Noi proteste ale magistratilor. Intre orele 9-12 nu vor intra in salile de judecata

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2009, 8:21 Actualitate | Esenţial

Sedintele de judecata vor fi suspendate joi timp de trei ore, incepand cu ora 9:00, iar astfel de proteste vor continua pe durata nedeterminata, au anuntat magistratii. Ei isi continua astfel protestele de zilele trecute fata de subfinantarea instantelor si neacordarea sporului de stres de 50%.  

Totodata, acestia cer si demisia ministrului justiţiei, Catalin Predoiu. In replica, ministrul le-a spus, miercuri, sa renunte la proteste si a anuntat o serie de decizii "destul de dure" pentru angajati. Astfel, el a redus sporul ANP de la 30% la 10% si sporul de manager public de la 55% la 25%. Nu se mai acorda sporuri PHARE pana ce rezultatele pozitive nu vor aparea.

Predoiu a adaugat ca urmatoarea perioada va fi una dificila: toata lumea trebuie sa faca sacrificii, "sa stranga din dinti". Alte masuri precizate de ministru: sumele prevazute din taxele de timbru judicare ar putea intra in bugetul Justitiei. De asemenea, au loc discutii cu furnizorii de utilitati pentru esalonarea platilor.  

Curtea de Apel Bucuresti a decis, marti, suspendarea actului administrativ prin care a fost intrerupta acordarea sporului de stres de 50% pentru magistrati, dupa ce acestia din urma au intentat proces Ministerului Justitiei.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

810 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Sa stea acasa (Joi, 9 iulie 2009, 8:46)

    Bogdan [anonim]

    Si asa e vacanta in perioada asta la ei.
    Ce ar fi sa se duca acasa. Concediu fara plata vreo 2 luni.
    Au niste salarii de te doare capul, plus sporuri peste sporuri.
    • +8 (8 voturi)    
      De ce sa aiba concediu fara plata? (Joi, 9 iulie 2009, 9:42)

      lst [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      De ce sa aiba concediu fara plata? Ba sa plateasca! Sa returneze banii incasati cel putin imoral si ilogic daca nu si ilegal!!!

      Ce inseamna "spor de stres de 50%" ????
      Sunt si magistrati care nu sunt stresati?

      Meseria asta nu presupune stres din capul locului? Stresul este acoperit deja de salariu (sau salar, dupa unii)!

      Este ca sporul pentru cunoasterea limbilor straine. In ziua de astazi ar trebui sa nu fii angajat pe nici o pozitie functionareasca fara sa cunosti o limba straina, nu sa primesti bani pentru asta !!!

      Sau ca sporul de confidentialitate... Asta trebuie rapid inlocuit cu "libertate". Clar: NEdifuzarea de informatii confidentiale este obligatie de serviciu, si se plateste doar DIFUZAREA cu PUSCARIE!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Greva (Joi, 9 iulie 2009, 8:53)

    Mircea [anonim]

    Eu daca indraznesc sa spun ca fac greva, a doua zi sunt dat afara.
    Dansii pot sa faca orice pentru ca sunt putere in STAT !
    • +6 (6 voturi)    
      nu o sa faca greva! (Joi, 9 iulie 2009, 9:08)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Nu o sa faca nici o greva! Nu intra in sala, nu judeca procese, nu vine spaga! Nu sunt nebuni sa renunte la ea!
  • +8 (8 voturi)    
    Nesimtiti (Joi, 9 iulie 2009, 9:11)

    tudor [anonim]

    Tagma asta a magistratilor este cea mai infecta dupa cea a parlamentarilor.Dupa ce ca nu se vede nici un progres in justitie,dupa ce ca au salarii de neam prost fata de ceilalti bugetari mai au curajul sa boicoteze actul de justitie. Sunt in toata tara zeci de mii de absolventi de drept care merita o sansa.Daca acestor indivizi nu le convine regimul sa se reprofileze si sa lase locul altora. Unul tanar nu are loc din cauza unor jigodii care se cred deasupra tuturor!
    • -5 (5 voturi)    
      Ce treaba are... (Joi, 9 iulie 2009, 9:46)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui tudor

      un absolvent de drept cu un judecator?
      Daca spuneai ca sunt in tara asta zeci de mii de absolventi de INM(Institutul National al Magistraturii) care merita o sansa intelegeam. Desi pare scurt, sa stii ca e foooaaaarrte lung drumul de la absolvent de drept (eventula la o fac. particulara) la magistrat. Mai gandeste-te!
  • +6 (6 voturi)    
    ............... (Joi, 9 iulie 2009, 9:28)

