VIDEO Kovesi: Nu trebuia aprobata decizia de pensionare a lui Dan Voinea. Fostul procuror militar va primi o pensie de 18.500 lei, desi a savarsit abateri disciplinare

de Ella Moroiu     HotNews.ro
Marţi, 16 iunie 2009, 11:49 Actualitate | Esenţial

Fostul procuror militar Dan Voinea va primi o pensie de 18.500 lei (185 de milioane de lei vechi), in ciuda neregulilor de care il acuza procurorul general, Laura Codruta Kovesi. Sectia disciplinara pentru procurori a CSM are marti pe ordinea de zi actiunea formulata de Comisia de disciplina in sarcina lui Dan Voinea, acuzat de savarsirea a doua abateri disciplinare, constand in incalcarea dispozitiilor legale referitoare la incompatibilitati si exercitarea functiei cu rea-credinta. Actiunea ramane insa fara obiect, ca urmare a pensionarii procurorului militar.

"In Romania, sistemul de evaluare si sanctionare si de control nu functioneaza cum trebuie si este un atribut al Consiliului Superior al Magistraturii. Am cerut control, toate aceste vicii de procedura (ale procurorului militar Dan Voinea - n. red.) constatate de mine au fost confirmate de inspectorii Consiliului Superior al Magistraturii", a declarat procurorul general Laura Codruta Kovesi, luni seara, la Realitatea TV.

"Am cerut revocarea din functie, s-a declansat actiunea disciplinara. Din nefericire, si-a depus cererea de pensionare. (...) Din punctul meu de vedere, pana nu ai lamurit actiunea disciplinara, nu trebuie aprobata decizia de pensionare, pentru ca lasa un mare semn de intrebare cu privire la toata activitatea care a fost desfasurata", a afirmat seful Ministerului Public.

Procurorul general al Romaniei s-a referit, in primul rand, la dosarele Revolutiei si Mineriadelor, unde au fost constatate numeroase nereguli:

"Am avut inceperi de urmarire penala fata de persoane decedate, inceperi de urmarire penala desi faptele au fost prescrise, inceperi de urmarire penala pentru fapte care nu existau in codul penal la data cand se presupune ca au fost comise. Iata ca au fost si erori de procedura, au fost si perioade in care nu s-a lucrat in aceste dosare. Vorbim de acte dispuse in dosar si de inceperi de urmariri penale? Stiti cum se incepea urmarirea penala in dosarele astea? Pe hartii fara antet, scrisa de mana, fara incadrare juridica, trecute niste nume, 10-20 de nume dintre care 10 sau 15 persoane decedate, neinregistrate", a acuzat public Kovesi modul in care lucra procurorul militar Dan Voinea.

Despre dosarele mineriadelor: "In 19 ani nu s-a lamurit, din punct de vedere juridic, situatia acestor dosare, nu s-a ajuns la o condamnare. Responsabilitatea nu cade doar pe umerii unui anumit procuror, ci pe umerii celor care in acesti 19 ani au instrumentat dosarele, pe umerii sefilor care ne-au verificat, pe umerii celor care nu au avut curajul sa-si asume raspunderea unei solutii", a subliniat Kovesi.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1098 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    18500 lei pensie? (Marţi, 16 iunie 2009, 12:00)

    cristi [anonim]

    Cum ramane cu faptul ca cel mai mare salariu din stat il are presedintele tarii adica cca 8000 lei.
    de ce oare a dat berceanu diredtorii de agentii de stat ca aveau "salarii nesimtite" de 20000 lei? E drept vorbim de pensie si nu de salariu. As vrea sa stiu acum ce salatii "nesimtite" au noi sefi de agentii. Va spun eu mai nesimtite decat al celor din nainte, dar sunt numiti de FSN=PSD+PDL.
    Politica=jag uman
  • +3 (3 voturi)    
    o biata pensie. (Marţi, 16 iunie 2009, 12:12)

    Nimeni nu aude ? [anonim]

    Acest criminal,ce a facut ptr.o asa pensie ?A fost acuzatorul sotilor "impuscati",fara dosar.Aceiasi maniera de lucru de atunci pana acum,astfel incat sa nu se intample nimic vinovatilor de dupa 1989.Oferiti-le cat mai multe privilegii,dar,de unde bani ?
  • +1 (3 voturi)    
    Romania simply surprising (Marţi, 16 iunie 2009, 12:37)

    Alexandru Lapusneanu [anonim]

    Intr-o tara in care nu mai sunt bani pentru medicamente in spitale, cineva are o pensie de 18500 RON (~4500 Euro).

