Imaginea Romaniei in UE, in varianta BBC: O batrana tiganca

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2009, 17:24 Actualitate | Esenţial

Romania in lume - captura BBC
Foto: BBC News
Alegerile europene sunt prezentate pe siteul BBC, la sectiunea Europe in pictures, in  imagini specifice pentru cateva dintre tarile UE. Printre fotografiile cu studenti reprezentand Austria, ostasi din cavaleria maghiara reprezentand Ungaria, barbati in costume populare din zona Bavariei - Germania apare si o imagine cu o batrana, de etnie roma, reprezentand Romania ( click pentru poza).

In descrerea generala a pozelor, cand vine vorba de Romania apar urmatoarele cuvinte: Romanian lady votes. (sic)

In josul imaginii cu batrana mai apare si urmatorul comentariu: "Multi votanti in varsta din unele noi state membre ale UE au purtat haine traditionale si functionale in viata de zi cu zi".

In fotografie apare steagul Romaniei. Imaginile apar la rubrica Testeaza-ti cunostintele despre Uniunea Europeana dupa felul in care sunt imbracati votantii.

O poza foarte asemanatoare si in Spiegel
O poza infatisand
aceeasi batrana,
si in Spiegel
Foto: Spiegel Online
O imagine asemanatoare, realizata probabil de acelasi fotoreporter, a fost publicata si de site-ul Spiegel Online (multumiri utilizatorului Ion I).


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

17401 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    edecurile (Luni, 8 iunie 2009, 17:37)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    stingiste de la bbc nu se dezmint.
    • 0 (2 voturi)    
      sa ne fie de invatatura (Marţi, 9 iunie 2009, 14:06)

      trans [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      cu insulte si cu mesaje xenofobe nu rezolvam nimic.

      important este ca ne-am mobilizat si ca in urma bombardamentului cu mesaje de protest BBC-ul a scos imaginea incriminata de pe site.

      sper ca si pe viitor sa actionam in acelasi fel.
      • -1 (1 vot)    
        raspunsul lor: (Marţi, 9 iunie 2009, 16:24)

        Body [anonim] i-a raspuns lui trans

        Thank you for your e-mail. There was no intention to cause offence by
        including this photograph. However, as the item was about traditional
        outfits, we felt in retrospect that this was not perhaps the best
        example and we have now replaced it.

        Best wishes,

        BBC News website
        • -1 (1 vot)    
          Am primit acelasi raspuns (Marţi, 9 iunie 2009, 17:21)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui Body

          am verificat si imaginea intradevar a fost scoasa.
  • +2 (20 voturi)    
    what a feeling! (Luni, 8 iunie 2009, 17:46)

    robert [anonim]

    Oh, mon Dieu! In josul imaginii cu tiganca batrana mai sta si scris urmatoarele (in traducere, ca vad ca voi nu ati facut mentiunea asta): Multi votanti in varsta din unele noi state membre ale UE au purtat haine functionale si traditionale toata viata lor. Acum si comentariul, finut: din pacate, ceea ce a facut BBC-ul este regretabil si condamnabil, aratand o vadita necunoastere a realitatilor romanesti. In mod evident, nu era emblematic/simptomatic pentru societatea romaneasca acea imagine surprinsa de te miri ce fotograf prin te miri ce localitate. Altminteri, cu toata gafa asta mare, BBC ramane pentru mine un etalon de calitate in presa audiovizuala mondiala, mai ales pentru anii in care sectia romana a BBC a contribuit intr-un mod important la procesul de democratizare a Romaniei.
    • +18 (20 voturi)    
      nu e gafa (Luni, 8 iunie 2009, 18:10)

      liana [anonim] i-a raspuns lui robert

      Nu este gafa... Din pacate asa ne vad toti, este imaginea noastra in lume... Si pe der spiegel din germania era aceeasi poza.... Stai linistit
      • +9 (17 voturi)    
        da, nu e gafa (Luni, 8 iunie 2009, 18:34)

        je [anonim] i-a raspuns lui liana

        BBC nu e ca Zero TV. Orice articol e foarte bine controlat si pentru el isi dau acceptul persoane importante. Daca imaginea asta a aparut inseamna ca asta s-a vrut la nivel inalt pentru a le arata englezilor o imagine falsa despre noi(evident ca tiganii nu sunt nicidecum o majoritate in Romania). E ca si cum ar prezenta o imagine cu un betivan din Anglia cand relateaza ca poporul englez s-a dus la vot. Ar trebui dati in judecata pentru daune morale de 1 euro, ca sa relateze adevarul si sa nu induca o imagine falsa.
        • +6 (6 voturi)    
          NU inca (Marţi, 9 iunie 2009, 9:32)

          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui je

          Tiganii nu sunt inca o majoritate in Romania.
          BBC, probabil ca in urma unor statistici , previzioneaza ca peste citva timp vor deveni majoritari si din acest motiv au considerat aceste poze reprezentative .
          Priviti cu atentie tanara generatie .
          Ascultati ce muzica au pe telefoanele mobile.
          Ascultatii cum vorbesc uni cu altii .
          Din punctul meu de vedere este foarte trist ce se intimpla in Romania.

          "Somnul natiunii naste monstrii."
          • 0 (0 voturi)    
            asa e (Marţi, 9 iunie 2009, 13:09)

            clujean [anonim] i-a raspuns lui eugenrc

            tiganii vor fi majoritari aici in cateva decenii, dupa cum si musulmanii vor fi majoritari in UK cam in acelasi timp! avelo bahtalo, Allah!
        • 0 (0 voturi)    
          Atacuri antiromanesti (Miercuri, 10 iunie 2009, 9:21)

          croco [anonim] i-a raspuns lui je

          Ai mare dreptate. Sunt atacuri premeditate
      • +1 (3 voturi)    
        mda.. (Luni, 8 iunie 2009, 19:54)

        Ion I [anonim] i-a raspuns lui liana

        Ma repet, sa multumim AFP, pentru pozele edificatoare:

        http://www.spiegel.de/fotostrecke/fotostrecke-43166-9.html

        Nici nu incape urma de indoiala ca alte poze erau mai bune decat cele preluate de BBC si Spiegel. Doar celelalte poze au aceeasi obiectivitate si reprezinta acelasi sablon.
      • 0 (0 voturi)    
        nu e gafa (Marţi, 9 iunie 2009, 15:29)

        iuliu [anonim] i-a raspuns lui liana

        rom=roman ! asa ne vad !prefer sa ma numesc valah si asta tot timpul, nu doar cand ies din tara.
        Sunt valah si nimeni nu poate spune nimik de rau de mine.
        Asta e alegerea mea sa port numele vechi al tarii si locuitorilor ei, decat sa continui ideea inceputa - bineintentionat ce-i drept de pasoptisti si continuata de liberali si conservatori - de roman.
        Prefer sa fiu valah si zambesc atunci cand ungurii, sasii, sarbii, bulgarii, polonezii imi spun, valah imputit. Pentru ca in injuratura lor e adevarul meu si taina natiei mele.

        Care e alegerea voastra?
    • -1 (11 voturi)    
      Tu esti, TRU? (Luni, 8 iunie 2009, 18:25)

      vio [anonim] i-a raspuns lui robert

      Mda, nu mai e ce-a fost BBC-u, mai ales dupa plecarea marelui ziarist devenit ling.., aaa, europarlamentar PDl-ist.
      Mare om, mare caracter, pacat ca lua bani de la PDL cand scria "bine" la Cotidianul.
    • +8 (14 voturi)    
      Nu au gresit deloc (Luni, 8 iunie 2009, 18:36)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui robert

      Am gresit drumul spre Targoviste la iesirea din Buftea si am nimerit pe un drum secundar. Era plin de carute cu coviltir pline de tigani. Erau sate intregi alcatuite numai din tigani.

      Eu zic totusi ca Romania nu este numai DN1 si Autostrada Soarelui. Daca vrem sa refuzam realitatea este optiunea noastra. Recunosc, si eu am ramas socat de imaginile care mi-au trecut prin fata ochilor. Suntem o tara in care in curand vom deveni minoritari. Din pacate.
      • 0 (4 voturi)    
        Nu, Romania nu doar DN1 (Marţi, 9 iunie 2009, 11:02)

        releu [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

        dar daca vrei te duc in Ungaria in sate de tigani, de ex. si o sa zici , din ninertie, ca nici in Romania nu e asa ceva.

        Evident a fost o mare rautate a celor de la BBC.
        • +2 (2 voturi)    
          Off topic (Marţi, 9 iunie 2009, 12:53)

          b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui releu

          Domnule Releu, cand vom invata sa ne uitam in ograda proprie vom avea ceva de spus. Pana atunci vad ca exersam uitatul in ograda vecinului si aratatul cu degetul, asteptand sa-i moara acestuia caprele.

          Avem se pare un defect genetic.
    • 0 (6 voturi)    
      AFP (Luni, 8 iunie 2009, 18:58)

      Ion I [anonim] i-a raspuns lui robert

      Sa nu uitam sa multumim si celui de la AFP care a "tras" poza:

      http://news.bbc.co.uk/media/images/45881000/jpg/_45881135_007456212-1.jpg

      Asta e.. mai marii si stimatii profesionisti europeni stiu cum e treaba cu "a picture worth a thousand words"..

      Sincer, mi-e scarba ca sunt atat de inflexibili cei de la BBC si AFP.
    • 0 (0 voturi)    
      pt. robert (Marţi, 9 iunie 2009, 13:30)

      romanul [anonim] i-a raspuns lui robert

      Ei amice nu stii tu ca la BBC sectia romana , aveau un fanatic numit Petru Clej, care apara tiganii mai mult decat pe romani. Nascut in republica dar a locuit in ro. avea o parere rea de cei din republica dar in schimb nu suporta sub nici o forma sa te iei de tigani. Imediat iti spunea ca esti rasist, ba ciar te acuza ca iti place holocaustul, banuiesc ca el si echipa lui au furnizat fotografia .
      • 0 (0 voturi)    
        Minciuni la greu (Miercuri, 17 iunie 2009, 0:35)

        Petru Clej [anonim] i-a raspuns lui romanul

        Un individ anonim minte de îngheață apele - cică aș fi născut în republică (care anume?) dar am trăit în România (?!) și acum chipurile eu aș fi furnizat poza în cauză. Domnilor moderatori, chiar așa lăsați toate calomniile pe acest forum? Iar avertismentul pe care-l postați nu face două parale - sunteți responsabili solidar cu cei care postează aici, mai ales că sunt anonimi.
    • 0 (0 voturi)    
      BBC sucks!!! (Marţi, 9 iunie 2009, 16:37)

      decenu [anonim] i-a raspuns lui robert

      BBC-ul nu mai e demult un etalon, mai ales cand "informeaza" despre Romania, caz in care manipuleaza grosolan realitatea. Va mai aduceti aminte de "gafa" cu Mihaila Cofariu din anii '90? Tot BBC-ul a fost autorul.
    • +2 (20 voturi)    
      robert, dintre unii ca tine se recruteaza idiotii (Joi, 11 iunie 2009, 7:59)

      Arhimede [anonim] i-a raspuns lui robert

      deci un pork BBC scuipa pe tara ta si tu atat ai de zis: 'aratand o vadita necunoastere a realitatilor romanesti." si "BBC ramane pentru mine un etalon de calitate in presa audiovizuala mondiala" ori esti 100% vandut ori autosatisfactia repetata iti dauneaza ;ii crezi nevinovati si fara intentie ? vai de tine...
      • +5 (11 voturi)    
        pork pork...da... (Luni, 8 iunie 2009, 18:24)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Arhimede

        Intrebarea este: dintre tine/mine/noi si BBC, pe cine crede o lume intreaga chiar daca se da cu bata-n balta?

        Ia cauta sapunu prin cada si mai discutam dupa aia. Ce zici tu denota frustrare si lipsa de argumente.

        Aloha.
      • +4 (4 voturi)    
        întrebare (Marţi, 9 iunie 2009, 9:03)

        alex_1 [utilizator] i-a raspuns lui Arhimede

        da ce, femeia aia nu e si ea româncă?
    • -1 (1 vot)    
      vrei sa spui ..procesul de tziganizare nu democrat (Vineri, 12 iunie 2009, 0:32)

      cetateanu [anonim] i-a raspuns lui robert

      stimate Robert,
      Cred ca vrei sa spui ,,BBC a contribuit in mod important la procesul de tziganizare a Romaniei"
      Dupa cum vedetzi toate neamurile europene sunt natzionaliste, se prezinta cu ce au mai frumos chiar daca asta inseamna doar 10%. Noua insa ni s-a impus, prin media vanduta, Ong-uri, o autoimagine grobiana, de tzigani. Continuu mass-media din Romania(nu spun romaneasca pentru ca nu este) cauta sa ne bage in cap ca suntem un popor de hotzi si tzigani. Stim bine ca nu este asa!!
  • +7 (11 voturi)    
    nu fara (Luni, 8 iunie 2009, 17:46)

    kalu [anonim]

    amaraciune trebuie sa recunosc ca imaginea noastra in lume este destul de sifonata din mai multe puncte de vedere. Dar si englezii decad pe timp ce trece, nu mai au reperele lor clasice: familia regala si lira care s-a devalorizat enorm asta e clar. Asa ca ar trebui sa fie un pic mai ponderati in badjocura, or sa saraceasca si ei din ce in ce mai mult ajutati de amestecul de natii care ii dilueaza constant.
    • +4 (4 voturi)    
      dar tot l-ar fi putut pune (Luni, 8 iunie 2009, 18:52)

      Rottweiler [anonim] i-a raspuns lui kalu

      in dreptul patriei lor pe Charles in kilt la o rabufnire de curent, cand tocmai si-a uitat underpants la castel ...(referitor la celebra convorbire ajunsa publica cu Camilla (tampon)).
  • +10 (22 voturi)    
    ok (Luni, 8 iunie 2009, 18:05)

    Alex [anonim]

    ce-i rau in poza asta ?! O femeie in virsta de etnie rom si cetatenie romana voteaza la alegerile parlamentare. un gest natural, de raspundere civica. nu ne reprezinta pe noi romanii ?! asta e alta treaba... nici celelalte fotografii nu le consider reprezentative pentru nemti, austrieci, sirbi, etc.
    • -2 (14 voturi)    
      nu e rau ? (Luni, 8 iunie 2009, 19:09)

      liana [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Nici celelalte poze nu sunt reprezentative pentru tarile respective, insa poza ce ne reprezinta pe noi ca o natiune este a unui tigan borfas, care nu se spala. Imaginile celelalte sunt ciudate doar prin costumatie. Asta e diferenta. Puteau pune o romanca imbracata in costum popular, dar au ales sa puna un tigan.
      • +10 (14 voturi)    
        prejudecati (Luni, 8 iunie 2009, 20:45)

        Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui liana

        De unde stii tu ca batrana din fotografie e borfasa?
        De unde stii tu ca nu s-a spalat?

        Vad ca prejudecati ai destule.
        • +8 (8 voturi)    
          stiti ceva? (Luni, 8 iunie 2009, 21:05)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui Mihai-G

          Mai bine am discuta ca l.am trimis pe BECALI in PE. Impactul lui acolo va fi mai profund si cu siguranta ne va afecta mai mult decat imaginea postata pe siteul respectiv. Desi, poate subtil intentia nu a fost admirabila, cel putin poza e OK.
        • -3 (7 voturi)    
          nu cred (Luni, 8 iunie 2009, 23:43)

          liana [anonim] i-a raspuns lui Mihai-G

          Nu ai inteles. Nu eu sunt cea cu prejudecati! Nu am nimic cu batranica din imagine. Nu am spus ca ea e borfasa sau ca ea nu s-a spalat! Ci de ceea ce reprezinta tiganii in general si cu ce se ocupa ei in special prin alte tari. Este o problema de mentalitate, iar atunci cand ma voi duce in strainatate si vor afla din ce tara sunt, ei isi vor ascunde portofelele, si asta trebuie sa le-o multumim tiganilor romani de acolo!
      • +7 (7 voturi)    
        hehehe (Joi, 11 iunie 2009, 13:13)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui liana

        da' CATE romance umbla "in costum popular"? :)))

        Poate in "costum popluar made in Turkye" :-p

        De ce naiba sa "respecte" BBC (sau altii) "costumul popular romanesc" daca nici macar romanii nu il mai respecta?
  • +21 (29 voturi)    
    Tiganii si carutele pe sosea, imaginea noastra (Luni, 8 iunie 2009, 18:06)

    Frankie [utilizator]

    In toate ziarele straine, cand se scrie despre Romania, vezi tigani la cersit sau carute printre mercedesuri pe sosele.
    • -11 (17 voturi)    
      Dreptul la vot (Joi, 11 iunie 2009, 10:51)

      John [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Ca si dreptul la monta, acestea ar trebui acordate doar in urma unor examene si nu oricarui hominid ce depaseste varsta de 18 ani. Unii nu se desteapta nici la 40, cand ii intalnesti tot ragaind la televizor sau batandu-se in galerii la meciuri. Uite asa ajung toti muncitorii si carpanosii sa voteze pentru noi.
    • +10 (18 voturi)    
      vai de voi, rasistilor! (Joi, 11 iunie 2009, 13:18)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      sunteti perfecti? Ce aveti cu biata femeie?
      • +12 (16 voturi)    
        vai de noi toti... (Marţi, 9 iunie 2009, 0:57)

        ceferistul [anonim] i-a raspuns lui FFF T

        ma gindesc cum ar trebui sa arate o poza care sa reprezinte romanul cu adevarat. si citind cele 130 (cam atatea s-au adunat pana la ora asta) de mesaje, am ajuns la concluzia care acest om cu adevarat reprezentativ ar arata cam rasist, xenofob, sovin, protocronist, incult, agramat, nesimtit, homofob etc.
        pai nu mai bine aratam lumii o tiganca batrana in locul acelui monstru?
        o tiganca batrana care s-a imbracat in haina ei cea mai frumoasa si s-a prezentat la vot, nu neaparat pentru a vota pe cineva care sa o reprezinte si pe ea (speranta asta a pierdut-o demult traind in tara asta), ci pentru a se simti si ea egala cu noi cei mai deschisi la culoare decat ea. sa stea in sfarsit cot la cot cu noi cei care consideram ca ea nu este demna de a aparea in aceeasi poza cu steagul rosu/galben/albastru.
        noi cei pentru care daca esti tigan, ungur, evreu, homosexual sau handicapat, pur si simplu nu esti om, nu ai ce cauta in nici un context de asociere cu calitatea de roman. noi cei pentru care tu care esti altfel, trebuie sa te ascunzi, sa nu scoti capul, sa nu iti ceri drepturile, sa traiesti in mizerie, sa nu iesi din tiganie/harcov/moschee/sinagoga nici macar pentru a fi aratat intr-o poza.
        • +1 (1 vot)    
          din pacate ai dreptate (Marţi, 9 iunie 2009, 7:03)

          robert [anonim] i-a raspuns lui ceferistul

          q.e.d.
        • -1 (1 vot)    
          Postarile sunt nerelevante. E MAMA LUI BOC !!! (Marţi, 9 iunie 2009, 8:05)

          MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui ceferistul

          Romania a fost acuzata de antisemitism
          si pe vremea cand sef al guvernului
          nu era fiul doamnei din poza ci
          ginerica Petre Chifiriuc. Asa ca....
          *
          Poza este senzationala.
          Ti se lipeste de retina pentru totdeauna.
          Artistul fotograf a dat o lovitura profesionala.
          *
          Imi imaginez insa cam ce simte
          cand priveste aceasta fotografie
          un vesteuropean,
          mai ales un englez,
          ...unul mai putin corect politic...
          ....oarecum satul de indienii, pakistanezii, mongoloizii si africanii
          cu care da nas in nas la tot pasul in marile orase britanice...
          ...unul care poate are in continuare dubii cu privire la ideea aderarii
          GB la UE...
          *
          Probabil ca votanta zambeste la gandul ca
          va fi trasa in poza...sau la cele 50 de lire sterline primite drept recompensa ca a pozat....sau poate se hlizeste pe seama
          ritualului ridicol de a baga "solemn"
          o hartie amarata intr-o lada de doi bani
          de parca ar aseza cine stie ce bijuterie
          intr-un seif.
          Poate zambeste usor temator, sa nu strice poza daca nu a va reusi sa strecoare
          din prima buletinul de vot prin fanta ingusta
          *
          Sau poate zambeste pur si simplu tamp,
          ca multi alti cetateni ajunsi aproape de varsta seninatatii.
          *
          Daca as fi insa englezul de care ziceam
          as crede ca vad zambetul viclean
          al cuiva care tocmai face misto de mine.
  • +5 (9 voturi)    
    Imaginea RO in UE o cunoastem de mult... (Luni, 8 iunie 2009, 18:10)

    george [anonim]

    Ce trebuie mentionat e poate doar ca nici asa zisa noastra presa si nici guvernul RO nu fac absolut nimic sa o schimbe. Ambasadele nostre culturale sunt doar locuri de petrecere si de cheltuit banii.
    Acordul tacit sau rasul in barba e doar o recunoastere si aprobare a situatiei esitente si nicidecum o luare de pozitie.
    Poze cu RRom(ani) din Romania vezi peste tot in Europa in cele mai inedite ipostaze.
    Tare m-as mira sa mai gasiti poze cu romani ce reprezinta romania pe undeva prin lume si nu cu rromi.
  • +1 (3 voturi)    
    data urmatoare (Luni, 8 iunie 2009, 18:11)

    Mos Andrei [utilizator]

    data urmatoare ma duc la Vienna sa votez :D:D:D
  • +2 (12 voturi)    
    sa nu ne ambalam (Luni, 8 iunie 2009, 18:14)

    P.H [anonim]

    articolul nu este tendentios, este despre costumatia traditionala. cat de traditionala este cea a doamnei din imagine care voteaza, nu pot spune, poate bbc ul a cautat poze care sa aiba cat de cat o legatura cu subiectul, ca sa scoata un articol.
    nu inteleg insa de ce se ambaleaza lumea. este doamna din imagine cetatean roman? este. de ce va suparati?este o poza simpatica, este un cetatean model, care s-a deranjat sa mearga la votare. bravo ei. ca e tiganca nu mi se pare un fapt atat de demn de a fi condamnat precum urla lauro mai sus.
    cat despre cei care ne afc o imagine proasta in afara, ma alatur intrebarii de mai sus a lui johnny: ce afc consuslii si ambasadorii? dar, ce fac romanii care ii vad pe compatriotii lor cum cersesc si ne fac de ras? au scris pana acum vreun mail ambasadelor sa le ceara asistenta? adunati-va si scrieti ca va deranjeaza sa-i vedeti si cum va simtiti umiliti atunci cand tiganii si romanii fura sau fac alte chestii. si pe mine m-a intrabat cineva intr-o tara nordica..pai tu nu arati a roman deloc! asta ptr ca am pielea alba si par blond. de ce stati? sunt obligati sa raspunda solicitarilor..si o vor face! adunati-va si luati atitudine, nu o lasati pe eba sa o faca ptr voi, ca vai de noi..
    • +4 (8 voturi)    
      ma ambalex pentru ca... (Joi, 11 iunie 2009, 8:35)

      adi [anonim] i-a raspuns lui P.H

      7-10% din populatia de "culoare" sau ma rog, cu diferente evidente in privinta aspectului general, nu poate constitui in opinia unui jurnalist/ziar/agentie care se respecta IMAGINEA IDENENTITAT reprezentativa a unei tari!

      Si in Ungaria sint caa. 10% tigani - nu i-am vazut in costum "traditional"-alta idiotenie, reprezentind tara respectiva.

      Ti-o spune unul care a avut de furca sa convinga un nchinez cu ani de stat in Franta ca romanii nu sint tigani si inchisi la culoare! asta face occidentul din creierul omului calator doar pe net
  • +9 (13 voturi)    
    asta e (Luni, 8 iunie 2009, 18:22)

    outside_the_wall [utilizator]

    Din pacate, poza nu ne reprezinta ca tara, dar face parte din peisaj. Probabil asta i s-a parut mai interesant fotoreporterului.
    Nu am nimic cu sarmana femeie, dimpotriva o apreciez ca a votat. Nu a stat acasa ca altii care acum se crizeaza vazind rezultatele alegerilor sau reactiile internationale. Data viitoare, cei care nu ati votat, sa mergeti la vot! Nu doar sa va lamentati. De ex. eu am votat in Finlanda, pe la ora 19 si inaintea mea au votat doar 30 de oameni - absenteism total. Rezultatele se vad. Cu mici exceptii, au votat cei fara educatie. Rezultatul se reflecta in procentele PSD+PC, PRM. Minoritatea a decis pentru majoritate. Altfel nu imi explic cum partidul lui Iliescu, cel al lui Voiculescu, cel al lui Vadim si Becali si EBA au obtinut asemenea procente. Sau asta vrea si majoritatea? Ar trebui ca votul sa fie obligatoriu. Penru cei sictiriti (majoritatea), sa existe un cimp special - nu votez cu nimeni. In acest fel, macar s-ar vedea clar inclinatiile electoratului.
  • +1 (21 voturi)    
    :) (Luni, 8 iunie 2009, 18:27)

    rakkone [utilizator]

    Ca de obicei sunt tampiti care dau cu minus la o observatie pertinenta si de bun simt. Ca daca ne facem ca nu vedem adevarul din acea observatie, inseamna ca acel adevar va disparea din ignorarea noastra
  • -2 (8 voturi)    
    Pana cand? (Luni, 8 iunie 2009, 18:31)

    cet23 [anonim]

    Pana cand?
    Imaginea postata de BBC este o dezinformare clara a opiniei publice. Sunt imagini reprezentative pentru tarile respective.
    Doua aspecte! 1. Romania nu este formata majoritar din batrani. Asocierea tarii cu o batrana are un efect psihologic pervers, dar garantat. Ori Romania nu e asa!
    2. De ce tiganca? De ce considera englezii ca populatia reprezentativa pentru Romania sunt tiganii?

    Ministerul de Externe ar trebui sa se autosesizeze, sa ceara public scuze acestui post.

    BBC abunda in asemnea abordari. Un exemplu: acum ceva vreme, a prezentat un roman fara adapost din Londra ce isi instalease cortul in ceva parc. Doar ca ulterior s=a dovedid ca acel om a fost PLATIT de BBC sa-si instaleze cortul acolo, ca sa aiba ce filma. Nu era homeless, nu dormea prin parcuri. Pus in fata faptului implinit, BBC declara cu nonsalanta ca asta e o metoda frecvent folosita de reporterii televiziunii. SI mai sunt exemple!

    Nu sunt deplasat cand afirm ca de prea multe ori BBC, cand e vorba de Romania, e un post de cacat!

    Poate candva BBC era un post de referinta... a decazut mult! SI nu e vorba numai de Romania, ai ei si alte scandaluri.

    Ceea ce am scris mai sus nu e exagerat! Poza asta e o atingere directa si intentionata asupra imaginii Romaniei. O sa spuneti ca oricum e proasta imaginea. O fi, dar un post nu are dreptul sa prezinte asa ceva! O minima corectitudine politica! Acea corectitudine politica atat de trambitata de ei.

    Un ultim exemplu: ce-ar fi daca imaginea reprezentatica pt UK era un islamist in timp ce voteaza, cu toate elementele culturale aferente? (imbracaminte, privire plina de ura, etc.). Eventual spunand "moarte crestinilor". Sunt islamisti de astia in Anglia. Deci nu era o imagine gresita. Dar era extrem de tendentioasa, era o jignire la adresa UK.

    Pana cands sa permitem unui post de TV sa-si bata joc de Romania? Pai dar noi ce suntem? Gunoiul lor?
  • 0 (16 voturi)    
    O fi votat PDL? Sau PSD? (Luni, 8 iunie 2009, 18:49)

    Piciu' [anonim]

    Sau poate EBA?? Asta e electoratul fidel.
  • -2 (4 voturi)    
    Reactii (Luni, 8 iunie 2009, 19:00)

    Mihai [anonim]

    Asteptam cu interes reactia MAE.
  • +5 (7 voturi)    
    Da bre (Luni, 8 iunie 2009, 19:07)

    Cristina [anonim]

    Englejii sunt baieti finuti pana ii calci pe batatura. Mi-a placut o reactie in Financial Times. Le spunea ministrul de finante polonez ca el se opune injectiei de bani in economie, ca el va face totul ca sa nu creasca deficitul bugetar. Da, dar uite alte tari mai destepte ce fac, spunea reporterul. La care polonezul le-a zis - probabil nu au avut de ales, atat de mari erau problemele lor. A doua zi a fost taxata Polonia la aceeasi rubrica, au pus un filmulet despre autostrazile din Polonia care sunt cam ca ale noastre - nu exista.
    Acuma daca erau constiti ar fi trebuit sa puna o imagine cu EBA. Dar redactorul sef o fi explodat - cum ??? o femeie frumoasa ! si individul care facea selectia s-a temut ca va fi concediat. Reflex de om prudent. Ce s-ar mai fi ras prin redactie
  • -2 (8 voturi)    
    viva (Luni, 8 iunie 2009, 19:09)

    nic [anonim]

    bine ca ne baga cineva in seama . la cat de labe triste sunt conducatorii nostri alesi prin absenta noastra , alte labe si mai triste . daca nu suntem in stare sa alegem vor alege altii ptr noi si ne vor da : la mu , la bu , la cre , la tz . sa ne sature de pomeni si alte chestii "scrupule intelectuale"
  • +1 (13 voturi)    
    hmm (Luni, 8 iunie 2009, 19:14)

    florin [anonim]

    dincolo de imaginea impecabila voita a englezilor, sa recapitulam:
    - betii in orice bar din lume, care rareori nu se finalizeaza cu batai
    - marea majoritate sunt obezi
    - mari probleme cu drogurile in scoli
    - o tara democrata dar in care scotienii, galezii si irlandezii sunt obligati sa se supuna stapanirii commonwealth-ului
    - o familie regala bagata in scandaluri pana la gat

    Sa ne mai lase...
    • +3 (5 voturi)    
      Mda (Luni, 8 iunie 2009, 19:40)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui florin

      unu iti zice "esti prost", iar tu ii spui "ba tu esti prost".
  • +14 (16 voturi)    
    Partea buna ... (Luni, 8 iunie 2009, 19:27)

    Adrian [anonim]

    De ce Romanul vede intotdeauna partea goala a paharului. Prin poza asta se poate arata cat de bine merge Democratia in Romania si cat de mult sunt respectate drepturile minoritatilor si cu asta le inchizi si gura la maghiari. Romani ar trebui sa fie mandri ca in tara lor o batranica amarata de etnie rroma are dreptul sa voteze un europarlamentar si chiar o face cu zambetul pe buze. De ce trebuie Romanul sa fie inapoiat cu 30 de ani si sa aiba o gandire fascisto comunista. Daca batranica e mai saracutz imbracata e vina societatii in care traieste dar macar ea isi face datoria civica si voteaza. Cati de pe forumul asta care comenteaza au fost sa voteze?
    • 0 (2 voturi)    
      Nu cred ca ai citit mesajul (Luni, 8 iunie 2009, 23:15)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      de sub poza . Altfel ai fi inteles ce se doreste sa se transmita. La toti au pus imagini cu porturile nationale. La noi o tiganca, ce purta intradevat haine mai de la tara, dar nu haine traditionale ... nici vorba de fuste lungi cum au pus la alegerile parlamentare ro ;)
  • -5 (5 voturi)    
    nu mai suport (Luni, 8 iunie 2009, 19:38)

    radu [anonim]

    Nu mai suport ca englezii astia sa ne faca atata de ras, trebuie sa ne aparam cumva, sa ii facem sa plateasca pentru rusinea care ne-o aduc.
    • -2 (4 voturi)    
      Dumnezeu nu-i bate cu ciomagul... (Luni, 8 iunie 2009, 20:28)

      Meteorologicus [anonim] i-a raspuns lui radu

      Iaca cum au platit: http://news.bbc.co.uk/weather/hi/news (furtuni, fulgere, inundatii si alte alea).
  • -10 (12 voturi)    
    Independenta Ardealului (Luni, 8 iunie 2009, 20:12)

    Gelu, Glad si Iancu de Hunedoara [anonim]

    alo teleormanu',

    pai daca circuli pe la voi prin logofatie can toti aratai a tigani, ca sa nu mai zic caci aia care au iesit din teleorman si soldova prin lume sunt de speriat.... un fel de rozatoare bipede de seminte de bostan si "floare". Faceti si voi o calatorie pe la voi prin Waziristan de la Drobeta pana la Botosani. Daca aia nu e tiganie io zic sa mai calatoriti. Da sa nu o faceti prin Ardeal ca sia asa nu mai scapam de avortonii din teleorman si soldova iar de civilizat nu se poate caci sunt tot niste rozatoare bipede acultatori si cantatori de manele caci manelele sunt sigura inovatie culturala a voastra sholdo-teleomanenilor .

    Luati oglinda, aia care va ziceti Romani si privitiva in ea ....sa aveti grija ca oriunde se spune Romania inseamna Romany, Rroma si asa mai departe.
    Pt voi teleormanenii aia culti sa stiti ca nuci macar Magheru sau Calea Victoriei nu seamana a Europa iesiti pe celelalte strazi ca sa nu mai zic caci cum iesiti din mocirla Bucale ai ajuns in secolul XI vezi Ciorogarla, Adunatii Copaceni, Stefanesti samd iar daca faci o calatorie in afara Buc.-Pitesti sai Constanta..imaginea e de Punjab, Bengal si Waziristan. Poate va bombardeaza astia alde Dick Cheney ..."prietenul" alora.
    Europa se termina la Carpati!!!
    • +10 (10 voturi)    
      un magar european (Luni, 8 iunie 2009, 20:38)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Gelu, Glad si Iancu de Hunedoara

      Mai ardelene, afla de la alt ardelean ca judetul cu cel mai mare procent de romi este Mures, care intamplator este in Ardeal iar palate tiganesti gasesti si pe langa Turda cum gasesti si in Calarasi.

      A, vroiam sa iti mai zic si ca esti un magar pentru modul in care vorbesti despre alti romani. Pentru binele tau renunta la nesimtirea si infumurarea asta.
      • +5 (5 voturi)    
        lasa-l (Luni, 8 iunie 2009, 23:09)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

        Mesajul lui Gelu, Glad si Iancu de Hunedoara este un mesaj tipic de troll (http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_troll).