    .............. [anonim]

    .nu au pic de rusine......au cele mai mari lefuri din tara.........altii mor de foame, in tara.
  • -8 (8 voturi)    
    simpatici (Joi, 9 iulie 2009, 9:35)

    ratza [anonim]

    in afara de cei ramasi in sistem si care au prins si perioada de dinainte de 89, marea majoritate a magistratilor chiar isi face treaba.
    voi credeti ca se poate face justitie cu salarii de 2000 lei, avand in vedere nivelul de responsabilitate si pana la urma baza juridica proasta pe care isi bazeaza munca si deciziile.
    dar ma rog... e mult mai simplu de catalogat decat de judecat. tara de prosti.
    • +8 (8 voturi)    
      Ai dreptate sunteti prosti (Joi, 9 iulie 2009, 10:05)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui ratza

      Inteleg ca dreptatea se face functie de bani si la 2000 ron nu se poate face. Inseamna ca treaba care se face este colectare de spagi, trafic influenta si cele colaterale. Numai cine n-a fost intr-un tribunal in Romania unde toti de la grefier la presedinte de tribunal umbla numai cu trafic de influenta si mita te poate crede.
      Ai dreptate privind prostia si sunt sigur ca te-ai inclus.
      La mai multe (spagi).
    • +8 (8 voturi)    
      si de ce nu? (Joi, 9 iulie 2009, 10:09)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui ratza

      Poate ne explici si noua, prostilor, de ce nu se paote face justitie cu 2000 si cam care ar fi pretul pe care societatea ar trebui sa-l plateasca ca ei sa FACA cu adevarat justitie!
    • +8 (8 voturi)    
      2000 (Joi, 9 iulie 2009, 10:20)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui ratza

      Pana si o ratza ar intelege ca banii cu care sunt retribuiti bugetarii vin de undeva,din mediul productiv si acuma nu se prea produce mai nimic,deci nu sunt bani! Ce e aia nivel de responsabilitate???Si vatmanul tramvaiului are responsabilitate si nu solicita spor pentru asta,despre stres sa nu mai vorbim...Cred si eu ca cei din sistemul juridic sunt stresati (cand primesc mita ,fiindca constientizeaza mai mult decat altii ce fac).Daca s-ar face dreptate ar trebui sa restituie multi bani fiindca s-au obtinut prin incalcarea legii.
  • +7 (7 voturi)    
    Eu zic sa dea afra 50% (Joi, 9 iulie 2009, 9:50)

    CRIS [anonim]

    Parerea mea este sa nu li se acorde nici un spor pentru ca stresul este meseria lor si ei si-au ales-o si daca nu le-ar fi convenit salariul ar fi facut alceva. Se plang ca nu fac fata proceselor si ca sunt supraincarcati. total fals, au 3 luni pe an concediu platit, amana un proces care se poate judeca in 3 sedinte timp de 3 ani, dau vedicte contradictori pe baza acelorasi date. Eu zic ca ar fi cazul sa fie penalizati cu 10% pentru orice proces care are decizi diferite intre judecatorie si curtea de apel, la 5 abateri sa li sa interzica sa practice meseria timp de 1 an , iar daca mai aduna 5 abateri sa fie exclusi definitiv din magistratura.
    Competenta nu tergiversare.
    Am avut un proces in care am fost stors de bani timp de 3 ani si am avut 20 de infatisari,, am fost la 18 din ele care nu s-au tinut din lipsa de procedura , iar l-a cele doua la care nu am fost s-au audiat 2 martori care au dat declaratii contradictorii si nu s-a luat nici o masura impotriva lor, cu toate ca au jurat cu mana pe biblie ca spun adevarul. jag uman, asta e justitia
    • -4 (4 voturi)    
      33% (Joi, 9 iulie 2009, 11:03)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui CRIS

      Trebuie sa dea afara 33%, ca sa poata acorda restului sporul de 50%, fara alt efort bugetar.
      Daca gandesti cum socotesti, te inteleg.
      Nu e vina judecatorului ca tu ai fost prostit si falit de catre avocat. Nici a avocatului. e pur si simplu vina ta.
      Sau, hai sa zicem ca e vina ta doar.....50%!
  • +3 (3 voturi)    
    @ (Joi, 9 iulie 2009, 9:58)

    angel64 [utilizator]

    vad ca exista sapte mii de sporuri in rsr, spor anp, spor de manager public, spor phare, spor de stres, spor de periculozitate, ... de ce ne mira oare ca nu sunt bani la buget ...pentru ca totul se fura in tara asta.
    suntem o tara de hoti la cel mai inalt nivel

    bomba atomica pe parlament
    dar inainte sa intre acolo , cu ocazia unei ceremonii toti idiotii romaniei.
    si dupa 100 de ani se poate incepe reconstructia...atentie, dupa lansarea bombei sa vina onu cu mastile corespunzatoare sa verifice cine mai misca si in cazul in care sub palatul cel mare din bucuresti mai misca vreunul atunci sa fie impuscat imediat in cap. curatenie totala !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Solutie (Joi, 9 iulie 2009, 10:03)

