Scrisoare adresata presedintelui Basescu: Scoala romaneasca nu scoate tampiti

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 18 iunie 2009, 18:17 Actualitate | Esenţial

 documente
(18 Iun 2009) PDF, 717KB
Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant (FSLI) a trimis o scrisoare deschisa presedintelui Traian Basescu, in care da asigurari ca desi, scoala romaneasca se confrunta cu probleme, nu "scoate tampiti", pentru ca dascalii reusesc sa formeze oameni apreciati peste tot in lume.

"Desi scoala romaneasca se confrunta cu greutati si probleme, FSLI il asigura pe presedinte ca aceasta nu "scoate tampiti", dascalii, chiar daca sunt umiliti de clasa politica, se straduiesc si reusesc in aceste conditii vitrege sa formeze oameni, apreciati atat in tara cat si in lume. Am fi onorati daca, in apropiata campanie electorala prezidentiala, invatamantul nu ar mai fi doar un subiect utilizat pentru aducerea de voturi", se arata in scrisoarea FSLI.

"Consideram ca vina pentru neinceperea reformei in sistemul de invatamant apartine in exclusivitate clasei politice din care si domnia voastra faceti parte! In ultimii 19 ani invatamantul a fost important pentru politicieni numai in campaniile electorale... Daca a existat cu adevarat o 'cardasie', aceasta a fost intre guvernanti si parlamentari, care au boicotat in permanenta sistemul national de invatamant, subfinantandu-l cronic', apreciaza FSLI.

Presedintele Traian Basescu a afirmat, miercuri, la Targul de carte Bookfest, intr-o discutie cu Gabriel Liiceanu, ca ''scoala romaneasca scoate tampiti''. El a explicat astfel declaratiile pe care le-a facut duminica in sedinta de Guvern privind programa de invatamant, cand a afirmat ca Romania are un deficit de mecanici si tinichigii si nu are nevoie de filosofi.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5016 vizualizari

  • +6 (24 voturi)    
    ...a gresit doar timpul.... (Joi, 18 iunie 2009, 18:26)

    belamy [anonim]

    ....formularea corecta : "scoala romaneasca a scos tampiti..."
    proba inca in viatza este el(#1) si intreaga clasa politica....
    • -2 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 19 iunie 2009, 9:46)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui belamy

      Ii reprezinta EBA nu e nevoie sa fie si ei prezenti :))
  • +8 (26 voturi)    
    Ce scoate scoala romaneasca (Joi, 18 iunie 2009, 18:30)

    Pink Panther [anonim]

    Oameni ne-tampiti:
    - oameni apreciati in intreaga lume care pleaca
    - oameni apreciati in tara care pleaca

    Oameni tampiti:
    - oameni apreciati in intreaga lume care nu pleaca si se considera tampiti ca n-au plecat
    - oameni apreciati in tara care nu pleaca si se considera tampiti ca n-au plecat
    - oameni care se apreciaza singuri si pleaca (sunt considerati tampiti de cei din tara de adoptie)
    - oameni care se apreciaza singuri si nu pleaca (sunt considerati tampiti de cei ne-tampiti)

    Clar nu?
    • +1 (11 voturi)    
      Tampiti... (Joi, 18 iunie 2009, 19:37)

      Io [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      Bun comentariul... Nu inteleg de ce i-ati dat omului voturi negative? Oare au intrat mai multi tampiti din ultima categorie ?
      • -1 (5 voturi)    
        .... (Joi, 18 iunie 2009, 21:31)

        MariusCojo [utilizator] i-a raspuns lui Io

        de ce sa fiu tampit... daca nu plec din tzara?....
    • 0 (4 voturi)    
      e prima (Joi, 18 iunie 2009, 22:46)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Pink Panther

      si probabil ultima data cind ai un plus de la mine.
    • +3 (3 voturi)    
      Esti "scos" de scolile romanesti (Vineri, 19 iunie 2009, 8:08)

      Maverick [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      Dupa felul in care pui virgulele (de fapt nu le pui acolo unde ele "tzipa" ca-si vor locul, vezi "...apreciati in intreaga lume care pleaca", exprimare pur vangheliana, corect era "apreciati in intreaga lume, care pleaca") si deficientele de logica (de ce "apreciati in tara" si "apreciati in intreaga lume" sunt doua categorii diferite, daca=i vorba de intreaga lume?), in mod sigur esti absolvent de drept la parti.
    • 0 (0 voturi)    
      ai uitat (Vineri, 19 iunie 2009, 13:22)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Pink Panther

      Ai uitat pe oamenii apreciati in tara care nu pleaca, continua sa fie apreciati, si nu sunt considerati de nimeni tampiti.

      Da, exista si categoria asta. Sunt si oameni care reusesc prin munca cinstita in Romania.
  • +12 (24 voturi)    
    timpiti (Joi, 18 iunie 2009, 18:35)

    dan galeriu [anonim]

    Scoala Romaneasaca N U a scos timpiti in trecut
    ACUM scoate inclulti, becalizati care nu stoiu istotrai si geografia Patriei , basca =matematica si fixica elementara

    Daca cineva protesteaza la aceasta asertiune, il invit sa dea examen cu tot cu elevi lui, la tabla si eu pin intrebari

    cu aleasa stima si dorinta sa dovediti ca nu am dreptate


    un batrin , fost comunist, plimbat si respectat in alte partiu decit propria tara

    LA BUNA VEDERE
    daca mai apucam
    • +15 (19 voturi)    
      tampitii ...de unde (Joi, 18 iunie 2009, 19:16)

      Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui dan galeriu

      Domnule Dan,

      mi-e teama ca idealizati scoala romaneasca din trecut.
      Intr-adevar nu stiu la care trecut va referiti. Eu am facut scoala (gimnaziu + liceu + facultate) in perioada 1978 - 1992).
      A fost si o armata de 9 luni intre liceu si facultate.

      Pot spune ca in afara de matematica, romana, fizica,.. care si astea s-au invatat ilogic, cu pretul multor ore de plictis si lipsa de cointeresare a elevilor nu s-au invatat lucruri esentiale:
      - asumarea raspunderii
      - comunicarea
      - patriotism adevarat (nu de parada gen Ceasca, Iliescu, Paunescu, Vadim, Becali....)

      In plus prostii gen munca agricola, ateliere in care pileai paralelipipede ore in sir in fata unui maistru idiotizat, ridicai steaguri la paradele cretinului de Ceausescu...

      In schimb s-a bagat in mintile copiilor:
      - supunerea
      - frica fata de autoritati/frica fata de parinti...
      - SMECHERIA

      Am o intrebare logica:
      Daca scoala romaneasca nua creat tampiti in anii dinainte de '90 (la care cu mandrie va referiti) de ce mama dracului s-au tot facut tampenii si hotii din '90 incoace?

      Nu cumva pentru ca tot tampiti au iesit din scoala si atunci?
      • +10 (12 voturi)    
        N-ai dreptate. (Joi, 18 iunie 2009, 21:54)

        Un "tampit" care e de acord cu Base [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

        Se vede ca ai terminat scoala cu foarte mult timp in urma.
        Intra astazi intr-o scoala si nu vei vedea decat "tampiti" care nu stiu altceva decat smechereala si pumni, pitzipoance care se isi doresc sa devina Monica s.a.m.d.
        Si ca sa nu fiu acuzat ca nu stiu despre ce vorbesc, trebuie mentionat ca am terminat o facultate economica de stat (am atestat de profesor de stiinte economice) si inainte sa-mi gasesc actualul loc de munca in sistemul bancar, am lucrat 1 an ca profesor la un colegiu national din Bucuresti (fiindca am vrut sa incerc o meserie care isi ofera sansa de a avea mai mult timp liber).
        Oricum, eu am ramas scarbit de calitatea elevilor de astazi.
      • +4 (6 voturi)    
        raspuns lui Pink Panther (Joi, 18 iunie 2009, 22:13)

        dan galeriu [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

        Eu am facut scoala - liceu-facultate in perioada 1960-1970.
        Am fost si eu in armata , 6 luni in 1971

        cred ca este o anume diferenta..

