Rasturnare de situatie in afacerea Monica Iacob Ridzi

Media Pro Production sustine ca a platit evenimentul de la Costinesti

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Joi, 2 iulie 2009, 17:05 Actualitate | Esenţial

Reprezentantul Media Pro, Costi Mocanu, audiat de comisia de ancheta care verifica contractele de la Ministerul Tineretului si Sportului, le-a spus joi parlamentarilor ca Media Pro Production a organizat evenimentul de la Costinesti. Mai exact, MediaPro Production si Nestle au suportat costurille scenei de la Costinesti si au organizat tot evenimentul. Desi in contract era specificat ca firma Artisan Consulting urma sa plateasca din banii MTS, potrivit lui Mocanu, cheltuielile cu artistii, scena, luminile si sonorizarea au fost suportate de Media Pro Production.


"Actiunea de la Costinesti a fost organizata de Media Pro Pictures, noi le-am dat acceptul sa foloseasca brandul MTV, au avut voie sa organizeze MTV Days. Bugetul total al acestei actiuni a fost suportat de Media Pro Pictures si partenerul ei comercial in aceasta actiune, care este firma Nestle, noi am cumparat drepturi de televizare pentru acest eveniment, noi Pro Tv SA", a declarat Mocanu in timpul audierilor.

La intrebarea deputatului PD-L, Sever Voinescu cine a dat banii si s-a ocupat de organizare, Mocanu a raspuns clar: "Media Pro Production. Scena pe care s-a desfasurat evenimentul brenduit de catre noi, MTV Days, scena mare,colorata intenst in rosu datorita advertiserului, a fost inclusa in bugetul de productie al evenimentului MTV Days organizat de catre Media Pro Pictures, prin urmare costurile acestei scene au fost suportatede catre ei.", a explicat directorul executiv al PRO TV

Deputatii i-au cerut lui Mocanu sa le puna la dispozitie contractele incheiate cu firma contractata de MTS.

 "Sa nu ne cereti insa un contract direct intre noi si Ministerul Tineterului si Sportului, pentru ca el nu exista", a spus Mocanu.


Reamintim ca in contractul semnat de ministerul Tineretului si Sportului cu firma Artisan Consulting era prevazuta plata pentru organizarea de la Costinesti, banii pentru scena, efectele speciale si artistii. Mai exact, MTS a dat bani firmei Consulting sa se ocupe si sa plateasca ceea ce cheltuit  Media Pro.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3967 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    inchisoare (Joi, 2 iulie 2009, 17:14)

    body [anonim]

    in asta se traduce ceea ce a facut ridzi de 2 mai...deturnarea de fonduri e clar infractiune
  • +9 (15 voturi)    
    excelent (Joi, 2 iulie 2009, 17:15)

    clujean [anonim]

    fireste, a fost un gest amical, pentru ca banii publici sa ramana pt Eba
  • +5 (11 voturi)    
    se stie.. (Joi, 2 iulie 2009, 17:16)

    cristi [anonim]

    ca e vinovata...noi vrem o pedeapsa pe masura!
    • +1 (1 vot)    
      o avansare? (Vineri, 3 iulie 2009, 9:32)

      blackie [anonim] i-a raspuns lui cristi

      mai bine taci, ca poate o avanseaza... ca astia doar asa stiu sa "dea jos" pe cineva...
  • +9 (15 voturi)    
    pai si de ce este rasturnare de situatie? (Joi, 2 iulie 2009, 17:18)

    marius [anonim]

    se constata acum ca MTS nu a platit o caruta de bani pentru o scena de doi lei si trei artisti de patru lei, ci a platit o caruta de bani pentru nimic.
    mie mi se pare o evolutie a stirii in sensul bun >:)
  • +3 (17 voturi)    
    Mai corupti decat PSD in 2000 (Joi, 2 iulie 2009, 17:21)

    Titirca1 [utilizator]

