VIDEO Radu Berceanu: Exista la Autoritatea Aeronautica o tanara de 28 de ani care castiga un salariu de 41.446 ron pe luna. Multi angajati nu au nicio legatura cu autoritatea sau aeronautica

de E.M.     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2009, 13:45 Actualitate | Esenţial

Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, a abordat marti pe larg problemele de la Autoritatea Aeronautica Romana, despre schimbarile ce au survenit la conducere, dar si despre situatia sporurilor si a salariilor de baza. Astfel, directorul general Adrian Vasilache a fost eliberat din functie si a fost inlocuit de Claudia Virlan, in varsta de 37 de ani, cu o activitate de 14 ani in AAR. Ea va indeplini functia de director general si presedinte al Consiliului de Administratie.

Iata cele mai importante declaratii ale ministrului:
  • De la 1 iulie intra in efectivitate un nou contract colectiv de munca in care salariile sunt asezate pe o noua grila. Reducerea salariului de baza este undeva la o medie de 25%, insa, ceea ce era mai problematic, se elimina sau se reduc foarte multe sporuri, pentru ca ceea ce crea mari disparitati si inechitati la Autoritatea Aeronautica nu erau atat salariile cat sporurile.
  • Salariile de aici trebuie intr-adevar sa fie mai ridicate decit nivelul mediu, dat fiind specificul activitatii. Este dificil sa gasim adevarati cunoscatori in domeniu.
Sporul de radiatie cosmica, de ecran si de casca
  • Existau niste sporuri destul de ciudate: spor de aviatie - daca esti in aviatie, e clar ca nu esti la CFR; spor de conditii grele de munca - daca este aviatie, sigur ca sunt conditii grele! Aceste lucruri sunt IN salariile de baza. Spor de periculozitate - in general se stie ca in aviatie e periculos...
  • Avem spor de radiatie, dar si spor de radiatii cosmice! Nu se poate sa le ai pe amindoua. Spor de casca radio - sigur, daca nu-ti place sa porti casti, nu te faci aviator. Asa, ma gandesc ca si cei care asculta muzica la mp3 ar trebui sa primeasca un astfel de spor.
  • Sporul de conditii nocive - nu am reusit sa identific aceste conditii. Spor de ecran, spor de zbor la inaltimi reduse, spor de acrobatie. Nu cred ca toate aceste lucruri au o baza corecta si reala. Mai mult, ele faceau ca unii angajati sa adune o suma de doua ori cat salariul de baza, care era suficient de mare.
  • Dl Florea Geica a devenit foarte cunoscut pentru aceste motive, mai mult decat pentru activitatea de pilot, care nu poate fi negata. Dl. Geica a avut anul trecut, ca salarizare, o medie de 47.000 de lei pe luna. Pe pamant, dar in fiecare luna.
  • La salariile de baza se adauga cele patru prime anuale pentru Craciun, Paste sau alte evenimente tot asa stresante.
  • Un mare spor de avere in viata a inregistrat Andreea Elena Frasie, cu o medie de 414 milioane de lei vechi pe luna. Dansa are 28 de ani, a absolvit Titu Maiorescu in 2003, specialitatea Studii Juridice. Am unele indoilei, dar asta e... Multi dintre dvs v-ati fi dorit poate un salariu de 400 de milioane pe luna, dar de fapt probabil nici n-ati sti ce sa faceti cu ei.
  • Dumneai (Andreea Elena Frasie - n.red.) are si o sora la AAR - Loredana Frasie -, ca norocul s-a raspandit in familie - a absolvit Spiru Haret in 2007, are 24 de ani.
  • Madalina Hristu, consiliera fostului ministru Orban, are 33 de ani, a absolvit in 2007 Hiperion, deci ceva mai tirzior. Tot asa, a fost repede dusa la AAR ca sa beneficieze si ea de acest tip de noroc.
59 de posturi de conducere, dintr-un total de 208
  • Vom merge la injumatatirea numarului de posturi de conducere - in prezent sunt 59, dintr-un total de 208 posturi. Vor avea loc unele reduceri de personal in anumite zone, si poate cresteri de personal in altele.
  • Sunt la AAR oameni fara nicio legatura cu autoritatea sau aeronautica, la tot felul de servicii adiacente. De exemplu, dna Loredana Frasie este sef de serviciu la directia de secretariat. Sef la secretariatul general este Monica Barbuletiu, care a condus aici inclusiv directia de turism. Dansa este de fapt inginer CFR, dar i s-a parut mai interesant zborul.
Pensionarii vor putea lucra in cadrul ministerului doar cu aprobarea scrisa a ministrului
  • O sa mergem pe varianta in care pensionarii vor putea sa mai lucreze in minister numai cu aprobarea ministrului prin ordin strict. Un exemplu - instructori pe anumite tipuri de aeronave, greu de pregatit si greu de gasit, vor putea ramane in functie pana se va gasi o persoana competenta care sa ii inlocuiasca.
  • Conditiile de pensionare pentru personalul din AAR sunt numai bune impotriva stresului infruntat cu multa vitejie pana la 55 de ani. Pe unii nu i-au atins nici radiatiile cosmice, nici alte pericole, si nu numai ca isi continua activitatea si dupa pensionarea, si vor sa fie si sefii sefilor tuturor sefilor sa cumuleze pensia cu salariul de 400 de milioane si sa aiba un venit frumusel.
In loc de concluzie
  • Activitatea Autoritatii Aeronautice trebuie sa fie adusa la un nivel optim, avem cateva lucruri de indreptat. Activitatea de baza trebuie sa fie intr-adevar activitate de baza, iar cei care sunt la serviciile conexe trebuie sa fie atat ca numar cat si ca salarizare la un nivel normal in Romania. De exemplu, dna Andreea Elena Frasie are acum 41.446 ron salariu pe luna; daca va ramane la AAR, acesta va fi redus la 4.800, a incheiat ministrul.





Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

9508 vizualizari

  • -23 (33 voturi)    
    Si care e problema Radule??? (Marţi, 30 iunie 2009, 13:55)

    ci ciong [anonim]

    tanara de 28 de ani nu e in PDL?
    rusine sa ii fie!

    sa nu ii se permita sa aiba succesuri!!!
    sa fie demisa din cauza unor achizitii posterioare
    (nu vanzari anterioare)... acum serios... mi se pare deplasat, dar sa faci scandalutz dupa ce ai angajat-o.. e ieftin rau...
    • +10 (10 voturi)    
      Bai KKT !!! (Marţi, 30 iunie 2009, 15:39)

      Corectorul [anonim] i-a raspuns lui ci ciong

      Ce PM are legatura sula cu prefectura ???

      Si daca ar fi in PDL si daca nu ar fi salariul asta este o aberatie !

      Oare cand se va apleca ministrul transporturilor si asupra lui Adrian Marinescu ???

      Vreti sa va dau eu numarul Monitoarelor Oficiale prin care se faceau publice fondurile imense nejustificate puse la discretia acestui vataf al fostei CPPP din str.Gratioasa ??

      De ce? Ca sa plimbe afaceristi precum Cristian Becker sau prezentatori TV de la protv sau mai nou de la antena 1........

      Putini au si memorie de lunga durata, putini dar destui .
  • -23 (25 voturi)    
    si cand sa castige? (Marţi, 30 iunie 2009, 13:55)

    Codruta N [utilizator]

    La batranete? ca sa ii dea pe tratamente si pe medicamente?
    Angajati-l pe mos Iliescu!

    Inteleg ca urmatoarea persoana care va fi angajata va avea un salariu mai mic?

    Cat e cresterea salariala pe categorii de varsta? 100 lei / an? 500? 236,5?

    Bleah! Berceanu...! zici atat - si ajunge >:
  • +8 (10 voturi)    
    Ce tara avem ... (Marţi, 30 iunie 2009, 14:00)

    OVE [anonim]

    Ce tara avem ...
  • +29 (29 voturi)    
    Omenie... (Marţi, 30 iunie 2009, 14:04)

    martianu [anonim]

    400 mil pe luna, o oarecare la 28 de ani, as fi curios ce munca presta domnita pt un asemenea salariu... Sunt atatia tineri geniali in tara asta (unii de notorietate) in care ar putea fi investiti banii aceia.. de o infinitate de ori mai bine.
    • +21 (21 voturi)    
      chiar nu te duce mintea ce "munca" presta? (Marţi, 30 iunie 2009, 14:14)

      gigoloul [anonim] i-a raspuns lui martianu

      singura chestie e ca nu vom sti niciodata cui presta... lol...
      • +9 (9 voturi)    
        si totusi.. (Marţi, 30 iunie 2009, 15:09)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui gigoloul

        daca mai si gandim inainte sa vorbim...
        orice 'specializari' ar fi avut domnisoarele sigur nu faceau atatia bani. cel mai probabil 70-80% din salariile alea ajungeau la alte persoane.
        • +4 (4 voturi)    
          direct la tinta... (Marţi, 30 iunie 2009, 23:16)

