Jerusalem Post: Studentii romani la medicina fac cercetari pe oseminte ale victimelor Holocaustului

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2009, 21:34 Actualitate | Esenţial

Studentii romani de la Facultatea de Medicina din Iasi folosesc pentru cercetare schelete ale victimelor Holocaustului ingropate intr-o groapa comuna, declara un evreu american care locuieste in prezent in orasul situat in nord-estul Romaniei, scrie Jerusalem Post.

Dupa ce a discutat cu mai multi studenti romani la medicina, evreul, care nu a dorit sa-si divulge numele, a trimis un e-mail Departamentului de Funeralii si Cimitire din cadrul Centrului Rabinic din Europa (RCE), in care a oferit detalii despre profanarea cimitirului evreiesc.

"Daca locuiesti in Iasi, mergi in  pur si simplu in orasul Podu Iloaiei si ceri muncitorilor de la cimitir un schelet. Muncitorii sapa printre ramasite, razuiesc carnea uscata de pe oase si "le curata frumos" pentru aproximativ 40 de dolari", explica evreul.

La 30 iunie 1941, doua "trenuri ale mortii" au parasit orasul Iasi, in cadrul unui program de proportii. Unul dintre aceste trenuri s-a oprit la Podu Iloaiei si cei 1.194 de evrei care au murit de sete sau din cauza caldurii au fost ingropati acolo intr-o groapa comuna.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1245 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Este prea de oaie ... (Marţi, 30 iunie 2009, 21:43)

    norocel [anonim]

    Cum dracu' dupa jumatate de secol si mai bine mai este carne uscata pe oasele bietelor victime ? !! ?

    Iarasi urmeaza o campanie impotriva Romaniei, iarasi vreau sa iee bani americanii circumcisi !

    Si nu ma mir ca vor reusi ...
    • 0 (0 voturi)    
      intoxicare (Miercuri, 1 iulie 2009, 1:14)

      ilie [anonim] i-a raspuns lui norocel

      totul este un pretext pentru a ne intoxica cu holocaustul lor sa faca monumente pe iarba bucurestenilor, sa ceara despagubiri sa faca pe victimele asta este scopul evreilor sa te faca de bani
  • -2 (4 voturi)    
    Ce ingrozitorrrrrrrrr!!!!!!!!! (Marţi, 30 iunie 2009, 21:43)

    Cristian [anonim]

    Marketing,monsher dfespre orori,holocaust,etc.
    Nimic altceva.
  • +3 (7 voturi)    
    deh (Marţi, 30 iunie 2009, 21:44)

    MirceaA [anonim]

    pai daca nu se intereseaza niciun evreu de oasele alea, se intereseaza studentii. Platiti paznic si aveti grija de cimitir, nu va mai plangeti intr-una de orice.
    • 0 (0 voturi)    
      plangaciosii (Miercuri, 1 iulie 2009, 0:47)

      milan [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      e oribil...dar decat sa strige uite ce fac aia...mai bine ar avea grija sa nu mai za "victimele holocaustului " intr-o groapa comuna....
    • 0 (0 voturi)    
      plangaciosii (Miercuri, 1 iulie 2009, 0:47)

      milan [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      e oribil...dar decat sa strige uite ce fac aia...mai bine ar avea grija sa nu mai za "victimele holocaustului " intr-o groapa comuna....
  • +5 (5 voturi)    
    Cucuri (Marţi, 30 iunie 2009, 21:50)

    Iesanul [anonim]

    Un jurnalist american a postat pe un site un material despre profanarea mormintelor evreiesti, de la Podu Iloaei. Comunitatea evreiasca "a luat foc" si a inceput imediat o ancheta. In paralel si Politia ieseana a facut cercetari. Rezultatul - cimitirele evreiesti sunt intacte.

    Abraham Giltman, secretar comunitatea evreiasca: "Cica un jurnalist american in vizita in Iasi a gasit la un student sub pat un schelet uman. Intrebat de unde este acest schelet uman, a spus ca a fost cumparat de la groparii din Podu Iloaei si ca provine din mormintele comune ale evreilor ucisi in cadrul pogromului din 1941. Si ca sa nu se faca scandal pe tema aceasta pentru ca vor creste preturile, el le-a cumparat cu numai 40 de dolari si daca apare scandal cresc preturile, dar ca se pot cumpara in continuare."