        Mesajele de acest tip trebuie ignorate, sunt facute pentru a enerva oamenii sau a provoca certuri.
    • -1 (1 vot)    
      mult peste Carpati (Luni, 8 iunie 2009, 23:16)

      Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui Gelu, Glad si Iancu de Hunedoara

      Grecii ar putea spune altceva.
    • +2 (4 voturi)    
      trioletule, nu acum este momentul (Joi, 11 iunie 2009, 12:30)

      Varahil [utilizator] i-a raspuns lui Gelu, Glad si Iancu de Hunedoara

      Gelu, Glad si Iancu de Hunedoara , bai tovarasi, nu acum e momentul sa cereti independenta Ardealului! Abia dupa ce DNA-ul intreaba de Marko Bella si Verestoy A., abia atunci se va cere independenta Ardealului! Asa, ca fapt divers, pe Menumorut l-ati exclus din "partid"?
  • +9 (9 voturi)    
    DRAGOSTE si ACCEPTARE (Luni, 8 iunie 2009, 20:34)

    Andrei [anonim]

    nu inteleg de ce atatea energii negative pe marginea pozelor. eu vad pozele asa:

    noi, romanii, suntem un exemplu clar de MATURITATE a neamului. suntem un exemplu clar de context in care se manifesta DRAGOSTEA si ACCEPTAREA tuturor oamenilor indiferent de ...(puneti voi ce vreti).

    sunt curios cati dintre cei carora le este rusine de pozele respective se duc la biserica si se considera buni crestini, oameni moderrni fara viziuni opace si ochelari de cal in ceea ce priveste intelegerea si ajutorul intre oameni.

    ps: mie nu mi`e rusine nici cu batranica din poza si nici cu voi.
  • +6 (6 voturi)    
    E bunica ta sau mama (Luni, 8 iunie 2009, 20:48)

    Neluderbedeu [anonim]

    Ce va ofensati la imaginea respectiva. E o femeie dintr-un sat romanesc. Poate fi mama mea (ea poarta imbracaminte ca si persoana din imagine - in Transilvania - si nu-i tiganca), sau poate fi bunica.
    De ce sunterti asa sifonati mai. E o imagine adevarata. Asa ceva este rustic. Un potential pentru noi romanii. De a atrage vizitatori. E o realitate. Nu fiti prosti!
  • 0 (6 voturi)    
    la fel... (Luni, 8 iunie 2009, 21:46)

    Andrei [anonim]

    Si in ziarul suedez Dagens Nyheter (DN) era o poza asemanatoare in editia online.... Tragic dupa parerea mea ca imaginea Romaniei este asta, dar la fel de tragic este ca lumea insista sa perceapa Romania in acest fel...
  • -1 (5 voturi)    
    complaint (Luni, 8 iunie 2009, 22:34)

    user [utilizator]

    Mda, am trimis si eu o reclamatie. Chiar sunt curios daca vor avea vreo reactie:
  • +3 (3 voturi)    
    salut! (Luni, 8 iunie 2009, 22:48)

    florin [anonim]

    macar femeia asta,ca e tiganca sau nu e mai putin important,a avut demnitatea sa si exprime democratic votul,nu ca altii dintre voi care a ti lenevit stiu eu pe unde.acum ve ti vedea voi cum ve ti fi reprezentati in europa de trioul de aur.pt voi cei din tara,va plang...dar va meritati soarta pe deplin!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Fiecare cu "europarlamentarii" lui... (Luni, 8 iunie 2009, 23:02)

    Doru BARBU [anonim]

    Dupa 19 ani si aproape o luna de la « duminica orbului », cand la alegerile generale din 20 Mai 1990 s-au prezentat la vot 86,19% din electorat, la jalnica defilare a « europarlamentarilor » procentul scade dramatic cu aproape 60 %, la 27,67% !!! Sigur, electoratul s-a « modificat », este altul, are deja varsta majoratului…insa doar biologic, pentru ca varsta lui mentala nu trece de cea a unui prescolar cu muci la nas si parinti alcoolici si iresponsabili. Da, la jumatatea lui 2009 romanii au Internet, au mai multe telefoane mobile decat populatie, ziare tabloidizate, au televizuini, adevarate scorburi din care latra vulpi sfertodocte si sconcsi frustrati, au manele si o inflatie de regi si regine intr-o republica debusolata ce sufera de « deficit de regalitate ». Romanii nu au insa bun simt, caracter, autostrazi si o viziune clara, pe termen lung privind viata si tara lor. Astfel, si-au ales « europarlamentarii » pe care-i merita si care ii reprezinta cel mai bine, atat caracterial cat si mental!
  • +2 (2 voturi)    
    tetrales baftalo!!! (Luni, 8 iunie 2009, 23:28)

    adrian [anonim]

    Romania s-a cam golit de tiganiles, carevasazica sunt toti pe afara, deci peste cativa ani o sa punem noi fotografii reprezentative cu tarile "importatoare" de "traditii" (doar sunt tiganii lor acum ....).
  • -1 (1 vot)    
    ... (Luni, 8 iunie 2009, 23:28)

    alin [anonim]

    vrem nu vrem sunt la noi in tara ....partea proasta e ca totz suntem bagati in aceeasi oala...... suntem tratati ca amarasteni,tigani ........trebuie sa mai schimbam foaia si sa fie trasi l raspundere toate gunoaiele care ne fac in tot felul...
  • +5 (5 voturi)    
    De ce reactionam asa? (Luni, 8 iunie 2009, 23:51)

    Nicuteo [utilizator]

    Marturisesc ca prima mea reactie a fost de a impartasi frustrarea si injuraturile aduse de majoritatea cititorilor BBC-ului pentru poza aleasa. Dar care e problema? Au fotografiat o cetateana romana care s-a nascut cu pielea de culoarea asta, imbracata probabil cu hainele ei cele mai bune, si care s-a dus la vot. Nu cersea, nu dadea in capul nimanui, probabil are mult mai mult bun simt de fapt decat Vadim sau Becali, proaspat alesi. Votati fara sa clipeasca probabil si de multi dintre cei care obiecteaza la culoarea pielii batranei din imagine.
  • +3 (3 voturi)    
    Plangere?! (Luni, 8 iunie 2009, 23:54)

    europeanca [anonim]

    Din cate am inteles eu poza, ea este menita sa reprezinte un cetatean al unei tari europeene, in acest caz Romania, in portul lor traditional sau functional. Doamna din imagine isi indeplineste datoria civica de-a vota in portul ei traditional in Romania, intr-o sectie de votare romaneasca. Nu vad care este problema.

    Tiganii fac parte din Romania, chiar daca asta nu le convine unora. Recomandarea mea ar fi sa nu va plangeti pe forum, ci sa faceti reclama la prieteni si cunostiinte, sa mearga in numere mai mari la urmatoarele alegeri. Eventual ati putea sa va imbracati si voi mai des in porturi traditionale pentru alegeri. Astfel le-ati da jurnalistilor posibilitatea sa aleaga din mai multe cadre pentru pozele lor.

    Eu una sunt scarbita de atitudinea pe care o citesc aici in comentarii si de resentimentele fata de aceasta biata femeie, care si-a indeplinit datoria de cetatean si de roman.
  • +2 (2 voturi)    
    alternativa (Marţi, 9 iunie 2009, 0:06)

    Nicuteo [utilizator]

    Intrebare: era mai bine daca in locul tigancii batrane publicau poza lui Vadim? Sau Becali? Si a simpatizantilor lor care iata, i-au propulsat in Europa?
  • -2 (2 voturi)    
    Da sint mindru ca sint Roman (Marţi, 9 iunie 2009, 0:09)

    Lucianmotzul [anonim]

    emblema noastra este alta ,traiescde peste 20 ani in strainatate si peste tot ma laud ca sint roman si le explic cine sintem. Dar asta este facuta cu pozele si aceasta reclama intentionat pt defaimarea poporului roman; pt ca sa fie justificata autonomia,cind spun asta nu gresesc de loc ,acelasi lucru si aci in USA unguri au un lobi fff puternic.Ei stiu cum sa actioneze ne defaimeaza la noi acasa iar noi tacem ,tacem si nu aplicam constitutia ,iar la vot nu mergem ,cea mai mare g r e s a l a.Si ce cu poaza ast o femeie mai batrina si poate saraca ,oameni saraci sint peste tot chiar care dorm pe cartoane pe trotuare dar asta nu inseamna ca, asta este imaginea unui popor ,acestia sint niste rasisti si impertinenti rau intentionati.
  • +2 (2 voturi)    
    Poza normala, dragi romani (Marţi, 9 iunie 2009, 0:35)

    Deci [anonim]

    Nu inteleg care-i problema, dragi compatrioti fascisti, rasisti si ortodoxisti. Acea femeie nu e cetatean roman? Chiar daca o fi tiganca eu cred ca e reprezentativa pentru populatia Romaniei. Foarte multe femei de la tara poarta inca batic si au tenul mai inchis (de soare, de parf, nu doar pentru ca sunt tiganci). Cum Romania are cel mai mare procent de populatie rurala din UE si cum populatia rurala a participat in numar mai mare decat cea urbana la alegeri mi se pare o poza foarte buna.
  • 0 (2 voturi)    
    inca o reclamatie catre bbc (Marţi, 9 iunie 2009, 0:41)

    irina [anonim]

    ma inscriu pe lista celor ce au trimis reclamatie la BBC. felicitari celor care asa cum nu lasa capul plecat.
  • -2 (2 voturi)    
    Profunda umilinta .. (Marţi, 9 iunie 2009, 1:16)

    Palpatine II [anonim]

    .. acum 1 an eram in UK (trimis de firma) intr-un orasel minuscul (Reading). In fata unui super market era o tziganca exact ca aia si cersea. Umilinta a venit de la un englezoi care mi-a mi-a zis jovial (nu stia ca-s roman sadea) despre tziganca aia : "Bloody romanian!".
  • +4 (6 voturi)    
    Scrisoare catre BBC (Marţi, 9 iunie 2009, 2:01)

    Lala [anonim]

    Inca una, nu strica...

    Dear BBC,
    I would like to make a comment related to the image representing Romania on the EU election quiz section published on Sunday, 7th of June, on your website.
    First, I don't want to question your good-intentions or the general knowledge you have of Romania, but I can assure you that the outfit of that poor old Rrom "lady" is not a traditional one, not even of the Rrom people, not to mention of the Romanian people. (There you are some of the traditional Romanian outfits: http://www.eliznik.org.uk/RomaniaPortul//
    Second, there is a very big difference between Romanian people and Rrom people, and my saying this has nothing to do with racism. That lady is relevant for Romania just as much as any poorly dressed representative of a minority is for any other country in this world. This ethnicity is all over the world, and they were not born in Romania. And the poverty, neither.
    You should know better than this...
    And if you don't, please read here the definition and something about the history of the Rrom (or gipsy) people.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Rrom
    I think it's very interesting to highlight the fact that these people, of Hindu origin, firstly appeared in England, in the 16th century (detail mentioned on the Oxford English Dictionary as well). And, long before that, the Romanian nation was born from the mixture of the Roman (again, nothing to do with Rrom) and Dacian people.
    So, no, the Romanians are not Rroms (or Gypsy) and neither vice-versa.. Why are you misleading all your readers and encouraging them to imagine things that are untrue?
    And until the majority of Romanian citizens will be represented by any other people than Romanians, I think that you should stop suggesting the contrary. Just like never suggesting that the Indian, Polish, Romanian people or any other kinds of immigrants or minorities are representative for the UK.
    Thank you!
    • -1 (1 vot)    
      raspuns pt LAla (Marţi, 9 iunie 2009, 17:10)

      nelutembeleu [anonim] i-a raspuns lui Lala

      Ce arati tu aici in scrisoarea catre BBC este ca esti un rasist intolerant! Tiganii sunt Romani, si au acelasi drept ca si tine. Poate ca tu esti mai oputin roman decit ei!
      Cit trebuie sa mai crestem!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        se vede ca esti tembel (Miercuri, 15 septembrie 2010, 23:57)

        trilulilu [anonim] i-a raspuns lui nelutembeleu

        Eu le-as fi adus aminte ca UK este o tara bogata pentru ca a jefuit alte popoare, inclusiv pe indieni (deci pe tigani). Cata nesimtire trebuie sa aiba careva pentru a jefui un popor, pentru ca apoi sa rada de el? ... Monstri, nu oameni ....
  • -2 (2 voturi)    
    daca iesea tot tineretul la vot (Marţi, 9 iunie 2009, 2:03)

    nu-i asha [anonim]

    poate aveam si noi niste poze cu tinerele, papusele prin ziare.
    Se pare ca noi ne-o facem cu mana noastra, si viitorul va suna la fel.
    Iar aceste babute si mosi sa fie opriti acasa de catre tineri sa nu se mai prezinte inutil la vot pt ca oricum ne strica viitorul, iar de viitorul batraneilor nu se mai pune problema.
  • -1 (1 vot)    
    mama lor (Marţi, 9 iunie 2009, 3:25)

    amarat dar o duc bine [anonim]

    si ai nostri sefi de stat, etc, etc nu zic nimic? pentru asa ceva as sterge urma de bbc-ist din Romania, pana invata si lumea "buna" cum sta treaba pe la noi. speram sa zica ceva Becali!
  • +2 (2 voturi)    
    Imaginea Romaniei (Marţi, 9 iunie 2009, 6:38)

    Cadillac [anonim]

    nu, foto-reporterii profesionisti nu fac greseli !!!
    in majoritatea cazurilor, isi aleg cu grija subiectul - fotografia nu reprezinta o batrina la vot; fotografia reprezinta romania in ochii lumii civilizate cel care a
    fotografiat acum 20 de ani un tinar chinez in fata tancurilor din piata tianamen, n-a vrut nici pe departe sa fotografieze un "probabil" sinucigas !
    fotografia respectiva, ca multe altele de altfel, reprezinta ceva mult mai profund.

    by the way, in afara romaniei, mai stiti vreo alta tara
    "civilizata" unde mai respira un rege si un imparat tzigan???
  • +2 (2 voturi)    
    Dureros dar adevarat! (Marţi, 9 iunie 2009, 8:14)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Daca vreti sa aveti o imagine a provinciei, duceti-va in Gara de Nord, cred ca e cel mai reprezentativ mozaic a ceea ce se afla in tara noastra.
  • -1 (1 vot)    
    radacina raului (Marţi, 9 iunie 2009, 8:28)

    marion [anonim]

    Ceea ce s-a intamplat acum este doar unul dintre miile de efecte secundare ale intalnirii de la Malta, dintre Bush senior si Gorbaciov.

    Odata decizia luata, a fost simplu sa fie implementata cu ajutorul PROTVului lui Sarbu, antenelor lui Felix, bombei demografice, samd.

    Se pare ca memoria colectiva a romanilor este foarte scurta. Chiar ati uitat care era - in viziunea aceleiasi prese englezesti - imaginea suporterului roman ai echipei nationale de fotbal, inainte de C.E. din 2008?

    Norocul nostru cu printul Charles, care, din cand in cand, ne mai aduce servicii de imagine, cand vine in Romania si lauda zupa de gaina cu taiteti facuta de mama Ana dintr-un sat ardelenesc.
  • +2 (2 voturi)    
    Europa ti-a transmis un mesaj. (Marţi, 9 iunie 2009, 8:51)

    Elena Merlan [anonim]

    Europa nu poate fi mintita .Observa si-ti da ceea ce meriti ca natie.
    Multi se simt ofensati de aceasta fotografie.De ce?
    Daca schimbi culoarea pielii acestei femei ar fi o autentica femee romanca de la tara in haine de sarbatoare.
    - Era mai reprezentativa fotografia unei “doamne ”coafate si plina de bijuterii care striga linga masa lui Petre Roman:” Nu vreau bani nu vreau valuta vreau ca Petre sa …..…”
    - Erau mai reprezentativi olimpicii?
    -Sau era mai respectabil” /- "Scrisoare deschisa catre presedintele RomanieiTRAIAN BASESCU" 3:25 AM 3KB"
    Cred ca mai reprezentativi erau evlaviosii iesiti din biserica, care vin in jurul meu de 25 ani si interpreteaza scenariile date de pcristii ce uneltesc in subsidiar, care ne-au facut prizonieri, care mi-au pingarit fiica ,facind din mine si familia mea problema de stat cu eterna scuza:” nu noi, asa au vrut rusii…..”dar nu era mai respectabil.
    Romii sunt cetateni romani .In societatea socialista, multilateral dezvoltata, romii vindeau seminte la poarta intreprinderilor desi nu erau producatori de floarea-soarelui; obtineau autorizatii de liberi profesionisti si desfaceau pe piata produsele obtinute prin munca la negru a romanilor.Astazi sunt prezenti cu carutele prin centru oraselor si pe toate soselele nationale si autoritatile statului nu-I vad cum nici inainte .
    Europa ti-a intins mina prieteneasca dar acum ti-a transmis un mesaj clar.
    Daca vreti respect , RESPECTATI!
    Daca vrei sa stai alaturi, implementeaza DEMOCRATIE nu surogat.
    • 0 (0 voturi)    
      Europa ti-a transmis un mesaj. (Marţi, 9 iunie 2009, 18:10)

      Elena Merlan [anonim] i-a raspuns lui Elena Merlan

      Mesajul meu trebuie repostat deoarece a aparut incomplet .
      Europa nu poate fi mintita .Observa, si-ti da ceea ce meriti ca natie.
      Multi se simt ofensati de aceasta fotografie.De ce?
      Daca schimbi culoarea pielii acestei femei ar fi o autentica femee romanca de la tara in haine de sarbatoare.
      - Era mai reprezentativa fotografia unei “doamne ”coafate si plina de bijuterii care striga linga masa lui Petre Roman:” Nu vreau bani nu vreau valuta vreau ca Petre sa …..…”
      - Erau mai reprezentativi olimpicii?
      -Sau era mai respectabil” webmaster@casa-romanilor.ch Topic disapproved - "Scrisoare deschisa catre presedintele RomanieiTRAIAN BASESCU" 3:25 AM 3KB"
      Cred ca mai reprezentativi erau evlaviosii iesiti din biserica, care vin in jurul meu de 25 ani si interpreteaza scenariile date de pcristii ce uneltesc in subsidiar, care ne-au facut prizonieri, care mi-au pingarit fiica ,facind din mine si familia mea problema de stat cu eterna scuza:” nu noi, asa au vrut rusii…..”dar nu era mai respectabil!!!!!!!!!!??????.
      Romii sunt cetateni romani .In societatea socialista, multilateral dezvoltata, romii vindeau seminte la poarta intreprinderilor desi nu erau producatori de floarea-soarelui; obtineau autorizatii de liberi profesionisti si desfaceau pe piata produsele obtinute prin munca la negru a romanilor.Astazi sunt prezenti cu carutele prin centru oraselor si pe toate soselele nationale si autoritatile statului nu-I vad cum nici inainte .
      Europa ti-a intins mina prieteneasca dar acum ti-a transmis un mesaj clar.
      Daca vreti respect , RESPECTATI!
      Daca vrei sa stai alaturi, implementeaza DEMOCRATIE nu surogat.
  • +1 (1 vot)    
    Asta este imaginea noastra de tara (Marţi, 9 iunie 2009, 8:53)

    Cristina [anonim]

    Fiecare padure are si uscaciuni, totusi asta nu anuleaza frumusetea padurii in sine. Nu exista tara in care totul sa fie perfect, dar cu toate acestea fiecare tara in parte are o imagine coerenta in afara. DIn pacate, in cazul Romaniei, ies la suprafata si sunt promovate doar aspectele negative in cautarea senzationalului.Nu avem imagine de tara, ambasadorii romani din strainatate nu-si dau interesul, iar fiecare roman in parte este frustrat din cauza prejudecatilor de care se loveste atunci cand pleaca in concediu in afara granitelor.
    In aceste conditii, mai mult de 70 % din populatie nu s-a prezentat la votul europarlamentar, miza fiind alegerea persoanelor capabile sa creeze o imagine de tara pozitiva si sa ne reprezinte interesele.
    In aceste circumstante s-a dus la vot populatia de peste 65 de ani( predominant cea din mediul rural) care inca il cauza pe Iliescu pe liste.
    Eu m-am prezentat la vot si mi-am anulat votul, ca forma de protest. In plus am scris cateva ganduri despre persoanele de pe liste. Indiferenta nu da rezultate, deoarece obrazul politicienilor este foooarte groooos.
  • +1 (3 voturi)    
    Alta reclamatie (Marţi, 9 iunie 2009, 8:54)

    Adrian [anonim]

    Inspirat de comentariile precedente, am facut o reclamatie incluzand cateva din argumentele prezentate cu un ton respectuos dar ferm.