          Cutareanu [anonim] i-a raspuns lui pehash

          ...la alte persoane e incomplet spus. La partid e cel mai aproape de adevar. Practica asta e veche de cand "democratia".
    • +3 (3 voturi)    
      Încă odată, România este ţara tuturor posibilităţ (Miercuri, 1 iulie 2009, 2:11)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui martianu

      Încă odată, România este ţara tuturor posibilităţilor.
      De necrezut cita corupţie şi minciuna poate fi în România.
  • +19 (21 voturi)    
    Scoateti posturile la concurs ! (Marţi, 30 iunie 2009, 14:08)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Ca sa aveti profesionisti adevarati si sa nu mai existe dubii, scoateti posturile la concurs, cu toate informatiile aferente postate pe site-ul AAR. Concursul sa fie grila, cu corectarea in public, sa vada toti candidatii care din ei este cel mai bun.

    Dar sporul de zbor la inaltimi reduse propun sa fie acordat tuturor, ca toata lumea aterizeaza si decoleaza...
    • +7 (7 voturi)    
      tot degeaba (Marţi, 30 iunie 2009, 14:46)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Tot o sa se gaseasca anumite persoane care stiu grilele dinainte.

      Dupa parerea mea niciun angajat la stat cu mai putin de 5 ani experienta nu ar trebui sa ia mai mult de 1000 euro pe luna.
      • +1 (1 vot)    
        caaaat? (Miercuri, 1 iulie 2009, 12:18)

        statu palma barba cot [anonim] i-a raspuns lui radu

        1000 Euro pe luna? unde-i jobu asta la stat (dar nu de sef!), ca amu ni ma si angajez?
  • +22 (24 voturi)    
    Frumoase CV-uri (Marţi, 30 iunie 2009, 14:15)

    Blorin [anonim]

    Fara a avea prejudecati, nu pot sa nu remarc faptul ca nici una din "fufele" de mai sus nu a putut termina o facultate intr-o universitate adevarata!???

    Trei individe cu salarii imense, suportate din bugetul de stat, pregatite in institutii de mare renumei: Titu Maiorescu, Spiru Haret, Hiperion... chiar numai buticurile universitare pot pregati salariati de soi?
    • +14 (14 voturi)    
      ha, ha (Marţi, 30 iunie 2009, 14:33)

      Alexia [anonim] i-a raspuns lui Blorin

      Crezi ca a contat calitatea pregatirii profesionale??? Ce naiv esti! A contat sfanta pila si "spate", Nu traiesti in Romania?
      • +1 (1 vot)    
        ironie... (Marţi, 30 iunie 2009, 14:38)

        Blorin [anonim] i-a raspuns lui Alexia

        Comentariul se voia dincolo de ironie... mai jos, mult de tot! ... Sau mai sus...? ... Sau ...

        Din pacate traiesc in Romania...
        • +5 (5 voturi)    
          ne vb de Romania (Marţi, 30 iunie 2009, 15:14)

          laurentiu [anonim] i-a raspuns lui Blorin

          Asta ar fi hotie oriunde in lume numai la noi...

          Crezi ca consilierul juridic de la NASA sau FAA castiga 14000 USD/luna?!
  • +12 (12 voturi)    
    "usor" exagerat (Marţi, 30 iunie 2009, 14:20)

    Laurentiu [anonim]

    Din cate am inteles domnisoara in cauza a terminat dreptul.

    Daca nu a creat legile si sistemele morale si etice ale AI-ului super navei la care lucreaza autoritatea acum, 10.000 de EUR imi pare "usor" exagerat!!!
  • +6 (6 voturi)    
    ar fi ceva (Marţi, 30 iunie 2009, 14:24)

    Tiborg [anonim]

    Ca sa scoti posturile la concurs si sa fie castigate corect, ar trebui sa-i dea afara pe absolut toti de la AAR ca sa nu mai apara favoritisme.... dar chiar si asa... nu cred in castigarea unor astfel de posturi in mod corect...
    • -1 (1 vot)    
      Nu este o idee rea. Dar pe cine pui în loc? (Miercuri, 1 iulie 2009, 2:35)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Tiborg

      Nu este o idee rea. Dar pe cine pui în loc?

