Obama - Medvedev, intalnirea de pe 6 iulie. Si impactul asupra Romaniei

de Emil Stoica     Jeopardy
Duminică, 28 iunie 2009, 10:53 Actualitate | Esenţial

Intre 6 si 8 iulie, adica peste 2 saptamani, va avea loc la Moscova intalnirea dintre Barack Obama, presedintele SUA, si conducerea Rusiei. Ce impact va avea aceasta intalnire asupra Romaniei este greu de precizat. Emil Stoica prezinta, pe blogul lui, cateva posibile scenarii.

De cand Barack Obama a devenit presedinte, SUA si-a modificat tonul in politica externa. A intins mana lumii musulmane; isi doreste relansarea relatiilor cu tari precum Rusia sau Venezuela sau chiar Cuba si nu mai doreste sa dea lectii de democratie in stanga si in dreapta.

Cred ca cel mai mare risc perceput la ora actuala de catre administratia SUA este cel nuclear: tari precum Coreea de Nord sau Iranul detin (sau sunt pe cale de a obtine) arme nucleare; in plus, daca Pakistanul va cadea sub control taliban, practic talibanii vor detine nu numai piloti sinucigasi ci si bombe atomice. In acelasi timp, Rusia este interesata de reducerea arsenalului nuclear imens pe care il detine, din motive de cost.

Nu de putine ori, in discursurile sale, mai ales pe tema Iranului, Barack Obama a amintit de faptul ca isi doreste o lume fara arme nucleare si ca tari precum SUA isi vor reduce drastic arsenalul nuclear. Declaratiile sale pe tema democratiei in Iran au fost - comparativ cu cele ale lui George Bush - anemice.

Asadar, ma astept ca intalnirea de la Moscova de pe 6 iulie sa aiba armele nucleare ca subiect central; ajutorul Rusiei in reducerea riscului nuclear in tari precum Iran si Coreea de Nord este esentiala. Anuntand ca atat SUA cat si Rusia vor renunta la un insemnat numar bombe atomice, va ajuta retorica lui Barack Obama in planul sau din Orientul Mijlociu si din Peninsula Coreea.

Insa dat fiind faptul ca va negocia cu rusii, oare ce va oferi la schimb?

Sa fim bine intelesi: Rusia este o autocratie, viata cetatenilor rusi sau de aiurea pentru Kremlin a fost si este nesemnificativa. Usurinta cu care sare la razboi - ca anul trecut in Gruzia - sau cu care mentine alte conflicte inghetate (ca in Transnistria sau Nagorno - Karabah) sau crime precum cea a cetateanului UE Alexandr Litvinenko sau a ziaristei Anna Politkvoskaia ne arata pretul pus de catre Kremlin pe valoarea vietii.

Rusia, prin despotul Vladimir Putin, regreta desfiintarea URSS si isi doreste refacerea - sau mentinerea - sferei de influenta. De fapt, saracia si razboiul din Moldova, precum si retorica presedintelui Voronin al Republicii Moldova, sunt toate un produs al acestei politici imperialiste, de secol 19, a Rusiei. Rusia nu este interesata de incalcarea drepturilor omului in tari precum Coreea de Nord sau Iran. Ca dovada declaratiile si voturile din Consiliul de Securitate ONU.

Nu imi este greu sa imi imaginez ce va dori Rusia: va dori ca SUA sa nu mai insiste cu respectarea drepturilor in Rusia, ca SUA sa nu mai insiste cu planul NATO pentru Gruzia si Ucraina si, probabil, isi va dori status - quo si in cazul Republicii Moldova. In Ucraina si Republica Moldova vor avea loc alegeri destul de curand. Vom vedea un regres democratic in ambele tari si o indepartare de obiectivele de integrare in UE si NATO. Gruzia va fi izolata si, probabil, va ramane abandonata undeva in zona gri daca nu va reveni in zona de influenta rusa.

Dorinta Romaniei de a vedea Republica Moldova si Ucraina in UE va ramane la nivel de dorinta. O noua cortina, poate nu de fier, dar oricum destul de solida, va fi prezenta la estul si nordul tarii; oportunitati economice (si sociale) enorme vor fi pierdute de tara noastra (si, deci, si de UE).

Scenariul descris mai sus este doar un scenariu. Insa unul mai mult decat probabil. Cred ca diplomatia romaneasca ar face bine sa foloseasca pozitia - si prietenii - Romaniei in NATO si in UE sa impiedice un astfel de scenariu.

