VIDEO UPDATE Mihai Necolaiciuc a fost arestat miercuri de agentii federali americani. Radu Berceanu: Necolaiciuc a fost cautat in asa fel incat sa nu fie gasit

de Ella Moroiu     HotNews.ro
Joi, 18 iunie 2009, 11:19 Actualitate | Esenţial

Mihai Necolaiciuc (imagine arhiva)
Foto: AGERPRES
Mihai Necolaiciuc, fostul director al Companiei Nationale a Cailor Ferate Romane, a fost arestat miercuri in Florida, Palm Beach County, informeaza cotidianul Palm Beach Post. In luna februarie, Necolaiciuc a fost trimis in judecata de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie pentru infractiuni de abuz in serviciu contra intereselor publice, in forma calificata si continuata.

Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, a declarat ca nu are competente si informatii  pe marginea carora sa dea un raspuns privitor la ce se va intampla in continuare cu fostul director CNCFR. "Asteptam sa fie adus in tara si vedem ce facem". "O lunga perioada de timp a fost cautat in asa fel incat sa nu fie gasit", a spus Berceanu. "A fost un fel de secret al lui Polichinelle locul in care s-a aflat Necolaiciuc pana acum, asa cum ati spus si dvs, presa."

Iata cele mai importante declaratii ale ministrului Radu Berceanu:
  • Nu stiu cum se petrec aceste lucruri - cereri de extradare si alte lucruri de genul asta, pentru ca nu prea ma pricep.
  • Eu insa am spus de mai multe ori - am senzatia ca e un fel de "secret al lui Polichinelle" unde se afla domnul Necolaiciuc, ca prea apareau de la dvs, din presa, tot felul de informatii. Ca s-a dus in Austria, ca de-acolo a plecat nu stiu unde, si nimeni nu parea interesat sa urmareasca vreun fir de genul asta.
  • O sa vedem in perioada urmatoare. repet, nu am vreo competenta sau niste informatii referitoare la chestiunea asta din care sa va dau vreun raspuns (cu privire la extradare - n.red.).
  • Era o chestiune suficient de veche, de ani de zile, cand am ajuns eu ministru. Practic, organele abilitate se preocupa de chestiune - sa vada daca prejudiciul exista, cum e, cine se face vinovat.
  • Cateodata, eu am mai facut referiri la anumite probleme pe care le are societatea (CNCFR -n.red.), sigur ca unele aveau asa si o provenienta mai veche care ducea catre perioada respectiva. Cred ca si acum exista in magaziile de la CFR tot felul de sute de mii de patenti - cleste-patent - care au fost cumparate la nu stiu ce preturi enorme fata de pretul pietei.
  • Saptamana viitoare, probabil, va voi invita sa discutam probleme actuale legate de transportul feroviar.
  • Nu doresc neaparat sa ma refer foarte mult la mosteniri. In momentul in care am devenit ministru, am devenit intr-o anumita situatie. Eu sunt responsabil de la momentul ala incolo. Incerc sa fiu foarte atent in legatura cu ce incercam sa facem. Va trebui sa pot sa dau socoteala la lucrurile pe care le-am decis, le-am intreprins.
  • Mai fac referiri la chestiuni trecute pentru ca intr-o anumita analiza, vrand-nevrand, ele apar la rubrica denumita "cauze", care trebuie intr-un fel sau altul gestionata.

Ce masuri ia Politia Romana pentru ca Necolaiciuc sa fie adus in tara


Biroul Interpol Bucuresti a solicitat Judecatoriei Sectorului 1 sa faca demersurile necesare pentru inceperea procedurii de extradare a fostului sef CNCFR.

Acesta a fost localizat inca din 2007 de Politia Romana, insa procedurile s-au prelungit, intrucat Politia detinea trei adrese diferite unde Mihai Necolaiciuc s-ar fi ascuns.

In acest moment, Necolaiciuc este retinut de autoritatile statului american Florida pentru incalcarea legii imigratiei, si nu pentru ca a incalcat legea in Romania.