    Pincu Kaiserman, presedinte comunitatea evreiasca : "Ne-am dus acolo si am verificat mormintele si erau in aceeasi stare in care am lasat-o cu ani in urma. De ani in urma, nu s-au observat urme de sapaturi, sparturi ale pietrelor mormintelor si ale mormintelor comune."

    Verificarile Politiei au durat o luna si au vizat toate cimitirele evreiesti din judetul Iasi. Cazul va fi clasat deoarece semnalarile facute de jurnalistul american nu s-au adeverit.
  • -4 (6 voturi)    
    asta ne mai lipsea... (Marţi, 30 iunie 2009, 21:52)

    diu1so [utilizator]

    ...sa ne punem everii pe cap.
  • +3 (9 voturi)    
    antiroman... (Marţi, 30 iunie 2009, 22:01)

    antiroman [anonim]

    dupa ce isi platesc chiria pe terenul respectiv pentru cei 65 de ani, eu zic sa ii scoata pe toti si sa-i incinereze sau sa-i repatrieze, ca sa nu isi mai bata joc studentii nostri de ei prin laboratoare.
    si studentii nostri, sa foloseasca si ei schelete de romani... ca pentru aia nu comenteaza nimeni nimic. pe romani poti sa-i dezgropi, sa te joci cu ei, sa faci poze, fara sa zica nimeni nimic, ba chiar mai ajungi si la tv.
    daca te joci cu schelete de evrei ajungi doar in jerusalem post.
    e la mintea cocosului.
  • +1 (5 voturi)    
    Titlul .... (Marţi, 30 iunie 2009, 22:03)

    MLZ [anonim]

    Dar nu ar fi putut titlul suna asa:

    "Victimele Holocaustului contribuie la progresul umanitatii"

    ... sau trebuie neaparat sa ne indignam?! Ptiu, la asta nu m-am gandit .....
  • +1 (5 voturi)    
    in atentia domnului''evreu anonim'' (Marţi, 30 iunie 2009, 22:04)

    griguta [anonim]

    "Domnule evreu"
    Sunt convins ca si un copil ar sti ca dupa mai bine de 64 de ani nu mai exista nici cea mai marunta urma de carne pe oase--chiar daca au provenit de la'' poporul sfant''
    Nu are rost sa continui pt a nu jigni'' intelighentia holocaustica'' a anonimului evreu
  • +5 (5 voturi)    
    Un idiot! (Marţi, 30 iunie 2009, 22:14)

    Gimmy [anonim]

    Numai un idiot crede ca se poate invata anatomia sistemului osos pe elemente de schelet dezgropate dupa 60 de ani!
  • +5 (5 voturi)    
    o informatie trebuie verificata si apoi data.. (Marţi, 30 iunie 2009, 22:20)

    hotbarfe [anonim]

    As fi vrut sa aud si parerea administratorului cimitirului respectiv ?!?
    sau e important doar senzationalul si dam pe post toate tampeniile .. Bleah
    Asta nu e jurnalism!
  • -2 (4 voturi)    
    nu cred! (Marţi, 30 iunie 2009, 22:26)

    georgia [anonim]

    cine ar face asa ceva???????e nebunie,cum sa publici asa ceva???
  • -2 (4 voturi)    
    asa ne trebuie ... (Marţi, 30 iunie 2009, 22:28)

    Eneas [anonim]

    ...daca nu ne- a placut cartea!
    ma intreb cati ca asta mai sunt raspanditi prin Romania !unul apare la Realitatea TV vorba aia , regulat !
  • 0 (4 voturi)    
    E foame mare ,tata ! Vreo 2-3 miliarde Euro e (Marţi, 30 iunie 2009, 22:35)

    Margelatu [anonim]

    ...suficient ?daca nu ne pun astia sa platim si oasele dinozaurilor morti datorita holocaustului. provocat de asteroidul ala nazist pe care scria "Moarte dinozaurilor " ,acum 65 milioane de ani ,mai vorbim ! ca dinozaurii se stie ca erau trecuti in Vechiul Testament !
  • +1 (1 vot)    
    un evreu american care nu vrea sa-si divulge numel (Marţi, 30 iunie 2009, 22:37)

