Elena Udrea: Mi-e greu sa spun cat s-a cheltuit din bugetul de 10 milioane de euro alocat pentru promovarea turismului

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 6 iulie 2009, 16:38 Actualitate | Esenţial

Ministrul Turismului, Elena Udrea, a declarat luni dupa reuniunea Consiliul Consultativ al Turismului ca bugetul de promovare este de 10 milioane de euro, aproape toti banii fiind angajati in momentul de fata in licitatii si promovarea prin intermediul mass-mediei. "Mi-e greu sa spun efectiv cat s-a cheltuit pentru ca toti banii sunt angajati in acest moment pe achizitiile publice".

Reprezentantii agentiilor de turism au declarat recent ca activitatea Elenei Udrea nu este multumitoare pentru ca aceasta lucreaza mai mult la imaginea proprie decat la cea a turismului romanesc.

Ministrul Turismului, Elena Udrea, a cerut luni reunirea de urgenta a Consiliului Consultativ al Turismului (CCT) pentru stabilirea unui punct de vedere comun fata de informatiile aparute in presa privind actiunile de promovare a turismului romanesc si a finantarii proiectelor de investitii in infrastructura turistica ale autoritatilor publice locale.

La sedinta au participat reprezentanti ai Ministerului Turismului, ai organizatiilor patronale si sindicale si ai asociatiilor nationale profesionale ce activeaza in industria turismului.

In cadrul sedintei s-a discutat despre propunerile membrilor CCT pentru elaborarea Legii Turismului. Udrea a declarat ca pana in 22 iulie s-ar putea ajunge la forma finala a legii Turismului.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1173 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Intrebare: (Luni, 6 iulie 2009, 16:43)

    Lucian_Mares [utilizator]

    Pe la ministerele din Romania nu exista serviciu financia-contabil? Se pare ca ministresele s-au cam incurcat in socoteli. De fapt, ce sunt 10 milioane de euro pentru madam Udrea? Bani de buzunar...
    • +2 (6 voturi)    
      Bulgarii promoveaza Litoralul cu doar 500.000 euro (Luni, 6 iulie 2009, 17:01)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      Si la ei rezultatele chiar se vad.

      But Romania is the land of... cash.

      Udrea knows best!
  • +2 (2 voturi)    
    asta da eficienta (Luni, 6 iulie 2009, 17:10)

    superior [utilizator]

    asa este stimata doamna, ce trebuie sa stii cat din bugetul alocat ai "consumat" in primele 6 luni si respectiv ce mai "poti angaja" pentru urmatoarele 6. Tu incheie contracte caci contrar trendului, daca depasesti bugetul TIE ti se va suplimenta, ca esti de-a casei.
    Pe ce lume traiesc oamenii astia care habar nu au ce se intampla cu sumele astea exorbitante. Cei 10 milioane erau probabil impozitul pe venit la o suma de 150mil euro, la un adaos de 10% este o cifra de afaceri de 1,5 miliarde euro platita de contribuabil, asta fara alte taxe.
    Sa nu cunosti ce se intampla cu partea ta " ca STAT" la un rulaj al contribuabililor de 1,5 miliarde (multe eforturi si ore de munca) inseamna ca ii desconsideri pe cei care au muncit sa-ti dea banii...mai traiti bine?????
  • +1 (3 voturi)    
    Buget (Luni, 6 iulie 2009, 17:18)

    todo [anonim]

    Toti ministrii astia, pusi pe criterii politice si fara urma de competenta in ceea ce conduc, ar trebui intrebati daca ar fi la fel de nestiutori cu banii proprii.

    Daca intr-un moment de criza profunda, ar avea o companie cu un buget de 10 milioane, salariati si dari catre stat pe care sa le plateasca, tot asa de relaxati ar fi?
  • +4 (4 voturi)    
    si mie mi-ar fi... (Luni, 6 iulie 2009, 17:24)

    cristi [anonim]

    putina jena.
  • +4 (4 voturi)    
    stat vs privat (Luni, 6 iulie 2009, 17:34)

    Blondul de la Cotroceni [anonim]

    Oare ce ar zice un administrator de la o firma privata cind ar fi intrebat de patron ce a facut cu 10 milioane Eur?
    Patronul nu va zice nimic, dar va trimite recuperatorii.
  • +2 (2 voturi)    
    Logofatland (Luni, 6 iulie 2009, 17:49)

    Gelu Glad si Menumorut [anonim]

    Ha Ha Ha Ha
    Hai ca-i tare de tot!!
    Logofatie de Teleorman, Buzau , Vaslui.
    Pai la ce logofati a produs Logofatland nu e nici o surpriza..nu?

    Cum sa stie cadana care-i cheltuiala...pai ce si-a propus ia sa stopeze vreo gestioneze asa ceva nu frate ea e obisnuita sa ii administreze bugetu lu ala cu care-i maritata in acte si caruia i-a dat logofatu mosia parcarilor din Bucale!!!

