VIDEO Sindicalistii CFR accepta disponibilizarile doar daca primesc intre 12 si 24 de salarii compensatorii

de E.M.     HotNews.ro
Joi, 18 iunie 2009, 14:27 Actualitate | Esenţial

Daca se va ajunge la reduceri de personal, sindicalistii CFR vor cere plati compensatorii in cuantum de 12 pana la 24 de salarii, a anuntat joi liderul Federatiei Sindicatelor Miscare-Comercial, Gheorghe Popa, dupa discutii cu administratia. Principalele masuri de reorganizare a activitatii CFR, acceptate de sindicatele din domeniu, prevad mai putine ore suplimentare, reducerea activitatii de noapte si pensionarea obligatorie a celor care indeplinesc toate conditiile. A fost respinsa insa propunerea administratiei de reducere a timpului de lucru cu 40%.

Gheorghe Popa, liderul sindical, a declarat in acest sens:

"Nu vom fi de acord cu disponibilizarea de personal, categoric. Exista o singura varianta care ar putea fi acceptata pentru CFR Marfa: plati compensatorii intre 12 si 24 de luni, in functie de vechimea la Caile Ferate."

Masurile asupra carora cele doua parti au convenit vor duce la o reducere cu 25% a cheltuielilor.

"Consideram ca masurile aplicate deja prin acordul cu Ministerul Transporturilor nu au fost inca cuantificate, iar in cateva saptamani vom avea exact aceste cifre. Noi sustinem ca eliminarea primelor de sarbatori si eliminarea orelor suplimentare vor produce o economie de 25% la fondul de salarii", a mai spus presedintele Federatiei Sindicatelor Miscare-Comercial.

Directorul CFR Marfa, Calin Gratian, a declarat ca la sfarsitul lunii iulie se va face o cuantificare a modului in care eliminarea orelor suplimentare precum si a primelor a produs efecte asupra cheltuielilor cu salariile. Pensionarea a circa 1.420 de salariati nu va produce insa decat o diminuare cu 3,7% a fondului de salarii, a precizat Gratian.

Sindicalistii mai solicita scutirea de accize a motorinei pentru locomotive si ajustarea taxei de acces pe infrastructura caii ferate, de patru ori mai mare decat taxa platita de operatorii rutieri, argumenteaza sindicalistii.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

795 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    wtf ?!??!! (Joi, 18 iunie 2009, 14:32)

    Alex [anonim]

    Cum adica "accepta disponibilizarile" ?

    Daca o firma nu are sa le dea de lucru ii disponibilizeaza !

    Un job nu e anagajament pe viata ca firma o sa iti dea bani pana iesi la pensie. I-au invatzat prost ca sa castige alegerile si acum tot noi o sa platim salarii compensatorii. Ce rahat de tara !
  • 0 (2 voturi)    
    cand o crapa Bugetul... (Joi, 18 iunie 2009, 14:35)

    Ovidiu [anonim]

    si va declara Romania "default" cei angajati la stat vor ramane fara salarii si pensii cateva luni..

    le sugerez bugetarilor sa caute pe google "argentina, crises, 2001" sa vada ce s-a intamplat acolo si sa o lase mai moale cu ratele si plasmele...
  • +1 (3 voturi)    
    Tovarasi! (Joi, 18 iunie 2009, 14:41)

    Lupu [anonim]

    Statul garanteaza locul de munca! ce comunisti...auzi, tu...intre 12 si 24 salarii compensatorii. vreau sa eu sa lucrez la stat si sa fiu disponibilizat!!!
    • 0 (0 voturi)    
      info (Joi, 18 iunie 2009, 23:21)

      info [anonim] i-a raspuns lui Lupu

      CIne te opreste ? :)) nu aici e prb...prb e dece sa ajuns aici....DAR vb lu Mircea Badea....TRAIM IN ROMANIA si asta CHIAR ne ocupa tot timpul......A si urmeaza militarii sa fie datia fara....VETI VEDEA
  • 0 (2 voturi)    
    sa recapitulam (Joi, 18 iunie 2009, 14:48)

    iul [anonim]

    1. au facut greva in ziua cand stiau ca berceanu e la intalnirea cu ministrii din transporturi si l-au acuzat ca lipseste de la negocieri
    2. nu vor sa accepte reducerea programului cu 40% cand firme mari private au redus salariile cu 20-30% mentinand acelasi program de munca
    3. singura solutie li se pare sa incaseze 24 de salarii - si alea cum le vor tine de foame in urmatorii 5 ani de criza !?
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Joi, 18 iunie 2009, 15:08)

    lol [anonim]

    ce conteaza in urmatorii 5 ani..

    as primi si eu salar pe urmatorii 2 ani si sa stau acasa sa frec menta... eventual ma duc in spania.

    cei din CFR se cred ca si cei de la Dacia.. au impresia ca sunt indispensabili
  • 0 (0 voturi)    
    salarii compensatorii (Joi, 18 iunie 2009, 16:17)

    negociatorul [anonim]

    Mai cheferistilor daca sunteti tari cereti si voi 500 de salarii compensatorii ca tot l-au prins pe Necolaiciuc. Nu va lasati calcati in picioare tovarasi, amintiti-va de Grivita Rosie, luati-i exemplul lui Vasile Roaita. Curaj!!!
  • 0 (0 voturi)    
    CFR (Joi, 18 iunie 2009, 17:29)

    Pink Panther [anonim]

    Degringolada din CFR este usor vizibila vizitand o gara dintr-un oras mare.

    Probabil ca multe dintre masinile 4*4, vacantele in strainatate, studiile "perverse" s-au facut furand banul public si prin CFR.

    A, poate considerati ca n-are legatura dar Ilici a fost scos de sub urmarirea penala in cazul mineriadei.

    Deh, obligatii, obligatii...
  • 0 (0 voturi)    
    hotie (Luni, 12 octombrie 2009, 13:42)

    maria pop [anonim]

    Dl Berceanu trebuia sa-si dea de mult decizia nu are ce cauta la Cfr.In strainatate altul si-ar fi dat demisia de mult.Menegmentul si Basescu este de vina ca -a ajuns cfr in asemenea situatie, in specia cfr marfa.De ce nu sunt trasi la raspundere cei care au vandut trasele companiilor private?/
    Patronii acelor firme sunt fosti directori si sefi de la cfr.Ar trebui sa facem greva ca in strainatate, sa nu circule nici un tren.De ce au cumparat Sucursalele 8 Toyote plus 2 jeepuri?? de la cfr marfa daca nu au avut profit? Loganurile nu erau bune? Rusine sa le fie , in special celor care au peste 55 de ani si sunt la conducere, si mai detin si actiuni la companii private.