      Nu de alta dar în România (în special) oameni care sunt competenţi dar nu au PCR (Pile Cunoştinţe Relaţii) vor angajaţi doar în ultima instanta.
  • +2 (6 voturi)    
    teoria ca teoria, dar practica ne omoara... (Marţi, 30 iunie 2009, 14:25)

    msmadu [utilizator]

    Nea Radu sta bine, in principiu, cu teoria...
    La proba practica nu prea se descurca...
    Pariem ca mai nimeni nu va pati nimic?
    • +3 (3 voturi)    
      nu am curaj sa pariez! (Marţi, 30 iunie 2009, 14:36)

      Alexia [anonim] i-a raspuns lui msmadu

      :)
  • +12 (12 voturi)    
    PSD doreste sa anuleze cota unica (Marţi, 30 iunie 2009, 14:28)

    mircea [anonim]

    ...nu pentru ca nu mai sunt bani de pensii, ci pentru ca trebuie intretinute toate pocnitorile, foste secretare si care au reusit sa ajunga prin tot felul de functii la 21 de ani.

    Iar acesta este doar un segment.
  • +8 (8 voturi)    
    AAR (Marţi, 30 iunie 2009, 14:35)

    C.B. [anonim]

    Am fost si eu o data la AAR sa-mi echivalez certificatul de private pilot FAA pentru JAA.
    Am fost tratat de sus.
    Dar parca e ceva normal in RO.
  • +8 (8 voturi)    
    eu aveam $50/luna in 97 (Marţi, 30 iunie 2009, 14:40)

    C.B. [anonim]

    dupa ce mi-am batut capul 6 ani in facultatea de aeronave. Asa ca am emigrat. M-am intrors o data dupa 10 ani, dar Romania era la fel de trista.
    Daca nu as avea parintii acolo, ar renunta la Romania DEFINITIV.
    • +5 (7 voturi)    
      Eu aveam in '97 salariul de...75 USD ! (Marţi, 30 iunie 2009, 15:19)

      P.T. [anonim] i-a raspuns lui C.B.

      CB-ule, te-am luat! lol Tot Fac. de. Aeronave, si faceam 75 USD, asa ca am emigrat si eu, dar uite ca cei care fura mai bine decat ne-au invatat pe noi se descurca si fara emigrare :-)) BTW, Romania nu mai este de mult o tara, este o adunatura amorfa de gunoaie umane. Inclusiv nume "mari" aviatie care au ajuns unde sunt prin joburi la stat si falsificand ore de zbor, etc. Eu personal, nu mai dau doi bani pe nimeni din aviatia din Romania.
      • -4 (6 voturi)    
        97 ? (Marţi, 30 iunie 2009, 16:25)

        aLEX [anonim] i-a raspuns lui P.T.

        Din 97 au trecut niste ani, poate nu stiti dar suntem in 2009 iar salariul MEDIU NET este de 420 USD. In Bucale de vreo 3 ori mai mare, in fundul Moldovei mult mai mic, dar oamenii de acolo sunt cu totii la munca prin Spania si Italia. Asa ca nu va mai laudati cu salariile de 20 USD.
      • +2 (4 voturi)    
        pentru P.T. (Marţi, 30 iunie 2009, 18:42)

        pilot [anonim] i-a raspuns lui P.T.

        Nu stiu cine esti si nici ce merite ai de "nu mai dai doi bani pe nimeni din aviatia din Romania" sper sa te citez corect, dar aviatia romaneasca nu a stat si nu va sta in oameni ca tine sau Geica, ti-o spune un om care a lucrat 40 de ani in aviatie si are 18.000 ore de zbor.
        Ramai acolo unde esti ,este mai bine pentru tine dar si pentru noi .
        • +4 (4 voturi)    
          you don't get the point (Marţi, 30 iunie 2009, 19:08)

          C.B. [anonim] i-a raspuns lui pilot

          tot respectul; eu am numai 100+ ore ca amator;
          Au fost citeva generati de ingineri care nu au avut prea multe de ales. Emigrarea este o experienta crunta. Nu ai de unde sa stii, ca pilot (estimez ca ai inceput prin 1970) ai avut o viata usoara si lipsita de griji. Stii cite joburi nenorocite am avut eu (cu master in aerospace engineer) si altii pina la prima slujba decenta?
          Nu stiu ce se intimpla in aviatia romanesca; pentru mine e deja uitat. Ma doare sa vad cite nedreptate e in viata
          • +4 (4 voturi)    
            pentru C.B. (Marţi, 30 iunie 2009, 20:28)

            pilot [anonim] i-a raspuns lui C.B.

