Emil Boc: Videanu nu are nici un motiv sa-si depuna mandatul. Fostul primar general: Probabil instanta nu s-a uitat foarte atent in dosar

de E.M.     HotNews.ro
Duminică, 31 mai 2009, 18:09 Actualitate | Esenţial

"Ministrul Adriean Videanu nu are niciun motiv sa-si depuna mandatul. Am incredere ca justitia va fi corecta si va face ceea ce trebuie", a declarat premierul Emil Boc duminica, la Craiova. Ministrul Economiei, fost primar al Bucurestiului, este obligat prin hotarare judecatoreasca sa restituie Primariei Capitalei, alaturi de mai multi functionari, circa 5 milioane lei.

Nici poveste, e un proces pe rol in derulare in momentul de fata, a urmat calea de atac specifica. Sunt convins ca va castiga, am incredere ca justitia va fi corecta si va face ceea ce trebuie, a spus Emil Boc, la finalul unei intalniri cu democrat-liberalii doljeni.

Tot duminica, Videanu a declarat ca a fost surprins de hotararea instantei. Probabil, "instanta nu s-a uitat foarte atent in dosar", a spus fostul primar general.

Instanta a retinut doua aspecte in sarcina primarului general. Unu, probabil ca nu a fost suficient de vigilent in achizitia unui teren pentru un adapost de caini si aici comisia are responsabilitatea, conform legii, dar eu cred ca au facut in deplina legalitate. Al doilea aspect, nu a recuperat CAS-ul de la consilierii generali, in conditiile in care toate sectoarele au castigat in instanta, numai Primaria Capitalei a pierdut, asa ca va las pe dumneavoastra sa analizati. parerea mea e ca nu s-au uitat foarte atent in dosar. La dosar exista o expertiza care confirma decizia comisiei. Hotararea judecatorului a fost o surpriza si pentru mine. Vom vedea la urmatoarea instanta, a afirmat ministrul Adriean Videanu.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1503 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    motiv (Duminică, 31 mai 2009, 18:19)

    undo [anonim]

    Dar cuvintul ONOARE nu-ti spune nimic nenea Boc? Acest cuvint lipseste din dictionarul multor politicieni. Dupa parerea mea nu numai ca ar trebui sa-si dea demisia, dar ar trebui sa-si faca si harakiri.
    • -1 (5 voturi)    
      Premierul ne priveste cu oroare in ochi ! (Duminică, 31 mai 2009, 20:59)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui undo

      D-lui Prim Ministru Bokkusa N'Bocu Kukluju Warza Blanga ne priveste cu OROARE atunci cand vorbim de onoare.

      Mai ales ca prin zona d-lui Prim Ministru se zice "onor" - evident din spirit de economie impins la extrem.

      Este insa evident ca nici dl. Vindeanu nu iubeste prea mult cuvantul "onoare", caci n-are.

      Speram ca macar acum justitia va merge pana la capat si cei vinovati sunt pedepsiti, iar cei nevinovati evidentiati.
      • +1 (3 voturi)    
        Mitica ,ce gagicar esti:cu Crin sau cu Valean ? (Duminică, 31 mai 2009, 21:24)

        Arhimede [anonim] i-a raspuns lui Mitica

        ce ironic esti tu , ce te dai spiritual tu ,cum sa nu iti iasa ? la Loto e report ,altfel , ai noroc de o munca frumoasa
        • 0 (2 voturi)    
          Pe Crin Kong il stiu, dar cine este Valean ? (Duminică, 31 mai 2009, 22:22)

          Mitica [anonim] i-a raspuns lui Arhimede

          .
    • -1 (1 vot)    
      e,e,e,e harakiri sau sepuku ? (Duminică, 31 mai 2009, 21:04)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui undo

