Curtea de Apel Bucuresti a suspendat ordonanta care elimina sporul de 50% acordat magistratilor

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 iulie 2009, 17:46 Actualitate | Esenţial

Curtea de Apel Bucuresti (CAB) a decis, marti, suspendarea actului administrativ prin care a fost intrerupta acordarea sporului de stres - de 50% - pentru magistrati, dupa ce acestia din urma au intentat proces Ministerului Justitiei.

CAB a admis, astfel, actiunea judecatorilor si personalului auxiliar de la Tribunalul Bucuresti impotriva Ministerului Justitiei, dar si pe cea a procurorilor si a personalului auxiliar de la Parchetul Capitalei, impotriva procurorului general, ordinatorul de credite pentru parchete, potrivit purtatorului de cuvant al instantei, transmite Mediafax.

Deciziile de marti ale Curtii de Apel Bucuresti nu sunt definitive, ele putand fi atacate la instanta suprema.

Potrivit vicepresedintelui Tribunalului Capitalei, Laura Andrei, nemultumirea magistratilor nu este legata doar de eliminarea sporului de 50% de suprasolicitare neuropsihica sau a drepturilor salariale, ci si de faptul ca, prin reducerea bugetului, ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, a lasat instantele "in ghiarele creditorilor", Posta refuzand sa trimita orice procedura de citare, in timp ce sediile instantelor sunt amenintate de furnizorii de utilitati, fiind posibila sistarea utilitatilor.

Sedintele de judecata au fost suspendate, marti, timp de peste doua ore, din cauza nemultumirii magistratilor fata de retragerea sporului de 50% de suprasolicitare neuropsihica si fata de felul in care Ministerul Justitiei coordoneaza sistemul judiciar. 


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1819 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    OU 71/2009 (Marţi, 7 iulie 2009, 18:30)

    Cristi [anonim]

    Curtea de Apel Bucuresti a suspendat ordonanta de urgenta 71/2009 ?
    Este foarte important de stiut!
    • 0 (0 voturi)    
      ord 71/2009 (Sâmbătă, 1 august 2009, 17:46)

      paduma [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      si pe mine ma intereseaza f tare, daca og 71/2009 a fost suspendata !
      te rog frumos raspunde-mi, cit mai repede si cu document daca se poate
      multumesc
  • -1 (5 voturi)    
    ordonanţă parşivă (Marţi, 7 iulie 2009, 21:57)

    Alde Horia [anonim]

    Sunt un avocat care apeciază la superlativ munca depusă de majoritatea celor 3.000 de judecători din această ţară pe care-i respect pentru tot ce sunt ei. Nu-i uşor să ai repartizate mereu vreo 500 de dosare şi să intri săptămânal sau mai des într-o şedinţă cu vreo 80 de dosare pregătite, din care un sfert rămân în pronunţare, iar hotărârile acestora trebuiesc redactate şi ...săptămâna următoare...aceiaşi muncă şi...
    Desigur că salariul acestora ar trebui să fie de cel puţin echivalentul a 3.000 de euro şi că domnii guvernanţi sunt mai mult decât inconştienţi pentru că nu găsesc resurse materiale pentru a-i plăti la adevărata lor valoare şi muncă.
    O resursă sigură de bani ar fi restructurarea celor peste 35.000 de jandarmi cu vreo 5.000 pentru că oricum sunt enorm de mulţi, iar banii eliberaţi să le fie daţi judecătorilor.
    Oricum pentru o reformă reală în justiţie, în primul rând este imperios necesar găsirea de noi sedii pentru instanţe şi angajarea a încă cel puţin 1.000 de judecători şi personal auxiliar care să mai descongestioneze din multitudinea de dosare.
    Sper ca în această ţară să se găsească cineva care să ia o măsură radicală în cele expuse mai sus. sus.
    • +3 (3 voturi)    
      Ordonanta (Marţi, 7 iulie 2009, 22:34)

