Gheorghe Pogea, amendat pentru nerespectarea deciziei privind sporurile magistratilor

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2009, 16:59 Actualitate | Esenţial

Curtea de Apel Bucuresti a dispus, joi, amendarea ministrului Finantelor, Gheorghe Pogea, cu 20% din salariul minim brut pe economie pentru fiecare zi de intarziere a platii sporului de 50% pentru angajatii instantei supreme, transmit televiziunile de stiri.

Decizia de joi prevede ca amendarea se pune in practica din 9 iulie, data la care s-a hotarat ca Ministerul Finantelor trebuie sa plateasca 50% sporul de stres.

Hotararea de joi poate fi atacata cu recurs.

Curtea de Apel Bucuresti a judecat, joi, cererea Inaltei Curti de Casatie si Justitie de sanctionare a Ministerului Finantelor Publice si a ministrului Gheorghe Pogea pentru neexecutarea hotararii CAB, prin care trebuia platit sporul de stres de 50%.

Retragerea sporului de 50% pentru stres a declansat, in urma cu o saptamana, nemultumirea magistratilor din intreaga tara. Dupa doua zile de intrerupere temporara a sedintelor de judecata si dupa ce ministrul Justitiei a subliniat ca nu sunt fonduri pentru plata acestor sporuri, asociatiile profesionale ale magistratilor au decis suspendarea sedintelor de judecata, zilnic, pe durata nedeterminata, timp de cate trei ore.

Magistratii au obtinut castig de cauza, in prima instanta, la Curtea de Apel Bucuresti, unde au atacat actul administrativ privind sporul. Ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, a anuntat ca va ataca aceasta decizie.

Update: In replica, Gheorghe Pogea, a declarat joi, pentru NewsIn, ca legile trebuie respectate inclusiv de ministri si de ministere.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3097 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    Ce tara penibila ! (Joi, 16 iulie 2009, 17:02)

    Frankie [utilizator]

    Magistratii judeca pe cei care nu le mai da sporuri - e si normal ca sentinta si-o vor da in favoarea lor.
    • +6 (10 voturi)    
      Ha ha ha (Joi, 16 iulie 2009, 17:07)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Delicioase stiri....Pogea sa se duca la CEDO :)
    • +15 (15 voturi)    
      fii multumit (Joi, 16 iulie 2009, 17:14)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      nu conteaza aceste motive ci faptul ca au inceput razboiul, au rupt "fratia" si cu putin noroc vor scoate la iveala mai multe cazuri de coruptie pentru a amenda "puterea politica". Apoi isi vor merita banii....
      • -1 (1 vot)    
        Ca unul care nu (mai) crede in Mos Craciun (Joi, 16 iulie 2009, 18:43)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui superior

        Iti spun cu toate ca si eu as spera asa ceva ca nu se va intampla asta. Toate marile "smenuri" s-au facut si cu complicitatea justitiei (procuratura si/sau judecatori) deci nu vor fi prosti sa-si dea singur cu tesla in ... stii tu unde. Apoi exista riscul ca fiind concentrati pe lupta cu puterea executiva sa piarda orice focus (cat de mic) pe care il mai au pe problemele reale (ceva sentinte definitive si executorii ca de NUP-uri, inceperi de anchete, nefinalizarea lor, tergiversarea si prelungirea proceselor, prescrierea faptelor ne-am saturat).

        Ce mi se pare mie foarte ciudat e ca intelegeam ca atunci cand au inceput sa se planga ca sunt prea putini si ca au prea multe dosare/judecator etc. Dar nu i-am auzit spunand...ok renuntam la sporuri cu o conditie...sa mai angajati oameni in sistem. Parca era inflatie de absolventi de Drept...brusc nu mai avem oameni? Nu mi se pare foarte justificata abordarea lor (a nu se intelege ca sunt fan PDL sau Pogea).
    • +13 (15 voturi)    
      Stat de dprept sau... (Joi, 16 iulie 2009, 17:18)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Traim intr-un stat de drept sau intr-un stat al judecatorilor? In curind vor decide ei prin sewntinte judecatoresti presedintele si parlamentarii, precum si legile in aceasta tara. Deja am impresia ca se cred un fel de zei!
    • +7 (9 voturi)    
      Pai si cine vrei sa judece? (Joi, 16 iulie 2009, 17:18)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Q: Cand e vorba de marirea salariilor parlamentarilor, cine voteaza?

      A: Parlamentarii.
      • +7 (9 voturi)    
        da, dar de la astia nu avem pretentii (Joi, 16 iulie 2009, 17:25)

        gabriela007 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        da, dar de la astia (parlamentari) nu avem pretentii, sunt "reprezentativi" pentru popor, dar ceilalti ar trebui sa aiba ceva logica si drept studiate.
      • +4 (6 voturi)    
        Si ce propui? (Joi, 16 iulie 2009, 17:30)

        Y [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        Vrei sa mergem toti la patron sa ii zicem ca de maine asta e salariul meu?

