Guvernul a decis restructurarea agentiilor guvernamentale prin desfiintare sau comasarea in proportie de 50% si reducerea cu 20% a posturilor din cabinetele demnitarilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2009, 21:32 Actualitate | Esenţial

Guvernul a decis, in sedinta de miercuri, restructurarea agentiilor guvernamentale prin comasarea in proportie de 50% si reducerea cu 20% a posturilor din cabinetele demnitarilor. Potrivit premierului Emil Boc, acest lucru inseamna o reducere de 417 posturi. "Ministrii care nu fac aceste schimbari pana la 1 august pleaca acasa", a avertizat premierul.


  • Premierul se fereste sa numeasca numele agentiilor vizate de decizia de desfiintare sau comasare

Premierul a adaugat ca, deocamdata, a fost luata decizia politica privind restructurarea agentiilor guvernamentale, urmand ca actul normativ sa fie gata in doua saptamani: "Am dat termen doua saptamani pentru pregatirea hotararii de guvern sau a proiectului de lege pentru desfiintarea sau comasarea agentiilor guvernamentale, urmand ca, si dupa publicarea deciziei Curtii Constitutionale intr-o speta anterioara, sa decidem forma in care vom promova desfiintarea si comasarea agentiilor: ordonanta de urgenta sau proiect de lege".

"Restructurarea agentiilor guvernamentale se va face prin desfiintarea, comasarea lor in proportie de 50%, cu exceptia celor care exista in Uniunea Europeana si fac parte multe dintre ele din actele si directivele Uniunii Europene", a mai afirmat primul ministru.

Emil Boc nu a dorit, insa, sa numeasca agentiile vizate de decizia de desfiintare sau comasare "pentru a nu introduce in opinia publica un climat de instabilitate pana la decizia finala".


  • Emil Boc: E criza, e firesc sa incepem de la cabinetele demnitarilor

In ceea ce priveste reducerile de personal de la cabinetele demnitarilor, "Intr-o perioada de criza, e firesc sa reducem costurile si trebuie sa incepem de la cabinetele demnitarilor", a explicat Emil Boc.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2462 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Viziune (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:49)

    Constantin [anonim]

    Guvernul asta nu are nici un pic de viziune. A trebuit sa se trezeasca cu sacul gol si ramas si fara petic la fund ca sa reduca din chelltuieli; si bineninteles cei loviti sunt aia cei mai din coada din aparatului administrativ.
    In schimb eu am o premonitie, pe la mijlocul toamnei care vine guvernul va fi nevoit sa reduca si numarul de ministri.
  • -1 (1 vot)    
    Restructursre prin...comasare (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:49)

    Coca C [anonim]

    alta PROSTIE marca BOC ! Poate vrei sa spui REORGANIZARE PRIN COMASARE 50 % ! Si fara sa reduceti nici un POST din Agentii ! PLECATI TOTI acasa de la 1.08.2009 daca nu restructurati/remaniati si Guvernul si Agentiile!
  • 0 (2 voturi)    
    am inteles... (Miercuri, 15 iulie 2009, 23:26)

    superior [utilizator]

    Deci, raman numai fratii si surorile, rudele de grad 1. Vai, vai, o mare familie si acest guvern...sa traiasca asa de bine cum le uram noi!
  • 0 (2 voturi)    
    hilar (Miercuri, 15 iulie 2009, 23:30)

    superior [utilizator]

    Omuletul zice: "Intr-o perioada de criza, e firesc sa reducem costurile si trebuie sa incepem de la cabinetele demnitarilor"...pai restructurari fac firmele serioase de mai bine de 6 luni...voi, micutule guvern.srl nu ati ajuns decat acum la concluzia ca este criza...bravo, dar bine "mai mirositi" economia....
  • -1 (1 vot)    
    restructurare adevarata (Joi, 16 iulie 2009, 0:06)

    dumitru [anonim]