        In privinat patriotismului adevart, in acea vreme nu era decit Paunescu. SI CEASCA.Ceilalti au aparut in vremea dumneavoastra
        Am pilit, cules porumb dar nu m-am idiotizat aplaudind.

        cred ca atunci, in vremea dumneavoastra si acum se bagai n mintile copiilor:
        - supunerea
        - frica fata de autoritati/frica fata de parinti...
        - SMECHERIA

        CE FACI CA SA II APERI?
        ACUMA intrebarera cu dupa 90

        Pai astia sunt OAMENI NOI!

        Ce ar fii sa te scot la tabla- matematica, fIzica, chimie, literatura, istorie, geografie, etc

        Tii pariul?

        si putina franceza engleza rusa etc

        HAI MA!
        • +1 (3 voturi)    
          la tabla? (Vineri, 19 iunie 2009, 8:17)

          Laur006 [anonim] i-a raspuns lui dan galeriu

          Scuzati, sunt rau, dar nu ma pot abtine :-)
          As tine oricand pariul la limba romana :-) :-) :-)
          Aaaa, am uitat ca nu mai sunteti in tara de mult :-) :-) :-)
      • +5 (7 voturi)    
        Jesus, tu gandesti? (Vineri, 19 iunie 2009, 8:58)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

        adica e rau ca tinerii sa invete supunerea si frica de autoritati? ti se pare ca actuala generatie, care nu respecta nimic si nu se teme de nimic, e preferabila? a nu te teme de lege si a nu respecta decat forta bruta si banul sunt sinonimele libertatii? las-o balta!
    • +10 (10 voturi)    
      da (Joi, 18 iunie 2009, 20:00)

      calugaru' vasile [anonim] i-a raspuns lui dan galeriu

      Cu adevar grait-ai. Cu permisiunea ta vreau sa completez. Sindicatele sunt ultimele maimute care au dreptul sa vorbeasca. Tot ce fac fac in interesul propriu si nimic in cel al consumatorului (elev-student). Au aruncat Romania in neagra ignoranta. Metodele de pedare sunt ca pe vremea lui Ion Creanga si Mogorogea lui Goian bazate pe simpla memorare, "cumplit mestesug de tampenie".
      Marea majoritate a cadrelor nu fac decat sa prelungeasca metodele si practicile comuniste bazate pe meditatii. Cine nu mediteaza copilul vai si-amar de capul lui. In invatamantul superior spaga este notiunea de baza. Nu mai este nici o rusine, totu-i de vanzare. Diplome si doctorate la taraba. O lucrare de doctorat la Iasi se face cu 1000 euro. Tu ramai cu "masa si felicitarile".
      Din pacate normalitatea este o exceptie. Sa le fie rusine Sindicatelor.
      • +1 (1 vot)    
        greu pacat generalizarea! (Vineri, 19 iunie 2009, 9:11)

        Laur006 [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vasile

        Oameni buni, mai lasati naibii generalizarea: sindicatele sunt nu stiu cum, profesorii sunt slab pregatiti, absolventii sunt tampiti...
        Chiar daca 90% dintr-o anumita categorie ar merita un calificativ slab, ii manjiti pe ceilalti 10%. Daca aveti curaj, dati exemple de profesori incompetenti pe care-i cunoasteti personal, de elevi tampiti (oare va referiti la lipsa de informatii?), etc. Dar nu cred ca vreunul din cei care generalizeaza o anumita categorie sociala a facut vreun studiu privind incompetenta indivizilor pt a spune macar ca "majoritatea e ... intr-un fel".
        Iar referitor la profesori: incredibil cum poti sa-i invinuiesti ca iau spaga. De ce nu zici nimic de cei care dau spaga? In opinia mea ei sunt mult mai vinovati; dar pe de alta parte cand vezi un Becali, un Vanghelie, (sau gasiti voi printre afaceristii de succes din comunitatea voastra exemple de genul asta) care nu stiu nici sa scrie si sa "vorbeste" corect, darmite sa aiba informatii manageriale, culturale, etc), in schimb au diplome de studii superioare, pai nu-ti vine sa-ti dai cu tesla? De ce sa mai inveti daca nu conteaza decat hartoaga?
        Nu mai cautati vinovati. Faceti fiecare dupa cum va dicteaza constiinta, indreptand lucrurile in apropierea dvs, daca puteti. Daca nu, nu-i injurati pe toti.
        Sorry, sunt cam nervos azi :-) iar cand ii vad pe astia cum improasca cu noroi mii de oameni din cauza catorva sute... nu pot sa ma abtin.
  • +12 (14 voturi)    
    Animatorii sindicali, niste ipocriti (Joi, 18 iunie 2009, 18:42)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ar fi fost bine ca, macar in campaniile electorale ale politicienilor, invatamantul sa fi fost important entru profesori.
    Raspunsuri sindicale se pot da cate o suta pe ora asa, ca sa nu ramana datori "liderii" ocazionali, datori cu raspunsul, cu ratoiala, ca sa vada profesorii pentru ce platesc cotizatia din care isi fac parte acesti animatori ce aspira,toti, la parvenirea personala prin politica, catre afaceri si catre un loc caldut in parlament, garantie a unui salariu si a unei pensii grase. Vreti exemple?
  • -6 (18 voturi)    
    FSLI are perfecta dreptate!!! (Joi, 18 iunie 2009, 18:43)

    o absolventa [anonim]

    Domnul Basescu, ca si multi alti politicieni, habar nu ce vorbeste!Daca sunt mai multi "filosofi" in Romania in loc de "tinichigii" nu inseamna ca sunt tampiti!Asta e alegerea fiecarui cetatean de a face filosofie in loc de mecanica!
    Pot sa spun ca eu sunt un argument destul de bun pentru a sustine ceea ce FSLI a scris in acea scrisoare.Am terminat Facultatea de Mecanica din Politehnica Bucuresti si am ajuns sa lucrez in sectorul aviatiei lejere din Franta!Si asta nu deoarece sunt tampita!Ci pentru ca mi-am continuat studiile la cea mai prestigioasa scoala din Franta de Inginerie Motoare. Problema nu e ca scoala scoate tampiti, problema e ca sistemul romanesc nu ne valorifica. Domnul Presedinte Basescu , toti "tampitii" care au terminat studii de calitate sunt in proportii mari plecati din Romania si contribuie la dezvoltarea economiei altor tari!Problema e cum conduceti dumneavoastra tara si cum in curand probabil ca veti fi inconjrati numai de tampiti, ca majoritatea "filosofilor" s-au saturat sa filosofeze pe stomacul gol in tara, si au plecat!
    Si daca Domnul Presedinte gandeste ca scoala romaneasca e in continua scadere, oare de ce nu face nimic?Nu e dansul acum la conducere?De ce nu ia atitudine?De ce nu investeste in scoala romaneasca si mai ales in industria si economia tarii, pentru ca cei ce vor iesi pe bancile scolii romanesti sa contribuie la cresterea economiei tarii!
    Eu sunt un caz pierdut, nu mai vreau sa ma intorc, dar poate ca se mai poate face ceva pentru alti romani!
    • +6 (8 voturi)    
      absolventa, calificativul nu e pentru tine.. (Joi, 18 iunie 2009, 19:24)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui o absolventa

      au contraire, vrei recunoasterea intregului popor roman ? o ai ! vive la France !
      Deci nu te bashica de pomana ;intelegi clar ce a vrut sa zica Basescu, pentru ca nu esti tampita ;dar e o tragedie cu scoala romaneasca si sufrageta ministreasa este cu adevarat o calamitate ;Basescu vrea sa o scoata din adormire cu o tusa groasa ,dar nici cu pumnii nu va putea -femeia traieste absolut pe alta lume ,anesteziata de pupincuristii sindicali
    • +1 (1 vot)    
      par contre :p (Vineri, 19 iunie 2009, 3:26)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui o absolventa