        Faptul ca niste paraziti fac asa, nu face sa fie si corect. Daca si justitia ajunge sa fie facuta tot de asemenea oameni, atunci mai bine ne facem singuri dreptate.
    • -1 (1 vot)    
      CINSTE (Joi, 16 iulie 2009, 19:55)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Cinste invingatorilor
      La mai mari .....
  • +4 (6 voturi)    
    lol? (Joi, 16 iulie 2009, 17:05)

    m [anonim]

    ce tampenie
  • +7 (13 voturi)    
    Aberatii (Joi, 16 iulie 2009, 17:06)

    Catalin [anonim]

    Nu ca-i iau apararea lui Pogea, dar decizia Curtii de Apel e o aberatie.
    Oricum, aceasta decizie reprezinta inceputul sfarsitului economiei romanesti.

    In toamna - euro - 5 lei (spe 8 lei in 2010), PIB in picaj necontrolat, deficit maxim....magistratii (si toti ceilalti privilegiati) isi vor lua salariile intregi dar vor cumpara cam 2-3 paini si un kil de cartofi cu banii.
    • -2 (4 voturi)    
      ? (Joi, 16 iulie 2009, 18:53)

      cbarbu32 [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      daca ati avea putine cunostinte de drept ati sti ca un drept castigat in instanta se executa -u intereseaza pe nimeni daca ai sau nu bani.
      daca pogea si predoiu ar ajunge la cedo statul roman ar plati mult mai mult decat daca ar plati acest spor -si e valabil cu toate deciziile judecatoresti nepuse in aplicare.
      la asta ar tb sa va ganditi
      atunci sa vedem de unde va scoate statul bani. pb va mai face un fond proprietatea:). ca si ala e falimentar deocamdata :)
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Joi, 16 iulie 2009, 19:29)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui cbarbu32

        Pai se mai pune de o taxa... unde te crezi?! Romanul are gandirea asta care o sa-l duca la pierzanie: "lasa asa ca poate fi mai rau".
        • -2 (4 voturi)    
          ? (Joi, 16 iulie 2009, 20:12)

          cbarbu32 [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

          uita-te putin la cate procese am pierdut la cedo -nu ar fi primul si vinovat e guvernul. ca si aici
          dai o lege nu o aplici -pierzi in instanta si nu pui in aplicare decizia instantei. si unde ajungi ?
          te pun alti in situatia de a le pune in aplicare.
          si pe bani mult mai multi decat daca ai fi pus in aplicare legea aprobata.
          dar asta e - furam cu stanga ce ascundem cu dreapta. asta era sensul la ce spuneam mai sus.
          nu au nici o vina judecatorii sau restul bugetarilor daca se aproba legi si nu aplica.
          ar tb sa invatam ca o lege-sau act normativ- in momentul intrarii in vigoare mai tb si aplicat. de aceea merge totul prost in romanica noastra. asta e cazul care se vede cu prime, sporuri. sunt multe care nu se vad:(.
          daca s-ar aplica legile cand si cum tb nu ar tb guvernul sa apeleze la alte taxe.
          fondul de salarii a crescutr anul acesta datorita sumelor piredute de guvern in procese intentate pe neap[licarea legii. o lege buna rea tb aplicata.
          daca s-ar fi acordat sumele inca de la aprobarea legilor nu s-ar fi ajuns la aceasta nebunie. sau mai bine nu scoteau acele legi, dar nu e vina lor ca unii le-au aprobat.
          si nu e vb de "lasa asa ca poate fi mai rau" iti spun sigur ca la cedo statul roman va pierde si va fi obligat sa plateasca sume mult mai mari.
          vom trai si vom vedea. atunci se va pune cu adevarat pb taxelor de care spui. dar asta -intodeauna privim aproape nu privim in perspectiva. de aceea avem guvernarile pe care le avem din 90. nu urmarim decat interesul pe termen scurt. dupa noi potopul. asa s-a ajuns aici.
          • +1 (3 voturi)    
            munceste (Joi, 16 iulie 2009, 21:40)

            superior [utilizator] i-a raspuns lui cbarbu32

            Tu realizezi ce ura va fi pe magistrati si judecatori in momentul in care ati castiga la CEDO??? Tu cum crezi ca se vor uita la voi angajatii care contribuie la bunastarea voastra prin impozite...si inca ceva, sporuri s-au taiat dupa criza la greu in cadrul companiilor, chiar daca salariile si bonusurile erau promise (e drept, nu de parlamentari ci de manageri).
            Si draga domnule, noi suntem alaturi de companii in aceasta grava criza, voi nu vreti sa fiti alaturi de stat, de companii, de contribuabili, de necajiti???
            • -1 (3 voturi)    
              ? (Vineri, 17 iulie 2009, 0:06)