    SUnt unul din cei 400 de functionari luati cu forta la agentiile de prestatii sociale si la directiile de munca. Am fost bataia de joc a conducerii ministerului muncii de anul trecut-teodora berti si m. cimpeanu. Am fost luati cu forta de la agentiile judetene de ocupare a fortei de munca, somajul este in crestere, iar noi stim piata muncii, stim sa facem activitate de ocupare, cu asta ne am ocupat atita amar de vreme.
    BNS se afla in proces cu guvernul, pe 07.10.2009 e ultimul termen cu tot cu recurs, va imploram domnule ministru marian sirbu, ajutati ne sa transferam inapoi la ANOFM, nevoie de noi acolo, stim asta….
    Vrem sa ajutam la scaderea ratei somajului, asta stim sa facem domnule sirbu, dati ne aceasta posibilitate, ajutati BNS sa cistige procesul ca fac de fapt un bine ministerului muncii pe criza aasta de pe piata muncii. Daca BNS cistiga procesul, totul va fi spre binele si al conducerii ministerului muncii, si al ANOFM si al celor 400 de oameni luati fortat si batjocoriti de mariana cimpeanu, si al somerilor, al tuturor.
    Domnule ministru ajutati BNS sa cistige procesul, faceti dreptate o data pt totdeauna celor 400 de functionari si intariti ANOFM in aceasta perioda de criza. Aduceti oamenii inapoi sa vedeti pe urma cit va fi rata somajului!!!!!! Va scadea sigurrrr!!!!
    Va asigur ca cel putin 350 din cei 400 de functionari luati cu forta gindesc ca mine!!!!
    Restructrati directiile de munca si uniti le cu agentiile de prestatii, iar pe cei 400 de functionari luati cu forta transferati I inapoi la AJOF ca sunt cozi de zeci de persoane in fata agentiilor locale de ocupare!!! E nevoie de oameni acolo. Asta inseamna adevarata restructurare!
  • -1 (1 vot)    
    somaj exacerbat, functionari putini (Joi, 16 iulie 2009, 1:03)

    ilie florin [anonim]

    cu un somaj care tinde spre 10% e clar ca e nevoie de mai multi oameni la agentiile de ocupare.....de unde sa ii iei decit de la directiile de munca, acolo unde au fost dusi cu forta in noiembrie 2008? sigur spre sfirsitul anului 2009 rata somajului va ajunge rapid la 10 %.......restructurati ANOFM si directiile de munca...e nevoie de oameni la agentiile de ocupare pe criza asta....e clar, chiar nu vede nimeni???nu pricep de ce nu se iau cei 400 de functionari de la directiile de munca ca sa sa fie adusi inapoi la agentiile de ocupare? care e motivul mai oameni buni? care? e criza!!! numarul de dosare de somaj aproape s-a dublat fata de perioada similara a anului trecut....
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns (Joi, 16 iulie 2009, 11:30)

    ion [anonim]

    Domnule nu vedeti ca sunt timpiti?

    Creaza o seria de ministere cu bugete supra dimensionate pentru ca aopi sa reduca cheltuielile celorlalti, cum spunea cineva "cei marunti" iar acum vin cu alta sa reduca nr agentiilor.
    De ce nu reduc indemnizatiile si sumele forfetare ale deputatilor si senatorilor, eu ca votant cu drepturi depline "renunt" la reprezentarea in teritoriu a acestora, la masinile, birourile, secretarele, soferii, toate in dublu exemplar(centru si teritoriu)pe o perioada nedeterminata, daca tot e sa fim ... solidari, nu e asa domule prim ministru?!
    • 0 (0 voturi)    
      superba idee (Joi, 16 iulie 2009, 12:00)

      vasilache [anonim] i-a raspuns lui ion

      Bravo, foarte buna idee, ar trebui promovata negresit!
    • 0 (0 voturi)    
      subscriu! (Joi, 16 iulie 2009, 18:55)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui ion