            Nu a fost o viata nici usoara si nici lipsita de griji dar recunosc ca a fost o viata frumoasa .
            Cred ca emigrarea aduce multe probleme si dezamagiri si te rog sa ma crezi ca am stat de vorba cu colegi care au ales aceasta solutie si mi-au spus cat de greu le-a fost.
            Asta nu justifica in nici un fel a spune despre tara ta unde te-ai nascut ca "este o adunatura amorfa de gunoaie umane" sau ca "nu mai dau doi bani pe nimeni din aviatia din Romania."
            Cel care nu-si respecta neamul in care s-a nascut nu se respecta pe el indiferent de pozitia pe scara sociala sau de cati bani are in cont
            • +1 (1 vot)    
              nu eu am spus gunoaie ci PT (Miercuri, 1 iulie 2009, 3:37)

              C.B. [anonim] i-a raspuns lui pilot

              eu am mare respect pentru colegii mei absolventi de aeronave (am intrat pe vremea lu' ceasca) si pentru piloti.
              aviatia a fost marea mea dragoste...but wrong time, wrong place.
              s-a cam dus cercetarea si productia...a ramas transportul aerian. iar segmentul G.A. este aproape si inexistent.
              in alta ordine de idei, zilele trecute am pierdut pasaportul romanesc in China; evident ca ambasada romaneasca nu s-a obosit sa imi raspunda. noroc ca il am pe celalalt :)
            • 0 (0 voturi)    
              ai drepate (Miercuri, 1 iulie 2009, 12:21)

              clujean [anonim] i-a raspuns lui pilot

              nu toata natia e formata din gunoaie umane structurate amorf, ci doar majoritatea ei...
    • 0 (0 voturi)    
      eu aveam undeva intre 20 si 30 de USD, in 97 :) (Marţi, 30 iunie 2009, 16:11)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui C.B.

      si imi rupeam spinarea pentru banii aia. noroc ca am luat la facultate (de stat, d-aia scurta) in 98.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu imi vine sa cred... (Marţi, 30 iunie 2009, 15:08)

    Gigi [anonim]

    Oare cate alte persoane (protejati politic sau sexual) or fi in aceeasi situatie si in alte autoritati, firme, comitete si comisii unde statul este pe "felie". Sper sa vad legea cu grila unica de salarizare implementata cat mai curand. Oricum daca nu o implementeaza pana in alegerile prezidentiale nu o vor mai implementa in veci. De asemenea as vrea, daca se poate, sa vad un raport sanatos intre salariul mediu din domeniul privat si cel din domeniul public (cam cum este in tarile dezvoltate) ca sa nu mai fie incurajati functionarasii astia sa plimbe o hartie pe la cafele pe un salariu mult mai mare decat ar primi de la o firma privata care (culmea) i-ar mai si pune sa munceasca.
    Ca sa nu fiu acuzat ca sunt comunist si "condamn succesul", duduia din articol se poate angaja in domeniul privat unde poate castiga nelimitat (sau "fara numar") si sunt convins ca pe baza profesionismului deosebit deja dovedit va castiga cam acelasi salariu. Si sa o ia si pe sor'sa cu ea...
    • +3 (3 voturi)    
      ia dati un search pe google dupa tipa (Marţi, 30 iunie 2009, 16:41)

      dea_blue_sky [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      individa parea foarte activa pe romania_eu_list, unde se desfasurau multe manipulari politice, cu mesaje destul de agramate si greu de citit. Are si cont de hi5 :D

      am o suspiciune ca e protejata psdista dupa stilul acelor mesaje, protejatele pdliste isi vor pastra probabil lefurile

      si las ca si la grila de salarizare unica se pot adauga sporuri, prime, deplasari....
      • +2 (2 voturi)    
        vrei sa zici ... (Marţi, 30 iunie 2009, 21:06)

        IOnel [anonim] i-a raspuns lui dea_blue_sky

        protejata pnl, dupa cum reiese si din articol.
        Sigur avea si spor de acrobatie, dar nu pentru cea aeriana ci pentru circ.
  • +2 (2 voturi)    
    rusine (Marţi, 30 iunie 2009, 16:28)

    DlGoe [anonim]

    Mai nu e rusine uora sa plateasca atatia amar de bani in timp ce oameni amarati dabea traiesc in epoca asta de jungla ?