              cbarbu32 [anonim] i-a raspuns lui superior

              ati inteles prost - nu iau apararea magistratilor ci spun doar ca ar tb sa primeze respectarea legii - lucru care nu prea se face in romania. e vb de principiu -nu are legatura cu criza actuala. intr-un fel sau altul ce se intampla acum cu aceste sporuri si aceasta situatie, intr-o forma sau alta s-au tot perpetuat in acesti 20 de ani. ar t b sa incepem sa si respectam legile tarii si nu sa dam exemplu de incalcare - incepand cu presedintele si guvernul.
              asta era esenta dar se pare ca nu ati vrut sa vedeti in spatele cuvintelor:(
              • +2 (2 voturi)    
                autosesizare (Vineri, 17 iulie 2009, 7:19)

                superior [utilizator] i-a raspuns lui cbarbu32

                stiti ce inteleg din spatele cuvintelor???
                ca presedintele si guvernul, precum afirmati, incalca legea (si cred ca avem destule cazuri adunate in cei 20 de ani) si puterea judecatoreasca este pentru prima data cand sanctioneaza guvernul pentru incalcari a legii (recunosc, intr-un timp record, din pacate doar pentru ca sunt la mijloc veniturile lor).
                Moral, la fel ca toata lumea, in aceasta companie numita STAT (si sper sa nu vina de la a sta), angajatii ar trebui sa constientizeze clar grava situatie financiara, dincolo de interesul propriu. Asta inseamna sa fi alaturi de companie la greu...este ineficient sa explici "fiecarui angajat" balantul contabil al companiei...si cei care acum 1-2 ani doreau salarii mult mai mari (si poate se putea) acum se bucura ca acea companie in care activeaza sa nu falimenteze si macar sa-si ia veniturile acelea nenorocite.
                Si inca o intrebare: pe cand aceeasi viteza si la Bombonel? Ce ar trebui "SA MAI FACA"??? Sa se lege de salariile voastre?
      • 0 (2 voturi)    
        Daca ai avea cunostine de logica (Joi, 16 iulie 2009, 20:07)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui cbarbu32

        Daca ai avea cunostine de logica nu ai scrie asa o mare aberatie! De exemplu, daca o lege va spune ca soarele rece, se executa? :lol:
        • -1 (3 voturi)    
          ? (Joi, 16 iulie 2009, 20:39)

          cbarbu32 [anonim] i-a raspuns lui Ion

          hai sa fim seriosi - am impresia ca treci in filozofie si nu e cazul.

          eu vb de legile si actele normative date de parlament si de guvern. nu e cazul sa vb aiurea, ar t sa te uiti -in romania e o practica in a se aproba acte normative care nu se aplica-din diverse motive -nu exista autoritatea care sa le aplice, nu exista nu stiu ce alte acte normative in vigoare, ba nu exista bani, ba stii inca nu si-a infiintat firma cine tb etc, sau sunt putini care stiu de actul normativ respectiv.
          despre asta era vb. nu de aberatia care spui tu- acea lege nu va fi aprobata niciodata de nici un parlament, sau daca va fi atunci acel parlament ar tb inchis la nebuni:).
          despre asta vb.
          sau probabil e greu sa vezi realitatea din romania. am trai mai bine dac a legile s-ar aplica si s-ar respacta.
          e valabil de toate legile. dar romanul cum e inventiv va gasi intotdeauna o portita de a o fenta -legea.
          gasind tot felul de scuze reale sau absurde. in orice stat de drept civilizat nu-si permite nimeni -fara a-si asuma riscurile aferente sa incalce legea. la noi e o practica in a incalca legea si a nu raspunde pentru asta.
          iar cei care incalca legea sunt cei care nu aplica legea si nu respecta hotararile judecatoresti:(. in acest caz.
          • -1 (1 vot)    
            Spui ca... (Vineri, 17 iulie 2009, 8:40)

            Ion [anonim] i-a raspuns lui cbarbu32

            Spui ca "am trai mai bine daca legile s-ar aplica si s-ar respecta", dar daca legile sint proaste si genereaza probleme mai grave decit cele pe care pretind ca le rezolva?