    Bellcross [anonim]

    Eu propun solutie pentru rezolvarea porblemei banilor: ca in sistemul medical sa se introduca o taxa de judecata ca taxa pentru consultatie pe care vor sa o introduca. NOT!!!!!!

    Get your asses back to work u lazy morons! ca oricum nu faceti nimic decat sa frecati menta toata ziua. Toata lumea stie ca, ca sa ajungi avocat magistrat sau judecator trb sa ai pile si nu are legatura cu pregatirea profesionala......
  • +2 (2 voturi)    
    de la Predoiu citire (Joi, 9 iulie 2009, 10:08)

    Nautilus [anonim]

    De la TVR:

    Predoiu către Mona Pivniceru: ”Nu puteți rezista câteva luni fără un asemenea spor?....”

    ~Nautilus
  • +3 (3 voturi)    
    ia citit ce salarii au (Joi, 9 iulie 2009, 10:09)

    marius [anonim]

    era unu ady ieri pe net care ii apara de zor pe magistrati. Ieri era una Pivniceru la tvr, una de toata jena. Ia vedeti aici ce venitur au, nesimtitii
    http://www.ziaruldeiasi.ro/local/nu-vor-sa-mai-judece-fara-sporul-de-stres~ni5ji7
    • 0 (0 voturi)    
      Nu vezi ca acolo sunt numai sefi? (Joi, 9 iulie 2009, 10:51)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui marius

      Mai era un articol zilele trecute cum ca un profesor de la Fac de Geografie are salariu de 320mil/luna. Crezi ca toti profesorii au asa?
      Nu inteleg inversunarea asta impotriva magistratilor.
      Credeti vreounu' din voi ca banii economisiti astfel ii veti simti in buzunarul/burta voastra?
      Credeti vreounu' din voi ca va ajuta cumva o justitie ingenuncheata?
      Credeti vrounu' din voi ca n-o sa va vina si voua randul (oriunde ati lucra)?

      Va veni randul, da' macar a murit si capra vecinului. Toata lumea-i happy si cei care furau, pot fura in continuare linistiti.
      • -2 (2 voturi)    
        uite care e baiu: (Joi, 9 iulie 2009, 12:10)

        ionescu [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Ceea ce nu intelegeti voi magistratii e ca masa asta informa care se exprima acut pe forum impotriva voastra va vede "la ciolan" ca si pe parlamentari.Sunteti o putere in stat? Atunci sunteti la ciolan, deci demni de dispret si de ura.Ura, la imbecili, nu are discernamant, asa ca nu mai cautati sa dati explicatii la indivizi care nu au minim de constiinta civica.Judecata simplista predomina,dupa cum vedeti.Cred ca e vremea sa deveniti mai vocali,si sa va adresati societatii civice,intelectualilor romani, sa le cereti sprijinul in mod direct,sa le explicati pe intelesul lor, care e gravitatea situatiei,care sunt riscurile.Aveti nevoie de sprijin din afara sistemului.
        • 0 (2 voturi)    
          uite care-i baiu (Joi, 9 iulie 2009, 12:31)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui ionescu

          Adresati-va societatii civile prezente pe acest forum. Caci exista printre noi profesori, programatori, ingineri, medici, juristi si nu numai.

          Camarad ionescu, pentru etichetarea pe care ai pus-o celor care nu-s de acord cu tine ti-ai trantit singur usa in nas. Mai bine te-ai abtine...
        • +3 (3 voturi)    
          cunosc sistemul (Joi, 9 iulie 2009, 12:45)

          marius [anonim] i-a raspuns lui ionescu

          nene, cunosc sistemul f. bine. Tinerii, e adevarat, iau putini bani, insa cei cu peste 20 ani vechime urca aproape toti spre 10000 lei, cu tot cu sporuri. Ori asta mi se pare nesmitire, sa iti votezi un spor de 50% cind deja ai 6-7000 lei pe luna. Asa ca scuza-mi inversunarea, insa asa nu se mai poate. Ei suteaza, ei dau cu capul, ei isi dau salarii.
  • +4 (4 voturi)    
    0 (Joi, 9 iulie 2009, 10:22)

    mos ion roata [utilizator]