      De banii(miliarde de Euro) aruncati pe apa sambetei de 20 de ani in centrale hidroelectrice care nu se mai termina nu ii fu...ra grija pe tribunalisti ?(Tribunalist=om care umple un complet de judecata ,isi trage o draperie pe el sa rada lumea si se joaca dea dreptatea )
      dar banii(miliarde de Euro) aruncati pe garla la centrala nucleara Cernavoda de 20 de ani ? dar banii (miliarde de Euro)aruncati pe autostrazi inexistente si care nu se vor materializa vreodata ?
      Hop si judecatoria 100%PNL ,lovita in bani, sa dea verdicte ...
    • 0 (2 voturi)    
      INAMOVIBILI VERSUS IRESPONSABILI (Duminică, 31 mai 2009, 22:03)

      INSECTICID [anonim] i-a raspuns lui undo

      TOTI POLITICIENII SE LING PE DEGETE DE MIERE, INSA UNII INCA DIN 90 AU FUGIT CU BORCANUL,
      NU-I ASA DOMNULE BOC CREZI CA NIMENI NU POATE PEDEPSI PDL-ISTI ???.
  • +1 (7 voturi)    
    era sa uit... (Duminică, 31 mai 2009, 18:20)

    undo [anonim]

    Sa traiti bine!
  • +4 (14 voturi)    
    doar televiziunile acorda prezumtia de nevinovatie (Duminică, 31 mai 2009, 18:32)

    alfa [anonim]

    deci ea functioneaza doar pt. PSD si PNl - pe bani

    cine n-are televiziuni ca PSD si PNl - e vinovat fara judecata
  • +3 (9 voturi)    
    Ce face justitia? (Duminică, 31 mai 2009, 18:38)

    Emanuel [anonim]

    Ce sa intelegem de aici? Ca Boc stie mai bine decat justitia ce este corect, iar Videanu s-a uitat la dosar mai atent decat justitia. Ehe, nimic nu s-a schimbat in tara asta, poate numai nivelul demagogiei si al ipocriziei.
    • +3 (9 voturi)    
      Ca Adriean Videanu nu se ascunde de Justitie ca (Duminică, 31 mai 2009, 19:13)

      alfa [anonim] i-a raspuns lui Emanuel

      Nastase,
      ca nu se ascunde in parlament si nu are IMUNITATE ca tariceanu
      Si ca Justitia - nu vanghelie sau PSD - trebuie sa spuna daca videanu a facut ceva gresit sau nu.
      • -3 (3 voturi)    
        Te-ai incurcat cumva? (Duminică, 31 mai 2009, 22:41)

        johnny [anonim] i-a raspuns lui alfa

        Cred ca in loc de imunitatea lui Tariceanu ai vrut sa scrii imunitatea lui Basescu, pentru ca fostul PM nu a fost acuzat inca de nimic concret, inclusiv de catre dusmanii sai, in timp ce chiorului i s-au suspendat cauzele pe motiv de imunitate datorata functiei de presedinte! Totusi, in finalul comentariului, ai dreptate: justitia e cea care trebuie sa spuna daca Videanu a facut ceva gresit sau nu! O astfel de decizie e chiar obiectul articolului de mai sus!
        • 0 (0 voturi)    
          Imunitatea lui Nastase (Duminică, 31 mai 2009, 23:22)

          alfa [anonim] i-a raspuns lui johnny

          Nu exista proces suspendat pe numele lui basescu. Presedintele e aparat de imunitate doar de judecata - nu de ancheta ca Nastase si tariceanu (care sper sa fie anchetat pt. STERLING)
  • +2 (12 voturi)    
    PSD-PNL-TV = 99% Piata presei POLITICE (Duminică, 31 mai 2009, 18:51)

    - [anonim]

    PSD-PNL-TV = 52,4% din Piata media si 98,4%+1 din Presa POLITICA

    Practic, nimeni in afara PSD+PNL nu mai face presa POLITICA.
    Presa POLITICA este 99% sub control PSD-PNL,