            De asemenea afirmi ca Parlametul nu poate vota legi absurde... :-)
      • +1 (3 voturi)    
        RUSINE (Joi, 16 iulie 2009, 21:35)

        superior [utilizator] i-a raspuns lui cbarbu32

        asemenea abordare ar trebui sa te faca cel putin sa rosesti, intelege te rog ca statul nu are bani ci ii ia de la noi sau ii imprumuta din piata (si pe cei imprumutati tot de la noi ii recupereaza). Daca pe aceasta instanta (pe care o invoci) nu o intereseaza daca statul are bani sau nu atunci din punctul nostru de vedere sa o ia naiba! Nu vezi ca pentru salarii si pensii bugetare finantele se imprumuta de 4-5 ori pe luna cu miliarde...dar nu-ti fa griji ca si tu vei plati datoriile statului intr-o forma sau alta, angajat sau nu, toti vor plati, iar cei "ce cad de sus" le va fi mai greu.
        cu parere de rau dar trebuie sa va spun RUSINE!
      • +1 (3 voturi)    
        legea (Vineri, 17 iulie 2009, 0:15)

        superior [utilizator] i-a raspuns lui cbarbu32

        Stii, eu cred ca toti noii someri din Romania ar fi foarte fericiti sa fi iesit din criza doar atat de "putin sifonati", respectiv reducere de 50% din unul din bonusuri...dar sigur ca aia sunt niste nenorociti, nu "elita" tarii, ca voi. Doamne fereste sa ma judece unul ca tine vreodata ca la cum gandesti nu prea cred ca solutiile sunt etice.
  • +8 (10 voturi)    
    ce judecatori spagari (Joi, 16 iulie 2009, 17:09)

    vlad [anonim]

    si ei vor salarii duble cand statul nu mai incaseaza nimic de la privati...
  • +16 (18 voturi)    
    Vai (Joi, 16 iulie 2009, 17:09)

    rakkone [utilizator]

    Dar cu cata promptitudine a dat o decizie un tribunal romanesc. Acum nu le mai trebuie 2-3 ani ca in restul proceselor in care sunt implicati muritori de rand. Niste jigodii ordinare
  • +4 (10 voturi)    
    razboi (Joi, 16 iulie 2009, 17:12)

    superior [utilizator]

    eu sper ca noi pana la urma sa fim cei castigatori din acest razboi intre puterea legislativa si puterea judecatoreasca!
    a inceput razboiul si eu sper ca pana la urma sa "scoata la lumina judecatorii" tot ceea ce este putred in sistemul politic...si poporul le va da lefurile inapoi, cu toate sporurile si supliment 50% stres de politic.
  • +4 (12 voturi)    
    a scapat ieftin....daca ii executau silit (Joi, 16 iulie 2009, 17:14)

    Ovidiu [anonim]

    un plaman si un rinich... atunci sa il vedem pe Pogea...

    Oare mi se pare mie sau Romania se deplaseaza incet la vale?

    - parlamentarii judeca dosare penale si fac comisii de ancheta;
    - juristii re-invie legi si modifica legi..
    - curtea constitutionala a ajuns sala de asteptare a infractorilor
    - parlamentul a devenit un scut ptr infractori.

    Se cam duce de rapa hardughia asta a noastra draga...

    Ar fi funny sa il vedem pe Pogea la inchisoare.....

    LOL
  • -11 (13 voturi)    
    E foarte normal (Joi, 16 iulie 2009, 17:17)

    nam [anonim]

    Judecatorii aplica legea pentru ca pt asta stiu cel mai bine, Pogea nu. E simplu. Acum vrei ca judecatorii sa ceara si pentru profesori, militari si alti bugetari?
    • +4 (6 voturi)    
      e simplu sa ceri (Joi, 16 iulie 2009, 18:09)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui nam

      cand te doare in basca de unde vin banii.
      sunteti copiii lu' mama, invatati sa cereti bani de bomboane si de jucarii...
  • +7 (11 voturi)    
    nerusinata justitie (Joi, 16 iulie 2009, 17:18)

    lucas [anonim]

    O dovada in plus ca justia in tara asta lasa de dorit!
  • -11 (15 voturi)    
    Revenire la normalitate... (Joi, 16 iulie 2009, 17:19)

    Normalitate [anonim]

    Decizie corecta!!!
    Acest guvern mai stie si altceva in afara de a reduce salariile si de a da oameni afara din serviciu? Zilnic suntem terorizati indiferent ca lucram la patron sau la stat ca vom fi dati afara, ca ni se va taia salariul, sporurile, drepturile pe motiv ca nu sunt bani. Dar cum de sunt bani si posturi pentru clientela politica? Nu va e rusine guvenantilor? Jos de la guvernare acesta adunatura de PD-L-isti incompetenti si corupti! Rusine sa va fie!
    • +3 (7 voturi)    
      Capitalism?... (Joi, 16 iulie 2009, 17:33)