    Daca li s-ar face salariul 0 (zero lei) tot ar veni la servici,prietenii stiu de ce!
    • -2 (2 voturi)    
      Da, ar veni (Joi, 9 iulie 2009, 11:00)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

      ...ar veni la servici cei care ar mai ramane in sistem si cei care-i vor inlocui. Probabil ca vor fi care vor veni si daca li se vor cere bani.
      Numai ca, in acest caz, fiecare roman trebuie sa-si cumpere un kalasnikov, eventual un tanc cei care-si permit.
      Asta pentru a-si asigura minimul de siguranta.

      PS: Mergand pe aceasta logica, ar trebui sa lasam fara salarii si profesorii, si medicii si alti cativa. Doar inchipuie-ti ce economie am face. Vom putea sa imprumutam FMI-ul.
  • 0 (2 voturi)    
    nerusinare si aroganta (Joi, 9 iulie 2009, 12:18)

    ana-maria [anonim]

    tot da inainte o dna magistrat de la CSM, k profesorii si doctorii pot sa-si faca firme private si sa-si rotunjeasca astfe veniturile...si k, vezi Dne, magistratii si tagma lor, prin lege nu au voie sa lucreze la privat si d'aia vor salarii nesimtite!
    pai sa explice dna magistrat cum poate un chirurg care sta 8 ore intr-o operatie, nemancat,nebaut,nedus la toilette sa plece fericit si proaspat sa lucreze la privat...sau sa consulte dna magistrat registrele Camerei de Comert sa ne spuna si noua cati profesori si medici au firme private sau lucreaza la privat, astfel incat sa escaladeze diferenta de salariu de la 800-1.000ron(cat castiga un profesor sau medic)pana la 6.000-10.000ron cat castiga un magistrat?!!!pesemne k se vrea grila unitara de salarizare doar pentru catei, k dulaii sunt "stat in stat"...Rusine!
    • -2 (2 voturi)    
      raspuns (Joi, 9 iulie 2009, 14:15)

      leana [anonim] i-a raspuns lui ana-maria

      Cita doctori si profesori iau spaga? Si vi se pare normal, nu?Si cati primesc cadouri si dau meditatii fara sa fie trecuti la fisc?Stii ca un magistrat vine si lucreaza noaptea, si da mandate, pentru ca tu, un cretin, sa-l insulti munca si locul in societate?
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns.... (Joi, 9 iulie 2009, 15:14)

        capatu satului [anonim] i-a raspuns lui leana

        este adevarat ca volumul de munca este mare, dar acesta nu justifica modul in care instantele din tara, inclusiv Inalta Curte au acceptat ca pe calea actiunilor in justitie sa se acorde diverse sporuri magistratilor... asa din pix....,judecatorii si procurorii nu sunt parlamentari....., daca doresc sa-si voteze salariul sa se faca parlamentari...
        la buget nu mai sunt bani pt. persoanele fara nici o sursa de existenta: ajutor social, s.am.d. si se trezesc magistratii ca vor sporuri...

        aratati-ne unul care a platit pt. hotararile proaste date si nu ma refer la unu de la Cucuieti din Deal ci unul de la Inalta Curte, asa de exemplu pt. toata tara....

        toti magistratii ce au cerut acordarea sporurilor, inclusiv cei care le-au aprobat de la ICCJ ar trebui dati afara si pusi sa plateasca nesimtirea de care au dat dovada, motivarea deciziei Curtii Constitutionale nr. 838/2009 este foarte clara, toata lumea stie cat sunt de pregatiti, ar fi de discutat cum unii judecatori din tara au ajuns la ICCJ cu sprijin politic - in special de la PSD, cum a condus Dan Voinea Parchetele Militare, dar nu ar avea nici un efect; din pacate nici un magistrat nu este responsabil pt. actiunile sale, mai recent CSM a propus un proiect de lege pt. angajarea raspunderii magistratului....intre timp statu' plateste la greu toate ineptiile unor judecatori adormiti si prea rutinati pt. a mai verifica indeplinirea conditiilor elementare pt. atragerea raspunderii statului roman.....statu' raspunde si plateste, domnu' magistrat cum o sa plateasca, el are scoli, pregatiri, studii si alte frectii, cum poti sa stabilesti ca un magistrat a atipit cu capu' pe masa, n'avem legi, judecatori competenti, procurori pregatiti,etc...
        BINE CA AVEM SPORURI...