Prima TV, Focus, ora 18: Cardul european de sanatate - extrem de util, aproape necunoscut in Romania

de M.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 iulie 2009, 16:31 Actualitate | Esenţial

De ani buni, romanii au la dispozitie Cardul european de sanatate, dar foarte putini il folosesc. Nu ca n-ar vrea, ci din cauza ca nu stiu c-ar exista asa ceva. Campaniile de informare sunt aproape inexistente.

Trebuie sa stiti ca acest card acopera doar cheltuielile legate de urgentele medicale. La ora 18, la Focus, la Prima TV, va asteptam sa spunem impreuna "Stop indiferentei! Sanatatea in coma".


Citeste mai multe despre   






















4758 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    informare proasta si birocratie (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 17:06)

    midi [anonim]

    Am fost la Casa de Asigurari de Sanatate Iasi in vederea obtinerii Cardului European de Sanatate...
    Aveam la mine o adeverinta de salariat de la compania la care lucrez de 4 ani...Mi s-a spus insa ca "se verifica ultimii 5 ani" si ca ar trebui sa am ori o copie dupa cartea de munca ori inca o adeverinta de la locul de munca anterior...Bineinteles ca mi s-a parut prea complicat (avand in vedere ca pe site-ul institutii nu era prevazut acest lucru) si am ramas fara acest card european de sanatate...
  • 0 (0 voturi)    
    card (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 17:12)

    liv [anonim]

    La Iasi se elibereaza o foaie format A4,numai in limba romana,card european la CJAS IaSI-ILUZII nu ii intereseaza!
    • 0 (0 voturi)    
      Foaia aia (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 19:59)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui liv

      Este un formular European care contine niste casute numerotate pe care orice personal cu experienta di Europa il poate interpreta.

      Asa it i da si in Franta cand ceri prima oara cardul european de asigurari de sanatate, care card apare cu posta dupa vreo luna.

      Asa ca nu te mai plange atata.
      • 0 (0 voturi)    
        card european (Duminică, 5 iulie 2009, 15:31)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Nu e chiar asa cum spui. Eu sunt de un an in Olanda, si am incercat de doua ori sa folosesc acea foaie, care nu are nici o valoare. Nu primesti un card, decat dupa 6luni, moment in care actul tau A4, expira. Nu inteleg de ce in Romania sistemul acesta nu functioneaza, dar banuiesc ca un motiv este pt ca le e frica, sa nu cumva sa se cheltuiasca prea mult pe sanatate. Recuperarea banilor, este aproape imposibila, asa ca ce rost are sa ti faci acest asa zis card- daca tot nu poti sa l folosesti nicaieri in lume.
        Oamenii civilizati din Eu au un card, valabil pe mai multi ani. Poate intr un viitor indepartat v-om face si noi parte din populatia civilizata!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bun, deci? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 17:27)

    Orpheus [utilizator]

    Cum se obtine? De unde? Cat costa? La ce foloseste articolasul asta altfel?
  • -1 (1 vot)    
    NU se elibereaza (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 18:03)

    moldo [anonim]

    in Arad NU se eliberaza cardul european de sanatate, ci numai o foaie A4 scrisa in limba romana cu care poti sa te stergi la .... daca ai vreo problema in afara tarii
    • 0 (0 voturi)    
      Bai moldovene (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 20:00)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui moldo

      Tu ai fost cu foaia aia inafara Romaniei?!
      Daca da si te-ai sters la fund cu ea nu ma mira ca nu ti-au mai primit-o, ca daca era curata o primeau. Fraiere!
  • -1 (1 vot)    
    Ce card de sànàtate existà in RO (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 18:29)

    mikael [anonim]

    Cardul cu care poti sà mergi la toaletà in stràinàtate ,o foaie de hirtie ,si atit ,àsta se numeste card de sànàtate,Romàni inghit cu prea mare usurintà gàlustele vindute de guvernantii din trecut si cei de astàzi, ar trebui sà ia o altfel de atitudine fatà de guvernanti si clasa politicà, da eu dispun de un card european de sànàtate ,dar nu eliberat de Romania,si stiu ce inseamnà sà-l ai in buzunar,
    • +1 (1 vot)    
      Foarte util, pacat ca nu stie lumea de el (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 19:18)

