VIDEO Traian Basescu: Obiectivul ce trebuie atins in Orientul Mijlociu este doua state, Palestina si Israel

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 12 iulie 2009, 11:19 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a declarat ca obiectivul ce trebuie atins in Orientul Mijlociu este "doua state, Palestina si Israel, in pace si securitate", informeaza Mediafax. Seful statului efectueaza duminica, o vizita oficiala la Autoritatea Nationala Palestiniana, la invitatia omologului sau, presedintele Mahmoud Abbas, in programul deplasarii fiind inclusa si o intalnire cu reprezentantii comunitatii romanesti din teritoriile palestiniene.

"Procesul de pace in Orientul Mijlociu poate fi continuat acum avand in vedere evolutiile politice din regiune", a declarat Basescu, adaugand ca "obiectivul care trebuie atins este doua state, Palestina si Israel, in pace si securitate".

Presedintele roman s-a referit si la subiectul securitatii Israelului, despre care care a spus ca "nimeni nu poate cere Israelului sa tolereze acte de terorism pe propriul teritoriu sau insecuritate la frontiere. In acelasi timp, subiectele in discutie vor fi legate si de terorism, avand in vedere ca zona Orientului Mijlociu este un furnizor de acte de terorism care se petrec chiar pe teritoriul statelor din regiune".

Vizita lui Basescu in regiune intervine dupa o serie de intalniri pe care seful statului le-a avut cu liderii din Orientul Mijlociu, care au vizat securitatea zonei, esentiala pentru securitatea Romaniei. "In zona Orientului Mijlociu Romania are interese economice deosebite", a spus presedintele Basescu.

Seful statului a mentionat ca la Ramallah se va semna un acord de cooperare intre ministerele de Externe roman si palestinian. Basescu se va intalni cu romanii din zona, despre care va discuta problemele pe care le aveau acestia cu actele in timpul ofensivei israeliene din iarna, care a determinat evacuarea lor din zona.

Presedintele este insotit la Ramallah de ministrul de Externe, Cristian Diaconescu.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

908 vizualizari

  • -2 (16 voturi)    
    stai acasa nu mai cheltui banii tarii aiurea (Duminică, 12 iulie 2009, 11:43)

    miruna [anonim]

    Sa stea basescu acasa. El face pace intre palestinieni si evrei? M a face sa rad.
    De ce nu merge si in Gaza. Ar face bine sa viziteze si cetatenii romani din Fasia Gaza pentru ca de aia au uitat oficialitatile romane.Oamenii aia din Fasie, cetatenii romani, ce drepturi mai au? Si ei sunt teroristi?
    • -2 (16 voturi)    
      Mda (Duminică, 12 iulie 2009, 13:03)

      Horea [anonim] i-a raspuns lui miruna

      El, marele pacificator, aducator de liniste si buna intelegere.
      • -2 (4 voturi)    
        Trimite/l pe Geoana, (Duminică, 12 iulie 2009, 16:16)

        domino83 [anonim] i-a raspuns lui Horea

        El o sa faca pace intre toti! Doar este ambasadoe si prostanac! Citeste almanahe si planteaza palmieri! Da euroi la romanii care se intorc acasa, le face case si impreuna cu prietenul Gigi le da si cate o oaie la... belit! (belit in rusa = albit). Daca il lasa soacra poate o sa mai si taca! Dar el, saracul, are textul pus pe covorul pe care doarme in fata usii! Asa ca, dragilor, fuga-fuga la nea Geoala, poate doar-doar, mancati si voi ceva!
  • -4 (14 voturi)    
    Disperare a la crasma (Duminică, 12 iulie 2009, 12:43)

    Deci [anonim]

    Disperatul asta sa-si vada de popii lui cu barbi stufoase de prin satele aflate in Evul Mediu din Romania, si sa lase politica internationala, ca nu e in birt la discutii despre mersul lumii
  • -3 (13 voturi)    
    Ham ham (Duminică, 12 iulie 2009, 12:52)

    Martens [anonim]

    Ce sa spun... s-a trezit si cainele sa latre dupa cum vorbeste stapanul! Pana alde SUA nu au plus placa cu doua state, El Marinero nu s-a pronuntat. Acum isi face volta si el.
  • +4 (10 voturi)    
    Interesant... (Duminică, 12 iulie 2009, 13:32)

    Surfer [utilizator]

    din 4 postari, toate sunt antibasescu.... hm..

    Probabil tot basescu e de vina ca nu e pace in orientul mijlociu
    • -2 (8 voturi)    
      4 postari antibasescu (Duminică, 12 iulie 2009, 14:58)

