Traian Basescu: Nu se pune problema intarzierii sau neplatii pensiilor si salariilor

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2009, 13:33 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a declarat, joi, in fata oamenilor de afaceri cehi ca Romania se afla in recesiune economica, dar ca nu se pune problema intarzierii sau neplatii pensiilor sau salariilor, relateaza NewsIn.

Traian Basescu a explicat ca este foarte probabil ca in trimestrul II al anului 2009 sa existe o continuare a cresterii economice negative, "ceea ce oficial se traduce prin recesiune".

Seful statului a apreciat ca in cel de-al doilea trimestru cresterea economica negativa "nu va fi mica", ci, potrivit estimarilor, va fi de 6,5-7%.

Presedintele Romaniei a mai spus si ca somajul este in jurul a 5,6-6% si a explicat ca principalele motivatii pentru scaderea PIB-ului sunt scaderea productiei industriale, a sectorului de constructii si a reducerii consumului din partea populatiei.

Totusi, seful statului a apreciat ca Guvernul a reusit sa mentina principalii parametri de fiscalitate - taxa unica de 16% si TVA de 19%.

Referitor la bancile romanesti Traian Basescu i-a asigurat pe oamenii de afaceri cehi ca acestea sunt "intr-o stare acceptabila de sanatate", in conditiile in care niciuna nu a apelat la bugetul de stat.

Traian Basescu i-a mai informat pe oamenii de afaceri ca Executivul de la Bucuresti a apelat, ca masura de siguranta, la un acord cu FMI, dar si cu CE, "ceea ce a generat un flux de bani catre banci".

La final seful statului i-a indrumat pe oamenii de afaceri cehi sa investeasca in agricultura si agroturism.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1053 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Ce consilieri mai are Presedinetele? (Joi, 16 iulie 2009, 13:41)

    n-am [utilizator]

    Poate fi Basescu mai tare ca Superman, dar are nevoie si de consilieri. Chiar nu asculta de nimeni? Nu cred, dar sunt incompetenti.
    Ma depaseste logic indemnul de a investi intr-o economie lovita de recesiune si fara a se fi prognozat un scenariu pesimist, foarte probabil in mandatul Boc.
    • +2 (2 voturi)    
      Are consilieri ok :) (Joi, 16 iulie 2009, 15:31)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui n-am

      Cum adica "Ma depaseste logic indemnul de a investi intr-o economie lovita de recesiune"???

      E vorba despre investitori straini (cehi in cazul asta). Ce ar fi putut sa spuna presedintele sau orice alt om politic din Romania? Bai baieti, e groasa, sa nu va puna dracu sa bagati vreun ban in Romania?
      • -1 (1 vot)    
        Si strainii sunt prosti? (Joi, 16 iulie 2009, 15:51)

        n-am [utilizator] i-a raspuns lui silicon

        Putea sa nu spuna nimic, sa faca o prognoza pe 5-10 ani. Investitorii , de care or fi ei, nu tin seama de discursul politic ci de realitatea economica si perspective.
        Eu m-am referit la pozitia presedintelui, nu a investitorilor.
        E vorba de impactul discursului sau pe plan international, acolo trebuie consiliat. Si nu numai.
        Imi aduc aminte de A Saftoiu care a recunoscut ca presedintele nu asculta nicio sugestie, asa ca probabil prin deductie logica: consilieri sunt ok, dar discursul presedintelui cam schiopatat, cine o fi vinovat?
        Am vrut sa-l scot elegant, dar ai pus punctul pe i. Bravo,meriti un +!
      • -1 (1 vot)    
        Am uitat de reclamele FNI (Joi, 16 iulie 2009, 16:05)

        n-am [utilizator] i-a raspuns lui silicon

        Si ei ziceau ca daca le dai bani, devii putred de bogat si poti dormi linistit, ca vegheaza pentru tine. Cum a fost in realitate?
        Greu cu moralitatea.
  • +4 (8 voturi)    
    crestere (Joi, 16 iulie 2009, 13:42)

    zdragomir [utilizator]

    Ce inseamna "crestere economica negativa" ?