      Titus [anonim] i-a raspuns lui mikael

      Ma aflu in Franta si acum doua saptamani am avut o problema medicala. Am putut folosi cardul fara nicio problema. Pacat ca lumea nu stie de el.
  • +1 (1 vot)    
    informare proasta (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 19:07)

    mihaela [anonim]

    Se poate lua de la Casa de Asigurari contra sumei de 20 lei (insa s-ar putea sa se fi modificat intre timp). Se elibereaza in 7-10 zile lucratoare. Mai e nevoie si de o adeverinta ca esti la zi cu plata CAS-ului sau dupa caz o adeverinta de student si motivul plecarii inafara. Perioada max de asigurare este 6 luni dupa care trebuie refacut.

    Este foarte util si m-am ajutat de el oricand am avut nevoie de servicii medicale. M-a scutit de plati de vreo 100E pana acum. Nu e nevoie decat sa-l arat si cadrele medicale de aici stiu ce tre sa faca. E pacat de informarea slaba...

    Mai multe detalii pe www.ceass.ro
  • +1 (1 vot)    
    cardul de sanatate (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 19:29)

    Ana Popescu [anonim]

    Legea 544/2001 accesul la informatii publice
    si Legea 52/2003 transparenta decizionala
    nu se cunosc si nu se respecta de catre cei care ar trebui sa ne guverneze . trebtuie ca noi cetatenii sa-i penalizam pentru nerespectarea lor.
    Da! Sa faca informari publice dar pe banii lor,acum.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai trebuie sa ai si un pic de bunavointa (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 20:02)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Ana Popescu

      Si sa incerci sa te informezi si de unul singur, ca doar n-o sa trimita Monitorul Oficial la fiecar acasa in speranta ca manelistii il vor citi in loc sa se stearga cu el undeva.
  • 0 (0 voturi)    
    easy (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 21:32)

    rares [anonim]

    in anglia, cardul EHIC il obtii completand o aplicatie pe net. eu ca roman din uk mi-am facut card european de sanatate, fara bani.
  • +1 (1 vot)    
    birocratia (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 21:40)

    angela [anonim]

    E prea mare birocratia si fac tot ce se poate sa renunti sa il mai ceri.
    Desi exista raportari clare pe care le fac angajatorii, neexistand o baza de date comuna clara si la zi, te fac sa renunti sa il mai ceri sau sa lupti pentru el.
    Mai bine iti platesti o asigurare pentru perioada care te intereseaza.
    Totul e de ochii lumii, NICIDECUM pentru cetatean.
    • 0 (0 voturi)    
      EXACT (Duminică, 5 iulie 2009, 12:51)

      ion [anonim] i-a raspuns lui angela

      e absurd ca cei de la casa de asigurari sa-ti ceara dovada ca le-ai dat banii ( cotizatia) tot lor.
      Sa-mi demonstreze ei ca n-am platit. Chiar asa, n-au nici o evidenta? In epoca computerelor? Ei au de primit bani si tu trebuie sa vii cu dovada ca ai platit!!!
      Ar trebui ca dupa codul numeric personal sa verifice in 2 secunde calitatea de asigurat al oricarei persoane.
      Mai e si problema valabilitatii cardului- de ce asa mic? Asa o birocratie ca in Roamania, mai rar...
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 21:51)

    goe [anonim]

    Serviciul medical de urgenta nu se asigura oricum gratuit in Europa, adica si fara acest card? Pana si in statele salbatice ale americii se asigura gratuit serviciul de urgenta, m-as mira sa fie altfel in Europa. As prefera un raspuns informat, nu doar simple pareri.
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca ai dreptate; (Duminică, 5 iulie 2009, 0:51)

      Tiberius [anonim] i-a raspuns lui goe

      Din cate stiu si eu, serviciul medical de urgenta este gratuit pentru toata lumea. Nu vad cum ar fi altfel. Cand iti vine la urganta un pacient intr-o coma, e clar ca e caz de urgenta, nu? Si ce faci? Il buzunaresti sa gasesti cardul sau vreo dovada ca a platit CAS-ul? Si daca nu-l gasesti? Lasi pacientul sa moara? E aberant!
      • 0 (0 voturi)    
        Ptr Goe si Tiberius (Duminică, 5 iulie 2009, 17:55)