      Y [utilizator] i-a raspuns lui Normalitate

      Asta inseamna capitalism. Obisnuieste-te cu ideea!
      • -2 (4 voturi)    
        ? (Joi, 16 iulie 2009, 22:31)

        cbarbu32 [anonim] i-a raspuns lui Y

        oare asta inseamna capitalism. sa promovezi clienterismul peste tot???
        inseamna ca esti dus.
        • +1 (3 voturi)    
          auzi... (Joi, 16 iulie 2009, 23:27)

          superior [utilizator] i-a raspuns lui cbarbu32

          cand o sa-ti dea primul parlamentar bani din ce produce el efectiv, atunci mai vorbim...pana atunci ce ar fi noi sa ne ocupam de salariile voastre la fel cum va ocupati voi de "clienterismul" omniprezent, pe care in loc sa-l inlaturati il protejati...
  • +12 (14 voturi)    
    Mai au timp? (Joi, 16 iulie 2009, 17:19)

    x [anonim]

    Cind or fi avut timp magistratii sa judece atit de repede, ca parca erau in greva mascata?
    PS1.
    Si vor si retro-activ(!)!
    Parca in alte situatii nu se putea!!!
    PS2.
    In rest, vai de noi!
    Ei se cearta pe banii nostri ...
  • +7 (9 voturi)    
    ioi shit (Joi, 16 iulie 2009, 17:19)

    io [anonim]

    putem sti si noi prin ce calcule imbirligate a ajuns CAB la formula asta?
    ca sa nu mai spun de greata care mi-o provoaca rapiditatea cu cere au dat aceasta hotarire, in timp ce procesele unor amariti de bugetari care nu si-au primit salariile sau care sint sati afara pe nedrept dureaza de ordinul anilor.
    coruptie si foame dupa bani mai mare ca in aparatul juridic de la noi nu cred ca exista.
  • +14 (16 voturi)    
    Nedumerire (Joi, 16 iulie 2009, 17:24)

    Dumitriu [anonim]

    Vad ca justitia isi foloseste armele "din dotare" pentru a forta guvernul sa le plateasca salarii si n'shpe mii de sporuri. Ma intreb ce sa faca armata, politia ca sa obtina sporurile neplatite?
    In alte state ale U.E. justitia isi face salariul in tribunal ca si la noi?
  • +12 (14 voturi)    
    justitia e stat in stat (Joi, 16 iulie 2009, 17:30)

    george haiduc [anonim]

    e dovada clara ca nu se poate atinge nimeni de ei. fac ce vor. sunt curios cum va arata raportul pe justitie de peste cateva saptamani... e socant si simt cum mi se blocheaza mintea si toata fiinta. cu ce ma ajuta oare daca raman perplex. daca statul roman nu are castig de cauza in diferendul cu magistratii, ce castig de cauza as avea eu cu aceiasi magistrati sau cu statul. parca avea Paul Valery o vorba: "daca statul e prea puternic te ucide, daca e prea slab, te sufoca". partea nostima e ca nici nu-i mai afecteaza sintagma "sistem ticalosit". in calitate de cetatean si platitor de dari, posesor al unei coloane vertebrale drepte, nemanjit si ne-indobitocit nu am nici o sansa la o viata decenta si respect. nimeni nu mai respecta nimic si pe nimeni. si sunt tot mai putini care se respecta. iar respectul fata de valori, legi si fiinta umana este coloana vertebrala a unei natii. din pacate, nu suntem una... sa muriti bine !
    • -1 (5 voturi)    
      ? (Joi, 16 iulie 2009, 18:57)

      cbarbu32 [anonim] i-a raspuns lui george haiduc

      s-ar putea sa aveti o surpriza- politica guvernului privind salarizarea bugetarilor si nepunerea in aplicare de catre guvern a deciziilor judecatoresti sa fie foarte prost primite de ue:)
      • +2 (4 voturi)    
        dar populatia... (Joi, 16 iulie 2009, 21:45)

        superior [utilizator] i-a raspuns lui cbarbu32

        te-ai intrebat mai populatia cum percepe...ca de UE nu ai cunostinte chiar asa temeinice...nu vezi ca si ei pe aceasta criza au lasat garda jos...nu vezi ca "inghit" multe lucruri numai sa nu se prabuseasca "economiile"...vezi ca este o situatie speciala pe care voi nu o intelegeti...si UE prefera decat 10 magistrati nemultumiti o economie care sa functioneze, sontac, dar sa mai mearga....
        • -1 (3 voturi)    
          ? (Vineri, 17 iulie 2009, 0:21)