    Dear BBC,

    I'm writing this letter after reading a story about recent European elections. BBC posted representative pictures (supposedly) of a few EU countries. Among them, there is a photo about an old Romanian lady casting her vote. First of all, she must be commended for doing this, since the participation in Romania was only ~27% this round - we need to do much better. Possibly she was wearing her best clothes - who knows.
    But, the question here is one of being a representative photo. It looks like the lady is of Gipsy ethnicity, and, as such, it represents a minority in Romania, per the census data. It is a well known journalistic deontological principle to represent the majority in such occasions, given that there is only one picture per country.
    Moreover, it looks like the image was chosen on purpose to create an artificially bad image of Romania in the mind of the readers, given that, unfortunately, the Gipsy ethnicity has such a high rate of felons and such, thereby associating one more time entire Romanian population with gipsies. This is not the first time BBC would do such a thing: a while ago it was reported that a Romanian homeless put a tent in a London park, only to later be revealed that in fact he was paid by the BBC for doing that.

    I am therefore requesting that the BBC stops such deceptive practices and abides to the ethical principles that made the company so famous worldwide.

    Sincerely,
    Adrian
    • -1 (1 vot)    
      BBC dejeaba (Marţi, 9 iunie 2009, 10:37)

      roro [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Trimite reclamii la OFCOM, asta e regulatorul lor oficial, daca 10000 de romani spre exemplu trimit reclamatii la ei se vor lua masuri(cred ca sunt mai multi romani in uk decat atatia), asa dejeaba trimiti la BBC ca doar isi vor apara deciziile...
    • 0 (0 voturi)    
      Adrian reclama (Marţi, 9 iunie 2009, 17:12)

      nelutembeleu [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Stuipit! De ce esti asa de ingust domnule!
  • 0 (2 voturi)    
    Sunteti romani? (Marţi, 9 iunie 2009, 9:00)

    roman [anonim]

    Aloooo???!!!!! Observ ca sunt cativa care justifica sau sunt de acord cu imaginea respectiva. Nu exista justificare plauzibila. Suntem clar jigniti in fata si se pare ca meritam asta caci numai uniti nu suntem. BBC nu este la prima astfel de "greseala".
    Scopul este clar discreditarea. Ar trebui sa avem atat la nivel oficial cat si social o poztie unitara si evident pro-romana. Suntem cel mai dezbinata natiune si nu vrem sa facem nimic pentru asta - ne meritam soarta.
  • -2 (2 voturi)    
    nu fiti ipocriti (Marţi, 9 iunie 2009, 9:24)

    cocolino [anonim]

    nu ar trebui sa avem treaba cu acea femeie si sa o invinovatim ca este tiganca........nu ar trebui sa avem treaba cu ungurii si sa-i invinovatim ca ei locuiesc in ardeal.........dar problema cea mai mare este ca nici unul dintere ei nu reprezinta romania.
    suntem o tara libera dar nu toate lucrurile din acea tara ne reprezinta
  • +2 (2 voturi)    
    zona matusilor (Marţi, 9 iunie 2009, 9:27)

    arletty [anonim]

    O fi matusica dlui Vanghelie ? Si, care e problema ???
  • +1 (1 vot)    
    Europa nu poate fi mintita (Marţi, 9 iunie 2009, 9:34)

    elenamerlan [utilizator]

    Europa nu poate fi mintita .Observa si-ti da ceea ce meriti ca natie.
    Multi se simt ofensati de aceasta fotografie.De ce?
    Daca schimbi culoarea pielii acestei femei ar fi o autentica femee romanca de la tara in haine de sarbatoare.
    - Era mai reprezentativa fotografia unei “doamne ”coafate si plina de bijuterii care striga linga masa lui Petre Roman:” Nu vreau bani nu vreau valuta vreau ca Petre sa …..…”
    - Erau mai reprezentativi olimpicii?
    -Sau era mai respectabil”  "Scrisoare deschisa catre presedintele RomanieiTRAIAN BASESCU" 3:25 AM 3KB"
    Cred ca mai reprezentativi erau evlaviosii iesiti din biserica, care vin in jurul meu de 25 ani si interpreteaza scenariile date de pcristii ce uneltesc in subsidiar, care ne-au facut prizonieri, care mi-au pingarit fiica ,facind din mine si familia mea problema de stat cu eterna scuza:” nu noi, asa au vrut rusii…..”dar nu era mai respectabil.
    Romii sunt cetateni romani .In societatea socialista, multilateral dezvoltata, romii vindeau seminte la poarta intreprinderilor desi nu erau producatori de floarea-soarelui; obtineau autorizatii de liberi profesionisti si desfaceau pe piata produsele obtinute prin munca la negru a romanilor.Astazi sunt prezenti cu carutele prin centru oraselor si pe toate soselele nationale si autoritatile statului nu-I vad cum nici inainte .
    Europa ti-a intins mina prieteneasca dar acum ti-a transmis un mesaj clar.
    Daca vreti respect , RESPECTATI!
    Daca vrei sa stai alaturi, implementeaza DEMOCRATIE nu surogat.
  • +1 (1 vot)    
    imaginea lor sau a noastra? (Marţi, 9 iunie 2009, 9:37)

    magda vifor [anonim]

    cum v-ati dat seama cu totii ca femeia din poza este tiganca? poate e o femeie simpla de la sat care a muncit toata viata pe camp si de aceea pielea ii apare mai inchisa la culoare.
    poate mai intai trebuie sa curatam imaginea din capul nostru despre noi si dupa aia sa aruncam cu namol in ceilalti.
    in alta ordine de idei, a incercat vreun ziar/tv sa contacteze persoana din poza? poate se simte lezata ca noi consideram ca nu poate sa ne reprezinte si ea in europa. in fond e un cetatean al romaniei cu drept de vot!
    • +1 (1 vot)    
      completare (Marţi, 9 iunie 2009, 10:00)

      magda vifor [anonim] i-a raspuns lui magda vifor

      presa si tv ar fi trebuit sa verifice mai intai informatia conform careia femeia din imagine este tiganca. asa, stirea si dezbaterile despre asta pornesc doar de la stereotipuri si prejudecati - ca sa nu zic rasism. asta denota lipsa de profesionalism.
      imaginea nu e magulitoare, recunosc, dar de aici si pana la a numi gratuit femeia din poza tiganca este totusi drum lung.
  • -1 (1 vot)    
    25% LA VOT CE PACAT EU VROIAM MA PUTIN PACAT (Marţi, 9 iunie 2009, 11:35)

    MARIAN [anonim]

    asa suntem cu traian boc,traian videanu, basescu - elena - udrea victor ponta------ votatii si in toamna tot pe acesti """intelectuali"""" asta este
    traim in romania si asta ne ocupa tot timpul.
  • +1 (1 vot)    
    bombardament cu fotografii din Romania (Marţi, 9 iunie 2009, 12:11)

    marion [anonim]

    Va invit dragi "comentatori"sa "bombardati " siteul BBC cu fotografii reprezentative pentru Romania, pe carele-ati facut chiar dvs.

    Eu a sa o fac chiar acum si am sa trimit una pe zi de acum pana cand isi vor cere scuze public.
  • 0 (0 voturi)    
    Ne place sau Ne nu, batrana tiganca reprezinta ... (Marţi, 9 iunie 2009, 12:36)

    tizul [anonim]

    ... cam 20% din electoratul Romaniei.
    In plus, duminica am observat o evidenta- treceam prin Mogosoaia, Buftea, Crevedia, Manastirea, Samurcasi. Pe tot traseul, la sectiile de votare, intrand sau iesind, foarte multi etnici tigani, cel putin jumatate din electoratul iesit la vot. Or fi cu mai mult simt civic, or sti ca de alesul lor depinde soarta etniei lor sau, pur-si-simplu, sunt mai usor de cumparat.
  • -1 (1 vot)    
    Imaginea Romaniei in UE, in varianta BBC (Marţi, 9 iunie 2009, 12:49)

    AsmVax [anonim]

    Imaginea este cat se poate de exemplificativa, pentru Romania.
    Nu este pusa deloc la intamplare.
  • 0 (0 voturi)    
    A disparut poza? (Marţi, 9 iunie 2009, 13:19)

    Janos [anonim]

    Fratilor, eu cred ca BBC a scos poza.
    Uitati-va pe linkul acesta:
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/in_depth/europe/2009/election_09/default.stm
    aici apare inca poza, dar cand dai click, a disparut dintre poze...
    • 0 (0 voturi)    
      yep! (Marţi, 9 iunie 2009, 13:37)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Janos

      poza de pe site-ul BBC a fost scoasa. mai ramane sa-i convingem si pe cei de la Spiegel Online ;)

      http://www.spiegel.de/fotostrecke/fotostrecke-43166-9.html
  • +1 (1 vot)    
    nu mai e pe bbc (Marţi, 9 iunie 2009, 13:32)

    marian [anonim]

    se pare ca au scos-o, sau nu o vad eu ...
  • +1 (1 vot)    
    The land of choice (Marţi, 9 iunie 2009, 13:33)

    Andrei [anonim]

    Imi vine sa rad, doa ca e de plans. Toate campaniile de "branding" sunt bani pe apa sambetei pana cand realitatile din aceasta tara nu se vor schimba.
  • -1 (1 vot)    
    BBC profesionist (Marţi, 9 iunie 2009, 14:05)

    Nicu [anonim]

    BBC este asa de profesionist incat a transmis in septembrie 2001 caderea cladirii WTC7 cu 20 de minute inainte de a cadea.
  • 0 (0 voturi)    
    Site-ul BBC (Marţi, 9 iunie 2009, 14:17)

    Una [anonim]

    Pai conform cu statisticile internationale, suntem pe locul 3 la capitolul "creiere in informatica". Dar suntem primii din UE. Sa se apuce tineretul nostru de lucru si sa blocheze site-ul BBC 24 de ore, cu un mesaj civilizat si la obiect. Desigur, daca tineretul asta nu e (pre)ocupat cu altceva!
  • 0 (0 voturi)    
    Schimbare poza (Marţi, 9 iunie 2009, 14:59)

    AA [anonim]

    Si eu ma numar printre cei care au inregistrat o reclamatie pe site-ul BBC referitor la aceasta poza.
    Le-am reclamat faptul ca aceasta poza NU este reprezentativa pentru poporul roman si le-am cerut sa prezinte scuze.
    In sfarsit celebra fotografie a disparut de pe http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8087898.stm.
    Cred ca ar trebui sa trimitem cat mai multe reclamatii de acest gen.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns BBC (Marţi, 9 iunie 2009, 15:06)

    amadeus [anonim]

    Iata raspunsul primit pe mail de la BBC azi:
    Thank you for your e-mail.

    There was no intention to cause offence by including this photograph. However, as the item was about traditional outfits, we felt in retrospect that this was not perhaps the best example and we have now replaced it.

    Best wishes,

    BBC News website
    Deci se poate....
  • 0 (0 voturi)    
    Raspunsul BBC-ului (Marţi, 9 iunie 2009, 15:10)

    Dan Danila [anonim]

    Redau mai jos raspunsul BBC-ului dupa ce le-am scris asa de la obraz ca sunt complet deplasati:

    "Thank you for your e-mail.

    There was no intention to cause offence by including this photograph. However, as the item was about traditional outfits, we felt in retrospect that this was not perhaps the best example and we have now replaced it.

    Best wishes,

    BBC News website"
  • 0 (0 voturi)    
    s-a rezolvat (Marţi, 9 iunie 2009, 15:14)

    Cristian Malita [anonim]

    Am trimis un mail celor de la BBc si am primit acest raspuns:
    "Thank you for your email.

    There was no intention to cause offence by including this photograph. However, as the item was about traditional outfits, we felt in retrospect that this was not perhaps the best example and we have now replaced it.
    Best wishes,
    BBC News website"
    A fost chiar foarte simplu. Am trimis un email formal (fara afirmatii injurioase sau xenofobe) si am primis raspuns in cateva ore.Acest lucru dovedeste ca exista totusi seriozitate din partea celor de la BBC. Poza a fost inlocuita cu votanti sloveni in costume populare.
  • 0 (0 voturi)    
    imaginea (Marţi, 9 iunie 2009, 15:17)

    richard [anonim]

    Daca v-ati uita la creditul fotografiei, ati remarca AFP, adica France Presse. Intrebarea de bun simt este urmatoarea: cine anume a decis selectarea fotografiei?
    As risca un pariu pe o moneda din Botswana, ca cel care a decis publicarea acestei fotografii este un romanas cu datorii la stat. Derbedeul dracului, ca sa fiu de bon ton.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns BBC (Marţi, 9 iunie 2009, 15:43)

    irina [anonim]

    Cei de la BBC anunta ca imaginea a fost schimbata, acceptand ca motiv faptul ca "trendul "intregului colaj era portul traditional si votul.

    Irina
  • 0 (0 voturi)    
    BBC (Marţi, 9 iunie 2009, 16:09)

    john doe [anonim]

    Mai are cineva link-ul exact la galeria cu pricina? Chiar sunt curios daca au schimbat poza asa cum mi-au zis si cu ce au inlocuit-o.

    Mersi.
  • 0 (0 voturi)    
    pai (Marţi, 9 iunie 2009, 16:10)

    zarzache [utilizator]

    cum dracu sa nu avem o imagine negativa in lume ? am ales ca euro parlamentari pe becali,vadim si EBA, toti tiganii nostrii si toatele lichenele dau raiduri prin europa, lumea de rand pare a fi indoctrinata ...
    suntem considerati si am ajuns mana de lucru al europei.vindem tot ce se poate;
    am facut vreodata ceva pt a combate incultura la noi in tara? am ridicat vreodata capul impotriva celor de sus care ne conduc tara ? sau impotriva tiganilor,manelistilor ,camatarilor care mai nou domnesc strazile oraselor noastre ? mie unu mi se pare chiar ca este cam tarziu pentru a schimba ceva.
    aaa daca spuneti ca sunt cam pesimist spuneti mi va rog motivele pt care romania ar trebui sa aiba o imagine mai buna in lume pt ca eu vad negru in fata ochilor in momentul de fata.
  • +1 (1 vot)    
    raspuns BBC (Marţi, 9 iunie 2009, 16:10)

    Rezolvat [anonim]

    Am scris o plangere destul de politocoasa la BBC si ca raspuns au scos poza de pe site ... nu e mult, da e un inceput.

    Probabil ca nu am fost singurul care a facut plangere si multumiri pt toti ceilalti si pt cei care au postat articolul
    • 0 (0 voturi)    
      rezolvat (Marţi, 9 iunie 2009, 17:19)

      neluderbedeu [anonim] i-a raspuns lui Rezolvat

      Hei Rezolvat, trimite un email sa ii socata pe Belcali si Vadim de pe imaginea Romaniei in Europa!
      Ce nesocotiti mai suntem!
  • 0 (0 voturi)    
    prpopun boicotarea BBC (Marţi, 9 iunie 2009, 16:31)

    dana [anonim]

    Pentru campania de defaimare a Romaniei eu propun boicotarea nationala a postului BBC. Asta ar fi o lectie si pentru alti...
  • 0 (0 voturi)    
    Iata ca se poate schimba (Marţi, 9 iunie 2009, 16:37)

    Ovidiu [anonim]

    Asa cum am postat si mai sus, am facut o plangere oficiala pe site-ul BBC, cerand chiar si un raspuns.

    Imaginea a fost schimbata si iata continutul email-ului de raspuns:

    "Thank you for your e-mail.

    There was no intention to cause offence by including this photograph. However, as the item was about traditional outfits, we felt in retrospect that this was not perhaps the best example and we have now replaced it.

    Best wishes,
    BBC News website"
  • 0 (0 voturi)    
    update la stire (Marţi, 9 iunie 2009, 16:56)

    vh [utilizator]

    gata, s-a schimbat... check

    http://www.emaramures.ro/Stiri/21722/EXCLUSIV-eMM-ro-ROMANI-ADEVARATI-E-MAIL-CATRE-BBC-Un-student-din-Baia-Mare-a-reusit-in-25-de-minute-sa-schimbe-imaginea-Romaniei-in-UE
  • 0 (0 voturi)    
    BBC (Marţi, 9 iunie 2009, 17:06)

    N.S [anonim]

    Este o ofensa adusa Romaniei si poporului roman....isi permit asta pentru ca niciodata nu s-a revoltat nimeni cand am fost umiliti. De ce nu publica si mizeriile lor sau de ce romanii nu "indraznesc" sa ne arate in ziare sau pe posturi TV ceea ce EI stiu sa ascunda foarte bine....au betivi , drogati, violatori, pedofili,criminali si hoti , inculti si handicapati in aceeasi masura ca si Romania sau mai rau. De ce nu sunt pe primele pagini romanii care ne reprezinta?De ce nu se fac cunoscute calitatile noastre pe care nu le regasim la multe dintre popoarele europene? De ce nu sunt pe primele pagini valorile noastre culturale, talentele romanesti din toate domeniile ?De ce nu sunt pe prima pagina romanii care ocupa functii importante in toate domeniile din tarile Europei si nu numai? Ce scot ei in evidenta despre noi....ca suntem tigani, hoti si curve?Tiganii sunt si ei un popor raspandit in intreaga lume ,exploatat ,umilit si marginalizat ca si negrii in America de altadata....si o etnie in tara noastra pe care am acceptat-o pentru ca poporul roman nu a facut "curatenie cu armele" si nici nu a trecut granitele ca sa puna altora mai slabi, pistolul la tampla. Hoti ?..."gainarii" daca comparam cu ce ni s-a furat noua in '45. Curve, femeile romance ???Tara asta n-ar fi avut familii si copii daca aceste "eroine" n-ar fi muncit din greu in conditii infecte atat la serviciu cat si acasa .Aduceti o occidentala aici sa faca ce fac romancele.Niciodata! Am fost aruncati in bezna asa zisu-lui comunism timp de 44 de ani.Cine a decis asta? Eu, voi, poporul roman ???? NU. Ce-ar fi sa-i intrebam pe EI, cei care ne arunca din nou ca popor, la groapa de gunoi a Europei , dar cu alte metode acum !!!
    Nu putem fi mandri cu astfel de imagini si nici cu realitatea pe care o stim cu totii si ne doare...ne doare aici,acasa si ne doare si mai tare cand suntem umiliti prin Europa chiar daca individual, nu meritam. Dar, terminati odata cu pozitia asta umila si reactionati cu demnitate !
  • -1 (1 vot)    
    Si totusi (Marţi, 9 iunie 2009, 17:08)

    Gabriel [anonim]

    Cand parasesc oraselul nostru din Transilvania, si ma duc la Bucuresti vad o totul alta Romanie. Imediat dupa Carpati oamenii pe care ii vad in strada au pielea mai inchisa decat cei de la noi. Si in Bucuresti ma inconjoara fete bronzate de-a binelea. Scria si lanaga fotografie ca a fost facuta intr-o localitate de langa Bucuresti. Daca fotograful a mers cu avionul si s-a gandit sa faca un foto la tara, atunci nu ma mir ca s-a gandit ca aceasta femeie in virsta este una tipic romaneasca langa Bucuresti. Si cum gandim noi romanii despre aceeasi lucru arata chiar rezultatele euroalegerilor.
  • 0 (0 voturi)    
    au scos poza! (Marţi, 9 iunie 2009, 17:23)

    alex [anonim]

    uite ca se poate! probabail datorita reclamatiilor primite, poza cu pricina a fost scoasa de pe site! acu asteptam scuzele? min de externe de ce nu ia atitudine?
  • 0 (0 voturi)    
    Si avem raspunsul BBC-ului (Marţi, 9 iunie 2009, 18:23)

    Adriana [anonim]

    Thank you for your e-mail. There was no intention to cause offence by
    including this photograph. However, as the item was about traditional
    outfits, we felt in retrospect that this was not perhaps the best
    example and we have now replaced it.