      "Ce salariu ai ca te iau de nevasta?" Daca zici ca esti incantata de scoala din Franta la ce te referi mai exact? Sunt aici de 1 an si nu-mi par deloc superiori romanilor, chiar mult mai jos.....numai ca ai nostrii nu au bani.
      • 0 (2 voturi)    
        ai nostri nu au bani! (Vineri, 19 iunie 2009, 8:59)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui adrian

        inrebare logica: de ce tampitii aia de frantuji au bani iar ai nostri nu (las deoparte mafia securista si plozii ei)?
        • -1 (3 voturi)    
          fff simplu (Vineri, 19 iunie 2009, 9:47)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui clujean

          Francezii au colonizat multe teritorii....asta ar fi unul din motive. Pentru Romania nu poti sa dai deoparte coruptia....este principala cauza a starii actuale a tarii, gandeste-te numai cat s-a depreciat leul de la revolutie (de cateva mii de ori!!!!!!!!!!!). Si aici este coruptie, dar nu ca in Romania....
          • -1 (1 vot)    
            Traditia e de nepretuit (Vineri, 19 iunie 2009, 15:05)

            Noel [anonim] i-a raspuns lui adrian

            In filmul francez de ieri pe arte "Meurtres" cu Fernandel si foarte tanara Jeanne Moreau (19) este vorba de trei frati: avocat, medic si agricultor. Cel din urma (Fernandel) isi izbaveste sotia muribunda de dureri insuportabile aplicandu-i o supradoza de morfina. Om simplu si onest, se impartatseste fratilor cu dorinta de a se preda justitiei. Acestia, stalpi ai societatii bune din oraselul Aix-en-Provence, cauta sa mentina renumele familiei cu orice pret si il declara cu ajutorul justitiei si al medicinii drept nebun. Fiica medicului, singura indignata de acest tratament, il scoate din casa de nebuni si-l insoteste pe drumul exilului in Venezuela, la care unchiul a fost nevoit sa consimta in schimb. Film excelent jucat, in plus ramane in memorie fraza sotiei avocatului, distinsa doamna care cauta Venezuela pe harta "la stanga sau la dreapta?": "Ce tara minunata este doar Franta. Unde mai exista o justitie atat de intelegatoare?". Filmul dateaza din 1950.
        • 0 (0 voturi)    
          rectific (Vineri, 19 iunie 2009, 10:38)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui clujean

          zeci de mii am vrut sa zic
  • +14 (16 voturi)    
    Nu scoate tampiti? (Joi, 18 iunie 2009, 18:52)

    xyz [anonim]

    Educatia pre-universitara e cu fiecare an tot mai slaba la fel ca si cea universitara.

    Acum scoate tampiti si la anul au sa fie si mai tampiti.
  • +15 (17 voturi)    
    În procent de 10% nu (Joi, 18 iunie 2009, 18:52)

    m3th0dman [anonim]

    În princpiu ies dobitoci. Dacă nu poţi absolvi fără bani eşti tâmpit.

    De exemplu, acum sunt vre-un 1.000.000 de studenţi, în 1998 erau vreo 300.000 iar prin 1990 erau vreo 100.000.

    Dintrodată toţi românii au devenit genii?
  • +22 (24 voturi)    
    Ba scoate (Joi, 18 iunie 2009, 18:53)

    ictin [anonim]

    Scoala romaneasca scoate tampiti pe banda rulanta, si acesta e adevarul. Avem mult prea multi profesori slabi pregatiti, si mult prea multi profesori universitari care nu stiu altceva decat sa dicteze dupa niste carti.
    Poate aveti dreptate ca politicienii sunt de vina, DAR, cati dintre profesori sunt membrii de partid? cati dintre ministrii educatiei au fost profesori?
    Adevarul e urmatorul: marea majoritatea a profesorilor e deconectata de la realitatile pieteti muncii. Ei nu pregatesc profesionisti ci TOCILARI, oamenii care sunt in stare sa le invete cursurile lor de 2 bani, dar nu sunt in stare sa lege 2 fire.
    Asa ca domnilor sindicalisti aveti dreptul sa faceti afirmatia ca scoala romaneasca nu scoate tampiti numai in momentul cand se vor indeplinii urmatoarele conditii, care au deaface numai cu profesorii si cu nimeni altcineva:
    - procentul studentilor/elevilor care promoveaza/iau note pe spaga va scadea sub 5% (nu peste 90% cum e acum)
    - procentul de profesorii care au plagiat 0 (zero domnilor, stiu ca e dureros, dar ar mai trebui sa munciti si voi)
    - procentul de cursuri in care profesorul sta si dicteaza ca prostul va fi sub 2 %.
    - procentul de profesori universitari care nu stiu o limba straina sau nu se descurca cu calculatorul sa fie sub 2% (poate sunt anumite cazuri singulare de profesori exraordinari care nu impaca cu tehnologia sau cu limbilile straine.).
    - reprezentarea corecta a studentilor/elevilor in deciziile universitatilor si in structurile de conducere a universitatilor sau a altor institutii de invatamnt (nu ca acum de il pune rectorul pe nepotul sau ca reprezentant al studentilor in senat)
    Asa ca poate sa bage clasa politica bani cat se poate, atata timp cat sistemul de invatamant va fi populat de profesori incompetenti si spagari tot tampiti va scoate scoala romaneasca. Si cei care sunt recunoscuti in strainatate, sun acolo datorita muncii si talentului lor, nu datorita sistemului, deci incetati sa va insusiti munca altora.
    • +12 (14 voturi)    
      Sunt 100% de acord cu tine! (Joi, 18 iunie 2009, 19:15)

