Cel mai bun liceu din Romania: Colegiul National "Traian", Drobeta Turnu Severin

de Ella Moroiu     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2009, 14:28 Actualitate | Esenţial

Colegiul National "Traian" din Drobeta Turnu Severin se poate mandri cu rezultate greu de egalat la examenul de Bacalaureat, sesiunea de vara 2009, concentrand 13 elevi de nota 10 din totalul de 17 inregistrati in judetul fruntas Mehedinti.

Dintr-un total de 198 de candidati prezenti, 194 au promovat cu medii intre 9,08 si 10. Alti trei elevi au obtinut medii sub 9, dar nu mai mici de 8,65.

Un elev a fost surprins cand incerca sa copieze, la proba scrisa de Limba si Literatura Romana. A fost eliminat, devenind singurul elev din liceul de elite "Traian" Drobeta Turnu Severin care nu a putut promova sesiunea de vara 2009.

La proba practica de Educatie Fizica, toti candidatii Colegiului National "Traian" au obtinut nota 10.

Gorjul vine tare din urma

Colegiul National "Tudor Vladimirescu" din Targu-Jiu
, judetul Gorj, inregistreaza 100% promovabilitate, cu 203 de candidati din 203 promovati. Avem aici tot 13 medii de 10, dar patru medii cuprinse intre 8,50 si 8,99. Cea mai mica medie - 8,50.

In concluzie, aceste doua centre de examen reprezinta 22% din premiantii sesiunii, cu cate 13 medii de 10 dintr-un total general de 117.

Astfel de exemple se pot regasi si in alte licee din tara, conform statisticilor publicate pe site-ul Bacalaureat 2009.

Codasii listei

Grupul Scolar "Anghel Saligny" din Galati echilibreaza balanta educatiei in Romania, inregistrand rezultate slabe si foarte slabe. Astfel, din cei 180 de candidati prezenti, au trecut de probele de examen numai 61 (33,88%), cea mai mare medie obtinuta fiind 7,88. Un candidat a fost eliminat.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cursurile care le-ar fi putut salva viata celor 4 eroi SMURD. Autoritatile nu s-au gandit insa ca si ei trebuie antrenati

Cursurile dureaza trei zile si se pot face in doua centre din Constanta. Insa autoritatile nu au luat in calcul faptul ca si salvatorii trebuie antrenati.








12384 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    Conu' Iancu For Ever! (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:37)

    calin [anonim]

    Asta-i taman colegiul despre care onor Mariu Chicos Rostogan le povestea ritanilor sai in Emulatiune.

    No vazut-at numa'?
    • +1 (3 voturi)    
      Ce taree (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:09)

      moi &je [anonim] i-a raspuns lui calin

      Cum se poate ca toti( cei care au dat Ed. fizica) sa ia nota 10 . Sa inteleg ca toti sunt precum Burebista de sportivi...haha. Nu o fi unu' mai schiop ... toti fug de rup pamatu'...
      Numa' unu' si unu' pe acolo, toti frumosi si toti buni la sport. Perpetum mobile... E patetic. Asa-i in Ro...
      • 0 (0 voturi)    
        ciudat intradevar , ce maninca ie (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:51)

        george [anonim] i-a raspuns lui moi &je

        si ce maninca profesorii lor si de la cine, in afara de la modesta mea contributie la bugetul de 'stat'
      • +4 (4 voturi)    
        Olimpiada (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:55)

        BellCross [anonim] i-a raspuns lui moi &je

        Am si eu o intrebare: daca au fost 194 de elevi care au avut mediile de peste 9 nu ar fi trebuit macar 3-4 elevi sa fie olimpici la o materie?

        Da-o dracu de treaba chiar sa fie un liceu numai 9-10?

        As fi inteles ca un liceu sa nu aiba corijenti si alte prosti dar numai de 9 si 10 e prea strigator la cer.
        Mai inteleg ca un liceu sa nu vrea sa aiba note mici ( fiind un fel de competitie intre licee) da nici sa nu va bateti joc de restul oamenilor care au muncit si au luat note pe bune.
        • 0 (2 voturi)    
          greu cu goagalu' la unii (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:12)

          ciudatu' [anonim] i-a raspuns lui BellCross

          http://www.adevarul.ro/rss/articol/turnu-severin-colegiul-national-traian-liceul-care-formeaza-elitele-scolii-romanesti.html

          daca mai vreti... cautati. goagal e prieten bun, desi unii nu-l cunosc!!!
          • +1 (3 voturi)    
            degeaba (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:29)

            cosmin [anonim] i-a raspuns lui ciudatu'

            faci pe desteptu' cu gugalu' tau, ca tot nu ma lamuresti cum de-au luat toti 10 la educatie fizica :D
            • 0 (2 voturi)    
              habar n-am... probabil au dat spaga!!! (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:39)

              ciudatu' [anonim] i-a raspuns lui cosmin

              eu iti raspunsesem la intrebarea ta: "Am si eu o intrebare: daca au fost 194 de elevi care au avut mediile de peste 9 nu ar fi trebuit macar 3-4 elevi sa fie olimpici la o materie?"

              in liceul asta sunt foarte multi olimpici, asta nu inseamna ca merita cu totii notele pe care le-au luat, nici in liceul asta... nici in altele.
          • +2 (2 voturi)    
            interesant link... (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:43)

            marlene [anonim] i-a raspuns lui ciudatu'

            sa inteleg ca pt. psdei campania a inceput???-de ascundere a mizeriei dupa pres..Hai sa analizam articolul tau la rece..Din primele randuri, autoarea se lauda ca liceul a dat 6 ministri si 10 academicieni :))
            Un fis f. mare daca stam si analizam ca unul dintre ei e Abrumburica (uita-te la Colegiu "Mihai Viteazu" Bucuresti si vezi elite..ei nu se lauda cu Nastase ca au cu cine se lauda ). doi, tot in articolul ala se aminteste de Alina Popescu, absolventa a acestui an care ...ups..este "Communications Assistant at Romanian Minstry of Foreign Affairs" - http://www.linkedin.com/pub/alina-popescu/13/125/292 (pt. mai multe detalii :))..Nu discutam cum de lucra aceasta fata ca asistent pe langa miniter cand nu terminase nici liceul (abia a dat bacul)...Iar la final, autoarea ne serveste o poza cu o alta eleva "eminenta" pe care am gasit-o pe pozitia 128 la concursul de matematica "Al. Myller" pe anul 2006 ..e drept alti 2 luasera unul o mentiune si altul premiul III (dar moldova avea primele trei locuri)..
            Asa incat..vezi tu noi cam stim "elitele" din Drobeta..si "goagal"-ul nu e problema...Problema sunt cei ce sustinj un rahat si care ii pateaza si pe ceilalti care chiar merita..Nimeni nu contesta faptul ca acolo nu ar fi copii buni..dar nu toti de 10..
      • 0 (0 voturi)    
        asa-i in Ro... (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:04)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui moi &je

