Procuratura de la Chisinau cere suspendarea adresei www.UNIMEDIA.md

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 iunie 2009, 16:17 Actualitate | Esenţial

Procuratura de la Chisinau a sesizat compania de stat MoldData, care administreaza domeniile de internet, despre publicarea in 6 aprilie 2009 pe site-ul UNIMEDIA a unor comentarii ale cititorilor care, potrivit Procuraturii, "defaimeaza Republica Moldova, cheama la violenta si dezordini in masa" si reprezinta "chemari publice la rasturnarea si schimbarea prin violenta a oranduirii constitutionale in Republica Moldova".

"Ca urmare, la 26 iunie 2009, intreprinderea de stat “MoldData” a expediat o scrisoare oficiala la adresa UNIMEDIA, in care avertizeaza portalul nostru de stiri cu “o iminenta reziliere a numelui de domeniu pe motivele invocate in sesizarea procurorului”, in cazul in care va admite pe viitor publicarea pe www.unimedia.md a “informatiei ilegale”, scrie Unimedia.

Procuratura de la Chisinau a cerut explicatii in 9 iunie de la Tudor Darie, directorul general al New Media Group, referitor la comentariile vizitatorilor publicate pe portalul de stiri UNIMEDIA si referitor la stirea despre miscarea anonima „Ciclon”, in care deputatii din opozitie erau amenintati cu moartea daca vor vota pentru alegerea unui presedinte propus de catre Partidul Comunistilor.

UNIMEDIA este primul ziar continuu din Moldova. Lansat in anul 2005 sub numele de uni.md a devenit, in scurt timp, lider intre publicatiile de informatie de pe web-ul din Moldova. Site-ul a transmis de asemenea informatii despre violentele care au izbucnit la Chisinau dupa alegerile parlamentare.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2257 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    comunisti (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 16:29)

    alpha [utilizator]

    la ce te poti astepta de la comunisti ? al doilea nume al lor e cenzura.cine nu e cu ei e impotriva lor ! mai tinieti minte d-lor jurnalisti care erau tendintele in timpul guvernarii nastase ? asta ne si va asteapta daca psd ajunge din nou vioara intai in romanica.
  • +10 (10 voturi)    
    rusine (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 16:51)

    odorica ion [utilizator]

    Sa le fie rusine conducatorilor comunisti din Rep,.Moldova. Nu au argumente, desfiinteaza. E mai comod si nu trebuie sa gin deasca alte strategii de renuntare la putere.sic! papapa
    • +1 (3 voturi)    
      rusine ? (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 17:47)

      son [anonim] i-a raspuns lui odorica ion

      nu stiu ei ce e aia rusine ! cum nici ai nostri nu stiu...
  • +11 (11 voturi)    
    rm (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 16:52)

    gabis [anonim]

    mizerabil ce se intampla la moldoveni.
  • +5 (5 voturi)    
    Le cam fuge pamantul ... (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 17:10)

    gigi [anonim]

    Le cam fuge pamantul de sub picioare. O sa il interzica, apoi o sa apara zeci de clone ( .eu, .com, .ro etc.... ) Nici Ceausescu nu a putut impiedica informarea; ei cred ca o pot face acum !!??
  • +9 (9 voturi)    
    Un argument (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 17:13)

    Tiberiu [anonim]

    Daca Republica Moldova este un stat integru condus de o clasa politica integra care are de partea sa increderea cetatenilor atunci informatiile difuzate pe site-ul UNIMEDIA nu ar trebui sa constituie o amenintare la adresa oranduirii constitutionale. Acesta este argumentul pe care UNIMEDIA ar trebui sa-l aduca in apararea sa.

    In plus de asta eu nu am gasit nici un articol pe site care sa incalce art 32 alin. (3) din constitutia Moldovei.
  • +8 (8 voturi)    
    he he he (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 17:36)

    ionescu [anonim]

    de abia stept,
    iau din cache google tot ce gasesc de la unimedia
    ftp pe cateva zeice siteuri free sau .com pe care procuratura de la chisinau poate doar sa dea cu carpa de praf...
    si in loc de un website voila 40 , vorba povestii cu balaurul cu 70 de capete!
    treaba care nu dureaza mai mult de cateva ore pana se propaga tldul...
    acuma procurorii moldoveni vor zice ca i-am injurat!
    dar de fapt eu vorbesc de spre domenii, stiti voi astia din transee...
    si o sa le dau si nume relevante :
    procuroriimoldoveni.com
    sau procurormoldoveanliber.com
    sau voroninerus.com
    sau voroninvreaunire.com
    sau procuraturachisinauiq.com
    sau voroninmarepatriot.com
    voroninsifiul.com
    sau voronindemocrat.com
    voronincapitalist.com
    voroninvreaoacadea.com
    partidulcomunistmoldovean.com
    comunistulmoldovean.com


    internauti din toate tarile unitiva !
  • +8 (8 voturi)    
    cenzura (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 18:03)