        Lit [anonim] i-a raspuns lui Tiberius

        Va pot spune cum se petrece in Franta, nu stiu in restul Europei: serviciul medical de urgenta se asigura, adica nu te lasa sa mori pe strada, dar nu gratuit!! Medicul se ocupa de consultatie, iar personalul administrativ are grija sa iti trimita dupa aceea factura la domiciliu! Apoi poti face o cerere de "aide médicale d'état", daca ai noroc, iti platesc ei.
        Cit despre casa de asigurari din Ro, niste INCOMPETENTI si MINCINOSI, pentru care toate motivele sunt bune ca sa nu elibereze formularele necesare asigurarii romanilor in
        strainatate, adica sa nu plateasca!!!!!! Vorbesc din proprie experienta: dupa aproape un an de la aderarea la UE, ei inca nu stiau de existenta formularelor europene E112 sau E121, iar dupa ce au aflat, in sfirsit, au gasit motive sa nu ni-l elibereze! Intre timp mama mea a fost asigurata in Fr, unde statea de un an, ceci a avut dreptul.
        Sanatate, ca e cea mai buna! Si noroc!
  • 0 (0 voturi)    
    Cardu' cu bani (Duminică, 5 iulie 2009, 9:10)

    Sanatosu' [anonim]

    cardu de sanatate? e bunicel...eu l-am folosit in citeva tari europene...buba...e valabil numa 6 luni...daca meri la studii asa vun an?...un master ceva...il iei la inceput cu o adev precum ca ai fo student in tara...si apoi cind te duci sal reinoiesti pauza...nutzi mai da...in franta de ex el acopera numai o parte din cheltuielile unei spitalizari sau control sau interventie...restu' dai tu, si dai ceva..asa ca e mai bun cardu' cu bani sau o asigurare la o firma calumea...
  • 0 (0 voturi)    
    statul mafiot (Duminică, 5 iulie 2009, 10:35)

    dana [anonim]

    Satul mafiot nu vrea sa ti-l dea. Asta este platesti ca boul la sanatate 30 de ani si nu ai niciun drept! Stiu persoane educate si informate ce chiar acum au aceasta problema! Esti batjocorit de birocratie nu dezinformat!
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri prezidentiale (Luni, 13 iulie 2009, 13:06)

    sorin [anonim]

    Voi stiti vreo unu care cdindeaza la presidentiale da unu serios ca stau in dilema din atatia cadindati seriosi si onesti mai ca nu-mi vine sa merg la vot nu de alta da se supara ceilalti si eu numa pe unu trebuie sa votez .
    Care o fi ala ? sigur isi ascunde identitatea sa nu poata fi denigrat in campanie ,da asta e si ne anunta in ultima zi de campanie "daca ma vorati nu fac nimic decat sa-mi umplu buzunaru si sa-mi aduc rudele de gradu 1, 2 si 3 la standarde europene asa sa-mi ajute Dumnezeu",deci cadindatul ? vrea
    binele alegatorilor si rudele nu sunt si ei cetateni cu drept de vot?
    Daca nu te voteaza neamurile cine altcineva ca populatia are alte griji salarii haleala de zi cu zi ,cu copii e vacanta se strang banii pentru inceperea noului an scolar , de o grija am scapat da ce ne facem cu cadindatii daca iasa patru la egalitate sau cinci ce ne facem .
    Domnilor din presa indrumatine ca e greu toti cadindatii seamana cu Agamita :)).Deci sunt cinstiti si curati la minte... mintee fiecare cum poate doar o prinde ciolanu si dupa aia vede el cum drege ciorba.
    Daca eram consumator de alcool era rezolvata problema alegertilor ma imbatam strasnic mergeam la coana Zoitica si imi zicea dumneaie cu cine votez da asa nu ma imbat ma prosteste unu ii dau votu iasa presedinte si dupa aia imi pare rau .Daca esti beat nu esti sigur ca l-ai votat si dupa aia nu-ti pare rau .Si dace te intreaba cineva nu recunosti ca se practica la nivel innalt. Cam atat.
  • 0 (0 voturi)    
    nu este valabil (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 1:18)