    Well, mi-e dor tot mai tare de Ceausescu si de Secu. rau, rau, rau de tot dor!
  • +2 (2 voturi)    
    Pensionati de "lux" ! (Marţi, 16 iunie 2009, 13:56)

    STEFAN A. [utilizator]

    Trecut in rezerva la cerere cu gradul de general
    .
    Grad acordat de domnul Basescu , presedintele Romaniei !
    Trebuia recompensat in un mod demn aminarea , tergiversarea , musamalizarea anchetelor privind evenimentele din 1989 !
    "Gasca" politica are mereu grija de cei care au ajutat puterea !
    Domnul Iliescu cit are pensie ? 35.000 de lei noi ?
    Vedeti ca discursul primului ministru privind pensionarii de lux sau salarii " nesimtite " la anumiti bugetari sint doar demagogie sau praf in ochi pentru prostime !
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii, niste lichele (Marţi, 16 iunie 2009, 14:43)

    hotnewsfil [utilizator]

    Care este pensia acestui smecher, calculata conform legii 19,
    Noi, romanii, suntem niste lichele, Una vorbim, alta facem.
  • +2 (2 voturi)    
    nedumerire (Marţi, 16 iunie 2009, 16:33)

    naivul [anonim]

    Sunt un cetatean roman naiv si nu inteleg cum un alt cetatean roman poate obtine o pensie de 18.000 lei adica 4500 Euro in Romania zilelor noastre. Poate imi explica cineva cum s-a ajuns aici si de ce nu sunt reduse aceste pensii. Daca suma reprezinta 80% din ultimul salariu atunci acel personaj avea un salariu de 5600 Euro, valoare mare si pentru o tara ca Franta. Poate redactia Hotnews sa realizeze un reportaj care sa expliciteze traiectoria pensiilor procurorilor si judecatorilor si modalitatile prin care acestea pot fi aduse la valori normale. Chiar daca nu ar fi criza si am fi intr-o perioada de crestere economica, aceste pensii nu se justifica. La fel si in cazul pilotilor si personalului de la Romatsa. Nu cred ca pilotii de la Lufthansa sunt platiti din banii publici (Tarom este companie de stat si care primeste ajutor de stat iar Romatsa este monopol, in subordinea Ministerului Transportului) cu un salariu lunar de 20 de ori mai mare decat cel mediu din Germania.
  • 0 (0 voturi)    
    nu puneti piciorul in prag=>faliment! (Marţi, 16 iunie 2009, 17:08)

    cetatean la privat [anonim]

    mai multa responsabilitate la guvernantii care clameaza criza.
    care criza,cind salariul mediu si cheltuielile cu salariile bugetarilor pe trim I au fost mai mari ca anul trecut?din cauza anului electoral,in care ei insisi sunt f.interesati,guvernantii arata,numai,la misto,pisica cu ce-ar putea face,platind in continuare ,cu o rara inconstienta electorala, abuzurile salariale,de sporuri,al 13lea salar,salar de merit,ore suplimentare,sa,pensii si deconturi de lux,cumuluri de pensii si salarii uriase,etc.,desi veniturile la buget pe trim I au fost cu 15% mai mici fata de anul trecut,iar pib-ul mai mic cu 6,2%.de aici,rezulta consumul nesabuit al bugetariilor si cresterea deficitului bugetar,cursul leu/euro ,iar "obezitatea,dezmatul bugetar,pusca si cureaua lata | ce sporuri aveati odata,sa",ramin simple vorbe de claca,in vint.de la :responsabilitate(in dec.08),la austeritate(in ian 09) si solidaritate(in feb 09),ca lozinci ,ar trebui sa ajunga la cuvintul de ordine: fermitate. altfel, nu mai e mult,papa si imprumutul si se ajunge f a l i m e n t ! o prevedere legala de taiere a obezitatii salariale(sporuri) si de pensii ar fi art.53 din constitutie si aplicarea imediata a legii salarizarii unitare fara salarii si sporuri nesimtite,care s-ar incadra intr-un buget de salarii de criza.totodata,abrogarea legilor speciale de salarizare si pensii,in regim de urgenta.
  • 0 (0 voturi)    
    bataie de joc la adresa cetatean obisnuit (Marţi, 16 iunie 2009, 17:10)

    cetatean obisnuit [anonim]

    sa ne gindim numai ca in sistemul public pe puncte,cu virsta de pensionare la 60 ani femeile,respectiv 65 ani barbatii: profesori,ingineri,doctori,economisti, muncitori, sa.,pensia medie este cca.700 ron,iar aceste caste privilegiate ,ca si altele din:justitie,functionari, parlamentari,politie,armata, diplomati,sa,care prin loby,iuteala de mana si nebagare de seama parlamentara si-au creat salarii si pensii speciale de la bugetul de stat(nu de la un buget strict strins de ei) cit 31500/700=45 de cetateni obisnuiti,apoi mai ies si la pensie la 40-50ani si-si mai dau si prime de iesire la pensie de miliarde de rol.ne dam seama cum trag de rapa bugetul national si tara prin nesimtirea lor.nu stiu ce face guvernul,mai ales ca acum e criza,de nu rezolva legislativ aceste supermagarii ale castelor privilegiate?ce tot asteapta(o lalaie),mai ales ca si fmi a impus conditii cu privire la limitarea cheltuielilor de personal si materiale publice,lege unica de salarizare si pensie.in privat asemenea enormitati salariale nu se pot intimpla.