Viciul de procedura, motivul pentru care fostul sef CFR a ramas in libertate

In octombrie 2006, judecatorul Andi Malaliu de la Judecatoria sectorului 1 a emis un mandat de arestare preventiva pe numele lui Necolaiciuc, in perioada in care acesta se afla in Austria. Ulterior, la Tribunalul Bucuresti, s-a constatat faptul ca mandatul a fost dat fara ca aparatorul ales al lui Necolaiciuc sa fie citat. Dosarul a fost restituit Judecatoriei sectorului 1 pentru rejudecare.

Intre timp, in baza mandatului de arestare din 20 octombrie 2006, Directia Nationala Anticoruptie ceruse emiterea unui mandat european de arestare. In 23 martie 2007, instanta a decis retragerea mandatului international, a cererii de arestare in vederea extradarii si a mandatului de arestare european, intrucat documentele au fost emise in baza mandatului de arestare preventiva emis de judecatorul bucurestean Andi Malaliu in 20 octombrie 2006, mandat ce a fost anulat de catre Tribunalul Bucuresti, care a constatat neindeplinirea unor formalitati procedurale.

Judecatoria sectorului 1 a hotarat apoi emiterea unui nou mandat de arestare preventiva. In perioada rezolvarii acestor documente, Necolaiciuc a obtinut viza pentru Statele Unite si a parasit Europa.

Dosarul Necolaiciuc


Procurorii sustin ca, in perioada 2002 - 2003, Mihai Necolaiciuc a semnat 23 de comenzi de achizitii de piese pentru instalatii feroviare catre SC GENERAL COM ELECTRICA SA Bucuresti, incalcand prevederile legale si in lipsa oricaror documente care sa ateste necesitatea si oportunitatea achizitiei.

In plus, sustine DNA, furnizorul nu era autorizat de catre Autoritatea Feroviara Romana. Comenzile au fost semnate fara derularea unor proceduri de achizitii publice si fara incheierea unor contracte prevazute in mod obligatoriu de lege.

Ulterior, Mihai Necolaiciuc a semnat personal, in mod nelegal, instrumente de plata in valoare totala de 55,67 miliarde lei vechi, reprezentand contravaloarea unor marfuri inutile si cumparate la suprapret si a acceptat semnarea nelegala de catre alte persoane a unor instrumente de plata.

Procurorii il acuza pe Necolaiciuc ca a fost ajutat de subordonatii sai Misir Mihail Gabriel, Olaeru Viorica, Vladut Dragos Vasile si Nicolae Alexandru, care au fost si ei trimisi in judecata.

In urma acestor achizitii, CFR a fost prejudiciata in total cu 71,628 miliarde lei vechi, suma cu care CFR s-a constituit parte civila in cauza.

De asemenea, in perioada 2002 - 2003, Necolaiciuc, in calitate de director general al CFR, a semnat un numar de 4 comenzi catre SC NURELO PREST COM SRL Targu Jiu (furnizor neautorizat AFER), cu incalcarea prevederilor legale si in lipsa oricaror documente care sa ateste necesitatea si oportunitatea achizitiei.

Si in acest caz, comenzile au fost semnate fara derularea unor proceduri de achizitii publice si fara incheierea unor contracte prevazute in mod obligatoriu de lege.

Ulterior, el a semnat instrumente de plata in valoare totala de 25,23 miliarde lei vechi, acceptand plati pentru intreaga cantitate de marfa furnizata, reprezentand contravaloarea unor marfuri inutile si cumparate la suprapret.

Pentru unele cantitati de marfuri nu au existat comenzi scrise, insa CFR le-a receptionat si platit.

In acest caz, CFR a fost prejudiciata cu suma de 61,90 miliarde lei vechi.

