole Romania e tinta preferata pentru marile puteri.Daca Romania nu ar avea un trecut fantastic in imperiul Traco Daco Getic care era inainte de nastere imperiului Roman.O intrebare retorica: Cum arata steagul Dacic: O gura de lup din bronz care la o usoara trecere a aerului scotea un sunet ce intimida dusmanul. A doua intrebare: Ce legatura avea Lupoaica cu puiii Remus si Romuls si steagul Dacic? 3. De ce un imparat Roman oferea conducatorului/regelui Daciei Cotizi pe fica sa de sotie?4. De ce in forumul Roman Dacii tracii erau reprezentati cu mainile la piept cam cum stau antrenorii sau parintii asistand copiii? Tartaria cu tablitele de lut cu scriere de 2000 de ani mai veche decat cuneiformele considerate cea mai veche scriere umana .Nu aveti impresia ca imprastierea pe zeci de ha si continuarea distrugerii cu o furie demna de o cauza mai buna ? Nu sunt prea multe cioburi pentru un fals? Sau tablitele de plumbde la Sinaia? A facut cineva un bilant financiar cat a contribuit CarolI la Peles din vanzarea proprietatilor Germane averea data de parlament + inzestrarea armatei. Conabilitatea era mai buna atunci. De unde a luat banii Domnitorul Petri Rares sa picteze toate manastirile si bisericile neterminate de St c Mare s Sfant : Moldovita,Harlau,Probota etc.?Cititi Rev Dacologica Istiria de DR.Napoleon Savescu,Petru Maior etc. Cu stima.Cititi ! Nu doare. Poate va trec gandurile de duca si poate mai mandru ca sunteti Roman Pui de Dac. DDD
      • +2 (6 voturi)    
        mataluta.... (Joi, 16 iulie 2009, 20:36)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

        .... cam furi curent pe marginea unui subiect destul de grav ca sa nu lase loc jocurilor speculative pseudo-istorice.
        • -4 (6 voturi)    
          Mii de scuze ! (Joi, 16 iulie 2009, 21:23)

          Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui unu

          !@ Am pus-o ? Mataluta erai deci Nomber Oan Pr.Dr H.C. Profesor de histrionica pardon isterie pardon O istorie.Pai de ce nu lamuresti mantaluta poporul ? Mataluta nu era alintul lui Nero copil? Uite asa inebunesc romanii, fac haz de necaz. Celor de fata sanatate! Vitamina Ha ha e cea mai cea. DDD ( Eu tin cu hais !)
      • +6 (6 voturi)    
        Dacia (Joi, 16 iulie 2009, 21:12)

        Ciprian [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

        De fapt chiar imi place istoria.
        Nu stiu cata legatura are raspunsul dvs. cu subiectul din articol. Intr-adevar unii oameni cred ca Romania este neaparat tinta atacurilor marilor imperii dar trebuie sa fiti un pic mai explicit aici - va referiti la interesele Rusiei sau poate a unor tari din UE?
        Stiu ca subiectul formarii poporului roman este controversat de unii. De fapt, din interese politice, istoria este deformata - chiar in ziua de azi vedem niste anomalii cum ca exista o limba moldoveana si un popor moldovean cu o istorie separata de istoria romanilor (inclusiv a romanilor din Iasi sau Suceava).
        Faptul ca scoala ardeleana a accentuat originea noastra latina a avut rolul de a ne legitima identitatea nationala la momentul respectiv. Dar stim cu totii bine ca suntem in mare parte si urmasii dacilor si pastram influente si de la migratori (cumani si, intr-o mica masura, slavi). Pe de alta parte, istoria noastra nu subliniaza prea mult nici legatura cu Imperiul Roman de Rasarit (numit de unii bizantin si denigrat de occidentali).
        La fel, istoria romanilor nu prea mentioneaza nici faptul ca in al doilea razboi mondial, Romania avea granita pe Nipru si Odesa era sub administratie romaneasca. Poate ne e frica de trecut, poate nu vrem sa suparam pe rusi sau ucraineni - nu stiu, dar faptele raman.
        Teoretic cred si eu ca dacii si bizantinii au avut o influenta mult mai mare in formarea poporului roman decat aminteste istoria - dar astea sunt deocamdata doar speculatii.
        Important este ce se intampla acum si cum reactionam la atacurile constante ale comunistilor de la Chisinau. E drept, n-am experienta de diplomatie internationala, dar cred ca Romania ar putea da dovada de mai mult curaj - sa raspunda la acuzatii si eventual sa deschida anumite dezbateri publice referitoare la acuzele din afara.
        Acum e un moment istoric prielnic pentru Romania (membru UE si NATO). Putem sa ne permitem sa spunem si noi lucrurilor pe nume...
        • +2 (2 voturi)    
          rusii din moldova (Joi, 16 iulie 2009, 22:01)