      JE [anonim] i-a raspuns lui ictin

      Bine punctat. rromania a ajuns la un grad maxim de becalizare si DA..scoala romaneasca scoate niste tampiti!
    • -3 (7 voturi)    
      Nu ai dreptate deloc (Joi, 18 iunie 2009, 20:23)

      trusty man [anonim] i-a raspuns lui ictin

      am facut scoala timp d etrei ani (clasele 5-8)in strainatate, intr-o tara din vestul europei. am fost primul desi am avut colegi mwericani, francezi, britanici, olandezi si germani. backgroud-ul lor era prctic inexistent iar al meu m-a ajutat sa trec doua clase fara niciun efort.
      nu am invatat mai nimic acolo. accentul se pune pe niste chestii de doi lei pe care le-am invatat de fapt mai mult de la parintii mei. profesorii m-au pus sa aduc manuale din tara s avvada si ei cum sunt facute pentru ca nu puteau sa inteleaga cum eu, un tip care trebuia sa aprofunez si limba de predare(engleza) puteam sa fiu atat de degajat si sa le dau clasa colegilor.
      la mate, intotdeauna propuneam si o alta metoda de rezolvare la mai toate problemele pe care le primeam spre exasperarea profului si a colegilor.
      inclusiv la istorie i-am socat sa nu mai vorbim de geografie unde nu puteau intelege cum am facut eu de stiu tarile de pe toate continentele cu capitalele lor cu tot..
      corespondand cu o serie de colegi am constatata ca majoritate s-au orientata catre lucruri facile care nu reclama activitate intelectuala prea multa. testele lor erau ceva gen scoala de soferi iar raspunsurile erau cel mai adesea usor de gasit in intrebari sau in subtext. una peste alta tatal-meu era foarte dezamagit.
      asa ca cinste scolii romanesti si sa ne lase carcotasii carora careta nu le-a placut niciodata !
      mi-ar fi placut ca acum sa nsirui numee fotilor mei profesori din tara dar din pacate nu am loc.invatamantul americam si in genenrl cel din occident fabrica tampiti drept dovada fiind faptul ca odata ajunsi in public absolventii lor sunt rdusi mintal care, e drept, beneficiaza, din pacate de avantajul unei limbi de circulatiie international. portocaliilor care in frunte cu asa-zisul preedinte votata de un milion de alegatori s-au inscaunat i fruntea buctelor le spun doar atata: mars javrelor!!!
      • +7 (7 voturi)    
        ???????? (Joi, 18 iunie 2009, 20:55)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui trusty man

        Booaaa!O asa lumina excelenta isi pierde timpul pe forumul Hotnews?
        Traiesc in strainatate(nu stiu unde ai fost tu la scoala de spui ca ai fost cu mwericani in clasa),dar ceeace scrii tu este o minciuna gogonata.Ti-au murit laudatorii!Oi fi fost si tu la o scoala de vara unde s-au adunat cremele societatilori.
        Iti soptesc un adevar:copii americanilori statinati prin Europa nu se duc timp de trei ani la orice scoala.
        Cred ca marsul trebuie sa-l cam faci tu si nu cei care isi expun parerile,relateaza despre
        experientele traite cu sistemul educativ din Ro.
        Este un adevar ca-n ultimii ani invatamantul roman a produs tampiti.Tampiti produsi contracost de alti tampiti.
      • +4 (4 voturi)    
        Trusty man ,hai sa analizam putin.. (Joi, 18 iunie 2009, 21:35)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui trusty man

        Romania ,cu scoala de exceptie pe care o are , cu olimpici, cu premianti Nobel cu tot, nu reuseste de 100 de ani sa iasa din saracia materiala si morala ,cu regim comuist sau cu regim maoist sau cu regim capitalist ..
        La sate suntem inca in secolul al XIIV-lea orice am face cu scoala de exceptie , te duci si vezi exact aceiasi saracie mentala,fizica si materiala ca acum 50 de ani ..
        Industria a disparut ,e greu sa gasesti un sudor , un strungar e imposibil..
        Profesorii de azi sunt niste panarame ala Nistor Obsedatul ,sau lichele
        Nu te mai forta sa compari ;Occidentul merge inainte Orientul Romanesc involueaza
        Deci ori ne baga astia bromura in ceai , ori nu e apa calda , ori invatamantul e de doi bani ,ori religia ortodoxa ne trage in jos! Alege ! Toti olimpicii nostri fara exceptie se trag la universitati americane !Oare de ce ? Pentru unul care nu vrea sa invete oricat de multa scoala tot zero e ,pentru cel care vrea sa invete , exista scoli adevarate !
        • +1 (1 vot)    
          nu (Joi, 18 iunie 2009, 22:53)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

          le mai spune profesori, ei sint ''dascali'', iar copiii se numesc ''micuti'', asa cum minerii se numesc ''ortaci'', iar petrolul '' tzitzei''.
  • +6 (10 voturi)    
    Foarte adevarat - tampiti sunt (Joi, 18 iunie 2009, 19:08)

    Anonim [anonim]

    Este total adevarata afirmatia. Si mai vor si salarii astronomice - mai mari ca la privat acesti pedagogi. Nu mai exista performanta. Acum se simt lezati de adevar.
  • +1 (3 voturi)    
    A scos si mai scoate prostànaci destui (Joi, 18 iunie 2009, 19:18)

    mikael [anonim]

    cum e turcul asa si pistolul, cum e si clasa politicà asa si cetàteni tàri,,
  • +10 (10 voturi)    
    Tampiti! (Joi, 18 iunie 2009, 19:23)

    Gheorghe [anonim]

    Sunt cei care au adresat aceasta scrisoare Presedintelui. Dar nu e de mirare de la acesti lideri sindicali care an de an ne terorizeaza cu blocarea anului scolar!
  • +8 (8 voturi)    
    la "privat" (Joi, 18 iunie 2009, 19:39)

    ba scoate foarte multi [anonim]

    ba scoate foarte multi nu gluma...nu scoate oameni specializati pe domeniu ci niste persoane care stiu din toate cate putin ... si cand scrii artticolul mai bine ai incerca sa faci un comentariu dupa ce ai avut interviu cu peste 2000 de persoane ca mine si majoriateta chiar is niste tampiti...astia nu au fost scosi de scoala romaneasca...plus ca tara e plina de indivizi la "privat" care nu su trecut de mai mult de 2 cursuri la facultate si restul au copiat totul la examene.....niste tampiti ofcourse
    • -3 (5 voturi)    
      Nuu (Joi, 18 iunie 2009, 21:06)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui ba scoate foarte multi

      Nu, astia sunt tampiti din familie si din prea mult uitat la tv la politicieni (inclusiv Base). Cum dracu sa ia cineva scoala in serios cand are exemple gen EBA, Ridzi & Vanghelie. Mie tare mi-e teama ca daca facem reforma cu forta, distrugem si pe acei putini ne-tampiti care au mai ramas...
  • +14 (14 voturi)    
    Tupeu (Joi, 18 iunie 2009, 19:40)

    gaspy [utilizator]

    Cei din FSLI ori traiesc pe alta lume ori se simt cu musca pe caciula.

    Mai ieri vedeam un pusti care se dadea mare manelist (sa fi avut vreo 17 ani?) care nu era in stare sa enumere nici macar vecinii Romaniei, continentele sau macar un nume din istoria tarii. Dar de', era mare invitat la TV, ce mai avea nevoie de altceva?

    Mi se plangea o profesoara tanara de engleza ca directorul liceului la care preda (liceu cu pretentii de elita, in Transilvania) facea presiuni asupra ei sa treaca elevi habarnisti doar pentru a mentine promovabilitatea (ca da bine in rapoarte, nu?)

    Cand am terminat eu facultatea, mi-a zis un coleg "cu pile" inainte de licenta - 'nu-ti fa griji, ca trebuie sa aiba promovabilitate de 80%'. Si intr-adevar, cand au aparut rezultatele, exact atat era raportul promovati/picati.