Pentru recuperarea prejudiciului, procurorii au dispus masura aplicarii sechestrului asigurator asupra a doua imobile (teren si cladire, pensiune agroturistica situata in localitate Busteni, Judetul Prahova), care ii apartin  lui Vladut Ilie.

Celelalte bunuri imobile, precum si sume de bani din conturile bancare ale inculpatilor au fost indisponibilizate in alte doua dosare penale aflate pe rolul Judecatoriei Sectorului 1 Bucuresti.

In conditiile in care Mihai Necolaiciuc s-a sustras de la urmarirea penala pe tot parcursul acesteia, Judecatoria Sectorului 1 Bucuresti a emis mandat de arestare nationala, europeana si de urmarire internationala.

Inculpatul Necolaiciuc Mihai a mai fost trimis in judecata de procurorii anticoruptie in alte doua dosare penale.

Dosarul a fost inaintat spre judecare la Judecatoria Sectorului 1 Bucuresti.

  • Ministerul Justitiei a anuntat oficial ca "in cursul zilei de 18 iunie 2009, Biroul National Interpol a informat Ministerul justitiei si Libertatilor Cetatenesti si Judecatoria Sectorului 1 Bucuresti, cu privire la faptul ca cetateanul roman Mihai Necolaiciuc a fost arestat in data de 17 iunie 2009 de catre US Marshals Service si Biroul de Migratie si Vami.  

    Informarea a fost facuta pe baza notificarii pe care Biroul National Interpol a primit-o din partea Interpol Washington prin care autoritatile romane au fost incurajate sa transmita, pe canale diplomatice, autoritatilor americane cererea de arestare in vederea extradarii, precum si cererea de extradare.

    In acest context, MJLC a informat ca cererea de arestare in vederea extradarii, precum si cererea de extradare au fost formulate si transmise Departamentului de Justitie al SUA inca din februarie 2008, pe baza incheierii Judecatoriei Sectorului 1 Bucuresti.  MJLC va continua sa colaboreze cu autoritatile SUA in acest caz."





Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

9911 vizualizari

  • +4 (20 voturi)    
    arestare (Joi, 18 iunie 2009, 11:29)

    cristian [anonim]

    nu o sa ajunga niciodata in romania
    pica avionul,il calca tramvaiul pe aeroport,o forma avansata de gripa porcina
    sau cade de mai multe ori intr-un cutit
    daca cumva ajunge si vorbeste va fi deranj mare
    • +17 (21 voturi)    
      Sau (Joi, 18 iunie 2009, 11:41)

      Procurorul de (la) servici(u) [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Sau ajunge in tara, NU vorbeste si dupa ce e condamnat definitiv se imbolnaveste de ciuma, pelagra, raie capreasca sau porcina si e eliberat pentru tratament.
    • -2 (24 voturi)    
      mda (Joi, 18 iunie 2009, 11:42)

      musatescu [utilizator] i-a raspuns lui cristian

      e o conspiratie universala in care sunt bagati politicieni, securisti, politisti, procurori, judecatori, masoni si martieni, coordonati de basescu. nu?
    • +9 (11 voturi)    
      suscriu (Joi, 18 iunie 2009, 11:48)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui cristian

      Oare o sa ajunga in tara unul in carucior cu rotile cum a fost si baiatu ala de la bankorex parca. Vin aia si ne zic uite, asta e: seamana cu poza; are 2 ochi, nas, etc. :))

      In schimb daca baiatu ajunge la bulau pentru vreo 10 ani, mi-as putea schimba parerea despre romania.Sansele sunt 0.0000001%
    • +10 (14 voturi)    
      Noroc cu americanii (Joi, 18 iunie 2009, 12:30)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui cristian

      Ca Romanii nu sunt in stare sa aresteze pe nimeni.... Doar sa-i plimbe pe la DNA sau sa-i tina in arest preventiv cateva zile
      • +6 (6 voturi)    
        Te contrazice (Joi, 18 iunie 2009, 14:38)

        kinn [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        "sa aresteze" = "sa-i tina in arest preventiv cateva zile "

