Marian Sarbu: Sper sa reusim sa platim regulat salariile si pensiile

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 3 iulie 2009, 17:42 Actualitate | Esenţial

"Eu sper sa reusim totusi ca, pana la sfarsitul anului, sa platim in mod regulat salarii, pensii, alocatii si tot ceea ce generic numim cheltuielile bugetare obligatorii", a afirmat vineri ministrul Muncii, Marian Sarbu, aflat intr-o vizita la Iasi, potrivit NewsIn.

"Salariile, pensiile, alocatiile si tot ceea ce generic numim cheltuielile bugetare obligatorii, pe un rang de preferinta unanim acceptat, sunt platite primele sau, in orice caz, sunt ultimele atunci cand se pune problema unor taieri de alocatii bugetare. Nu am in acest moment temeri care sa se bazeze pe niste date concrete cum ca pana la sfarsitul anului vom avea probleme cu salariile sau pensiile", a declarat Marian Sarbu.

Referitor la reducerile de personal din sistemul bugetar, Marian Sarbu spune ca politica exprimata de premierul Emil Boc, pe principiul "pleaca sapte, angajam unul", este un angajament care a fost asumat de Guvern prin acordul cu FMI si Uniunea Europeana.

"Pare a fi cel mai bun mod de a diminua numarul de angajati la stat fara niste dureri sociale foarte mari. Ai plecari care cumuleaza sapte angajati, intr-o anumita perioada, e vorba inclusiv de iesirile la pensie, la cele sapte posturi care au devenit vacante nu poti angaja decat unul. In felul acesta, intr-un interval rezonabil de timp, numarul angajatilor la stat ar urma sa fie rezonabil el insusi", a subliniat ministrul Muncii. El a adaugat ca eforturile financiare pe care Guvernul le face in aceasta perioada de criza "trebuie rationalizate si din punctul de vedere al numarului de angajati".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

747 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Deja sunt intarzieri (Vineri, 3 iulie 2009, 17:57)

    Rhadoo [utilizator]

    Deja bursele pentru studenti au intarziat aproape o luna.
  • 0 (0 voturi)    
    Speri tu dar... (Vineri, 3 iulie 2009, 18:11)

    Andreiy [anonim]

    Eh si daca nu reusiti ce... voi sa fiti sanatosi!
  • 0 (0 voturi)    
    ha ha ha (Vineri, 3 iulie 2009, 18:19)

    Denisa [anonim]

    Daca spune asta ACUM, ce-o sa fie in trimestrul 4 2009 si in anul 2010??? Dezastru, pe scurt!!! Nu m-as mira sa vad si euro la 10 ron! :D Ce bine ar fi sa gresesc!
  • +1 (1 vot)    
    totusi (Vineri, 3 iulie 2009, 18:39)

    cameleon [anonim]

    nu ar fi mai bine sa faca taca din gura si faca ceva? si noi bugetari suntem oameni si nu corect ca in fiecare zi sa auzi ca vei fi data afara sau ca-ti scade salariul. si sa stii ca au scazut salariile de la inceputl anului si pana acuma, cel putin in adm centrala. eu iau cu 20 % mai putin. au dispurt orele spulimentare si un spor! deci si noi suportam consecintele. ideea este ca clasa politica este total depasita de situatie si dau vina pe bugetari desi ei fac legiile si nu noi, EI au decizia politica!
    • 0 (0 voturi)    
      20%? (Vineri, 3 iulie 2009, 19:49)

      calin [anonim] i-a raspuns lui cameleon

      Si acum in loc sa iei 5.000 RON salar iei numai 4.000? Si cam ce ore suplimentare faci? Eu ma duc la ora 13:30 sa-mi platesc impozitele si deja nu ma mai lasa ca programul e pana la 14:00 si deja sunt oameni inauntru cat pentru 30 de minute. Daca ei ajung la 8 dimineata la servici si la 14:00 au inchis ghiseul 14:00-8:00 = 6 ore. Acuma nu-mi zice tu ca mai este de procesat mai mult de 2 ore ulterior...
      Ideea cu bugetarii e urmatoarea: Unii bugetari lucreaza si au salarii extrem de mici (vezi medici stagiari cu garzi de 36 de ore), iar altii freaca menta pe salarii mari.
      • 0 (0 voturi)    
        stii despre ce vb ? (Vineri, 3 iulie 2009, 20:20)

        cameleon [anonim] i-a raspuns lui calin

        ptr stiinta ta am salariu de incadrare 1.017 Ron si iau net 1.030 cu toate sprorurile pe care crezi ca le am. sunt pe studii superioare si am 13 ani vechime in munca. si, te rog, nu mai incurca cpe cel de la ghiseu cu ceilalti. mai exista si altii in afara de cei de la ghiseu si care isi iau sudumale de la voi ptr cativa catre sunt cum spui tu! iar medicii de care vb cata spaga iau ? poti spune ?
        • 0 (0 voturi)    
          da (Vineri, 3 iulie 2009, 20:49)