    Pentru multi dintre voi, care va aduceti aminte norii negri ce se abatusera asupra Romaniei in 2000, cand din cauza menghinei PSD, romania intreaga nu mai putea respira, demacratia pubera era aproape sufocata...deznadejdea se citea pe chipurile oamenilor...presa era aservita prin contracte bine tintite...VOUA VA ZIC: cruciti-va caci se intampla din nou. Si astia au invatat de la PSD, sunt si mai periculosi. O sa ne azvarle intr-un berlusconism balcanic de nu mai iesim 40 de ani, asa cum Italia, tara fondatoare a UE tot nu e o democratie adevarata in 2009.
    Maaaare grija in toamna, la vot, voua tuturor, de orice orientare politica ati fi. Sarkozy, dupa doi ani de "semi-autoritarism (praf in ochi fata de ce a facut basescu)" a declarat solemn ca o lasa mai moale si si-a facut mea culpa. Doar la noi, Basescu accelereaza ritmul "camarilizarii" Romaniei. Dati cu minusuri, cu ce vreti dar luati aminte, ca sunt si coppii nostri in joc, nu e doar ceva pe termen scurt. trebuie inteles un lucru vital: AVEM NEVOIE DE SCHIMBARE, mai ales cand neschimbarea pericliteaza democratia si functionarea independenta a instiitutiiolor statului.
    • -4 (10 voturi)    
      PSD nu a fost corupta decat la Realitatea (Joi, 2 iulie 2009, 17:31)

      aa [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      acolo unde tipau PCR-istii FSN-sistul Basescu si colaboratoarea securista Mona Musca cred ca luau exemple din PD(L) si incercau sa le atribuie PSD-ului si cand ma gandesc ca ala care a condus cel mai tare guvern de dupa 1989 e tarat la DNA pt. termopane ...
      • 0 (0 voturi)    
        Defineste tare (Joi, 2 iulie 2009, 17:48)

        Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui aa

        Caci e nevoie.
      • 0 (4 voturi)    
        cine esti ma? (Joi, 2 iulie 2009, 20:49)

        kalu [anonim] i-a raspuns lui aa

        hai zi-ne cine esti ca sigur nu esti un simplu gurist psd?
    • +2 (2 voturi)    
      coruptie (Vineri, 3 iulie 2009, 9:10)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      domnul meu, degeaba mai sperati in schimbare. Romania a pierdut un razboi inegal in 89, la fel ca acum 2000 de ani cu Imperiul Roman. Suntem provincie a Imperiului acum, cucerire sprijinita si de tradare- vezi Pacepa si compania, sau Bicilis si compania. Nu alegerile democratice i-au scapat pe daci de binele roman ci barbarii care i-au fugarit pe imperialisti de li s-au dus fulgii! Doar o situatie de conjunctura poate favoriza evolutia acestei tari- mijloace nu sunt- armata nu, resurse nu, oameni cu putere dar si romani in acelasi timp nu- deci nici o speranta!
  • +5 (13 voturi)    
    Comisia a descoperit apa rece! (Joi, 2 iulie 2009, 17:23)

    Axul [anonim]

    Mare descoperire, mare: politicienii fac cheltuieli fictive!
    Pasul doi: vrem sa stim circuitul prin care banii furati de la cetateni in sistem Ritzi-Pitzi ajung sa plateasca campaniile electorale ale partidelor parlamentare.
    Pe scurt, vrem sa aflam cum functioneaza "democratia"!
  • 0 (8 voturi)    
    Comisia a descoperit apa rece! (Joi, 2 iulie 2009, 17:23)

    Axul [anonim]

    Mare descoperire, mare: politicienii fac cheltuieli fictive!
    Pasul doi: vrem sa stim circuitul prin care banii furati de la cetateni in sistem Ritzi-Pitzi ajung sa plateasca campaniile electorale ale partidelor parlamentare.
    Pe scurt, vrem sa aflam cum functioneaza "democratia"!
  • -4 (10 voturi)    
    Aaa, alta televiziune (Joi, 2 iulie 2009, 17:31)

    vio [anonim]

    Sa te tii acum: alt mogul, alte tonomate. Serios, in afara de Nasu` n-a mai ramas nici un ziarist serios, obiectiv si de nadejde.
    Hi-hi, hi....
  • +7 (15 voturi)    
    Ridzi la puscarie, jos cu EBA (Joi, 2 iulie 2009, 17:31)

    firuierbii [utilizator]

    la puscarie cu individa asta. Iata cum a castigat EBA...erau bannere in tot brasovul....cu ce bani domne si-a platit ea asa campanie, din salariul ei de 5000 de euro la 4 ore.

