Parcarile Dalli vor fi preluate, de luni, de Primaria Capitalei

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 iulie 2009, 16:58 Actualitate | Esenţial

Cele peste 3.000 de locuri de parcare exploatate de societatea Dalli Exim vor intra, incepand de luni, in administrarea Primariei Municipiului Bucuresti, dupa ce municipalitatea a emis, in urma cu o luna, o notificare privind incetarea contractului din 1995, incheiat cu firma, informeaza un comunicat al institutiei.

"Noi am instiintat societatea Dalli Exim SA ca este necesar sa predea Primariei cele peste 3.000 de locuri de parcare exploatate pana acum deoarece contractul cu nr. 20 din 1995 este nul de drept. Am respectat legea si am trimis notificarile. Incepand de saptamana viitoare, Primaria, prin structura sa nou creata, va prelua  gradual aceste parcari pentru ca dorim sa facem ceea ce am promis: sa recuperam domeniul public, in folosul bucurestenilor", a declarat primarul Capitalei, Sorin Oprescu, intr-un comunicat transmis duminica.

Toate cele peste 3.300 de locuri de parcare exploatate de Dalli vor intra in administrarea municipalitatii, pana cel tarziu pe data de 11 iulie, a anuntat, in urma cu o luna, primarul Sorin Oprescu, la bilantul unui an de mandat. Primarul Capitalei a explicat atunci ca pentru acest lucru nu este nevoie de proces, in conditiile in care contractul a expirat, iar actul de prelungire, spune Sorin Oprescu, a fost semnat cu incalcarea prevederilor legale. El a adaugat ca, inca de cand a venit la Primaria Capitalei, a aratat ca acest contract de exploatare a domeniului public este ilegal.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1423 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Salutare (Duminică, 12 iulie 2009, 18:06)

    Rhadoo [utilizator]

    Adio Dali! Nu ne va fi dor de tine!
  • -1 (5 voturi)    
    :)))))) (Duminică, 12 iulie 2009, 18:21)

    naufragiatul [utilizator]

    Cand am citit prima data titlul, am citi "porcariile Dalli", si asa mi-a atras atentia acest articol total neintersant pentru 19 milioane de romani care nu traiesc in Bucuresti.
  • +1 (5 voturi)    
    Cocos a fost scopit (Duminică, 12 iulie 2009, 18:24)

    Pache Protopopescu [anonim]

    Prin aceasta hotarare a Primarului Oprescu, Dorin Cocos a devenit clapon, de asta se lamenteaza madam Udrea.
  • +5 (9 voturi)    
    Parcari? (Duminică, 12 iulie 2009, 18:40)

    Radu [anonim]

    Credeam ca a facut Oprescu inca 3000 de locuri noi. De fapt le ia de la Dali si le baga la primarie, adica se va gasi alta firma care sa le administreze.
    Posibil sa vad peste vreun an ca Dalli vine cu sentinta definitiva & irevocabila pentru care Primaria sa-i dea retroactiv despagubiri, tot asa cu cei 19 directori de la APIA vor fi numiti again in functii de catre ministrul Sarbu.
    LoL Oprescu.
  • +2 (4 voturi)    
    Parcarile lui Catavencu de Oprescu! (Duminică, 12 iulie 2009, 20:05)

    martin [anonim]

    Chiar cu riscul de a fi tratat din nou ca fiul lui Cocos, vreau sa atrag atentia ca de cand a cucerit puterea si nu stie ce sa faca cu ea ,neonorabilul Catavencu de Oprescu anunta periodic ca a preluat parcarile Dalli, care conform declaratiilor actualului proprietar, nu mai apartin demult celebrei familii Cocos.
    Problema pentru bucuresteni este ca nu au aparut parcari noi si ca ele vor costa in continuare si probabil chiar mai mult ca la Dalli, caci ce ii platesc alegerea lui Oprescu,nu o fac desigur degeaba.
    Si atunci ,care e folosul si gloria acestei noi victorii de la Trafalgar, caci vechiul erou Nelson a murit in lupta,iar paiata Oprescu traieste bine printre palmieri ,pauni si viitorii carnati record!
    • -2 (2 voturi)    
      folosul si gloria (Duminică, 12 iulie 2009, 21:28)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui martin

      sunt faptul ca bani ajung la primarie si nu la diversi indivizi care le-au luat cu japca
    • 0 (0 voturi)    
      Parcari (Joi, 16 iulie 2009, 21:06)

      aura [anonim] i-a raspuns lui martin

      Oprescu se viseaza presedinte si face nationalizari. Se stie ca tot ce administreaza statul se duce de rapa. Daca in taxa de parcare de la Dalli se regaseau serviciile, acum in taxa pentru parcarea lui OPRESCU se va regasi in buzunarul lui si al acolitilor. Trebuie sa-si scoata banii de campanie!!
  • 0 (2 voturi)    
    Care parcari de la Dalli? (Duminică, 12 iulie 2009, 21:46)

    Dalli nou [anonim]

    Care parcari de la Dalli? De mai bine de o luna parcarile sunt administrate de alte firme. Ia uitati-va ce scrie pe bonurile de parcare.
  • 0 (0 voturi)    
    Legalitate (Luni, 13 iulie 2009, 9:16)

    Andrei [anonim]

    Din cate stiu primarul Bucurestiului nu are calitatea legala necesara pentru a declara nulitatea unui act.... Poate gresesc...
    • 0 (0 voturi)    
      Normal (Joi, 16 iulie 2009, 21:01)

      Simona [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Fireste ca nu are cum sa se pronunte. Jurist e baiatul lui Iorgovan care e tinut de mila de Oprescu. Asta a luat parcarile de la Dalli ca sa zica si lumea ca a facut ceva pentru bucuresteni. In spatele acestei afaceri sta Vasile Lungu fost hot la Dalli, actuala sluga a lui Oprescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Dalli (Joi, 16 iulie 2009, 20:56)

    Sache [anonim]

    Dupa ce a rezolvat toate problemele Bucurestiului, Autostrada suspendata, centru istoric si traficul, Oprescu a trecut si la parcari. Se va alege praful de masinile noastre in parcarile lui Oprescu. Daca masina mea era zgariata in parcarea la Dalli primeam despagubiri. Acum, o sa primesc un bulan pe spinare de la paznicul lu Oprescu.