          cornell [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

          rusii din moldova sunt cei care ataca romania. voronin, greceanai sunt rusi. sunt rusi in administratie care cu atitudinea lor agresiva, caci perspectiva unirii nu le pica bine, fac tot posibilul sa arunce cu laturi in romania ca sa-i manipuleze si pe romanii din basarabia sa nu doreasca unirea. vezi cazul cu scandalul sexual al consulului, nu m-as mira sa fi fost o inscenare planuita dinainte. tarile or fi ele surori dar rusii din basarabia nu ne sunt frati. de ex primarul chisinaului care nu e rus e in 50 de procese cu ticalosii care-l acuza ca e dusman al statului. poate ca totusi agresivitatea asta vine din disperare si ca ei simt ca le scapa pamantul de sub picioare.
        • +1 (1 vot)    
          rusii din moldova (Joi, 16 iulie 2009, 22:01)

          cornell [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

          rusii din moldova sunt cei care ataca romania. voronin, greceanai sunt rusi. sunt rusi in administratie care cu atitudinea lor agresiva, caci perspectiva unirii nu le pica bine, fac tot posibilul sa arunce cu laturi in romania ca sa-i manipuleze si pe romanii din basarabia sa nu doreasca unirea. vezi cazul cu scandalul sexual al consulului, nu m-as mira sa fi fost o inscenare planuita dinainte. tarile or fi ele surori dar rusii din basarabia nu ne sunt frati. de ex primarul chisinaului care nu e rus e in 50 de procese cu ticalosii care-l acuza ca e dusman al statului. poate ca totusi agresivitatea asta vine din disperare si ca ei simt ca le scapa pamantul de sub picioare.
        • +3 (3 voturi)    
          Raspuns Ciprian. (Joi, 16 iulie 2009, 22:25)

          Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

          @ Ciprian: Felicitari I Pentru ca pui intrebari , ca te intereseaza istoria neamului.Una din reguli trecute in dictonul Roman : Acvila non capitas muscas. Vulturul nu prinde muste. Trebuie sa fii mare sa ai dusmani mari. Contempora n cineva din transilvania itinera ideea ca Romanii sun fii curvelor Dacice cu criminalii Romei.Aparitia UE aduce noi marturii care erau contestate inainte de patriotisme locale si interese nationale.O intrebare de bun simt .Cum puteau Dacii sa invete latina vulgata de la legiunile Romane cand ele erau formate din nigerieni sirieni,etc,popoare in interiorul imperiului.Satisfacerea stagiului de cca 30 de ani aducea automat titlul de cetatean roman si teren in imperiu.Cu se explica pe teritoriul Daciei pietre funerare inainte de 101-103 105-106.Este stabilit ca daco tracii foloseau latina vulgata de cca 250 de ani, Nu impun nimanui parerea mea.Consider ca fiecare sa vada mai multe surse, sa-si faca propria parere.Istorici remunerati cu posturi caldute inaintati in varsta nu au interesul sa studieze arhive straine unii nu cunosc latina care mai nou in scoli a devenit cenusareasa.Wikipedia atat de hulita are articole in zeci de limbi dat si in latina,apropiata de catalana,occitana etc.In sardinia se foloseste cuvantul berbec, In elvetia in regiunile de munte esti intimpinat halucinant cu Ce faci ? Buna zaua ! Legiunile Dacice erau trimise in imperiu.De ce in Spania e cultul lui Zamolxis( Petre Pandrea) spaniolii fac un titlu de glorie ca au stramosi Daci. Strabon,Herodeot,Dio Cassius ,etc erau tampiti sau tradatori.Sau un istoric tradator rus in 45 sub internationalismul proletar ne falsifica istoria ca si cu fotografia tancurilor sovietice eliberatoare la 23 august 44 in Bucuresti cand ele nu trecusera de Iasi si asta urmare Stejar Extrema Urgenta lovitura de palat arestarea lui Antonescu si intoarcerea armelor.( Antonescu a tergiversat prea mult un armistitiu ce putea avea clauze mai bune.Yalta fiind un alt jalon.Probabil destinul! DDD
        • +3 (3 voturi)    
          Cipria Raspuns II (Joi, 16 iulie 2009, 22:51)

          Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

          Are! Daca admiti parerea unui stat traco get de la izvoarele Dunarii la Urali.De pe teritoriul Poloniei la Adriatica Caspica Mediterana. Daca admiti "cel mai vechi european craniile din pestera cu oase de 35.ooo de ani" sau pietrele antropomorfe de 65.ooo de ani.Unii istorici calcificati in gandire resping tot ,sa se mentina pe post ,altfel scrierile lor prosovietice merg la topit sau la lada de gunoi a istoriei cum le placea sa zica.Daca admiti ca armanii erau de origine daco-tracica. Aromanii in Persepolis aveau universitati in sec XIV XV erau bogati aveau vase de aur,etc.Cum explicati voturile masive pana la UE date la Eurovizion de Macedonia Albania ( de populatie nu de sefi ).Daca admiteti civilizatia popoarelor Danubiene Istriote pe costa Dalmata unii participand la festivalul popoarelor cu descendenta Carpato-Danubiano Pontica.Nu noi stabilim.Nici aici nici acum. Arta ca si stiinta e vesnica.Viata de pamantean scurta.( Ars longa vita brevis)O simploa intimplare ca Km O al Europei e in Romania Mare deasupra unde se agata harta in cui? Coloana infinitului de la Jiu o intamplare? De ce o cer Japonejii sa o copie cu clauze uriase.( Ei au religie animista in Amaterasu au armonia in sange .etc.)Intrebari prea multe pentru un om o viata.Este neproductiv ca in loc sa citesti o biblioteca sa-i dai foc.Cititul lasa ceva in urma.Cenusa nu. Cu prietenie DDD
          • -2 (4 voturi)    
            Te rog sa citesti putina istorie (Joi, 16 iulie 2009, 23:29)

            Luci [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

            Tot ce spui aici sunt niste tampenii pseudostiintifice. Daca tu crezi ca cultura straveche a romanilor este speciala si incerci sa inventezi tot felul de OZN-uri care au adus pasaminte civilizatia in romania atunci nu o sa faci decat sa fii luat in ras de toti vecinii romaniei.
            • +1 (1 vot)    
              ANONIM Luci ! (Vineri, 17 iulie 2009, 4:23)

              Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Luci

              @ Argumente ! Eu citez autori seriosi.Nu am citat decat surse.Dio Cassius SPUNE CLAR : Roma de piatra , arama dupa cucerirea Daciei Felix se transforma in Roma de aur si marmura.E contemporan imperiului.Tot el afirma ca din Dacia s-au preluat nu mai tin minte exact cca 1400 sau 1600 to aur + argint.El nu eu,OZN-uri inventeaza cei dornici de publicitate ca au fost rapiti,sex etc,Cartea recordurilor certifica cele 40 Km de galerii in Rosia M.Cercetatori germani care nu mor de dragul nostru recunosc ca avem cel mai aurit tezaur.Dta esti probabil tanar " Ubi bene ibi patria. UE va cauta noi dimensiuni istorice Atunci va sosi ora Traco -Daco Getilor. Vecinii Romaniei nu vor rade fiind rude apropiate. Nu numai limba face natia. Daca Romanii din SUA erau la un moment dat peste un milion comunismul a facut sa se dezica de noi" Dadaca" are bunica din Sibiu,Printul Charles o bunica transilvana,Weismuler evreu nascut la Timisoara, parca Dustin Hofman declara ca e din Romania,multi altii.N.Savescu aplaudat in SUA ,tacere in tara .De ce?Nu a fost meritul Romaniei in 1918 ,dupa razboiul din Bulgaria Europa avea nevoie de o Romanieputernica.Azi la fel,Daca ratam aceasta sansa ne meritam soarta.Cu anonimi ramanem anonimi.Progresul vine din idei contrare. Nu neaga nimeni limba sau statalitatea cuiva dar esti mai sigur in UE cu vecinii bulgari ca vechi traci cumva verisori decat niste Slavi setosi de sange care au omorat toti tracii de la sud de Dunare.Nici logica nu e de acord.Da cred ca civilizatia Romana era superioara "civilizatiei Romane contemporane.Daca civilizatia apei care se facea prin viaducte si cadere libera cu flux continuu,rece adusa din munti azi sunt orase dependente de rauri.Nu vroiam dar trebuie sa spun ca incarcatura de coli din rauri la robinet e inferioara celei Romane.Canalele colectoare delectiilor eraupeste 2m inaltime .Cate orae din Romania au peste 1 m?.La Koln azi fantani arteziene functioneaza cu apa adusa de Romani.Incalzirea in pereti...DDD
        • -2 (2 voturi)    
          O corectura (Joi, 16 iulie 2009, 23:22)

          Luci [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

          In principiu de acord, dar:

          Spui ca "pastram influente si de la migratori (cumani si, intr-o mica masura, slavi)."

          Slavii sunt de departe cea mai mare influenta culturala in Romania. Dacii sunti doar in imaginatia unora, din moment ce nu au lasat mare lucru in urma dpvd cultural. Mergi in Rusia si mergi in Italia si Franta, si vezi cu care se aseamana Romania la oameni, la cum arata satele, ce obiceiuri au localnicii, cum arata orasele, romanii sunt deasemenea ortodocsi, etc. Pana in sec 19 nu era mare diferenta intre romani si slavi si nici acum nu e prea mare chiar daca unora nu le convine.

          Chiar ma amuza cum isi dau italienii coate cand vre-un roman spune ca romanii sunt latini si nu slavi. Limba romana era 50% slava pana in sec 19 iar cultura aproape in totalitate (de la latini neexistand aproape nimic pentru ca nu ne-am vazut cu ei de 2000 de ani).
          • +2 (2 voturi)    
            cat de slavi ? (Vineri, 17 iulie 2009, 1:18)

            Toni [anonim] i-a raspuns lui Luci

            Dacii au lasat in cultura monumentele de la Sarmizegetusa , podobe si monede de aur ; un tezaur cultural inestimabil. Italieni veniti acum in Romania se oprec in timo ce vorbesc cu cate un roman si spun: Ei! Tu parli napoletano ? ( Tu vorbesti napolitana ?) Nu, de ce ? Perche hai detto : mamta i frateta, . i sorata come en napoletano ! ( Pentruca ai zis mama-ta, sora-ta , frate-tau ca si in napolitana. ) Napoli era o regiune saraca , zic ei, de unde au venit multi colonisti i Dacia.
          • 0 (2 voturi)    
            Cat de slavi ? (Vineri, 17 iulie 2009, 1:25)

