VIDEO Tiganii cer Executivului sa se implice mai mult in problemele etniei

de E.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 iunie 2009, 16:55 Actualitate | Esenţial

Zeci de tigani s-au adunat marti in Piata Victoriei, solicitand Executivului sa se implice mai mult in problemele acestei etnii si sa fie ajutati sa-si recupereze bunurile in timpul deportarii din al II-lea Razboi Mondial. O delegatie a tiganilor a fost chemata la discutii, insa liderii comunitatilor locale ale romilor considera ca aceasta nu a prezentat punctual problemele cu care se confrunta.

Circa 200 de persoane de etnie roma s-au adunat marti in fata Muzeului Grigore Antipa din Capitala, la manifestarile dedicate comemorarii a 67 de ani de la Holocaustul tiganilor din Romania. Delegatia chemata la discutii la Guvern i-a inaintat premierului un document continand probleme generale ale etniei. La acestea, reprezentantilor li s-au promis raspunsuri in termen de maximum zece zile.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1489 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    reprezentanti ? (Marţi, 16 iunie 2009, 17:03)

    iul [anonim]

    Daca baietii astia reprezinta etnia, pai avem si noi o lista de doleante pt ei. Au o grmada de probleme de rezolvat intre ei pana sa ne ceara noua ceva.
    • +6 (8 voturi)    
      Judet numai pt tigani (Marţi, 16 iunie 2009, 19:08)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui iul

      Si eu sunt de acord ca guvernul sa ia in serios problema tiganilor.

      Sa facem declaram un judet al tarii numai pt ei , sa ii ducem acolo si sa facem granita cu sarma ghimpata si camp de mine.
  • +8 (16 voturi)    
    Sa le dam dreptrurile (Marţi, 16 iunie 2009, 17:09)

    Tom Macaragiu [anonim]

    Eu zic sa ii adunam pe toti peste zece zile, cand guvernul trebuie sa le dea un raspuns, si de indata ce s-au adunat in Piata Victoriei putem sa le parasutam napalm. In felul asta tara asta o sa scape de jegul fizic si moral de care sufera azi.
    PS
    guta de maimuta, copiii minune si salam, parizer si care draq mai sunteti... va rog frumos sa nu lipsiti de la intalnire. merci anticipat
    • +2 (6 voturi)    
      Napalmul este defoliant ,ramanem fara flori (Marţi, 16 iunie 2009, 19:26)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

      Srilanka a scapat de tamilii invadatori din sudul Indiei prin razboi ! Trebuie mai intai sa le dam tamililor cate 1000 Euro per capita celor care se intorc de bunavoie in India ! Cei care raman pot fi prinsi intrun program de reeducare ,integrati in PSD si cu Nastase si Vanghelie in frunte ,trimisi prin Europa la ciordita -bineinteles ca euro parlamentari
  • +11 (13 voturi)    
    nimic nou (Marţi, 16 iunie 2009, 17:13)

    clujean [anonim]

    astept sa cunosc un tigan care nu cere ceva de pomana ci face ceva util
    • +3 (9 voturi)    
      Asa e... (Marţi, 16 iunie 2009, 19:18)

      dumi [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Tiganii au in structura lor traiul din pomeni, furtisaguri si inselaciuni. N-are rost sa credem ca or sa fie vreodata altfel dacat niste paraziti. E bine ca pot sa plece acum in Europa. Eu sunt din Bucuresti si simt ca orasul e mai suportabil de cand au plecat baietii astia.
  • +11 (15 voturi)    
    Romi sau tigani ?? (Marţi, 16 iunie 2009, 17:22)

    sile [anonim]

    Cred ca ar fi cazul sa transam o data si pentru totdeauna ce cuvant folosim.

    Eu optez pentru tigani !!
    • +3 (5 voturi)    
      Optez pentru tamili sau sinti ! Sinti e cel mai co (Marţi, 16 iunie 2009, 19:29)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui sile

      istoria lor incepe din India si trebuie sa se termine tot acolo !
  • +6 (10 voturi)    
    bunuri? (Marţi, 16 iunie 2009, 17:25)

    roman [anonim]

    bunuri?

    ce bunuri aveau tiganii?

    au cu ce dovedii?

    pe vremea aia.....nici romanii nu prea aveau bunuri decat burghezii si nu e cazul de fata.

    romanii noastri care au fost deportati in siberia si inchisi puscariile comuniste nu au cerut bunurile inapoi.

    de ce naiba fiscul nu se duce la casele tiganilor sa ii intrebe de provenienta banilor si daca au platit impozit, ceva acolo sa arate totusi o intentie de bun contribuabil...........
    • +2 (4 voturi)    
      bunuri? (Marţi, 16 iunie 2009, 19:14)

