Ministrul Agriculturii anunta reduceri de personal, dar nici un om nu va fi concediat. Cum comentati?

de Ella Moroiu     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2009, 17:52 Actualitate | Esenţial

Personalul din aparatul central al Ministerului Agriculturii va fi redus la jumatate, de la peste 600 de salariati la aproximativ 300, a anuntat miercuri ministrul Agriculturii, Ilie Sarbu. Hotararea de Guvern privind disponibilizarile urmeaza sa fie aprobata saptamana viitoare.

Am iesit din circuitul de avizare al HG, cel mai important fiind avizul Ministerului Finantelor. Hotararea va intra in sedinta de saptamana viitoare, iar aparatul propriu al ministerului va fi redus la jumatate, a declarat Sarbu. (...) Ramane la latitudinea fiecarui director sa decida ce oameni pastreaza, a adaugat ministrul.

In acelasi timp insa, ministrul a precizat ca majoritatea celor disponibilizati vor pleca spre agentiile de plati pentru fonduri europene destinate agriculturii, data fiind calificarea lor pentru aceste posturi.

La Agentia de Plati si Interventii si la Agentia de Plati pentru Dezvoltare Rurala, spune ministrul, ar fi nevoie de un total de 2.000 de noi angajati.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1470 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    cum adik reducem ... (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:04)

    eu [anonim]

    dar nu reducem .. pai daca nu-i dam afara ii mutam la alte agentii cum ajutam bugetul tarii cu reduceri de costuri? oare astia cred ca vb cu tampitii
    • -1 (1 vot)    
      ce stii? (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:20)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui eu

      Poate ca oricum era nevoie sa angajeze oameni pentru agentiile alea. In loc sa angajeze noi oameni, ii muta pe-astia.
    • +1 (1 vot)    
      a impuscat omul 2 iepuri (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:33)

      Io [anonim] i-a raspuns lui eu

      Pe hartie a redus numarul de angajati, in realitate, le-a marit alora salariul. Cu siguranta la agentia de plati vor avea salar mai mare decat in minister.
      Las' ca noi platim!
    • 0 (0 voturi)    
      "reduceri" (Joi, 9 iulie 2009, 9:43)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui eu

      pai suntem tampiti ca popor pt ca noi i-am creat si ii tot alegem tot pe astia!

      or sa inventeze tot felul de agentii care vor percepe taxe pt a da salarii la looserii de stat si asa au restructurat administratia
  • 0 (2 voturi)    
    solutii (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:11)

    alex [anonim]

    Transferuri, pensionari...

    Foarte bine daca eficientizeaza activitatea.
    • 0 (0 voturi)    
      WTF? (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:23)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui alex

      Pensionari? Tocmai ce ne plangeam ca la 4 mil si ceva de angajati sunt 11 mil de asistati sociali...parerea mea e ca tu de fapt vrei sa iesi la pensie la 90 de ani si nu stii cum sa faci (trebuie ajutati cumva asistatii astia sociali).

      Daca practica asta cu transferul nu e generalizata si are intradevar misiunea de a eficientiza activitatea (de a muta oameni din domenii supraincarcate in domenii cu subocupare) e ok insa daca se transforma in practica generalizata nu facem nimic cu costurile alea. Singura conditie e sa se vada o crestere a eficientei platilor in agricultura. Daca nu se vede atunci a fost doar o masura de "protectie" sociala pentru bugetari ....
      • +1 (1 vot)    
        prietene (Miercuri, 8 iulie 2009, 19:44)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Prietene, ca sunt bugetari sau pensionari tot din banii statului (adica din taxele stranse de la cei 4 milioane de activi) sunt platiti. Mie mi se pare ca un pensionar ia mai putini bani decat un salariat. Asa ca daca vrei sa te uiti in felul asta, oricum e o economie de bani. Nu?
        • 0 (2 voturi)    
          nop (Miercuri, 8 iulie 2009, 22:26)

          nu chiar [anonim] i-a raspuns lui alex

          nu chair... un pensionar nu produce nimic... un bugetar.. poate
  • +2 (2 voturi)    
    profesionisti (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:16)

    Ioan [anonim]

    Spre norocul nostru, avem un guvern atat de capabil incat multi vor muri de foame in Ro, dar nimeni nu va pati nimic !
  • +1 (1 vot)    
    Sa se schimbe primesc (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:21)

    Gabriel [anonim]

    Sa se schimbe primesc, dar sa nu se modifice nimic... Ce ar mai avea de treaba nenea Iancu.
  • +2 (2 voturi)    
    Am inceput sa scriu tragedii (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:21)

    Caragiale [anonim]

    Ehee dragii mei, ati ris cind am scris: "Ori sa se revizuiasca, primesc! Dar sa nu se schimbe nimic, ori sa nu se revizuiasca, primesc! Dar atunci sa se schimbe pe ici pe colo, si anume in punctele… esentiale!"