        asa-i in Ro... nu e suficient de bine. Daca dovezile de frauda sunt semnificaive (si asa pare), suficient de bine ar fi sa se repete examenul, iar daca rezultatele sunt radical diferite sa se ia in considerare noile rezultate si sa fie dati afara din invatamant profesorii care au corectat. Daca rezultatele sunt apropiate, sa ramana cele vechi, sa li se dea cate o prima la profesorii verificatori si eventual ceva baneficii elevilor care au fost nevoiti sa repete examenul.
        ...si evident scuzele de rigoare.
      • 0 (0 voturi)    
        Mercurial spaga (Joi, 9 iulie 2009, 18:02)

        Unu Rau [anonim] i-a raspuns lui moi &je

        Anu asta la sport am auzit ca s-au dat la comisii intre 1,5 si 2 milioane de elev. Uite cum se ia 10! Acolo, ca sa ia toti 10, cred ca s-a dat si mai mult.
  • +2 (6 voturi)    
    promovabilitate exceptionala (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:38)

    sile [anonim]

    E clar ca e vorba de o manarie fara limite !!
  • 0 (4 voturi)    
    M-a facuuuuuuuuuuut.... (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:40)

    Unitatea electorala [utilizator]

    mama oltean mai...
  • -5 (17 voturi)    
    Traian si mai cum? (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:42)

    pedala [anonim]

    De fapt este o greseala...numele liceului este Traian Basescu ca de aia e pe primul loc din tara. Mai mult, puteti verifica sa vedeti ca cele mai proaste rezultate sunt la liceul Mircea, dar nu cel Batran ci Geoana.
    • 0 (4 voturi)    
      Tu de unde ai mai iesit? (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:14)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui pedala

      Nu mai conteaza, m-am razgandit, intra la loc...
  • +14 (14 voturi)    
    PROPUN DETECTORUL DE MINCIUNI (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:42)

    MIHAI 2 [anonim]

    De ani de zile citesc despre acest liceu
    si despre inca unul
    tot din Drobeta Turnu Severin
    care de asemenea are plutoane intregi de
    absolventi cu 10 pe linie.
    *
    Anul acesta pare afi unul a tipic pentru liceul concurent...cum l-o chema....dar daca din 17 pe judet , 13 sunt la Liceul Traian, as pune pariu ca restul de 4 sunt acolo .
    Teoria mea este ca profesorii de liceu din acel oras
    sunt atat de prinsi in competitia dintre ei incat nu mai realizează grotescul situatiei .
    *
    Daca as fi jurnalist as pregati un raid la Drobeta Turnu Severin cu prilejul BACului din 2010. Sunt sigur ca macar o parte din tehnicile utilizate ar fi
    date in vileag.
    *
    Imi cer scuze fata de cei unu doi absolventi de la Traian care , poate, au luat 10 pe bune.
    Insa ce este peste ....pute !
  • +5 (9 voturi)    
    Frustrare (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:45)

    close [anonim]

    Asta miroase a frustrare din partea lui tanti Andronescu. Probabil vrea sa poata sa se mandreasca si ea cand spune ce liceu a absolvit, indiferent daca la vremea aia era vreun liceu de duzina sau nu (nu am idee). Totusi avand in vedere ca nu am auzit in viata mea de performante de la liceul ala si la vremea cand am facut liceul eram in fiecare an la olimpiade, pot sa presupun si sa spun destul de sigur pe mine ca asta e inca o frectie a madamei frustrate.

    Ce naiba o cauta femeia aia acolo nu stiu. E la fel de calificata si de talentata ca doamna Ridzi.
  • +8 (8 voturi)    
    Organizarea a fost ceas ! (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:46)

    Tedu [anonim]

    Or fi fost si elevii foarte bine pregatinti, dar sunt sigur ca organizarea a fost ca un cea elvetian. Toate au mers unse, toata lumea a fost multumita. Felicitari dlui/dnei director !
    • -1 (1 vot)    
      Na' (Miercuri, 8 iulie 2009, 23:29)

      picard19 [anonim] i-a raspuns lui Tedu

      Sunt absolvent la acest liceu si sunt mandru de asta.
      Acest procent e sfidator! Ce inseamna sa ai tupeu! Sau sa aranjezi bine lucrurile! E facatura, la cel mai inalt nivel! Inspectorat & Co.
      Un 8 muncit e mai onorabil decat un10 aranjat!
  • +6 (8 voturi)    
    mda..probabil... (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:47)

    unu [anonim]

    A stat profesorul in fata clasei si a dictat. Care nu au luat 10 nu au stiut scrie dupa dictare iar cel care a picat l-au sacrificat sa nu fie prea evident.
    Halal sistem de invatamant.
  • +6 (10 voturi)    
    mda... (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:50)

    liviu_ [utilizator]

    da nu se autosesizeaza nimeni???
    e practic imposibil sa se dea notele astea pe bune...
    • +8 (8 voturi)    
      autosesizare (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:00)

      radu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Iti promit ca ma autosesizez eu.
      • +1 (5 voturi)    
        motosesizare (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:08)

        lica [anonim] i-a raspuns lui radu

        te-ai autosesizat dejaba.
        Eu trebuia sa ma autosesizez. Dar inca nu am auto, am doar moto.
        Vrea careva sa se velo-sesizeze ?
        • +1 (1 vot)    
          sportosesizare (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:20)

          radu [anonim] i-a raspuns lui lica

          Imi permiti macar sa ma sportosesizez? :)
  • +7 (9 voturi)    
    Mi greata (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:52)

    Pixel [anonim]

    Cand vezi asemenea porcarii iti pierzi orice motivatie de a mai invata..

