VIDEO Ministrul Turismului vrea o linie de croaziera intre Constanta si insulele grecesti

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 iunie 2009, 19:47 Actualitate | Esenţial

Ministrul Turismului, Elena Udrea, a declarat sambata ca intentioneaza sa realizeze o linie de croaziera care sa lege Constanta de insulele grecesti, precizand ca ideea a aparut in urma discutiilor pe care le-a avut cu presedintele Organizatiei de Turism a Greciei (OTG), Ioannis Kofinis, informeaza NewsIn.

"Am discutat despre posibilitatea de a aveam un parteneriat regional al tarilor cu legatura la Marea Neagra si despre posbilitatea de a promova produse turistice comune in contextul in care exista o preocupare a Uniunii Europene fata de tarile care au legatura cu Marea Neagra pentru promovarea unor astfel de produse turistice in comun. O varianta pentru un astfel de produs pe care am avut-o in discutie a fost aceea de a crea un produs tip croaziera care sa lege Constanta de insulele grecesti, urmand ca in vizitele ulterioare reciproce sa concretizam toate aceste discutii pe care deja le-am avut aici”, a spus, la Constanta, ministrul Elena Udrea.

Ministrul Turismului a sustinut ca aceste initiative se pot concretiza pana la sfarsitul acestei veri, pentru ca “lucrurile se misca repede in turism si Romania nu mai are timp de pierdut”.

Elena Udrea a afirmat ca Romania si Grecia au produs turistic asemanator, dar a subliniat diferentele dintre cele doua tari. "Avem un produs turistic asemanator, avem turism de litoral, dar, in acelasi timp, avem si turism cultural si religios. Am facut aceasta invitatie pentru ca era extrem de important sa putem impartasi din experienta Greciei in privinta legislatiei privind turismul, modalitatea de promovare a unei destinatii turistice si a unor produse turistice, in conditiile in care in Grecia turismul aduce aproape 20 % in PIB si in conditiile in care in acest an Grecia si-a dublat bugetul pentru actiunile de promovare, ajungand la 150 de milioane de euro, fata de numai 10 milioane, cat are Romania”, a mai spus Elena Udrea.

Ioannis Kofinis a multumit pentru invitatia adresata de ministrul Turismului de a vizita Romania si a invitat-o pe Elena Udrea in Grecia.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1208 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Sa inteleg ca vor aduce turisti din... Grecia? (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 23:30)

    Anonim [anonim]

    =))
  • 0 (0 voturi)    
    FOARTE (Duminică, 28 iunie 2009, 0:41)

    sabo [utilizator]

    DIFICIL!
    SI NAIV ..OARECUM.
    DACA VOR FI ASEMENEA LINII MARITIME, NU AR FI RAU, DAR MAI MULT II AJUTA PE GRECI DECAT PE ROMANI.
    DE CE?
    PENTRU CA TURISTII DE PE LITORAL O SA FACA EXCURSII LA GRECI SI NU TURISTII DE LA IEI EXCURSII LA CONSTANTA.
    LA TURISM AU ATUURI ,ISTORICE SI NATURAL,E APROAPE IMBATABIL.E.
    • +1 (1 vot)    
      Si in plus, (Duminică, 28 iunie 2009, 10:07)

      drona [utilizator] i-a raspuns lui sabo

      au o conceptie diferita privind serviciile.La inceput de sezon (8 mai),ofera 6 zile cazare si transport in nconditii excelente cu 350 RON.La noi,pentr aceiasi suma,o zi cazare in conditii execrabile.
  • 0 (0 voturi)    
    si totusi (Duminică, 28 iunie 2009, 9:59)

    bibicu [anonim]

    (1) - cum ajunge de la constanta la greci fara sa treaca prin Istanbul? sau trece dar nu opeste?

    (2) - la sfarsitul verii...e cam la spartu targului, nu crezi draga?

    cu drag,
    bibicu
    • +2 (2 voturi)    
      apropo de spartul targului (Duminică, 28 iunie 2009, 11:33)

      ana [anonim] i-a raspuns lui bibicu

      Aha, deci tu nu plantezi in primavara asta un nuc, ca nu apuca sa dea rod pana in toamna, nu? te-ai gandit ca urmeaza si alti ani, multi ani, in care te poti bucura de nucile lui? asa e si cu croaziera, daca se face nu e sa te duca pe tine in toamna la greci, e sa-i duca pe copiii tai peste 10 ani. in general asa se gandesc lucrurile.
      • 0 (0 voturi)    
        frumoasa parabola (Duminică, 28 iunie 2009, 12:30)

