Romania, clasata pe locul trei intr-un top al tarilor producatoare de vinuri

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 mai 2009, 18:35 Actualitate | Esenţial

Vinurile din "Lumea Noua" (unde sunt incadrate tati precum SUA, Australia, Africa de Sud sau Chile) care s-au impus pe piata internationala, devenind principalii competitori ai licorilor din "Lumea Veche", produse in tari cu traditie in domeniu, au ajuns, la randul lor, sa aiba noi rivali, pe masura ce tot mai multe tari beneficiaza de recunoasterea productiei lor de vin.

Astfel, potrivit unui top 7 alcatuit de site-ul Ask Men si citat de Reuters, Romania este clasata pe locul al treilea intre statele cu regiuni viticole care incep sa devina importante pentru piata mondiala. Aici, o noua generatie de vinificatori, cu o experienta dobandita pe plan international, s-au intors in tarile de origine pentru a construi sau revitaliza industria vinului, in contextul schimbarilor climatice si a incalzirii globale.

"Romania are, precum Grecia, o istorie a productiei  vinurilor de aproape 3.000 de ani. Ceea ce ar parea surprinzator este faptul ca aceasta tara ramane una dintre cele mai mari producatoare de vinuri din lume, obtinand peste 500.000 tone anual. Principalele regiuni viticole sunt Cotnari, Tarnave, Murfatlar si Dealu Mare. Cu toate ca multe din soiurile autohtone de struguri au fost distruse de boli, productia moderna de vinuri, care utilizeaza soiuri consacrate, merita incercata", noteaza susa citata.

Alaturi de Romania, in top sunt clasate, in ordine descrescatoare, Elvetia, Ucraina, Grecia, Canada, Brazilia si Anglia.


Citeste mai multe despre   






















4535 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    avem cu ce (Sâmbătă, 30 mai 2009, 19:36)

    Rumalun1st [utilizator]

    avem o bogata cultura a vinului, si ar putea fi ceva cu care sa iesim in fata. De recent, am gasit un articol in editia electronica a Japan Times despre vinurile romanesti atat de departe s-a dus faima viticulturii autohtone ----> http://search.japantimes.co.jp/cgi-bin/fg20090508d1.html
  • +11 (11 voturi)    
    CURIOZITATE (Sâmbătă, 30 mai 2009, 20:02)

    conscab [utilizator]

    Vinurile pentru export sunt oare mai bune decat cele care ajung in magazinele noastre?

    Se stie ca o parte din vinuri se cam fac din pastile..
    Cum sta treaba la cele de export? tot asa?
    Competitorii nostri cum il produc?

    Daca cineva raspunde, as vrea sa fie cineva in cunostinta de cauza, nu o persoana care ...banuieste si atat.
    • +5 (7 voturi)    
      de pe drum (Sâmbătă, 30 mai 2009, 22:10)

      marius [anonim] i-a raspuns lui conscab

      fii sigur ca daca iei vin de undeva de pe drum gasesti ceva facut din pastile. Fa totusi un f. mic ocol si intra in curtea unui gospodar (se vede dupa casa) si vei gasi si vin bun. Avem si din acestea.
      • -2 (2 voturi)    
        kk (Duminică, 31 mai 2009, 0:30)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui marius

        mosule, las-o jos cu gospodarii care se vad dupa casa. Acolo au haznaua si tot acolo fac si vinul.
        Pasunisme de doi bani.
    • 0 (0 voturi)    
      Incerc un raspuns (Duminică, 31 mai 2009, 3:10)

      KidChinoT [utilizator] i-a raspuns lui conscab

      Locuiesc in anglia de doi ani de zile, dar inainte am vizitat atat valea rinului, o zona viticola cunoscuta in lume , cat si al te zone ale europei si pot sa spun sincer ca vinurile romanesti sunt la fel de bune ca si cele de pe valea rinului. Iar fata de ceea ce gasesti in anglia(majoritatatea, chiliene, australiene sau californiene) vinurile romnesti sunt net superioare. Dar nu pot vorbi de alte tari, pentru ca nu pot sa zic ca le-am incercat pe o perioada mai indelngata. Astept momentul in care am sa pot cumpara Pinot Noir de Murfatlar in Anglia si nu toate prostiile refuzate la export peste tot altundeva! Aicea vorbesc si de vinuri care nu costa mai mult de £12 adica 15 euro...
  • +10 (10 voturi)    
    in ce clasament? (Sâmbătă, 30 mai 2009, 20:42)

    dap [utilizator]

    In ce top e clasata Romania pe locul 3?
    Titlu: "clasata pe locul trei intr-un top al tarilor producatoare de vinuri" - suntem tari!
    Articol: "clasata pe locul al treilea intre statele cu regiuni viticole care incep sa devina importante pentru piata mondiala" - varianta mai probabila.
    Exagerati si voi mai cu grija in titluri. Bafta.
    • -5 (7 voturi)    
      eu cred ca... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 22:04)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui dap

      ...a mai bagat Nuti un articol de-ala publicitar, ca nici nu costa mult (Reuters, Rolan Babaros etc). Dupa ce ne-au tocat ani de zile cu vita cea de cacao, buna de nimic, acum brusc suntem pe locul trei (din cati?). Cineva minte...
      • +1 (1 vot)    
        mda.. (Duminică, 31 mai 2009, 9:35)

        io [anonim] i-a raspuns lui Radu

        tu ai citit articolul sa stii despre ce e vb?
  • +2 (2 voturi)    
    eu inteleg altfel (Duminică, 31 mai 2009, 5:19)

    hurrajuventus [anonim]

    e o moda sa se extraga din context informatie care sa dea bine. Din titlu se lasa de inteles ca suntem al 3-lea producator de vin din lume. In articolu' cu pricina, Romania e cotata ca fiind a 3-a tara (emergenta) din "lumea noua" ca potential de dezvoltare.
  • +2 (2 voturi)    
    In original... (Duminică, 31 mai 2009, 9:08)

    Stoewer [anonim]

    In original este "top emerging wine......blablabla..." Romania e pe locul 3 din 7, dupa Elevtia si Ucraina.....Nu comment....

    Titlul stirii e total scos din context. O stirulitza minuscula. Orice fleac scris in presa externa (deoarece despre Romania nu se scrie mai nimic....) este despicat in 4 si motiv pentru umflarea orzului national (de fapt, nici productie de orz nu prea mai avem)
  • -1 (1 vot)    
    Statistici (Duminică, 31 mai 2009, 11:22)

    Kata [anonim]

    Daca suntem pe locul trei la capitolul vinuri, oare pe ce loc se afla betivii autohtoni?
  • +1 (1 vot)    
    imi scapa ceva... (Duminică, 31 mai 2009, 14:09)

    cineva [anonim]

    Ce clasament este acesta fara Franta?
  • 0 (0 voturi)    
    vin prost (Luni, 1 iunie 2009, 9:32)

    Alex [anonim]

    Locul trei poate la vinurile botezate.