Program de lucru la Tribunalul Bucuresti: 9:00-12:00 - Nu se lucreaza. 12:00-14:00 - Protest

de Ella Moroiu     HotNews.ro
Marţi, 14 iulie 2009, 14:26 Actualitate | Esenţial

Marti, la Tribunalul Bucuresti, activitatea instantelor a fost blocata de grefierii arhivari, care au refuzat sa primeasca cereri de inregistrari ale unor procese sau sa dea informatii despre dosare. Usile de la registraturi si de la arhive au ramas inchise, prezentand doar un afis in care oamenii erau anuntati ca, intre orele 9:00 si 12:00, activitatea este suspendata, iar intre 12:00-14.00, se deruleaza protestul grefierilor.

Justitiabilii nemultumiti au format cozi la usile registraturii si arhivelor, asteptand in zadar ca situatia sa se remedieze. In schimb, grefierii de la Tribunalul Bucuresti au explicat ca protesteaza fata de "salariile mizere" pe care le primesc, aducand ca dovezi fluturasii de salariu.

Astfel, dupa eliminarea sporului de stres de 50%, un grefier arhivar cu 17 ani vechime primeste un salariu de aproximativ 1.100 de lei, iar un grefier cu 25 de ani vechime ajunge aproape de suma de 1.300 de lei, noteaza NewsIn.

Grefierii arhivari protesteaza si in celelalte instante din Capitala; exista un program de lucru cu publicul, dar nu mai lung de doua ore.

De miercuri, 8 iulie, magistratii din toata tara au demarat proteste, suspendand zilnic activitatea instantelor intre orele 9:00 si 12:00. Grefierii isi deruleaza protestele dupa ora 12:00.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3266 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Propun plata cu ora pentru judecatori (Marţi, 14 iulie 2009, 14:30)

    Mitica [anonim]

    In acest caz propun plata cu ora pentru judecatori.

    Deoarece in timpul protestului evident nu se judeca, atunci nici sa nu se plateasca salariile.

    In perioada in care judecatoria este inchisa, activitatea fiind sistata si "pravalia" inchisa - sa nu se plateasca salariu.

    In acest caz situatia cred ca se va regla imediat.
    • -1 (3 voturi)    
      In acest caz (Marţi, 14 iulie 2009, 15:19)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      ....bugetul s-ar duce mult mai rau la vale. Pentru ca ar trebui platite orele suplimentare, care acum NU se platesc!
      • 0 (0 voturi)    
        Ore sumplimentare la Închis sau la protest ? (Marţi, 14 iulie 2009, 21:51)

        Mitică [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Doriţi să plătiţi ore suplimentare la priogramul de "închis" sau la programul de "protest" ?

        De acord ! Să se plătescă - însă la tarif nominal - adică nimic, nada, niet, rien, nothing, cioc ... plătit însă în monedă metalică ... zornăitoare !

        .


        .
  • +3 (5 voturi)    
    mafioti (Marţi, 14 iulie 2009, 14:31)

    costin [anonim]

    niste mafioti ce de obicei salveaza de la puscarie alti mafioti. acum protesteaza insa. saracutii.
    • 0 (2 voturi)    
      Articolul este despre GREFIERI/ARHIVARI (Marţi, 14 iulie 2009, 15:29)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui costin

      Grefierii scriu ce le dicteaza judecatorul iar arhivarii sterg dosarele de praf.
      Habar n-ai despre ce e vorba , da te dai mare Cattani , saracutul de tine cu duhul !
      • 0 (0 voturi)    
        Dictare (Marţi, 14 iulie 2009, 15:58)

        Ardox [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        Multe smecherii se fac de tandemul judecator-grefier, dupa schema in care grefierul redacteaza incheierea de sedinta astfel incat sa favorizeze partea care "trebuie". E adevarat ca judecatorul dicteaza "ceva" grefierei in timpul sedintei, insa nimeni nu verifica ce scrie grefiera in Caietul grefierei sau cum redacteaza incheierea. De aceea e bine sa se verifice intotdeauna incheierea, ca sa se poata cere rectificarea incheierii la termenul urmator. De retinut.
  • +2 (2 voturi)    
    DECI (Marţi, 14 iulie 2009, 14:32)

    sabo [utilizator]

    constatati in mod net raul genetic al societatii noastre?
    este peremptoriu...si din pacate foarte dificil de asanat.
    este o chestiune de perspectiva viabilitatii statului , ca functie de organizare sociala si perspective.
    • -1 (1 vot)    
      Viabilitatii limbii romane (Marţi, 14 iulie 2009, 15:31)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui sabo