    Sarbu 24,5 + Voiculescu 17,5 +Vantu 7,6 + OTV 2,8 = 52,4
    Sarbu/CME = PRO TV, Acasă TV, PRO Cinema, Sport.ro, MTV Romania = 24,5%
    Voiculescu = Antena 1, Antena 2, Antena 3, Euforia TV, gspTV, gspTV 3, gspTV 3 = 17,5%
    Vintu = Realitatea TV, Romantica, TeleSport = 7,6%
    TVR = TVR 1, TVR 2, TVR Cultural = 6,9%
    ProSiebenSat.1 = Prima TV, Kiss TV = 4,9%
    Dogan = Kanal D = 4,9%
    Micula = National TV, N 24, Favorit TV = 4,1%
    Prigoană = Etno TV, Taraf TV = 3%
    Diaconescu = OTV = 2,8%
    Păunescu = B1 TV = 1,6%
    Altii = 22,2%.
    Cum s-a impărtit presa la moguli (si altii) in 2008
    Iulian Comanescu
    2 May 2009
    http://economie.hotnews.ro/stiri-media_publicitate-5663175-cum-impartit-presa-moguli-altii-2008.htm
    • 0 (0 voturi)    
      PSD, PNL= PRESA POLITICA ? (Marţi, 2 iunie 2009, 11:47)

      MACHU PICCHU [anonim] i-a raspuns lui -

      Daca este asa cum afirmi, ce crezi ca face PDL-ul? Se scarpina la....?
      Sa fim seriosi si sa nu mai facem afirmnatii care ,numai in aparenta se confirma............
      Videanu este si el tot un "HOT CU ACTE LEGALE" ..........dar, daca intradevar s-ar dori o verificare a facturarilor lucrarilor neexecutate-incasate, ar fi suficient sa se numere bucatile de bordura real existente pe strazile bucureastiului........nu mai trebuiesc si altele........
      Numai atat si ar trebui intrebat cum a incasat preturi exorbitante pe materiale(unele care nici nu exista) din banii nostrii....... S-a acoperit de hartii... este o afirmatie "praf in ochi" pentru ca, cei care stim ce inseamna, stim ca intotdeauna exista posibilitatea de a demonstra ce este deja evident........................
      Insa acest "praf in ochi" este valabil pentru "JUSTITIA ROMANA"care, intotdeauna se orienteaza DUPA CUM BATE "VANTU-L", ca, de, sant si ei tot oameni si, au si ei "nevoi".........
      Ce poti face? Pestele de la cap se-mpute.... si cel mai elocvent exemplu in acest sens este procesul pentru cumpararea imobilului din str.Mihaileanu, la care s-a prezentat BASE'S cu U si inca de la inceputul acestuia ,a spus: "-...ma pun la dispozitia Dv. in calitate de simplu cetatean si nu in calitate de presedinte....." ce gluma "buna" de adormit copii tampiti(adica noi)..............Si ...gata. S-a rezolvat. Totul " legal" si cu acte in regula. Praf in achii nostrii...oare pana cand mai suportam astfel de ..............??
      Noi pentru "EI" santem contribuabilii "tampiti "care, de ""tampiti ce santem nu pricepem hotiile lor, iar daca le pricepem, asa "tampiti" cum santem nu ne duce mintea sa ne autoorganizam si sa cerem eliminarea "confidentialitatilor"( interesat impuse) pentru tot ceea ce inseamna cheltuirea banilor nostri..............
      "Cei tari se ingradira de
      cercul lor de legi"
      Si astfel..........multe" SUCCESURI"........pentru "EI".....iar la noi in buzunare bate "VANTU-L"....
      • 0 (0 voturi)    
        GRESEALA (Marţi, 2 iunie 2009, 17:44)

        MACHUPICCHU [anonim] i-a raspuns lui MACHU PICCHU

        Scuze.... am gresit versul lui Eminescu...
        Din cauza nervozitatii povocate de tupeul din articol.
        Datorita sentimentului de indignare produs de tot ceea ce se intampla la nivelul alesilor-nealesi, privind modul ignorant de tratare a problemelor noastre ca natiune;Datorita faptului ca increderea in bunele intentii ale acestora nu a existat, nu exista si pentru mine nici nu va exista vreodata: Si datorita multor alte asemenea dovezi ce le primim zilnic, obligati de situatie sa le "inghitim".
  • +2 (6 voturi)    
    Domnu Boc stie ... (Duminică, 31 mai 2009, 19:12)

    satraiescbine [anonim]