    Bineinteles, cine vrea sa invete, invata. Problema e ca la final, si unii si altii au diplome si pretentii egale - si cei care au invatat si loazele.
    • +2 (2 voturi)    
      Rectificare (Joi, 18 iunie 2009, 22:17)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

      Ma refeream la raportul dintre promovati si totalul celor inscrisi la licenta.
  • +9 (9 voturi)    
    apreciati, dat putini (Joi, 18 iunie 2009, 19:46)

    Vasile [anonim]

    Scoala scoate foarte putini profesionisti, iar restul trec prin scoala doar ca sa se aleaga cu o diploma.
    Daca toata lumea are o diploma, diploma celor care au obtinut-o pe merit o sa fie fara importanta si o sa ajungem sa avem toti doctorate, dar fara nici o valoare.
  • -9 (9 voturi)    
    bsescu si scoala (Joi, 18 iunie 2009, 19:49)

    Vas-Bad [anonim]

    Cineva i-a suflat lui basescu ceva despre scoala romaneasca, despre calitatea produselor ei. E pacat ca tocmai el se apuca sa comenteze si sa dea indicatii in acest domeniu (tot un soi de "tampit" produs al scolii romanesti este si frate-sau, si ficele lui si el, care in plus este si golan).

    L-a gasit pe Miclea sa reformeze invatamantul. Miclea care nu a fost in stare sa fie ministru si care s-a lasat inlocuit de unul si mai tampit, tot pd-ist si tot din Cluj.

    Basescu arunca cu noroi si in ceea ce mai este bun in invatamantul romenesc. Ca si referitor la alte domenii nu spune nimic nou, spune populatiei ce stie aceasta si ce-i place. Vinde gogosi ieftine, pe un ton grav. Tehnica asta a invatat-o desigur ca bisnitar prin porturile prin care s-a format.
  • +10 (10 voturi)    
    Profesorii ii TAMPESC pe elevi (Joi, 18 iunie 2009, 19:55)

    neagoe [anonim]

    profesorii din romania (de la gradinite pana la doctorate) nu sunt in stare sa "produca" ceva mai bun decat ei insisi. amintiti-va ca mai mult de jumatate dintre profesori nu au avut note "de trecere", adica mai mari de 4.99, la examenele de definitivat. iar peste 7 au fost sub 10%. si cati au fost prinsi copiind la aceste examene!!! ei sunt cei care ii invata pe elevi sa copieze, la teze nationale, la bac, etc. si tot ei sunt cei care impun spagi pentru a-i promova. de fapt acestia sunt cei care ii tampesc pe copii nostri. si culmea, mai cer si salarii cu 50% mai mari! cu regret, dar basescu a avut dreptate de data aceasta.
    • 0 (8 voturi)    
      Da, si ? (Joi, 18 iunie 2009, 21:11)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui neagoe

      Si ? Cum crezi ca schimbam aceasta stare de fapt ? Lasandu-l pe Basescu sa incerce "reforma" in invatamant, el care le sustine pe Ridzi, cu doctorat luat in doi (!) ani la universitatea din Petrosani, si EBA, pe care am vazut-o cu totii, absolventa de 10 ? Cu asa specimene, ai vrea sa ii dam mana libera lui Basescu pentru "reforma" ? Incredibil
      • +2 (4 voturi)    
        incredibila e modalitatea ta de a gandi (Vineri, 19 iunie 2009, 9:40)

        Nicu [anonim] i-a raspuns lui kinn

        Reforma nu o face Basescu, ci Marga si alti profesori constituiti intr-o comisie.Basescu e cel ce trage la edec, ca sa mearga si barca Romaniei, ca daca ar fi sa ne luam dupa cei ce judeca doar prin prisma urii fata de Basescu, ne vom duce de rapa de nu ne va mai scoate nimeni de acolo. Dar, de, s-ar parea ca romanilor le place in mocirla.
  • +9 (11 voturi)    
    basescu stie ce spune ... (Joi, 18 iunie 2009, 19:56)

    soho [anonim]

    .....doar are in casa un exemplar al scolii postdecembriste
    copii care termina liceul ies semianalfabeti si asta numai din cauza profesorilor pentru ca ei insisi sunt niste tampiti care se duc la scoala doar ca sa isi faca vanzari in afacerile lor MLM cu copii si parintii sau ca sa isi vanda OBLIGATORIU oarece publicatii si neaparat pentru racolarea de copii la meditatii
    nu mai vorbesc de invatamantul universitar.
    acolo alte pretentii
    ma uitam ieri la tv si am vazut salariile profesorilor de la fac. de geografie bucuresti
    pe langa salariile alea astronomice mai primesc si spagi / daruri ca de cand s-au infiintat universitati particulare nu mai iau bani din meditatii cum faceau pana la revolutie
    dupa parerea mea politicienii nu prea au de a face cu decaderea invatamantului, sau daca au vreo legatura cu asta e doar intr-o masura f mica.
  • +6 (6 voturi)    
    "Stimati Intelectuali" (Joi, 18 iunie 2009, 20:03)

    armany [anonim]

    Vad ca criticati noua generatie de scolarizare. Dar hai sa ne aducem aminte cine e de vina.........VOI! toti pt. ca nu ati facut nimic pt educatie, si in plus voi ati terminat scoala majoritatea deci Basescu nu a gresit cand a spus "Scoala scoate Tampiti". In concluzie Basescu ne-a aratat adevarul ca suntem Tampiti.
    • -1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 19 iunie 2009, 13:23)

      one [utilizator] i-a raspuns lui armany

      adevarat, unii poate mai mult decat altii si, in special, cei care se raliaza unei tabere fara sa gandeasca, din lipsa de activitate sau ceva probleme in partea de unde incepe sa se imputa pestele.

      in rest toata stima patrie si iubitului conducator: scoate un bou o perla si tot poporul se zbate de ceasul mortii sa injure/sa fie de acord, lasand rezolvarea problemelor mai mult decat evidente in seama cui s-o nimeri.

      bravos natiune! sa traiesti bine, asa cum iti asterni
  • -3 (7 voturi)    
    Lasati-l in pace! (Joi, 18 iunie 2009, 20:03)

    scolarul [anonim]

    altcev a nu stie saracul... el singur a marturisit ca nu i-a placut scoala. a fost de altfel, ultimul in promotie la institutul de marina...
    d-na zoe petre a spus ceva corect: la badaranii trebuie raspuns cu eleganta si calm.
    nu vedeti ca sleahta care ajuns la ciolan e formata numai din agaramati si semidocti?
    • +4 (4 voturi)    
      agaramati (Joi, 18 iunie 2009, 22:56)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui scolarul

      ca tine, ca de-aia te si plateste cu doi lei rrromul voiculescu sa bati cimpii pe forum.
      • -2 (4 voturi)    
        pe el il plateste Voiculescu (Vineri, 19 iunie 2009, 9:03)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        pe tine cine te plateste (tot din bani furati de la buget)?
        • 0 (2 voturi)    
          care e problema, (Vineri, 19 iunie 2009, 12:22)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui clujean

          flacau, sint subsoluri de-astea si al Cluj? N-ar fi de mirare, la banii rrromilor rosii patriciu si voiculescu. A, mai nou si vanghelie.
  • +10 (10 voturi)    
    f(a)s li (Joi, 18 iunie 2009, 20:15)

    disneyland [anonim]