      Constat in mod net, ba chiar brut,
      ca ai probleme cu limba internauta.
      Si ce e mai rau nu sunt nici perspective sa te redresezi.
  • +3 (3 voturi)    
    WTF!!! (Marţi, 14 iulie 2009, 14:36)

    UJohn [anonim]

    ...programul normal de lucru era de 4 ore intre 9 si 13... adicalea cu tot cu pauza de masa/cafea/socializare. acu unii nu mai lucreaza intre 9-12 si ailalti intre12 si 14 (!?!?!) ... pardon, adica 13. :))

    ce sa-i faci... rRomanistanezi!!
    /
    • 0 (2 voturi)    
      Procesele intinse pana dupa miezul noptii !!! (Marţi, 14 iulie 2009, 15:35)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui UJohn

      Ai vazut vreodata la TV asa ceva ?
      Se intampla mereu !
      Iar amarastenii astia numiti arhivari si grefieri
      lucreaza si sambetele si duminicile.
      Pe semne ca esti un clantau de avocat care
      conform obrazniciei traditionale
      te faci ca nu pricepi diferenta dintre ”programul de lucru ” si ”programul de lucru cu publicul ”.
      Mars si mai pledeaza si pe la alte mese !
  • +4 (4 voturi)    
    plus (Marţi, 14 iulie 2009, 14:36)

    cameleon [anonim]

    eu propun vinerea libera! pentru recreere si pentru asigurarea compensarii sporurilor care nu se platesc! :)
    • 0 (4 voturi)    
      Dar tu ce program de lucru ai ?! (Marţi, 14 iulie 2009, 15:38)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui cameleon

      Ca vad ca e abia marti si cam pierzi timpul
      aaaab-so-lut inutil pe net
      relaxandu-te prematur.
      Cum te-ai si nascut.
  • +6 (6 voturi)    
    ok (Marţi, 14 iulie 2009, 14:37)

    dedeiu [anonim]

    Daca nu lucreaza, sa-i dea afara si sa angajeze alte persoane calificate.
    • 0 (2 voturi)    
      Multe persoane calificate... (Marţi, 14 iulie 2009, 15:20)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

      au plecat demult si nu se mai intorc. Vor pleca si putinii care au mai ramas.....calificati.
    • 0 (2 voturi)    
      Degeaba iti faci iluzii !!! (Marţi, 14 iulie 2009, 15:40)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

      Si daca ii concediaza pe toti, cei noi nu vor intra decat cu examen.
      Faptul ca tu ai absolvit Dreptul la Spiru haret
      sau ca ti-ai scos diploma la imprimanta nu-ti da nici o
      sansa sa speri la mai mult dcat un post de om
      de seviciu.
      Numai ca si ala este ocupat,
      intrucat mopul i l-am repartizat altui forumist.
  • +4 (6 voturi)    
    Scarba.... (Marţi, 14 iulie 2009, 14:44)

    Ardox [anonim]

    Mi-e scarba....Astia acum depun plangere penala impotriva lui Predoiu. Daca plangerea va ajunge pentru "competenta solutionare" in instanta, cine o va judeca? Astia de conflict de interese n-au auzit?La cat se spaguiesc cu totii, ar putea sa munceasca gratis. Grefierii care fac incheieri si comunicari gresite, judecatorii care dau decizii care nu au nimic comun cu legea, tot sistemul e o cloaca. Si cand zic "toti" nu ma refer la cei putini care ar incerca sa fie in regula. Aceia sunt eliminati de sistem pentru ca strica piata.
    • +1 (3 voturi)    
      Detectez orece lacrimi in postarea ta ? (Marţi, 14 iulie 2009, 15:44)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Ardox

      Te pomeni ca tu esti unul din aia eliminati de sistem dupa ce ai dat cu nasul de munca
      si nu ai facut fata.
      Nu te rusina sa ti declari conditia.
      Si Monica Macovei a fost data afara pentru ca
      nu o reusea si pace sa isi termine lucrarile.
      Normal ca in cele in urma a ajuns o excelenta critica literara.
      • +1 (1 vot)    
        :) (Marţi, 14 iulie 2009, 16:04)

        Ardox [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        Gresesti rau :).... eu am dat cu nasul de sistem pe usa cealalta, ca "justitiabil". Acum ma apar singur, dupa ce am concediat trei avocati pentru "relatii imorale" cu dusmanul, si tot ce spun spun din experienta direct castigata.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce mentalitate primitiva (Marţi, 14 iulie 2009, 14:49)

    Mihai [anonim]