    "Ministrul Adriean Videanu nu are niciun motiv sa-si depuna mandatul. Am incredere ca justitia va fi corecta si va face ceea ce trebuie". Deci domnu Boc este la curent cu situatia colegului ministru si a si analizat problema, rezultatul acestei analize fiind cat se poate de linistitor. Acum urmeaza doar ca doamna "Justitia" sa faca "ceea ce trebuie" - a se citi ceea ce vor ei - si sa terminam odata cu porcaria asta ca avem treaba: avem oameni de mintit, avem de furat.
  • 0 (4 voturi)    
    balanta stricata (Duminică, 31 mai 2009, 19:36)

    iememeu [anonim]

    Urmeaza ca la apel "justitia oarba" sa schimbe sentinta.Si probabil statul roman ii va mai da 5 milioane lui Blideanu.
  • +1 (1 vot)    
    Dar Patriciu? (Duminică, 31 mai 2009, 19:55)

    vio [anonim]

    Daca Videanu, cu sentinta data, e nevinovat pentru amicii din PDL, atunci de ce aceiasi amici nu stiu altceva decat ca Patriciu e "vinovat"!???

    CUm e cu justitia si dreptatea?
    • +3 (5 voturi)    
      Patriciu are PUTERE si aparatori in TELEVIZIUNI (Duminică, 31 mai 2009, 21:33)

      alfa [anonim] i-a raspuns lui vio

      Asta-i diferenta
      Videanu asteapta ca fraierul sa ii dea Justitia verdic
      In timp ce pe patriciu il scot deja nevinovat TELEVIZIUNILE si aparatorii

      Patriciu are PUTERE ADEVARATA - adica bani si media -
      • 0 (0 voturi)    
        La putere???? (Duminică, 31 mai 2009, 23:37)

        vio [anonim] i-a raspuns lui alfa

        Vidaenu a fost primar al Bucurestiului si ESTE ministru. Daca nici asta nu inseamna ca este la putere.....

        Plus ca e si sarac, bietul de el.
        • 0 (0 voturi)    
          Au Videanu sau PDL PUTERE MEDIA?? (Duminică, 31 mai 2009, 23:58)

          alfa [anonim] i-a raspuns lui vio

          Ai Videanu si PDL aparatori non-stop la televizor -

          PDL - sau PSD-PNL detin toata Presa politica din Romania, indiferent cine castiga alegerile si indiferent cine e la putere si cine e in opozitie -

          De cine crezi ca le e frica judecatorilor daca nici pana azi n-au dat un singur verdict in cazul lui Nastase, Patriciu, caltabos, Remes, Silagy, Nagy, Codrut Seres, Dan Voiculescu, Pacuraru, Morega, etc -
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ai dreptate! (Duminică, 31 mai 2009, 23:48)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui vio

      Videanu si Poteras au devenit milionari in euro, furand in mod cinstit! De aceea, vom vota neincetat PD-L, Basescu, EBA...Si vom trai bine! Pe lumea cealalta, probabil...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce va mai tineti partea... (Duminică, 31 mai 2009, 19:58)

    Liv [anonim]

    Parca sunteti sot si sotie... HUUOOOO!!!
  • +1 (1 vot)    
    manipulare infierare (Duminică, 31 mai 2009, 20:00)

    m [anonim]

    Devine din ce in ce mai clar motivul prigoanei mass-media-politico-sindicale la adresa magistratilor. Motivul e ca nu mai sunt controlabili, mai ales cei de la instantele inferioare, care au intrat in ultimii ani in magistratura si nu fac parte din aceeasi clica securisto-comunista cu politicienii patriei. Faptul ca se dau astfel de sentinte, chiar daca ulterior mai sunt schimbate la curtile superioare, inseamna ca ca acestor politicieni incepe sa le tremure bucile. Si atunci fac ce stiu mai bine, hai sa asmutim poporul impotriva magistratilor, la gramada, sa nu se mai poata face diferenta intre oamenii nostri si cei corecti.
    De altfel, o asemenea campanie impotriva lor nu s-a mai facut niciodata de la revolutie incoace. E chiar intamplatoare?
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate (Luni, 1 iunie 2009, 10:09)