    Oamenii astia oare pe ce lume traiesc? Ei chiar nu vad ca in Romania oricine termina o facultate? Ma uit la generatia parintilor mei (nu mai vorbesc de cea a bunicilor) si gasesc multe exemple de persoane care nu au facut facultate, pentru ca nu erau suficient de inteligente sau pentru ca nu aveau suficiente posibilitati. Dar acum, sincer, dintre toti colegii mei de generala si liceu cred ca stiu doar de vreo 2 care nu au facut facultate. Si apoi ma gandesc la colegii mei de facultate, dintre care unii nu veneau decat la examene si care treceau fara probleme, daca nu in vara, atunci in toamna. Si eu am facut totusi o facultate considerata "de elita". Ce vor sa spuna sindicalistii, ca nu e adevarat? Ca nu ia toata lumea bacul? Ca nu intra toata lumea la facultate? Ca nu primesc toti diploma de studii superioare? Stiu domnii sindicalisti ca sunt tari in care absolventii de studii superioare nici nu mai dau interviuri tehnice cand sunt angajati? Ca angajatorul se uita in Cv si vede unde a absolvit si stie din start de ce este capabila persoana respectiva? Stiu domnii sindicalisti ca la noi si daca inveti pe rupte in facultate, si daca nu treci pe la scoala, primesti la final aceeasi diploma? Eu sunt convins ca stiu toate astea, dar in loc sa ia masuri pentru a rezolva problemele, dansii prefera sa ne spuna ca totul este roz.
  • +8 (8 voturi)    
    din pacate are dreptate!!!! (Joi, 18 iunie 2009, 20:21)

    dan [anonim]

    daca mergeti pe strada si ascultati....daca mergeti la finala cupei romaniei...daca va uitati la emisiunile de divertisment tv....daca va uitati peste fisele de biblioteca...etc etc....o sa vedeti ce grad de tampenie si analfabetism inunda spatiul public...daca i intrebi ceva,te vor injura....totzi ar trebui sa ne punem intrebari!!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Ce maimuțăreală (Joi, 18 iunie 2009, 20:30)

    aac [utilizator]

    Ce de vorbe goale și patriotarde. Cine dă bani sindicatelor ca să piardă vremea cu discursuri comuniste?

    Noi. De proști.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu tampitzi, ci tampitzei (Joi, 18 iunie 2009, 20:44)

    Decretzelu [anonim]

    Va spun eu, ca am angajat de-a lungul ultimilor 10 ani sute de tampitzei proaspeti, abia iesiti de pe bancile scolii. Care mai de care mai tampitzel.
    Printre atatia tampitzei, se mai nimerea rar si cate unul mai destupat.
    Restul .... tufa de Venetzia.
    Am nostalgia scolii de altadata, inainte de '89 si ma bucur ca am prins vremurile alea (.... culmea ironiei, este?).
    N-am ajuns un cretinel ca atatea sute de mii de proaspetzi absolventzi.
    D-astia, de se cred COOL.
  • -5 (5 voturi)    
    Ce banda... (Joi, 18 iunie 2009, 21:14)

    Robert [anonim]

    Cei care il voteaza pe Basescu si dau minus la comentarii de bun simt si argumentate sunt cu adevarat tampiti. Fiind inconjurat si aplaudat numai de tampiti e normal sa ii vada pe toti la fel.
    • +5 (5 voturi)    
      asa e ma (Joi, 18 iunie 2009, 22:59)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Robert

      si eu sint un tAmpit de ala de care zici tu. In schimb, in subsolul igrasios din kiseleff nr 10 sinr numai genii. Asa ca tine.
  • +5 (5 voturi)    
    CU asa sindicalisti din 1990 ne ducem de rapa (Joi, 18 iunie 2009, 21:24)

    cornel [anonim]

    Tara noastra e pierduta. Conduc sefi de sindicate din anii 90.Sindicatele nu au ce cauta decat eventual la salarii si numai in perioade normale si nu de criza.S-a dat mana libere acestor ....afaceristi din sindicate. Notiunea de sindicalist este deformata la noi. Avem o tara slaba de tot.
  • +9 (9 voturi)    
    din 200 a ramas 1 (Joi, 18 iunie 2009, 21:30)

    ionut [anonim]

    In anul 2000 am intrat la facultate alaturi de alti 200 de studenti. In anul 3 mai eram 120, ca in anul 5 sa dam licenta doar 80. Din cei 80 eu sunt singurul care lucrez ca inginer proiectant iar un alt coleg de al meu este la un doctorat in Belgia.
    Am avut ocazia sa vad ce inseamna mediu unuversitar si am fost profund dezamagit. Interesul pentru student nu exista, exista interesul ca aceta sa termine facultatea sa primeasca banii de la stat (fie el pregatit sau nu). Au ajuns studenti, persoane care nu stiu sa scrie bine si sa citeasca cursiv. Nu e de mirare pentru ca la bacalaureat 80% din elevi copiaza de rup sub stricta supraveghere a profesorilor.
    Moralitatea multor profesori nu mai exista si nici demnitatea lor. Am doar 28 de ani si abia acum realizez, dupa 4 ani de munca si 17 ani de scoala in ce rahat se afla invatamantul romanesc.
    Stiu ca suna urat din gura lui Basescu chetia asta si nu are credibilitate dar eu am simtit-o pe propria piele, iar surioara mea, care doar cu 5 ani mai mica ca mine, e la pamant, nu stie unde e "stanga si dreapta".
    Sindicatele sa taca din gura la fel si ministrii educatiei de pana acum, ca nu au avut curajul intre cum trebuie in sistem si sa il puna pe picioare. Solutii sunt insa trebuie vointa politica si intelegere din partea cadrelor didactice.
    • +2 (2 voturi)    
      ai pus punctul pe I (Vineri, 19 iunie 2009, 6:05)

      un cititor profesor (SUA) [anonim] i-a raspuns lui ionut

      Ionut,

      Cred ca nu se putea exprima mai clar decat ai facut-o situatia asa cum o vad studentii si absolventii. Ce crezi ca trebuie facut? Unde e buba cea mare?
  • +6 (6 voturi)    
    A avut dreptate: IDIOTI (Joi, 18 iunie 2009, 23:14)

    tic [anonim]

    Scoala romaneasca scoate NUMAI tampiti! Elevii care termina liceul si detin notiunile normale de cultura generala (asta fiind de fapt rolul scolii generale si gimnaziale), nu sunt produsul invatamantului romanesc din ziua de astazi. Ei au indeplinit SIMULTAN urmatoarele conditii:
    1. Parintii si-au dat seama de dezastrul din invatamant.
    2. Parintii au vrut si au putut (financiar) sa compenseze acest fapt prin eforturi proprii (adica meditatii particulare la greu, pentru toate materiile).
    3. Copiii au fost dispusi sa faca aceste eforturi suplimentare (le-a placut sa invete) si "i-a dus capul" pentru asta. Adica au si vrut, au si putut.
    Altfel, toti ajung asemenea unei tinere absolvente de facultate particulara care, desi se lauda ca de doua ori pe an se duce in Italia, la Roma, la shoping, cand a fost intrebata care este capitala Italiei, a raspuns foarte sigura pe ea: Milano!
  • +2 (2 voturi)    
    un comentariu (Vineri, 19 iunie 2009, 1:32)

    Bruno [anonim]

    Scoala romaneasca nu scoate tampiti.Ci incearca sa ii tampeasca pe cei care mai gandesc cat de cat.
    Totusi scoala romaneasca scoate si tampiti.Sunt multi ...cei care temina scoala romaneasca desi ar trebui sa ramana doar cu 4 clase.
    Cei care mai gandesc cat de cat fac un compromis al indulgentei cu scoala si dup-aia pleaca .
    Tampitii care termina scoala romaneasca raman in tara si se mandresc cu scoala lor.
    Intre aceste doua categorii mai sunt unii care si ei gandesc dar li se rupe de ambele categorii...
  • +5 (5 voturi)    
    Scoala "NU SCOATE TAMPITI" ci "ROBOTI" (Vineri, 19 iunie 2009, 1:37)