      In marea lor majoritate sunt niste neavizati chiar si in ale Constitutiei! Habar nu au sa vorbeasca si, uneori, sa scrie corect. Vor sa fie parlamentari? Sa-si suporte singuri cheltuielile dupa ce sunt alesi... Poate asa se gandesc de 2 ori cand voteaza legi pe care nu le inteleg...
  • 0 (0 voturi)    
    Asa popor... asa tara... asa conducatori... (Joi, 16 iulie 2009, 12:22)

    Bogdan [anonim]

    Toata lumea se pricepe azi sa critice...
    E usor sa stai pe margine sa mananci seminte si sa-ti dai cu parerea despre guvern, politicieni, fotbal, etc.
    E mai greu atunci cand esti implicat si trebuie sa faci ceva.
    In ultimii ani presa a scos in evidenta salariile parlamentarilor, dar nu s-a uitat deloc la ceilalti. In umbra acoperii mediatice a presei a crescut o clasa de bugetari care sug tot bugetul. Vezi: magistratii, politistii, cei din agentiile guvernamentale, aparatul auxiliar de la parlament, etc.
    Cum a fost posibil. Cu ajutorul presei. Daca un guvernul spunea ca nu se poate, presa era de partea bugetarilor si ii arata cat de oprimati sunt ei.
    Prefer 500 de parlamentari cu salariul actual, decat un milion de bugetari cu salarii mai mari decat in sectorul privat.
    Acum s-au inmultit si au ajuns masa de manevra... nu ne dati bani... iesim in strada si blocam justitia, trenurile, sanatatea, invatamantul...

    De unde tata... astia sunt banii... impartitii va rog cum stiti. Altii nu mai avem.
    E greu in plina criza sa dai oameni afara, chiar si bugetari, pentru ca asta creaza somaj si asistati social. Solutiile nu sunt atat de simple, iar Romania nu are bugetul altor tari.

    In concluzie... toata lumea se pricepe la politica (in vorbe), dar nimeni nu spune care ar fi solutiile viabile.

    Nu sunt adeptul guvernului, nici asta nici cel dinainte (care a fost cel mai prost de la revolutie pana acum, pentru ca in plin avant economic noi aveam deficit bugetar), nici cu cele PSD, etc. Din punctul meu de vedere toate sunt o apa si pamant, dar noi ne-am ales reprezentantii....
  • 0 (0 voturi)    
    Guvernanti inconstienti ? (Duminică, 2 august 2009, 12:24)

    sorin [anonim]

    Nici macar Elvetia nu-si permite sa tina in spate sumedenia de agentii, organisme de control,fel de fel de inspectorate si comisariate care nu au participat cu nimic la calitatea vietii de zi cu zi a contribuabililor.
    Majoritatea angajatilor cu contract de munca ce lucreaza la Stat sint in administratie,invatamint,sanatate,politie,jandarmerie,agentii,
    inspectorate teritoriale,structuri de control(nu de indrumare si supraveghere),structuri de represiune si intimidare a populatiei care nu aduc nici o contributie la PIB.La acestia se mai adauga circa 4000000 de pensionari care trebuie sa traiasca si ei tot din banii strinsi de la persoanele active.
    In sfera privata majoritatea angajatilor sint la firme de paza,de leasing,banci,firme de consultanta si avocatura si alte asemenea.
    Profitul firmelor multinationale iese din tara.
    -De unde retardatilor credeti ca se pot stringe atitia bani cind in Romania nu se mai produce nici 10% din cit se producea in 1989 ?Ati distrus la comanda economia nationala de care nu ati fost acuzati inca de subminare si ati sufocat prin taxe,biruri si legi aberante orice sansa a unui intreprinzator de a-si pune pe picioare o mica afacere.Cit credeti ca vor mai rezista romanii, care au devenit sclavii Europei,sa se chinuie ba chiar sa-si gaseasca sfirsitul, pentru o bucata de piine ? Doar pentru voi ati dat legi si oportunitati legale pentru a va pune la adapost afacerile proprii.
    - Duceti-va Dracului de impostori,demagogi nemernici ce sinteti !