Kommersant: Presa comunista din Moldova mobilizeaza cetatenii la un razboi cu fascistii, dusmanii, criminalii si teroristii

de M.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 iulie 2009, 12:10 Actualitate | Esenţial

Presa controlata de puterea comunista din Republica Moldova nu pare deranjata de folosirea atacurilor la persoana si incearca sa mobilizeze electoratul etichetand oponentii politici drept 'fascisti', 'dusmani', 'criminali' si 'teroristi', scrie Kommersant, citat de unimedia.md.

Posturile de televiziune mediatizeaza fara incetare o serie de spoturi, insotite de lozinci, care cheama cetatenii la un razboi cu liberalii: "Sa nu le cedam Moldova!", "Sa ne aparam Patria!", "7 aprilie – timpul distrugatorilor!" etc.

Prestigioasa publicatie rusa precizeaza ca spiritele sunt atat de incinse la Chisinau incat repetarea situatiei de la 7 aprilie este foarte posibila.

Kommersant noteaza ca in lupta electorala s-au format doua tabere politice, reprezentate de catre Partidul Comunistilor, pe de o parte, si partidele de dreapta (PL, PLDM si AMN), pe de alta parte. In ultima perioada, a mai aparut si Partidul Democrat, condus de Marian Lupu, fostul presedinte al Parlamentului, care a sporit sansele acestei formatiuni de a accede in legislativ.

Kommersant remarca faptul ca alegerile din 29 iulie par a fi cele mai dure din toata istoria Republicii Moldova, dupa esecul repetat al comunistilor de a alege seful statului.

"Dupa ce multimea de tineri, nemultumita de victoria comunistilor in alegeri, a protestat in centrul Chisinaului si a distrus sediile Parlamentului si Presedintiei, partidele politice s-au acuzat reciproc de tentativa de subminare a suveranitatii statului. PCRM acuza oponentii ca au incercat sa organizeze o lovitura de stat, iar PL, PLDM si AMN declara ca actiunile de violenta au fost organizate de catre serviciile secrete, la comanda guvernarii", scrie Kommersant.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2649 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    nu mai tine (Vineri, 10 iulie 2009, 12:33)

    scepticu [utilizator]

    Intr-o lume globalizata , cu internet ,mobil si tv prin satelit nu mai poti strivi cetateanul cu bata.
    Sa speram ca fratii nostri vor avea curajul si mitnea de a vota viitorul.
    • -2 (10 voturi)    
      Adica speram sa nu repete greselile noastre? (Vineri, 10 iulie 2009, 12:57)

      bobina [anonim] i-a raspuns lui scepticu

      Noi ne-am ales "conducatorii" cu dosul nu cu capul....
      • 0 (0 voturi)    
        cu "dosul" sau cu capul... (Miercuri, 15 iulie 2009, 18:50)

        muky [anonim] i-a raspuns lui bobina

        ...nu prea au fost alternative;si,din pacate nici nu se intrevad oameni politici care sa fie demni de inaintasii lor.toti umbla numai dupa o imbogatire rapida,nu-i intereseaza ce se intampla cu poporul-merg pe principiul:-acum e momentul(sa furam)-dupa noi potopul(caci cine stie cand vom mai ajunge la guvernare;desi si in opozitie se pot face bani,numai ca mai putini) astia suntem si din pacate ,cu astia o sa mai defilam inca vreo cativa zeci de ani(l-am injurat pe dl Brucan,cand a prorocit ca Romaniei ii va trebui vreo 20 de ani sa ajunga in randul tarilor capitaliste(sau macar sa iasa din comunism),dar din pacate s-a cam inselat cu o cativa zeci de ani. asta e ,vom astepta vremuri mai bune(cine apuca) cu bine
  • +9 (9 voturi)    
    ROMANIA MICA (Vineri, 10 iulie 2009, 12:36)

    cris [anonim]