            Toni [anonim] i-a raspuns lui Luci

            Legiunile romane aveau si trupe auxiliare bine antrenate si inarmate formate din populatii supuse; acestia vorbeau latina , unii din ei fiind crescuti chiar la Roma. Oricum e cert ca ne-au dat limba al carei specific actual in ce priveste cuvintele cele mai neasteptate si formarea de expresii este identica sau aproape identica cu cuvinte din Portugalia, Castilia, Catalonia, Italia ( si dialecte) , sau din Dolomiti. Se inteleg cumva slavii sau seaman limbile slave cu una din limbile latine mentionate ? Nu aberati domnule prorus !
          • +1 (1 vot)    
            Cat de slavi ? (Vineri, 17 iulie 2009, 1:43)

            Toni [anonim] i-a raspuns lui Luci

            Slavii au avut o mare influenta in formarea poporului roman si a limbii. Cuvintele slave din romana sunt si acum in proportie de peste 50% dar fondul principal de cuvinte utilizate uzual , deci in vorbirea si scierea curenta este latin cam 80% !!! Atunci cand romanii s-au crestinat nu exista biserica ortodoxa ( bizantina si NU rusa ) sub influenta careia a intrat natia romana mai tarziu, iar rusii s-au crestinat dupa romani . Intre romani si slavi nu erau deosebiri pana in sec 19 scrie un corespondent; doar ca muscalii erau considerati in tarile romane ca lacustele ( vezi Jues Michelet) mai pradalnici decat turcii. Iar in ce priveste contactele cu latinii ( italienii sa ne amintim ca in Evul Mediu genovezii aveau cetate la San Giorgio ( Giurgiu !!) ca aveau colonii in delta Dunarii, ca in Ardeal in tot Evu Mediu au curs italicii din Venetia sub Unguri - adusi de casa de Anjou ca si valonii, ca au fost intens colonizati sub Austrieci ( vezi nume ca Talianu ) ca tot timpul de fapt au imigrat in tarile romane unde desfasurau diverse activitati lucrative in care erau priceputi. Unde ar fi deci cei 2000 de ani de separare. O iluzie ruseasca tasnita din invidia pentru rasa latina recunoscuta de italieni chiar cand badea Cartan a determinat presa italica sa scrie :"Un dac a coborat de pe columna "!
          • +1 (1 vot)    
            eronat, mon cher! (Vineri, 17 iulie 2009, 1:49)

            mit o'cannoo [utilizator] i-a raspuns lui Luci

            Nimeni nu contesta ca influenta slava este cea mai mare, insa nu se spune ca influenta migratorilor, per total, este destul de mica.
            Te intreb, cunosti in limba romana un cuvant de origine slava care sa nu aiba un sinonim de origine latina? Iti va fi foarte greu sa raspunzi, crede-ma.
            Mergi in Rusia (75 de ani de comunism), mergi in Italia si Franta (0 ani de comunism) si vezi cu care se aseamana Romania (45 de ani de comunism) la cum aratea satele. La oameni ne asemanam mult mai mult cu popoarele mediteraneene decat cu slavii - pana si bulgarii sunt mai "albi" ca noi.
            Otodoxismul a migrat spre nord de la greci, odata cu alfabetul chirilic ("imprumutat" de slavi pt ca ei nu aveau altul). La noi s-a folosit slavona pentru ca era folosita de Biserica, principalul mijloc de culturalizare in Evul Mediu. Am avut norocul sa am in mana o data o carte scrisa in romana cu caractere chirilice (1810-1820) si suna al dracu' de romaneste.
            Cum de noi astia slavii nu pricepem o iota din sarba, bulgara, rusa, ucraineana, poloneza, ceha etc, dar din cele latine intelegem destul de mult?
            "Povestile" cu dacii si romanii ca ar fi inruditi nu sunt chiar povesti. Latinii au venit de undeva in Italia si e o teorie care nu poate fi verificata care spune ca ar fi emigrat de undeva de prin actualul Banat. Insa, daca o luam pe firul lingvistic, germanici nu sunt, nici iberici, nici celti, nici greci, nici nord-arficani. Ce mai ramane? Traci. De aici probabil si lipsa unor dovezi palpabile de limba dacica. Bine, este doar speculatie, insa e plauzibil un astfel de scenariu.
            • 0 (0 voturi)    
              ASA DISCUTIE DOMNE (Marţi, 21 iulie 2009, 21:05)

              terente [anonim] i-a raspuns lui mit o'cannoo

              BRAVO!!!!!
              Asa discutie. Tot inainte
              si din latina: EU SUNT ROMAN!
        • +3 (3 voturi)    
          good point! (Joi, 16 iulie 2009, 23:26)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

