Instanta n-a tinut cont de argumentatia ca Becali e europarlamentar, pentru ca n-a avut dovezi

de M.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2009, 17:09 Actualitate | Esenţial

Judecatoria Sectorului 1 nu a luat in calcul calitatea de europarlamentar a lui Gigi Becali, atunci cand a respins cererea de ridicare a controlului judiciar, considerand-o prematura, in conditiile in care validarea alegerilor va avea loc joi, iar decizia justitiei a fost pronuntata marti, relateaza NewsIn.

"Instanta nu va analiza prezenta cerere in raport de sustinerile orale ale aparatorului petentului cu privire la calitatea de europarlamentar a acestuia, apreciind ca prematura invocarea acestei calitati, avand in vedere ca potrivit calendarului stabilit de Autoritatea Electorala Permanenta, validarea rezultatelor alegerilor europarlamentare care au avut loc la 7.06.2009 se va face la data de 11.06.2009", se sustine in motivarea hotararii Judecatoriei Sectorului 1.

Judecatoria Sectorului 1 a decis sa largeasca controlul judiciar aplicat lui Becali, permitandu-i acestuia sa circule liber in toata tara, din cauza atitudinii corecte pe care acesta a avut-o dupa ce i s-a permis sa-si sustina campania electorala. "Instanta are in vedere atitudinea petentului dupa incuviintarea de catre instanta a parasirii limitei teritoriale stabilite initial prin incheierea Tribunalului Bucuresti in sensul conformarii intocmai a petentului dispozitiei instantei", se mai arata in decizia magistratilor.

Avocatul lui Gigi Becali, Catalin Dancu, a declarat, marti, ca decizia Judecatoriei Sectorului 1 este corecta, tinand cont de actele existente pana in acest moment la dosar, avocatul sustinand ca instanta nu a avut documentele care sa ateste calitatea de europarlamentar a patronului Steaua.

"Vom face recurs, eu ma asteptam la decizie, este o decizie corecta, tinand cont de actele existente la dosar. Practic, instanta considera ca el nu este un pericol pentru a calatori in toata tara, in schimb nu s-a dat mai mult acum, pentru ca instanta nu a avut la dosar actele care sa ateste calitatea de europarlamentar a lui Gigi Becali", a declarat Dancu.

"Circul circului"

Gigi Becali a facut scandal in sala de judecata, marti, afirmand ca ceea ce fac procurorii este o batjocura. "Procesul asta al lui Becali este o mare demagogie. E cel mai mare circ din ultimii 60 de ani. Toata lumea stie ca trei talhari au facut o plangere ca i-am sechestrat, lucru care nu este adevarat", a spus patronul Stelei.

Tot in sala de judecata, Becali i s-a adresat nervos procurorului de sedinta: "M-ati tinut vreo doua saptamani la arest la misto. Da' ce vreti voi? Batjocura lui Becali 200 de ani?"

Vizibil iritat ca procurorul a cerut respingerea solicitarii sale, patronul stelist i s-a adresat judecatoarei. "Taiati-mi capul, doamna judecator, ca sunteti inamovibila", a spus el.

Gigi Becali a sustinut ca, pentru a continua ancheta in cazul sau, procurorii trebuie sa ceara ridicarea imunitatii in Parlamentul European. "Va dati seama ca, in momentul in care voi spune pentru ce sunt anchetat, va fi circul circului", a declarat el.


Citeste mai multe despre   






















1481 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    Atentie (Miercuri, 10 iunie 2009, 17:12)

    radu [anonim]

    Daca intra in turul 2 Becali catiga .
  • +4 (6 voturi)    
    cate voturi? (Miercuri, 10 iunie 2009, 17:12)

    Nicky [anonim]

    Stie cineva cate voturi a luat oierul?
  • +7 (11 voturi)    
    Merge si oita ? (Miercuri, 10 iunie 2009, 17:21)

    gabriel4west [utilizator]