    Nu e rusine unora sa primeasca atatia bani de la un stat falimentar care s-a indatorat miliarde de EUR platibili habar nu am cum de copii copiilor vostrii ?
  • +6 (6 voturi)    
    mai pe larg (Marţi, 30 iunie 2009, 16:38)

    ady [anonim]

    daca s-ar extinde ancheta si pe la Romatsa ,Electrica ,Nucleaearelectrica,Parlament si tot ce e detinut de stat ,cred ca am albi instantaneu
  • +2 (2 voturi)    
    lipitori (Marţi, 30 iunie 2009, 16:47)

    fabregas [anonim]

    Cum mai afirmam altadata in Romanaica nesimtirea si lacomia nu are limite ,,, dar nu este vinovata vitica aia de 28 ani ca habar nu aare de capul ei ... cine a pus-o acolo si i-a acordat sporurile acelea uriase ... ar trebui bagati la mititica si luati banii inapoi. retroactiv dar am mai spus corb la corb nu-si scoate ochii,, probabil muncea mult pt 11mii de euro pe luna!!!! ... ce jaf si ce hotie !!!!! dar cand avem atatea exemple de vitele blonde brune si de alte culori cocotate in varful grilelor de salarizare din guvern , parlament , agentii , ministere etc care apoi dau peste tine pe trecerea de pietoni ca de la inaltimea Q7-lui nu vede zebra ... astea sunt cocotele de succes promovate atat de des!!! sa ne traiasca!!! banii inapoi!!!
  • +2 (2 voturi)    
    si vor sa mareasca cei 16% de impozit (Marţi, 30 iunie 2009, 19:03)

    Dan [anonim]

    ca nu mai sunt bani. Sincer, astia ar trebui impuscati. Macardracu daca gustau o facultate de stat, da peste 10 mii de euro pe luna la romanica in aste vremuri e mai mult decat se poate suporta - ca gand. Vai de mama noastra daca nu'i dam jos pe astia, toti, cu psd, pdl, pnl si ce'o mai fi p'acolo. Cred ca daca intri in administratie si ii inlaturi pe astia facuti cu diplome pe la srl'uri, nu mai ramane nimic. Vazui deunazi o emisiune la nasul, cu diplomele, de am ramas prost. Pana si vanghelie are diploma de ceva, acolo. vanghelie, da, ati inteles bine. Poate o fi tot jurist ca si chiuariu, care tot la particulara a facut. In cv insa, a trecut doar unde a dat licenta, nu si une a shtudiat. AA, ca sa nu uit ca a facut doi ani intr-unul. Vai de mamaliga noastra
  • +4 (4 voturi)    
    hehe (Marţi, 30 iunie 2009, 19:06)

    goe [anonim]

    Daca ati stii voi cate posturi de genul asta exista in Bucuresti, ati innebuni. Dar ce vrea sa faca Berceanu e un inceput bun. Sa desfiintam niste fufele pesediste, pe urma pesedeul o sa desfiinteze niste fufe pedeliste si tot asa. Keep it up!
    • 0 (2 voturi)    
      nope (Marţi, 30 iunie 2009, 21:35)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui goe

      Planul e bun, dar iti scapa ceva. Se vor desfinta fufele (pedeliste, pesediste, peneliste, etc.), posturile (de fapt salariile) NU. Pe alea doar se rotesc. :D
      Reforma stil Berceanu. Nu ca altii ar fi mai rasariti. Da' asta se mai si lauda.
  • -1 (1 vot)    
    Vinovata ? (Marţi, 30 iunie 2009, 19:22)

    Motul [anonim]

    Nu beneficiara acestui salariu aberant este vinovata , ci cretinii care au elaborat legi ce permit acste grozavii !
  • +1 (1 vot)    
    Specialistii din AACR (Marţi, 30 iunie 2009, 20:02)

    pilot [anonim]

    In ultima vreme se fac multe valuri privind situatia din AACR
    Din start spun ca nu sunt de acord cu smecheriile facute de Geica atat in privinta propiului salariu cat si cu angajarea unor fetite pe post de mari specialisti in aviatie, cu salarii pe masura.
    Activitatea AACR nu se rezuma la acesti indivizi.
    Din pacate AACR duce lipsa de specialisti, de inspectori piloti, si ingineri cu experienta
    In conditiile in care salariile in companiile de aviatie din Romania sunt de cateva ori mai mari,(de cele din afara nici nu mai vorbesc)la AACR vin numai oameni care nu sunt angajati de companiile aeriene din motive lesne de inteles
    AACR este organism de reglementare ,face legea in aviatie si verifica operatorii aerieni daca acestia respecta reglementarile nationale si internationale.
    Cine acorda calificarile ,cine face controlul in zbor al echipajelor? cine investigheaza incidentele si accidentele de zbor?
    In lipsa de personal calificat s-a ajuns la situatia in care cativa piloti din fiecare companie sunt autorizati sa-si verifice propiul personal in numele AACR
    Daca mai punem la socoteala ca numirile conducerii s-a facut in ultimii 8-9 ani (cu o singura exceptie) dupa criterii politice intelegem mai bine care este de fapt situatia din forul de reglementare din aviatie civila din Romania
    Sper ca doamna Claudia Virlan ,sa depaseasca toate aceste greutati si AACR sa revina la valoarea sa din 2000-2001
  • -3 (3 voturi)    
    Nu ne mai credeti prosti, pedelicilor!!! (Marţi, 30 iunie 2009, 21:54)

    yyyyyy [anonim]