          Da, ai dreptate!
          Dar cine ii baga mereu in seama pe comunistii din Moldova-Basarabia romaneasca?!
          Lasati angoasele si spuneti cu totii adevarul: nu ne intereseaza in acest moment soarta Basarabiei, maine sau poimaine istoria ne arata ca e iminent sa se realipeasca Romaniei!
          Problema e, ce facem cu rusofilii din Basarabia?! Ii dam la export pe bani grei ca pe nemti ori evrei?! :)) Propun sa-i dam contra Tezaur si compensatiile din ultimii 65 de ani!
          • +1 (1 vot)    
            Mircea (Vineri, 17 iulie 2009, 4:29)

            Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui mircea

            Ca utilizator nu pot acorda decat un punct dar aici dau 20 de puncte. DDD
    • +2 (2 voturi)    
      asta (Joi, 16 iulie 2009, 22:49)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

      SI VOR..SA RASPUNDEM.,
      ASTA II IRITA, CA NU PREA RASPUNDM.
      ESTE UN SAH ETERN, DIN CARE CASTIGA CEL CARE RABDA SI CEL CARE ARE TIMPUL DE PARTEA SA.
  • +2 (2 voturi)    
    :))))) Inca unul care a luat-o razna (Joi, 16 iulie 2009, 21:58)

    mi3rla [utilizator]

    Cred ca stiu dupa cine a baut apa Voronin, ca mai era unul cu "agenturile" :)))))
  • +1 (3 voturi)    
    Ma cam apuca dracu' .. (Joi, 16 iulie 2009, 23:04)

    Palpatine II [anonim]

    .. cu relatiile moldo-romane! Cam la fel cand am auzit de ideea de consulat al Moldovei la Iasi! La Iasi!

    Wei, (interjectia tipic moldoveneasca, ca-s sholdovean sadea, din tata-n fiu din Botosani-Iasi), cine dracu a recunoscut R.Molotov sub numele de Moldova ?! Rusnacii aia de dincolo de Prut pot fi orice, dar nu moldoveni!
  • +2 (2 voturi)    
    ce (Joi, 16 iulie 2009, 23:05)

    sabo [utilizator]

    sa medieze?
    suntem in razboi?
    timpul ii va pedepsi...sper sa vad judecata sortii pentru acesti diabolici..!!!
  • +1 (1 vot)    
    pacat..// (Joi, 16 iulie 2009, 23:23)

    nic [anonim]

    la 51 de ani....sunt atata de deprimat...oare nu suntem fratii?
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns Nic. (Vineri, 17 iulie 2009, 4:44)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui nic

      @ Nu fi deprimat.La Ermitaj am vazut cu ochii mei bijuterie de aur dacica gasita in situri de peste Nistru.Traco dacii erau 7 triburi care au plecat dupa 106 cu tezaure.Timpul va arata adevarul.Pentru decopertari arheologice de 2.000 de ani trebuie sa cobori sub 2o de metri.Pamantul se aduna in jurul constructiilor.In cimitire parca crucile se scufunda.Fenomenul e invers .Lemnul e ca o parazapada si pamantul se ridica in jur.O biserica din ardeal are trepte de coborare intrucat dupa cca 600 de ani pamantul a inconjurat-o.@ mit o canoo (utilizator ) Da era romana cu litere chirilice.Dosoftei a adus tiparnita de la Kiev. Nu stiu Rusii ce vor face cu Kievul cu Vasile cel mare.Cnezatul Kievean era un fel de Kosovo pentru Rusi.Nu am insomnii de grija lor.Poporul rus cultura sunt OK. DDD