      Justutiaru' [anonim] i-a raspuns lui Alde Horia

      Niste nesimtiti care-si voteaza propriile legi si-i doare la basca de restul bugetarilor care poate muncesc de cateva ori mai mult si au salarii infinit mai mici.Nu mai vorbesc de abuzurile pe care le fac in cardasie cu "cumetrii" avocati , de te trezesti cu procesul vandut de propriul avocat partii adverse. Propun introducerea juratilor ca sa lre mai taie macaroana
    • 0 (0 voturi)    
      fugi cu cercul (Miercuri, 8 iulie 2009, 9:47)

      naruto [anonim] i-a raspuns lui Alde Horia

      io cred ca esti magistrat
  • +3 (3 voturi)    
    amestecul puterilor (Marţi, 7 iulie 2009, 22:30)

    Sinoda [utilizator]

    Sper ca ceea ce fac judecatorii nu este amestec in puterea legislativa deoarece asta ar insemna incalcarea fraglanta a constitutiei.
    Mi se pare ca ei vor sa fie si una si alta.
    Toata lumea are probleme cu salariile in t ara asta dar numai unii au puterea in mana si si-o folosesc in mod discretionar si intr-un vadit conflit de interese.
    Hotarasc ei cati bani e bine sa primeasca......ce mi-ar conveni si mie sa bat cu pumnul in masa .
    pentru un salariu mai mare cu toate ca firma la care lucrez inchide magazine datorita ineficientei.
    Eu consider ca nici o categorie sociala nu trebuie sa se considere mai presus decat celelalte si mai ales mai presus decat realitatile economice

    As dori sa stiu ce salariu mediu are un judecator in statele UE, raportat binenteles la PNB-ul acelor state pentru ca mai presus de pregatirea profesionala deosebita pe care trebuie sa o aiba un judecator(net superioara unui profesor sau doctor) el trebuie platit totusi din banii nostri ai tuturor.
    • 0 (0 voturi)    
      Măi Sinoda, (Miercuri, 8 iulie 2009, 10:58)

      George [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

      vezi că încalci "fraglant" limba română.
      Şi... hai să ne abţinem să comentăm dacă nu cunoaştem problemele. Ar fi o dovadă de bun simţ. Regret că Hotnews încurajează această campanie de denigrare a magistraţilor, postând toate aceste acuze, nedovedite de nimeni, şi, mai ales, toate aceste epitete injurioase. Datorită lipsei de imparţialitate a acestui site de ştiri, vădit pro Băsescu şi pro PDL, cât şi acceptării spre postare a tuturor comentariilor injurioase, calomnioase, a lipsei lui de deontologie de care face dovadă, de mult nu mă mai informez exclusiv pe el .
      • 0 (0 voturi)    
        Stimate domn (Miercuri, 8 iulie 2009, 12:29)

        Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui George

        V-as fi extrem de reuncoscator daca veti folosi termenul "mai" cu colegii sau prietenii dumneavoastra ,eu nefacand parte din nici una din categorii.
        Ati vorbit o multime si nu ati exprimat nimic concludent.
        Eu mi-am exprimat o opinie argumentata de bun simt si domnia voastra nu ati avut nici un argument in afara de "dai in mine dai in fabrici si uzine" si "basescu". Asta arata ca sunteti ori unul din acei magistrati corupti ori unul din prietenii lor care doresc niste magistrati corupti pentru ca asta le convine de minune
        Astept replica dumneavoastra dar nu referitoare la ortografie ci la fondul problemei, Sunt convins ca o sa vedeti padurea in detrimentul copacilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai o parere gresita (Miercuri, 8 iulie 2009, 19:12)

      bubu [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

      De ce crezi ca pregatirea profesionala a unui judecator este net superioara celei unui profesor,pai judecatorul unde si-a facut pregatirea asta nu cu profesorii sau un doctor care invata 6 ani de ce e sub pregatirea profesionala a unui judecator ( 4 ani),eu nu vad nici un motiv ca acestia sa ia 200 milioane pe luna si un profesor sau un doctor 10 milioane,poate doar politice(adica de cine le e frica celor care fura?).
  • +2 (2 voturi)    
    ESTE (Marţi, 7 iulie 2009, 23:05)

    sabo [utilizator]