        Poate vroiai sa zici ca romanii nu sunt in stare sa condamne pe nimeni ... asta da
      • 0 (0 voturi)    
        uiti un lucru... (Luni, 22 iunie 2009, 21:43)

        muky [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        ....CAND VOR,aresteaza capi mafiotzi ai retzelei italiene (si nu numai),dar numai "CAND VOR" cu bine
  • +13 (15 voturi)    
    Pariu (Joi, 18 iunie 2009, 11:32)

    spanac [utilizator]

    Inca putin praf in ochi. Si vor mai fi cateva pana la alegeri. De omorat n-ai cum sa-i omori ca pe Ceausescu dar macar inchisoare pe viata tot le-as da. Si-au batut joc de atatia oameni amarati din tara asta! Din pacate vor scapa dupa cateva zile petrecute intr-o celula cu conditii de hotel. Trist popor.
  • +12 (14 voturi)    
    Macar de s-o face ceva in privinta lui (Joi, 18 iunie 2009, 11:35)

    Rhadoo [utilizator]

    Pentru a scapa de problemele pe justitie in UE, trebuie neaparat prins un peste mare. Ca pana acum, au fost doar vorbe, iar unii europeni s-au cam saturat ... pe buna dreptate.
    Dar... om trai si om vedea, traim in Romania, the land of choice. :|
  • +10 (10 voturi)    
    Arestat de Federali (Joi, 18 iunie 2009, 11:35)

    the [utilizator]

    sa-l trimita cu FedExul, poate asa ajunge teafar ...

    Daca scapa pâna in România, scapa de tot si mai ia si despagubiri morale ...
    • 0 (0 voturi)    
      Cast Away (Duminică, 21 iunie 2009, 4:16)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui the

      Nici o sansa, daca-l trimit cu FedEx-ul o sa ajunga pe vreo insula pustie, precum Tom Hanks ;)
  • +5 (9 voturi)    
    Pieirea lui TB (Joi, 18 iunie 2009, 11:39)

    Un ţigan [anonim]

    Cu mâinile curate

    Pe TB - revenit la meserie după şpiţul popular primit în vrană - îl răpesc piraţii somalezi. Ei transmit Preşedintelui României, pe canale secrete, târguiala minimală de răscumpărare - 0,5 mil.euro. Imediat este trimis negociatorul şef - Hrebe, care convine ca piraţii să predea numai… scalpul pentru una sută mii euro.
    Prin licitaţie, scalpul este adjudecat lui SOV contra 60 mil.$ (comisionul de 50% revine negociatorului).

    PS Desecretizarea afacerii se face după 90 de ani.
  • +3 (5 voturi)    
    Atat?!?! (Joi, 18 iunie 2009, 11:42)

    FLORIN [anonim]

    Pe la televiziuni se vorbea in trecut de 700 milioane de euro paguba!!! Din ce scrieti voi este vorba de 4 milioane paguba!!!! E o diferenta de la cer la pamant. Din rechin a devenit pestisor...
  • +5 (5 voturi)    
    2 case a $400.000 bucata (Joi, 18 iunie 2009, 11:51)

    palm beach boy [anonim]

    Necolaiciuc, 57, is an international fugitive who has been sought by Interpol since 2004. He is being investigated on charges of embezzling 80 million euros between 2000 and 2004, which today would be worth just over $111 million.

    In Romania, he worked as the director general of the national railway company, Caile Ferate Romane, or Romanian Railways.

    The General Inspectorate of the Romanian Police has not responded to an e-mail sent earlier this week seeking information about the case.