    Daca nu le convine de ce nu sunt dati afara pt grava prejudiciere a justitiei si institutiilor statului si sa isi gaseasca de munca in alta parte ?! Ce stiu sa faca?! Daca stiau, isi gaseau. Asa sa stai la milogeala e usor. La muncaaaa sau dati afara urgent !
    • 0 (2 voturi)    
      Tu ai ceva din inteligenta lui Boc (Marţi, 14 iulie 2009, 16:04)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Vad ca folosesti cuvantul ”urgent”.
      Toate ordonantele urgente ale piticului
      s-au dovedit
      pana la urma neconstitutionale.
      *
      Dac-i dai afara tribunalele trebuie inchise de tot
      pana gasesti altii si ii formezi.
      Dupa care nu este exclus sa faca si aia greva.
      Domnu ”Emil 2” guvernarea unei tari e grea, bre !
  • +6 (8 voturi)    
    PROPUN SA FIE DATI AFARA (Marţi, 14 iulie 2009, 14:58)

    cris [anonim]

    Eu lucrez in mediul privat din care se platesc taxe la bugetari. Propun ca bugetarilor si in special sparlamentarilor sa li se aplice regulile din sistemul privat.
    Adica: r
    efuzi sa lucrezi esti dat afara,
    intrzii 5 minute ti se taie o ora de munca,
    intrazii o oara ti se taie o zi de munca,
    lipsesti nemotivat 3 zile ti se desface contractul de munca,
    nu iti indeplinesti norma cu 10 % esti penalizat 30 % ,
    nu iti indeplinesti norma cu mai mult de 10% primesti preaviz de desfacere a contractului de munca.
    Sa vezi ce oameni constiinciosi o sa avem in sitemul bugetar
    • 0 (2 voturi)    
      Ai pierdut pe putin 5 minute cu postarea (Marţi, 14 iulie 2009, 15:47)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui cris

      Noroc ca eu am suflet bun,
      de bugetar ,
      si nu ti tai nimic din salariu.
  • 0 (2 voturi)    
    PAI PARCA NU ERA ASA... (Marţi, 14 iulie 2009, 15:02)

    tribunal [anonim]

    Parca intelesesem ca nu e nevoie de justitie in tara asta. Ca Justitia e corupta, samd. Cum adica, doua ore fara justitie provoaca asemnea reactii? Cumva printre justitiabili era vreun privat? Nu cred. Ei nu au nevoie de justitie, invatamant, politie, armata si in general de bugetari puturosi, de lux, care au venituri nesimtite.
    Eu cred ca magistratii s-au hotarat sa presteze in fiecare zi cate doua ore la privatii nostri...
    Nu-i asa ca suna bine?
    Asata e tara pe care o vreti?
    Bucurati-va!!!
  • -2 (2 voturi)    
    salarii magistrati (Marţi, 14 iulie 2009, 15:03)

    mariana [anonim]

    Pentru dom` Mitica : stii cat primeste salariu un judecator de prima instanta pentru un dosar rulat pe sedinta? in varianta optimista (doar 100 de dosare pe saptamana ,nu pe sedinta, ca pot fi mai multe) circa 50 lei. Stii care este onorariul unui avocat pe acelasi dosar ? Pai judecatorul este un amarat, un neica nimeni! Si sa nu-ti imaginezi ca toti avocatii sunt super competenti! Inclusiv la marile "case", pline de pretentii si cu onorarii exorbitante se gaseste incompetenta, superficialitate, dezinteres... Uneori platesti cat nu face "brandul". O justitie umilita si rupta in fund , asta se doreste. Cine si de ce ? Raspunde-ti singur !
    • +1 (1 vot)    
      Aritmetica (Marţi, 14 iulie 2009, 15:33)

      Ardox [anonim] i-a raspuns lui mariana

      Plecam de la premiza ca e corect ce ai spus. In cazul acesta, de ce s-ar mai "face" cineva judecator? De ce s-ar duce cu buna-stiinta intr-un mediu cu salarii mici dar cu mult stress si zeci de dosare pe sedinta (nu pe saptamana)? Raspunsul e (probabil) doar unu: dintr-un inalt simt al onoarei si justitiei. Sau, cine stie, poate ca, pe langa multele procese care nu "produc" (de exemplu pensionari vs. Casa de Pensii), se strecoara si unele care fac sa merite deranjul (de exemplu Dom' Costel) si duc balanta pe plus real. Una peste alta, aritmetica e simpla si infailibila: NIMENI nu se duce unde nu merita. E atat de simplu.
    • 0 (0 voturi)    
      O CASA MARE DE AVOCATURA - ”PREDOIU” (Marţi, 14 iulie 2009, 16:10)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui mariana