    Gica [anonim]

    e vara, cald si in IL, lipsa de subiecte, chiar si la ei unde sunt "stiri" la 30 min din cauza musulmanilor nebuni - noua moda este sa fure vehicule utilitare sa omoare oameni ca armele si bombele costa si in plus sunt cam greu de trecut peste zid.
    un "evreu american" care nu vrea sa isi divulge numele :) spune ca jmecherii de la medicina dau 40USD in Podul Iloaiei la gropari pentru ca astia sa le dea un schelet complet, si culmea, pentru asta trebuie sa razuiasca si carnea uscata :))
    prostie mai mare nu am auzit, sunt peste 70 de ani din '41, eu nu am mai gasit in mormantul familiei decat 1 os dupa 7 ani, asa ca de unde scot aia din podul iloaiei schelete complete??? :))
    este fantastic sa ai studenti care sa plateasca pentru schelete complete din timpul razboiului :))
    baiatu' asta vesel "evreu american necunoscut" ar face bine sa contacteze RCE referitor la cimitirul evreiesc din Dorohoi jud. Botosani (cindva cu o foarte mare comunitate evreiasca), cimitir aflat in degradare continua fiindca nu sunt fonduri, este doar un singur omuletz acolo care face si el ce poate ca sa nu se naruiasca mormintele
  • +2 (2 voturi)    
    un pic de research jurnalistic? (Marţi, 30 iunie 2009, 22:38)

    vlad [anonim]

    Cred ca era necesar sa faceti un pic de cercetare inainte de a publica treaba asta. Carne pe schelete de 60 ani? Serios? Stiati ca s-a inventat o chestie numita "google"? Dar de alta, numita "profesionalism", ati auzit?
  • 0 (4 voturi)    
    Altul (Marţi, 30 iunie 2009, 22:43)

    sorin2tudora [anonim]

    Astia sunt alta natie asiatica ce nu mai incape de noi! Ce dracu au astia di Asia cu noi? Pe unguri ii inteleg ca ocupam acelas pamant. Astia ce au patit? Cat de idiot sa fii sa crezi asaceva!
  • +1 (3 voturi)    
    Oare asa este? (Marţi, 30 iunie 2009, 23:23)

    bondarul [anonim]

    Fara a nega ca romanii au contribuit la ororile razboiului nu trebuie sa uitam ororile facute de everi precum Ana Pauker in Romania sau alte state comuniste. Ma deranjeaza cand constat discriminara prin care evreii sunt considerati numai victime - oare chiar sunt atat de curati precum pretind. Ororile au existat, nu trebuie sa mai fie dar nu putem sa condamnam numai alte popoare si pe everi sa-i consideram "Alba ca zapada cu chiloteii curati".
  • +1 (1 vot)    
    hai dom' itzic, zi cat vrei sa pui amenda ... (Miercuri, 1 iulie 2009, 1:38)

    nicu [anonim]

    hai ca-i tare !! cum naiba au facut desteptii astia sa stie ca niste ciolane au fost odata cotizante la cultul mozaic ?... las-o mai moale, c-o facusi de oaie ! Nu de alta da risti sa compromiti istoria cu camerele de gazare ...
    • 0 (0 voturi)    
      Question & Response (Miercuri, 1 iulie 2009, 11:55)

      Prostu [anonim] i-a raspuns lui nicu

      Este oare posibil sa respiram acelasi aer cu cel respirat de........................?
      Masuri urgente : romanii sa nu mai respire altfel...................................se va raporta undeva !

      Ai inteles bobor ?
      • +1 (1 vot)    
        Moral? (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:41)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui Prostu

        evrei sau nu...respectul pentru o persoana decedata face parte din ceea ce numim moralitate...
        din pacate multi dintre romani nu se gandesc la asta atunci cand vizioneaza programul Televiziunii Poporului ( pentru tampiti ) ....si savureaza imeginea unui bunic mort , mumificat si expus....