    A check of Palm Beach County property records reveals that Necolaiciuc owns two units in the CityPlace Tower condominium building. Each is worth more than $400,000, according to property records.
  • +13 (13 voturi)    
    Deloc (Joi, 18 iunie 2009, 11:52)

    cristi [anonim]

    Imi pare rau, n-ai inteles nimic din ce se intampla in Ro. Asta nu moare, ca nu e un personaj din Caracatita (serialul). Asta ajunge in Ro, va fi judecat, gasit vinovat el si ceilalti Muppets-i de toate relele si bagati la zdup, unde vor sta un an-doi si vor iesi pe caz de boli . Muppets-ii astia au pe cineva deasupra lor, cei pt care au lucrat si care ii ocrotesc.
    Asa se fura in Ro.
    • +3 (5 voturi)    
      un ochi deschis (Joi, 18 iunie 2009, 12:23)

      ady [anonim] i-a raspuns lui cristi

      e simplu..sa privim in parlament sa vedem cum sunt impartite taberele si cine voteaza impotriva urmarii penale ,e vorba despre 322 parlamentari parca psd,pnl si udmr..iar mr ala nu fura fara acordul lui nea mitrea care are acelasi stil fara semnatura precum sov
      • +3 (5 voturi)    
        Naiv! (Joi, 18 iunie 2009, 13:18)

        johnny [anonim] i-a raspuns lui ady

        Esti chiar atat de naiv incat sa nu-ti dai seama la cine facea referire cristi?! Incearca macar sa intelegi cine ar fi putut avea atata influenta la autoritatile americane (marele licurici) astfel incat sa fie tergiversate demersurile de extradare intr-atat incat sa se minimizeze "daunele" pe care le-ar putea provoca o eventuala logoree a lui Nicolaiciu tocmai inainte de prezidentiale! Mitrea? Wrong answer! 322? Even wronger!
  • +6 (6 voturi)    
    naspa (Joi, 18 iunie 2009, 11:54)

    adi [anonim]

    foarte bine gandit "daca vorbeste" - dar acel "daca" este asa de probabil cum e probail ca romania sa ajunga puterea nr. 1 in europa
    p.s.: pe vlas cine a ascultat-o (nici macar presa - atata timp cat presa pune paie pe foc e jar, cand nu se mai vb in presa despre ... se da totul uitarii)
  • +7 (9 voturi)    
    mai e o posibilitate (Joi, 18 iunie 2009, 11:56)

    gheorghe [anonim]

    dupa ce DNA studiaza in profunzime dosarul, da NUP dupa care MN da statul roman in judecata cerind prejudicii morale, cistiga procesul si statul roman ii plateste despagubirea de 500.000$ de la buget !
    Toata lumea o sa fie multumita !
  • -1 (1 vot)    
    CFR (Joi, 18 iunie 2009, 12:04)

    sfrandrei [anonim]

    Fapte prescrise.
    • -2 (8 voturi)    
      momentul "illuminarii" a venit! (Joi, 18 iunie 2009, 12:27)

      paul son [anonim] i-a raspuns lui sfrandrei

      Asta a fost sef la CFR (borfasind 100 milioane dolari) pe vremea cand Basescu era ministrul Transporturilor, ca nu mai tin minte?

      Daca este asa, inseamna ca cineva, acolo sUS, a hotarat ca lu' Base i-a sunat ceasul si ca urmeaza sa fie aruncat ca o masea stricata de pe scena politica din RO.

      Cartile, (chiar si) pe Dambovita, copii, se fac "acolo sUS" ... if you know what that means... ;)
      • +2 (6 voturi)    
        ministru (Joi, 18 iunie 2009, 13:03)

        Lili_1024 [utilizator] i-a raspuns lui paul son

        Pe vremea aia Ministrul Transporturilor era Miron Mitrea.
      • +2 (4 voturi)    
        sula și prefectura (Joi, 18 iunie 2009, 13:34)

        neomul [utilizator] i-a raspuns lui paul son

        una-două gasiți motiv să-l pupați în dos pe Băsescu... hai că devine obositoare campania asta. Și când comentați un articol despre vreme tot la Băsescu ajungeți.
        • +2 (2 voturi)    
          pai (Joi, 18 iunie 2009, 15:39)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui neomul