    Ne iau de prosti pe toti.
  • +2 (2 voturi)    
    deci Adisan trebuie sa rstituie banii (Joi, 2 iulie 2009, 17:40)

    claudiopolis [utilizator]

    rezulta ca firma adisan (firma care apartine fiicei lui Felix Voiculescu) nu a prestat serviciul pentru care a fost platita, deci trebuie sa restituie banii!
    Ridzi a luat o tzeapa...
    • 0 (2 voturi)    
      Sa nu fim.... (Joi, 2 iulie 2009, 18:16)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

      Prietene, tu esti naiv? Crezi ca banii aia au ajuns la firma aia (Adisan)? Daca au ajuns vor fi obligati sa-i dea inapoi, functionarasii din minister vor fi acuzati ca nu au "receptionat lucrarea" si vor plati cu postul iar doamna ministru va scapa basma curata. Daca au ajuns probabil ca au fost dati mai departe pentru organizarea campaniei EBA si va fi destul de greu (dar nu imposibil) de demonstrat aceasta legatura. Veriga lipsa in acest moment se leaga de investigarea finantarii campaniei puslamalei siliconate si botoxate.

      M-ar mira teribil insa ca banii sa nu fi ajuns la firma respectiva adica sa avem de-a face cu un furt ordinar...moment in care doamna ministru va plati cu functia si va ajunge si in justitie.

      Sincer, inclin spre prima varianta in care vor avea de platit functionarii din minister si firma Adisan care va ramane cu gaura financiara dar pentru ca are si alte interese (a se citi contracte viitoare )va tine pliscul inchis.
      • -2 (4 voturi)    
        lucrurile sunt simple (Joi, 2 iulie 2009, 19:11)

        metronom [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        Daca banii s-au platit inseamna ca au ajuns la adisan. Adisan nu si-a indeplinit obligatiile contractuale, deci trebuie sa restituie banii. Baliverne cu eba si alte cancanuri sunt complet irelevante. Important e doar ca banii publici sa fie recuperati! Daca sunt vinovati e foarte bine daca niste functionarasi vor plati cu postul.
        Desigur exista si varianta ca banii sa nu fi fost platiti. Atunci nu exista prejudiciu. Inseamna ca de doua saptamani vorbim despre nimic!
        • +1 (3 voturi)    
          Inseamna ca... (Joi, 2 iulie 2009, 20:04)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui metronom

          ...suntem cei mai mari tampiti daca vorbim de atat timp despre nimic. Da sincer nu prea cred si chestia pute de la o posta.

          Oricum...doar asa de curiozitate eu tot as vrea sa vad cum a fost finantata campania mezinei. La fel cum am vrut sa vedem (si ni s-a spus ca sigur ca vom vedea) cum si-a cumparat apartament de 800k euro cealalta junioara.

          Asta asa...doar de curiozitate, sa ne amuzam si noi putin.

          Faza cu "banii s-au platit si sigur au ajuns la Adisan" trebuie dovedita cu acte nu asa din vorba....pana una alta am inteles ca doamana minstru s-a dus cu mana in funduletz (scuzati in popou) la audiere - adica fara nici un act.

          Nu am nimic impotriva functionarasilor care vor plati cu postul dar avand in vedere ca avem semnatura de minstru pe acte ar cam trebui sa plateasca si ministrul cu postul. Si chiar daca nu aveam semnatura trebuia sa plateasca. In caz ca nu cunosti scandalul din Marea Britanie legat de cheltuielile politicienilor informeaza-te...e un bun exemplu de ceea ce trebuie sa faca un politician cand asupra lui planeaza suspiciuni, dar asta iar e valabil doar in tarile cu traditie democratica nu in RO. La noi toti se cred nevinovati si "lupta" pentru a-si dovedi nevinovatia.
          • +2 (2 voturi)    
            curiozitati (Joi, 2 iulie 2009, 21:06)

            metronom [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

            exista un termen legal in care orice candidat e obligat sa-si prezinte sursele de finantare a campaniei electorale. Deci curiozitatea asta iti va fi satisfacuta. Insa in ce o priveste pe cealata mezina nu sunt de acord cu tine. E persoana privata si nu datoreaza nimanui vreo explicatie. Doar fiscului, insa informatiile declarate la fisc sunt confidentiale.