    RODICA-SHTEFANIA [anonim]

    CARDUL EUROPEAN DE SANATATE , L-AM OBTZINUT F.F .REPEDE , SHI CU MARE AMABILITATE AM FOST SERVITA
    DAR NU ESTE BUN DE NIMIC
    IN IALIA NU AU VAZUT ASHA CEVA , RAD CAND VAD ACET CARD -
    NU MA POATE INSCRIE LA UN MEDIC DE FAMILIE , NU POT FACE NICI O GLICEMIE , NICI O ANALIZA .
    EU AM DIABET , AM TROMBLOFLEBITA , PERATZII DOUA , UN ADE FIERE SHI ALTA DE CANCER , IRADIATA , AM ANGINA PECTORALA , CARDIOPATIE ISCHEMICA
    NECESIT CONTROL MEDICAL MEREU , DAR NU ESTE AVALABIL ACEST CARD .
    NU IL POT FOLOSI NICI DACA MI SE FACE RAU , DE URGENTZA ..........
    AU RAS CAND L-A ARATAT FIICA MEA , CA SA VADA DACA MA POATE INSCRIE LA MEDIC DE FAMILIE .
    BATAIE DE JOC , ROMANIA
    ISHI BAT JOC DE NOI PENSIONARII, DE BOLNAVI.
    • 0 (0 voturi)    
      Functionarii italieni nepriceputi (Luni, 23 septembrie 2013, 15:50)

      roman [anonim] i-a raspuns lui RODICA-SHTEFANIA

      E vina functionarilor italieni. Cardul TREBUIE sa fie valabil in Italia. Am avut ocazia sa vad pe pielea mea cum functionarii italieni refuza romanilor anumite drepturi referitoare la sanatate. Avind dubla cetatenie am fost la ei cu legea in mina und era indicat ca parintii mei aveau dreptul la asigurare de sanatate in Italia si cu toate acestea au "inventat" documente in plus de adus, documente nespecificate nicaieri si care nici ei nu stiau unde se eliberau. Din nestiinta sau intentionat mi s-a intimplat ca la ghiseu functionarii imi dadeau informatii gresite (cu rezultatul ca eu eram in pierdere) dar cind am cerut aceeasi informatie in scris, rezultatul era in favoarea mea. In Italia daca vi se refuza ceva care stiti ca vi se cuvine, cereti acelasi lucru in scris. In scris sint atenti la ceea ce declara, nu pot da informatii erate. Concluzie: acele carduri ale parintilor mei care acum 2 ani mi-au fost refuzate, cu toate ca le avusesera deja timp de 5 ani inainte, acum mi le-au trimis prin posta, numai ca nici eu si nici parintii mei nu mai locuim in Italia. (ni l-au trimis la adresa casei unde locuiam) .Adica statul italian cheltuieste bani aiurea, acum face carduri la niste persoane care nici macar nu mai locuiesc in Italia si culmea carora acum 2 ani un grup de functionare (da, ca tot biroul s-a pus impotriva noastra) le-a refuzat cardurile.
      Dar e adevarat ca nu poti lupta cu prostia si ca daca ai in fata o functionara careia nu-i sint simpatici romanii, nu poti sa faci nimic, decit sa-i ceri sa-ti puna pe hirtie refuzul ei. Uite ca la 2 ani dupa refuzul unor functionare italiene, e statul italian care-mi trimite aceste carduri . Alti fraieri nici macar nu au controlat ca nu mai locuim in Italia.
  • 0 (0 voturi)    
    ce trebuie sa fac? (Marţi, 9 noiembrie 2010, 18:40)

    ella [anonim]

    As vrea sa plec in Londra si sunt diabetica.Daca stau o perioada mai lunga acolo ma poate ajuta acest card sa-mi iau medicamentele(insulina) de acolo?Sau ce trebuie sa fac bentru a putea benificia de ele gratuit caci in tara asa le iau.