    Best wishes,

    BBC News website
    -----Original Message-----
    From: @gmail.com [mailto
    Sent: 08 June 2009 20:26
    To: NewsOnline Comments
    Subject: Feedback [NewsWatch]


    COMMENTS: Hello ,

    My name is xxxx , a Romanian living in UK ( Lincolnshire ).I
    found today on the Romanian news site , www.hotnews.ro ,that the most
    representative imagine for Romanians voting for UE elections is that one
    that can be find at the url below.So sad , such a professional agency
    doesn't know how a typical Romanian looks like !
    The person in the pictures belongs to the romani ethnic group which is a
    minority in Romania and the clothes worn by that woman are not
    representative for people living in Romanian villages.Did bbc really
    want to convince people in UK that this is how the presumably Romanians
    invaders , scared by the global crisis consequences and ready to come to
    UK in huge waves , look ?
    With my respect and sympathy , but disappointed

    Adriana P
    • 0 (0 voturi)    
      buna (Luni, 16 august 2010, 21:39)

      claudiu [anonim] i-a raspuns lui Adriana

      buna Adriana P, stiu ca nu e un loc prea bun sa postez asa ceva, dar si eu stau in lincolnshire, insa nu am reusit sa gasesc nici un roman prin zona, si gasind comment-u tau, am decis sa incerc sa iau cumva legatura cu tine, sper sa si reusesc, numele meu este Claudiu , adresa de mail negura84@yahoo.com , o zi buna. P.S. sper sa ramana commentul o perioada :D , poate mai gasesc vreun roman prin zona :D
  • 0 (0 voturi)    
    la alegerile viitoare sa iase tinerii (Marţi, 9 iunie 2009, 19:30)

    schimbare atitudine [anonim]

    si sa ii opreasca acasa pe mosi si babute ca oricum acestia nu trebuie sa mai hotarasca viitorul tinerilor.
    In acest fel poate vor aparea in presa occidentala poze cu fete frumoase.
  • 0 (0 voturi)    
    Atitudinea face diferenta! (Marţi, 9 iunie 2009, 19:40)

    tizul [anonim]

    Un student din Baia Mare, Vlad Suteu, a trimis un e-mail la BBC in care si-a exprimat dezamagirea, iar reactia jurnalistilor a fost rapida: in 25 de minute fotografia cu batrana tiganca votand a fost eliminata de pe site.

    http://www.ablog.ro/nucredetzi/2009-06-09/studentul-roman-si-bbc-ul.html
  • +1 (1 vot)    
    Asa DA ! (Marţi, 9 iunie 2009, 19:52)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ 217 comentarii pana aici. Germanii nu ne uita prin doua episoade Marasesti !( Daca in anii 60 aratai unui german din est sau vest un pachet de tigari Marasesti era in stare sa te bata.) II Intoarcerea armelor considerata tradare,cutit bagat in spate! UK are probabil mustrari de constiinta, datoria neachitata Romaniei in primul Razboi ,pentru sabotarea zonei petroliere Prahova!Sabotarea o masura preventiva pentru impiedicarea Germaniei de a exploata petrolul.Specialistii germani totusi in timp record au redus pagubele prin repunerea in functie a sondelor!Posibil ca unii petrolisti sa fi jucat la doua capete.(Posibil ca tatal patricianului, fost petrolist sa fi lasat mostenire stratagema jocului la doua capete) Ma bucura ca romanii fac front comun la aceasta magarie si altele de acelasi gen!DDD
  • 0 (0 voturi)    
    Fotografia a fost retrasa!!! (Marţi, 9 iunie 2009, 20:14)

    Johnny [anonim]

    Am primit si eu de la BBC exact acelasi e-mail ca si John Doe. Important este ca au retras poza si probabil ca data viitoare se vor gandi mai mult la ce poza ataseaza.
    Le multumesc tuturor celor care au trimis complaint...Am aratat ca ne pasa. Numai bine!!!
  • 0 (0 voturi)    
    BBC a schimbat poza!!!!! (Marţi, 9 iunie 2009, 21:26)

    Ale27 [utilizator]

    Va marturisesc ca am avut parte de un soc extrem de placut si m-am gandit sa-l impartasesc cu cititorii acestui articol. Daca incercati sa cautati poza cu "votantul roman" pe site-ul BBC, veti fi surprinsi sa nu-l mai gasiti. Si asta fiindca:

    eu am scris: "I was browsing through your website and looking at the pictures of the EP votes when I stumbled upon something that struck me as strange: the picture representing Romania. I have to admit that I trusted the BBC as being accurate and well-informed but I am really disappointed to see that this is how my country is perceived in Europe. That is NOT a traditional Romanian costume (this is:
    http://www.romaniatourism.com/images/people-traditions/maieru-nasaud-ima
    ge.html).
    How is Romania supposed to improve its image abroad if it doesn't
    receive any support from foreign media?

    Alexandra Columban, Romania"

    SI EI AU RASPUNS:
    "Thank you for your e-mail. There was no intention to cause offence by including this photograph. However, as the item was about traditional
    outfits, we felt in retrospect that this was not perhaps the best example and we have now replaced it.

    Best wishes,

    BBC News website"

    Sunt foarte fericita ca se pot face multe doar cu vorba buna:)
    P.S: Imediat le scriu si celor de la Spiegel
  • 0 (0 voturi)    
    revelatie tarzie.... (Marţi, 9 iunie 2009, 21:28)

    Ale27 [utilizator]

    abia acum am vazut ca mai multa lume s-a mobilizat in directia asta:)...
  • -1 (1 vot)    
    Cred ca exagerati foarte mult (Marţi, 9 iunie 2009, 22:57)

    Lolka [anonim]

    Dragi prieteni români!
    Cred că aţi exagerat foarte mult când aţi reacţionat la fotografie postată de BBC.
    În primul rând comentariul lui Tudor "Romanians, given that the Rroma population in Romania is only represented by less than 9% of the total population. "
    este total deplasat. Fiindcă dacă vă uitaţi la poye, o să daţi seama imediat că au apărut poye despre nişte oameni din diferite ţări care ţin la un fel de tradiţie. Să nu-mi încercaţi să-mi yiceţi că "husarii" au pondere semnificativă ţn rândul populaţiei din Ungaria, sau "Vienna music student" este preprezentativ pentru Austria.
    Ştiţi şi voi foarte bine, că ţinând cont de numărul romilor (intenţionat nu scriu rromii pentru că mi se pare absolut xenofob, fiind singurul cuvânt în limba română care începe cu consoană dublată) dublă!!!) din România poyă era mult mai reprezentativă pentru România decât era husarul pentru Ungaria sau studentul din Viena pentru Austria. Oricum nu era vorba despre o poză reprezentativă despre vreo ţară.
    Dar trebuie să constat că pe mulţi dintre voi vă deranjează existenţa romilor în ţara asta, şi mai bine negaţi existenţa lor, sau povestiţi pe lângă subiectul abordat de BBC, ca să daţi dovada României, ca o "ţără naţională şi unitară".
  • 0 (0 voturi)    
    schimbare imagine (Marţi, 9 iunie 2009, 23:11)

    donache [anonim]

    Am facut plangere la adresa data intr-unul din mesajele de mai sus. Am primit urmatorul raspuns:
    There was no intention to cause offence by including this photograph. However, as the item was about traditional outfits, we felt in retrospect that this was not perhaps the best example and we have now replaced it.
    De fapt au inlocuit-o cu imaginea unor votanti din alta tara...
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8087898.stm
    Dar tot e bine ca a disparut acea imagine...
  • 0 (0 voturi)    
    englezii sunt rautaciosi (Marţi, 9 iunie 2009, 23:21)

    mefisto [anonim]

    Astia de la BBC fac de multe ori gafe din dorinta de senzational. Inainte de a intra Romania in UE au umplut ziarele cu temerile lor, ca romanii si bulgarii vor navali in Anglia. Ar trebui sa le dea cineva peste nas si sa le spuna clar, ca in Romania majoritatea locuitorilor sunt romani, nu tigani. Si cum tiganii au o imagine negativa in lume, probabil asta a urmarit BBC cind a prezentat poza asta din Romania. Poate le exlica insa asta Basescu, ca e prienten cu ei de cind cu axa celor trei. Cum ar fi reactionat englezii, daca un ziar ar fi publicat o poza cu un huligan beat mort, ca reprezentant al englezilor la vot.
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns la complaint (Miercuri, 10 iunie 2009, 0:56)

    Theo [anonim]

    Am trimis si eu o reclamatie: Why is BBC thinking an old Gipsy woman is representative of Romania?

    Raspunsul: Thank you for your e-mail. There was no intention to cause offence byincluding this photograph. However, as the item was about traditionaloutfits, we felt in retrospect that this was not perhaps the bestexample and we have now replaced it. Best wishes, BBC News website

    Au inlocuit poza cu una din ...Slovenia.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca nu noi atunci cine? Daca nu acum atunci cand? (Miercuri, 10 iunie 2009, 1:56)

    Decebal [anonim]

    Daca NOI NU iesim in strazi sa ne afirmam identitatea nationala (cum fac italienii si alte popoare europene), cum sa faca Europa distinctie? Tiganii ajunsi la ei spun ca sunt romani! Reprezentantii tiganilor ajunsi la conducerea Romaniei au facut cacealmaua cu rromii sa creeze mai multa confuzie!

    Rezultat: Europa vede Romania = Tara rromilor (tiganilor pe romaneste spus). S-ar putea ca maine UE sa ne trimita aici TOTI tiganii Europei... sa-i repatrieze... ca doar e tara lor... A cui este tara??? ATUNCI AVEM UN CUVANT DE SPUS!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Romania este numai a romanilor? (Miercuri, 10 iunie 2009, 19:02)

    gabi [anonim]

    una este ceea ce consideram noi ca ne defineste; alta considera ceilalti ca ne defineste;

    faptul ca vezi in poza o femeie batrana cu pielea mai inchisa poate sau nu de nationalitate roma pe tine te deranjeaza daca se face asociera cu tine?

    in romania sunt multe minoritati d emulte feluri, si ei sunt romani.

    am intalnit acu cateva zile o familie de tigani dintr-un sat din cluj - ei se considerau tigani si nu romi sau rromi - care sunt mai curati si mai gospodari decat multi dintre studentii care stau in camine sau decat multe dintre fetele din camine... oameni cu carte studentii astia dar arunca gunoiul pe geam si la ei in camera (la unii) e o cocina.. dar sunt intelectuali..

    so... vorbim de stereotipuri de gandire.. te deranjeaza asociera.. bun. esti intolerant? cu ce e mai bun sau mai rau un tigan decat tine?
    exista tigani corecti? exista romani hoti?

    daca era o poza cu un tatar mai erai deranjat? daca da de ce? ca nu e ortodox?

    pentru toti cei care:D nu cred ca se poate si altfe:) o sa postez o serie de poze pe www.fotoblog.ro sa vedem cum e romania? lapte si miere? jeg? aurolaci? sau undeva pe la mijloc sau poate romania e deja in state si in centre universitare din europa si aici au ramas unii...
    • 0 (0 voturi)    
      Exista tigani corecti???? (Miercuri, 10 iunie 2009, 22:41)

      Exista tigani corecti???? [anonim] i-a raspuns lui gabi

      Buna interbare!!! Peste 80% din tiganii pe care i-am cunoscut.... sunt infractori... Putini dintre ei nu au ajuns in puscarie. Ceilalti au fost inchisi pentru crima, jaf, viol, furt etc. Nu este nevoie de nici o dovada pt. poti vedea cu ochii tai. De ce crezi ca prezenta tiganilor nu este agreata nicaieri in Europa? Pentru ca asta este indeletnicirea lor: furtul, jaful, violul, crima etc.

      Romanii insa proportie de 90% sunt oameni corecti.

      Ma intriga asocierea Romaniei cu imaginea unei TIGANICI !!! Ma intriga introducerea denumirii de RROM in loc de TIGAN.

      TOATE acestea ar trebui sa-i puna serios pe ganduri pe toti ROMANII ADEVARATI !!! NU MI SE PARE NORMAL CA SE INCEARCA IMPLEMENTAREA IN MENTALITATEA EUROPEI CA ROMANIA ESTE TARA TIGANILOR!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Germanii si BBC (Miercuri, 10 iunie 2009, 23:50)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    217 comentarii pana aici. Germanii nu ne uita prin doua episoade Marasesti !( Daca in anii 60 aratai unui german din est sau vest un pachet de tigari Marasesti era in stare sa te bata.) II Intoarcerea armelor considerata tradare,cutit bagat in spate! UK are probabil mustrari de constiinta, datoria neachitata Romaniei in primul Razboi ,pentru sabotarea zonei petroliere Prahova!Sabotarea o masura preventiva pentru impiedicarea Germaniei de a exploata petrolul.Specialistii germani totusi in timp record au redus pagubele prin repunerea in functie a sondelor!Posibil ca unii petrolisti sa fi jucat la doua capete.(Posibil ca tatal patricianului, fost petrolist sa fi lasat mostenire stratagema jocului la doua capete) Ma bucura ca romanii fac front comun la aceasta magarie si altele de acelasi gen!DDD
  • -3 (17 voturi)    
    in regatul islamic al UK politica editoriala la (Joi, 11 iunie 2009, 7:38)

    Eneas [anonim]

    ..BBC o fac o mana de nepalezi inteligenti si doi-trei tamili, cand nu sunt dea dreptul poponari englezi sadea ! E un post de radio-TV de care trebuie sa ne fie mila ;as cere totusi ambasadei Romaniei sa le .f..ure un protest verbal in ochi ,doar asa sa nu mai zica pedofilii astia ca Romania e un sat fara caini ;si sa ii nationalizam lui Charles proprietatea din Ardeal,eventual, sa ne aratam indignarea
    • +1 (11 voturi)    
      bineinteles ca... (Luni, 8 iunie 2009, 18:01)

      Metoiu Couca [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      ...asa este pentru ca... pentru ca asa spui tu! Nu-i asa? Cata ignoranta!
  • +10 (12 voturi)    
    lol (Joi, 11 iunie 2009, 7:39)

    cocosila [utilizator]

    she‘s so cute!!!
  • +5 (13 voturi)    
    poate n-ati observat! (Joi, 11 iunie 2009, 7:46)

    Codruta N [utilizator]

    Dar "batrana tiganca" are in spate o biblioteca - iar in biblioteca sunt CARTI! nu pahare, nu cesti de cafea, nu pesti de sticla samd.!

    Mie imaginea mi se pare foarte sugestiva, pentru starea Romaniei in prezent...
    • +5 (5 voturi)    
      corect (Luni, 8 iunie 2009, 18:28)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Corect, doar ca faci confuzia ca am fi la doamna acasa. De fapt e sectia de votare, cel mai probabil intr-o scoala sau institutie de invatamant unde e normal sa fie carti.

      (Nota red, multumim pt PS)
      • +3 (3 voturi)    
        da, ei... (Joi, 11 iunie 2009, 12:54)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Si? Eu tot n-am inteles care-i problema. Trecand peste faptul ca nu se stie daca e "tiganca" (pt. ca Romania e plina de femei brunete, nu toate suntem blonde :-p) chiar si daca e... so, uat?
        Puteau s-o dea intr-o satra, poate stropind pe cineva cu laptele propriu sau aruncand cu copilu' (asa cum au toooot dat, inclusiv televizuinile noastre) sau rastindu-se la vreun jãndar venit cu RENEL sa ii taie curentul >:)

        In schimb, este intr-un mediu "intelectual" si... na! voteaza! Asta nu e bine?
        Daca voteaza inseamna ca are constiinta civica si, mai ales, ca are buletin - ceea ce ESTE ceva, pt. ca tiganii din Romania nu prea aveau buletine si era destul de greu sa ii convingi sa si le faca ;)
        Asta mai inseamna ca incepem sa devenim oarecum "civilizati" (daca ii convingem pe rromi sa se integreze) ceea ce e "de bine", nuuu...? ;)

        In afara de asta, de ce nu ne-ar "reprezenta" chiar si o tiganca batrana (care voteaza)? Ce, nu l-au bagat niste manelisti cocalari pe Becali in PE mai adineauri? Si nu sustinea unul din cocalari, chiar pe ACEST forum, ca Becali n-ar trebui sa fie la dispozitia Justitiei deoarece "a fost ales democratic"? de parca nu s-ar sti ca NU ARE relevanta ca ai fost ales, unu: ca daca esti penal esti penal oricati te-ar vota si doi: pentru ca PE NU ofera imunitate!