      Horea [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Da si din 4 postari antibasescu, toate 4 au voturi negative. Te pomenesti ca Basescu al tau va fi reales in unanimitate la toamna. De-ar sti nea Nicu ca a fost detronat in preferintele poporului, s-ar rasuci in mormant.
    • -1 (5 voturi)    
      Se justifica (Duminică, 12 iulie 2009, 17:27)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Chiorul face vizita asta doar pentru a ne prosti ca are o agenda externa si pentru a nu rata o oportunitate de-a mai defila cu abureli pe fuxurile de stiri interne. Majoritatea postarilor sunt negative la adresa lui pentru ca ne poate prosti o zi, doua, chiar si 4 ani, dar nu ne poate prosti mereu! O vizita in OM fara sa fie inclus si Israelul este clar o vizita cu tenta electorala, numai ca-si cumpara publicitatea in spatiul de stiri mai cu "fereala" decat ridzuleasca, desi tot bani publici sunt si cei cheltuiti cu deplasari interne sau externe absolut inutile pentru romanii care nu fac parte din famiglia lui!
    • +1 (3 voturi)    
      Nu e vb de asta... (Duminică, 12 iulie 2009, 19:59)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

      Pt ce se baga el in problemele din orientul mijlociu? Ce treaba are el acolo? Cauta sa-si faca dusmani? Basescu sa-si vada de treaba lui si sa nu mai faca gafe externe...pt ca nu-i momentul.
  • -3 (11 voturi)    
    De parca parerea ta ar conta (Duminică, 12 iulie 2009, 13:42)

    Irina [anonim]

    Nu te mai baga singur in seama, oricum nu intereseaza pe nimeni parearea ta! Paiata de doi lei.
  • -8 (10 voturi)    
    Grrrrr (Duminică, 12 iulie 2009, 13:42)

    Gila [anonim]

    Rrrrrrr, hau hau, grrrrrr, ham ham ham !
  • +3 (9 voturi)    
    Omolog ?? (Duminică, 12 iulie 2009, 13:50)

    Ardox [anonim]

    Din cate stiu, statul palestinian inca nu exista, iar Mahmoud Abbas este, deocamdata, doar presedintele Autoritatii Nationale Palestiniene, care este o entitate politica (aka. partid) care are ca scop crearea unui stat al palestinienilor. In acest context presedintele Basescu nu ii poate fi inca omolog, iar formularea in cauza poate aduce prejudicii diplomatice.
  • -1 (13 voturi)    
    ? (Duminică, 12 iulie 2009, 14:02)

    Anonim [anonim]

    S- trimita pe EBA sa faca pace si pe acolo ca la noi e !
  • -3 (13 voturi)    
    Jidani (Duminică, 12 iulie 2009, 14:03)

    TdM [anonim]

    Si acum sa sara toti jidanii cu gura.... Astept reactii mai vehemente.
  • +5 (7 voturi)    
    Boala Nationala ! (Duminică, 12 iulie 2009, 14:54)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ 45 de ani Romanii au stat cu capul in gluga de strujeni ,La "lovilutie" au iesit maxim 1% restul tremurau in fata TV.Singurul lucru castigat e dreptul la Hoooo care se aplica cand si mai de multe ori cand nu este cazul.! Vorbim de presedintele ROMANIEI! Vrem nu vrem Romanii au dorit acest lucru si trebuie respectat.Daca o unitate militara in misiune s-ar comporta asa cu comandantul sigur vor veni toti sub "scut".Cu asemenea obicei de "eroi"anonimi cu gura,cu netul vom ramane de coada "trenului".Suntem ca turma de "oi"luata de val ,cazuta recent in munti ,in prapastie in hazul baronilor etc.Fara unitate,munca respect ideal victoria va fi un mare FIS national Nu vedem padurea din cauza catorva copaci.La o analiza sumara marii beneficiari ai "lovilutiei sunt cativa tupeisti cu scoala putina cu obraz foarte gros , cativa din eslonul 2 fara mari calitati.Acest "Divide et impera "merge snur la Romanii de aici sau aiurea. Ajung sa invidiez unitatea si intrajutorarea rromilor sau maghiarilor.Incet incet devenim prin comportamentul de turma dusa la abator minoritari in propria tara. E sentimentul "deja vu" cu .."rafuiala" Francejilor" care la debarcarea aliatilor au inceput prigoana impotriva unor biete femei care de foame au "colaborat in pat" cu dusmanul a "colaborationistilor" La verificare unele "femei usoare" spionau pentru Franta sau "colaborationisti"cu misiuni de salvare a celor urmariti de subtilizare de documente autentice pentru rezistenta sau maquisarzi.Se constata ca cei mai inversunati"revolutionari"fusesera adevaratii turnatori si colaboratori din umbra si capii bursei negre.Eminescu" " Toate's vechi si noua toate.." Istoria se repeta.Cei mai vocativi "anonimi" sa se uite in oglinda sau sa-si faca un examen de constiinta inainte de a ridica piatra.Mai sunt si pui cu cascaval lipitori de afise foarte " agitati" A trecut momentul FSN cand cu 7 clase au fost numiti primari fiind fugariti de localnici ca incopetenti si venetici. .DDD
  • -2 (4 voturi)    
    Exact pe dos (Duminică, 12 iulie 2009, 15:03)

    vercingetorics [anonim]

    De fapt, solutia e exact pe dos: nici stat palestinian, nici stat evreiesc, dupa cum e descris <a href="http://mises.org/story/3285">aici</a>.
  • 0 (4 voturi)    
    hahaha (Duminică, 12 iulie 2009, 19:13)

    ion [anonim]

    Tzara arde si... Basescu vorbeste de Palestina...Cui dracu ii pasa de Palestina, ai luat-o razna?!