    MOLDOVA ESTE ROMANIA MICA sau ROMANIA 2
    Eu fac o similitudine inte ce fac comunisti din rep moldova acum si ce a facut psd-ul in 1992 si 1996 cand liberali si taranistii erau asimilati cu regele mihai si tradarea acestuia din 23 august 1944. deci romani atentia la neocomunisti cu doctina "sa furam cat mai mult"
    • 0 (0 voturi)    
      "trădarea regelui Mihai" ? explică, te rog (Vineri, 10 iulie 2009, 16:35)

      ghighi [anonim] i-a raspuns lui cris

      "trădarea regelui Mihai" ? explică, te rog
  • +3 (5 voturi)    
    Basarabia... (Vineri, 10 iulie 2009, 12:38)

    ro_md [anonim]

    Ma uit cu tristete ca vasnicii "barbati" din Basarabia tot ce pot sa faca si acum in al 12-lea ceas e sa strige... SUS/JOS/Sho pe ala/celalalt, apoi mai merge o hora...din cate vad in continuare basarabenii raman la horit si doinit, lasand ne-prietenii sa isi faca de cap in acest petic romanesc. Nimic pragmatism, totul se intampla in suflet(nu zic ca nu e bine ca sufletul sa colaboreze cu mintea, dar sa primeze mintea) si de asta profita toti "prietenii".
    Citeam ca s-ar fi ars declaratia de independenta...eu cred ca trebuia sa nu existe asa ceva, independenta fata de cine? Ce a adus aceasta "independenta" in afara de o crunta saracie si foarte multe libertati oprite(sunt 10 tari in lume unde sa nu fie nevoie de viza pe pasaportul albastru?)?
    Diferenta intre comunisti si "liberali"? ZERO,toti vor statalitate, moldovenism, deci saracie cat mai crunta pt 99,9% din populatia majoritar romanesca din Basarbaia.
    Cred ca sunteti o cauza pierduta, cei ce gandesc au plecat deja... trist dar real
    • +2 (2 voturi)    
      Basrabia...pamant romanesc (Vineri, 10 iulie 2009, 14:17)

      ro-ro [anonim] i-a raspuns lui ro_md

      Draga ro-md, Nu cred c-ai apucat vremurile de impliniri marete ale piticului atomic. Altfel ai fi stiut ca lupta cu comunistii si ai lor e o lupta care nu respecta nicio conventie (de la Haga sau de unde vrei tu), deci e o lupta inegala, pentru ca bravii comunisti nu au scrupule in a minti, dezinforma, lovi brutal sub centura etc. Ceeace vezi tu din ceeace puterea comunista te lasa sa crezi, este ca toata lumea vrea ciolanu', nicidecum ca unii sunt pro-democratie (Romania, Europa etc.) si ceilalti pro-dictatura (cu sprijinul Moscovei, se pare tot mai plapand; se pare, pentru ca Moscova nu mai crede in Voronin, dar asta nu inseamna ca ar lasa Basarabia din cioc). Deci sa nu fii surprins daca pana la urma mamaliga romaneasca (in varianta basarabeana) va exploda. Ideea este sa ii sprijinim moral, fara sa-i judecam prea aspru: sub comunism e foarte greu sa afli adevarul despre sacrificiul democratilor (vezi rastalmacirile despre "evenimentele" din 17-22 dec. 1989 din Romania).
    • 0 (0 voturi)    
      pai daca ar fi o singura tara.. (Miercuri, 15 iulie 2009, 19:06)

      muky [anonim] i-a raspuns lui ro_md

      ...ar scapa ciolanul din gura,sau cel mult ar primi un oscior de parlamentar,care nu-i tot una (chiar daca e intr-o tara mai saraca) cu ce si-ar imparti avand functii de conducere in stat(presedinte,prim-ministru etc) asa ca...." interesul poarta fesul " cu bine
  • 0 (4 voturi)    
    Razboi (Vineri, 10 iulie 2009, 13:14)

    Mumu [anonim]

