Guvern: Acordarea primelor de vacanta, amanata pana la sfarsitul anului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2009, 21:16 Actualitate | Esenţial

Acordarea primelor de vacanta in sectorul public a fost amanata pana la sfarsitul anului, primele urmand sa fie acordate in functie de mersul economiei. Decizia a fost luata in sedinta de miercuri a Executivului, a anuntat premierul Emil Boc.

Primele ar putea fi acordate la sfarsitul anului, dupa ce va fi efectuata o analiza completa a evolutiei economiei si a resurselor bugetare disponibile.

"Intr-o perioada de criza, e firesc ca si in sectorul public sa fie mai multa grija in cheltuirea banilor publici. Am decis amanarea acordarii primelor pentru a evalua mai intai rezultatele economice. In primul rand trebuie sa pastram locurile de munca, abia apoi ne gandim la prime si bonusuri", a afirmat primul ministru.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

2637 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    LMAO (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:40)

    Zuzu [anonim]

    Pe cand le suspendati si plata salariilor bugetarilor domnule prim-ministru?
    Dumneavoastra si membri cabinetului pe cand renuntati a va mai lua salariile in semn de solidaritate cu cetatenii acestei tari? Dar parlamentarii ?
    A doar Ridzi isi umfla buzunarele !
    • 0 (2 voturi)    
      Au nevoie de bani (Joi, 16 iulie 2009, 9:13)

      BellCross [anonim] i-a raspuns lui Zuzu

      Voi chiar nu v-ati dat seama ca astia au nevoie de bani?? Basescu de unde credeti ca isi face rost de bani pentru campania prezidentiala? Dar Antonescu?

      Acum cateva luni Boc striga in gura mare ca domne cu imprumutul de 20 de miliarde de dolari o sa iesim din criza si acum vor sa mai faca inca un imprumut de 1 miliard $ exact inainte de alegeri (pasaminte pe celelalte le-au cheltuit pe alegerile euro-parlamentare).

      Nerusinati cu N mare......
  • -2 (8 voturi)    
    Prime sau... tichete (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:49)

    Frobenius [anonim]

    Daca economia sta (adica... nu merge) atunci primele "de vacanta" se vor inlocui cu tichete "de vacanta". La Ministerul Finantelor nu exista vacanta, acolo se vor distribui imediat noile tichete... de paguba.
  • +2 (10 voturi)    
    cam tarziu ! (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:49)

    geo [anonim]

    mult i-a trebuit premierului sa stie ca in vreme de criza financiara primele nu ,,primeaza'':!; sectorul privat care aduce bani la buget nu face nebunii gen prime in astfel de situatii !in mehedinti peste 12 MII de bugetari s-au inscris la pomana guvernamentala !MAI HO ! CA NU E VREMEA DE LEAFAIT(huzurit) PE BANII AMARATULUI DE CONTRIBUABIL !!!
  • +4 (10 voturi)    
    economie???? nesimtire (Miercuri, 15 iulie 2009, 22:13)

    studintu' [anonim]

    Adica Ritzi scapa cu toti banii aia disparuti in ceata, casa poporului cheltuie miliarde pe luna doar pe lumina, parlamentarii si acolitii politici primesc locuinte moca de la stat. Ziarele vuiesc la 2 zile cu cate o noua schema de ciupeala din banii publici si voi faceti economie cu primele functionarilor????? Voi luati tot de la gura alor amarati, ca doar nu taiati de la toata armata de directorime politica proaspat instalata in functii. Dar chiar nu va e rusine?????
    Functionarii publici care castiga sub 20 de milioane pe luna ar trebui sa ii arda pe astia, sa se afle de toate invartelile politice, toate contractele aranjate, toate licitatiile pe naspa cu mana moarta si castigator din oficiu.
    Ar fi trebuit sa isi taie parlamentarii din salarii si din masini si deplasari si pensii si vacante si sa ii lase pe saraci in pace ca au si ei familii, copii mici care vor in vacanta, oameni care depind de ei.
    Cheltuielile bugetare nu sunt doar salarii si prime..... poate ar trebui sa se mai uite cineva si cine castiga contracte de trainning, de consultanta, de paza, de dotari pe unde se scurg milioane bune in buzunarele unor clienti....
    • +4 (4 voturi)    
      20 de milioane? (Miercuri, 15 iulie 2009, 22:44)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui studintu'

      despre ce functionari publici vorbesti? aaa, aia din SRI...! asa da, credeam ca te referi la amaratzii din administratia publica...
    • +2 (6 voturi)    
      chiar, nesimtire!!!! (Miercuri, 15 iulie 2009, 22:51)

      CiprianVS [anonim] i-a raspuns lui studintu'

      Spuneti dumneavoastra: "Functionarii publici... ar trebui sa ii arda pe astia, sa se afle de toate invartelile politice, toate contractele aranjate, toate licitatiile pe naspa...".
      Adica, functionarii aia stiu toate astea, ba chiar le gestioneaza, participa direct la ele. Si eu cred asta. Si mai cred si ca nu o fac pentru leafa, ci pentru spaga. Si mai cred ca sunt acolo unde sunt doar pe pile si pe nepotisme (poate nu toti, dar marea majoritate) tocmai ca sa meraga sistemul LOR. Si eu ar trebui sa le plang de mila? Unei armate de oportunisti, lingai nesimtiti?!
      Mai sper doar ca nick-ul e doar asa, "la oha", si ca, de fapt, sunteti batran si cu gandirea anchilozata de trait prost intr-o tara proasta. Altfel, imi vine sa vomit cand ma gandesc la viitor.
    • +2 (6 voturi)    
      chiar, nesimtire! 2 (Miercuri, 15 iulie 2009, 23:02)