          pt asta sint platiti.
  • +2 (2 voturi)    
    La bataia pestelui. (Joi, 18 iunie 2009, 12:33)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    Guvernul Romaniei sa emita o cerere Guvernului SUA sa livreze o divizie de Federali si una de politisti texani pentru paza Nicoliciucului. In timpul liber, ca exercitii de antrenament, sa mai faca curatenie de interlopi,baroni,mogul etc.i! La plaja in Dubai poate o gasesc, sau nu, pe Elodia in functie de dorinta Boborului pentru OTV dupa chipul si asemanarea noastra.Avem sau nu treaba OTV sa traiasca! Cea mai mare afacare sa pacalesti un fraier, se naste unul pe minut. Majoritatea se uita la OTV.DDD
  • +1 (1 vot)    
    oare cand vor fi prinsi pestii cei mari? (Joi, 18 iunie 2009, 12:55)

    soho [anonim]

    da io n-am inteles,
    ala a cumparat piese care nu trebuiau nimanui ,dar unde-s piesele?
    la banii aia banuiesc ca e un stoc impresionant si bineinteles nemiscat daca tot n-au avut nevoie de ele
    vad ca nu se face referire decat la banii bagati in piese
    nimeni nu zice ca se cheltuiesc in continuare x lei pentru pastrarea pieselor netreuincioase
    poate nea directorul a primit dispozitie sa cumpere si cine stie pe unde au ajuns, cui i-au trebuit de fapt...
    evident nu-i de pus in icoana dar am senzatia ca se repeta si la el scenariul vantu - vlas unul plateste pe celalalt il doare in fatza garii
    • +3 (5 voturi)    
      Da mata unde erai? (Joi, 18 iunie 2009, 13:14)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui soho

      @ Pagubele vehiculate in acea perioada erau de cca 1 mld$.Cu restaorant CF, cu domenii de odihna cu iarba artificiala si Mitrea ministru CFR.Piulite la 3 milioane de lei,costume descafandru,vedete (nave). Cumparaturile erau supraevaluate de doua trei ori.Poate erau si bani pentru partid dar asa de lipiciosi ca poate acum Mitrea, regreta ca nu a ramas in banca cu Adrian copchilul minune al PSDR,izbaviti de talancuta alesilor PSDR imuni la orgoliile de dreptate ale naivilor Romanasi.Vom mai trai? si vom mai vedea????DDD
      • +2 (2 voturi)    
        eram in tara si citeam presa,ma uitam la tv (Joi, 18 iunie 2009, 13:54)

        soho [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

        da , imi aduc aminte perfect de costumele de scafandru si de vedetele cumparate
        ma intreb de ce abia acum se sesiseaza autoritatile romane si de ce vorbesc de PIESE cand tot poporul muncitorul a vazut stirile din vremea aceea
        de ce nu l-au arestat de atunci? oare cadeau prea multe capete?
        abia acum cand UE a impus rezolvarea problemelor din justitie au inceput sa apara astfel de mari prinderi :D
        oricum ma macina curiozitatea daca nenea directoru' ajunge in romania si daca ajunge ce zice in legatura cu persoanele cu care a colaborat si daca i se confisca averea...etc
        mor de curiozitate
        sper sa nu fie praf in ochi sa ne abata atentia de la dosarele lu' nastase 7 case, 1 delta, n versanti de munti si alte matusi...
  • +4 (8 voturi)    
    Nu ajungeee.... (Joi, 18 iunie 2009, 12:58)

    sptitzu_mic [anonim]

    in RO ca va fi suparare mare in PSD / Mitrea si Co. :-)
    si nu numai PSD - reteaua e extinsa bine la fratii de singe din toate cotloanele / culorile politicii.