    Nu stiam noi unde se ascund geniile...hapt in mehedinti...oau..
    La DNA cu voi....
    • 0 (0 voturi)    
      Ei na (Joi, 9 iulie 2009, 2:21)

      msrp [utilizator] i-a raspuns lui Pixel

      Stai tu linistit ca nota de la bac nu te ajuta nici macar 2 % in viata
  • +3 (3 voturi)    
    faceti statistica si pe anii trecuti (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:54)

    adi [anonim]

    faceti statistica si pe anii trecuti
    • +1 (1 vot)    
      pe mai multi ani (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:43)

      Ionescu Latul [anonim] i-a raspuns lui adi

      Trebuie sa faci pe mai multi ani... ca si anii trecuti a fost la fel... pe 10 ani trebuie facuta statistica
  • +12 (12 voturi)    
    Bravoooo (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:54)

    Le OS [anonim]

    Toti au luat 10 la sport: un liceu fara grasi si fara pitici.
    Toti sunt gimasti excelenti, toti alearga 50 de metri in 6 secunde, toti sar de pe loc cel putin 2 metri.
    Spaga pare sa fie un lucru obisnuit bacului la sport.
    • +5 (5 voturi)    
      DAR (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:05)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Le OS

      la olompiade si altele, nu mai avem nici o medalie!!
  • -14 (16 voturi)    
    Eu am terminat acest liceu acum 3 ani... (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:56)

    Alina [anonim]

    da, si eu ma numar printre absolventele acestui colegiu.
    Si DA, acolo oameni sunt fff. bine pregatiti. Nu e de mirare ca sunt asa multe note maxime. Chiar ma mir ca nu au fost mai multe.
    Cinste lor. Cu stima a dumneavoastra eleva.
    • +11 (11 voturi)    
      Pot sa accept (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:10)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Alina

      ca sunt oamenii foarte bine pregatiti, dar nu pot sa accept ca sunt oamenii perfecti.

      data viitoare cand mai pompati in note faceti cumva sa fie mai putin vizibil.

      Sau poate s-a rasturnat caruta cu destepti in Drobeta Turnu Severin in drum spre Caracal.
    • +3 (3 voturi)    
      Alina, cu ce te ocupi acum? (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:11)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Alina

      intreb asa...de curiozitate.
      • -3 (5 voturi)    
        sunt studenta in anul 3 la MIT (usa) (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:27)

        Alina [anonim] i-a raspuns lui gigi

        am fost selectionata inca de pe bancile liceului de faimasoa universitate din State (examene fireste) si acum am terminat primul ciclu al MIT - informatica. urmeaza ciclul 2 de la anul, ciclu pentru care am rat iar o serie de examene,
        Si da, si eu am fost cu 10 pe linie in promotia mea, acum 3 ani.
        E vreo problema sa invat si sa fiu bine pregatita ? Dar mentionez ca nu am sustinut a V-a proba la Ed. Fiz. ci am puctat zecele la filozofie.
        • +3 (3 voturi)    
          MIT - informatica? (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:59)

          Le OS [anonim] i-a raspuns lui Alina

          Informatica? Chiar si pentru colegiu, nu e cam generic? N-am auzit de specializarea asta. Informatica e un termen rareori folosit in universitati, mai ales in US. MIT are departament de computer-engineering(conex, dar diferit de 'informatica').

          Mentionez ca eu eu sunt absolvent de computer engineering. Yep, nu la MIT :)
        • +4 (6 voturi)    
          felicitari.. (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:05)

          marlene [anonim] i-a raspuns lui Alina

          doar ca omiti un lucru..tu te-ai pregatit pt. examenele de la MIT, e normal sa treci usor peste BAC insa cati din colegii tai au dat aceste examene??E chiar ridicol sa crezi ca toti cei 194 de elevi din totalul de 198 sunt de 10...Apropo..imi este greu sa cred ca din colegii tai a mai plecat cineva la MIT ..poate 2-3 la alte cateva facultati din afara.insa majoritatea???? E vb. de 98% ..ar trebui sa stii mai bine cum e cu statistica si cu Gauß :) (asta daca tot ai trecut de primul ciclu la MIT ;) )
          • -4 (4 voturi)    
            statistica e doar orientativa... nu e lege. (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:33)

            Alina [anonim] i-a raspuns lui marlene

            Din cate se stie, statistica e orientativa pentru cazul general.
            Colegiul (liceul) de care se face vorbire este unul de ELITA (citestiti si voi articole pe net/ziare despre el: www.adevarul.ro/rss/articol/turnu-severin-colegiul-national-traian-liceul-care-formeaza-elitele-scolii-romanesti.html )

            Iar despre colegii mei de generatie poti sa spun ca mai totzi erau deosebiti, multi au plecat apoi la universitati din afara. O sa auziti peste cativa ani de ei, ei finnd cei ce o sa va conduca din strainatate, o sa va trimita proiecte sau poate chiar bani in tara. Asta ca sa puteti voi, oameni frustrati si invidiosi pe rezultatele altora sa va dati cu parerea in democratie, sa puteti alege o clasa politica corupta si sa trimiteti in parlament numai lepre.
            De asta am si plecat departe, sa scap de balcanismul si ura ce va caracterizeaza cand intalniti reale valori.
            Rusine invidiosilor!
            • +2 (2 voturi)    
              incredibil (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:01)

              shhh [utilizator] i-a raspuns lui Alina

              ce poate debita aceasta "fiinta suprema" ... ma declar fanul ei inca de pe acum si astept cu nerabdare sa fiu "condus din strainatate" de catre ea. AMIN.
            • +3 (5 voturi)    
              orientativa...dar se aplica.. (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:09)

              marlene [anonim] i-a raspuns lui Alina

              iar distributia Gauß e chiar lege..mai ales la MIT. Daca stiam ca esti prin zona te cautam, am avut probleme cu orietarea.. Ce nu intelgi tu este insa altceva. Nimeni nu este invidios pe "maretele" rezultate ale liceului de ELITA (nu cred ca trebuia sa scrii cu majuscule). Pt. "marele" articol ..am facut deja cateva remarci si descoperiri interesante :)..Eu terminat si noi un liceul, o facultate..am intalnit absolventi de la marele liceul de elita asa incat nu mai putem inghiti chiar toate gogosile...Eu nu comentez de competenta unora..dar nu TOTI..atentie..procend de 98% din numarul total de copii din acel liceul sa fie 10 (note intre 9.08 si 10 media)..e colosal..Nu are de-a face invidia..insa spune la seminar colegilor tai de la MIT despre aceasta situatie si probabil vei vedea cand se vor uita la tine. Rusine voua, celor ce ne jigniti inteligenta...
              • +4 (4 voturi)    
                se aplica la tara si la Romanica (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:04)