    Ia cautati in Istorie caci cu exceptia lu Nea Nicu in Teleorman nu s-a schimbat nimic!!! Logofati, feudali, smen, spaga, ..manele ...ce mai? Waziristan curat!!! Sa vina evreu' ala Borat-Cohen sa mai faca un film caci are subiecte cu nemiluita in teleorman-shodldova si daca nu le stie ii dau eu... sa faca asa o epopee de la Flamanzi, la Iliescu, Nastase zis si privatizare pe nimic + valoarea spagii a Autostrada-Sidex-Petrom, Mischie, Cozmaca, Basescu zis si Flota , Tariceanu zis si ROMTELECOM/Cotroen-PETROMIDIA-Platoul Continental, EBA Parlament cu creier Siliconat, pana la concubina lu Base... Udrea - Carne Macra. Tara penibila.

    La logofati... sultanii isi instaleaza concubina/cadana, membru de partid, mebru al parlamentului si mai tarziu pe masura ce cadana creste in carnuri o instaleaza tocmai ministru...mai mira pe cineva? Aceiasi sultani isi instaleaza ficele cu buze si creier de silicon ca membru al parlamentului european ...va dati seama ce reactii va starni EBA printre mebrii PE...va fi rasul istoriei..cred ca prima initiativa va fi directiva referitoare la lobotomie ...creierul fiind inlocuit la viitoarele fice de presedinti, premieri, regi cu silicon pur:)))

    Propunere ...caci tot sunt astia alde Teleorman-Sholdova aia care au condus romania cu r mic de dupa 1918 ia sa isi faca ei o tara a lor si noi una a noastra caci altfel toti ne confunda cu Waziristanezii logofatoizi din teleorman si sholdova!!! Si mai rau ne sug resursele prin uneltele lor din teritoriu!!!

    Sa-si zica ei teleormaneniisi sholdovenii romani caci ...asta sunt ei!!! Noi suntem banateni, ardeleni, maramureseni!!
  • +1 (1 vot)    
    Despre succesuri (Luni, 6 iulie 2009, 18:12)

    Fost pdlist [anonim]

    Nu ma mai intereseaza PDL, nici daca EBA ajunge ministru Dupa Murphy, PDL- leii au ajuns la apogeul succesurilor. Si se coboara greu, se mai cade uneori...daca e prea sus ....
  • +5 (5 voturi)    
    N-ati inteles :) (Luni, 6 iulie 2009, 18:26)

    msrp [utilizator]

    Ei ii e greu sa spuna, nu in sensul ca nu stie, in sensul ca ii e greu ca a cheltuit enorm si nu vrea sa intre la comisii :)

    Nu ca cine stie ce ar face comisiile
  • +3 (5 voturi)    
    Alta ministreasa (Luni, 6 iulie 2009, 20:12)

    un roman [utilizator]

    Asa-i cand dai bani publici pe mana unei fufe, cheltuie pe te miri ce si dupa iti spune ca mai vrea.
  • -1 (5 voturi)    
    la critica inainte, la treaba inapoi (Luni, 6 iulie 2009, 23:25)

    petre [anonim]

    c'asa-i romanu', nu?

    Nu stiti decat sa criticati, dar sa va zic ceva ...
    Pana la E.Udrea nu am vazut in Vest nici o singura reclama in favoarea turismului romanesc, litoralul ro. nu era prezent in nici una din ofertele marilor agentii de turism, oamenii nici nu prea stiau sigur unde e Ro.
    De cand e dumneaei, vad prezente romanesti importante la targurile de turism din Occident, vad evenimente organizate pt. promovarea Ro ca destinatie turistica, se mai vede si pe la TV cate ceva, asa ca lucrurile se misca cat de cat.
    Aia dinainte cati au fost (la ministri ma refer) au mancat gologanii degeaba (poate doar sa-i fi investit in vilele personale, ca altundeva nu s-a vazut).
    Chiar asa de azi pe maine nu se poate mai fratilor, reveniti la realitate! Femeia face si ea ce poate, dar sa te astepti sa faca peste noapte din magar, armasar e cat se poate de utopic!
    • +1 (1 vot)    
      Minciuni sfruntate - direct de la Udrea (Marţi, 7 iulie 2009, 15:06)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui petre

      daca ar fi totul ok atunci ar tb sa arate cum a cheltuit fiecare leu si dupa aia sa comentam ce a facut - dar atunci cand tara e plina de someri si noi dam de 100 de ori mai mult pe un spot publicitar - daca bagam in promovarea romaniei de 20 de ori bugetul bulgariei si rezultatele sunt cele pe care le stim cu totii : dezastruoase

      se fura in stil barbar din banul public si asta-i singurul adevar - de abia astept alegerile !
      jos udere si traian basescu!!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Ce au in comun: Udrea si Rdizi? (Marţi, 7 iulie 2009, 11:30)

    n-am [utilizator]

    Sustinerea basesciana.
    Acum capata sens si declaratia lui Ridzi ca se face mare tam-tam pentru doar 600 000 euro!
    Fac apel la domnul Presedinte sa opreasca risipirea banilor publici de catre un executiv total depasit si incompetent, adica sa-i suspende.
    Asta daca vrea sa mai prinda un mandat.
    oricum,Udrea face bani si in mediul privat, gata cu orgoliul, a fost ministru, dar nu mai e cazul sa mareasca pierderile bugetare.
    Poate se va intampla asta cand trece Norvegia la sistem republican!