Potrivit unui cod etic aprobat de Guvern, politistii nu au voie sa se plimbe cu infractorii dupa terminarea programului de lucru

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 1 iulie 2009, 17:12 Actualitate | Esenţial

Guvernul a aprobat, miercuri, 1 iulie, un proiect de lege privind Codul de etica al politistului. Potrivit acestui cod, politistii vor fi obligati sa poarte uniforma pentru a putea fi recunoscuti pe strada. De asemenea, nu vor avea voie, ca dupa terminarea programului de lucru, sa fie vazuti in preajma persoanelor care sunt cunoscute ca infractori.

"Un politist nu are voie sa se plimbe pe strada, chiar dupa terminarea orelor de serviciu, cu o persoana care este cunoscuta ca fiind un infractor, cu o persoana care este cunoscuta in comunitate ca fiind o persoana care nu are legatura cu ceea ce inseama respectarea legii", a declarat ministrul Internelor, Dan Nica, in timpul sedintei de Guvern.

Politistul mai este obligat sa respecte prezumtia de nevinovatie a fiecarei persoane, sa indeplineasca atributiile de serviciu si misiunile in mod obiectiv si ii este interzis sa desfasoare orice activitate de natura sa aduca atingere imaginii institutiei.

Codul mai prevede ca politistul trebuie sa aiba o atitudine "politicoasa, ferma, sa manifeste amabilitate si solicitudine, sa foloseasca un limbaj civilizat, sa aiba o tinuta decenta si corecta, sa dovedeasca stapanire de sine si sa intervina ferm pentru aplicarea legii".



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1770 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    cazier (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:15)

    anton [anonim]

    rezulta ca toti oamenii vor avea cazierul actualizat afisat la purtator
    • +1 (1 vot)    
      dar prin parlament... (Joi, 2 iulie 2009, 17:30)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui anton

      In acest caz le este interzis sa treaca si prin, pe langa parlament, guvern, institutii publice.

      E plin acolo de infractori, dar au inca imunitate!

      Cat de tare e legea asta. Hihihi
      Dar sex cu infractorii au voie sa faca?
  • +5 (5 voturi)    
    cunoscute de catre cine ca infractori? (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:23)

    Mowgli [utilizator]

    -daca sunt infractori dovediti ... sunt la inchisoare deci in afara orelor de lucru nu e cazul ca politistii sa le fie prin preajma.
    -daca sunt fosti infractori care si-au ispasit pedeapsa fata de societate, e discrimnatoriu ca politistii sa ii ocoleasca, deci codul nu se poate referi decat la actualii infractori
    -daca sunt infractori nedovediti, de unde stiu politistii ca sunt sau nu infractori. Poate intreaba oamenii pe strada si daca 1 din 10 spun ca sunt infractori trebuie sa ii cololeasca ...sau poate 9 din 10 ...in fine. Caz in care presupun Nastase, Vantu, Patriciu, etc ... nu mai pot sa vada cum arata un politist (in afara programului).

    ...parerea mea e ca unii omeni se fac ca isi fac de lucru (daca intradevar codul suna asa cum e prezentat in acest articol)
  • +5 (5 voturi)    
    sunt echivalente (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:25)

    <==> [anonim]

    declaratii echivalente:
    "Politistul mai este obligat sa respecte prezumtia de nevinovatie a fiecarei persoane"
    "Un politist nu are voie sa se plimbe pe strada, chiar dupa terminarea orelor de serviciu, cu o persoana care este cunoscuta ca fiind un infractor"

    Cum e considerat infractor daca acest lucru nu este dovedit?
  • +4 (4 voturi)    
    Logica militieneasca (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:31)

    x [anonim]

    Daca nu e voie sa te-ntilnesti cu infractorii DUPA programul de lucru, atunci sa-i invitam la o bere (sau sa acceptam invitatia acestora) IN timpul lucrului nostru, in baruri sau in separeurile din restaurante (care se presupune ca nu sunt PE ... strada)!
  • +7 (7 voturi)    
    lolo (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:31)

    Jaker [anonim]