                kypris8 [anonim] i-a raspuns lui marlene

                Draga Alina,
                Eu sunt o proasta frustrata, din cel mai bun liceu din sectorul 5, provincia Bucuresti, sa iti spun de ce:pentru ca olimpica fiind la engleza si filosofie am luat nota 6, respectiv 7 la bac la aceste materii.La liceu nu am avut mai mult de o duzina de 10 la toate materiile in anii de liceu(nici macar la sport,desi ma antrenam in restul timpului la sport de performata 8 ore pe zi la Lia Manoliu) pentru ca profesrii nostri dadeau un 10 daca erai Einstein timp de 4 ani de zile.Bun, bacul nostru se muta in alt liceu care abea astepta razbunarea...in sali nu se auzea nici musca, nici SRIul nu prea fi mai al draq decat supreveghetorii nostri.Rezultat:o gramada de elevi buni au iesit cu 5. Bun, admitere la facultate...examen plus nota de la bac...examen 9 bac 7 egal buget sau picat la Univ Bucuresti.Sa iti spun cate proaste avem colege in facultate care nu stiau sa scrie dar aveau la bac 10?Bun...anii trec si asa vai de bacul meu de 7 ajung la 25 de ani manager in Franta peste Romanica plina de tarani geniali.Ce-ar fi sa treceti voi toti aia de la Traian bacul la Ion Barbu din bucuresti sau la Lazar?S-ar putea sa fiti buni dar la incidenta de genii de acolo toate olimpiadele ar trebui sa fie ale voastre.In fine daca esti in America nu iti inchipui ca nu stim cine esti si nici ca esti singura.asa suntem noi, mai invidiosi si prosti astia de nota 7.Iar daca ai reusit pe bune spaga ta, nu ai avea ce sa te lauzi cu liceul tau genial,nu este liceul in sine care te-a dus acolo cum nici pe mine nu m-au adus profii mei aici;este munca ta, altfel toti colegii tai de 10 pe linie ar fi la Jocurile Olimpice sau sefi de laborator in Silicon Valley.
                • 0 (0 voturi)    
                  OK (Miercuri, 8 iulie 2009, 23:37)

                  picard19 [anonim] i-a raspuns lui kypris8

                  Total de acord! Ce diferenta fata de acum mai bine de 100 de ani (vezi Caragiale). Sunt un absolvent al acestui liceu, sunt mandru de asta, dar au sarit calu'. Sunt descalificati astfel adevaratii decari, sunt trimisi in derizoriu. Sa nu va mire daca cei ce au copiat au luat note mai mari decat ceilalti! Aia , fraierii, care au tocit si merg la admitere extraordinar de obositi!
            • +3 (3 voturi)    
              am uitat un amanunt... (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:20)

              marlene [anonim] i-a raspuns lui Alina

              esti comica cu "O sa auziti peste cativa ani de ei, ei finnd cei ce o sa va conduca din strainatate, o sa va trimita proiecte sau poate chiar bani in tara." :)) Care a fost ideea? cum adica sa ne conduca din straintate?..iar de bani..nu mai vorbesc..Eu sunt plecata de 5 ani din tara si in afara de familie mele, nu mai trimit la nimeni nici un cent..Asa ca vezi..nu mai vorbi f. mult..poate se descopera ca nici macar nu esti la MIT (aveam o parere ceva mai buna despre studentii de acolo nu despre cei romani e drept)
            • 0 (0 voturi)    
              asa (Joi, 9 iulie 2009, 7:39)

              dorel [anonim] i-a raspuns lui Alina

              si ce zici ca au facut colegii aia plecati la univ de afara?? Ce a facut Nicusoara (eba pentru necunoascatori) in america? A dat cu matura, a spalat niscaiva vase?
              Lasa-o jos ca chitaie! Chestia cu "ai nostrii tineri la Paris..." prindea prin anii '90 cand nu se stia cu ce se mananca mit, harvard sau alte univ unde daca taticu are bani poti sa o faci linistit (vezi cazul tiriac, ciorbea, etc). cat priveste liceul, de ce sar altii in sus? Nu suntem in tara tuturor posibilitatilor? Daca vezi pe unul ca fura si are bani, majoritatea zic ca de ce nu esti si tu in stare. Inseamna ca omul "are cap". asa si cu astia: voi de ce nu ati fost in stare sa luati 10??? Nu ati avut cap cu alte cuvinte!
            • 0 (0 voturi)    
              hai mai alina... (Joi, 9 iulie 2009, 14:27)

              cosmin [anonim] i-a raspuns lui Alina

              ...recunoaste ca esti o mitomana cu acte-n regula si mai povestim...asa, despre vreme, daca vrei.
              asa esti tu la MIT cum sunt eu pe terasa la o bere cu brad pitt si angie, draga de ea.
              cum naiba ti-a venit asa idee in cap? si, dincolo de asta, cum naiba de sunt cativa care chiar iau de buna dracovenia pe care-ai scos-o pe gura?
              dragu mamii, daca aia de la MIT (la care-am aplicat si eu, mai mult din amuzament si orgoliu, dar fara prea mari asteptari si am picat cu brio :), deci, daca aia acceptau o rabla emotiva, nesigura si dezlanata in gandire ca tine printre ei, insemna ca s-a intors lumea cu susus-n jos :D
        • 0 (0 voturi)    
          pfff.... (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:46)

          shhh [utilizator] i-a raspuns lui Alina

          GEEK !!! :))
        • 0 (0 voturi)    
          si eu tot acolo sunt student (Joi, 9 iulie 2009, 15:26)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Alina

          Sigur nu ne-am intalnit pe holurile facultatii MIT din usa? Sa te uiti cu atentie ca ma recunosti usor: e tot timpul cu mine o marmota care inveleste o ciocolata in staniol (e pe bune, invidiosilor, chiar am o marmota care stie sa inveleasca ciocolata in staniol, stiu ca sunteti invidiosi pe mine ca voi n-aveti marmota, dar eu am, invidiosilor). Bine, saptamna viitoare n-o sa fie marmota cu mine, ca are ciclu (ciclu doi de Ed. Fiz. Cuantica, obsedatilor invidiosi ce sunteti) si da o serie de examene. Ce, e o problema ca marmota mea e bine pregatita?
    • +4 (4 voturi)    
      Ti-e frica (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:14)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Alina

      Eu cred ca tu ai terminat anul asta si ti-e frica ca nu cumva sa repetati bacul. Pun pariu ca in conditii normala nu s-ar mai lua nici macar un singur 10 la liceul asta.
    • +5 (5 voturi)    
      Ma leshi.... (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:16)

      Pixel [anonim] i-a raspuns lui Alina

      Tu chiar vrei sa credem ca in liceul ala sunt numai genii??