    Andreea Ionescu [anonim]

    Citind articolul de mai sus, imi aduc aminte de epoca de aur in care eram invatati ca noi suntem cei mai buni, cei mai destepti, cei mai educati. Si asta pentru ca scoala nu ne invata decat lozinci. Dupa revolutie am avut revelatia ca la un nivel minimal fata de cei din vest. Atat din pv al tehnicii cat si al modului de abordare. Stimati domni sindicalisti, lasati lozincile la o parte si realizati ca scoala romaneasca e de cacao. Si mai vin minti luminate care sa spuna ca nu avem nevoie de miscare, ca ar fi cazul sa se invete si sambata, eventual sa suplimenteze materia cu ceva limbi moarte. Si daca tot vreti cu nostalgie sa va intoarceti la comunism de ce nu militati pentru introducerea practicii scolare si universitare. Tinerii habar nu au ce este o uzina, dar fac politehnica. E drept ca nu prea mai avem uzine. Si ceva practica se face si in facultate dar sa traiasca e-referate. Asa ca presedintele are dreptate de data asta. Traiasca scolile particulare si sa-i ajute Dumnezeu pe toti parintii sa-si poata inscrie copii la o scoala particulara. Stiu ca e imposibil, dar macar acolo nu ne izbim de "Dascalii invechiti" care isi rotunjesc venitul cu meditatii obtinute cu represalii la ore. Sau care aidoma domnului Vucea aplica corectia fizica.
    faceti o practica prin scoli si o sa vedeti ca am dreptate.
  • +5 (5 voturi)    
    DA, scoate o gramada de "tampitzi" (Vineri, 19 iunie 2009, 1:39)

    Liviu [anonim]

    Simati domni sindicalisti, de data asta presedintele are dreptate. Imi permit sa afirm ca tampiti sunteti si voi, liderii de sindicat. Am fost profesor si am vazut cum nu faceti nimic cu cotizatiile pe care le primeati de la 300.000 persoane. Conteaza doar sa va scoateti voi salariul si sa faceti hau hau ca sa creada prostimea ca faceti si voi ceva. Vreau sa stiu si eu ce s-a facut cu cotizatia mea de 1o ani la sindicat? Calitate in invatamant nu este deloc. Se fura in draci la capacitate, bac etc. Elevii nu mai considera scoala ca pe ceva serios. Da, scoala romaneasca scoate oameni tampitzi de vremurile moderne. Am vazut transformarile de la copiii de gimnaziu, veseli si superbi in clasa a V-a transformati in legume ilogice in clasa a 8-a datorita sistemului de notare care conteaza la admitere. Am vazut ca nu mai ai sanse ca elev sa dai la liceul unde doresti daca nu esti multilateral dezvoltat sau capabil sa inveti pe de rost carti intregi. Am vazut ce absolventi scoate facultatea, am vazut ce inseamna meditatiile in Romania si profesori care castiga la negru 2-3000 euro.
    Da, acesta este invatamantul romanesc in acest moment, un sistem in care este promovata obedienta, frica de raspundere si multe altele.
    Pe scurt, lipseste calitatea si un sistem de evaluare al acesteia.
    Si mare parte din aceasta se datoreaza sindicatelor.

    Chiar vreau sa stiu ce se face cu banii din cotizatii, vorbim despre cca 600000 euro/luna
  • +7 (7 voturi)    
    Basescu are dreptate. (Vineri, 19 iunie 2009, 2:17)

    suedezul [anonim]

    Intr-o discutie cu nepotul meu,taximetrist,insa absolvent de liceu,vorbeam despre mediu,despre praful din Bucuresti.Nepotul nu intelegea ce rol au copacii in primenirea aerului.Cand am incercat sa il lamuresc venind vorba despre fotosinteza,nepotul mi-a spus sa nu incep sa ii vorbesc despre arta fotografica caci nu il intereseaza.Tampit sau analfabet?
  • +4 (4 voturi)    
    despre declinul invatamintului romanesc (Vineri, 19 iunie 2009, 2:43)

    anonim transilvan [anonim]

    Daca scoala romaneasca actuala nu scoate (destui, prea multi) timpiti, atunci ce scoate?
    Citi din absolventii de liceu din Romania ar putea face fata cerintelor unui invatamint universitar performant, in strainatate, unde coruptia este mai redusa decit la noi?
    Dupa 30 de ani de predare in scolile romanesti, din care douazeci la nivel universitar, stiu ce spun. Elevii si studentii de altadata s-au dus. Realitatea se poate afla in cataloagele scolilor din Romania, inclusiv la modul statistic, in numarul de abandonuri scolare, de absolventi mediocri, de elevi corigenti, repetenti, exmatriculati, cu note scazute la purtare. Realitatea se poate afla si in atitudinea lor la clasa, in implicarea in procesul de invatamint, si in modul in care coopereaza sau nu cu profesorul lor.
    Aplicati un test de cunostinte generale elevilor si studentilor din Romania si va veti lamuri!

    Criza este atit de sistem, cit si de mentalitate. Odata intrati pe acest fagas, nu exista cale de intoarcere, spre bine. Doar spre mai rau! Invatamintul actual nu promoveaza indeajuns competitia si performanta, si nu conditioneaza in functie de acestea o cariera profesionala, un trai mai bun.

    Intr-un invatamint romanesc, inclusiv superior, de masa, rezultatele sunt de masa, iar orice psiholog va poate lamuri cum stau lucrurile, statistic, cu numarul de "timpiti" dintr-o societate. E drept, Romania e un caz particular. A fost, este si va fi o tara de genii!...
  • -4 (4 voturi)    
    UMOR PREZIDENTIAL (Vineri, 19 iunie 2009, 8:48)

    Bibicul [anonim]

    Problmă prezidenţial

    TB ieşit de sub duş, zăbovind la oglindă şi zărind
    zgârciul cocsificat de prea multe “violete ultra”,
    dă liber declaraţiei : “...Venim o dată şi plecăm
    pe rând ! “
    • +2 (4 voturi)    
      Bibicului, de la nenea Iancu! (Vineri, 19 iunie 2009, 9:35)

      Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui Bibicul

      "Odata" si nu "o data"!!! Asta in contextul in care ai voit a-l lua la trei pe Traian Basescu, citandu-l!
      Ce profa de ramana ai avut in scoala?
  • -2 (4 voturi)    
    Studenti pe cap de om la nivel mondial ! (Vineri, 19 iunie 2009, 9:40)

    martin [anonim]

    Spusele dictatorului Basescu,cu privire la invatamantul romanesc, sunt un atac abject la adresa dascalilor si a organizatorilor sindicali,care le apara salariile firave si in specal sporurile bunicele.
    Dovada cea mai buna este maretul invatamant universitar privat care a cuprins nu numai oraselele si satucurile patriei, dar s-a extins la mare distanta in toata Europa si maine poate si in Groenlanda.
    Pe de alta parte este total neadevarat ca sunt promovati multi tampiti. Astfel nume calebre ca FreeGigi si Van Ghelie sunt studenti la mai multe universitati simultan,dar nu promoveaza, caci nu au finalizat etimologia celebrului "goagal ". Si dupa de ies doctori docenti ,o sa faca si liceul ca in 1950 !
  • -3 (5 voturi)    
    tampiti=filozofi (Vineri, 19 iunie 2009, 9:41)

