Pasajul Unirii: lucrarile de reabilitare incep de luni si vor dura pana in octombrie

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 28 iunie 2009, 19:05 Actualitate | Esenţial

Administratia Strazilor va incepe, de luni, lucrari de reabilitare la Pasajul Unirii, acestea urmand sa fie finalizate cel tarziu la sfarsitul lunii octombrie, se arata intr-un comunicat remis duminica de Primaria Capitalei. Circulatia in zona se va desfasura pe un singur sens in timpul zilei, iar noaptea pasajul va fi inchis.

"Reabilitarea pasajelor rutiere se inscrie in lista de prioritati pentru acest an. Se va lucra zi si noapte, pentru ca pasajul Unirii sa fie finalizat cel tarziu la sfarsitul lunii octombrie“, afirma primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, citat in comunicat.

Circulatia va fi restrictionata pe un singur sens in timpul zilei si total in timpul noptii, pentru o perioada de aproximativ patru luni. Semnalizarea rutiera va fi asigurata de catre executantul lucrarii.

Renovarea pasajului presupune interventii de ameliorare a stabilitatii structurii, dar si amenajari conform standardelor europene, precizeaza comunicatul.


Citeste mai multe despre   






















2445 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    da....sigur (Duminică, 28 iunie 2009, 19:48)

    zbardoiul [anonim]

    pana in octombrie ce an? 2014?
    oricum se circula excelent prin pasaj, acum pe o singura banda va fi suuuper :))
    • -1 (7 voturi)    
      Comentariu de duminica seara (Duminică, 28 iunie 2009, 22:12)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui zbardoiul

      Dar nu mai bine iti dai tu cu o caramida in cap, decat sa ne cada la toti tencuiala din pasaj? La pasajul asta nu s-a facut nimic in afara de pus becuri dupa revolutie, in timp ce tu poti lua metroul daca iti pute pe o banda!
  • +1 (5 voturi)    
    criza, sireaca! (Duminică, 28 iunie 2009, 20:12)

    eeeuuuu [utilizator]

    au navalit constructorii sa dea iama prin bugetul primariei, pe-asa vremiri grele! dupa ce s-o sfarsi, iar apartamentele vor fi iar la pret, lasa balta lucrarile! sau poate nu, ca sunt si materiale de constructii de furat pe-acolo. nu?
  • +2 (4 voturi)    
    .... (Duminică, 28 iunie 2009, 20:14)

    pamfletaru [utilizator]

    Macar de ar face ceva treaba... Nu ca in cazul Pietii Eroii Revolutiei cunoscute de altfel si sub numele Pietii Pieptanari....
  • -2 (2 voturi)    
    pasaj (Duminică, 28 iunie 2009, 22:02)

    aaaaa [anonim]

    va bateti joc de noi in ultimul hal!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    pana cand????
  • +1 (3 voturi)    
    ce standarde de amenajare ? (Duminică, 28 iunie 2009, 22:04)

    Tim [anonim]

    Sunt curios ce inseamna "amenajari conform standardelor europene" ? Probabil ca e vorba de placatul cu aluminiu ca in cazul pasajului Marasesti unde s-au cheltuit 3.5 milioane EUR pentru 500m in 2 ani. Cu regula de 3 simpla deduc ca o sa ne coste cel putin 15 milioane de EUR.
  • +2 (6 voturi)    
    ? (Duminică, 28 iunie 2009, 22:31)

    Gelu Piramidon [anonim]

    De ce nu se lucreaza si noaptea pentru ca lucrarile sa se termine mai repede ? Sau trebuie ca circulatia din Bucuresti sa fie un calvar ?
    • +2 (4 voturi)    
      da (Duminică, 28 iunie 2009, 23:35)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Gelu Piramidon

      Ti-ai dat silinta sa citesti articolul? Scrie clar ca se va lucra si noaptea, iar pasajul va fi inchis complet noaptea pt lucrari (nu mai e aglomerata piata ca ziua asa ca masinile pot traversa piata in loc sa o ia prin pasaj).

      Eu sincer nu inteleg: vreti sa se repare pasajele astea instantaneu si singure? Ori vreti pasaje vechi si din care pica tencuiala, ori asteptati cateva luni pana se fac reparatiile...
    • +2 (4 voturi)    
      Daca ai citi tot textul... (Duminică, 28 iunie 2009, 23:50)

      VictorConstantinescu [utilizator] i-a raspuns lui Gelu Piramidon

      "Se va lucra zi si noapte, pentru ca pasajul Unirii sa fie finalizat cel tarziu la sfarsitul lunii octombrie“

      Da, na, e greu cu cititu' cand esti chitit pe critica.
      • +1 (1 vot)    
        Pretentii mari (Luni, 29 iunie 2009, 12:52)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui VictorConstantinescu

        Ai prea mari asteptari din partea tinichigiilor portocalii.

        Pai ei, ca produs al scolii romanesti basesciene (re: "scoala scoate tampiti"), abia reusesc sa silabiseasca titlul, e mult prea mult sa le ceri sa citeasca tot articolul, e atatea cuvinte incat nu au succesuri cu lectura pana la capat. Poate daca ar pune mai multe poze...
        • 0 (0 voturi)    
          nu mai pot sa dorm (Duminică, 1 august 2010, 8:09)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          programul muncitorilor de la pasaj incepe la ora 10 seara si contiunua pana dimineata la ora 10. dau gauri in asfalt cu 6 pickhammerr in acelasi timp. oare cand sa te mai odihnesti. toata ziua nu fac nimic. oricum fac pariu ca nu o sa fie gata pasajul pana la anu in mai. sunt satul de oprescu. o japita de om. s-a pus si asta pe capatuiala.de cand e primar nu a facut nimic........dar nimic in afara de cel mai lung carnat. oare pe strada lui oprescu se dau gauri in asfalt la ora 3 dimineata ?
  • -1 (1 vot)    
    deja vu (Luni, 29 iunie 2009, 10:33)

    Anonim [anonim]

    Peste tot pasajele au peretii din beton nefinisat si netencuit. Numai la noi trebuie placate cu aluminiu sau gresie.

    Daca intradevar sunt probleme de structura e grav pentru o lucrare relativ recenta. Dar mai degraba e doar un pretext... Mai punem o gresie, mai inlocuim marmura aia (care ar trebui sa tina 100 de ani)... Nicio problema, avem de unde.