      Cum se face ca judetul cluj, care este recunoscut ca fiind un centru universitar cu scoli cu pretentii are doar 5 note de 10, din care 4 sunt in orasul Cluj-Napoca, desi numarul de candidati din judet a fost de 2 ori mai mare decat in Mehedinti...

      Un singur liceu are de 3 ori mai multe note de 10 decat un oras intreg?? Sa fim seriosi...

      Da, sunt clujean. Am trecut prin bac, si acum fac o facultate considerata de multe persoane ca fiind una grea. Din cauza sistemului asta mizerabil in primul an am avut o groaza de colegi care erau la buget dar nu stiau nici tabla inmultirii cum trebuie.

      Da, au cedat dupa prinul an, nu si-au luat nici un sfert de examene, dar cu ce ma incalzeste pe mine? Mi-am luat toate examenele, am trecut la buget, dar din cauza sistemului in primul an am lasat o caruta de bani, fiind la taxa
    • +1 (1 vot)    
      Vezi ca insulti inteligenta multora de pe aici... (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:16)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Alina

      Cum am spus si mai sus.. Fugi si tu de unde ai venit pentru ca plictisesti.
    • +3 (3 voturi)    
      Oh, is it? (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:28)

      Le OS [anonim] i-a raspuns lui Alina

      Alina, multi dintre noi am terminat licee si facultati de prestigiu. In invatamant, ca peste tot societate, exista oameni mai bine sau mai putin pregatiti teoretic sau fizic. Cand un singur liceu, nu foarte cunoscut(nu te supara, te rog) , obtine mai multe note de 10 decat au obtinut mai multe judete impreuna, atunci va ridica cu siguranta suspiciuni.
      Mie imi este greu sa cred ca toti elevii din acest liceu au luat notele in mod cinstit.
  • +3 (3 voturi)    
    SA (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:09)

    sabo [utilizator]

    se dea bac-ul in universitati -centralizat-si sa se monteze camere de supraveghere.
    si sa vedeti atunci procente de 35% promovabilitate!
    sigur si fara rautate.
    de fapt pe cine avantajeaza rezultatele acestea care nu spun nimic?
    facultatile astea pe beni?
    poate doar pe acestea, in afara de faptul ca unora le intra in cap ca sunt destepti si invatati si nu trebuie sa munceasca decat la birou ,etc,etc.
    stopati aceasta marsavie care nu mai are limite.
    si puneti admitere cu examen la facultati.
    • +2 (2 voturi)    
      Aiurea (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:32)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui sabo

      Va fi mai rau. Universitarii sunt primii interesati sa treaca bacul cat mai multi elevi, ca sa aiba fraieri la cotizat.
    • 0 (0 voturi)    
      ce stii tu de examene in universitati (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:37)

      sabou [anonim] i-a raspuns lui sabo

      esti prea mic sa faci aprecieri atat de mari. tu nu ai habar cum se aranjeaza examenele in facultati, so STFU
  • 0 (2 voturi)    
    Adic e in topul MANARIILOR !!! he, he, he (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:11)

    Misucodosu [anonim]

    lol
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:12)

    suspect [anonim]

    La proba practica de Educatie Fizica, toti candidatii Colegiului National "Traian" au obtinut nota 10.
    Nu se poate asa ceva in din 190 de oameni nici unu sa fie supraponderal, si sa fim seriosi 50m in 7 secunde nu-i asa usor, ce sa mai zici de sarituri
    Nici in liceele cu profil sportiv nu iau toti 10 la sport.
    Spaga clara.
    • +1 (1 vot)    
      :) (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:25)

      ss [anonim] i-a raspuns lui suspect

      nu scrie nicaieri ca au sustinut toti proba la sport. dar cei care au sustinut-o au fost prea buni :))
    • +1 (1 vot)    
      Poate (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:30)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui suspect

      au dat doar cei in forma maxima, nu e neaparat ca toti sa fi dat bacul la sport...
      Atat timp cat nu exista camere de supraveghere care sa difuzeze in direct desfasurarea probelor, vor aparea astfel de rezultate, pe deoparte din cauza elevilor si parintilor care o sa aiba grija sa "fie atenti" si pe de alta parte din cauza dorintei institutiilor de a epata: "Iote ce rezultate are liceul nostru!!!"
      • +1 (1 vot)    
        Toti (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:35)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

        Au dat bacul la sport, parca cu o singura exceptie. Si toti au luat 10. Ma intreb daca s-o fi tinut proba, sau era aranjata din start, iar la sosire erau doar plicuri in loc de cronometre.
  • 0 (0 voturi)    
    dr de asa ce mai ziceti? (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:13)

    ion [anonim]

    http://www.ucdc.info/concurs.php?idc=1&idf=P&idm=2223&sursa=unu
  • +1 (3 voturi)    
    MARSAVIE!!!! (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:20)

    Cristian [anonim]

    Sindromul DTS-drobeta turnu severin...adica marea majoritatea de incompetenti.eu cred k daca se da pe real stuff ex la ei...pica trei sferturi,,,hai lasati`ma cu scursorile alea de olteni,sugative ce is...sug sangele poporului.
    Auzi tu oltenii campioni...niste farseori,persifleouri...le-au luat cu japca,pe nedreptate :)
  • +2 (2 voturi)    
    mda... (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:21)