    Nu am nicio legatura cu AAC. Iata de ce imi permit sa intreb pedelicii: aveti vreo imagine cu privire la sumele de bani pe care le aduce la buget aceasta regie?\
    Va spun eu; sunt uriase!
    In aceste conditii, mi se pare mai mult dect normal, ca salariatii AAC, oricare ar fi ei, indiferent de varsta, sau otpiuni politic, sa castige pe masura. Regula trebuie sa fie: cu cat aduci mai ulti bani la buget, cu att primesti mai mult. Stiu ca nu e convenabil penru pedelici pentru ca ei vor totul pentru campania prezidentiala da nu se poate...
    Salariatii AAC sunt dedeparte peste media calificarii salariatilor privati sau de la stat. Ita deci un motiv in plus sa-si merite banii..
    Pentru cine nu stie, directorii sunt pusi pe criterii politice si obligati sa doneze din salariul lor pentru pdl.
    • +1 (1 vot)    
      hai ne lasi? (Marţi, 30 iunie 2009, 23:57)

      goe [anonim] i-a raspuns lui yyyyyy

      Dupa logica ta angajatii de la ministerul finantelor ar trebui sa-si ia acasa jumatate din impozitele tarii, nu?
      Mi-a placut gluma cu competenta, zau, foarte amuzanta.
    • +1 (1 vot)    
      nu zau (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:03)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui yyyyyy

      Te-ai gandit mult inainte sa debitezi asta? Hai sa zicem ca facem Autoritatea Supra-Super-Duper Stradala. Bagam taxe pentru.... hai sa zicem autorizarea vehiculelor la care se invart rotile pentru drumurile patriei. Stabilim taxa la...ntz, ntz, ntz... cam 1000eur/buc. Bineinteles, obligatoriu pentru toata lumea. Iti dai seama cati bani o sa aduca? Si ce salarii justificate o sa fie? Mda... you're smart.
      Am dat doar un exemplu. Unele "Autoritati"/Regii/etc. sunt necesare (nuneaparat si taxele/tarifele). Altele doar slujbe caldute si ghimpi in coasta cetatenilor/firmelor.

      PS: hai, acuza-ma ca sunt pdlist :)))) cred ca pana si judex1 sau bec s-ar tavali de ras.
  • 0 (0 voturi)    
    Tută de 41.000 lei/luna (Marţi, 30 iunie 2009, 22:25)

    infatulus [anonim]

    O mostra a "gandirii" acestei fetite:

    http://www.dsclex.ro/presa/english/viz_art.php?id=357

    aaaa! Si daca vreti s-o si vedeti:

    http://www.caa.ro/ro/About/directors.html
    • +1 (1 vot)    
      mie mi-a placut (Miercuri, 1 iulie 2009, 0:08)

      goe [anonim] i-a raspuns lui infatulus

      Articolul e bunicel. Fata e draguta. Dar statul roman nu poate plati salarii de directori de pe Wall Street! Nici Presedintele nu cred ca are asa un salariu.
    • 0 (0 voturi)    
      Madaina Catrina (Iorgu) (Miercuri, 1 iulie 2009, 10:08)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui infatulus

      Verificati-o si pe Madalina Catrina (actuala Iorgu) sa vedeti ce salariu si ce ce sporuri primeste, ca doar e fata fostului General Catrina, asa cum ne spune si nr de inmatriculare de la propria-i masina (FGC)- cata imaginatie.
      In prezent este sef serviciu Autorizare Operatori Aerien - la AACR, nu are nici o persoana in subordine , dar e sef serviciu...A fost director Resurse Umane tot in cadrul AACR , a avut o multime de procese civile cu angajatii AACR cu care se poarta mizerabil si pe care ii sanctiozeaza ziua, asa cum viseaza noaptea, toate procesele au fost pierdute de ea, si nu a patit nimic, pt ca e "fata lu tata'. Vi se pare cunoscuta? Mai stim noi una, dar macar aia e frumoasa si poate compenseaza intr-un fel, pe asta de la AACR nu-ti doresti sa o vezi...
    • +1 (1 vot)    
      CV (Miercuri, 1 iulie 2009, 10:35)

      un om din popor [anonim] i-a raspuns lui infatulus

      Ati vazut ce "CV" bogat are persoana?