    Mai tineti minte de Pasti, cand a iesit din arest, ce a spus dl Becali ? Ca gata, nu va mai face politica in viata lui........a terminat si cu partid si cu tot......oooooooooffffffffffffff............ mai ca iti venea sa plangi atunci, parea chiar foarte sincer..... si cand colo....... acum europarlamentar scrie pe el..... o sa ia si o oita cu el acolo ? Ar fi frumos....
  • +6 (6 voturi)    
    E clar. Validarea mandatului va fi elementul nou (Miercuri, 10 iunie 2009, 17:25)

    Tata Omidu [anonim]

    ...care va fi in masura sa justifice schimbarea solutiei, in sensul admiterii cererii de a parasi tara.
    • +1 (3 voturi)    
      logic (Miercuri, 10 iunie 2009, 19:05)

      meteorasky [utilizator] i-a raspuns lui Tata Omidu

      chiar ma intrebam cat o sa dureze asa zisa interdictie de a parasi tara si ce motiv penibil vor inventa;
      nici nu le-a trebuit prea multa imaginatie...
  • +4 (8 voturi)    
    gigi la ue (Miercuri, 10 iunie 2009, 17:27)

    gigi`s translator [anonim]

    ...za rumenien hahalers no permits mi tu partisipeit at za ue shedints end ai uil su za autoriteits at za haga tribiunel
    • 0 (0 voturi)    
      Ar fi bine... (Miercuri, 10 iunie 2009, 22:37)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui gigi`s translator

      sa poata intelege translatorul ce zice ciobanul. Cred ca in primul rand va avea nevoie de unul sa-i traduca in limba romana ce zice si apoi in alte limbi. Ca sa nu mai ajunga asemenea caricaturi in functii importante trebuie introdus VOTUL OBLIGATORIU ! Ideea e ,ca daca tot mergi la vot macar nu votezi idioti ca gb,vct sau eba.
  • -4 (8 voturi)    
    Ce mai asteptati domnule .... (Miercuri, 10 iunie 2009, 17:34)

    Tartarin [anonim]

    Ce mai asteptati domnule Becali ???

    Reclamati la Consiliul Superior al Magistraturii !

    Initiati actiune la Inalta Curte de Casatie si Justitie !

    Initiati la Curtea de la Haga actiune pentru ca nu vi se respecta drepturile omului si nu vi s-a respectat dreptul la aparare in conformitate cu legile Romaniei !

    Initiati o campanie mediatica in Uniunea Europeana si Romania prin care sa aratati ca ati fost si sunteti persecutat pentru ca ati facut publica o escrocherie de miliarde de euro si cu finantare europeana !

    Cred ca Vadim va poate ajuta destul de mult .

    si incercati sa scrieti o carte cu viata dumneavoastra :
    "De la stana in parlamentul european"
    pentru ca cei de la BBC sa vada si un element reprezentativ al populatiei majoritare romanesti din Romania .

    Abraham Lincoln a plecat de la taietor de lemne si a ajuns presedintele USA .

    Becali pleaca de la cioban si va ajunge probabil in 2015 presedintele Romaniei ....

    :) Sa traiti bine !!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Presedinte (Miercuri, 10 iunie 2009, 18:04)

      Mario Popa [anonim] i-a raspuns lui Tartarin

      Poate in 20151
  • -1 (1 vot)    
    becaliiiii (Miercuri, 10 iunie 2009, 19:04)

    Logica dreptului [anonim]

    Exact genul acesta de logica administrativa l-a dus acolo unde este acum.
    Oierul este europarlamentar, validarea este doua un act administrativ care nu s-ar intampla decat in caz de forta majora...
  • +1 (1 vot)    
    Justitia vs. Becali (Miercuri, 10 iunie 2009, 22:06)

    Bogdan [anonim]

    Mie nu-mi place oierul, dar si justitia parca tine mortis sa se faca de cacao cu fiecare ocazie. Cand e vorba de criminali vorbeste de drepturile omului, iar cand e un motiv asa stupid - auzi tu, asta e ales in Parlamentul European si nu e lasat sa se duca acolo pentru ca a sechestrat niste hoti care i-au furat masina si care acuma isi vad linistiti de treaba - vor sa arate cat de impartiali sunt! Pai cand vroia Bodu sa-i sechestreze averea pentru datorii justitia i-a luat apararea, ca avea relatii sus-puse.
    Asta e justitia din Romania!