          calin [anonim] i-a raspuns lui cameleon

          Daca ai doar 1.000 de Ron te invit in sectorul privat unde valoarea si munca pe ca o depui conteaza 90% si poate 10% pile si alte chestii. Daca ai si studii superioare si ai si 13 ani vechime ai deja un punct in plus la interviu ;). Sun convins ca daca esti suficient de bun vei ajunge sa ai cam dublu salar fata de cat ai acum. Dar poate nu esti suficient de capabil(a) sa supravietuiesti in sectorul privat unde dominant este "doar cei puternici supravietuiesc". Ei in aceasta situatie eu consider ca cei 1.000 RON pe care ii ai iti sunt atribuiti pe drept raportandu-ne la alte salarii din Romania.
          Referitor la medici vorbeam de cei stagiari. Nu prea cred ca ei sunt in masura sa primeasca spaga ca ei sunt niste nimicuri la momentul respectiv...
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Vineri, 3 iulie 2009, 20:06)

      nu-s bugetar [anonim] i-a raspuns lui cameleon

      e un joc foarte pervers incat sa dea anumite sperante fiecarei categorii (adica sa-si atraga votantii). azi zic de disponibilizari si de probleme cu plata salariilor, maine cu grila unica in care cresc toate salariile bugetare. si tot asa.

      de fapt, niste ipocriti incompetenti.

      PS: reduceri in zona bugetara tot vor avea loc deoarece exista un excedent, iar ei nu iau nici macar atitudine cand se produc deturnari si cheltuieli inutile, desi le cunosc foarte bine. si uite asa, ei vor sta pe tusa, iar cine trebuie va trage banul! poate ar trebui sa se trezeasca macar acum, in ultimul ceas....
  • +1 (1 vot)    
    lasa nea scarbule (Vineri, 3 iulie 2009, 19:19)

    mircea [anonim]

    nu-i bai cu pensiile si salariile.

    vedeti de voi mai bine: sa aveti gaz de a8-urile cu care veniti la servici, sa aiba parlamintarii bani de diurna sa nu trebuiasca vorba aia sa stea la "ocazie" cand merg in teritoriu...

    manca-v-ar cainii
    • 0 (0 voturi)    
      Solutia! (Vineri, 3 iulie 2009, 20:23)

      calin [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Exista cateva solutii daca se ajunge la o asemenea situatie:
      1. Se vor creste impozitele din ce in ce mai mult pana vor ajunge la 50% (ca pe vremea lui Iliescu) si abea apoi se va realiza ca 50% din 0 este exact egal cu 0.
      2. Se baga in banii de la FMI (asta daca nu au facut-o deja mai mult).
      3. Mai tiparesc niste bani si o sa le mai dea si marire de salar si pensii si vor zice na ca v-am marit salariile dar defapt inflatia va creste si marirea va fi in realitate negativa.
      4. Ii vine idee la Pogea forfetaru' sa puna o taxa forfetara pe viata prin care daca esti om viu sa platesti un impozit minim de X EURO.

      Asa cum zicea mircea...Mai bine s-ar intreba scarbul de unde sa scoata bani de niste masini noi, birouri noi, chirii imense ale deputatilor, prime de concediu de 400 EURO pe care Pogea tocmai le-a dat, marirea cu 50% a salariilor directorilor din agricultura(care si asa erau mari probabil) etc.
  • 0 (0 voturi)    
    E normal ! (Vineri, 3 iulie 2009, 20:39)

    conel [anonim]

    E absolut normal ! S-a umflat aparatul bugetar ca porcul inainte de taiere. Sefii de sindicat sunt practic piratii societatii noastre. Ma refer la salariatii bugetari. sefii de sindicat, acei comunisti rasariti dupa 90, sa actioneze la privati !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari pentru competenta demonstrata! (Duminică, 5 iulie 2009, 8:55)

    Alin [anonim]

    da... pleaca 7 vine unul... si salariul?cat e salariul (pentru competentul care face munca a 7 oameni) ? dar puteti sa faceti ca la ministerul agriculturii: cum acolo au redus fondul de salarii cu 20% automat erau niste bani care ramaneau (si cum la smecherii de la stat, in functii mari, nu e criza) iar agricultorul nr 1 al tarii s-a gandit sa mareasca sporurile baietilor cu 50% (probabil pe principiul ca, in natura, nimic nu se pierde, totul se transforma)... asa sa fie peste tot: pleaca 7, vine 1... dar platit cat 7, performanta 700% si ceva.... parca iti vine asa sa mai rupi putin de la un militar, medic, profesor ca sa-i mai pui acolo un 25% macar... pentru asa performante, merita..!!!! felicitari pentru modul de reducere a cheltuielilor domnilor ministrii! Sa ne traiti iar copii vostrii sa aiba viata "buna,usoara si lipsita de griji" precum a celor din generatia mea, mai putin norocosi!
  • 0 (0 voturi)    
    Bataie de joc (Vineri, 24 iulie 2009, 16:18)

    anonima [anonim]

    intr-o singura institutie a statului programul cu publicul depaseste programul de 8 ore si nu se inchide la ora 14, ci la ora 16:30. Oricum bugetarii sun cei mai oropsiti in aceste momente de criza !