        Asa ca io cre' ca astia cu imaginea au fost chiar destul de draguti cu noi... nu mai vorbim de faptul ca Romanica e o biata batranica, cam dezorientata, ashaaaa... si pe care e cam greu pana si sa o "ajuti" sa treaca strada >:)
    • 0 (4 voturi)    
      Codruta (Luni, 8 iunie 2009, 18:48)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      cu tot respectul, e cazul sa-ti verifici ochelarii ...
      Daca totusi insisti ca sunt carti, in vitrinele respective, insist si eu sa ne spui titlurile ...
      multumesc anticipat.
  • +4 (6 voturi)    
    ati mintit boborul cu slideshow-ul (Joi, 11 iunie 2009, 7:47)

    ceferistul [anonim]

    mama ce o sa sara rumanii verzi acum...

    bbc-ul a cam dat-o in bara prezentand informatii tendentioase, dar nu in sensul in care credeti voi.
    :-(
    mai bine sa va ginditi ca in romania sint mai multi tigani decat: studenti in austria, unguri imbracati in uniforme de husar in ungaria, ciobani in port traditional nemtesc in germania.
    in consecinta, in afara de partea cu tiganca, restul e cam minciuna...
    ;-)
    • +6 (6 voturi)    
      Domnul de la CheFeRe (Luni, 8 iunie 2009, 18:57)

      the [utilizator] i-a raspuns lui ceferistul

      cu voia dumitale, as adauga ca majoritatea reclamelor pocite, sub forma de imagini caraghioase si pps-uri "amuzante", pornesc DIN ROMÂNIA
      si se duc fix in diaspora, sau pe la feluriti cetateni straini dar onesti, care le trimit si ei mai departe, drept umor "aprobat de la sursa", n'asha ?
      Anul asta, in cinci luni de zile, am primit câteva duzini de porcarii, poze cu militieni, mertzane, vile tziganesti, mititei si tzuica, reclame si anunturi analfabete etc
      si abia trei-patru prezentari frumoase, cu imagini din tara, Maria Tanase, români celebri în lume...

      Cine strica fatza românului în lume, în conditiile astea, domnu ? (intrebare retorica :)
      • +3 (3 voturi)    
        hahaha (Luni, 8 iunie 2009, 20:48)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui the

        cei de afara ne vad fix la fel cum ne vedem noi :)

        daca noi ne`am vedea altfel si cei de afara ne`ar vedea altfel
  • +7 (9 voturi)    
    vesnicii tigani... (Joi, 11 iunie 2009, 7:48)

    sile [anonim]

    Ar trebui sa ne suparam,sa-i injuram pe englezi ca ne batjocoresc in halul asta,ii spuneam in secunda unu unui prieten de-al meu.

    In secunda doi mi-am adus aminte insa ca am fost la Londra,acum cativa ani, si am vazut o gramada de tigani nespalati pe acolo,care,desigur,lucrau cu spor la crearea unei imagini "pozitive" a Romaniei si ....mi-a trecut supararea pe englezi.
    • -2 (2 voturi)    
      // (Luni, 8 iunie 2009, 19:04)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui sile

      daca ai fi stat mai mult de jumatate de ora ai fi vazut si pakistanezi, indieni si negri care la fel aveau afaceri lucrative cu droguri, arme pe la gurile de metrou, care aveau "afaceri" lucrative in industria buzunarelor...si acolo nu se jefuiesc cu da banu....ci cu da banu sau esti mort avand arme in geaca....
  • -1 (13 voturi)    
    vai noua ! (Joi, 11 iunie 2009, 7:48)

    lauro [anonim]

    Din pacate imaginea Romaniei este asociata cu a tiganilor. Au ajuns cartea noastra de vizita. Datorita lor suntem priviti ca o tara de infractori inculti si nespalati ! Pana cand vom mai tolera obraznicia, tupeul si jegosenia acestor tigani nesimtiti, nu stiu. Eu unul m-am saturat de hotia, cersetoria si ghicitul tiganilor. M-am saturat sa-i vad cum se spala in fantanile din P-ta Unirii, m-am saturat sa vad documentare cum isi abandoneaza copii sau cum ii vand. M-am saturat sa tin in spate milioane de tigani care nu aduc nici un ban la buget, dar care traiesc de pe urma ajutoarelor, alocatiilor si indemnizatiilor de la stat. M-am saturat sa-mi fure capacele de la canale, cablurile electrice si liniile ferate, dupa care sa ne sfideze din Mertane si BMW-uri furate de mai stiu eu unde. M-am saturat sa fiu numit "tigan" pe unde ma duc afara din tara ! Eu sunt roman si in Romania am ajuns sa fiu batjocorit de o minoritate primitiva si mizerabila !
    Cred ca stramosii nostrii se rasucesc in mormant !!
    Iar acum Oprescu, vrea sa faca "monumentul holocaustului" unde sa puna si o roata tiganeasca drept omagiu tiganilor !! Probabil vreo obligatie fata de prietenul sau Vanghelie... Vai noua ! Ce-am ajuns !!!
    • -6 (6 voturi)    
      corect (Luni, 8 iunie 2009, 18:20)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui lauro

      Absolut corect!
      Toata basica asta urat mirositoare, numita minoritati in crestere demografica puternica, va exploda intr-o zi in Europa.
      50% tigani in Romania, 50% islamisti radicali in Franta, Olanda, etc, tigani la greu in Ungaria, etc etc.... va fi rau.. foarte rau. E greu pentru un european sa vada cum tara lui se transforma intr-o noua Indie, intr-un nou Afganistan... Suna extrem de dur, dar o minima logica aici ajunge.
  • +8 (12 voturi)    
    ROMANIA - The Land of Choices (Joi, 11 iunie 2009, 7:56)

    Johnny [anonim]

    mda, fie ca ne convine fie ca nu, cam asta e branding-ul nostru de tara....In toate librarille din Europa apar numai carti despre Romania care abunda cu astfel de imagini (tigani, caini vagabonzi, mizerie).
    I-as intreba pe toti angajatii MAE in special pe consulii si ambasadorii Romaniei, la numar deloc putini, cu ce se ocupa ei in timp ce asta e imaginea pe care o are tara pe care ar trebui sa o reprezinte?
    • +5 (9 voturi)    
      Corect!!! (Luni, 8 iunie 2009, 18:13)

      Right [anonim] i-a raspuns lui Johnny

      Vina este exclusiv a noastra - asta-i imaginea pe care cu atata nepasare ne-am creat-o

      Europa de vest geme de hakordeonisti (toti cu pasaport romanesc) care ii fac efectiv de ras pe romanii plecati la munca cinstita acolo (aka "capshunarii" ) si nimeni nu are chef sa faca ceva in sensul asta .Deci BBC - ul nu a gresit cu nimic - astia suntem!!!.Decat sa ne ofhuscam pe englezi ,mai bine ne-am uita mai atent atat in curtea noastra cat si la "ambasadorii" tzigani .La resursele pe care le are statul roman - ar putea fi facuta curatenie in cateva luni de zile .Dar "executivul"(if any) are probleme mult mai serioase - cum ar fi promovarea EBA pt UE
      • -2 (4 voturi)    
        ce fac romanii din UK ? (Luni, 8 iunie 2009, 18:55)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Right

        protesteaza la BBC sau dau dreptate BBC ului.....ca niste oameni fara de tzara si neam,


        ce bucurie matzokista au romanii sa si denigreze tzara ..........cat boli psihice avem....putzini doctori.......asta e....adica in UK totul e perfect......recentele news despre ministrii britanici sunt incredibile.......ipocritzi....
      • -2 (6 voturi)    
        de ce e vina noastra? (Luni, 8 iunie 2009, 19:07)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui Right

        Eu nu inteleg de ce e vina noatra problema tiganilor plecati din Romania in Occident!
        Sunt si ei cetateni europeni exact ca si noi. Nu putem sa inchidem granita pe considerente etnice! Romanii, maghiarii, etc pot pleca cand vor, tigani nu! Nu se poate asa ceva acum!
        Pe de alta parte, spuneai ca la resursele ce le are statul roman, poate face ordine in cateva luni. Ce ordine? Baga la inchisoara 90% din tigani? Motive s-ar gasi, daca e sa ne luam strict dupa lege (de exemplu, rele tratamente aplicate asupra minorilor etc). Dar nu se poate nici asta. Unu la mana ca nu are Romania asemenea capacitate in materie de penitenciare, pe urma orice consamnare e rezultatul unui proces... in fine, e aberanta ideea, din punct de vedere al punerii in practica.
        Altceva, ce poate face statul? Sa creeze un milion de locuri de munca pt togani? Teoretic poate, dar vin tiganii la lucru?
        Repet intrebarea: de ce vina este a noastra? Si mai ales exclusiv?
    • +2 (6 voturi)    
      si ce ...eu unul m-am cam saturat (Luni, 8 iunie 2009, 18:18)

      Buster [anonim] i-a raspuns lui Johnny

      de toti handicapatii care-si dau cu parerea. Asta este avem si tigani avem si ununguri avem si romani ...si ce ...daca nu avem englezoi alcoolici cu creierul sleit de droguri, nemti impotenti de la atata bere sau italieni care in afara sa vorbeasca nu sunt in stare sa se stearga la fund, nu suntem buni de UE ???....daca nu suntem asta este si asa ma cam doare-n cot de parerea UE ...
  • -1 (7 voturi)    
    Singura problema cu poza este ca arata ca... (Joi, 11 iunie 2009, 8:32)

    Decebal [anonim]

    ...romanii nu isi cunosc propriul drapel national.

    Nu e ,,rosu, galben si albastru", cum cantau comunistii in imnul acela tampit...

    ...al nostru tricolor este albastru, galben si rosu....

    ...dar peste tot unde te uiti: la meciurile de fotbal, la Olimpiada, etc. romanii isi afiseaza drapelul de cele mai multe ori pe dos...de ce nu o fac si francezii sau italienii de pilda? Fiindca ei nu sunt asa patrioti ca noi... si isi cunosc drapelul... ;)
    • +4 (4 voturi)    
      Depinde (Luni, 8 iunie 2009, 19:38)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Decebal

      din care parte a drapelului de uiti.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu....nu depinde deloc. (Luni, 8 iunie 2009, 20:03)

        Decebal [anonim] i-a raspuns lui soferul

        ...dar romanii is mai destepti ca toti...si vad intotdeauna lucrurile din mai multe unghiuri...da' din pacate nu si din cel corect. Apoi vin cu teoria chibritului...

        .........

        Nu-i nimic, lasa ca macar ne cunosc strainii drapelul.... :)
    • 0 (2 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 11 iunie 2009, 23:11)

      giordano bruno [utilizator] i-a raspuns lui Decebal

      Si pe mine ma irita de multe ori faptul ca drapelul nostru e pozitionat invers uneori pe masini cu insemne oficiale sau institutii.Ne-am plans ca steagul nostru a fost pus invers la meciul de la Cardiff din 1993 de catre oficiali dar toate reclamele de pe margine ale defunctei Dacia Felix sugerand aceleasi culori aveau culorile dispuse la fel.Am vazut primari in momente oficiale purtand tricolorul cu rosul in partea de sus.
  • -2 (16 voturi)    
    ce e de facut (Joi, 11 iunie 2009, 8:35)

    jo [anonim]

    normal ar fi ca romanii care se simt lezati de imaginea BBC sa depuna o plangere pe site-ul agentiei, cerand totodata un raspuns. un numar insemnat de plangeri i-ar obliga sa-si ceara scuze in mod public. evident ca intr-o plangere civilizata nu si-ar avea locul injuriile si nici opiniile de teapa comentariului tau. deci de la tine nu ma astept la nimic bun pentru romani.

    detalii despre how to make a complaint gasiti la:

    http://www.bbc.co.uk/complaints/handle.shtml
    • +7 (7 voturi)    
      asa, si ce sa le spun in "complaint"? (Luni, 8 iunie 2009, 19:02)

      florin [anonim] i-a raspuns lui jo

      Ca ce?
      Le-as trimite bucuros, mai ales ca sunt chiar in buricul Londrei - dar ce anume sa reclam?
      • +5 (15 voturi)    
        daca ai trai in Londra (Luni, 8 iunie 2009, 22:24)

        jetset-LONDON [anonim] i-a raspuns lui florin

        ...ai stii ca nu ai putea sa le transmiti nimic prin complaint-ul tau, deoarece ti-as pune sub nas tiganicile din intresectia cu Vauxhall Bridge care "spala" parbrizul. Asadar poza a fost foarte bine aleasa.
        F E L I C I T A R I B B C
        Poza reprezinta Romania in totalitate!
        • -3 (9 voturi)    
          daca (Luni, 8 iunie 2009, 22:51)

          jo [anonim] i-a raspuns lui jetset-LONDON

          daca poza te reprezinta in totalitate, atunci trag concluzia ca fie speli parbrize in buricu' londrei, fie scormonesti in tzarana dupa morcovi.

          in ce ma priveste traiesc in alta capitala europeana, poza nu ma reprezinta &, cunoscandu-mi bine tzara & poporul, consider ca nu reprezinta majoritatea compatriotilor mei.

          cum sunt convins ca, in plimbarile lui prin ro, reporterul / fotograful BBC nu a intalnit multi romani care sa semene acestei femei, consider ca a ales sa faca aceasta poza pentru a ne terfeli pe noi toti, ca popor. alegerea pozei e nu doar o greseala profesionala din partea BBC, ci o ofensa adusa intregului popor roman!
          • 0 (0 voturi)    
            Rom-ania (Marţi, 9 iunie 2009, 8:14)

            land of choice [anonim] i-a raspuns lui jo

            ar fi facut ,poate, alta fotografie dar nu avea cu cine. numai astia s-au dus la vot.Sau, mai bine zis, au fost dusi.
          • -2 (2 voturi)    
            Si (Joi, 11 iunie 2009, 14:41)

            Observatore [utilizator] i-a raspuns lui jo

            intreb daca esti asa patriot de ce nu traiesti acasa ? Poftim ?
            • +1 (1 vot)    
              d (Marţi, 9 iunie 2009, 3:30)

              yo [anonim] i-a raspuns lui Observatore

              cel de sus bate pamantul, dar matale bati campii cu succes. ce are patriotismul cu statul in tara? ia zi sociologule!
        • +1 (5 voturi)    
          Amice, (Luni, 8 iunie 2009, 23:31)

          Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui jetset-LONDON

          esti dus. Daca tu esti tigan, treaba ta, numai nu ne baga pe toti in aceeasi oala cu tine.
        • +3 (5 voturi)    
          Traiesc la Londra (Luni, 8 iunie 2009, 23:53)

          Nicuteo [utilizator] i-a raspuns lui jetset-LONDON

          Si poza nu reprezinta Romania in totalitate, asa cum nici hoardele de huligani beti de la meciuri si femeile care vomita vinerea in intersectii nu reprezinta Anglia in totalitate. E o femeie batrana care voteaza, pentru Dumnezeu. Ce aveti fratilor cu ea?
          • -1 (1 vot)    
            sa fie clar (Marţi, 9 iunie 2009, 8:55)

            jo [anonim] i-a raspuns lui Nicuteo

            nu ma deranjeaza faptul ca femeia e tiganca & nu am nimic cu ea.

            in schimb, ma deranjeaza ceea ce receptorul occidental poate intelege din aceasta imagine: ca suntem un popor care traieste in mizerie; ca mizeria inseamna ignorantza; ca prin votul lui, acest popor mizer & ignorant decide soarta celor din vechea europa. ma deranjeaza ca aceasta imagine este suficient de puternica incat privitorul sa aiba impresia ca ne cunoaste (asa cum si noi avem impresia ca stim cum sta treaba cu Congo). or cata vreme vom fi perceputi astfel, nu vom fi considerati a face parte dintr-o lume "normala" & nu vom fi tratati cu respect.

            nu neg mizeria & ignoranta din ro, dar in nici un caz nu pot spune ca ar fi reprezentative pentru noi!

            ps: ma mai deranjeaza hoarda de xenofobi din ro (care reflecta tot ignoranta), dar despre aceasta pb, cu alta ocazie...
        • -1 (1 vot)    
          Si dupa logica ta (Marţi, 9 iunie 2009, 8:33)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui jetset-LONDON

          englezii ca natie pot fi reprezentati de un cuplu de gay fericiti? (vezi nume sonore inclusiv din politica engleza cu aceasta orientare) sau de un cuplu de infractori (se stie ca sunt renumiti pentru inselatoriile lor) ? Daca tot e sa ne identificam cu minoritiatile sa se uite fiecare in curte la el inainte de a comenta.
      • +3 (7 voturi)    
        nu dau sugestii, dar te intreb (Joi, 11 iunie 2009, 9:34)

        jo [anonim] i-a raspuns lui florin

        te identifici cu imaginea asta? te reprezinta? esti multumiti de felul in care sunt prezentati cei ce au acelasi pasaport ca tine? nu se mira londonezii de pe langa tine ca nu esti ca in pozele pe care le vad ei? crezi ca cei care au publicat poza nu stiu cum arata majoritatea romanilor? daca BBC poate face diferenta intre ce este reprezentativ pt ro & ce nu e reprezentativ, atunci de ce publica doar imagini dintr-o anumita categorie? etc etc

        daca nu-ti pui astfel de intrebari & nu le gasesti raspunsuri, chiar nu ai ce reclama...
        • +5 (7 voturi)    
          intrebari foarte rezonabile... (Luni, 8 iunie 2009, 20:19)

          florin [anonim] i-a raspuns lui jo

          dar, concret, ce sa le spun? ca nu ma identific? De ce ar trebui sa le pese ca nu ma identific eu?

          daca imi scrie un 'rrom' din ferentari cum ca 'el nu se identifica cu imaginea pe care o am eu asupra lor, ca rromi', crezi ca, redactor fiind sa zicem la BBC, o sa ma apuc sa cad pe ganduri in vreun fel si sa ma gandesc "stai, ca de fapt gresesc"? Lucrurile astea sunt dincolo de asta, si nu e ceva ce se va schimba prin cateva zeci, sute(?) de emailuri trimise la complaints la BBC.