      CiprianVS [anonim] i-a raspuns lui studintu'

      Pe de alta parte, sunt de acord cu dumneavoastra in alta privinta: distinctia bugetar-privat este extrem de fragila la noi. Exista o armata de firme (nici mici, nici sarace, nici afectate de criza) a caror unica antrepriza privata este sa secatuiasca bugetul pe orice cai, fara sa produca nimic altceva decat spagi pentru cei care au puterea de a da contracte cu bani de la stat. Eu cred ca, de fapt, in Romania, doar vreo 30% dintre cei care castiga bani o fac prin intiativa eminamente privata. Restul de 70% sunt de fapt bugetari, fie in mod explicit, fie primind banii contribuabililor printr-un paravan privat. Intr-adevar, daca s-ar umbla aici si s-ar mai taia din aceste capuse, s-ar realiza niste economii reale, nu maruntis. Dar, cine sa o faca? Tocmai cei care au creat acest sistem si care profita de pe urma lui?
  • +2 (10 voturi)    
    nesimtiti (Miercuri, 15 iulie 2009, 22:20)

    cedrique [anonim]

    domnul boc e un nesimtit!
    "Intr-o perioada de criza, e firesc ca si in sectorul public sa fie mai multa grija in cheltuirea banilor publici. Am decis amanarea acordarii primelor pentru a evalua mai intai rezultatele economice. In primul rand trebuie sa pastram locurile de munca, abia apoi ne gandim la prime si bonusuri"
    MINICA RITZI, ELENA UDREA - CUM CHESLTUIESC BANII PUBLICI, PE STUDII DE FEZABILITATE, SCENE VIRTUALE?
    LUPULE MORALIST! SA TE DUCI LA MATA CARE TE-A FACUT SI TAI DIN SALARIILE CELOR CARE MUNCESC LA STAT!
    SE DUCE BASESCU CU AVIONUL LA MURES, LA NU STIU CE SERBARE, PENTRU CA NU SE POATE DUCE CU AUTOTORISMUL SAU LOGAN.....CA DOAR E CRIZA
  • 0 (0 voturi)    
    pentru unii s-a sistat (Joi, 16 iulie 2009, 8:02)

    functionarul public [anonim]

    haideti sa va spun eu cum sta treaba asta cu primele de vacanta ca stiu doar sunt functionar public
    dupa ce ministerul de finate si directorimea din ministere si agentii si-au luat primele de vacanta s-a tras linie si s-au hotarat sa sisteze acordarea lor
    probabil ca vor urma cateva hotarari de guvern care vor tot amana primele de vacanta de pe un an pe altul Asta va declansa un nou val de procese.
    Sumele economisite prin smecheria asta vor fi indreptate catre sporurile judecatorilor ca doar astia sunt cei mai cei functionari din sistem
    halal sa ne fie!
  • +1 (1 vot)    
    Un alt bocacat... (Joi, 16 iulie 2009, 8:27)

    Conu Leonida [anonim]

    La noi, fraierestenii de functionari publici de rand, exista o gaselnita numita "matricea inlocuirii personalului" care stabileste pe care coleg il inlocuiesti pe perioada concediului sau de odihna. De exemplu, vreme de 15 zile lucratoare faci munca a doi oameni si esti platit cu acelasi salar. Asta nu i se pare aberant piticului oligofren de la palatul Victoria, lui i se pare acum aberant sa ne dea "nemeritata" prima de vacanta de 600 de lei cu care oricum nu faci mare lucru, ca abia iti ajung de tren.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu ati facut nimic in tara asta ! (Joi, 16 iulie 2009, 9:53)

    BOBO [anonim]

    Ar trebui ca membrii executivului , in semn de solidaritate cu cetatenii acestei tari, sa-si reduca salariile la un plafon maxim de 1.000 lei net , precum are un functionar public cu studii superioare ! Sa vada si domnii guvernanti cum se traieste cu aceasta suma pe luna !
  • 0 (0 voturi)    
    bataie de joc (Joi, 16 iulie 2009, 10:00)

    dana [anonim]

    sporurile le-au taiat, primele de vacannta le-au taiat( pentru cine le primea ), urmeaza sa ne taie de tot si salariile. De exemplu, in sistemul sanitar este JALE, sporurile de toxicitate s-au taiat, desi lucram in laborator cu solventi CANCERIGENI, si avem un salar sub 10 mil (cu studii superiore, master si cu ceva vechime). Oare domnul prim ministru pe ce lume traieste??? poate crede ca toata lumea are salariile celor din Palatul Victoria.
  • 0 (0 voturi)    
    prime de vacanta (Luni, 7 septembrie 2009, 20:15)

    dragos [anonim]

    sa nu dati prime de vacanta lucratorilor de le interne, dar dati in continuare salariile de merit ("lucrari de excelenta" cum apar pe fluturasii de salarii) de 50%. si cine le ia?numai sefii desigur. rusine!