    IMPROPRIU!
    CUM ADICA EU IMI DECID PROPRIUL SALARIU?
    EU JUDEC PENTRU PROPRIA LEAFA?
    NU CADE BINE.
    DAR SUNTEM IN ROMANIA.
    DACA EU STST ZIC ATAT POT DA...TU ZICI NU ,VREAU SA IAU ATAT SI II SI IAU.
    ESTE PE DOS.
    INTREBATI PATRONATUL.
  • -2 (2 voturi)    
    Salarii judecatori in SUA (Miercuri, 8 iulie 2009, 10:57)

    Daniel V. [anonim]

    Pentru comparatie salariile judecatorilor in SUA
    - salariu mediu anual 2007: 142.616 USD/an
    - salariu maxim 2007: 288.100 USD/an

    - salariu minim anual muncitor necalificat 2007: 16.050 USD/an

    In SUA exista respect fata de justitie

    Ai nosti au 1300 euro pe luna - va mirati ca ii puteti corupe pe unii magistrati cu 1000 de euro?
    • 0 (0 voturi)    
      salariul minim al unui muncitor necalificat in .ro (Miercuri, 8 iulie 2009, 11:58)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Daniel V.

      1500 euro pe an, comparativ asadar cu salariul minim al unui judecator intr-o luna (fara sa luam in considerare primele care dubleaza salariul).
    • 0 (0 voturi)    
      Matematica (Miercuri, 8 iulie 2009, 12:59)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Daniel V.

      Nu stiu daca sunt corecte datele tale din SUA, dar oricum salariul mediu pt. judecatori inseamna mai putin de 10x salariul minim pe economie. Posteaza te rog datele si pt. Romania.
      ==================================
      La finalul sedintei de Guvern, premierul Tariceanu a declarat: "Va pot spune fara nici un fel de rezerva. Veniturile judecatorilor si procurorilor, in acest moment, au ajuns la un nivel pe care il calific fara ezitare ca fiind indecent, in raport cu salariul mediu pe economie, cu scara de salarizare in Romania. Sigur ca am fost de la bun inceput un sustinator al ideii ca Justitia trebuie salarizata in asa fel incat sa nu fie tentata a se lasa prada coruptiei. si acesta este un element fundamental pe care orice institutie precum Justitia il are inglobat in filosofia de functionare. Dar, de aici pana la a ajunge la aceste niveluri mi se pare ca este un salt nepermis. Ceea ce este regretabil este ca Justitia, in loc sa lase Guvernul, asa cum se intampla peste tot, sa stabileasca sistemul de salarizare in domeniul public, isi face singura propriile legi de salarizare, in dispretul tuturor, inclusiv al Guvernului si al cetatenilor. Pe viitor se impune o corectie obligatorie in acest domeniu."
      • 0 (0 voturi)    
        matematica...wow (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:15)

        capatu' satului [anonim] i-a raspuns lui gogu

        stati linistiti ca magistratii, in frunte cu CSM si ICCJ au luat'o pe coaja la Curtea Constitutionala, instanta de contencios constitutional care a stabilit prin Decizia nr. 838/27.05.2009 ca instantele judecatoresti nu pot "desfiinta norme juridice instituite prin lege si de a crea in locul acestora alte norme sau de a le substitui cu norme cuprinse inalte acte normative" intrucat altfel s-ar aduce atingere principiului separatiilor puterilor,
        in concluzie, hotararile prin care in ultimii 2 ani magistratii in frunte cu cei de la Inalta Curte de Casatie si Justitie au acordat mariri de salarii pt. diverse sporuri sunt nelegale si cine a luat banii trebuie sa-i dea inapoi,
        oricum magistratii nu vor platii, bani incasati nelegal si nici judecatorii pt. daunele produse prin hotararile pronuntate, oricum statu' nu are ce face cu banii, sa plateasca Ministeru Finantelor ca ei tin banii tarii,
        singurii care trebuie sa plateasca sunt (vorba iluminatului prof. de smen. Nastase) p...limea,