          Eu de-abia am inceput sa trec peste o anumita perioada aici, aceea cand vin toti la tine zambind sa dea noroc, "hi, where are you from?", "ROMANIA!", ".... ah, interesting.".

          Asta e tot ce-am auzit vreodata despre tara noastra cand m-am prezentat aici. E chestie de timp, nu de ce poza pune BBC la Romania. Asta mi-e parerea.

          Eu imi vad de treaba, I do my best si sper ca intr-o zi sa vad un englez sa dea noroc si sa spuna "A, Romania! nice!". Acel interesting cred ca e cel mai ipocrit raspuns pe care il poti primi... la genul: bai, pari baiat de treaba, iti raspund cat sa nu te jignesc.
          • +1 (3 voturi)    
            ce & cum & de ce (Luni, 8 iunie 2009, 21:33)

            jo [anonim] i-a raspuns lui florin

            ca redactor la o agentie cu staif, trebuie sa cazi pe ganduri cand, de exemplu, de fiecare data cand publici astfel de imagini cu romania, primesti cateva sute de mailuri de protest. iar daca nu cazi pe ganduri, esti neprofesionist & te schimba seful...

            dar BBC & alte publicatii din vest nu trebuie sa isi faca pb & pot publica in continuare doar astfel de imagini. de ce? pentru ca romanilor le place sa fie umiliti. nu le place constient, dar stiu sa plece capul. stiu inghiti insulte. stiu fugi de responsabilitati & stiu sa fie docili in prezenta altora care se arata mai puternici decat ei. toti cei ce publica astfel de imagini le pot publica in continuare pentru ca din 20 de milioane de romani nu vor fi macar cateva sute care sa ia atitudine atunci cand tot poporul primeste palme, atunci cand altii pretind in fata intregii lumi ca romanii ar fi altfel decat sunt. din pacate romanii nu iau atitudine pentru ca romanii nu sunt mandri decat intre ei, in familie, unde nu sunt vulnerabili, sau in fatza celor care le sunt inferiori (ex: roman vs. congolez)

            londonezii tai iti spun "ah, interesting" pentru ca nu stiu nimic altceva despre ro & romani decat ceea ce vad in mass media lor. si nici nu vor avea curiozitatea sa afle mai mult decat in 2 cazuri:

            1. daca le-o vei starni tu, nerusinandu-te ca esti roman, vorbindu-le despre romania cu care te identifici & demonstrandu-le ca romanii nu sunt asa cum se vede prin ziare & la tv.

            2. daca vor vedea si alte imagini cu & despre romani in media lor. si nu vor vedea alte imagini decat daca o anumita masa critica de romani va lua atitudine constant, reclamand ca se simt insultati de felul in care acest popor e prezentat in media, ca sunt lezati de prezentarea unei imagini cu care marea majoritate a poporului nu se poate identifica in nici un chip & acuzand manipularea (cu buna stiintza & intentionata) a publicului occidental prin selectionarea unor astfel de imagini.
            • +2 (2 voturi)    
              Reactia e exagerata (Luni, 8 iunie 2009, 23:58)

              Nicuteo [utilizator] i-a raspuns lui jo

              Faci multe observatii corecte, dar in general mi-e teama ca reactia e exagerata. Stau de 13 ani la Londra, dintre care opt i-am lucrat chiar la BBC. Nu cred ca exista niciun mare complot corporatist impotriva romanilor, poate doar vreun redactor cu orizontul limitat (din pacate tot mai multi zilele astea) care nu stie altceva despre Romania si care era de serviciu cand s-a publicat pagina despre alegeri. Si apropo, am vazut la Londra (la BBC) mai multe documentare interesante despre Romania si istoria romanilor decat in cei 26 de ani cat am stat in Romania...
              • +2 (2 voturi)    
                atata vreme cat (Marţi, 9 iunie 2009, 0:34)

                diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Nicuteo

                majoritatea acelor ordinary men & women din vechea europa cred ca majoritatea romanilor se imbraca in zdrentze & traiesc in cocioabe, atata vreme cat turistii occidentali fotografiaza in romania cersetorii si carutzele asa cum turistii romani fotografiaza la londra tower bridge, reactia de protest a romanilor fatza de astfel de scapari profesionale ale unor redactori din strainatate nu este exagerata, ci insuficienta.

                nu cred ca este un complot corporatist. cred mai degraba ca niste indivizi (redactori, reporteri, fotografi etc), care cunosc romania, prefera sa difuzeze astfel de imagini in articole / emisiuni de informare generala pentru a raspunde unei cerintze a publicului, pentru a se plia pe un anumit imaginar colectiv al receptorilor.

                din experienta mea si a multor romani umblati pe care ii cunosc, doar cei ce au trecut prin romania au o imagine corecta despre noi. in schimb, majoritatea vesticilor care nu au fost prin romania sunt surprinsi cand descopera ca suntem "ca ei". ei bine, cata vreme vor mai fi "surprinsi" vom fi si noi europeni de mana a doua.
          • +1 (3 voturi)    
            ring a bell? (Luni, 8 iunie 2009, 21:39)

            jmx [utilizator] i-a raspuns lui florin

            ideea e că acel mic concurs în cadrul căruia a apărut fotografia evidențiază tocmai specificul unei nații și nu al vreunei minorități ce se întâmplă să locuiască alături de acea nație.
            Ori fotografia este de condamnat tocmai prin sugestia faptului că țiganii ar fi reprezentativi pentru România. Poate peste vreo 25-30 ani această afirmație va fi adevărată, dar până atunci... e tendențioasă.
            O fotografie cu oșeni în costume specifice Țării Oașului ar fi fost reprezentativă dar probabil că nu la fel de "senzațională"...
          • +2 (4 voturi)    
            din experienta perso (Luni, 8 iunie 2009, 21:49)

            jo [anonim] i-a raspuns lui florin

            traiesc de ani buni in vest. am trecut si eu prin genul de experiente de care pomenesti. daca nu faci nimic, situatia ramane inghetzata: avand in vedere cersetorii de pe strazi & imaginea tzarii prezentata in media, tie iti este rusine sa le vb de ro & lor le este jena sa iti ceara detalii, imaginandu-si k in ro toate sunt precum le prezinta presa lor & imaginandu-si ca ar fi prea dureros pt tine sa te dedai la confesiuni despre mizerie.

            cum nu cred k te identifici cu mizeira (= ceea ce se vede din imaginile & textele aparute in media occidentala) nu-ti ramane decat sa nu taci dupa ce ei incearca delicat sa inchida subiectul cu cate un "ah, interesting" & sa le vorbesti obiectiv despre tara & poporul tau, denuntand astfel imaginea pe care o avem in ziare & pe sticla. abia asa vor avea si ei curajul sa iti puna intrebari, sa iti ceara informatii & vei afla ca nu sunt putini cei ce ar vrea sa si ajunga intr-o zi in ro k turisti & daca nu au ajuns e pentru ca le-a fost teama ca vor intalni ceea ce vad prin media.
            • +2 (4 voturi)    
              pride and prejudice (Luni, 8 iunie 2009, 23:12)

              Adrian [anonim] i-a raspuns lui jo

              am dat si eu un feedback negativ la bbc; trebuie sa fii de acord ca-i greu sa scrii un protest decent fara sa te autodefinesti ca rasist... "doamna din fotografie nu e reprezentativa"... "hmm", o sa zica, "dar la fel de nereprezentativi sunt toti ciudatii aia in lederhosen din Bavaria (cine naiba mai poarta lederhosen pe-acolo? tre' sa fie un pic cu capsa pusa!), n-aveti simtul umorului, dom'le!" (zambet superior britanic).
              pe de alta parte, pastrand logica cu "doamna din Romania", la capitoul "Britain" ar fi trebuit sa adauge un gurkha imbracat de gala.
            • -1 (1 vot)    
              nu te identifici cu mizeria (Joi, 11 iunie 2009, 13:08)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui jo

              da' NICI n-o combati!

              Asta, daca s-ar extrapola in termeni juridici, s-ar numi "complicitate" >:
          • +2 (4 voturi)    
            pai mie chiar asa imi raspund: (Joi, 11 iunie 2009, 13:07)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui florin

            "A, Romania, nice..." - uneori si "I met very interresting people from there, doing [ma rog! ce faceau acei diversi, de regula ceva considerat "good job"]... by the way, what do you think about [...]?"

            Asta cu "parerea proasta pe care o au strainii despre romani" e o "legenda" nascocita de ALTI cocalari - si un bun prilej, de altfel, de a mai "sifona" bani prin strainatate - pe la diverse institutii si ONG care cica se dau de ceasu' mortii sa "imbunatateasca imaginea Romaniei" si "sa-i apere pe romanii din strainatate" :-p
            • 0 (0 voturi)    
              tre' sa cad de acord cu Codruta (Marţi, 9 iunie 2009, 15:13)

              Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

              Asa e , am stat de vorba cu un american din Texas student la Teologie, i-am spus de unde provin si spre surprinderea mea a fost placut surprins si mi-a spus ca a fost in Romania la Sibiu si ca i s-a parut cool. M-am simtit foarte bine.
        • +2 (2 voturi)    
          lasa, bre... (Joi, 11 iunie 2009, 13:02)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui jo

          Nu te enerva! ca nu "se merita" >:)

          Or sa-l vada pe Becali in PE - si or sa se lamureasca ei cum e cu "adevarata imagine a Romaniei", looollll... :))))))))
      • +1 (1 vot)    
        Din acelasi buric (Joi, 11 iunie 2009, 9:50)

        ceaideprune [anonim] i-a raspuns lui florin

        In Londra sunt mai multi decat la noi.
    • +1 (3 voturi)    
      Mersi! (Luni, 8 iunie 2009, 21:32)

      jmx [utilizator] i-a raspuns lui jo

      Am formulat o plângere... în spiritul civic care ar trebui să ne caracterizeze pe toți.
      Evident că nu aștept mare lucru în urma acestui gest, dar nici nu pot sta cu mâinile în sân fără să iau poziție față de o asemenea atitudine tendențioasă.
      • +2 (4 voturi)    
        plangere (Luni, 8 iunie 2009, 22:08)

        Dana [anonim] i-a raspuns lui jmx

        Si eu am formulat o plangere. Ma intreb daca e destul ca 2 oameni sa declanseze o reactie publica. Sper sa ni se urmeze exemplul.
        • 0 (2 voturi)    
          suntem mai multi (Luni, 8 iunie 2009, 22:53)

          jo [anonim] i-a raspuns lui Dana

          exista net & avem prieteni. vestile circula repede ;)
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns (Marţi, 9 iunie 2009, 15:01)

          Dana [anonim] i-a raspuns lui Dana

          Am primit raspuns la plangerea inaintata BBC, poza a fost "inlocuita" (cu portul unor femei din Serbia)...
          • 0 (0 voturi)    
            raspuns (Marţi, 9 iunie 2009, 17:55)

            ttu [utilizator] i-a raspuns lui Dana

            asta e raspunsul primit de mine.
      • 0 (2 voturi)    
        plangere (Marţi, 9 iunie 2009, 0:03)

        ovidiu [anonim] i-a raspuns lui jmx

        si eu am formulat o plangere
      • 0 (2 voturi)    
        plangere (Marţi, 9 iunie 2009, 11:21)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui jmx

        si eu am trimis o plangere.
  • +1 (7 voturi)    
    V-am facut-o ... (Joi, 11 iunie 2009, 8:46)

    Bibicu [anonim]

    ... manca-v-as ... Am aparutara pe ziarili si veveveurili din toata lumea ... mucles ...

    Taves bahtalo Romania !!
  • 0 (12 voturi)    
    esti nebun!!! (Joi, 11 iunie 2009, 8:47)

    eu [anonim]

    cum poti sa spui asa ceva? ei nu sunt tot oameni? asta e parerea lor tu ar trebui sa lupti cu ei, nu cu afirmatii de genu asta. sunt roman 100% la 100% da pe astia ca tine i.as impusca la fel ca adolf si antonecu.
  • +6 (10 voturi)    
    adevarul doare, si nu strainii sunt de vina!! (Joi, 11 iunie 2009, 8:51)

    Dr Marutza [anonim]

    Nu strainii ne-au facut imaginea asta, ci noi insine! Nu e vorba doar de tigani ci deTIGANIE, in cel mai adevarat sens al cuvantului, de parca bunul simt a disparut definitiv din Romania! Uitati-va la ce personaje apar in diferite talk-show-uri, ce comentarii fac, cum se cearta ca la usa cortului, ce injurii, ce agramati si analfabeti se erijeaza in "alesi ai poporului"! Si ce? exagereaza strainii cand vorbesc despre faradelegile comise de tigani oriune s-ar afla? Adevarul doare, dar in loc de patriotism ieftin si prost inteles, ar trebui sa vedem realitatea asa cum e si sa nu mai dam vina pe straini! Comentarii de felul "nici la ei nu-i mai bine", nu rezolva nimic!
    • +4 (6 voturi)    
      Bine zis! (Luni, 8 iunie 2009, 19:10)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui Dr Marutza

      Tiganie si hotie ! Brandul de tara al Romaniei!
      Se pare ca brandul promovat de Ro nu prea a avut succes. Apropo, cat a costat ?
  • -4 (6 voturi)    
    vot (Joi, 11 iunie 2009, 8:57)

    assus [anonim]

    Asta a votat EBA, fericire romanes, anglofilii sa-i pupe pe gura pe britanici, asa ne percep...
  • 0 (8 voturi)    
    Tocmai am facut reclamatie la BBC (Joi, 11 iunie 2009, 10:09)

    Mircea [anonim]

    Asta e reclamatia:

    Hello,

    In a romanian newspaper it was announced that BBC presents a phote representing Romania by a old gipsy woman. I couldn't believe BBC could do such a thing as traditional Romania does not have more in common with gipsy culture then has any other nation in which gipsy minority lives. If some gipsy left Romania to other European countries does not mean they represent us but they represent themselves as individuals or most their gipsy culture. With this in mind either this is a bad joke from your media trust either is a awfull prove of rasicm, ignorance and harmfull behaviours. Assuming BBC is not suporting such behaviours please replace Gipsy image representing us with a true image. For your convenience please please find a web site which represents in english traditional Romania: http://www.eliznik.org.uk/RomaniaPortul/pictures/transylvania.htm

    I would like to receive a response from your side explaning how such mistake was possible and if this truely represents BBC point of view.

    Thank you,
    Mircea
    email:...
    • -1 (1 vot)    
      pt mircea (Luni, 8 iunie 2009, 20:41)

      Jean [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Sper sa primesti raspuns
    • +2 (6 voturi)    
      Va agitati degeaba.... (Luni, 8 iunie 2009, 20:53)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      asta este tara, mai plecati si voi de pe dorobanti sa vedeti ce este la 30-40 de km de Bucuresti. Saracie lucie, promiscuitate, incultura, mizerie! O prapastie ce se adanceste cu zi ce trece, dar nimeni nu face nimic. Tara asta ara o problema grava cu lipsa de stategie pe termen lung!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Spelling & Grammar (Luni, 8 iunie 2009, 21:12)

      Getodac [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Textul nu e rau, dar ar fi trebuit sa faci o verificare la gramatica si spelling incainte sa il trimiti....
    • 0 (4 voturi)    
      foarte bine ai facut Mircea (Luni, 8 iunie 2009, 21:17)

      manipulare interna [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      asta da luare de atitudine. Ma intreb daca esti politician, dar nu cred pt ca politicienii nostrii nu au astfel de capacitati.
    • 0 (4 voturi)    
      Inca o reclamatie (Luni, 8 iunie 2009, 21:33)

      mircea2 [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Asta e pagina cu pricina:
      http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8087898.stm

      Eu va rog sa faceti si voi o reclamatie, pentru ca e important sa fim uniti.
      Romania nu e tara romilor, ci e denumirea pe care o dadeau bizantinii insusi teritoriului lor.

      Ne ocupam de discutii sterile dupa aia, sau ii lasam pe politicieni, ca tot nu sunt buni de altceva.
      • +1 (5 voturi)    
        Reclamatie (Luni, 8 iunie 2009, 22:36)

        Johnny [anonim] i-a raspuns lui mircea2

        Am trimis si eu "complaint" la BBC.....O sa incerc si la MAE, ar trebui sa ia atitudine prin intermediul personalului diplomatic de la Londra.
    • 0 (2 voturi)    
      Romul (Joi, 11 iunie 2009, 11:13)

      Olguta [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Bravo, Mircea!
      Sper sa ti se mediatizeze reclamatia, pentru ca exprima o stare de fapt, reala; tiganii sunt o minoritate, ca "rromul" intre bauturile alcoolice;
      • +1 (1 vot)    
        cred ca o mediatizeaza (Joi, 11 iunie 2009, 12:58)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Olguta

        Nu de alta, dar e bun prilej sa mai faca nitel misto de noi :)))
        • -1 (1 vot)    
          land of choice (Marţi, 9 iunie 2009, 2:04)

          Olguta [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          "land of choice" s-ar traduce "taramul/pamantul alegerii", pe care ar trebui sa il alegi, deci?de ce un american, un nativ vorbitor de engleza, mi-a zis ca el intelege "taramul unde cauti"?
          cine ma lamureste? cineva care cunoaste foarte bine-bine limba engleza?sunt nelamurita.....
  • +3 (5 voturi)    
    si ce daca? (Joi, 11 iunie 2009, 10:51)

    diane [anonim]

    doar ptr ca femeia e de etnie roma, nu inseamna ca imaginea e 'hotie'. e o femeie care voteaza. poate fi bunica oricui, de la tara. articolul asta musteste de rasism. si in plus, ce daca apare o femeie de etnia roma pe pagina bbc pe care scrie romania? oare ea nu traieste tot in romania?
    • +3 (5 voturi)    
      bbc (Joi, 11 iunie 2009, 11:24)

      john doe [anonim] i-a raspuns lui diane

      Nu, poza musteste de rasism. Asta nu e nici macar articol.

      Daca ai fi in strainatate si ai vedea cum imaginea despre Romania este in mod intentionat deformata, nu ai mai comenta.