Comentati pe Jeopardy.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3882 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Ai uitat ce e mai important (Duminică, 28 iunie 2009, 10:59)

    patrunjel [utilizator]

    Ai uitat cel mai important lucru care se va discuta , introducerea unei noi monede internationale de rezerva in locul dolarului.

    Deja China si Rusia & co o tot cer de la G20 . Si SUA nu stie cum sa tot faca pe surda.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu, nu asta e cel mai important acum... (Luni, 29 iunie 2009, 12:59)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

      banuesti tu ceva, dar esti ramas in urma: subiectul e discutat-dar nu e parafat, ca de obicei, forma finala se va hotara exact la momentul aplicarii ei...
  • +6 (12 voturi)    
    Ce vor mentiona despre Romania: (Duminică, 28 iunie 2009, 12:41)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    ... Romani ... what ?

    Ceacesku, Hagi, Nadia .. Yes, we love Budapest ...


    Fi-ti mah seriosi. Dupa ce ca suntem mici mai suntem si fuduli.
  • +1 (15 voturi)    
    bateti cimpii (Duminică, 28 iunie 2009, 12:42)

    john [anonim]

    Dle Stoica bateti cimpii... prea multe clisee..
    "despotul Putin"... haha... are el multe bube in cap dar pina la despot e cale lunga.
    "baiti buni" versus "baieti rai"...
  • +2 (8 voturi)    
    . (Duminică, 28 iunie 2009, 12:45)

    Ivanu [anonim]

    domnule Stoica probabil ati uitat faptul ca Rusia a cerut aprobarea in consiliul ONU a posibilitatii de interventie militara impotriva nordului
  • +1 (13 voturi)    
    Articol de doi bani (Duminică, 28 iunie 2009, 13:09)

    Alex [anonim]

    Foarte partinitor articolul. Scris de un pro-american sau un naiv ce inca mai crede in mitul democratiei si mitul libertatii si bunastarii americane.

    Este foarte urat din partea dumneavoastra sa postati astfel de articole partinitoare in care sa va folositi de generealizarea bine vs rau pentru a induce cititorilor sentimente negative fata de anumite tari/persoane.
    • +2 (4 voturi)    
      subscriu (Duminică, 28 iunie 2009, 13:38)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Alex

      avem ce vrem! Articol scris sa se citeasca...
  • -1 (7 voturi)    
    putin (Duminică, 28 iunie 2009, 13:37)

    o ba ma [anonim]

    Penrtu toti comentatorii de pana acum:
    Bai baieti!
    Autorul se straduieste (accentuand un pic pesimist pe propriul scenariu) sa ne arate ingrijorarile sale privind evolutia relatiei USA-Rusia din perspectiva romaneasca, iar voi nu vedeti decat "proamericanismul" sau.
    Voi (ca romani traitori in RO si nu in CA sau US sau UE) ce alegeti? Democratia 'falimentara' americana sau 'democratia' orignala ruseasca?
    Raspudeti inainte de a posta comentarii.

    Punetiva aceasta intrebare inainte
    • 0 (2 voturi)    
      bogat-sarac (Luni, 29 iunie 2009, 7:26)

      Capsunaru [anonim] i-a raspuns lui o ba ma

      decit sarac si pirlit in SUA mai bine bogat in URSS
      • +2 (2 voturi)    
        andreai rubleakov (Luni, 29 iunie 2009, 17:23)

        jijel [anonim] i-a raspuns lui Capsunaru

        de ce nu in siberia :)
  • +1 (5 voturi)    
    A scris si Stoica sa nu taca (Duminică, 28 iunie 2009, 13:50)

    un roman [utilizator]

    Ca altfel nu prea vad intersul in scrierea acestui articol.
  • +3 (9 voturi)    
    articol ff slab (Duminică, 28 iunie 2009, 14:21)

    The Saker [utilizator]

    Cu tot respectul, dar rar mi-a fost dat sa citesc un asa articol slab si plin de clisee; autorul este victima unei gandiri uniformizate.
    Aproape nimic din ce zice nu prea are tangenta cu realitatea.
    Sorry, io zic ca data viitoare sa preluati articole mult mai valoroase, de la oameni care chiar cunosc cate ceva, nu de la peroane care in mod jenant preiau cu copy-paste din oficinele de propaganda.
  • +1 (3 voturi)    
    despre Obama&Medvedev meeting (Duminică, 28 iunie 2009, 15:51)

    victoria [anonim]