    Adica politistii, nu au voie sa se vada cu, colegii de servici inafara programului de lucru? :DDDD
    • +1 (1 vot)    
      lol (Miercuri, 1 iulie 2009, 18:20)

      rdr [utilizator] i-a raspuns lui Jaker

      buna, buna asta
  • +2 (2 voturi)    
    legea confirma un esec (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:32)

    iul [anonim]

    Nu se poate da o lege cu efecte etice. Poti doar selecta acei oameni care sa faca cinste uniformei de politist. Desi nu mai gasesti multi romani cu simtul onoarei.
  • +2 (2 voturi)    
    doar atat? (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:34)

    G [anonim]

    Dar altceva, de ex sa aiba relatii sexuale, pot?
    • 0 (0 voturi)    
      hi hi (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:43)

      Robert [anonim] i-a raspuns lui G

      Ha, ha, buna treaba, cu catuse, uahahaha, fain...
  • 0 (0 voturi)    
    A uitat ghilimelele... (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:45)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Dorind, probabil, sa faca o metafora, dl.ministru nu s-a exprimat direct , ca politistii nu au voie sa cada la pace sau sa mearga la bere cu cei care au facut sau fac obiectul dosarelor pe care le au in lucru...

    Un politist nu are cum sa simta cine este fost sau potential infractor, asa, dintr-o privire...
  • 0 (0 voturi)    
    da cu stikerele? (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:47)

    zeze [anonim]

    ce prevedecodul etic cu privire la stiker-ele cum ca sunt membri ai federatiilor politistilor de pretutindeni? ca e plina romania de politisti la capitolul asta. am vazut un audi q7 cu stikere lipite si pe luneta (geamul di spate) ca ca sa se vada frate!
  • 0 (0 voturi)    
    stiti cumva... (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:53)

    gaboru nervos [anonim]

    dar de vreun drept al militiei de a impusca in gura infractorii cand aia scot o ranga sa le dea in cap nu se pomeneste?

    e ridicola treaba cu trasu in aer, apoi la picioare, etc lol. pana faci exercitii de tir pe verticala si apoi la orizontala, se duce dracu ala in fuga....
  • 0 (0 voturi)    
    La asa ministru asa politisti! (Miercuri, 1 iulie 2009, 18:12)

    Mihai [anonim]

    Da sa fure impreuna cu ei au voie? Ma gandesc la ministrul Nica pe vremea cand era la comunicatii. Cei carora le dadea contracte le cerea sa-i faca o firma in care sa verse capitaul social. Cand nu a mai fost s-a ocupat de vanzarea firmelor. Acum e curat caci e la interne
  • +1 (1 vot)    
    - (Miercuri, 1 iulie 2009, 18:21)

    rontzaila [anonim]

    Dan Nica e mai heirupist, asa, in declaratii. vrea sa para pur si dur, dar nu reuseste sa fie decat penibil.
  • +1 (1 vot)    
    Dar... (Miercuri, 1 iulie 2009, 18:39)

    posibil infractor [anonim]

    ... cei care sunt sub acoperire? intrebarea se aplica atat la faza cu avut in preajma "infractori", cat si la faza cu uniforma...
  • +1 (1 vot)    
    mdaaa (Miercuri, 1 iulie 2009, 18:51)

    goe [anonim]

    Cred ca e vorba de acei "binecunoscuti membri ai lumii interlope" despre care am auzit de nenumarate ori la stiri. Ce nu pot sa inteleg e de ce nu sunt la racoare daca sunt binecunoscuti? Sau binecunoscuti inseamna ca sunt prieteni cu militienii? Inteleg ca dupa noul cod ei pot sa fie prieteni in continuare, dar nu mai au voie sa se plimbe impreuna pe strada in vazul lumii.
  • +1 (1 vot)    
    cod etic (Miercuri, 1 iulie 2009, 19:36)

    Gogu [anonim]

    sau etilic? LOL LOL
  • 0 (0 voturi)    
    De ce condamnati politistii la singuratate? (Miercuri, 1 iulie 2009, 20:46)

    Armando [anonim]

    Politistii vor deveni oameni f singuri. De ce faceti asta, de ce nu va ganditi la ei?