      Profitand de faptul ca nevasta-sa
      este asociata cu tata socru
      Casa de avocatura a lu Peste prajit
      pastreaza in titulatura si numele ludomnu ministru.
      Acesta o fi vreun abuz ?
      Ei as !
      E respectarea legii 100%.
      *
      Si daca baietii au mai nou sediul la 25 m de Inalta Curte care e problema ?
      *
      Sunt curios daca mai pastreaza numele Predoiu
      pe firma si dupa ce taranelul acesta obraznic
      se muta la Jilava. Impreuna cu toata liota
      de infractori guvernamentali.
  • +2 (2 voturi)    
    Unde sunt banii dumneavostra (Marţi, 14 iulie 2009, 15:16)

    CezarN [utilizator]

    Banii pe care judecatorii ii cer si care lipsesc de la buget sunt acei bani furati de hotii si mafiotii pe care ei, onor judecatorii, ii elibereaza pe banda rulanta.

    Sunt prejudiciile nerecuperate din mii si sute de mii de hotii care le-au trecut prin salile de judecata in ultimii 20 de ani si pe care s-au facut ca nu le observa.

    Sunt spagile primite de ei (si date de invinuiti) din bani furati de la stat si pe care nu s-au platit taxe si impozite.

    Sunt banii pe care judecatorii i-au distribuit (substituindu-se Guvernului) dand castig in instanta la tot felul de reclamatii de natura salariala a angajatilor de la stat(chiar zilele acestea m-am intalnit cu o cunostinta (angajat la Prefetura sau Consiliul Judetean) care se lauda ca a primit vreo 500.000.000 ROL din astfel de judecata).

    Sunt banii platiti de statul roman in procesele pierdute la Strassboug datorita deciziilor partinitoare a judecatorilor nostri.

    Si lista poate, desigur, continua...
  • 0 (0 voturi)    
    deci (Marţi, 14 iulie 2009, 15:20)

    Politist prost [anonim]

    Urmeaza politstii, care au luat acum in medie cu 600 mai putin. Succesuri poc
  • +2 (2 voturi)    
    La Cluj tot timpul e protest (Marţi, 14 iulie 2009, 15:21)

    contribuabil [anonim]

    La Cluj nu se respecta la arhive si la registratura cele 4 ore zilnice obligatorii impuse de Regulamentul Intern al Instantelor Judecatoresti nici atunci cand nu e protest.
  • +2 (2 voturi)    
    "Puterea" judecatoreasca (Marţi, 14 iulie 2009, 16:17)

    CezarN [utilizator]

    Anemice cum sunt, din cea mai neinsemnata comuna(Consiliul local si primarul) si pana la nivel national(Parlamentul si presedintele), puterile legislativa si executiva isi castiga legitimitatea de la singura sursa de legitimitate posibila intr-o democratie - votul popular.

    Puterea judecatoreasca pare ca se sustrage acestei legitimitati. Ei, judecatorii, si-au dezvoltat un sistem de casta, de "o mana spala pe alta si amandoua fata", ei se aleg si se judeca intre ei, isi promoveaza pe scara larga odraslele in magistratura, trucheaza asa-zisele concursuri de ocupare a posturilor, se acopera de ridicol, si ca profesionisti(de ex. prin decizii diferite in spete idetintice, dar cu inculpati diferiti, prietenii stiu de ce), dar si ca persoane private (vezi judecatorul celebru din Craiova, cea beata la volan, cea sexy din MISA, etc) fara ca vreun organism gandit de ei sa le "igienizeze" tagma. Dimpotriva, in cel mai rau caz, vinovatul este pedepsit cu o iesire la pensie (sute de milioane ROL) la matusalemica varsta de 50 de ani. Asa au ajuns cei mai multi judecatori sa creada, gresit, ca importanta si necesitatea puterii judecatoresti in sine se transfera si asupra propriilor lor persoane.

    De aceea as propune:

    - alegerea prin vot democratic, pe un mandat limitat in timp, a (nu stiu ierarhia lor) presedintilor tribunalelor si parchetelor judetene si a celor cu functii superioare. Ar creste sensibilitatea magistratilor la nevoile de justitie ale cetatenilor

    - introducerea curtilor cu jurati. Ar ajuta la stabilirea unui verdict neviciat de spagi si ar responsabiliza cetatenii fata de actul de justitie

    - responsabilizarea judecatorilor fata de o serie de greseli direct imputabilie lor (cum spuneam, de ex. decizii diferite in spete identice sau procese pierdute de stat la Strassbourg)

    - drepturi, avantaje, protectie samd pe masura acestor cerinte.