    Parca e un termen scos direct din "1984".
    • 0 (4 voturi)    
      Carti de economie (Joi, 16 iulie 2009, 14:25)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

      Asa e cand vorbesti doar ca sa te afli in treaba. Este o expirmare foarte corecta in termeni economici.
      • +1 (5 voturi)    
        Asa e cand citesti carti de economie (Joi, 16 iulie 2009, 14:41)

        Niko [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Mori prost.
        • 0 (4 voturi)    
          Hmmm (Joi, 16 iulie 2009, 15:30)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Niko

          Tu cu siguranta vei muri prost, n-am niciun dubiu.
          • -2 (2 voturi)    
            Hai ca te-ai suparat (Joi, 16 iulie 2009, 16:00)

            Niko [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            Dar economistii sunt cam penibili.E greu sa ii iei in serios.
            • +1 (1 vot)    
              Inginer (Joi, 16 iulie 2009, 17:00)

              Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Niko

              Eu sunt inginer nu economist. :)
      • 0 (4 voturi)    
        nu te-ai prins de gluma (Joi, 16 iulie 2009, 14:42)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        Limbajul economic e plin de eufemisme...
        • +1 (3 voturi)    
          Nu m-am prins (Joi, 16 iulie 2009, 15:30)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

          De unde sa ma prind, trebuia sa pui si tu un zambet ceva :)
          • 0 (2 voturi)    
            Dar nu e limbaj economic (Joi, 16 iulie 2009, 17:26)

            Ion [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            Dar expresia "crestere negativa " nu face parte din limbaj economic, ci mai degraba al politicienilor de cartier! In economie se folosesc termenii : scadere economica, depresiune, reducerea productiei, pierdere, etc. Expresia "crestere negativa" este absurda d.p.d.v logic intrucit contine doua notiuni contradictorii "crestere " si "scadere".

            Cei care folosesc aceasta expresie nu sint intelectuali si cu atit mai putin economisti!
    • 0 (0 voturi)    
      Adica scadere.. (Vineri, 17 iulie 2009, 2:37)

      kiki [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

      Dar e un mod placut de a o spune. :)

      Teoretic nu exista scadere si impartire avem doar adunare si inmultire.

      scaderea: a-b = a+(-b)
      impartirea: a/b = a*pow(b,-1)

      E drept ca ma enerveaza exprimarea dar.. din punct de vedere teoretic este foarte corecta chiar recomandata economic.
  • +8 (8 voturi)    
    La fel cum... (Joi, 16 iulie 2009, 13:48)

    msrp [utilizator]

    - nu se punea problema cresterii salariilor la profesori
    - nu se punea problema ca Romania sa intre in recesiune...
    etc etc etc
    • +4 (4 voturi)    
      1, 2, 3 (Joi, 16 iulie 2009, 14:18)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui msrp

      Pai e clar ! Nu se pune problema in sensul ca se suspenda plata drepturilor salariale unul cate unul dupa cum urmeaza:
      1. drepturile salariale din titlurile judecatoresti executorii, OG71;
      2. prima de vacanta, OG din sedinta de guv de ieri;
      3. plata salariului probabil din septembrie;
      4. plata pensilor.
      5 Gata !
      Cand renunta guvernanti la salarii si prime in semn de solidaritate cu alegatorii ???
  • +4 (4 voturi)    
    Inseaman ca cineva a pus totusi problema (Joi, 16 iulie 2009, 13:49)

    Titirca1 [utilizator]

    de vreme ce un basescu pe sfarsit de mandat si de motorina simte nevoia sa dezminta. Problema lui e alta: de credibilitate, caci in ultimul timp a facut pe girueta in timp de furtuna. nu il mai crede nimeni...si asat, vorba lui Mungiu...nu se cumpara.
  • +6 (6 voturi)    
    Sinceritate (Joi, 16 iulie 2009, 13:52)

    Todo [anonim]

    Presedintele si/ sau primul ministru ar trebui sa vina in fata natiunii si sa spuna da, am fost mai optimisti decat gredeam, si nu mai avem bani.

    Trebuie sa reducem salariile si primele in sectorul public , sa renuntam la al 13-lea salariu, si sa renuntam la 4-5 ministere care nu isi au rostul.

    E si vina fostului guvern, si vina noastra ca nu am facut nimic timp de 6 luni, dar acum taiem in carne vie- si stringem din dinti un an , dupa care iesim din vrie cu totii.

    si ...din pacate nu o sa se intimple niciodata...
    • +2 (4 voturi)    
      Optimism (Joi, 16 iulie 2009, 14:29)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Todo

      Tu esti foarte optimist. Astia s-au imprumutat aproape 10 miliarde de euro de la bancile din Romania ca sa plateasca pensiile si salariile si tu spui ca la anul iesim din vrie?
      Prietene, abia la anul intram in vrie. :)
      De revenit ,probabil peste vreo 3 ani, asta in conditiile actuale. Daca se mai iimprumuta astia mult pentru plati o sa iesim din vrie in mandatul urmator, peste vreo 5 ani.
      • +2 (4 voturi)    
        nu conteaza cati ani trec (Joi, 16 iulie 2009, 15:28)

        me [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        O sa iesim cand o sa plece PDL-PSD de la guvernare, eventual cu Basescu cu tot. Cam atat.
  • +3 (5 voturi)    
    I did NOT have sexual realations with that woman (Joi, 16 iulie 2009, 13:53)

    Mazeta [utilizator]

    Am ajuns la concluzia ca toate declaratiile politicienilor trebuie schimbate in inversul lor. Singura problema este ca si ei sunt constienti de asta, fapt care ar putea face ca ei sa spuna adevarul numai ca noi sa credem ca e exact pe dos.