          cbarbu32 [anonim] i-a raspuns lui superior

          ai inteles prost -nu am nici o legatura cu sistemul in cauza. vb de principii de baza - citeste putin contenciosul administrativ - sau poate maine il va abroga guvernul?
          vina pentru situatia actuala o poarta cei care au propus si aprobat aceste legi proaste-asa se pare.
          noi ne certam aici pentru lucruri care nu ne privesc decat tangential - am intrat in polemica doar ca fapt divers si pentru a atrage atentia ca in romania de ani zile si mai puternic in ultima perioada nu se respecta nimic.
          sa inteleg ca exista stipulat in contenciosul administrativ ca tu ca pers juridica privata daca trebuie sa recuperezi ceva cineva iti poate interzice asta- indiferent ca e criza sau nu?
          de ce nu va uitati si acolo unde se dau tunuri grele- terenuri publice revendicate si castigate- atunci de ce nu sunteti asa vehementi - cazul parcului Bordei si altele de aceasi factura, intr-un fel e aceasi situatie.
          • 0 (2 voturi)    
            NOI (Vineri, 17 iulie 2009, 7:28)

            superior [utilizator] i-a raspuns lui cbarbu32

            pai noi trebuie sa pazim respectarea legii??? Populatia sa se apere de tunurile grele? Pai voi(si nu ma refer la dumneavoastra ci la sistem) ar trebui sa aparati tara de "tunuri" cu aceeasa vehementa si indarjire ca si in "cazul sporul 50%). Nu intelegeti, pentru parcul Bordei statul a cheltuit sa zicem 50.000 ron cu salarizari magistrati, chirii spatii si consumabile...bun, de banii astia "vreo 3 moldoveni" ar fi rezolvat mai repede si mai bine problema (sigur ca este o gluma), dar banuiesc ca nu este de dorit...respectarea legii tine de judecatori si ceea cei impiedica sa o respecte (gen blocarea Bombonel) ar trebui expusa la CEDO), nu "doar sporurile visate"
  • 0 (4 voturi)    
    Statul Roman a ajuns bou si vaca in acelasi timp (Joi, 16 iulie 2009, 17:38)

    aaauuu [anonim]

    statul roman a ajuns bou si vaca in acelasi timp:
    - vaca de muls pentru unii
    - bou de pacalit pentru altii

    si cum statul roman suntem noi....
    astia ne tin de boi si vaci!!!!

    ******!?!!**** mama lor de hoti!
  • +3 (5 voturi)    
    CEDO (Joi, 16 iulie 2009, 17:39)

    ion [anonim]

    Solutia lui Pogea se numeste CEDO!!! Hahahaaa...
    • -1 (3 voturi)    
      nuuu (Joi, 16 iulie 2009, 18:12)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui ion

      Asteptam miscarea lui pogea acum: impozitul pe spaga! Cum a presupus ca toti intreprinzatorii fac profit si nu vor sa plateasca, si a pus impozitul forfetar, pote presupune ca si toti magistratii iau spaga si sa le arda un impozit pe spagutza, trafic de influenta....
  • -6 (8 voturi)    
    Justitia piscicola (Joi, 16 iulie 2009, 17:42)

    Frobenius [anonim]

    Ce fel de amenda este 20% din salariul minim brut pe economie pentru o zi de intirziere? Bataie de joc.
    Amenda trebuia sa fie de 100% din salariul lui Pogea pentru fiecare zi. Dupa prima zi Pogea era somer, din a doua zi deja trebuia sa aduca bani de acasa. Forfetar si constitutional!
    In concluzie: masura este aberanta, amenda este binevenita, suma este mult prea mica.
  • +9 (11 voturi)    
    Dictatura legii tot dictatura se cheama! (Joi, 16 iulie 2009, 17:50)

    Doru [anonim]

    In primul rand ca justitia este intr-un direct conflict de interese. Ea ca institutie nu poate judeca (deci pass) conflictul in care ea este parte. Asta ar insemna ca toate Curtile supreme din Europa sa dea in judecata un ministru (de finante) ca nu le mareste salariile cu 500%. Inlocuim deci un guvern intr-un stat membru UE, care este practic administratorul bugetului, cu instanta juridica suprema? Este ea capabila sa guverneze Romania? Ori ea vrea doar banii ei (adica salarii ca in Germania si UK) iar din ce ramane sa se dea la restul!! Ca principiu juridic: ce are a face Pogea ca persoana cu Pogea ministru, membru al guvernului? Pogea ca ministru = guvernul Romaniei. Pogea ca cetatean amendat de CAB?