    Voi va dati seama ca raminem (potentail) fara clasa politica daca scuipa asta ceva?
  • +9 (9 voturi)    
    foarte cusut cu ata alba (Joi, 18 iunie 2009, 13:21)

    eu [anonim]

    ....nenea asta a fugit din tara de acum o suta de ani si uite cum.....cand se alege praful de CFR si Marfa si Calatori si nu se mai dau salarii si e lumea pusa pe liber, si toti ameninta cu datul in judecata....hop, gasim unul care a furat si a dat si la altii ca sa poate sa scape.......:))))
    atat de cusut cu ata alba, pana acum nu l-au prins k nu au avut nevoie de el, era asa.......ultima problema pe agenda si acum, s-au inflamat spiritele hai sa ii dam multimii unul pe care sa-l jupoaie de viu......nu spun ca nu merita, din contra, ca parintii mei lucreaza amandoi la CFR de 25 de ani si luna trecuta au luat jumatate de avans 150 de lei de persoana :)))
    dupa 25 de ani de munca ....pana si bunicul are pensia mai mare :(((
    nu zic tara de kkt ca nu are a face, CONDUCATORI DE KKT e oricum light spus!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    LOL! (Joi, 18 iunie 2009, 13:41)

    Gimmy [anonim]

    Ehe!
    PE multi va raspopi asta... si stiu io pe unul care cred ca deja incepe sa-si faca valijoara si ne va anunta ca nu-l mai intereseaza politica cea murdara...
  • +3 (3 voturi)    
    propunere (Joi, 18 iunie 2009, 15:14)

    propunere [anonim]

    propun ca statul roman sa plateasca statul american, sa-l mute in texas si sa-l trimita pe scaunul electric.

    ce atata tura vura.. ca oricum nu va sufla niciodata nimic, ca altfel capete ca nastase, mitrea, hrebenciuc, si alti baroni vor cadea...
  • 0 (0 voturi)    
    Niciodată prea târziu (Joi, 18 iunie 2009, 19:12)

    rapsod [anonim]

    Când glăsuieşte un “neom” mai este o speranţă,
    chiar în limbajul său pestriţ de babă cotoroanţă.
    Cu paşi înceţi, el urcă greu pe scara evoluţiei,
    lăsând în urmă vorba rea din lumea prostituţiei.
  • 0 (0 voturi)    
    nene' ai ramas fara .... (Joi, 18 iunie 2009, 19:46)

    ministrul crizelor de urgenta [utilizator]

    i-am cunoscut amanta ( statea langa igp), nu arata rau! ii cumparase apartament, 2 toyote (una land cruiser) si un fiat barchetta. nenea avea cu ce, dupa cate vad din articol.
    da ce sa-i faci? a furat si el ca a vazut ca si ministul lui fura ( la un moment dat era chiar base, tata lu' eba) si fura si asta de acum de la transporturi. au furat si vor mai fura inca! la "prosti' sa nu ajunga nimic. mama, mama, ce nu stiu ei, e ca traim in Balcani, butoiul cu pulbere al Europei :))
  • +2 (2 voturi)    
    asta e tare rau (Joi, 18 iunie 2009, 23:28)

    Aramis [utilizator]

    "Procurorii il acuza pe Necolaiciuc ca a fost ajutat de subordonatii sai"

    daca asa a fost facuta cererea de extradare de ce sa ne mai miram ca nu poate fi prins

    LOL LOL LOL
  • 0 (0 voturi)    
    Buna asta! (Vineri, 19 iunie 2009, 15:14)

    k4 [anonim]

    Autorul articolului sustine faptul ca "acesta a fost localizat inca din 2007 de Politia Romana, insa procedurile s-au prelungit, intrucat Politia detinea trei adrese diferite unde Mihai Necolaiciuc s-ar fi ascuns". Asadar, cu cat ai mai putine informatii cu privire la locatia infractorului cu atat dureaza procedurile mai putin? 3 locatii - 2 ani? o locatie - 8 luni?
  • 0 (0 voturi)    
    prosteala (Joi, 25 iunie 2009, 23:10)

    bila [anonim]

    ar trebui stirpiti fara regrete tot neamul lor de hoti.