Prima TV, Focus, ora 18: Acordul prezumat, singura sansa pentru cei care au nevoie de un donator de organe, s-a ratacit pe masa Guvernului

de M.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 iulie 2009, 16:45 Actualitate | Esenţial

Intr-un sistem de sanatate aflat in coma, legile in vigoare condamna la moarte tot mai multi pacienti. Mii de oameni asteapta cu infrigurare, ani intregi, un donator de organe care sa le salveze viata. Doar cativa ajung sa traiasca minunea. Acordul prezumat este o sansa in plus pentru ei.

Practic, asta inseamna ca organele unei persoane pot fi prelevate pentru a salva alte vieti chiar daca aceasta nu si-a manifestat in scris dezacordul in timpul vietii. Acordul prezumat este o practica deja obisnuita in multe tari europene.

Nu se stie insa cand va fi aplicat si la noi, de vreme ce proiectul s-a pierdut undeva pe mesele Guvernului... La ora 18, la Focus, la Prima TV, spunem impreuna "Stop indiferentei, sanatatea in coma!.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

235 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    suntem de acord (Vineri, 3 iulie 2009, 17:18)

    raluca [anonim]

    cred ca ar trebui sa fim de acord cu totii cu prelevarea de organe, daca nu am salvat vieti si nu am facut acte de caritate in timpul vietii macar in moarte sa facem acest lucru !!!
    • 0 (0 voturi)    
      RE: suntem de acord (Vineri, 3 iulie 2009, 17:51)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui raluca

      Noi astia care suntem de acord (deci si eu sunt), trebuie sa NE DAM acordul, nu sa fie prezumat!!!

      Dupa logica de mai sus, daca in timpul vietii nu mi-am dat dezacordul (poate ca nu m-am gandit ca o sa mor la 30 de ani...), se poate prezuma ca am vrut sa-mi donez averea statului, nu?

      Adica daca nu mi-am facut un testament din timpul vietii prin care sa-mi arat dezacordul fata de acest fapt, .... sa ia statul totul.

      Ati fi de acord cu asa ceva!?!? Daca nu, unde este diferenta intre cele doua cazuri!?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e un lucru bun (Vineri, 3 iulie 2009, 17:34)

    andra [anonim]

    Acordul prezumat nu este un lucru neaparat bun. Sistemul nostru corupt in care traim va face posibil ca o persoana sa fie declarata moarta cerebral, chiar daca nu e asa, pentru a fi obtinute organele. Nu cred ca ar vrea cineva sa fie in situatia in care medicii nu fac totul posibil pentru a-l salva pentru ca este un posibil donator pentru cineva.
  • +1 (1 vot)    
    miroase a campanie (Vineri, 3 iulie 2009, 17:34)

    sorin [anonim]

    Nimeni nu a salvat nici o viata. si lazar(cel din biblie) a murit pina la urma. Viata dupa un transplant de organ e un chin.
    Acordul prezumat e un abuz imens.
    Faceti campanie pozitiva, convingeti oamenii sa doneze, nu luati organe cu japca.
    Societatea occidentala trebuie sa reinvete sa accepte moartea. E umana si e fireasca, binenteles doar atunci cin nu se intimpla in apropierea ta...
    • 0 (0 voturi)    
      TOTAL DE ACORD (Vineri, 3 iulie 2009, 19:50)

      EccE [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      ..si nu numai acordul prezumat. Transplantul de organe vitale trebuie interzis cu desavarsire. Stiinta trebuie sa avanseze spre producerea de organe artificiale, nu pentru recoltarea de organe. Se deschide poarta unor abuzuri imense si chiar catastrofice. Daca ti se poate pune organ artificial bine, daca nu, fa loc pentru altul si mergi in imparatia dreptilor, poate acolo vei fi mai bine pus. Cine nu e pregatit sa moara, nu merita sa traiasca..
  • 0 (0 voturi)    
    O pierdere excelenta! (Vineri, 3 iulie 2009, 17:44)

    CCC [anonim]

    Foarte bine ca s-a pierdut, nu vreau sa mor cu zile pe masa de operatie, pentru ca medicul care ma opereaza a primit spaga pentru organele mele. In Romania, aceasta lege este pericol public.
  • 0 (0 voturi)    
    eu cred ca ar fi foarte bine sa se aprope acest ac (Vineri, 3 iulie 2009, 18:31)

    yyyxxx [anonim]

    s-ar salva multe vieti si nu cred ca s-ar pierde vreuna; +ca organele trebuie prelevate in timp util; pana sa le exlici la rude (care pot sa nu aibe o cultura prea bogata), pana ii gasesti, pana accepta emotional cele intamplate, devine prea tarziu. Si atunci organele si tesuturile care ar fi putut salva mai multe vieti vor putrezii in groapa.
    pt cei 2 de mai sus, nu stiu daca ati comenta atat de ironic daca ati fi pe o lista de asteptare stiind bine ca sansele de transplant (supravietuire) sunt doar statistice in acest moment. Si sunt multi romani in aceasta situatie...
  • +1 (1 vot)    
    Si cum ramine cu vorba poetului? (Vineri, 3 iulie 2009, 18:56)

    suki [anonim]

    Se pare ca unii se cred in filme... si uita un fapt simplu: cu o moarte suntem toti datori. Pur si simplu trebuie sa accepti asta, si sa actionezi in consecinta.
    Odata aprobata timpenia asta de lege, tot mai multi idioti se vor urca pe motociclete si vor goni prin centrul orasului cu 140km/h, altii vor bea, fuma si minca cit 10, ca doar, la o adica, imi fac transplant de ficat, si tot asa. Nu fratilor, fiecare tre sa ne purtam de grija, atit fizic, cit si spiritual, nu sa jinduim sa hacuim mortul altei familii.