    Este clar ca traim intr-o dictatura in care securitatea a fost inlocuita cu justitia si asta la cel mai inalt nivel! Tot ce decid ei (adica multe absurditati) devine obligatoriu, iar ceea ce decid cetatenii (adica parlamentarii si guvernul) devine facultativ - sau "lasa-i sa faca spume la gura ca venim noi si facem ce vor muschii nostri". Se dau petrolul si gazele tarii pe nimic pentru 50 de ani si justitia spune legal. Se fac achizitii publice cu de 100 ori valoarea de piata (contra spaga de miliarde) si justitia spune legal. Justitia a devenit parte a hotiei instutionale! Deci cand justitia este parte prin leaderii sai la jaf, totul este legal. Cand justitia ar trebui sa revina ca orice patura sociala la niste venituri normale, se supara si isi face singura dreptate. Sa te tii cand armata, politia si medicii isi vor face singuri dreptate luand la tinta zilnic cate un magistrat!!!! Poate asa le va veni mintea la cap! cati sunt absolventi de Spiru?
    • -5 (7 voturi)    
      Probabil tu ai terminat la Spiru (Joi, 16 iulie 2009, 18:30)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Doru

      Legea contenciosului administrativ prevede:
      Art. 24. - (1) Daca in urma admiterii actiunii autoritatea publica este obligata sa incheie, sa inlocuiasca sau sa modifice actul administrativ, sa elibereze un alt inscris sau sa efectueze anumite operatiuni administrative, executarea hotararii definitive si irevocabile se face in termenul prevazut in cuprinsul acesteia, iar in lipsa unui astfel de termen, in cel mult 30 de zile de la data ramanerii irevocabile a hotararii.
      (2) In cazul in care termenul nu este respectat, se aplica conducatorului autoritatii publice sau, dupa caz, persoanei obligate o amenda de 20% din salariul minim brut pe economie pe zi de intarziere, iar reclamantul are dreptul la despagubiri pentru intarziere.
      (3) Neexecutarea din motive imputabile sau nerespectarea hotararilor judecatoresti definitive si irevocabile pronuntate de instanta de contencios administrativ, in termen de 30 de zile de la data aplicarii amenzii prevazute la alin. (2), constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda de la 2.500 lei la 10.000 lei.

      20% din salariul minim pe economie este amenda prevazuta in lege. Pogea nu putea fi amendat nici cu mai mult, nici cu mai putin. Ce-mi place si mai mult este ca daca pana in 9 august cel tarziu Pogea nu deschide creditele bugetare, il paste si o condamnare penala, conform alineatului 3 de mai sus. Asta inseamna ordine si legalitate. SI va fi impusa. Sa vedeti ce-i va tzatzai fundul lui Pogea cat de curand :)))
      • -1 (1 vot)    
        Nu conteaza unde a facut scoala (Joi, 16 iulie 2009, 18:49)

        Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui ady

        Ca e lege ca-i tocmeala, justitie nu e sigur.
        Cat despre postie...
      • +3 (5 voturi)    
        da mai prietene, (Joi, 16 iulie 2009, 23:33)

        superior [utilizator] i-a raspuns lui ady

        dar sa vezi dupa aceea ce va vor tatai voua fundurile...si credema ca societatea civila nu este dispusa sa-si mai rupa mult de la gura ca voi sa va luati sporurile...si daca treaba ar merge struna....dar din pacate nu este asa!
    • -2 (4 voturi)    
      ? (Joi, 16 iulie 2009, 18:59)

      cbarbu32 [anonim] i-a raspuns lui Doru

      nu ai inteles nimic. guvernul si parlamentul dau legi pe care nu le respecta si nu le aplica. ar tb sa verificati.
      nu iau apararea judecatorilor acum. dar asta e motivul pentru care s-a ajuns aici:).
      mi se pare normal ca intr-un stat de drept o lege sa se aplice , nu sa se amane aplicarea ei din diverse motive.:)
  • +9 (11 voturi)    
    justitia (Joi, 16 iulie 2009, 17:53)

    sorin [anonim]

    Se pare ca handicapatii de judecatori de cred deasupra legii. Ei chiar nu inteleg ca s-au taiat sporuri peste tot. Ar trebui ca guvernul sa ii arda la legea unica de salarizare, sa nu mai fie ei in fruntea grilei de salarizare.
  • -2 (6 voturi)    
    binevenita! (Joi, 16 iulie 2009, 17:54)

    Nicky [anonim]

    Orice amenda isi ia pogea e binevenita.....
    As mai scrie cate ceva dar am lacrimi in ochi de ras!
  • 0 (2 voturi)    
    misto sursa (Joi, 16 iulie 2009, 17:56)

    un_nene [anonim]

    e foarte tare sursa voastra..."televiziunile de stiri". astept cu nerabdare sa se vorbeasca pe tv despre "transmit site-urile de internet". ca sursa youtube e deja consacrata.
  • +6 (8 voturi)    
    Calcul (Joi, 16 iulie 2009, 18:00)