            Revenind la chestiunea in discutie, pentru mine lucrurile sunt clare. Adisan a primit bani si s-a obligat sa organizeze un festival (scena, logistica, formatii etc.). Acum aflam ca de organizare s-au ocupat cei de la MediaPro din fonduri proprii. Inseamna ca adisan nu si-a indeplinit obligatiile din contract, deci trebuie sa restituie banii.
            • +1 (1 vot)    
              I-auzi.... (Joi, 2 iulie 2009, 22:49)

              Gigi [anonim] i-a raspuns lui metronom

              Si daca sa presupunem (prin absurd desigur) ca seful statului primeste mita si cunoscand ceea ce spui tu o primeste prin intermediul unei rude care nu e persoana publica....ti se mai pare normal?
              Oricum daca totul ar fi legal nu vad de ce nu ar fi facute informatiile publice (ca doar dl presedinte e un exemplu in lupta anticoruptie)? Eu unul nu am nimic impotriva sa-ti trimit extrasul de cont bancar al tuturor conturilor pe care le am pt simplul motiv ca nu am absolut nimic de ascuns...daca imi dai adresa ta de e-mail iti trimit...:)

              Oricum vreau sa cred ca esti o persoana inteligenta si informata si ca stii de-a lungul istoriei post decembriste ce metode au fost folosite pentru a dosi averile ilicite ale persoanelor publice incat sa nu mai punem botul ca si popor la chestii de genul "nu e persoana publica..." Nici tusica Tamara nu era persoana publica. Apropos crezi ca a avut curaj vreo autoritate publica abilitata sa cerceteze situatia si sa zica apoi...da dom'le totul e ok! Eu nu cred.
  • 0 (0 voturi)    
    MPP (Joi, 2 iulie 2009, 18:12)

    vlad [anonim]

    A mai auzit cineva de Media Pro Productions pana acum? Verificati informatia , probabil ca e vorba de Media Pro Pictures. De altfel ambele denumiri apar in text...
  • 0 (0 voturi)    
    rasturnare pe dracu (Joi, 2 iulie 2009, 18:14)

    kalu [anonim]

    astia chiar ne iau de prosti? Ce dracu de rasturnare cand puteau sa spuna din start asta. Desi firma x avea contract cu cei care au prestat , nooo plateste protv ca nu au ce face cu banii. Pute ba, pute a minciuna putreda si ne sfidati pe fata cu totii. De ce ne sfidati? Deoarece nu va pasa de nimeni si ne desconsiderati asta este !!!
  • 0 (2 voturi)    
    ce nu e clar (Joi, 2 iulie 2009, 18:20)

    Nicky [anonim]

    MTS a dat banii firmei de consultanta care i-a dat la Media PRO - comion, care a platit evenimetul - comison! Concluzia: iar ne-au furat!
  • +1 (7 voturi)    
    sunt si eu curios.. (Joi, 2 iulie 2009, 18:22)

    cristi [anonim]

    care-s aia ce tot dau minusuri pt toate comentariile anti-vanzatoarea de pufuleti ?? sunteti platiti sa faceti asta? daca da..cumva din acei 600mii deturnati?
  • 0 (0 voturi)    
    cu ritzi sau fara (Vineri, 3 iulie 2009, 13:46)

    drh [anonim]

    base castica alegerile. base rulz
  • +1 (1 vot)    
    un model de articol prost facut pe genunchi (Vineri, 3 iulie 2009, 13:51)

    cristi2 [anonim]

    Firma despre care se vb. in text se numeste Mediapro Pictures iar Costi Mocanu nu este reprezentantul ei ci al Pro Tv S.A. care numai face parte din acelasi grup cu Mediapro Pictures.O dovada ca unii se grabesc sa scrie fara sa aiba habar despre ce este vb. in propozitie.Cred ca un simplu search pe GUAGAL ar fi rezolvat problema .