      Este si deontologic incorect sa prezinti o tara predominant prin prisma unei minoritati a acesteia. Ori asta se face in vest.
  • +1 (7 voturi)    
    BBC (Joi, 11 iunie 2009, 11:11)

    John Doe [anonim]

    Am trimis asta la BBC: Sa vad ce primesc.

    n the online edition of BBC UK News, under the "In Pictures" sections, in the "EU Elections quiz" is presented an old rroma ethnic lady casting he vote. I'm pasting below the link to the screen capture as seen on a Romanian online news agency: http://www.hotnews.ro/zoom.html?desc=Foto:%20BBC%20News&imgUrl=http://media.hotnews.ro/media_server1/image-2009-06-8-5804542-41-romania-lume-captura-bbc.jpg

    So this is the image BBC UK tries to attach to Romania, in the line of all the cheap tabloids which every time they mention the name of our country, feel the compulsory urge to compliment it with pictures of Romanian rroma ethnics begging on the streets of UK. Somewhere on the way to progress and a civilised EU, the Englishman loses something that made him unique. His gentleman - ess, elegance, objectivity. In cases like this, the Englishman should be reminded of his colonies and the London grottoes and pictures "representing" England should probably be posted all over the Internet in exchange for the "favours" they're making to other countries. You should probably know by now that gypsies are not only a Romanian problem, but an European problem. Just because they were restricted within our borders politically doesn't mean we're "producing" them. They are a nomad people and they don't really belong to anybody. They have their own ways, culture, life. It is England and the US fault that they left Romania on the other side of the Iron curtain, turning a blind eye on a people. And now, after tens of years of isolation and closed borders they are complaining about the "Romanian gypsies"? If they would've done their job til the finish, the gypsies would've been all over Europe not stuck behind closed borders. Anyway, what you're doing as a national broadcasting company is totally unprofessional and non ethical.
    • +3 (3 voturi)    
      cam scartait (Joi, 11 iunie 2009, 18:43)

      capcaunul [anonim] i-a raspuns lui John Doe

      cand scrii chestii de genul asta e bine sa o faci intr-o engleza impecabila, altfel isi vor ascunde iritarea facand haz de stilul de exprimare. ca un mic exemplu, nu spui '[done their job] til the finish', ci 'to the end', sau 'in a fair way', sau 'in a responsible way'.. oricum, pana la urma intentia conteaza. way to go
  • +1 (7 voturi)    
    bbc (Joi, 11 iunie 2009, 11:12)

    john doe [anonim]

    If BBC sets the standard this low, no wonder the rest of the British press treats Romania the way it does. What I've seen on your website is pure, intentional, offensive misleading. Both for Romania and for your readers. Since your approach is so childish, I can only conclude by saying "BBC, you should be ashamed of yourself!"

    Kind Regards,
  • +2 (8 voturi)    
    Am trimis reclamatie si am renuntat la BBC (Joi, 11 iunie 2009, 12:11)

    Tudor [anonim]

    Hello. In the link I provided your editor has associated Romania with an old gipsy woman, which is an inaccurate way of portraying traditional Romanians, given that the Rroma population in Romania is only represented by less than 9% of the total population. Although they have been known to cause problems in many parts of Europe, regardless of their origin (Romania, Russia, Hungaria and Scandinavic countries), these people do not represent a particular country with regards to their traditions, since they are nomadic. Certainly not the Romanian people. The Romanian media do not portray British citizens as football hooligans, even if this is mostly what they have witnessed in our country from time to time.
    I have been using BBC online services for years and I've never seen such an insidious portrayal of Romanian people. If you do not abide us at all, just please ignore us and stop with this sort of bad journalism and manipulative techniques. I am, as of right now, no longer a reader of BBC news, because I cannot verify if this sort of attitude from your editors is not actually prevalent.
    Regards.
    • 0 (2 voturi)    
      cheers mate!!! (Luni, 8 iunie 2009, 23:17)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Tudor

      i cant belive when i ve seen your coments,i just cant,you defo see the problem from a diffrent angle.the problem is there are not so many people like you out there.id like to thank you in the name of romanian people,gypsie or not.thank you for understanding.
      regards,
      Florin
  • +6 (8 voturi)    
    La grosolanie... (Joi, 11 iunie 2009, 12:32)

    mda [anonim]

    De obicei se raspunde cu umor.

    Englezii se iau de oricine pot, nu o luati personal. Americanii, de exemplu, le cer viza de intrare. Asta mi se pare una din cele mai bune glume pe seama lor.

    Romanii, parerea mea, nu vor fi cu adevarat in EU decat atunci vor invata sa fie autentici. Adica fara complexe.
    • +1 (5 voturi)    
      bbc (Luni, 8 iunie 2009, 22:45)

      john doe [anonim] i-a raspuns lui mda

      Se iau de oricine insa mai iau si pauze. In ceea ce priveste romania, au trecut de multisor de faza de a "se lua (nitel) de noi".
      Au trecut la o campanie negativa in ceea ce priveste Romania.
      E ceva mai complex decat o simpla caterinca britanica.

      Relativ la povestea cu complexele. Nu stiu daca astea sunt asa, a priori romanesti. Dimpotriva, romanul este cunoscut pentru tupeul lui, care ce e drept a degenerat in chestii foarte nasoale, dar ca idee.
      Asa, ce ziceam, complexe... Nu ai cum sa nu ai complexe cand esti permanent aratat cu degetul. In faza asta "complexe" este un termen cu totul nepotrivit pentru a defini ceea ce simti ca roman in strainatate. "Ofensat" cred ca este cuvantul potrivit. Ori cand esti ofensat, nu poti sa razi ca prostu', zic eu.
      • 0 (2 voturi)    
        raspuns (Joi, 11 iunie 2009, 13:55)

        mda [anonim] i-a raspuns lui john doe

        Nu stiu ce sa zic. Stramba din nas si la "instalatorul polonez" si la "nesimititul si incultul american".

        Complexele la care ma refer sunt referitoare la identitatea mea/noastra ca roman (nu la tupeul artagos al unor conationali - care ascund alte complexe ).

        Cineva, dan, spunea mai jos sa ne vedem de treaba. Treaba buna, pozitiva. Si eu zi ca asa in timp o sa devenim mai instariti, material si intelectual, o sa dispara si ebele, becalii, vadimii...
  • 0 (4 voturi)    
    tiganii si orasenii (Joi, 11 iunie 2009, 12:40)

    rares [anonim]

    tiganii si tarancile sunt cetateni romani care dau identitatea Romaniei, in vreme ce orasenii sunt imitatii ale occidentului.

    basta
  • -2 (6 voturi)    
    alt punct de vedere (Joi, 11 iunie 2009, 12:42)

    dan [anonim]

    Eu unu sunt de parare ca nu ar trebui sa ne intereseze nici cat gramul de sub unghie ce cred strainii despre noi. Daca e sa ia cineva atitudine ar trebui sa o facem in tara noastra si asupra lucrurilor care ne influenteaza viata de zi cu zi, si nu ca sa avem o imagine mai buna peste hotare.
    In loc sa le scrii tampitilor aia de la BBC ca sa faci o plangere mai bine faci una catre cineva care te nedreptateste la tine in tara, nu in afara.
    Daca tu o duci bine nu are de ce sa te intereseze ce cred altii...
    • +1 (5 voturi)    
      bbc (Luni, 8 iunie 2009, 22:58)

      john doe [anonim] i-a raspuns lui dan

      Din cauza mentalitaii ilustrate de tine mai sus suntem unde suntem. Suntem probabil una dintre cele mai nesolidare natii nu din lume, din univers.

      Daca la mine in curte e bine, n-are decat sa fie un munte de gunoi langa poarta, nu chiar in fata, sa pot sa scot mertanu.

      Plangeri in tara? Abstentionismul de pe la voturi ce tata mare e mai stimabile, nu o ditamai luarea de atitudine?

      Asta e insa o discutie colaterala. Noi discutam in continuare despre dezinformarea din vest
    • +2 (4 voturi)    
      puncte si orizont(uri) (Joi, 11 iunie 2009, 13:27)

      mircea2 [anonim] i-a raspuns lui dan

      Dane, iti inteleg rationamentul. Daca am fi o tara mare si puternica ar merge sa ignoram parerile altora. Dar nu suntem asa si trebuie sa avem mare grija! Vecinul de la rasarit abia astepta o ocazie sa ne ameninte, iar vecinii din partea-ailalta ne fac tigani si venetici si ne vorbesc de rau peste tot. Daca noi nu avem grija de imaginea noastra, o sa aiba altii...
      Si ai perfecta dreptate ca trebuie (nu sunt de acord cu "ar trebui") sa facem ceva si in tara. Cel mai simplu este sa mergem la vot cu totii! Altfel ne vor conduce unii alesi cu cateva voturi cumparate pe un pol (20 de lei) de la amarasteni si minoritari.
      Toata lumea se plange ca "n-are cu cine vota". Ok, accept asta. Insa votul e singura noastra arma! Hai sa o folosim inteligent! Hai sa ii amenintam pe guvernanti! Se putea vota cu PNTCD, exact pentru a arata ca nu ne place nici PDL, nici PSD, samd. Sa le aratam ca ii putem lovi, si ca la urmatoarele alegeri ar putea sa iasa cu 70% PNTCD iar restul o sa manance seminte pe marginea terenului! Nu va faceti iluzii, ca tara nu e condusa de partide sau de reprezentantii lor! Tara e condusa de oamenii competenti din ministere, administratie, etc. Care o data la patru ani isi reiau munca de Sisifi, stricand ce au facut si construind din nou, ca sa faca pe placul noii Puteri!

      Intrebarea e: avem vana in noi, sau suntem carpe? Sa ne punem intrebarea asta in fiecare zi de alegeri, cat vom mai vedea lumina soarelui...
      • +1 (1 vot)    
        pe unde mai e Talpes? (Joi, 11 iunie 2009, 13:57)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui mircea2

        I-au dat aia din PNTCD binemeritatul shut in #und, pe care trebuiau sa i-l dea inca de pe cand a incercat sa se "lipeasca" de ei?
        • -1 (1 vot)    
          PNTCD (Joi, 11 iunie 2009, 14:42)

          mircea2 [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Codruta, habar nu am pe unde e dl.Talpes! Am mentionat PNTCD-ul pentru e vazut de toata lumea ca perdant "100%" - asa cum s-a si intamplat.
          Ca sa fiu mai clar - e aproape exclus ca la noi in tara sa avem partide fara membri cu secera si ciocan, sau instelati la umeri; daca nu ei, copii sau nepotii lor. Niciodata nu vom avea un partid curat 100%. Nici macar PMR/PCR n-a reusit sa fie asa!
          INoi trebuie sa transmitem un semnal clar liderilor, pentru ca liderii partidelor "inamice" n-o sa ajunga niciodata in acelasi barca - si ca sa fiu mai clar, dl.Vanghelie (de pilda) n-o sa vina sa se inscrie la PDL daca PSD va ajunge la 5-10% din voturi (ceea ce se va intampla oricum curand...)! Liderii trebuie sa stie ca in cazul in care ne dezamagesc pe noi, alegatorii, peste 4 ani s-ar putea sa se trezeasca la mana adversarului politic...Singura sansa a d-lui Vangelie ar fi ca el si colegii d-sale sa se comporte ca niste conducatori responsabili (ca niste nemti, sa zicem) si nu ca niste...stapani de sclavi (ca sa nu zic vorba aia "mai, anima...").
  • +5 (5 voturi)    
    asta e brandul Romaniei, fratilor (Joi, 11 iunie 2009, 12:50)

    andrei [anonim]

    asta e adevaratul "the land of choice" :)
  • -3 (7 voturi)    
    I have alreaduy filled a complaint to BBC (Joi, 11 iunie 2009, 13:25)

    theRO_Dutch [anonim]

    Lucrurile iau o turnura extremista si exclusivista in EUROPA - de ce mai suntem o UNIUNE? Sunt unii mai presus si unii ma prejos?
    Asteptam o reactiie ferma din partea Presedintiei Republicii Romania in legatura cu pozele BBC si Spiegel.
    • +1 (1 vot)    
      Cu sau fara Uniune imaginea este aceeasi (Marţi, 9 iunie 2009, 2:19)

      Un Oarecare [anonim] i-a raspuns lui theRO_Dutch

      Cu sau fara Uniune imaginea ramine aceeasi.
    • +3 (3 voturi)    
      mica tiganiada (Marţi, 9 iunie 2009, 4:28)

      Stefan cel Mare [anonim] i-a raspuns lui theRO_Dutch

      Nu inteleg de ce va revoltati, pe astia i-ati trimis sa va reprezinte in Europa si de la Iliescu incoace ii tot votati, sa va traiasca!
  • -1 (3 voturi)    
    O Realitate Falsa (Joi, 11 iunie 2009, 15:35)

    bobo [anonim]

    Aceasta poza este o injosire colosala a poporului roman o nesimtire fara margini venita de la un popor fustrat, iei ce ar trebui sa puna ca poza poate niste adolescenti cu bera in mana si tagand droguri pe nas sau nu mai bine cei 95% din handicapatii pe care ii au sau nu o poza cu intrega lor natie depramata aceasta este anglia si aceea NU este ROMANIA. Si inca ceva m am tot saturat sa facem mare un popor care nu are valoare nici cat unghia de la piciorul cainelui, SUNT ROMAN SI SUNT MANDRU SI ASA TREBUIE SA FIM TOTI. si mai cred cu tarie ca cei care au umblat pe afara stiu despre ce vorbesc
    Va Multumesc
  • +1 (5 voturi)    
    ipocrizia vestica - o singura solutie (Joi, 11 iunie 2009, 18:12)

    capcaunul [anonim]

    pai aia iti zambesc in fata si-si bat joc de tine ca esti roman-tzigan prin spate! daca protestezi isi cer scuze, dar cu prima ocazie gasesc ei un joc de cuvinte, o aluzie perfida etc etc. singura modalitate sa te lupti cu asemenea ghiolbanie e sa le raspunzi cu aceeasi moneda. publicati o poza cu un grup de tzarani beti morti in sant cu subtitlul 'grup de italieni la munca agricola', etc etc celui cu poza ar trebui pe forum sa i se puna intrebarea: ' ce-are steagul romanesc cu poza lui maica'ta?' ei nu inteleg decat de batjocura, daca esti bataios te respecta, daca-i ignori, isi bat joc si mai tare, ca zic ca esti de paie, vierme. cei care cred ca asemenea gesturi trebuie ignorate, se inseala amarnic, traiesc pe alta lume (mai ales cei care lucreaza cu intelectuali si-i cred altfel; adevarul e ca nu sunt). singura chestie dificila e ca din cate i-am cunoscut eu pe vestici, cam in mare poza reflecta chintesenta parerii lor despre noi. adica nu e o lupta cu o perceptie individuala, ci de masa. si cu asta e greu sa lupti..
    • 0 (0 voturi)    
      bbc (Marţi, 9 iunie 2009, 15:23)

      john doe [anonim] i-a raspuns lui capcaunul

      macar au catadicsit mafiotii aia sa raspunda si cica au schimbat poza. Degeaba au schimbat-o acum cand nu se mai uita nimeni la articolul ala.

      "Thank you for your e-mail.

      There was no intention to cause offence by including this photograph. However, as the item was about traditional outfits, we felt in retrospect that this was not perhaps the best example and we have now replaced it.

      Best wishes,

      BBC News website"
      • 0 (0 voturi)    
        Poate nu se mai uita... (Marţi, 9 iunie 2009, 16:40)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui john doe

        ... nimeni, dar data viitoare, poate se vor gandi de doua ori inainte sa ofenseze.

        Iar daca nu data viitoare, atunci, urmatoarea. Depinde numai de noi sa fim uniti si sa actionam nu doar sa ne plangem pe forum.

        (si aici nu ma refer la tine, ca imi dau seama ca esti unul din cei care au reclamat la bbc).
  • 0 (2 voturi)    
    de 48 ani nu m-am rusinat o data (Joi, 11 iunie 2009, 21:07)

    Order of the Garter [anonim]

    Un bou - infierat cu BBC in tegumentul sau tabacit de atata soare al intelepciunii care-l bate nemilos - a aruncat o piatra in Tamisa. Iar cei 147, o mie, s-au scufundat sa i-o prezinte. Credeti ca un pic de mandrie, de nepasare, de suveranitate strica? Sunteti chiar carpe?
    Honni soit qui mal y pense.
    • 0 (0 voturi)    
      BBC (Marţi, 9 iunie 2009, 15:47)

      john doe [anonim] i-a raspuns lui Order of the Garter

      Un pic de mandrie, nepasare, suveranitate astepti de la un francez de ex. care poate intr-adevar face un statement in felul asta.
      Insa de la Romani? Sa fim seriosi, toata lumea stie ca romanul tace nu din suveranitate ci din sictir, prostie, imobilitate, frica.
      Pana sa ajungem la statura unui stat european care cand intoarce fundul se simte, mai avem.
      Pana alta trebuie sa facem galagie de cate ori ne calca cineva pe bombeu, altfel iti zic eu, nu se apleaca nimeni la picioru broastei care e Romania in Europa azi.
  • +1 (1 vot)    
    Imaginea (Joi, 11 iunie 2009, 22:42)

    papillon [anonim]

    Nu stiu in intreaga istorie a Romaniei sa fi avut , in afara de perioada interbelica, imaginea tarii nesifonata.Chiar si in acea perioada media din strainatate a scris negativ la adresa noastra.Perioada monarhiei constitutionale a fost perioada in care s-a scris
    pozitiv in presa lumii .In perioada sus mentionata Romania era numita "Belgia Orientului".Si atunci existau tigani in tara asta ,dar nu se facea atita caz ca acum.
    • 0 (2 voturi)    
      imaginea cea mai buna in per. Ceausescu (Marţi, 9 iunie 2009, 11:00)

      ioanitescu [anonim] i-a raspuns lui papillon

      Imaginea cea mai buna a avut-o Romania in perioada Ceausescu!! Aceasta a deranjat pe foarte multzi: si pe rusi si pe unguri dar si pe occidentali. Deranjam pe totzi! Prezentza noastra aici, ca cea mai veche populatzie din Europa deranjeaza pe multzi! Problema este f. grava si profunda! Tzinetziva tare ROMANI ,urmeaza zguduieli si mai mari. Ceausescu stia si de aia este urat de cosmopolitzi!!!