    CezarN [utilizator]

    Asta vine cam 6 salarii minime pe luna.
    Propun sa fie premiat lunar Pogea cu aceasta suma.
    Este mult mai ieftin.
    Sporul de stres este o prostie. Peste tot in lume magistratii sunt stresati. Asa se explica de ce ei ies la pensie la varste mult mai mici decat ceilalti lucratori, si au acest drept si in Romania. Insa sporul de stres inseamna doua avantaje pentru acelasi lucru.
    Este ca si cum unui soldat i s-ar da spor de purtat arma(si nu se stie daca la noi chiar nu au acest spor :) )
    • +4 (6 voturi)    
      propun ca Pogea sa fie decorat (Joi, 16 iulie 2009, 18:40)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Si sunt gata sa contribui la plata amenzii pe care o are de platit pentru ca nu mai da prime de lux milogilor din Justitie.
  • -5 (7 voturi)    
    foarte bine i-a facut (Joi, 16 iulie 2009, 18:13)

    burebista [anonim]

    Sper ca pe pogea sa nu-l prinda Craciunul
    la MF. Sa plece boc impreuna cu toata sleahta lor de incompetenti. Nimeni nu se poate pune cu puterea judecatoreasca. Felicitari CAB si sa speram ca si alte instante ii vor urma exemplul. Amendati-i pe boc si pogea sa ajunga sa-si ia credite sa plateasca amenzile!!!
  • +7 (9 voturi)    
    MUSULMANII (Joi, 16 iulie 2009, 18:21)

    sabo [utilizator]

    au stat islamic.
    iata ca vedem si formarea unuistat al juristilor.
    ei se autoadministreaza, isi stabilesc salarii,ce conteaza guvrnul!
    ce conteaza populatia, eu ma judec, eu imi fixez salariul.
    ai nu ai mie sa-mi dai!
  • +4 (6 voturi)    
    E pe bune? (Joi, 16 iulie 2009, 18:22)

    Vizitiul [utilizator]

    E pe bune stirea? :) Penibil!
  • +6 (8 voturi)    
    halucinant (Joi, 16 iulie 2009, 18:37)

    Razvan_M [utilizator]

    recunosc ca sunt un PROST care-si plateste taxele si impozitele catre stat. recunosc ca sunt un PROST ca nu ciordesc, nu iau spaga, nu m-am angajat pe pile la stat si, in general, sunt doar un contributor net la buget. recunosc ca sunt un BOU ca nu ma revolt, ci rumeg linistit, in continuare.
  • +2 (4 voturi)    
    platiti tutror categoriilor (Joi, 16 iulie 2009, 20:28)

    bravo , dle Pogea [anonim]

    Tataie, ce sa mai spun de incoruptibili- daca aveti pentru pensiile speciale si pentru sppor de 50 la suta justitiabili , cum avrti si pentru ministeriabiliii cu carutza, tre' sa aveti si Pt PROFESORII pre-universitari!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Autosesizare (Vineri, 17 iulie 2009, 17:35)

    AIM [anonim]

    Propun autosesizarea Inaltei Curti si cu privire la salariile profesorilor, care ar fi trebuit sa fie marite cu 50% (lucru care nu s-a intamplat, desi este o lege promulgata legal). De asemenea, sa se acorde si penalizari, ca si in cazul spetei ce se discuta aici...

    In alta ordine de idei, pentru mine cazul reprezinta o simpla momeala pe care au muscat-o spectatorii si magistratii, data de guvern. Daca intr-adevar guvernul (cu sustinere majoritara in parlament) dorea micsorarea sau disparitia anumitor sporuri, pentru orice categorie sociala, de ce nu a cerut modificarea legilor prin parlament? Intr-adevar, procedura poate fi de durata, dar in acest caz nu vad ce s-ar mai fi putut contesta. A fost mai simplu insa sa se dea o ordonanta (sau ordin de ministru, ca n-am inteles?), sa se astepte reactia rapida si vehementa a magistratilor (isi inchipuia cineva ca nu va aparea aceasta reactie?) si nemultumirea tuturor sa se indrepte dinspre guvern spre justitie/magistrati. Bine punctat de catre guvern!

    Astfel, guvernul/Pogea acum are scuze: am incercat, dar n-am putut...
  • +1 (1 vot)    
    info (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 10:02)

    info [anonim]

    F bine pt cei din CSM ca au dat in judecata,sunt sigur ca nu ar fi dat in judecata pt acel spor de 50% daca si cei din parlament si toata clasa politica renuntau la sporuri si salarii....bine ca o mare parte din tara sufera si pe ei ii doare undeva , la toata lumea au taiat din salarii.....LOR CAND ????