        mariusd [anonim] i-a raspuns lui ana

        singura diferenta este ca nu te costa nimic sa plantezi nucul cand vrei tu. in procesul de cresterea a nucului nu sunt implicati bani pentru salarii, combustibil, taxe de trecere si alte cheltuieli.
        daca la spartul targului te apuci sa faci croaziere la greci, este foarte probabil ca nu vei avea niciun fel de profit, iar pierderile vor fi destul de mari.
        • +2 (2 voturi)    
          re (Duminică, 28 iunie 2009, 13:20)

          ana [anonim] i-a raspuns lui mariusd

          atunci hai sa nu mai facem nimic niciodata. si o sa fie toata lumea multumita. in special somerii din constanta vor fi multumiti ca nu mai cheltuie statul banii pe salarii pentru ei.
          de fapt poate ideea asta chiar e o prostie, dar la fel mi se pare si modul in care primul instinct e de a critica, inainte de a avea macar toate datele problemei. din start toata lumea pune raul inainte. si cu ala ramanem.
        • 0 (0 voturi)    
          fi destept ca tara geme de ........ (Duminică, 28 iunie 2009, 16:22)

          tepes [anonim] i-a raspuns lui mariusd

          Rominii nu au decit de cistigat din aceasta afacere sa zicem experienta cu care Rominia poate realiza apoi croaziere spre est ar fi ceva.Investitiile nu ar fi f.mari in orice caz mai mici decit tunurile date de patriciu ,nastase si multi alti ca ei.La fel si cu investitia din valea jiului,ce-i 80mil.euro la nivel de tara,beneficiile ar fi enorme pt.acei locuitori nefericiti si ar mai fi si o usurare a bugetului cu ajutoare sociale,pt. ca orice investitie aduce automat alta o stiu din proprie experienta.In concluzie investitiile aduc bani si locuri de munca marius nu mai fi conservator.
  • +1 (1 vot)    
    croaziera (Duminică, 28 iunie 2009, 10:14)

    bizonul [anonim]

    Ideea este excelenta si posibil sa cistige ambele parti, chiar daca tintele vor fi insulele grecesti.
  • 0 (0 voturi)    
    Iar vorbesc toti taranii? (Duminică, 28 iunie 2009, 10:32)

    constanteanu [anonim]

    Taranilor care vorbiti aiurea descpre Constanta si litoralul romanesc.Inainte de razboi existau legaturi cu toate porturile grecesti.Si in Constanta era plin de greci.Si acum Comunitatea Elena din Constanta numara citeva mii de membri.Insa c..urva de roman nu stie cum sa-si injure tara mai tare.Eu as da o lege si cine vorbeste urit de tara lui sa fie impuscat.Toti romanii care au plecat din tara isi injura tara si o fac in toate felurile pentru a impresiona si a cistiga bunavointa.Astia sunt romanii! Sa vina strainii in Romania sa o locuiasca si c..urvele de romani sa plece.Oricum Constanta a fost fondata de greci!
  • +2 (2 voturi)    
    hai sa criticam (Duminică, 28 iunie 2009, 11:24)

    ana [anonim]

    ca de obicei, lumea sare in sus si critica orice idee noua, in loc sa spere ca va da rezultate. ati prefera sa vi se spuna ca turismul romanesc nu mai are nicio sansa, asta v-ar bucura pe astia care carcotiti atata, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Buna idee ! (Duminică, 28 iunie 2009, 13:52)

    STEFAN A. [utilizator]

    Ca de obicei , vrem proiecte pe banii altora !
    Va invit sa cautati linile grecesti de navigatie , tip Minoan, care fac legatura intre Italia si Grecia ! In perioada de vara sint 6 curse zilnice intre Ancona (italia) si Grecia. Practic este monopol grecesc ! Vedeti ce nave au grecii ( incap sute de camioane si autoturisme, cel putin 1.000 de pasageri). Vedeti porturile italiane si cele grecesti cum au fost modificate pentru a permite imbarcarea si debarcarea DIRECTA a masinilor si a turistilor ! Veti constata ca de la teoria noastra la realitatea altora este un abis !
    Doamna ministru ar trebui sa faca mai putin turism personal si sa deschida ochii ! In afara de demagogie si cheltuieli ministeriale , nu a produs absolut nimic !
    • 0 (0 voturi)    
      uitati exemplu (Luni, 29 iunie 2009, 12:37)

      torquemada [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

      de comentariu care critica dur o idee altminteri buna, si fara motive prea clare.. Adica daca italienii si grecii au legaturi maritime mai ample, ce? Noi putem avea o linie directa spre est cum au italienii spre vest. Chiar nu inteleg pentru ce limbajul violent si negativitatea? Un limbaj violent cu mesajul uzual "la noi e rau, lasati-l asa"... Care e ideea ta de fapt? Exact genul asta, un comentariu agresiv, neargumentat, si fara nici un sens. Majoritatea asa scriu. Mai potoliti-va pls.