    Constantinescu I. [anonim]

    pai normal ca, liceeni din Colegiul National "Traian" din Drobeta Turnu Severin....au luat note mari ...sunt 2 cauze profesorii dau note mai mari la bac la corectare si sunt mai indulgentzi in cadrul probelor date (adica se poate copia) datorita mentalitatzii lor...dau note mari ptr ca elevii sa poata sa vina sa Bucuresti si sa studieze aici la o facultate....exodul rural....:| . Adevaratele note se vad la admitere...daca-mi aduc aminte bine pe vremea cand am dat bacul acum 3 ani... elevi cu medii mai mari ca mine luai note mai mici ca mine la admitere....un exemplu ar constitui pers de la politehnica sau constructzii care cu mediile de peste 9 la bac...deabia au reusit sa ia 6 la admiteri care dupa parerea mea sunt cea mai buna metoda de examinare sau....mai exact cea mai buna sita de a-i selecta pe cei buni de cei prosti (care au luat note mari la bac copiand) sunt si multe exceptzii care cu adevarat au luat note mari si la bac si la admitere...dar mai multi sunt cei ce au copiat si nu au nimik in cap...
  • +1 (1 vot)    
    Miza (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:28)

    stefan v [anonim]

    Admiterea pe locurile fara plata de la facultate. Se da bacul nu pentru stabilirea cunostintelor elevilor ci cat de organizati sunt la furat. Bacul la furat.
  • -2 (4 voturi)    
    se intampla in fiecare an (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:30)

    fost absolvent [anonim]

    bai comentatorilor, asta se intampla in fiecare an de foarte multa vreme. am terminat la Traian, si nu spun ca sunt toti elevii eminenti, dar sunt si foarte multi care invata, spre deosebire de un liceu industrial sau cu profil sportiv.

    la bac se fac aranjamente, si nu numai la Traian, ci la toate liceele. cum? asta investigati voi. trebuie sa aveti in vedere ca supraveghetorii sunt profesori la alte licee din oras, la fel si corectorii lucrarilor. presedintele de comisie e din alt judet.

    poate ca se consuma iod in cantitati mai mari:)))
    • +4 (4 voturi)    
      exact! (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:45)

      suspect [anonim] i-a raspuns lui fost absolvent

      faptul ca se intampla in fiecare an face ca liceul sa fie suspect.
      din cate stiu eu mehedinti nu-i fabrica de genii
    • +3 (3 voturi)    
      hey..ne jignesti inteligenta... (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:48)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui fost absolvent

      nu sunteti singurul "Colegiu National" din tara...Nu pot sa cred ca in liceul vostr usunt atatea "eminente" cenusii incat 194 din 198 au media intre 9.08 si 10...Chiar nu vezi ridicolul??? Nu spun ca nu se copiaza si in alta parte..insa deja gradul de nesimtire depaseste orice limita a normalitatii. Interesant ar fi sa monitorizezi acesti absolventi..sa vezi ce vor face peste 5n ani (asta daca reusesc sa termine o facultate chiar in Romania)..Apropo..tu cu ce te ocupi???
    • +1 (1 vot)    
      bai comentatoru' lu' peste (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:36)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui fost absolvent

      tocmai aicea-i hiba. recunosti ca s-au facut aranjamente, ceea ce inseamna ca aranjamentele care "se fac peste tot", cum spui tu, in cazul vostru au depasit toate limitele ajungand sa insulte inteligenta oricui. ceea ce denota o prostie crasa atat din partea celor ce le-au facut cat si din partea celor ce le iau apararea, ca tine.
      asta-i treaba, fatu mieu.
  • +1 (1 vot)    
    nu mai e suceava... (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:32)

    onestu [anonim]

    e manareala clar...in anii trecuti se facea galagie ca in judetul Suceava era cea mai mare promovabilitate din tara..ca normal la aia dictarea in fata clasei mergea. acum au lasat-o aia mai moale si se baga astia cu zece pe linie la sport....macar daca era unu cu 9.90:). Sa ii laudam...ei sunt mandria tarii..au luat-o din timp...
  • +3 (3 voturi)    
    asta le intrece pe toate... (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:37)

    marlene [anonim]

    am auzit laude acum cativa ani buni (5 ani pe vremea cand inca lucram in invatamat ) laude la adresa "madamei"-Andronescu-"regina intavatantului-steau calauza"...laude aduse chiar de catre colegi profesori (care a fost prezent la aducarea organizata de ontanu (sec.2) inainte de alegeri insa se pare ca asta le intrece pe toate....Cum sa crezi ca dintr-un numar de 198 de elevi..194 au medii intre 9.08 si 10????Sa inteleg ca toti copii au luat cel putin un 10 la o materie..Mai scurtati-o dragi profesori ca pute de la o posta..si mai cereti si marire de salariu..pt. ce???Cine va crede ca scoateti emintenti de nota 10 pe banda rulanta..Pacat de cei cativa copii cu adevarat buni in liceul ala
    • +1 (1 vot)    
      Undeva mai e si dreptate... (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:01)

      sorin05ro [anonim] i-a raspuns lui marlene

      Orice padure are si uscarurile ei. Padurea sistemului de educatie ca orice uscatura mai are si cativa copaci. Nimeni de pe forumul asta nu a facut nici un comentariu asupara rezultatelor de la Grupul Scolar "Anghel Saligny" din Galati ! De ce? Pentru ca aici rezultatele au fost cele mai apropiate de adevar. Culmea este ca aceasta comisie care si-a facut treaba va fi cea mai hulita, iar profesorii care au predat acestor elevi vor fi, probabil penalizati. Parerea mea, ca umil profesor, este ca acestora sa le fie acordate premiile, pentru ca acest comportament, anti-frauda, anti-romanesc, sa fie eliminat.
      Insa traim in Romania si nu cred ca cineva care isi da cu parea pe forum, de oricare parte a sistemului educational se afla, pus in situatia, posibilitatea fraudarii unui astfel de examen, in momentul in care l-ar ajuta financiar sau profesional nu ar pregeta sa vicieze rezultatele. TRAIM IN ROMANIA ..... TOT TIMPUL.
  • +4 (4 voturi)    
    Cultura fraudei (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:41)

    stefan v [anonim]

    In toate aceste judete s-a instalat o cultura a fraudei.
    1. Profii, chiar cu tarifu injumatatit, desi amenintau ca nu se duc, s-au dus buluc, banu adevarat nu din
    tarif se scoate.

