Aterizare fortata intre comunele Mihailesti si Clinceni

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 6 iulie 2009, 16:21 Actualitate | Esenţial

Un planor cu o singura persoana la bord a aterizat fortat intre comunele Mihailesti si Clinceni. Pilotul a fost ranit si transportat la Spitalul de Urgenta Floreasca, anunta Realitatea TV. Potrivit primelor investigatii, barbatul a suferit un traumatism toracit si vertebro-lombar, a declarat coordonatorul SMURD Bucuresti, medicul Bogdan Oprita, citat de Mediafax.

Incidentul are loc la doar patru zile de la tragedia care a avut loc in apropierea aerodromului din Clinceni. Un alt avion de mici dimensiuni s-a prabusit aici vineri seara, pilotul pierzandu-si viata. Era vorba despre un avion usor de antrenament, la bordul caruia se afla doar pilotul Mugurel Costel Uta, in varsta de 37 de ani. Avionul a luat foc la impactul cu solul, iar incendiul a fost stins la scurt timp de la incidentul care a avut loc la ora 19:15. Corpul pilotului a fost gasit carbonizat.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1233 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    Prea multe la un loc (Luni, 6 iulie 2009, 16:36)

    aqualung [utilizator]

    Ceva se întâmplă acolo, că e ca în triunghiul Bermudelor, în fiecare săptămână se defectează câte un avion în aer.
    • -4 (4 voturi)    
      E simplu... (Luni, 6 iulie 2009, 16:58)

      Adrian B [anonim] i-a raspuns lui aqualung

      Nu e triunghiul Bermudelor, e doar Romania. Probabil avioanele lor sunt la fel de vechi ca cele ale lui Aurel Vlaicu, si la fel de rudimentare.
      • +5 (5 voturi)    
        Doar Romania? (Luni, 6 iulie 2009, 17:07)

        msrp [utilizator] i-a raspuns lui Adrian B

        Hai sa nu mai dramatizam atat ca tot ce e prost se intampla in Romania. Eu cred ca treburile astea se intampla si in alte tari dar nu o sa citesti pe CNN.com despre ele.
  • +2 (2 voturi)    
    Aterizare fortata (Luni, 6 iulie 2009, 17:03)

    Ioan [anonim]

    Mai baieti, mai documentativa si voi inainte de a clipoci pe taste...
    Ce inseamna "aterizare fortata" la un planor?
    Aterizezi fortat cand pierzi tractiunea, adica motorul ia o pauza.
    Un planor nu are asa ceva si din acest motiv aterizeaza in camp, pe recoltele taranilor sau pe miriste. Si o face in siguranta.
    Ghinionistul a facu o aterizare nereusita, proasta, cu ghinion sau cum vreti sa ii spuneti dar nu fortata...
  • 0 (4 voturi)    
    Avioane (Luni, 6 iulie 2009, 17:10)

    moi [anonim]

    Eu lucrez in asigurari, si pot sa zic ca statistic, la nivel mondial, daunele la avioane sunt cam ca la auto. Deci, teoretic, cam cate accidente sunt la 1000 de masini, tot atatea si la avioane, doar ca problema cu cele din urma e ca mor oameni intr-un mod mai spectaculos si ziaristi care umbla numai dupa senzational fac mai multa valva.
    • +1 (1 vot)    
      hmm (Luni, 6 iulie 2009, 17:35)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui moi

      chiar nu cred asta :)
    • +1 (1 vot)    
      Eu nu lucrez in asigurari (Luni, 6 iulie 2009, 18:23)

      msrp [utilizator] i-a raspuns lui moi

      dar nici eu nu prea cred.
      Ai putea sa ne prezinti si noua niste statistici ceva? Banuiesc ca nu sunt confidentiale.

      si cred ca mai corect ar fi sa ne luam dupa un numar de km ceva - adica cate accidente aia daca merge 100.000 km cu masina si cate cu avionu
      • 0 (0 voturi)    
        daune (Luni, 6 iulie 2009, 18:47)

        alex [anonim] i-a raspuns lui msrp

        Cred ca te referi la daunele banesti pe care le platesc asigurarile, care sunt similare in aviatie si in rutier.

        Ca numar de victime sunt mult mai multe in rutier decat in transportul aerian.
        • 0 (0 voturi)    
          Eu cred ca se refera la (Luni, 6 iulie 2009, 19:06)

          msrp [utilizator] i-a raspuns lui alex

          Eu cred ca se refera la faptul ca de exemplu in lume sunt intr-o zi:

          - 6 000 masini si au loc 60 de accidente
          - 100 avioane si are loc un accident.

          Adica proportia e aceeasi,ceva de genul asta (scuzati exemplul pueril).
  • +1 (1 vot)    
    de ce doar la clinceni (Luni, 6 iulie 2009, 18:09)

    X-ulescu [anonim]

    pentru ca doar aici e aerodromul cel mai apropiat de capitala
  • 0 (0 voturi)    
    da... (Luni, 6 iulie 2009, 18:45)

    n [anonim]

    cand pleci la distanta cu planor nu sti daca ajungi la destinatie nu-i aterizare fortata ci voita e ceva normal la planor esti fara termica nu mai poti merge decat in jos....bietul ghinionist.... ori cineva incearca discretizarea aeroclubului romaniei???
    • 0 (0 voturi)    
      Nu incearca (Luni, 6 iulie 2009, 19:07)

      msrp [utilizator] i-a raspuns lui n

      Nu incearca nimeni discreditarea aeroclublui roman, dar e la moda asta cu avioanele si trebuie sa ne scandalizam si cand trage un avion un prtz
      • 0 (0 voturi)    
        :( (Luni, 6 iulie 2009, 21:14)

        Ioan [anonim] i-a raspuns lui msrp

        numai ca partzul ucide in cazul asta, stimabile!