    Haide gar [anonim]

    De la TB citire: tampiti=filozofi, iar Liiceanu a tacut.
    Tolerati in continuare minerizarea Romaniei si veti avea ce "culege".
  • +2 (2 voturi)    
    tampitii si scoala (Vineri, 19 iunie 2009, 10:03)

    Puskin [anonim]

    Invatatura nu vindeca prostia, o slefuieste doar.
  • +3 (5 voturi)    
    Armata celor care au nevoie de tâmpiţi (Vineri, 19 iunie 2009, 10:26)

    Alex [anonim]

    Cei care s-au simtit agresati de adevarul din aceasta expresie, au iesit, bineinteles, la suprafaţă :
    - liderii FSLI care apără, de fapt, salariile mari din invatamant (ei vor mărirea cu 50% a salariilor TUTUROR cadrelor didactice, nu doar a salariilor mici şi medii)
    - liderii PSD - PNL
    - analiştii, comentatorii, moderatorii şi restul jurnaliştilor Mafiei, care apără Rrrromânia, în mod democratic, deontologic şi cinstit, de dictatura tiranului sângeros, Băsescu Traian.
  • +1 (1 vot)    
    asta e adevarul (Vineri, 19 iunie 2009, 10:54)

    bedexe [utilizator]

    Ca sunt elevi care invata si profesori care predau bine nu trebuie sa mascheze faptul ca foarte multi sunt slab pregatiti si iau bac-ul.

    Adevarul se vede pe strada, la restaurant, in metrou, in transportul in comun, in tren , in aeroport, la mare , la munte , la iarba verde.

    Sa fie 30% promovabilitate, dar sa fie pe bune.

    Nu toate lichelele sa fie absolventi.
  • 0 (4 voturi)    
    Ca sa nu mai fiu notat negativ ! (Vineri, 19 iunie 2009, 10:57)

    martin [anonim]

    Un coleg mi-a sugerat sa scriu ceva urat despre Basescu si o sa scap cu comentariul valid si neascuns. Asa ca incerc sa scriu ceva urat despre Basescu, dar si adevarat.
    Asa ca sa stiti ca Basescu e "relativ CHEL" !
  • +2 (2 voturi)    
    Basescu are drepate (Vineri, 19 iunie 2009, 11:17)

    alex [anonim]

    Scoala romaneasca a produs si produce in continuare tampiti.
    Cat despre argumentul ca unii au ajuns la MIT sau in alta parte - e pe langa discutie. Au ajuns pentru ca normal, statistic, la 1000000 de tampiti poti avea si 3 mai destepti.
    In continuare suntem un popor de incompetenti, needucati, inculti, fara simt civic etc. Trasatura definitorie a poporului nostru este oportunismul - "combinatia" facuta repede, cu rezultat imediat, "sa iasa banu'". Nu avem nicio baza umana pentru a ne putea dezvolta in viitor.
    Noroc cu globalizarea si companiile straine, care ne obliga sa muncim si ne tarasc in fata - progres vrand-nevrand.
    Suntem un popor jalnic, in care 99,99% dintre oameni cred despre ei ca muncesc prea mult, sunt prea buni, primesc prea putin pentru ceea ce fac si ..."ce tare ar fi sa castig la loto - m-ar durea in c@r, a doua zi as fi plecat"
  • 0 (0 voturi)    
    Replica (Vineri, 19 iunie 2009, 11:35)

    vector [anonim]

    Domnule dr.Marutza
    Nu-l apar, dar textul la care va referiti este intre ghilimele. Omul ala e prea "oţ "
  • 0 (0 voturi)    
    basescu are dreptate de doua ori (Vineri, 19 iunie 2009, 12:50)

    bozo [anonim]

    la care scoala romaneasca se refera semnatarii scrisorii? la cei care termina un liceu ca mihai viteazul? sau la cei care termina un liceu ca dimitrie gusti, spre exemplu? din pacate, liceele de periferie, si sunt mai multe decit celelalte, scot niste timpiti. uitat-va ce vocabular au acesti tineri de 18 ani, si ce accent de mahala...
    de vina e nebunia din sistemul de invatamint, manualele alternative care se... alterneaza in fiecare an, alterind procesul de invatamint. cantitatea e prea mare si nu poate fi cuprinsa, iar calitatea informatiilor lasa de dorit.
  • 0 (0 voturi)    
    Scoala ultimul obiectiv pe lista PSD! (Vineri, 19 iunie 2009, 13:44)

    Emilia [anonim]

    Sindicalistii n-au de ce sa se simta jigniti! Ei chiar nu vad ca ore nu se fac, ca programa scolara nu are nici o legatura cu cea din Vest, nu vad afacerile cu manuale de sute de milioae de euro anual care sunt copiate prost dupa cele di occident? Nu vad rezultatele la testele PISA si TIMSS (oare ce interes ar avea aceste institutii sa puna scoala romaneasca pe ultimile locuri din lume?). Doar daca nu cumva sunt si aceste organizatii sub comanda lui Base! E chiar atata demagocie sa lasam generatii dupa generatii fara o minima educatie de calitate? S-au uitat sindicalistii p manualele scolare sa vada ca sunt aproape ca materiile predate la facultati? Pe scurt: exista in Romania un sistem national de indobitocire timp in care marii magnati ai tarii isi trimit copiii sa studieze in UK si SUA. Pentru prodstimea din tara este buna si scoala patronata de Andronescu!
  • 0 (0 voturi)    
    nu tampiti ... foarte tampiti!!! (Vineri, 19 iunie 2009, 13:48)

    Nenea [anonim]

    Are PERFECTA dreptate.

    Intr-un spatiu in care educam poporul cu tembelizorul, intr-un spatiu in care Moni' si tiganu' cu Jep sunt modele de viata la ce va asteptati.

    Copiii din licee sunt o mana de viitori talhari si curve.
    Asta este materia prima de "destepti" apreciati foarte la noi in tara.

    Explicai tu profesor unui pusti cu BMW-ul lui, cum ai putea sa-i fi model de urmat in viata!
  • 0 (0 voturi)    
    BA..... (Vineri, 19 iunie 2009, 16:42)

    UJohn [anonim]

    ...s-avem pardon. scoala din rromanistan tampeste copii pe banda rulanta.
    daca mai scapa cate unu cu cerebelul cat de cat intact si reuseste sa faca vreo branza, gata... e meritul profesorilor!!! "studintele" nu are nici un merit, baba nebuna, isterica si abuziva de la catedra, care cere cadouri de 1-8 martie si "pregatire" ca sa treaca plodu' clasa.... aia are merite in pofida faptului ca platita prost pentru jumatatea de an in care lucreaza efectiv!

    toata viata mea, am intalnit profesori care sa-si merite titlu abia cat pot numara pe degetele de la o mana. cat despre pedagogi... nu am intalnit nici unul.
  • +1 (1 vot)    
    DaTrasnea ! (Vineri, 19 iunie 2009, 21:40)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Multi nu au trecut de "mestesugul de tampenie"gramatica! Cele mai critice si mai dese acuze : Greselile gramaticale.Forma fara fond. Si intreb si eu : Da fondul problemei.Vorbim vorbe. Cele cu adevarat reale ? Pe ce sfere a blogosferei? sau cotidianul cenusiu ne ocupa tot timpul sa mai gandim la viitor ,copiii etc.?DDD