    Lasa ca am vazut si pe la noi acelasi razboi cu liberalii facut de comunistii romani, deghizati in democrati autentici. Tot ce pot sa le zic este ca vor pierde acest razboi, e inevitabil !
  • +3 (3 voturi)    
    BPR! (Vineri, 10 iulie 2009, 14:07)

    neomul [utilizator]

    O să renaștem din cenușă, așa cum am facut-o de-atâtea ori de-a lungul istoriei. Deși românii de pretutindeni par, adesea, o cauză pierdută, cred că avem ceva sfânt în noi, ce nu s-a pierdut încă, ce ne va permite să ne ridicăm din nou. Important e să fim UNIȚI.
    Constat cu bucurie și cu tristețe în același timp că tinerii români de dincolo de Prut, fie ca au pașaport românesc sau moldovenesc, sunt mai patrioți și mai interesați de viitorul neamului decât noi...
    Istoria se repetă dacă ne gândim că ultima izbucnire adevărată de românism a avut loc în Ardealul asuprit. Doar atunci când ne ajunge cuțitul la os apreciem acel lucru ”sfânt” pe care-l avem, faptul că simțim românește.
    Bravo basarabenilor, suntem alături de voi!
  • +1 (1 vot)    
    Fructul oprit sau lucrul piedut sunt importante! (Vineri, 10 iulie 2009, 16:50)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Omul e un animal curios.Nu apreciaza ce are decat atunci cand i-l pierde.Drepturi castigate cu sange si suferinta sunt azi tratate ca neimportante.Ex Votul ! A vota nu este tot una cu a merge in turma.E un act de o responsabilitate extrema.La sondajele de opinie cand auzi de nehotarti sau " Nu ma duc" treci deja in zona crepusculara sau in zona creerelor sterse de manipulari grosolane cusute cu funie marinareasca. Viteza, stresul, secolului XXI,netul aduc o superficialitate de speriat in toate domeniile,Viata, e tratata ca un joc video.. Fuga dupa joburi,atomizarea relatiilor de familie duc la confuzii la schimbarea scarii valorilor.Se marseaza in societatea de consum pe false valori "..Ai bani ai valoare" ca in situatii extreme sau de criza sa vezi adevaratele valori.Ardelenii care se confrunta zilnic cu situatii anormale intr-un stat de drept indivizibil si suveran.Sunt mai responsabili decat cei din Moldova sau fostul regat.DDD
  • +3 (3 voturi)    
    ce amintiri... (Vineri, 10 iulie 2009, 18:35)

    MirceaA [anonim]

    declaratiile handicapatului de Voronin imi aminteste de apelativele lui Iliescu din vremea Golaniadei.
  • +3 (3 voturi)    
    Parca am mai auzit asta (Vineri, 10 iulie 2009, 20:54)

    ploiesteanu [anonim]

    in evenimentele din ianuarie 90, cand tot ce nu era fsn era catalagat fascist , criminal, teroristi, drogati, dusmanii tarii, si trebuie chemati minerii si oamenii muncii sa faca ordine. Va aduceti aminte de devastarea sediilor PNTCD si PNL unde, minerii au gasit droguri , dolari falsi, si explozivi, iar roman zbiera ca taranistii s-au dat singuri de gol ! Jigodii comuniste au fost , sunt si vor fi.
  • 0 (0 voturi)    
    Parazitii ... (Duminică, 12 iulie 2009, 9:32)

    Maxyn [utilizator]

    Noi , alegatorii din RM, demult ne-am clarificat Who's Who si metodele lor de spalare a creelor.Asa zisii "comunisti" sunt niste mutantzi ca si celelalte adunaturi de politiceni minciunosi si laudarosi,care se difera numai cu sursele din care se intretzin. Se mimeaza o lupta intre adversari care au aceleasi platforme politice si aceleasi apucaturi.Un limbaj insuportabil , fara argumente ,fara scurpule .Avem impresia ca politicenii, artificial provoaca si exploateaza fenomenul ELECTORALEI PERMANENTE pentru a parazita pe sustzinerea din exterior.