      NICI UN RAND!!!
    • 0 (0 voturi)    
      alte calitati decat cele intelectuale (Joi, 2 iulie 2009, 9:21)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui infatulus

      are fufa in cauza. a prestat cu spor, desavarsindu-si activitatea de 'fripturista' pe la drept(sau prin cismigiu) si acu' a ajuns pe culmile 'reusitelor' profesionale. in ce priveste reactia lui berceanu: nerusinat este ministrul asta. pai cine a dat salariile respective?! in mandatul de acu' 2 ani nu erau tot asa salariile? de ce vine acum in fata noastra? ei, politicienii, au inventat acest sistem cu salarii uriase prin regii. este o practica notorie sa se plateasca datoriile politice cu functii super bine platite din banii romanilor. daca sunt curati acesti politicieni, sa reduca pana la 1500-2000 de ron TOATE salariile din TOATE regiile. cui nu-i convine sa munceasca la privat.
    • 0 (0 voturi)    
      Experienta (Joi, 2 iulie 2009, 10:26)

      Rebel [anonim] i-a raspuns lui infatulus

      Experienta ei este secreta. Cred ca numai "besascu" are acces la dosar. Sau intradevar e o nulitate ca si spatiul de la experienta (nul).
  • +2 (2 voturi)    
    atentie, parasute la orizont (Marţi, 30 iunie 2009, 23:54)

    nu conteaza [anonim]

    Unde au aparut primele parasute? La autoritatea aeronautica, bineinteles. Mi-e sila, mi-e scarba de tot ce se intampla in tara asta
    • 0 (0 voturi)    
      asa zic toti (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:59)

      ady [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      problema apare cand ajungi si tu sa te infrupti..coruperii putini rezista
  • +1 (1 vot)    
    hahahaha (Miercuri, 1 iulie 2009, 2:11)

    nu mai pun botul.... [anonim]

    s-a trezit si berceanu dupa un an de zile (sau jumate de an de mandat). e vrajeala electorala.

    S-A DEMONSTRAT foarte clar ca acele salarii nu vor fi atinse. sunt ale unor privilegiati pusi tot de ei (clasa politica) acolo! restul e abureala ;)
  • 0 (0 voturi)    
    nu e rea :))) (Miercuri, 1 iulie 2009, 8:48)

    bozo [anonim]

    vedeti-o aici pe tanara geniala: http://www.caa.ro/common/images/directori/andreea_frasie.jpg

    nu e rea dar cam mult totusi, si cu 10.000 cred ca era multumita. :)))
  • 0 (0 voturi)    
    addendum (Miercuri, 1 iulie 2009, 11:18)

    bozo [anonim]

    tipa asta a candidat in 2004 pentru Camera Deputatilor de pe listele URR (UNIUNEA PENTRU RECONSTRUCTIA ROMANIEI).

    Mi-aduc aminte ca aceasta uniune se vroia o alternativa reala la clasa politica de atunci si avea de partea sa traditionalul grup 'elitist' Liiceanu-Patapievici-Plesu.

    Se pare ca nu prea era o solutie serioasa din moment ce propunea la Camera deputatilor pe pozitia 8 o tanara de 23 de ani ce nici macar nu-si facuse studiile.
    Misto tara avem si tare bine traiesc cei saraci cu duhul...
  • +1 (1 vot)    
    voteaza (Miercuri, 1 iulie 2009, 16:25)

    nicoleta [anonim]

    Avem dreptul ca odata la 4/5 ani sa schimbam ceva prin votul nostru, dar preferam sa ne plangem la tastele calculatoarelor, in loc sa mergem la vot. Las'ca merge la vot cine trebuie! Si atunci tot aceia aleg pentru noi!
  • 0 (0 voturi)    
    nu se poate asa ceva !!! (Miercuri, 1 iulie 2009, 22:35)

    blackstar [anonim]

    ....e strigator la cer....un programator bun la Microsoft sau orice alta companie - dezvoltator software nu cistiga atit !!! NESIMTITILOR, NE-AM SATURAT DE VOI !!!
  • 0 (0 voturi)    
    cat (Joi, 2 iulie 2009, 0:15)

    Nae [anonim]

    Cat sa mai asteptam sa se anuleze aberatiile mafiote ale regimului Paturiciu - Tariceanu - Bela Marko !? Astea sunt tradare nationala, atentate la economia tarii. Nu inteleg ce se mai asteapta !?