    Nu stiu cat de important pentru 'destinul-viitorul' Romaniei va fi meetingul dintre cei doi 'lideri ai lumii'! Ceea ce este de remarcat, in general, este faptul ca in stirile internationale cand se prezinta harta mondiala, niciodata nu am vazut capitala europeana BUCHAREST! Am vazut numai BUDAPEST! Pe de alta parte, lucrand pentru o perioada foarte aproape de 3 Secretari de Stat americani, cel putin doi dintre ei nu au facut diferenta intre Albania si Romania!!! Imi pare rau, adevarul doare, dar, trebuie spus. In concluzie, nu cred ca Obama poate face diferenta intre Albania, Romania, Ungaria, etc... asa ca, consecintele intalnirii dintre cei doi(pentru Romania) vor fi benigne sau in cel mai rau caz Romania va trebui sa mai pupe un papuc...rusesc, american, sau sa invete cum sa negocieze sau sa creeze probleme si dureri de cap unui URIAS! In orice caz, din Annapolis, Maryland, va doresc mult, mult succes in orice intreprindeti!
    • +1 (1 vot)    
      Multumiri (Luni, 29 iunie 2009, 14:02)

      sso [anonim] i-a raspuns lui victoria

      In sfirsit, o romanca din diaspora care mai are, cit de cit, niste sentimente fata de tara sa. Va sarut miinile!
  • 0 (2 voturi)    
    Un articol slab in pofida unui material interesant (Duminică, 28 iunie 2009, 15:53)

    Tantza si Costel [anonim]

    Mă aşteptam la o analiza de calitate a acestei anunţate întâlniri intre Obama şi Medvedev pentru ca aceasta întâlnire nu este o întâlnire intre 2 babe la piaţă şi care pun ţara la cale.

    Aştept cu interes un articol mai interesant.
  • 0 (2 voturi)    
    Chiar asa? (Duminică, 28 iunie 2009, 17:10)

    Vizitiul [utilizator]

    Citat din articol, referitor la SUA: "...si nu mai doreste sa dea lectii de democratie in stanga si in dreapta. "

    Cireasa de pe tort, culmea e ca cireasa asta este pusa sub tort...fiind la inceputul articolului.
  • +3 (5 voturi)    
    Diplomatia romaneasca ???? (Duminică, 28 iunie 2009, 17:16)

    Manole [anonim]

    Eu n-as fi asa de critic in ceea ce priveste articolul de mai sus dar totusi nu cred Moldova va fi un subiect de discutii in cei doi. O inghetare a NATO este clara, din motive mai ales financiare stiind ca USA contribuie cu majoritatea bugetului iar tari ca Romania sint mai mult beneficiare de securitate decit creatoare de securitate.

    Gluma cea mai tare mi se pare referirea la diplomatia romaneasca. NU EXISTA DIPLOMATIE ROMANEASCA !!! Dupa '90 noi nu am avut niciodata un mesaj extern cit de cit constant si clar. Sa nu ne amagim, noi nu contam in plan european. Trist dar adevarat. N-am avut niciodata o luare de pozitie clara, nu am negociat niciodata nimic - exemplul cel mai bun este aderarea UE negociata in genunchi, adica fara negociere de fapt. Am acceptat toate, dar toate, conditiile comisiei europene - unele clar in defavoarea noastra. Multumim domnule Puscas, multumim din suflet.
  • 0 (0 voturi)    
    RUSIA (Marţi, 30 iunie 2009, 15:45)

    RAZVI [anonim]

    IN presa din R. Moldova ( gen siteturi : UNIMEDIA SAU JURNAL DE CHISINAU) SCRIE CA comunistii vor pierde alegerile..... deoacamdata Rusia a pierdut teren si va pierde si minoritatea rusofona acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    articolul este bun pt.ca ... (Joi, 2 iulie 2009, 11:24)

    cetateanu [anonim]

    Articolul este bun pt. k aduce problema in discutzie si, uite nashte intrebari corecte, de genul: de ce oare am fost si suntem inca strivitzi de propaganda asta antiromaneasca? cine o dirijeaza? cercuri neoconservatoare cu o.n.g.-urile lor, rusii, ungurii, cine? cine are interes sa loveasca tot timpul in aceasta idee ,,securitatea"!!!???Romania oare nu are voie sa aiba ,,securitatea" Circula zvonul ca cei mai virulentzi antisecuristi sunt de fapt agentzi rusi - pentru destabilizare!!! Sa fie oare asa??