      Peter [anonim] i-a raspuns lui m

      Pentru mine este clar ca problema principala a pedelicilor, in frunte cu boc si videanu, este ca nu pot manipula justitia. Boculetz chiar incearca sa o "dreaga", afirmand ca stie el ca videanu nu-i vinovat. De unde stie? A studiat si el dosarul? Sau l-a tinut de mana cand a semnat actele?
  • 0 (2 voturi)    
    Nu se poate ! (Duminică, 31 mai 2009, 20:23)

    samosata [anonim]

    Nu se poate ! Noi ne cunoastem ! Uitati-va la probe !
  • 0 (2 voturi)    
    Justitia?O fraza de dinsi inventata... (Duminică, 31 mai 2009, 20:37)

    Pantera Roz [anonim]

    Paeca imi amintesc de uni ministri( e drept de la alte partide) care au fost fortati de la Presedintie sa demisioneze cind erau doar in faza de urmarire penala.De,impartialitate.Iata ca Doamna Justitica a devenit periculoasa si pentru PD-lei de cind Marele Cirmaci a atacat-o acolo unde o doare-la salariile "nerusinate". Pariem ca daca nu se renunta la subiect urmeaza si alti apropiati ai lui Base?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce misto ! (Duminică, 31 mai 2009, 20:57)

    Alex [anonim]

    Ce tara de misto !

    SA TRAITI BINE !
  • +1 (1 vot)    
    teoria conspiratiei (Duminică, 31 mai 2009, 22:14)

    BOCescu [anonim]

    Felicitari guvernului Boc pentru ca pentru prima data in 20 ani se vede reforma din justie!!!! Cum??? Simplu.... spui ca tai din salariile si pensiile nesimtit de mari ale magistratilor, si din lipsa sporului de stress, baietii mai fac greseli terminind mai repede niste dosare facute corect, cu dedicate dupa principiu bate saua sa inteleaga calul... Uite asa justitia devinde independenta politic dar dependenta de $$... Te pui cu a 3-a putere in stat....
    Restu e gargara ... parerea mea
  • 0 (0 voturi)    
    Nimeni nu are motive de demisie (Duminică, 31 mai 2009, 23:47)

    Justin Puscasu [anonim]

    Nici Videanu, nici Pogea, nici Andronescu, nici Udrea...
    Toti muncesc cu devotament si fac o treaba minunata pentru binele patriei. Doar ca justitia e uneori legata la ochi si nu se uita bine in dosar. Dar putem fi linistiti, greselile astea minore se repara la recurs.
  • 0 (0 voturi)    
    sa traiti bine (Luni, 1 iunie 2009, 8:59)

    ionut [anonim]

    se discuta prea mult, mai, baieti. puscarie, la puscarie cand il vedem?
  • 0 (0 voturi)    
    Nepatatii (Luni, 1 iunie 2009, 9:09)

    Ariel [anonim]

    Aha, curati ca lacrima. Instanta e "neatenta". Induiosator!
  • 0 (0 voturi)    
    CAND VA CITESC COMENTARIILE, (Marţi, 2 iunie 2009, 12:11)

    MACHU PICCHU [anonim]

    Cand va citesc comentariile, mai vreau sa mai traiesc cel putin pentru a le citi... Inseamna ca nu santem inca pierduti ca natiune.... ca nu santem o adunatura de prosti si tampiti asa cum ne considera "Ei".... Dar, aceasta nu este suficient....ar trebui cu adevarat luata atitudine in cansecinta..........
    Oricum, eu va multumesc ca existati si prin insasi dovada existentei voastre ne determinati sa mai vrem sa traim.....prin ceea ce, deocamdata spuneti ......
    VA MULTUMESC IN NUMELE TUTUROR CELOR CARE VA CITESC....SI MAI MULTUMESC CELOR CARE AU FACUT CA ACEASTA SA FIE POSIBIL...