    Ciprian [anonim]

    Dupa abuzurile facute de guvernul moldovean in aprilie, hotararea de a lichida un site incomod nu e o surpriza. Mai ales in timpul unei campanii electorale, comunistii sunt motivati sa inlature orice metoda de difuzare a stirilor care nu e de acord cu ei.
    Poate hotararile astea o sa se intoarca impotriva lor la alegeri.
    Ma intreb cam ce fel de informatii ajung la multi basarabeni (mai ales cei de la tara) in conditiile in care mass media cu acoperire in toata Republica Moldova este controlata de comunisti.
    Ca doar nu e chiar o noutate "a prosti poporul cu televizorul"
    Poate macar tinerii din strainatate si Chisinau vor incerca sa explice rudelor de la tara ca exista perspectiva unui viitor mai bun daca voteaza orice altceva decat comunistii.
  • +3 (3 voturi)    
    ultimele zbateri? (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 18:28)

    I [utilizator]

    mda... fac si ei ce stiu, adica mai nimica.
  • +5 (5 voturi)    
    Partea pozitiva... (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 18:36)

    Cristi [anonim]

    ... este ca statul moldovean face o reclama gratuita site-ului.Ceea ce este un lucru pozitiv. Domeniul nu o sa fie anulat, a se vedea cazul ProTV Moldova. Este doar o prostie a autoritatilor inteligent intretinuta de cine trebuie pentru o mica reclama. Este in manualul comunistului sa pui botnita la vocile care te contesta ( sau sa-i inchizi , a se vedea cazul Anatol Matasaru ) dar ce fac ei acum cu site-ul unimedia.md este o mare tampenie. Ok, sa ziceam ca-l inchid. Lumea nu o sa mai intre pe unimedia.md , ci pe unimedia.ro sau unimedia.eu sau unimedia.com sau unimedia.info sau pe mai stiu eu ce alt TLD disponibil. Doamne ajuta!
    • +1 (1 vot)    
      :) (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 21:43)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Asa...si unimedia.ro samd nu pot fi blocate de providerii moldoveni (pentru acelasi motiv de continut necorespunzator)? Ca sa te conectezi la net din R Moldova tot trebe sa treci printr-un provider...
  • +2 (2 voturi)    
    „Procuratura” ??? (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 21:46)

    Costin [anonim]

    Cum vine asta „Procuratura de la Chișinău”
    parcă ai spune „Organizația paramilitară din Irlnda a revendicat o anumită acțiune” . Au și ei o mare instituție ea le face și desface. O fi și gardian și judecător și călău. Asta da Constituție și oridne în stat, trebuie apărată cu orice preț.
    Așa era și la noi? ca eu sunt mai tânăr nu am prea prins epoca de aur...
    • 0 (0 voturi)    
      da, asa era (Duminică, 28 iunie 2009, 5:17)

      Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui Costin

      Da, asa era si in "epoca de aur"
      a lui Ceausescu. Comunistii controlau tot mai ales militia si procuratura. Dusmanii de clasa erau inlaturati cu ordin venit direct de la activistii de partid.
      Nu stiu cum era in URSS - probabil la fel. Si cred ca Voronin e nostalgic dupa acele vremuri (ca doar a fost general in armata rosie)
  • +1 (1 vot)    
    niste rusini (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 23:18)

    dedeiu [anonim]

    Aia de la Chisinau habar nu au ce e aia comunismul stiitific. Ca un comunist cu radacini cer autoritatilor de la chisinau sa se mai uite odata in doctrina. www.UNIMEDIA.md in caz ca are nevoie de un back up pentru date si chiar un domeniu .eu .ro .com sa ma contacteze pe e-mailul derekundead@gmail.com
  • 0 (0 voturi)    
    domeniu (Duminică, 28 iunie 2009, 7:45)

    secerator [utilizator]

    le dau eu domeniul meu:

    chisinau.me

    :)

    ma gandeam sa postez pe el poze de la proteste, nu am mai apucat.
  • 0 (0 voturi)    
    cum il vor lichida ? (Duminică, 28 iunie 2009, 8:25)

    turistul [anonim]

    il vor impusca ? daca o vor tine tot asa, bancurile cu radio erevan se vor transforma in bancurile cu radio chisinau ... de exemplu:

    La Radio Chisinau se întreabă:
    - Poate un cetăţean basarabean să îşi spună liber părerea?
    - În principiu da, atîta timp cît rămîne în străinatate.