    In ceea ce priveste declaratia de astazi, TB trebuie sa lamureasca daca „nu se pune problema intarzierii sau neplatii pensiilor sau salariilor” 1) pentru Romania sau alta tara, 2) este vorba de luna asta, anul asta sau pe durata presedintiei sale.
  • +1 (5 voturi)    
    Basecu (Joi, 16 iulie 2009, 14:03)

    NIcolae [anonim]

    Oare de ce se baga peste tot ???
  • +2 (6 voturi)    
    Base (Joi, 16 iulie 2009, 14:03)

    anonimatentul [anonim]

    Oare de unde stie presedintele toate aceste lucruri??
    Este cumva si prim ministru, si ministru de finante, si ministrul muncii......(de fapt un guvern intreg)?????
  • +2 (4 voturi)    
    Ce mincinos (Joi, 16 iulie 2009, 14:07)

    Matrozul basarabean [anonim]

    Cine il mai crede frate pe asta.Asta minte si cand respira.Daca o sa prinda un nou mandat ne scufundam definitiv.
  • +4 (4 voturi)    
    ce stire tare (Joi, 16 iulie 2009, 14:13)

    andrei [anonim]

    tocmai imi zice patronu ca nu are bani de salarii, am sa ma duc sa ii zic ca Basescu a zis altceva
  • +1 (3 voturi)    
    E bai mare (Joi, 16 iulie 2009, 14:20)

    Ego [anonim]

    Dacă dl. Băsescu zice că nu vom avea probleme, atunci nu-i bine. Mai ţin eu minte că aşa a fost şi după alegeri: nu avem nevoie de credite externe.... şi uite, după o lună ne-am creditat. Nu cumva să fie la fel şi cu pensiile şi salariile....
  • +2 (4 voturi)    
    Stie ce vorbeste? (Joi, 16 iulie 2009, 14:27)

    eu [anonim]

    Oare stie ca au fost intarzieri in plata salariilor la profesori? SI nu la tara, in CLuj! dar daca el zice ca nu....
  • -1 (1 vot)    
    Atunci e clar ! (Joi, 16 iulie 2009, 14:31)

    base [anonim]

    la fel a iesit odata si a zis ca nu se pune problema sa luam bani de la femei.
    ne-a mintit si atunci.
  • 0 (4 voturi)    
    basescule (Joi, 16 iulie 2009, 14:55)

    nicu [anonim]

    Esti praf tata. Ori vorbesti tu de economia romaniei, ori ca imi dau eu cu parerea tot una e. Tu vezi-ti de ale tale si lasa pe altii sa vorbeasca de criza, recesiune, crestere economia, salarii...
    Nu mai dezimforma lumea ca am vazut ca toate declaratiile tale sunt pe dos. Si mai ales, cu ridzi te-ai cam lins pe bot de inca un mandat.
  • +2 (2 voturi)    
    da... (Joi, 16 iulie 2009, 15:04)

    Ioan [anonim]

    ...e semn rau!
  • 0 (2 voturi)    
    Oare l-a intrebat cineva asta? (Joi, 16 iulie 2009, 15:25)

    AlinN [anonim]

    Sau asta il preocupa pentru ca stie ca Romania deja se afla in faliment?
  • -1 (1 vot)    
    vrie.... (Joi, 16 iulie 2009, 16:07)

    nicu [anonim]

    ca sa iesi dintr-o vrie trebuie sa ai un pic de experienta la capitolul acrobatie.... dar prietenii astia ce-s la guvernare sunt la faza de aclimatizare cu conditiile de zbor.... abia apoi urmeaza linia dreapta, virajul pe dreapta pe stanga, decolarea, aterizare, si abia apoi vria indusa dar si aia e cu instructor. pai nu avem nici o sansa sa iesim din recesiune, daca ei isi pun probleme de salarii si pensii. cand ai o problema prima data identifici cauzele apoi in cunostinta de cauza aplici metode de redresare pe cand astia sar etapa de identificare a cauzelor iar acum fac experimente (ce vor esua cu siguranta) pe noi... pana la urma si firmele lor vor intra in faliment asta nu-si dau seama nici unu din ei...
    • +1 (1 vot)