    2. Parintii si elevii sunt fericiti ca au reusit sa dribleze incaodata sistemul, sa obtina ce nu li se cuvenea
    3. Universitarii sefi de comisie sunt fericiti ca au fraieri care sa cotizeze la facultati

    4. D-na Andronescu e fericita ca poate demonstra cat de destepti sunt elevii sub conducerea sa luminata.

    5. Directori, inspectori se bat cu pumnul in piept ce rezultate mirobolante obtin.

    Doar cei care au fost cinstiti si n-au copiat vor fi sanctioanti. Aud ca directorii care au sub 70% vor fi dati afara.

    In ce tara traim?
  • +2 (2 voturi)    
    problema reala (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:41)

    mar [anonim]

    problema este ca la admiterea in anumite facultati se iau in considerare notele de la BAC sau cele din timpul liceului. Se compara mere cu pere si cine a decis asa nu prea e intreg la cap. Iata ca un articol de genul asta asmute lumea pe un liceu care chiar este un liceu bun, tocmai din cauza ca aceste note conteaza. Nu trebuie sa compari rezultate obtinute in conditii diferite, de la un liceu din Severin cu unul de la Iasi sau din Bucuresti...
    • 0 (0 voturi)    
      din s...unii mor de foame dar numai "forum" stie (Miercuri, 8 iulie 2009, 19:30)

      carcotsh [anonim] i-a raspuns lui mar

      Atunci hai...ce mai stati...incepeti prin a desfiinta Colegiul National Ionita Assan - Caracal....
      cel mai bun din Jud. Olt / al II-lea de decenii bune...la fel si alte licee din provincie...
      Si asa zicea unu ceva mai sus de caruta din Caracal (doar ca de acolo au fost mult mai multe personalitati decat in "orasul lui de vis de 50 000 de locuitori" spre exemplu - a se vedea www.wikipedia.com). Si mai e ceva...Caracal = fosta resedinta a Jud. Romanati...Campia Romanatiului = 2/3 din fostul "granar al Europei".
      In sfarsit...asa intr-o ureche eu propun sa fie licee doar in orasele cu peste 300.000 de locuitori...

      Multumit de Romania in care am reusit!!!

      Cu deosebit respect,

      Caracaleanul
  • +4 (4 voturi)    
    cui foloseste? (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:44)

    stefan [anonim]

    Bravo, ati luat 10 pe linie. Intrati si la facultati. Majoritatea la alea cu plata (romanesti) ca afara e alta grila..... SI? Cine va intreaba cu cit ai luat Bacalaureatul sau examenul de licenta?
    Nimeni.... De ce? Pentru ca nu e important! Ce stii sa faci? Esti gata pentru un test practic?
    Incet, incet, chiar foarte incet lucrurile se vor schimba si in Ro.
    Nu-l iubesc pe Basescu, dar aia cu scolile e reala. Avem nevoie si de meseriasi: croitori, cizmari, strungari, sudori, instalatori, zidari, oameni in sectorul serviciilor. Si nu le trebuie nici licee nici facultati, ci sa stie meserie.
    Dar de, modelele de azi sunt Ritzi, Udrea, Eba si alti semidocti.
    • +2 (2 voturi)    
      E na! (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:16)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Parca mai ieri toata lumea zicea ca Udrea stie meserie...
  • +1 (1 vot)    
    chiar numai genii? (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:02)

    printz [anonim]

    Nu pot sa cred ca taman la Turnu Severin s-a nascut acest liceu umplut cu genii. Propun sa-i schimbe denumirea in Colegiul National de Genii "Traian". Imaginati-va ca cele trei lichele ale liceului au obtint note mai mici de 9, halal sa va fie, puturosilor!!! Va dati seama ca astia de la Lazar, Mihai Viteazu, Caragiale, care au avut nesansa sa invete in Bucuresti, trebuie sa stea cu capul plecat cand s-or intalni cu elita de la Traian. Nu mai vorbesc de astia care au luat numai 10 la sport. Ce-ati facut frate, ati mancat peste cu steroizi? Pai sa nu facem noi ca Piedone cu permisul de conducere? Hai sa ne mutam toti la Turnu Severin sa le aratam fraierilor care-si tocesc coatele degeaba ca n-au valoare. Vorba hitului: dusmanii-mi poarta pica, da' n-au valoarea mea...
    • +1 (1 vot)    
      Propunere (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:41)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui printz

      Eu propun sa se schimbe numele colegiului "Traian" din Dr. T. Severin in "Colegiul De Supradotati 'Abramburica' Dr. T. Severin".

      Acolo e frauda masiva, dar frica s-a instalat in sanul celor care au absolvit acolo. De ce nu vine nimeni sa spuna, sub protectia anonimatului, ce s-a intamplat acolo? Oricum, notele asa raman.

      Zicea ministreasa invatamantului ca se vor face recorectari prin sondaj ale lucrarilor din liceele unde exista suspiciuni in privinta notelor. Propun sa se inceapa cu locul in care frauda a fost enorma, generalizata, locul unde 100% din elevi au trisat la examen si anume: "Colegiul Traian din Drobeta Turnu Severin". Facem pariu ca, printr-o minune, acest liceu va scapa de recorectarea prin sondaj?
      • 0 (0 voturi)    
        Recorectezi degeaba... (Joi, 9 iulie 2009, 5:03)

        Psycon [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        S-a copiat pe rupte, degeaba mai recorectezi. Tezele sunt perfecte si identice. Nu ai cum dovedi care de la cine si asa ca iau toti 10.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:06)

    ion [anonim]

    Si eu am terminat intr-un colegiu national cu ceva olimpici nationali, balcanici etc (si asta era ceva obisnuit nu doar o exceptie) si aproape toti au ajuns pe la facultati de stat mai bune sau mai rele , dupa stiinta fiecaruia, dar asa note mari la bac nu am vazut pe acolo si mai urmaresc si acum notele sa vad cum se mai descurca "urmasii" :P
    DAR (mai e un dar )daca liceul ala a reusit sa scoata de pe bancile sale o persoana de calibru' lu' tanti abramburica .... poate o fi adevarat :d
  • 0 (0 voturi)    
    s-au dat probaBIL mite doar de la 500 lei in sus (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:46)

    johnys [anonim]

    aha...cred ca aici s-au dat cele mai mari spagi...sincer sa fiu, chiar la mine la scoala, au venit jegosii din comisie, la o tipa, care era mare olimpica, si i-au zis in fata:aici nu conteaza ce stii, conteaza cu cat cotizezi...simplu, nu?pe deasupra, mai e si scoala europeana
  • +2 (2 voturi)    
    Antrenatii urmasi ai Romei (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:46)

    Margicu [anonim]

    Am ras cu lacrimi citind despre 10 pe linie de la bacalaureatul de sport. Uite unde zace potentialul ne-exploatat al Rumunicii la Lyceumul Ulpia Traianus Nerva.