      Razvanel [utilizator] i-a raspuns lui roman

      Din cate am citit, ordinul de deportare viza numai tiganii fara munca si domiciliul stabil... Care bunuri?
  • +12 (12 voturi)    
    tigani (Marţi, 16 iunie 2009, 17:27)

    meteorasky [utilizator]

    e bine ca macar a inceput sa li se zica pe nume adica ''tigani''
    asta au fost si sunt : tigani, nu romi; cuvantul ''rom'' nu ar trebui sa existe pentru ca deja ne-a adus prejudicii ireparabile
  • +5 (11 voturi)    
    ce curaj... (Marţi, 16 iunie 2009, 17:35)

    vlad [anonim]

    ...aveti sa scrieti-dar cam atat!Sa va vad "in teren" daca mai aveti "sange-n pix"!In alte tari,tiganii tin "ciocu mic" ,altfel apar "baietii" si le ofera diferite bauturi("cocktail-uri" sau ceaiuri de ciomege,etc.)
    La noi,au tupeu maxim,sa faca "orice (infractiuni) vrea muschii lor"!
    Nu va mai spun de ce,cred ca stiti foarte bine!

    P.S
    Zicea unul de "parasute cu..."-nu e rea ideea,dar se poate incerca si la scara mai mica,totul e sa incepem odata!
  • +3 (11 voturi)    
    In fapt (Marţi, 16 iunie 2009, 17:38)

    Shobi [anonim]

    Tiganii vor altceva , sa fie iradiati.
    Si nu stiu cum sa ceara acest lucru.
    Asta-i toata treaba.
    Dati-i tiganului ce vrea!
  • +10 (14 voturi)    
    comentarii (Marţi, 16 iunie 2009, 17:41)

    _Jack_ [utilizator]

    subscriu la toate comentariile de mai sus. Cea mai pare problema a romaniei in urmatorul secol vor fi tiganii. Deja sunt undeva intre 2 si 4 milioane (e greu de spus cati, pentru ca multi dintre ei se considera ba romani, ba maghiari, ba te miri ce). La cati copii au in medie, si luand in considerare ca sporul negativ al romanilor, in 10-20 de ani tiganii ar putea decide viitorul Romaniei. Imaginati-va doar daca reuseste cineva sa le face acte la toti si sa ii trimita la vot..
    • +8 (10 voturi)    
      aici e buba (Marţi, 16 iunie 2009, 17:53)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui _Jack_

      in maximum 2 decenii, tara asta va fi condusa de tigani (daca nu se iau masuri rapide si eficiente de stopare a sporului lor demografic desantat)
  • +6 (10 voturi)    
    Cei care folosesc un PC... (Marţi, 16 iunie 2009, 17:58)

    bundea [anonim]

    pot citi clar si nefalsificat cat de multa intelegere au romanii pentru problemele tiganilor. V-ati facut-o cu mana voastra si nu cred ca va mai intinde prea multa lume o mana de ajutor. De cate ori nu i-ati tras in piept pe binefacatori, i-ati batut, furat si violat...
    • +6 (6 voturi)    
      bine ma (Marţi, 16 iunie 2009, 18:27)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui bundea

      lasa-ma cu problemele tiganilor, problemele romanilor cine le rezolva? ce problema e asta, sa li se dea inapoi ce? ce au furat? nu mai bine se duc ei la munca? lasa-ma cu teorii din astea din carti, coboara in strada si traieste sa vezi cum ti se spulbera toate gandurile alea teoretice de egalitate si democratie. tiganii nu merita nimic, democratia este pt cine respecta democratia, nu pentru hoti, talhari si nesimtiti.
      • +1 (1 vot)    
        VV V V V V V V (Miercuri, 17 iunie 2009, 12:14)

        Masacru [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Cum nu merita, dom'le? esti nebun?
        Merita plumb, la greu!

        Cred ca o s-ajungem sa le dam mancare otravita astora, ca tot cersesc ei.
  • +1 (3 voturi)    
    o legenda (Marţi, 16 iunie 2009, 22:42)

    100 de legende rromanes [anonim]

    prin franta umbla o legenda: ca atunci cand D-zeu a dat darurile au aparut tiganii la final, dar se terminasera toate darurile. si atunci D-zeu a spus ca ei pot fura de la cei ce au primit. este un punct de vedere.
  • +2 (2 voturi)    
    executiile cred ca ar fi treaba executivului (Marţi, 16 iunie 2009, 23:25)

    vali.d [anonim]

    din momenti ce se cheama executiv poate isi transforma numele in renume si fac si ei ceva bun ptr tara si popor.
  • 0 (2 voturi)    
    Haideti in transnistria (Miercuri, 17 iunie 2009, 0:07)

    anton... [anonim]

    Catre tigani , haideti in Transnistia aici e bunurili voastre !. gugles bai