    Dar dupa cum vedeti, mi-am pierdut umorul si nu mai am pic de haz! Prea multi imi copiaza personajele timpite...

    Asa se intimpla cind democratia se transforma intr-o luptaoarba pentru privilegii, iar statul devine instrumentul principal al imbogatirii...
  • +1 (1 vot)    
    Reduceri fara concedieri (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:39)

    Horea [anonim]

    Cum vine asta? Hmmm, let me guess... Isi da el demisia?!
    • 0 (0 voturi)    
      e pe frecventa joasa (Miercuri, 8 iulie 2009, 23:04)

      Costi [anonim] i-a raspuns lui Horea

      Am stat un pic si am chibzuit drept pt. a intelege acest articol. Explicatia a venit de la domnul ufolog Lorin Furtuna. E vorba de balaurienii care se afla pe orbita in nava mama care ii asteapta pe serpilienii de la guvern, pe pestilienii din parlament si pe vulturienii de la cotroceni sa le aduca tonele de aur scoase din visteria gorilienilor de la BNR.
      Daca veti putea sa va conectati ancestral pe frecventa joasa cu macrospatiul apropiat in directia constelatiei Orion, o sa auziti sunetul navei mama si veti realiza ce se intampla si in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    reforma in agricultura (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:57)

    agricultor [anonim]

    ministerul agriculturii, cereti sfaturi de la dl. presedinte al FC Vaslui, mare si de succes antreprenor si (a)propritear agricol, cum sa faceti:
    Reforma in agricultura, pe baza de target1---> asigurarea necesarului de produse agricole din tara, fara importuri, pt.populatie.target2----> dupa realizarea target1, realizarea de export cu produse agricole romanesti, ca inainte de "89.
    Din cauza raminerii organizatorice in urma (inclusiv anii trecuti cind ne culcam pe ureche ca agricultura mergea (de la sine!)), 50% din populatie-cea de la sat practica o agricultura de subzistenta, iar cealalta parte de 50% de la oras a devenit aproape total dependenta de produse agricole din import, comercializate prin moluri alimentare.
    La atribuirea licentelor de constructie a supermarketurilor, nu s-a pus nicio conditie ca produsele sa fie romanesti, cum s-ar fi facut odinioara, inainte de "89. De ex., atunci, in cazul achizitionarii unor echipamente din import, o parte din echipament il impuneam sa-l uzinam noi. De asemenea, noi cind exportam echipamente, eram obligati sa dam un procent din echipament sa-l produca importatorul.
    Pentru redresare rapida a productiei agricole si alimentare trebuie extinsa buna practica a unor intreprinzatori autohtoni (care au inlocuit vechile IAS-uri) sau europeni si sa devenim urgent mari furnizori (liberi sau la mol) de produse agricole si alimentare pentru a acoperi macar consumul intern.
    Deasemenea trebuie reglata, in sensul ca mai sus legislatia, referitoare la moluri.
    In loc de autoturisme second hand ar trebui aduse tractoare si masini agricole second hand...
    in plus, fondurile trebuie date conf.tabel:
    nrc|necesar|realizat|target|%(realizat/target) desfasurat pe puncte, subpuncte, obiective,etc., nu numai filozofie ci si contabilitate, controlate: decadal, lunar, trimestrial, anual,mandat, sa..
    • 0 (0 voturi)    
      DOMNULE (Joi, 9 iulie 2009, 8:53)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui agricultor

      te-as pune ministru la agricultura..daca mai zici ceva si deirigatii, ai fi 100% bun....sincer...fara glume!!!
  • +1 (1 vot)    
    E foarte simplu (Miercuri, 8 iulie 2009, 19:08)

    cohan [anonim]

    Infiintezi noi posturi, dar nu faci angajari. Deci, sunt mai putini angajati decat totalul locurilor de munca.
    Rezultatul: economii la bugetul de stat.
  • +1 (1 vot)    
    Nasol, (Miercuri, 8 iulie 2009, 19:30)

    Hm! [anonim]

    nu ati vazut esentialul. Baietii migreaza la agentiile de plati... alte sporuri, alte salarii....stiti.. fonduri europene Sa fim seriosi!
  • +1 (1 vot)    
    reduceri (Miercuri, 8 iulie 2009, 19:47)

    zdragomir [utilizator]

    Cei care nu pleaca la agentiile de fonduri europene vor fi probabil ucisi cu pesticide