    Sunt atat de valorosi la proba de educatie fizica pentru ca in mod normal ei se antreneaza cu pilum si scutum si imbracati in lorica, de aceea cand ajung la bac si alearga numai in t-shirt si short is rapizi ca niste calareti traci. Dieta bazata pe peste de Dunare bogat in kryptonita contribuie si ea.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar la Valcea? (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:13)

    Sibianul [anonim]

    Dar la Ramnicu Valcea s-o mai fi luat si anul asta note contra spaga ? Ca e o traditie pe acolo.
  • -2 (2 voturi)    
    colegiul traian (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:17)

    daniel [anonim]

    nu zic ca nu e colegiu bun dar sa ne mai aducem aminte ca echipa de fotbal din severin e probabil inca singura care a fost depunctata pentru blaturi.

    blaturi s-or fi facut si la bac cum se fac peste tot dar severineni nu prea stiu sa fie modesti la blaturi.

    zic si eu.

    respect elevilor inteligenti de la colegiul traian care chiar si-au meritat notele.
  • 0 (0 voturi)    
    bacalaureat...si sa copii sub III mate a fost gr (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:22)

    doina [anonim]

    asa imi spunea o eleva care murea de frica inainte de examen ca nu o sa se descurce la matematica, dar in final a luat 9,80. Dragii mei, supravegherea e cea mai mare problema la examene... Daca aici nu se schimba nimic, degeaba totul... Am obosit sa tot spun lucrul asta. Se stie peste tot de asta si nu se face nimic... Nici o sansa sa ii putem lamuri pe elevii de anul viitor sa invete pentru examene... Se merge pe principiul ca se va descurca toata lumea...
  • -1 (1 vot)    
    nu mai vb daca nu stiti... (Joi, 9 iulie 2009, 0:08)

    georgiana [anonim]

    la sport poate au exagerat putin dar eu stiu ca in fiecare an au fost olimpici din acel liceu si ajungeau chiar pe primele locuri pe tara...
    stiu ca moare invidia in unii dar asta e oltenii sunt creierele tarii...
    :d
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Joi, 9 iulie 2009, 1:14)

      ... [anonim] i-a raspuns lui georgiana

      :))))) Aha, fara olteni cred ca am muri cu totii :))))) Oltenii sunt creierele si gata :)))))
    • +1 (1 vot)    
      mai georgiana.. (Joi, 9 iulie 2009, 11:36)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui georgiana

      cam in orice judet exista cativa olimpici (mai conteaza binenteles si nivelul la care ajung) ..si din cate am vazut eu ..acest liceu are ..dar nici odata pe primele locuri cel putin la matematica-fizica etc..Dar faza cu "sa moara invidia in unii dar asta e oltenii sunt creierele tarii..." m-a dat pe spate...Sper ca a fost gluma..nu de alta dar o avem pe abramburica ca exemplu si e suficient ;)
  • 0 (0 voturi)    
    V V V V V V (Joi, 9 iulie 2009, 2:47)

    Masacru [anonim]

    1. Oltenii sunt ambitiosi!
    2. Oltenii sunt uniti, nu ca ceilalti, dezbinati!

    1+2=10
    ok?
  • 0 (0 voturi)    
    BAC-ul la romani (Joi, 9 iulie 2009, 10:11)

    cosmin [anonim]

    Colegiul respectiv este, cu siguranta, unul de elita, dar stim cu totii cum este BAC-ul la romani...Oricum, sunt convins ca in judetele cu o promovabilitate de 99,99% s-au facut multe manarii...Un procentaj mai realist se obtine an de an in Bucuresti, anume 75%.
  • 0 (0 voturi)    
    numerge sitemul asta, suntem in romania totusi... (Joi, 9 iulie 2009, 11:20)

    dan [anonim]

    tot mai bine era cu examen de admitere in liceu...

    asa in nushce scoala din varful dealului le rezolva profesorii problemele, si ii lasa sa copieze...

    mi se pare incorect...

    si kestia cu 10 la fizica... nu prea exista tocilari atletici =))
    • 0 (0 voturi)    
      alege-ti cuvintele mai cu grije ... (Luni, 14 martie 2011, 18:17)

      doesn't matter. [anonim] i-a raspuns lui dan

      pardon.. citez:,,asa in nushce scoala din varful dealului le rezolva profesorii problemele, si ii lasa sa copieze... '' imi pare rau, dar insinuezi cumva faptul ca Dr. Tr.-Severin ar fi nu stiu ce cocla din varful muntelui? documenteaza-te dragu mamei. Orasul asta e un oras cu valoare istorica,economica etc etc la un nivel ridicat. Acum daca, cultura ta generala duce lipsuri nu e problema mea. Scuza-ma daca am inteles gresit si am tras concluzii pripite!
  • 0 (0 voturi)    
    brava mai loazelor... ( kikos rostogan) (Joi, 9 iulie 2009, 20:28)

    burebista [anonim]

    in liceul asta s-a strans toata crema romaniei...
    as sugera sa fie urmariti elevii de acolo sa vedem ce fac la examenele de admitere si daca nu ies toti pe primele locuri inseaman ca ceva trebuie schimbat la aceasta scoala.....
    cat a fost participatiunea mon cher la domnii profesori???????
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 28 octombrie 2010, 10:26)

      Zimo [anonim] i-a raspuns lui burebista

      ai dreptate...ar trebui urmariti elevii de la Traian la admitere si la ce vreti voi!!pt ca peste tot suntem cei mai buni!!
  • 0 (0 voturi)    
    tare (Marţi, 22 iunie 2010, 2:36)

    sipanu [anonim]

    mai taceti ma dreak e treaba voastra ce se intampla la Traian....lasati-ne dreak in pace sa dam linistiti bacu si cu asta basta.....APROPO .....DAA suntem toti de 10......:P
  • 0 (0 voturi)